Bouwvakkers zijn vaak bereid vak eerder te verlaten Eis van vijf jaar en TBR voor moord Kritiek op troonrede doet kabinet weinig De schoolgaande jeugd kwetsbaar in het verkeer (BRINK Luchtverwarming [m GEEN SEX IN DE KERK Zijlstra vindt grenzen bereikt Meer dan de helft vroeger met pensioen Verlies Shell ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1978 ZUTPHEN (GPD) - „Zo gauw ik mijn rijbewijs heb zal ik ze krij gen". Met deze belofte aan zijn broer zou de 19-jarige J. C. de J. uit Apeldoorn, door kennissen Anies genoemd, de dood van zijn plaatsgenoot W. Timisela hebben voorspeld. Anies stond vrydag terecht voor de Zutphense recht bank, verdacht van moord en po ging tot moord op twee ande- Op 17 maart van dit jaar reed hij in Apeldoorn met een auto een fiets omver waarop de drie jongens onder wie het slachtoffer zaten. De officier van justitie omschreef het gebeurde nogal dramatisch. „Hij reed door terwijl mensen bloedend en stervend op straat lagen", waren zijn woorden. De verdachte kon zich gisteren weinig van het geval herinneren. Maar zijn verklaring tegenover de Apeldoornse politie was duide lijk geweest. „Ik heb in het verle den vaak gedacht hoe ik die jon gens uit Apeldoorn-Zuid zou pakken", zou hij op het bureau gezegd hebben. Toch merkte Anies vrijdag op dat hij geen haat had gevoeld tegenover de drie, ook al was hij eens door een van zelfs zijn beste vriend ge weest. Raadsman mr. H. de Ruiter ging in op de achtergronden, die aanlei ding tot de fatale handeling moe ten zijn geweest. Hij wees erop dat er een conflict was ontstaan, toen de familie De J. van kerk veranderde. Van een kerk met een bepaalde politieke kleur gin gen ze over naar een politiek neu trale. Hierna ontstonden moei lijkheden. De leden van het gezin werden gepest, steeds meer en steeds erger. In 1975 vluchtte het gezin naar Doesburg en na terugkeer in Apeldoorn bleek hun flat ver nield te zijn. Ze besloten in een ander deel van de stad te gaan wonen. Dat bleek geen einde te betekenen van de problemen, Anies kwam op school bij jon gens, die zich voor die tijd tegen hem en zijn familie hadden afge zet. Op de avond van de 17e maart kwam alles wat gebeurd was weer naar boven. Volgens het psychiatrisch rapport was de verdachte echter maar ten dele toerekeningsvatbaar. Dit weer hield officier van justitie mr. L. R. Montijn er niet van vijfjaar cel en terbeschikkingstelling van de re gering te eisen. Hij achtte moord met voorbedachten rade en po ging tot moord bewezen. Advocaat mr. De Ruiter vroeg om vrijspraak, omdat Anies de J. in een droomtoestand zou hebben verkeerd, waarin hij onbewust handelde. Opzet achtte hij niet bewezen. Zijn cliënt zou alleen veroordeeld kunnen worden voor doorrijden na een aanrij ding. DEN HAAG (ANP) - Bouwvakkers voelen er over het al gemeen veel voor het vak eerder te verlaten. Dit is op te maken uit de eerste resultaten van de experimentele re geling die het werknemers van 63 jaar en ouder mogelijk maakt eerder te stoppen. De regeling stamt uit april 1977 Tot nu toe kwamen er 1650 bouwvakkers voor vervroegde pensionering in aanmerking. Volgens het ministerie van sociale zaken heeft meer dan de helft, 852 bouwvakkers, besloten van de regeling gebruik te maken en dus eerder met pensioen te gaan. De eerste resultaten van het expe riment, dat in opdracht van het ministerie van sociale zaken wordt verricht door het Gemeen schappelijk Instituut voor Toe gepaste Psychologie (GITP) te Nijmegen, zijn gisteren door mi nister Albeda van sociale 'zaken aan de Tweede Kamer toegezon den. De uitkering die de eerder gepen sioneerden ontvangen bedraagt 80 procent voor het eerste half jaar en vervolgens 75 procent van het laatst verdiende loon. Met het uitkeringspercentage van 80 pro cent is 84 procent van de uitge- tredenen het eens. Met een per centage van 75 procent is echter maar 38 procent het eens. Van de bouwvakkers die geen ge bruik hebben gemaakt van de re geling, zijn de