Oliestaking in België voortgezet Olie-embargo als wapen tegen apartheidspolitiek Oostblok-waarnemers laten Saxon Drive links liggen Polen houdt dissidenten scherper in de gaten De Ford Fiesta als hoofdprijs Portugese president wil duurzame coalitie Weer actie Franse lucht verkeersleiders OVERLEG MISLUKT China doet inkopen in West-Duitsland ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1978 LANGEMANNSHOFF (GPD) - Militaire waarnemers van de lan den van het Warschaupact heb ben afgezien van een bezoek aan de grote Nederlandse legeroefe- ning Saxon Drive, die op het ogenblik in Duitsland wordt ge houden. De Oostbloklanden hebben afwijzend gereageerd op een officiële Nederlandse uitno diging. Een argument daarvoor hebben zij niet gegeven. Woordvoerders van defensie hech ten aan dit wegblijven geen grote betekenis. „In Duitsland vinden de?er dagen- diverse grote oefe ningen plaats en de Oostblo- kwaarnemers hebben kennelijk een keuze gemaakt", zo zegt men hieï. „Het is ook helemaal niet nodig dat zij daarvoor verant woording afleggen". Bij de akkoorden van Helsinki hebben de landen van NAVO en Warschaupact afgesproken oefe ningen van meer dan 25.000 man by elkaar te melden en waarne mers uit te nodigen. Dat is bij Saxon Drive, waaraan 26.000 Ne derlandse, 7500 Amerikaanse en 1500 Duitse militairen meedoen, ook gebeurd. Bij de veel kleinere oefening Inter Action, in het na jaar van 1977, was wel een Russi sche generaal als waarnemer aanwezig. Overigens wordt Saxon Drive volgende week wel bezocht door waarnemers van een aantal westerse landen, zoals Oostenrijk, Zweden en Spanje, die geen lid van de NAVO zyn. De oefening Saxon Drive, die maandag begonnen is en nog een hele week duurt, heeft inmiddels al drie doden geëist, alle drie ver keersslachtoffers. In Rothenburg werd maandag een 86-jarige Duitse fietser door een Neder landse legertruck aangereden en gedood. Diezelfde dag overleed een Amerikaanse soldaat nadat hij dooreen Duitse personenauto was geschept. Donderdag raakte een 5-jarig Duits kind onder een Nederlands legervoertuig en overleed aan de gevolgen. Woensdag verpletterde een Ne derlandse tank bovendien nog per ongeluk een Duitse perso nenauto. De inzittenden hadden de auto net verlaten. Niemand raakte gewond. Overigens verloopt de oefening, een van de grootste Nederlandse oefeningen van na de oorlog, voorspoedig. Wel blijken duide lijk problemen te zijn ontstaan bij het bemannen van de eenheden met herhalers. Totaal zijn ruim 2000 herhalers opgeroepen, maar meer dan 20 procent daarvan is niet komen opdagen. Maar liefst 11 procent kreeg bijvoorbeeld uitstel van het ministerie van de fensie, 4 procent bleek ziek te zyn, 4 procent werd na opkomst al weer afgekeurd en 2 procent is spoorloos en wordt momenteel door ae marechaussee opge spoord. In de eenheden wordt nogal over deze flinke onderbe zetting geklaagd. Ook de materieel-situatie is niet op timaal. Op weg naar de oefening zijn begin deze week 40 tanks met defecten gestrand. Het grootste deel daarvan kon na reparatie weer verder. Aan Saxon Drive doen 2400 pantserwagens en 6000 andere voertuigen mee. Ook tij dens de oefening blijkt dat veel van het verouderde materieel ku ren vertoont. Door veel kunst- en vliegwerk van de herstelcom pagnies is de uitval aan materieel tot nog toe beperkt gehouden. Vooral de oude Centurion- en AMX-tanks en oude vrachtwa gens hebben nogal eens manke menten. Beide worden overigens binnenkort door nieuw materieel vervangen. De oefening Saxon Drive zal onge- veer tien miljoen gulden kosten, boven de normale vaste lasten. Eèn miljoen daarvan is voorals nog gereserveerd voor schade vergoedingen aan de Duitse be volking, onder meer voor ver nielde straten en landbouwgron den. Kleine schades worden on middellijk uitbetaald door spe ciale schade-inspecteurs. Op ver goedingen voor grotere schades (boven 5000 gulden) moeten de boeren wat langer wachten. Donderdag en vrijdag bracht een groep leden van de Eerste- en Tweede-Kamercommissies voor defensie een bezoek aan Saxon Drive. De parlementariërs wer den voortdurend bewaakt door leden van de speciale