Een stap in richting demo WONING VAN PRINSES IRENE EN CA REL HUGO: ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1978 De Madrileense woning van prinses Irene en Caret Hugo, een sfeervolle flat met dakterras. Op het dakterras i woning. V.l.n .r. Margarita, Jaime, Carlos Javier, Carolina en prinses Irene. PAGINA 19 Door Peter Hattink MADRID - Caret Hugo is in zijn element. In een sportief licht pak doet hij de deur van zijn nieuwe flat opèn, waar hij sinds maandag met zijn hele gezin woont. Vóór Carel Hu- go, die bijna tien jaar geleden door Franco uit Spanje wetd verbannen, betekent het leven wonen en werken van zijn familie in Madrid een stap vooruit in de richting van de democratie. De vijanden van het vorige regime worden niet meer buiten de Spaanse gren zen geweerd. - „Don Carlos", vindt u het niet vreemd dat u als Fransman politieke activiteiten in Spanje mag ontwikke len? ,Jk beschouw mijzelf als een Spanjaard, die door politieke omstandigheden een Frans paspoort heeft. Ik weet niet waarom ik de Spaanse natio naliteit nog niet heb gekregen De aanvraag van mijn natu ralisatie tot Spanjaard heb ik vorig jaar ingediend. Ik dacht dat alles in orde was. Het kan zijn dat nog oude franquistische elementen mijn nationaliteitsaanvraag tegenhouden. Het kan ook zijn dat men mij om tactische re denen pas de Spaanse natio naliteit wil toekennen als de democratische Grondwet door middel van een referen dum is goedgekeurd. Formeel gezien is mijn positie erg te genstrijdig". - Wat zijn uw hoofdactivitei ten? .,Aan de ene kant onderhoud ik mijn contacten met de rege ring, de oppositiepartijen en de andere instanties in, Span je, zoals het leger, de Kerk en vakbonden. Aan de andere kant wordt een groot gedeelte van mijn tijd in beslag geno men door het werk van de Carlistische Partij: het orga- parlij tot een politiek instru ment. Dat moet geen electo rale machine zijn, maar een politiek mechanisme dat dui delijk moet maken waarom men politiek bedrijft. Met an dere woorden: de Carlistische Partij is het politieke instru ment dat de noodzakelijke participatie van iedereen in de maatschappij duidelijk maakt". - Neemt de Carlistische Partij deel aan de komende verkie zingen? „Het afgelopen weekeinde heb ben wij net een congres ge houden, waarin wij de voor bereiding door hebben geno men voor de komende verkie zingen. De Carlistische Partij neemt zowel deel aan de al gemene verkiezingen als aan de gemeenteraadsverkiezin gen. Voor beide verkiezingen komen wij op zijn minst in 27 van de 50 Spaanse provincies uit. Hoe langer het tijdstip van de verkiezingen wordt uitgesteld hoe meer kans wij hebben om in alle Spaanse provincies deel te nemen" - Wat zou u het liefst doen in de politiek? „Ik heb zelf geen voorstelling van een persoonlijk ideaal. Ik ga er vanuit dat men zinvol in de politiek bezig moet zijn. Of men nu in de regering zit of in een oppositiepartij, is van ondergeschikt belang. Per soonlijk geloof ik dat ik mij op het moment het meest nuttig kan maken in het Spaanse parlement. Van daaruit zou ik er constant op kunnen ha meren dat men een doorzich tige politiek moet voeren in Spanje. Het parlement moet tiekamer zijn van de parle mentariërs onderling, maar ook tussen de regering en de burgers. Op het ogenblik lijkt het parlement meer op een Kamer die alle politieke ge beurtenissen registreert dan dat er sprake is van een com municatie via de Kamer met de burgers en de rege ring" - Wat treft u het meest in de huidige Spaanse poli tiek? 'De afwezigheid van de Spaan se burger in het politieke spel. Deels is dit logisch, omdat de democratie hier sluipend is binnengekomen. De democra tie is in Spanje op een dictato riale manier binnengebracht Dezelfde mensen die politieke functies bekleedden onder het franquistische regime, zijn nog steeds aan het bewind. Men is wel op de democrati sche toer gegaanmaar het is alleen van bovenaf gedic teerd. Aan de burgers heeft men eigenlijk nooit iets ge vraagd - Hoe had het volgens u gemoe ten? „Men had een streep onder het franquistische verleden moe ten zetten. De huidige macht hebbers hebben nooit met het verleden gebroken. Was dit wel gebeurd, dan was de Spaanse burger zich eerder bewust geworden van zijn democratische verantwoor delijkheden. Hij had eerder de noodzaak ingezien van zijn deelneming in de politieke be slissingen van dit land. Door dat de democratie van boven af Spanje binnenkwam, wor stelt nog een groot aantal Spanjaarden met de mentali teit, die er heerste onder Fran co. