Veel bejaarden verstoken van hulp bij ziekte NIEUWE WEG IN MEI KLAAR "Vergeten" petroleum sloot in Verzet tegen winst bij verkoop aangepasthuis in Noordwijk Onderzoek in Noordwijk: Verbinding tussen Katwijk en Noordwijk MEER VRAAG NAAR KOOP HUIZEN IN VALKENBURG Noordwijkse politie rolt hasjhandel op DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 NOORDWIJK - Éénderde deel van de Noordwijkse be jaarden kan bij ziekte op niemand terugvallen. Tot deze conclusie komt de Stichting Dienstencentrum Noord- wijkin haar rapport "huisbezoekprojekt", dat vanmiddag in de publiciteit is gebracht. In het rapport wordt inge gaan op de leef- en woonsituatie van de zelfstandig wo nende bejaarden van zeventig jaar en ouder. De stichting noemt bovenstaande situatie een "trieste constate ring". Het zijn vooral de bejaar den tot zeventig jaar die deze klacht hebben geuit. "Maar als men dit gegeven voegt bij het feit dat nog teveel bejaarden zijn ver stoken van telefoon of alarmsys teem, dan kan men in bepaalde gevallen spreken van een on houdbare toestand", aldus het rapport. De stichting stelt dat het aanbeveling verdient op zijn minst te zorgen voor een spoedi ge algemene telefonische aan sluiting voor bejaarden boven de zeventig jaar. Tevreden Bijna achthonderd huishoudens zijn bezocht. Ruim zeshonderd verleenden medewerking aan het onderzoek, de rest weigerde in formatie te verstrekken. Verreweg de meesten tonen zich tevreden met hun woonsituatie. Maar dertig mensen hebben re denen tot ontevredenheid opge geven. Hun klachten hebben meestal betrekking op onge makken in en rondom het huis. Het rapport: "Het aantal bejaar den dat zich tevreden toont met zijn woning mag extreem hoog worden genoemd. Dit hangt wel licht samen met het feit, dat de meesten tevens eigenaar zijn van het huis waarin zij wonen". De stichting constateert dat zo wei nig bejaarden werden aangetrof fen in huurwoningen. Zij vraagt zich af of die eerder naar een be jaardenhuis vertrekken dan zij die in een eigen huis wonen. "In dit geval", aldus het rapport, "is het bezit van een eigen woning een voorwaarde geworden voor het zelfstandig blijven functione ren in de samenleving. Het is aan te nemen dat redelijk wonen het zelfstandig zijn bevordert. Daar om is het aan te bevelen dat de overheid extra aandacht schenkt aan de kwaliteit van het huis in i te voorkomen dat de petroleum de AARLANDERVEEN - In het water aan de Kerkvaartseweg in Aar- landerveen dreef gisterochtend omstreeks elf uur een grote petro- leumvlek. De olie was afkomstig van de ólie- en benzinehandel Van Soest-Van Gaaien. Het overhevelen van de vloeistof van de ene in de andere tank was op een gegeven moment aan de aandacht van een aantal werknemers ontsnapt. De tank liep over waarna er zo'n duizend liter petroleum het water in stroomde. De Alpheuse brandweer was snel ter plaatse en kon verhinderen dat de olie overeen al te groot op pervlak zou worden verspreid. Met speciale olieschermen werd het verontreinigde gedeelte afge zet. Vervolgens werd er olie-ab sorberend materiaal in het water gegooid en kou de massa met wa terstralen in een hoek worden ge dreven. Nadat de drab was opgezogen kon den de laatste kwalijke resten uit het water worden geschept. De be strijdingswerkzaamheden na men vijf uur in beslag. NOORD WIJ K - Het gedeelte van de nieuwe weg (provinciale weg 1) tussen Katwijk en Noordwijk kan waarschijnlijk in mei van het volgend jaar voor het verkeer worden opengesteld. Thans wordt hard gewerkt de nieuwe weg (Katwijk - De Zilk) aan te sluiten op het wegennet. Als dat is gebeurd is een route ontstaan die verkeer komende van Katw-;;k en Noordwijk in korte tijd naar de Noordhollandse grens