percentages res pectievelijk 28 en 14 procent. Het doel van het onderzoek is on dermeer na te gaan, wat de in vloed van eerder uittreden en de financiële konsekwenties daar van is op het lichamelijk en geestelijk welzijn van de betrok kenen. Bovendien wordt onder zocht welke factoren een rol spe len bij de beslissing om eerder op te stappen en in hoeverre de vrij gekomen arbeidsplaatsen weer worden bezet. Tevreden Over het algemeen zijn de uitgetre den werknemers wel tevreden over hun situatie. Als ze opnieuw zouden kunnen kiezen dan zou 90 procent van de uitgetreden werknemers dezelfde beslissing nemen. Van de niet-uitgetrede- nen zegt 76 procent bij een nieu we keuze opnieuw niet te zullen uittreden. Bij de werknemers bleek in het al gemeen een voorkeur voor een lagere pensioenleeftijd dan 65 jaar. Iets meer dan de helft kiest voor een pensioenleeftijd van 60 jaar. Een ander belangrijk aspect van een regeling tot vervroegd uittre den is volgens sociale zaken het effect ervan op de werkgelegen heid. Van de door uittreding vrij gekomen arbeidsplaatsen is on geveer 46 procent daadwerkelijk weer opgevuld, waarvan naar verhouding het meest (69 pro cent) in de noordelijke en ooste lijke provincies. In de overige provincies is gemiddeld slechts 36 procent van de vrijgekomen arbeidsplaatsen weer bezet. Niet gelukt Voor ongeveer 21 procent van de vrijgekomen plaatsen wilde de werkgever wel een vervanger aantrekken maar is hem dit niet gelukt. Met name in de provin cies Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland bleek vervanging vaak erg moeilijk. Bij ongeschoolde arbeid kon gemakkelijker een vervanger worden aangetrokken dan by geschoolde arbeid. Aan de resultaten van dit soort on derzoeken kleven altijd onzeker heden, aldus het ministerie. Bij dit onderzoek geldt dat in het bij zonder voor het effect op de werkgelegenheid, omdat vaak moeilijk is vast te stellen of het in dienst nemen van een nieuwe werknemer direct verband houdt met vervanging van de uitgetre- dene. De resultaten van het onderzoek zijn gebaseerd op een administra tief onderzoek en op interviews Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 HAARLEM (ANP) - Er komt geen sauna- en massage-inrichting in de voormalige rk Spaarnekerk in Haarlem. Bisschop Zwartkruis van Haarlem is boos over het idee van kandidaat-koper, bv Da- mave uit Bennebroek (een projectontwikkelaar) hier een modern sexhuis te vestigen. Damave ziet er nu van af om de koop niet in gevaar te brengen. De overdracht zal - als alle financiën rond komen - volgende week vrijdag gebeuren. In het contract zal vermeld worden welke plannen Damave mag verwezenlijken. Toen de bisschop hoorde van de plannen van de sauna en de mas sage, heeft hij bezwaren geuit en Damave heeft hiermee rekening gehouden. Op de begane grond van het kerkgebouw zullen een gymnastiekzaal en een handwerklokaal voor de naastgelegen rooms-katholieke school gebouwd worden. Op de eerste verdieping ontstaat een laag voor sportieve doelein den en boven de gewelven zullen 32 woningen tot stand komen. Van gat in de begroting DEN HAAG (GPD) - Dr. J. Zijlstra. president van de Nederlandsche Bank, vindt dat de grens van het toelaatbare is bereikt met een fi nancieringstekort (het tekort van geldmiddelen om alles te betalen) van 6 procent voor de gehele overheid, zoals de regering blij kens de begrotingsstukken ver wacht. Hij zei dat gistermorgen tijdens een discussie in de So ciaal-Economische Raad over de omvang en de groei van de ge meenschapsuitgaven DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is niet onder de indruk van de ver nietigende wijze waarop de Mil joenennota en de troonrede in de afgelopen week ontvangen zijn. Minister-president Van Agt ver klaarde op zijn wekelijkse pers conferentie dat de ministers niet over deze eerste reactie gespro ken hebben. „We hadden het verwacht, we vinden het niet zo erg en we kunnen er toch niets meer aan doen", aldus een laco nieke