bewa kingseenheid BSB van de Ko ninklijke Marechaussee. Dit me de in verband met aanslagen die enige tijd geleden op Engelse le gerplaatsen in Duitsland zijn ge pleegd en ter voorkoming van mogelijke terreuracties. Alle VIP's die Saxon Drive bezoeken, worden door deze marechaus sees in burger begeleid. Voor volgende week woensdag zullen zo mogelijk nog scherpere veilig heidsmaatregelen gelden als prinses Beatrix en prins Claus, in gezelschap van minister Schol ten van defensie, een bezoek aan de oefening zullen brengen. Jacques Brei laat blad in beslag nemen PARIJS (DPA) - Een rechter in Pa fijs heeft op verzoek van de zan ger Jacques Brei gisteren het jongste nummer van het Franse tijdschrift Paris Match in beslag laten nemenHet blad heeft in een artikel geschreven dat de 49-ja- rige Brei ernstig ziek zou zijn en daarbij foto's getoond waarop Brei op weg naar het ziekenhuis zou zijnmet een hoofd in verband om verslaggevers te ontlopen.. Bovendien moet het blad aan Brei een voorlopig op 20.000 frank be paald bedrag betalen. De rechter vind het artikel een in breuk om de intimiteit van de zanger. Brei schuwt de publiciteit. Na een zware longoperatie in december 1974 trok hij zich terug op een ei landje bij Tahiti. Vorig jaar keerde hij even naar Parijs terug voor doktersbezoek LISSABON (GPD) - In een televi sietoespraak heeft president Ea- nes van Portugal vrijdagavond drie alternatieven gegeven voor het oplossen van de zich nog steeds voortslepende kabinets crisis. Opnieuw riepi hij de poli tieke partijen op te proberen een duurzame en samenhangende regeringscoalitie te vormen. Zou dat echter nog steeds niet moge- lijk blijken, dan zal hij een eerste minister benoemen voor de vor ming van een kabinet zonder re geringscoalitie, maar op basis van een simpel partij-ak koord. Als ook dat niet mogelijk blijkt, zal Eanes slechts een kabinet laten vormen dat het voorbereiden van vervroegde verkiezingen als eni ge taak krijgt. Wordt zelfs dat ka binet door het parlement afgewe zen, dan is de president gerech tigd het parlement te ontbinden en onmiddellijk vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. De televisietoespraak kwam na een week van stilte, waarin, tegen de verwachting in, presidqnt Eanes geen initiatieven nam. Het ver zoek van de socialistische leider Mario Soares om een onderhoud - vrijwel onmiddellijk na de val van de regering-Nobre da Costa, acht dagen gelegen - werd door Eanes afgewezen. De Portugese president beschouwt de neder laag van Nobre da Costa blijkbaar niet als de zijne.'In grote lijnen handhaaft hij de opvattingen die hij ook al tijdens zijn televisiere de van 1 augustus naar voren bracht. Volgens Eanes is de economische toestand van Portugal zeer ern stig en zullen de politieke partij en koste wat het kost een oplos sing moeten vinden. Daarbij sluit het Portugese staatshoofd echter de mogelijkheid van een socialis tische minderheidsregering uit. Onmiddellijk na de val van het kabinet-Nobre da Costa zag het ernaar uit dat de socialisten be reid waren een oplossing te zoe ken, zoals die door Eanes als tweede mogelijkheid is ge noemd. Nieuw is ditmaal ook dat de Portugese president geen termijn heeft genoemd waarbin nen de politieke partijen tot een akkoord zouden moeten ko- PARIJS (Reuter/DPA) - De 2.500 Franse luchtverkeersleiders in de vier controlecentra zijn gisteren voor de zesde maal dit jaar een langzaam-aan-actie. die ditmaal voor onbepaalde tijd schijnt te zijn afgekondigd. De bereidheid om door middel van actie kracht bij te zetien aan de eisen voor meer vakantie, hoger loon en moderne arbeidsvoor waarden scheen inmiddels min der te zijn geworden, doch het zag er ook nog niet naar uit dat het conflict langs de weg van onder handelingen zou kunnen worden opgelost. Vluchten vanuit Parijs naar het zuiden liepen vertragingen op van tot een uur. 