leidt. Het grootste gedeelte van de weg is volgend jaar dan gereed. Alleen in De Zilk moet het verkeer via de nauwe dorpskom naar Noord-Holland worden geleid. De Colleges van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en Noord-Holland hebben nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de aansluiting van de nieuwe weg op het wegennet in Noord-Hol land. Bovendien zijn de finaciën van de provincie Zuid-Holland voor wat de aanleg van wegen betreft nagenoeg uitgeput. De gemeenteraad van Noordwijkerhout heeft nog niet zo heel lang gele den een motie aangenomen waarin wordt aangedrongen op omleiding van het verkeer dat van de nieuwe weg naar Noord-Holland gaat. Vooral tijdens de spitsuren is het erg druk in de bochtige dorpskom van De Zilk. Het gemeentebestuur van de bollenstreekgemeente heeft zich zelfs be reid verklaard de aanleg van die omleidingsweg voor te willen financie ren als er bij de provinciale overheid geen geld meer is. De gemeente Noordwijkerhout wil de weg omleiden via de Graal (Tulpen- berg) totdat de provinciale overheden van Noord- en Zuid-Holland een definitieve oplossing hebben gevonden. Volgens wethouder Heems kerk van Noordwijkerhout is gedeputeerde Borgman geen voorstander van de omleiding. Borgman wil het zogenaamde stiltegebied (natuurge bied) nabij De Zilk niet aantasten. Ook bij het gemeentebestuur van Vogelenzang stuit de door Noordwij kerhout voorgestelde oplossing op protesten. Volgens de bestuurders van Vogelenzang zal het verkeer in die gemeente nog meer toenemen als Noordwijkerhout via de Graal het verkeer omleidt. Thans gaat het ver keer zowel via de Zilkerduinweg in De Zilk als via de Hoogduinweg- Beeklaan in Hillegom naar Noord-Holland. Het college van burgemees ter en wethouders van Vogelenzang vreest dat door de aanleg van de onleidingsweg het verkeer wordt gestimuleerd via Vogelenzang naar Noord-Holland te rijden. De Zilkers zitten aardig in hun maag met het drukke verkeer. Als binnen afzienbare tijd ook het gedeelte Noordwijk - Katwijk van deze nieuwe weg voor het verkeer wordt opengesteld zullen waarschijnlijk nog meer auto's via de smalle dorpskom van De Zilk rijden. De heer Arts van de Een Zilker Partij wil eerst de ontwikkelingen nog even afwachten. "Mocht echter blijken dat de verkeersstroom veel groter is geworden en De Zilkers nog meer overlast van het verkeer hebben, dan zijn er acties te verwachten", aldus het gemeenteraadslid. Veel verkeer perst zich dagelijks door deze smalle weg in I)e Z dorpsbewoners vrezen dat het hier nog drukker wordt als de i weg Katw ijk-Noord wijk klaar is. NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk verkoopt toch de wo ning Rembert Dodoenstraat 1 aan de invalide J. Huurman. Dat is althans het plan van burge meester en wethouders, waar de gemeenteraad vanavond over moet beslissen. Huurman zou ruim een ton op tafel moeten leg- gen voor de woning. Het voorstel heelt een jarenlange voorgeschiedenis, die begon met een dramatisch gebeuren op 9 mei 1969. Huurman, die toen ruim ne^en jaar in dienst was van de Noordwijkse politie, werd op die dag tijdens het uitvoeren van een dienstopdracht te Den Haag geheel buiten zijn schuld betrok ken bij een verkeersongeval. De politiemotorrijder werd door een geen voorrang verlenende auto mobiliste aangereden en tegen de straat gesmakt. De gevolgen waren bijzonder ern stig. Beide benen van het slacht offer bleven verlamd en het ge bruik van de armen beperkt. Daarmede kwam aan de nog slechts kort begonnen carrière van de jonge ambtenaar een abrupt einde. Na het ongeluk werd het duidelijk dat Huurman na een periode van revalidatie weer naar huis zou kunnen, mits het toen door het gezin bewoond^ huis