premier. Ook de kritiek van de vakbeweging deerde Van Agt niet bijzonder. Hij wees erop dat het FNV nu met zijn harde woorden optimale druk uitoefent op het parlement, dat binnenkort aan de bespre king van de voorstellen begint. „Er kan niet zonder meer worden aangenomen dat het standpunt van de vakverenigingen onver anderd zal zijn na de parlemen taire behandeling". Overigens benadrukte Van Agt niet uit te zijn op een confrontatie met de vakbonden. „Ons is een rede lijke toenadering tot de vakver enigingen meer waard dan het overeind houden van al onze stellingen en hypothesen", zo verwees hij naar het al eerder aangekondigde „wisselgeld", dat Bestek '81 ook bevat. Een ontspannen Van Agt wees op onlangs gepubliceerde NIPO-cij- fers voor zijn stelling dat de Ne derlanders tot matiging bereid zijn. „Ik ben redelijk blij", aldus de minister-president. ,,Ik heb ook gelezen dat zestig procent het niet erg vindt op de nullijn te zit ten. Nederland is aan het wennen aan de gedachte dat de tijd van somberheid is aangebroken" Hiermee reageerde Van Agt op de kritiek van CDA-fractieleider Aantjes, die gelooft dat in de miljoenennota niet genoeg so berheid betracht wordt. De voorstellen inzake de grondpo- litiek, oorzaak van de val van het kabinet-Den Uyl in maart 1977, zullen na 5 oktober bekend wor den gemaakt. Volgens Van Agt zal het kabinet er „zonder twijfel" tijdens de algemene beschou wingen, die op 5 oktober begin nen, over gevraagd worden. „U zult merken dat er dan een beter antwoord komt", zei Van Agt, die hierbij wees op het afhoudende antwoord dat minister Beelaerts van Blokland in de Tweede Ka mer gaf op een vraag van de PvdA'er Kombrink. Architecten krijgen weer kans voor ontwerpen Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Minister Beelaerts van Blokland zal bin nen een maand drie architecten aanwijzen die een ontwerp moe ten maken voor de nieuwe Twee de Kamer. De bewindsman van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening maakte dit gistermid dag bekend bij de opening van de tentoonstelling „Prijsvraag uit breiding Tweede Kamer". Eerder hadden al 111 Nederlandse archi tecten getracht de belangrijke opdracht in de wacht te slepen. De jury, onder voorzitterschap van rijksbouwmeester W. G. Quist, vond echter geen van de inzendingen goed genoeg. De drie architecten die de minister binnenkort aanwijst, moeten vóór het eind van volgend jaar met nieuwe ontwerpen voor de Tweede Kamer komen. De ver bouwing van de parlementsge bouwen rond het Binnenhof gaat ruim 85 miljoen gulden kosten. Indien de architectenplannen door alle betrokkenen worden geaccepteerd, zou rond 1982 aan de verbouwing kunnen worden begonnen. Minister Beelaerts van Blokland wil dat de samenspraak van de drie nog aan te wijzen architecten niet beperkt zal blijven tot de drie. Ook de gebruikers van de Tweede Kamer, de gemeente Den Haag en de Rijksgebouwen dienst zullen bij de opzet van de plannen worden betrokken. De ingezonden en afgekeurde ont werpen worden tot en met 3 ok tober in de Ridder- en Rolzaal op het Binnenhof tentoonge steld. ADVERTENTIE Bestel nu het "WITBOEK" overeen zwarte blad zijde in de Nederlandse geschiedenis. BEKIJK HET ZELF U gireert 2,- op giro no. 2963282 t.n.v. Stichting "Recht Zonder Onderscheid". Postbus 275 te Nijmegen, en U ontvangt het "WIT - BOEK" zonder meer thuis. Bij aantallen voor verspreiding in uw omgeving 20% k. Afslaan? Voetgangers rechtdoor altijd i Bescherming Voetgangers. -. Affiche van de Vereniging met werknemers, zowel uittre- ders als niet-uittreders ongeveer Disco op de radio, disco op de televisie, disco in de bios en nu dan ook dico in de kleding. Volgens „kenners'' 7 maanden na aanvang van het wordt disco-mode de nieuwe rage. Over twee weken is deze kleding in de handel. Eén van de meest spectaculaire experiment en met werkgevers. kledingstukkenisweldedoorzichtigeplasticjeansbroek(links).Hoeweldejesternatuurlijkookbestwezenmag. Een financieringstekort