's Ochtends speelde mist op de luchthavens Roissy en Orly bij de Franse hoofdstad hierbij ook een rol. Gouden kroon gestolen MADRID (GPD) - Twee dieven hebben in de nacht van donder dag op vrijdag in het klooster Lluch op het Eiland Majorca de met edelstenen bezette gouden kroon van het Mariabeeld uit de kerk van de abdij gehaald. De kroon van het Madonnabeeld werd in de achttiende eeuw ver vaardigd dankzij giften van gelo vigen. De dieven hebben ook een aantal munten uit het archeologisch museum van het klooster buit gemaakt. De historische waarde van de gestolen voorwerpen is onmogelijk te schatten; de reële waarde bedraagd volgens ex perts een half miljoen gulden Van de daders ontbreekt nog ie der spoor. WENEN (GPD) - De Poolse autori teiten hebben het toezicht op de activiteiten van de Poolse dissi dentenbeweging Arbeiders Ver- dedigings Comité (KOR) ver scherpt nadat de organisatie openlijk bekend had gemaakt dat er een tweede ontmoeting met de Tsjechoslowaakse dissidenten beweging Charta '77 was ge weest. De politie heeft vrijdag het huis van KOR-woordvoerder Jacek Ku- ron in Warschau doorzocht en een hoeveelheid documentatie in beslag genomen. Naar Kuron la ter verklaarde zijn brieven m be slag genomen die klaar lagen om gepost te worden en die bestemd waren voor dissidenten in andere Oosteuropese landen. In de brie ven werden zij uitgenodigd voor een „topconferentie". De tweede bijeenkomst tussen le den van Charta '77 en Poolse dis sidenten was èen vervolg op de vorige maand gehouden oprich tingsvergadering van beide be wegingen. Toen kondigden de dissidentenbewegingen aan dat zij in het vervolg hun activiteiten zouden coordinerèn. ESTELLI.Nicaragua-Met haar uitgeputte kindje aan haar arm hangend en een bundel persoon lijke bezittingen over de schouder vlucht deze vrouw naar veiliger oorden. Haar woonplaats Estelli is door Nacaraguaanse gardisten in de strijd tegen de Sandinisti- sche opstandelingen in brand ge- OP DE VLUCHT stoken. Een stukje drama in een bloedige strijd, waarvan het ein de niet zichtbaar is. Vluchtelin gen vertelden gisteren dat er nog zwaar gevochten wordt in Estelli. waar journalisten niet toegelaten worden. BRUSSEL (GPD) - Er komt nog geen eind aan de Belgi sche oliestaking. Onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden van de vijfduizend stakende oliearbeiders liepen vrijdag op niets uit. Het overleg, het eerste sinds de staking twee weken geleden begon, kwam tot stand op aandringen van de Belgische minister van arbeid, Spi- taels. De vakbonden bleven bij hun eis dat voor alle 256 ontslagen arbeiders van de Antwerpse oieraffïnaderij RBP nieuw werk moet komen in de olie sector. RBP is gesloten door de eigenaar van het bedrijf, de Amerikaanse maatschappij Occidental. De werkgevers bleken gisteren bereid ten hoogste 15 arbeidsplaatsen te garanderen. Wel wilden de werkgevers flinke premies toekennen aan de RBP-arbeiders die geen nieuwe baan zouden krijgen. Het^zou gaan om bedragen van circa 9000 tot 16.000 gulden, naast de gebruikelijke opzegvergoeding, die in België ook flink kan oplopen. De bonden hielden echter vast aan hun eis dat voor alle arbeiders nieuw werk moet komen bij andere raffinaderijen. De vakbonden zyn bang dat de sluiting van RBP gevolgd wordt door inkrimping van personeel bij andere raffinaderijen. Vandaar dat ze vasthouden aan een in 1975 van kracht geworden overeenkomst, waarbij de werkzekerheid in deze be drijfstak door de bedrijven werd gegarandeerd. De werkgevers zeggen dat dit akkoord echter niet van toepassing is ingeval van sluiting van een bedrijf. Benzine en stookolie zijn, ondanks de staking, volop verkrijgbaar. Twee raffinaderijen in Antwerpen werken nogdoor omdat het kaderpersoneel niet meestaakt. Honderden tankwagens komen dagelijks uit Nederland en andere buurlanden. Naar schatting 70 procent van de Belgische tank stations wordt normaal bevoorraad. De stakingspiketten bij de grens- overgangen, die aanvankelijk hard optraden, lijken weinig effect meer te hebben. Na de tweede vergadering deelden beide organisaties in een geza menlijke verklaring mee dat zij het betreurden dat zij niet in de gelegenheid waren geweest te spreken met hun medestanders en „strijders voor de mensen rechten" in de DDR, Bulgarije, Estland, Georgië, Litauen, Roe menië, Rusland en de Oekrai- De bij Kuron in beslag genomen brieven waren gericht aan voor