aan de Jo- han Molegraafstraat zou kunnen worden aangepast. Al spoedig bleek echter dat het pand te klein was om de noodzakelijke voor zieningen aan te brengen. Daar de gemeente op dat moment niet over een andere passende wo ning beschikte, besloot de ge meenteraad in 1970 de premie koopwoning Rembert Dodoen straat 1, die toen in aanbouw was, voor rekening van de gemeente aan te kopen en aan Huurman te verhuren. De gemeente betaalde voor het pand toen de geldende prijs van 50.000 gulden. Daarbij kwamen de aanpassingskosten en de kosten van de uitbreiding van de woning - in totaal 40.000 gulden - met een slaapkamer, een hobbyruimte, toiletruimte en ga rage, alles uiteraard gelijkvloers. Rijk en gemeente droegen in deze kosten respectievelijk 8000 en 2000 gulden bij en het resterende bedrag van 30.000,- werd door de gemeente in de vorm van bij stand gefinancierd, in afwachting van de uitkeringen van de verze keringsmaatschappij. Bij de afwikkeling van de materiele schade ontving Huurman latei- een bedrag van 50.000,- van de verzekeraar. Deze som werd door hem aan de gemeente afgedragen als vergoeding van de reeds ge maakte kosten, onder meer voor de aanpassing van de woning. De huur werd intussen berekend over de koopsom van het pand. Aanvankelijk bedroeg die huur 347,50 en na diverse huurverho gingen, thans 507,40 per maand. Huurman, die naast de vergoe ding van de materiële schade, ook een bedrag aan smartegeld uitgekeerd had gekregen, ver zocht in december 1974 het door hem bewoonde pand te mogen kopen, omdat de waarde van het aan hem uitgekeerde geld als ge volg van de inflatie jaarlijks ver minderde. Het bezit van een ei gen woning was bovendien het enige wat Huurman met zijn nog jong gezin zich kon veroorloven, omdat hij zich andere genoegens als gevolg van zijn handicap zag ontgaan. B en W wezen het ver zoek van Huurman echter af. Bij na vier jaar later diende Huurman via zijn advocaat mr. Van der Flier opnieuw een verzoek in om de woning Rembert Dodoen straat 1 aan hem te verkopen. B en W stelden toen voor aan dit verzoek geen gevolg te geven, maar dit stuitte op fel verzet in de gemeenteraad. Zowel de fracties van de VVD als van het CDA sprongen voor de gehandicapte hoofdagent in de bres. .Na een heftig debat besloot de gemeen teraad unaniem om toch tót ver koop van het pand over te gaan. Bij het vaststellen van de koopprijs van 103.000 gulden zegt het college te zijn uitgegaan van de berekeningsmethode die tot voor enkele weken gold bij de verkoop van woningwetwoningen, waar bij onder meer van de vervan gingswaarde wordt uitgegaan. Gezien in het licht van de tegen woordige marktwaarde van hui zen, lijkt het een schappelijke prijs, maar tegen de achtergrond van de achterliggende feiten ziet he'. er naar uit dat het gemeente bestuur de invalide geraakte ambtenaar bepaald niet coulant behandelt. De gemeente betaalde destijds voor de woning nog geen 50.000,- en ontving daarna een maandhuur welke naar de koop prijs was berekend. Zij heeft der halve geen cent bijgepast. Bovendien rijst nog de vraag wat de bewoner zou hebben moeten be talen als in 1974 wel aan zijn ver zoek was voldaan om de woning te mogen kopen. Toen lag name lijk de vervangingswaarde nog aanzienlijk lager. Nu de transac tie na vier jaar uiteindelijk toch tot stand komt lijkt een winst van ruim honderd procent op de koopsom onredelijk. In de commissie voor financiën is verzet gerezen tegen het voorstel. De commissie voor openbare werken eing akkoord C LEEFLANG leiden/regio De bejaarden in de wijk Boerenburg hebben geklaagd dat ze altijd maar weer op auto's kijken.. verband met de behoeften van de bejaarden". Praatje Veel bejaarden zitten verlegen om