van 6 pro- cënt brengt volgens Zijlstra te recht mee dat de regering een zo genaamde noodremprocedure heeft ingebouwd, waardoor uit gaven kunnen worden geblok keerd als de andere ontwikkeling tegenvalt. In deze situatie is er geen uitwijkmogelijkheid, aldus Zijlstra, willen er geen monetaire verstoringen optreden. Hij was het er wel mee eens dat de over heid, maar dan zeer voorzichtig en beperkt het financieringste kort tot deze omvang zal uitzet ten, maar waarschuwde voor conjuncturele tegenslagen. Dit zou met name het geval kunnen zijn als de investeringen ach terblijven. Hij meende ook dat een loonbeleid, zoals het de rege ring voor ogen staat een „zware wissel op het arbeidsvoorwaar denoverleg betekent". De moei lijkheid is dat er om meer ar beidsplaatsen te scheppén dan reeds wordt voorzien geen of nauwelijks ruimte is. Zelfs al zou men een deel van de koopkracht laten vallen,.aldus voorziet Zijl stra, zouden geen extra arbeids plaatsen kunnen worden ge schapen. Hij wees erop dat nu volgens de verwachtingen per jaar al 25.000 arbeidsplaatsen per jaar bijkomen in de zogenaamde overheids- en andere collectieve sectoren. Dit voldoet al aan de meest stoutmoedige verwachtin gen, aldus Zylstra. DEN HAAG (ANP) - De direcüe van Shell Nederland Raffinaderij en Shell Nederland Chemie heeft de ondernemingsraad meege deeld. dat zowel de raffinaderijen als de chemische bedrijven nog steeds met verlies werken. Er is sprake van een netto-verbete ring van de resultaten. Hoelang dit zal aanhouden, aldus de direc tie, valt uiteraard niet te voor spellen. UTRECHT (GPD) - De belangstel ling op scholen voor kleuteronder wijs en lager onderwijs voor ver keersopvoeding neemt gelukkig toe. Dat daarbij de hulp van ouders een onmisbare factor is, mag wel blijken uit de 100.000 kinderen die dagelijks van en naar school moe ten worden gehaald en gebracht. Voor het ministerie van verkeer en waterstaat en het ministerie van onderwijs reden genoeg om ge meenten meer en beter te betrek ken bij dè verkeersopvoeding. Bij een enquÜte onder alle ge meenten kwam o.a. naar voren dat het verkeersexamen of de ver- keersproef niet in het opvoedkun dig kader past. Immers het gevaar van klaarstomen voor het examen is niet denkbeeldig, omdat er slechts naar kennis gevraagd wordt. In onderstaand verhaal wordt uiteengezet waar en hoe ër gewerkt wordt om het verkeerson- derwijs, vooral onder jeugdigen, te verbeteren. Wat het verkeersexamen betreft, kritiek daarop is vaak terecht. Dat komt evenwel meer door de wijze waarop geëxamineerd wordt en de rol die het examen speelt, dan door het examen als zodanig. Er moet derhalve gewerkt worden aan bete re alternatieven. Veel gemeenten doen daar het nodige aan. Met be hulp van diaseries, vakantieprojec ten, zelfgemaakte instructiefilms, verkeerstuinen en meer bijzondere initiatieven. Experimenten zijn aan de gang in o.a. Emmen en Eindho ven. Het gemeenschappelijk uit gangspunt daarbij is dat „natuurge trouwe nabootsing van de werke lijke straatsituatie naast andere za ken betere resultaten geven bij verkeersopvoeding". Veilig Verkeer Nederland doet wat dat aangaat op vele niveaus veel concreets. Op de kleuterscholen werden vorig jaar 400.000 prik- kleurkaarten verspreid. Daarop staan suggesties voor ouders die kinderen naar school-huis moeten brengen en aanbevelingen voor de leerkrachten. Voor het lager onderwys zyn ra dioprogramma's gemaakt over een viertal onderwerpen. Een daarvan gaat bijvoorbeeld over zichtbaar heid. Belangrijk daarbij is de kin deren aan te leren dat goed gezien kunnen worden niet zonder meer betekent dat ze ook werkelijk ge zien worden. Een aspect derhalve waarbij weer het accent naar voren komt, dat praktische wenken bij het verkeersonderwys altijd bege leid moeten worden door het aan kweken van mentaal begrip. WN raadt aan om bij de jaarlijks te houden verkeersproef op de lagere scholen (gemiddeld een kwart miljoen kinderen!) zoveel mogelijk het