[Le/dse agenda Makelaar in beroep tegen weigering van lichtreclames Een kwestie van smaak Aangrijpend toneelspel PPR: Geen steun aan bezetting 5Als een koe zonder uiers Genesius9 neemt het lager beroeps onderwijs op de hak DAVE BERRY: SCHOK VAN DE HERKENNING Fraai blokfluitspel van Piet Kunst - «H|MHMHP ^■ÜWWfUiWimB ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - Een deputatie van de bezetters van het Sociologisch Instituut van de Leidse universi teit heeft gistermorgen nader overleg gevoerd met het college van bestuur. "Het gesprek heeft voor ons geen nieuwe gezichts punten opgeleverd, maar we hebben wel het gevoel dat we een aantal punten hebben kunnen verduidelijken", aldus een woordvoerder van de bezetters. Gistermiddag hebben de oezetters een gesprek gehad met het dage lijks bestuur van de subfacul teitsraad. Hier constateerden de bezetters "wat beweging" in de standpunten van het bestuur. Volgens de bezetters is er van beide kanten de wil om naar een oplossing van het conflict te zoe ken. Verdere mededelingen wil de men gisteravond niet doen. Overigens heeft de ledenvergade ring van de Leidse PPR gister avond besloten geen adhesie-be- tuiging te sturen naar de bezet ters van het Sociologisch Insti tuut. De bezetters hebben een aantal politieke partijen, groe pen, etc. gevraagd om morele steun. De PPR-vergadering vond het echter niet de taak van een politieke partij om zich in een in tern conflict van de universiteit te mengen. Bovendien had men te weinig informatie om de bezet ting goed dan wel af te kunnen keuren. DEN HAAG/LEIDEN - „Ik heb zelfs complimenten gehad van één van de mensen van de Welstandscommissie, dat het zo goed was. Als je vlak bij mijn winkel het Mieren nest ziet, met allerlei rare en verschrikkelijke dingen en kleuren, waar je akelig van wordt - dan begrijp ik dit niet. Ik dacht dat ik het netjes gedaan had". Voorburger M. A. Reitsema sprak gisteren in een zitting van de afdeling rechtspraak van de Raad van State zijn verbazing uit over de opvat tingen van het Leidse college van B en W. Burgemeester en wethouders vinden de brui ne reclameborden van zijn bedrijf „Randstad" (textiel industrie) op de hoek van de Morsweg en de Rijnzicht- straat lelijk. Zij hebben Reitsema te verstaan gege ven dat hij de borden weg moet halen; hij is daartegen Twistgesprek om reclameborden, of: bij de Raad van State in be roep gegaan. Zijn verbazing over het stand punt van B en W bleek ter zitting te worden gedeeld door staatsraad mr. A. Mul der (de voormalige secreta ris-generaal van het minis terie van justitie). Verba zing, omdat de dienst ge meentewerken en de Wel standscommissie (adviesor gaan voor B en W) de borden wel hebben goedgekeurd. Tussen Mulder en de verte genwoordiger van B en W, ambtenaar Chr. de Jong ont spon zich de volgende dis cussie: Mulder: „Die welstandscom missie bestaat toch uit des kundigen?" De Jong: „Ze kunnen geacht worden van estetica enig verstand te hebben". Mulder: „Zegt u dat ook zo te gen die commissie?" De Jong: „Ze hebben er natuur lijk wel verstand van, maar een oordeel blijft een kwes tie van subjectiviteit". Mulder: „Maar daarom stelt u De Jong: „Maar dan verwach ten we van de commissie wel een toelichting op haar be sluiten. Dit is alleen met een stempeltje afgedaan". Mulder: „Waar het om gaat is: u stelt een commissie in en zegt vervolgens: zij zijn sub jectief en dat zijn wij ook; nu laten we ons subjectief oor deel prevaleren. Maar ik kan niet beoordelen of die bor den mooi zijn en dat kunt U ook niet". De Raad van State doet op 3 november uitspraak. Mr. Mulder gaf de gemeente Leiden ook nog wat huis werk mee: de verordening op het stadsschoon (op grond waarvan de borden zijn af gekeurd) blijkt nogal te zijn verouderd. Deze gemeente lijke verordening dateert uit 1966. De verordening ver biedt in feite reclameborden tenzij B en W toestemming geven. Sindsdien heeft de Hoge Raad diverse uitspra ken over vrijheid van me ningsuiting op borden ge daan. Mulder: „U zult uw verorde ning moeten aanpassen". De Jong: „Misschien moet wel enige aanpassing plaatsvin den". Mulder: „Een beetje veel mis schien. Anders zou die ver ordening wel eens ongeldig kunnen worden verklaard". Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: W(jk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2 A, tel. 122268; Wijk II (Kooi en Merenwijk): P.J. Derchant, Hooigracht 61, tel. 123752; Wyk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): J. van Gent, Zoe-1 terwoudse Singel 28, tel. 122538; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier); van za. 10 tot zo. 8 uur vm: W. ScheUekens, 11, tel. 120347. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door L. Middendorp en P. van "t Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 40, tel. 410070 Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door E.W.F. van Walche ren, Orarvjelaan 29, tel. 152130. Dam, Palestrina- laan 29, tel. 3960 (zaterdag); S.v.d.Kooij, S.v.d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zondag). j Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat Apotheken de Zonnebloem Een dag uit de dood van Verdomde Loewietje LEIDEN - Geëmotioneerde ac teurs en actrices namen gister avond zeven achtereenvolgende malen het applaus in ontvangst van een eveneens geëmotioneerd publiek. Mensen verlieten na af loop van het toneelstuk "Een dag uit de dood van Verdomde Loe wietje" (A day in the death of Joe Egg) van de in Bristol geboren ac teur/auteur Peter Nichols de Schouwburg met betraande ge zichten. Anderen lieten hun emo ties de vrije loop. Je'kunt "Loewietje" met hetzelfde gemak briljant als mensonterend noemen. Het is van een direct heid, van een geladenheid maar tegelijkertijd zo wars van scru pules, dat tegenstrijdige gevoe lens je by het zien van dit stuk bestormen. Laten we hier eerst even nadrukkelijk vaststellen, dat zowel Anne-Wil Blankers als Jeroen Krabbé haast legenda risch toneel maken. Er is nie- mand van de aanwezigen gister- Fancy Fair LEIDEN - Op het parkeerterrein bij het winkelcentrum "De Ko permolen" wordt vandaag een grote fancy-fair gehouden ten ba te van het bouwfonds van het nieuwe kerkelijk centrum in de Merenwijk. Er kunnen diverse behendigheidsspelen beoefend worden, er is een poppenkast voorstelling, een boeken- en stekjesbeurs en een rad van avon tuur. Verder worden er broodfi guren en zelfgemaakte poppen verkocht, terwijfm de avonduren slapstick-films worden vertoond. In een speciale informatiestand worden inlichtingen gegeven over de kerkelijke opzet in de Me renwijk. De fancy-fair duurt tot tien uur vanavond. avond, die dit zal durven ontken- Zeer sterke ondersteunende rollen worden gespeeld door vooral Ca- rola Gijsbers van Wyk en Lies de Wind, terwyl de zeer moeilijke rol van het geestelijke gehandicapte meisje Wiesje gespeeld wordt door Niki Spengler. Vooral in de monoloog tot (of zo u wilt de dialoog met) het publiek zijn vooral Carola en Jeroen op hun best. Krabbé getuigt van een morbide bezetenheid wanneer hij "Guus" neerzet. Onontkoom baar, genadeloos en onbehoorlijk heftig legt hy in de dialogen (vooral die met Riekje/Anne-Wil Blankers) zo veel trefzekere kracht, dat de zinnen als even zo vele zweepslagen op het publiek neerkomen. Een hautaine Karin (Carola), die genadeloos en aan matigend hautain afrekent met spastici en andere, in haar ogen, "onesthetische mensen" voelt tijdens haar dialoog met haar man Freddy (Bram van der Vlugt) haast de golf van antipa thie vanuit de zaal op haar neer dalen. Het hele stuk druist lijn recht in tegen de oer-Hollandse moraal, die spastici en andere ge- brekkigen met een veelvoud aan eufemismen omgeeft. Nichols signaleert heftig en onbe schaamd direct. Hierdoor kan het "afweermechanisme", dat een ieder in zich draagt, niet optimaal functioneren. Zoveel botte bruutheid uitgestort over het hoofd van een geestelijk gehan dicapt meisje kan vrijwel nie mand verdragen. Voor de ouders van geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte kinderen kan dit stuk een bevrijding of een lij densweg hebben betekend. Hun enige steun is de wetenschap, dat auteur Nichols zelf een meisje (Abigail), heeft dat geestelijk ge handicapt is. Maar de combinatie van het door voelde spel van Blankers/Krabbé en de soms onluisterend eerlijke teksten van Nichols werd éen aantal ouders gisteravond teveel. Wie daar geen begrip voor kan opbrengen kan het theater in de toekomst maar beter mijden. Hij heeft er dan niets van begrepen. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Voor de commissie voor de beroepschriften diende gistermiddag een zaak, die belangrijke gevolgen kan hebben. Het ging over het al dan niet mogen hebben van lichtreclames in een woonwijk. Dit is weliswaar toe laatbaar, naar het oordeel van de gemeente, maar dan zodanig dat ze zijn aangepast aan de woonfunctie. Getemperd Op verzoek van de voorzitter van de Vereniging De Zijlroos heeft Van Beukering de verlichting van de reclames in de avonduren al ge temperd. Hij vindt dat hij nu ge noeg heeft toegegeven en dan ook niet kan ingaan op de sugges tie van de gemeemte om in plaats van deze lichtreclames een klei ner reclamebord in de tuin of ach- Poppentheater Omdat zij 75 jaar bestaat organi seert de Sint Jans Fanfare twee kindervoorstellingen van het Leidse Poppentheater Piet On derwater. De voorstellingen worden morgen gehouden om twee uur en kwart over drie in 't Centrum aan de Schenkelweg in Zoeterwoude. Voor de bejaarden organiseert de Sint Jans Fanfare een bingo avond. Deze zal woensdag 27 september plaats hebben in Huize Emmaus. Dropping De KPJ-Zoeterwoude houdt van avond een "dropping". Met een r vertrokken iar onbeken- bus wordt c vanaft Centrum i de bestemming. Orgelconcert Het laatste orgel-beiaardconcert in Voorschoten van dit seizoen wordt aanstaande maandag ge geven in de Nederlands Her vormde Dorpskerk. Twee orga nisten zullen die avond concer teren, Hans van Nieuwkoop en Rijk Jansen. Zij zullen werken spelen van Bach, Blanco, Soler en Mozart. De beiaard zal bespeeld worden door Leen 't Hart, directeur van de beiaardschool in Amersfoort, die o.m. eigen werk ten gehore zal brengen. De avond begint om 8 uur. LEIDEN - De Groningse groep "Genesius" speelde gisteravond in het LAK-theater een stuk voor en over het Lbo (lager beroeps onderwijs, zoals L. T. S. en Huis houdschool). De titel van het stuk dekte de lading volledig "Her sens open, koppen dicht", gaf een niet mis te verstaan beeld van de machtsverhoudingen binnen de ze vorm van onderwijs. Als sleu telwoord werd "Stom" gekozen. Wij zijn te stom om naar de MAVO te gaan, en te stom om een eigen mening te hebben", waren bijna wijze woorden die door de spelers gesproken werden. De frustratie van het kleineren van de omgeving, bestaande uit van hun macht misbruik makende le raren en ouders, die uit angst en drang naar een beter opleidings niveau dan zy zelf hebben kun nen bereiken, werd gepresen teerd in eèn niet duidelijk door gevoerde demonstratie, alsof het een kermisattractie gold. Dat het hier ging om karakteristieken kwam wat in het gedrang door de overvloedig aangeboden hoe veelheid steriotiepen als: Denk je dat ik vijf minuten van mijn kostbare tijd besteed om jou dit of dat bij te brengen?" Het een zijdig belichten van situaties is lbo by vormingstheater. Toch zat "Genesius" wat dat betreft fout gisteravond. Dat het stuk over de toestand van de leerlin gen binnen het lbo ging leed geen twijfel en had zeker het stem ming makende en toelichtende effect, maar het feit dat het voor lbo-leerlingen was geschreven kwam niet uit de verf, om de een voudige reden dat de al of niet aanwezige leerlingen geen res pons gaven en niet konden ge ven, omdat de gelegenheid tot discussie was komen te verval len. Natuurlijk kon je na afloop in de foyer je zegje doen, maar dan is dat een zeer persoonlijk gesprek, dat niet de opzet yan "Hersens open, koppen dicht" geweest kan zijn. Speelt "Genesius" dit stuk voor le raren en leerlingen van een lbo- school dan maakt het ongetwij feld veel los. Een stuk dat in een kader past en aan kracht verliest wanneer het daar buiten valt. Toch kan gezegd worden dat on danks de ongelukkige plaats van opvoering, Genesius door spon taan en overtuigend spel en niet te vergeten de trefzekere benade ring van het onderwerp, vol doende presenteert om een ver dere oriëntatie op het lbo te be werkstelligen. LOUIS CORNELISSE Makelaar Van Beukering, die een deel van zijn woonhuis aan de Zonnebloem in de Merenwijk als bedrijfsruimte heeft ingericht, was in beroep gegaan tegen de afwijzende beslissing van de ge meente voor het mogen hebben van twee lichtreclames tegen de zijgevel van zijn woning. Hij heeft die aangebracht nadat een twee tal andere voorstellen van zyn kant voor het aanbrengen op de manier waarop dat nu gebeurd is zou hy echter volgens een ge raadpleegde ambtenaar wel een vergunning krijgen. Die vergun ning was er nog niet, en dit greep een aantal buurtbewoners aan om een bezwaarschrift in te die- Milieu Een woordvoerder van de omwo nenden, de heer Verrier, gister middag: "Men gaat in veel geval len in de Merenwijk wonen, om dat men ziet dat er voorwaarden zijn geschapen die milieuvrien delijk wonen mogelijk maken Als je ziet hoe de plantsoenen worden onderhouden bijvoor beeld, dan weet je dat er door de gemeente veel geld in wordt ge stoken om de wijk ook mooi te houden. Als je daar woont, dan kun je op zyn minst rekening houden met elkaar, en als je dan op een dag thuis komt en je kijkt uit op twee schreeuwende licht reclames, dan ga je je afvragen mag dit nu allemaal zomaar Daarom was het voor de bewo ners prettig te horen dat door de uitspraak van B en W bevestigd werd dat de wijk mooi moet bly- ven. Als dit doorgaat, dan is het eind zoek, dan kan iedere verze keringsagent, pedicure of fysio therapeut zijn lichtreclame aan brengen." Van Beukering maakt vooral be zwaar tegen de afwijking van B en W omdat hij zich daardoor ge discrimineerd voelt ten opzichte van concurrenten in de Meren wijk. Na hem hebben de make laars Kok en Rijnland ook licht reclames aangebracht. Die heb ben echter ook nog geen vergun ning bleek gisteren, en ik elk ge val hebben dezelfde bewoners tegen Kok ook bezwaarschriften ingediend. Verder voert Van Beukering aan dat hij voor de uitoefening van zijn beroep af hankelijk is van reclame. "Een makelaar zonder lichtreclame is als een koe .zonder uiers", zei mr. Schaper, de advocaat van Van Beukering, gisteren. ter de ramen neer te zetten. Dit zou door passeerende automobi listen, waar hij het van moet heb ben zegt hij, niet worden opge merkt. De gemeente acht dit echter het maximaal toelaatbare. Met name omdat het gaat om een pand dat het aanzien heeft van een woning en omringd wordt door andere woningen. Betrof het een winkel, dan zou het iets anders zijn, al geldt ook na dat de reclamevoe ring bescheiden moet zijn, zolang de winkel zich in woonwijk be vindt. De commissie voor de beroeps schriften zal zo spoedig mogelijk uitspraak doen in deze zaak, dat wil zeggen, over een week of zes. LEIDERDORP - Ik geloof niet dat Piet Kunst in zijn eigen woonplaats en dan met name in de Dorpskerk, zijn blokfluitensemble al eerder heeft kunnen presenteren. K. en O. gaf hem die kans. Het ensemble is naar behoefte een orkest van rond de twintig, het heeft de beschikking over een kromhoornkwartet, een cello, hoogwaardig slagwerk. Dit orkest is een visitekaart van Nederland voor over de grenzen. De klankkleuren, het ineensmelten van de timbres verwerven een haast onwaarschijnlijke schoonheid in de akoestiek van de geheel gevulde kerk. Wondermooie klank kreeg hier ook de meegekomen harp van de harpiste Helga v. d. Louw, die in stukken van Telemann, Natra (eigentijds) en Tedeschi (zeer aantrekkelijke onbekendheid) een solo-optreden kreeg. Het Divertimento van Friedr. Zehm (deze eeuw) met een samba erby en een bolero heb ik laten glippen in verband met de treurige avondbus verbindingen in Leiderdorp, maar de slagwerkers Rob Koster en Frank Schermer Voest hebben de hele avond door hun muzikanteske driften kostelijk de teugels gegeven, uiteraard naar Kunst's intenties. De natuurstaat van dit soort instrumentarium verschaft vooral de 16de eeuwse Antwerpenaar Tielman Susato. Hier in een keuze uit zijn „Dan- serije Van een van de „Fantasieën op de manier van een Echo voor orgel of klavier" van Sweelinck zijn de stemmen uiteen geplukt voor orkestrale bruikbaarheid. Daar is niets tegen. De verdere werken waren van Bononcini (met contrabas van Norbert Kunst), Mondrup en Serots- ki (overwegend prachtig). KEES VERHOEF i Dave Berry: nostalg LEIDEN - Een dikke tien jaar gele den had ik de fel begeerde vier gulden bijelkaar. Niet omdat ik toen aan een zekere welstand dacht of aan een bescheiden be gin van kapitaalvorming, nee, de drie-vijf-en-negentig gaven de mogelijkheid een plaat te kopen van Dave Berry! "Strange effect" was de eerste, maar al spoedig volgden er meer. Koortsachtig was de jacht naar de benodigde duiten, ten einde mijn idool te pas en te onpas "Strange effects" en "Pretty things" te laten voort brengen. Maar dan opeens is het afgelopen. Andere artiesten trekken je aandacht en het blijkt dat de laatste Berry single "lm gonna take you there" nergens toe leidde. Tien jaar hou je je be zig met andere muzikanten en dan opeens is hij daar, als uit het stof herrezen: DAVE BERRY. Daar stond de oude meester van de trage handbewegingen gister avond op het podium van het Leids Vrijetijdscentrum. De zelf de slow-motion bewegingen en niet zichtbaar verouderd. Oude hits als "This strange effect", "Now" en ook zijn eerste de beste "Memphis Tennessee" werden afgewisseld door swingende "good old rockers" als "Summer time Blues"'. Het spelen met het publiek is de held uit de jaren zes tig nog niet verleerd getuige het volkomen misplaatste gevange nisnummer van Johnny Cash: "St Quintin", waarbij het publiek op commando uitzinnig "Yeh" riep wanneer deze middelgrote, bijzonder onaangename maat schappelijke correctie instelling vervloekt werd. Zijn zangkwali teiten spreidde Dave Berry ten toon in de wat rustiger nummers, bijv. "Knocking on heavens door". Dave Berry werd zeker zes keer te ruggeroepen door het zeer en thousiaste publiek. Ingestudeer de toegiften weliswaar, maar waardevolle inspanningen. Tot slot dient de begeleidingsgroep "The Cruisers" genoemd te wor den die zowel voor gedegen rock zorgden als de sfeer van vroeger terug konden halen. Al met al een nostalgische belevenis, die niet uitdraaide op een ontgoocheling, in tegendeel "De schok der her kenning" was een hele aangena- LOUIS CORNELISSE De avond-, nacht en zondagsdienst der j apotheken in de regio Leiden, wordt van 22 tot 29 sept., waargenomen door. Apo theek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 1 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten, van een taxi, I tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging^,^. kruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider- 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, I v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwykerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe- j den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: dinsdag- en donderdagavond 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD dagblad voor LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59 fin J aarabonnement Jaarabonnement per post Losse nummers f226,90 f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2