contacten, al is het maar af en toe om een gezellig praatje. Behoefte aan meer contact heeft één óp de vier Noordwijkse bejaarden. Zij krijgen weinig bezoek van in stanties of mensen die zich met de bejaardenzorg bezighouden. De behoefte aan meer contact is het grootst bij alleenstaande we duwen en weduwnaars. In min dere mate bij de bejaarde onge huwde. Het gaat hier niet zozeer om gerichte hulp, maar veel meer om doorbreking van de dagelijk se routine. "Dit gegeven", aldus het rapport, "wijst wellicht op een sluimerend gevoel van een zaamheid of verveling". De stich ting stelt dat hier voor welzijnsin- stanties als De Zonnebloem en Herwonnen Levenskracht een te ontginnen gebied ligt. De bejaarden zijn wel op de hoogte van het functioneren van diverse instanties. Minder duidelijk is de geringe vraag.om hulp in het ka der van "Graag Gedaan". "Wel licht schort hier iets aan de voor lichting. Is er wellicht een hiaat terwijl er wel behoefte is aan di recte hulp of opvang? Of is het misschien zo, dat er te veel in stellingen zijn die elkaar over lappen, hetgeen verwarring wekt"? Huisbezoek In het rapport wordt aangedrongen op coördinatie en overleg tussen de diverse instanties die te ma ken hebben met de bejaarden. "Een dergelijke samenwerking zal niet alleen ten goede komen aan de bejaarden, maar ook de hulpverleners zelf zullen hun werk gerichter kunnen doen" Verder wordt aanbevolen na te denken over een eventuele dui delijker taakverdeling, zodat de schijn van concurrentie in het veld wordt vermeden. De bejaarden vinden het Jiuisbe- zoek wat de pastores betreft maar minimaal. Tevens vindt men dat wanneer men hulp nodig heeft te lang moet wachten. VALKENBURG - In Valkenburg bestaat meer belangstelling voor een koop- dan huurwoning. Dit is naar voren gekomen na een informatie-avond over te bou wen nieuwe huizen in 't Joght. Slechts een paar belangstellen den lieten die avond weten wel in aanmerking te willen komen voor een huurhuis. Het gemeentebestuur overweegt nu een enquête te houden om na te gaan of er voldoende belang stelling is voor het kopen van ne gentien woningwetwoningen die in 't Joght zullen worden ge bouwd. Het gaat hier om goed kope premiehuizen in de "be schutte sfeer" NOORDWIJK - Met de arresta tie van een Noordwijkse banketbakker (24) en een woonbootbewoner uit Lisse heeft de Noordwijkse re cherche een centrum van de handel in hasj opgerold. Al geruimte tijd hadden de re chercheurs de banketbakker op de korrel. Over hem deden geruchten de ronde, dat hij zich met meer activiteiten bezig hield dan met het bak ken van koek en taartjes. Dit was voor de politie aanlei ding om de woning van de man goed in de gaten te hou den. Het resultaat was dat twee zomerhuisbewoners, die even te voren hun portie hasj bij de banketbakker hadden betrokken, regel recht in de armen liepen van postende politiemannen. Bij een onderzoek in de woning troffen de rechercheurs twee honderd gram hasj aan, als mede diverse attributen die bij de bereiding van en de handel in verdovende mid delen worden gebruikt. De banketbakker werd aange houden en ingesloten. Wat de herkomst van de hasj be treft, leidde het spoor naar een bouwvakker (23) uit Lis- se, die verblijf hield in een woonboot aan de Leidse- vaart. Daar werden negen plakken hasj van zeer goede kwaliteit, met een totaalge wicht van anderhalve kilo aangetroffen. Met de arrestatie van de hasj dealers meent de Noord wijkse recherche een flinke slag te hebben toegebracht aan de sluikhandel in verdo vende middelen in de bad plaats. Aangenomen wordt dat de woning van de ban ketbakker het voornaamste en wellicht enige verkoop punt was.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19