werkelijke verkeersbeeld te handhaven. Voor wat betreft het voortgezet onderwijs is het geven van een incidentele verkeersles ze ker voor verbetering vatbaar. Het aantal bromfietsers neemt Juist daar, op de leeftijd van 16 tot 24 jaar, enorm toe. De gevaren daarmee navenant. In 1975 vonden ruim 180 de doud en raakten er 13.000 ge wond. Gebleken is dat veel leerkrachten wel les willen geven, maar „wan neer" en „hoe" zijn veel gehoorde argumenten om er nog steeds niets aan te doen. Vandaar dat het initia tief van de WN om een bromfiets- leerstofpakket samen te stellen verheugend ontvangen werd. De inhoud van het pakket drie les sen over remmen, valhelm en alco hol. twee series toetsvragen over gedragsregels, folders, de Ver- keerscode, remschyven met reac- tietijden-remvertraging en remaf- standen en twee reactielinea- Het eerder genoemde project positieve reacties gehad. Het pro gramma is samengesteld uit drie lessen en omvat voorrangsproble men, bromfietslessen en in de vorm van een kwis wordt het verkeers gedrag behandeld. WN onder zoekt nu de resultaten van dit expe riment om zo de mogelijkheden voor andere plaatsen en regio's aan te kunnen geven. Gezondheidsvoorlichting en -op voeding voor het basisonderwijs (4- tot 12-jarigen) is een project dat leerpakketten voor kleuters sa menstelt op allerlei gebieden. Een daarvan is de verkeersveiligheid. Dit thema omvat vijf lessen. Bij de keus van de activiteiten is rekening gehouden met het ontwikkelings niveau van de kleuters. Onderzoe ken aan het Verkeerskundig Stu diecentrum in Groningen hebben wat dat aangaat aangetoond dat kennis makkelijker beinvloedbaar is dan gedrag. Verder bleek dat afhankelijk van de wijze van instructie, oudere kinde ren makkelijker beinvloedbaar zyn dan jongere kinderen. Het kleuter pakket sluit nauw aan op de ge bruikelijke spelleersituaties. Ook de ouders van de kinderen worden by de verkeersopvoeding betrok ken. De kleuterleidster stuurt een ouderbrief waarin onder meer het lesprogramma staat. In een lesbrief voor ouders van de oudste kleuters staat hoe zij, in aansluiting op de schoollessen, de training in veilig- verkeergedrag kunnen aanvullen en overnemen. De kleuterpakketten zullen bin nenkort verschijnen bij Wolters- Noordhoff. Volgend jaar komt deel 2 voor de eerste klas uit, na momen teel in een 50-tal klassen te worden uitgeprobeerd. •Het Verkeerskundig Studiecen trum is al geruime tijd bezig om te onderzoeken wat de oorzaken van het jeugdig verkeersgedrag zijn. Want, wat een kind doet als het oversteekt en wat het feitelijk zou moeten doen, is nog een heel ver schil. Oorzaken en gevolg van dit verschil worden middels gedrag sobservaties in stille straten en on der speelomstandigheden vastge legd. Verder maken andere expe rimenten duidelijk wat het kind ziet, in hoeverre het zelf gezien wordt en wanneer of waarom het beslist om bijvoorbeeld over te ste ken. Het resultaat van vorenstaan de wordt in experimentele ver- keerslessen ondergebracht. En over niet al te lange tijd zal een ver betering in het verkeersonderwys voor kleuters hopelijk het gevolg zyn. Een praktische verbetering voor de verkeersveiligheid is het vaststel len van speciale schoolroutes. In Rotterdam vindt de schoolgaande jeugd middels markeringen op de trottoirs zo de veiligste route. In Renkum en Heelsum zijn al lange tijd schoolroutes. Aangegeven door borden en afbeeldingen van voet stappen op trottoir en wegdek. Op gevaarlijke ove de kinderen bege leid door ouder-verkeersbrigades. Deze routes kwamen tot stand na onderzoek en overleg door de dienst gemeentewerken, politie, oudercommissies en onderwijzend personeel. De ervaringen hiermee blijken zeer positief, zodat in ande re plaatsen deze initiatieven best navolging verdienen. ADVERTENTIE v... school in Eindho.. ouders zowel als leerkr heeft i •htcn v Over 7 dagen EUROPA'S GR00TSTÉ DIERENSH0W „Beestenspul 'TB" Groenoordhallen Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7