aanstaande leden van dissidente groepen in deze Oosteuropese landen. BONN (GPD) - China gaat in de toekomst voor minstens acht miljard mark Westduitse technologie kopen. Die i§ voornamelijk bedoeld om de mijnbouw van de Chinese Volksrepubliek zodanig uit te breiden en te moderniseren, dat de kolenproduktie kan worden verdubbeld tot een miljard ton per jaar. Sensationeel aan deze grootste handelstransactie in de ge schiedenis van beide landen is, dat China voor het eerst in zijn bestaan buitenlandse- kredieten opneemt. Tot nu toe werden alle importen con tant of in natura (met Chinese goederen) betaald. Ten tijde van Mao stond de ideologie niet toe buitenlands krediet op te nemen. Tijdens de Duits-Chinese on derhandelingen, die vorig jaar oktober zijn begonnen, is overeengekomen dat een bankconsortium uit de Bondsrepubliek de acht mil jard mark gedurende vijf tot Dat de Bondsrepubliek, on danks concurrentie van Ame rika, Frankrijk en Engeland, de Chinese order heeft gekre gen, wordt in Bonn niet alleen toegeschreven aan de Duitse technologie, die de beste zou zijn, maar ook aan het feit dat Peking de Bondsrepubliek kennelijk als een land be schouwt dat in de voorste li nies tegen de Sowjét-Unie staat opgesteld. SPECIALE VN-COMMISSIE: ADVERTENTIE De Ford Fiesta L (met 957 cc motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie. maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel aandrijving. De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs. NEW YORK (AP)- Een c van de Verenigde Naties heeft de Veiligheidsraad de aanbeveling gedaan een voor alle landen gel dend olie-embargo tegen Zuid- Afrika af te kondigen, teneinde de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek "uit te roeien". De speciale commissie tegen apartheid zegt in het rapport waarin ze de aanbeveling doet, dat een studie van twee Britse economen heeft aangetoond dat een olie-embargo uitvoerbaar is en „effectief zal zijn, als het em bargo door de Veiligheidsraad verplicht wordt gesteld". Volgens de economen Martin Bai ley en Bernard Rivers, die afge lopen juni hun onderzoek publi ceerden, is de eenvoudigste ma nier om een embargo te effectue ren iedere tanker die olie aan Zuid-Afrika levert in de haven die na Zuid-Afrika wordt aange daan, vast te houden. De twee onderzoekers zeggen dat 90 procent van Zuid-Afrika's olie import uit Iran komt. Daarnaast verkrijgt Zuid-Afrika olie uit een eigen raffinaderij voor olie uit kolen en schaft het een ongeveer even grote hoeveelheid van enige belangrijke oliemaatschappyen aan. Deze betrekken de olie van naties die weigeren aan Zuid- Afrika te leveren. De enige sanctie die thans tegen Zuid-Afrika van kracht is, is een embargo op de levering van wa pens. Dat werd vorig jaar op 4 no vember door de Veiligheidsraad afgekondigd na Zuid-Afrikaanse maatregelen tegen tegenstanders van de apartheid. Westerse mo gendheden dryven op grote schaal handel met Zuid-Afrika en zijn onwillig economische sancties te nemen. Het rapport van de VN-commissie gaat speciaal in op de uitvoer baarheid van een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. De rappor teur baseert zich daarbij op het onderzoek van Bailey en Rivers. Verder wordt in het rapport ver wezen naar het hoofdstuk in het VN-handvest over afgedwongen acties of zogenaamde sancties. De commissie beveelt aan dat alle naties de nodige maatregelen nemen om het te verbieden; de verkoop of levering van pe troleum of petroleumprodukten aan een persoon of instelling in Zuid-Afrika. of aan iedere per soon en instelling die deze uit eindelijk door zou leveren aan Zuid-Afrika. alle activiteiten van hun onder danen of op hun grondgebied die de verkoop of levering van pe troleum of petroleumprodukten aan Zuid-Afrika bevorderen. de verzending met schepen of in vliegtuigen van petroleum of pe troleumprodukten aan Zuid- Afrika. diensten (technische adviezen, onderdelen, kapitaal, cnz.)te bie den aan de oliemaatschappyen in Zuid-Afrika. Manschappen van het 103de Nederlandse verkenningsbataljon uit Seedorf tijdens de Drive.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9