„Ik had geen ja moeten zeggen tegen Theo..." In China wint fietsbel het van de claxon ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1978 KATWIJK - Misprijzend kijkt Jim Woudstra op als hij het woord 'China' hoort. De verse herinnering aan het gedwon gen langdurige verblijf in dat verre, vreemde land maakt hem allergisch voor alles wat te maken heeft met reizen naar Azië. Toen hij twee we ken geleden in Parijs uit het vliegtuig van Garuda Air ways stapte, dat als eindbe stemming Jakarta had, was er een soort opluchting bij Woudstra. Hij hoefde dit keer niet verder. "Ik heb alles al zo vaak verteld, moet jij het nou ook nog we ten?" zegt hij enigszins ver wijtend wanneer hem ge vraagd wordt de gebeurtenis sen in China nog eens in chro nologische volgorde te zetten. Na enige aarzeling komt het dan toch, maar niet voordat Woudstra eerst een doos met Chinese chocolaatjes óp tafel heeft gezet. Om in stemming te komen? Hij vraagt waar te beginnen.. Het Nederlands basketbalteam ging op l au gustus naar China en Jimmy Woudstra ging mee. Wat is er daarna allemaal gebeurd? 'Toen we die dinsdag van Schiphol vertrokken was de stemming uitstekend. We hadden er allemaal erg veel zin in. Je komt nu eenmaal niet iedere dag in China. Na twee dagen reizen kwamen we in Hong Kongwaar we de nacht door brachten. Iedereen ging vroeg slapen want win kelen kon later wel, op de te rugreis. Vanuit Hong Kong reisden we met de trein naar China. Een onvergetelijke ge beurtenis. Alleen het opont houd aan de grens was niet zo leuk. Je moest lang wachten in een kamertje, waarna de Chinezen je paspoort meena men. Het is ongeveer hetzelfde als in Oost-Berlijn. Als alles dan in orde is mag je naar een ander lokaal en dan weer in de trein. Het was een heel oude trein met twee-persoonsban- ken, die je naar het raam kon draaien. Dat hebben wè ui teraard gedaan. Dat deel van China is bijzonder mooi, met heuvels waarop tientallen mensen aan het werk waren Natuurlijk ontbrak de grote hoed niet. Ook zagen we veel rijstvelden en waterbuffels Erg interessant". "Toen we in Kanton aankwa men stapten we over in een bus die ons naar het nabijge legen vliegveld bracht. Daar door zagen we niet veel van de stad, alleen de manshoge por tretten van Mao en Hua vielen op. Van buiten leek het of we een modern toestel hadden, maar van binnen was het sterk verouderd. We kregen handdoeken om onze gezich ten te betten. Het was overal erg warm. We vlogen twee uur naar Peking. De aankomst daar was zeer bijzonder. In Peking was het net donker toen ons vliegtuig landde. Op het moment dat wij de trap afkwamen flitsten opeens gro te schijnwerpers aan. We ke ken elkaar midden in het helle licht verbaasd aan. Het was zo onwezenlijk op het verder donkere vliegveld. De Chinese televisie bracht onze aan komst in een rechtstreekse re portage". "De eerste dag in China werden we ontvangen op de ambas sade, buiten in een mooi park waar duizenden Chinezen zich op en rond het water vermaakten. Al Faber lag tóen al met koorts in bed, ter wijl verschillende andere jongens zich 's middags niet lekker voelden. Slechts enke len gingen naar de openings- Jim Woudstra ,."We hadden een eigen arts mee moeten nemen..." ceremonie en de eerste wed strijd, tegen het Chinese leger- team werd uitgesteld. Waar schijnlijk hebben we in het vliegtuig een lichte voedsel vergiftiging opgelopen.- Dit was allemaal op zaterdag en de dag daarop moesten we spelen tegen Japan. Ik werd het laatst ziek en vertelde coach Tom Quinn dat ik toch zou proberen om te spelen. Het was een geweldige beleve nis. Stel je eens voor, 18.000 Chinezen die al vanaf vijf uur in de ochtend, na hun dage lijkse gymnastiek op straat, in de rij staan voor een kaar tje. De wedstrijd van hun na tionale ploeg tegen Roemenië werd zelfs gespeeld in het voetbalstadion. Daar waren 80.000 toeschouwers. En dan na de wedstrijd. Onze bus kon niet wegkomen, omdat bijna al die mensen op de fiets kwamen. Zeker wel 50.000 fietsers die zich een weg baanden dóór het verkeer. Dat was dan ook een chaos en een kakofonie van geluid. De fietsbel won het van de claxon". "Terug in het Peking-hotel ging ik direct naar bed. Ik had koorts en pijn in mijn zij. Kees Limmen, die was mijn "roommate"haal de de Roemeense ploeg- arts erbij. Die dacht dat het mijn appendix was, in.Ne derland zouden ze zeggen een blindedarmontsteking. Ik moest maar gaan slapen en als het erger werd moesten we hem direct roepen. Op maan dag was het erger. De Chine zen brachten me direct naar het ziekenhuis. Dat was zo n typisch Chinees gebouw met puntdaken. Het was in 1939 gebouwd met hulp van de Amerikaanse Rockefeller stichting. Voor buitenlanders was er een aparte vleugel". "Er was geen airconditioning, open ramen en ventilatoren moesten voor frisse lucht zor gen. Ook in de operatie-ka mer. In het ziekenhuis moest ik later alles zelf doen. Zelf wassen en dergelijke. Pas na vier dagen kreeg ik een schone pyama omdat ik er om vroeg. En het was er verschrikkelijk warm. Met de artsen of ver pleegsters praten ging niet want niemand sprak Engels. Ik werd meteen geopereerd, een injectie in mijn rug moest mijn spieren verslappen. Tijdens de operatie raakte ik bewusteloos van de pijn. Na twee dagen was de koorts weg maar op de derde dag kwam het terug. Ik ging mij ongerust maken want de ploeg stond op het punt te vertrekken. Ik was bang om alleen in Peking ach- ter te moeten blijven. Geluk kig konden mensen van d< ambassade me geruststellen "Er was een abces en ik werd opnieuw geopereerd. Toen een dag later de banda ge van de wond werd gehaald schrok ik enormEen gapende wond in mijn zij, met daarin een paar slangetjes. Ik liet de wond bij terugkeer in Neder land aan onze clubarts Har Meijer zien. Die stuurde me direct naar het ziekenhuis met de woorden: "Die is veel te groot voor mij." Bij het zien van die wond dacht ik dat ik nog wel twee maan den in China moest blijven. Dat viel mee. Gelukkig kwam na een paar dagen de arts van het Nederlands voetbalteam. Het is eigenlijk belachelijk dat wij zelf op zo'n lange reis naar een onbekend lang geen arts bij ons hadden, maar al leen een verzorger .Die arts heeft gezorgd dat ik uit het ziekenhuis kon,na bijna drie weken. Ik had tien kilo aan gewicht verloren. En dat al lemaal voor een paar basket balwedstrijden die ik niet eens heb kunnen spelen". veel meer. Wat ik moest doen om een Nederlands paspoort te krijgen, hoe er gespeeld werd in Nederland enzo voorts. Ik ben toen naar mijn grootvader gegaan en heb al les uitgezocht. Er waren drie voorwaarden waaraan vol daan moest zijn. Zowel ik als mijn vader moesten geboren zijn voor dat mijn-vader en mijn grootvader 31 jaar oud waren. Je houdt je Neder landse nationaliteit namelijk tot tien jaar na je 21ste, tenzij je het iedere tien jaar weer verlengt. Uit alle papieren bleek dat dit het geval was. Ik was dus nog Nederlander èn Amerikaan. In de zomer heb ben myn vrouw en ik alles overwogen en we besloten voor een jaar naar Nederland te gaan. Woudstra kwam toen in Nederland. Om precies te zijn in Delft. Theo Kinsbergen was hem toen allang vergeten en even leek het erop of ook Punch zijn nieuwe aanwinst weer moest laten gaan. Hoe waren de drie seizoenen van Woudstra bij Punch? 'Ik kwam by Punch in een moeilijke situatie. Er was geen sponsor en dus geen geld, hoewel de ploeg in het seizoen daarvoor landskam pioen was geworden. Mij werd verteld dat wanneer er geen geld zou komen'ik voor 'Donar 'in Groningen moest gaan spelen. Ik vond dat wel vreemd, omdat over dit soort zaken Sheridan in zijn brief niet had geschreven. Echt be zorgd maakte ik me echter niet. Het pakte allemaal goed uit. Er kwam een sponsor (Pioneer) en we draaiden goed mee. Alleen Bill had als clubcoach wel wat vreemde dingen. Zo zei hij bij een teambespreking dat wij van Kinzo moesten winnen om dat hij (Bill) Theo Kinsbergen (coach van Kinzo) haatte. Als coach van het Nederlands team deed Bill het beter. Voor mij was de Nederlandse manier van spelen met slechts eén wedstrijd per week erg vreemd. Ik vond dat de competitie erg lang duur de. Aansluitend kwam ook nog het toernooi in Sofia, waar we Canada en Cuba ver sloegen en het pre-Olympisch toernooi in Hamilton. Ik heb nooit zo fijn gespeeld als in Canada, maar ondertussen was ik wel meer dan een jaar achterelkaar bezig met bas ketbal. Daarom heb ik aan het eind van dat jaar bedankt voor het Nederlands team. Ik Anders gegaan Woudstra speelde vorig jaar (1977) toch voor de Nederland se ploeg. Ook leek hij na twee jaar te vertrekken bij Punch want Theo Kinsbergen kon digde aan dat de blonde in ternational zijn ploeg kwam versterken. Het is anders ge gaan. Waarom? "Laat ik eerst vertellen over het Nederlands team. Ik ging niet mee naar Zweden en Finland, waardoor ik automatisch af viel voor het Europees kam pioenschap in Belgie', vorig jaar september. Een aantal spelers moest echter bedan ken, waardoor er voor mij toch een plaats vrij kwam in - de ploeg. Het was echter geen leuk kampioenschap, on danks onze zevende plaats. De perikelen rond Janbroers zyh bekend. Dan Kinzo. Daarvoor moet je eerst weten hoe het dat seizoen was bij Punch. Bill Sheridan was ver trokken naar Den Bosch en Jan Bruin had zijn plaats overgenomen. We hadden met Billy Taylor en Jesse Campbell een goed team, dat zonder meer kampioen Kinzo kon bedreigen. Alleen in de cember ging Campbell gekke dingen doen en moest weg. We kregen er Harry Rogers voor terug en dat deed het team geen goed. Het spel moest veranderen en pas aan het eind van het'seizoen gin gen we weer aardig spelen. Jan Bruin verknalde echter de kans om tweede te worden door in de laatste wedstrijd tegen Rotterdam Harry Ro gers bijna de hele tweede helft aan de kant te laten. On gelooflijk. Jan Bruin hoefde van ons niet meer terug te komen. Dat is een belangrijk gegeven. Al vroeg in het voorjaar (1977) had Kinsbergen mij benaderd en gevraagd of ik voor zijn ploeg wilde spelen. Als ik niet snel ja zei, dan zou ik geen tweede aanbod krijgen. Ik aarzelde, maar dacht aan de onzekere toekomst bij Punch dat al wist dat de sponsor niet verder ging. Ik zei ja en dat was fout" Je was fout omdat je de af spraak met Kinsbergen niet nakwam? Er veranderde na melijk nogal wat bij Punch, dat J an Bruin inderdaad aan het eind van het seizoen aan de kant zette en bekend maak te dat jij zou optreden als trainer-coach, met Han Wal- laart (hu assistent van Henny Blom bij Parker) als assistent. Een nogal vreemde oiitwik- keling. Jimmy Woudstra: "Toen ik ja' zei tegen Theo Kinsbergen wist ik niet anders dan dat Punch my in het komende jaar niet meer kon betalen. En omdat ik internationale wed strijden het fijnste vind wat er is, koos ik voor Kinzo. Dat speelde immers in de Europa Cup. We hadden afgesproken dat de overeenkomst geheim zou blijven, maar Theo schond die afspraak al direct. Ik zou het alleen vertellen aan het bestuur van Punch. Die kwamen toen opeens met nieuwe voorstellen. Ik had nopit gedacht dat ik bij Punch kon blijven. Toen dat kon en ik ook nog eens ervaring kon opdoen als trainer (Woudstra is sportleraar) besloot ik niet naar Amstelveen te gaan. Dat had ik niet mogen doen. maar ja, dat is achteraf gepraat". Leiden viste toen net achter het net, maar herhaalde de po gingen om Woudstra te strik ken een jaar later. De waarde van de Fries was namelijk enorm gestegen na een wijzi ging in de reglementen van de internationale basketbalfe deratie, de FIBA, die beper kingen oplegde aan 'Ameri kaanse Nederlanders' die na december 1976 waren aange komen. Die moesten enkele ja ren wachten alvorens zij mee mochten doen in evenementen als de EuropaCup. Woudstra 'dateert' van voor 1976 en is dus speelgerechtigd voor de EC en de nationale ploeg. Jeff Lende daarom dus ook niet. Hoe kwam Woudstra uitein delijk in Leiden terecht. Hoe was dat jaar als trainer in Delft, dat met het louche Cot ton house (Tripper) weer sponsorproblemen had? Problemen "Halverwege het jaar kregen we problemen met de sponsor, terwijl we het jaar opnieuw zonder geld waren begonnen. Het was daardoor weer een moeilyk jaar. De ervaring als trainer was goed, maar de ploeg had vaak andere dingen aan zijn hoofd. Zouden we een week later nog wel samen spelen, zou er wel geld zijn voor ons als Amerikanen en Nederlandse Amerikanen. Toen gebeurde eigenlijk het zelfde als met Kinzo. Iemand van Leiden kwam en stelde my voor de keuze. Voor 1 maart moest ik beslissen. Ik vind dat nog steeds niet erg fair. Afgesproken werd dat alles geheim zou blyven. maar by de eerste de beste wedstrijd die wij in Leiden speelden wist iedereen het al. Het had al in de krant gestaan. Dat was niet fijn, want we moesten met de ploeg nog verder. Uiteindelijk kwamen we Leiden tegen in de finale. Je zou transfers tijdens de competitie eigenlijk moeten verbieden." De komst van Woudstra naar Leiden ver liep niet zonder schokken. Er waren geruchten dat Woud stra ook voor Den Bosch gete kend zou hebben. Opnieuw stond hij dus in een kwaad daglicht. 'De affaire met Den Bosch was bijzonder pijnlijk. Zij of Ri- nus de Jong, de grote man achter Den Bosch, waren Punch met geld te hulp ge schoten tijdens het seizoen. Aan die steun waren een aan tal bepalingen verbonden, die op papier waren vastgelegd. Wanneer Punch zou moeten stoppen zou ik voor de reste rende tijd naar Den Bosch gaan. Dat gold echter alleen voor dat seizoen, niet voor het jaar daarna. Ik was tenslotte geen beschermde speler en mocht dus zelf aan het einde van het seizoen beslissen waar ik naar toe zou gaan. Daar ging het fout want Den Bosch of Rinus de Jong, ik weet niet met wie ik nou te maken had, dacht dat ik naar hen toe zou komen. Niet al leen wanneer Punch zou moeten stoppen. Voordien had Den Bosch nooit enige belangstelling voor my ge toond. Ik wist niet eens dat zij mij wilden hebben. Later is alles door bemiddeling van de bond uitgesproken en heeft Den Bosch het recht van Punch om Europa Cup II te spelen overgenomen. Het was geen prettige zaak. Ik heb het Punch voral kwalijk genomen dat zij mij niet vrij wilden laten. Ik mocht overal naar toe als het maar niet naar Leiden of Groningen was. Reprise Leiden begint vanavond het sei- 1 zoen aan Punch. Jim Woud stra, vorig jaar trainer en speler van de Delftenaren zal dan samen met de toenmalige Delflse coach Han Wallaart bij Leiden op de bank zitten. Het openingsduel van de competitie is tevens een repri se van de enerverende play off serie om het landskam pioenschap van mei tussen Leiden en Delft.Wat denkt Woudstra, die het hele gesprek in al bijna perfect Nederlands heeft gevoerdover het n ieuwe seizoen waarin competitie en Europa Cup hand in hand moeten gaan "Het winnen van de compeuue blijft belangrijk. Daaruit moeten we het recht krygen om volgend jaar weer Europa Cup te spelen. Dat kan met een eerste plaats in de gewone competitie (EC II) of door het prolongeren van de titel. Er is al vaak gezegd dat de compe titie niet valt te combineren met de wedstrijden voor de Europa Cup. Ik geloof daar niet in. Als team zijn we sterk genoeg en als spelers profes sioneel genoeg om ook de gewone competitie wedstry- den te willen winnen. Dus na Juventud Badalona kan ge rust Amstelveen komen. De stelligheid waarmee Jim Woudstra zijn Fries-zijn be nadrukt, zorgt voor hilariteit. Woudstra mag dan van Friese afkomst zijn, hij weet pas en kelejaren dat dat zo is en waar dat Friesland dan wel ligt. limmy Woudstra, dit seizoen speler van landskampioen Parker Leiden, behoort met onder andere Mitchell Plaat, Dan Cramer, John van Vliet en Jeff Lende tot de zoge naamde Amerikaanse Ne derlanders in de Nederlandse basketbal wereld. Het zijn Amerikanen die naast hun Amerikaanse paspoort ook aanspraak kunnen maken op een Nederlands paspoort. Dat maakt hun bijzonder aan trekkelijk voor de clubs in Nederland, diedaardoor naast de twee toegestane "echte" Amerikanen een heel leger van herontdekte land genoten kunnen opstellen. Soms worden er ook wel spelers gevonden die slechts eén paspoort hebben, zoals bijvoorbeeld Sid Bruinsma. Hoe kan dat? Hoe kan iemand als Jim Woud stra opëens'weer Nederlander worden of nog zijn? En wie of wat bracht hem er toe om met zijn vrouw naar Nederland te komen? "Mijn grootvader is geboren in Wolvega, in 1900. Hy emi greerde toen hij 19 jaar oud was naar de Verenigde Sta ten. Hij kwam uit een groot gezin, zijn vader had een sla gerij maar daarin was voor hem geen toekomst. Hij had al een familielid in Amerika en daar ging hij toen naar toe. Enkele jaren later is hy zijn eigen slagerij begonnen, waarin mijn vader weer is doorgegaan. Veel Friezen gingen in die tijd naar Ameri ka. Vandaar ook dat er zoveel "Friese" Amerikanen rond lopen. Enfin. Ik kreeg een paar jaar geleden een brief van Theo Kinsber gen dat ik voor hem in Ne derland zou kunnen spelen als ik aan een aantal voor waarden voldeed. Ik was toen student op een college Iowa en dacht er helemaal niet over om naar Nederland te gaan. Die brief heb ik on beantwoord gelaten. In april of mei 1975 kwam er weer een brief uit Nederland, nu van de coach van Punch: Bill Sheridan. Daarin stond KATWIJK - De Friese stoel- tjesklok is de inzet van een le vendige discussie in huize Woudstra. Basketballer Jim wil er één kopen en meene men naar Amerika. Zyn vrouw vindt dat goed, maar dan moet er wel een "West minster" klok in zitten. Ze wil geen "ting-ting" in haar huis. En waarom wil haar man geen Zaanse klok? Die is toch ook goed."Nee" zegt Jim vastbe raden, "ik ben Fries en daar om wil ik een Friese klok als aandenken meenemen als we straks teruggaan naar de Ver enigde Staten".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23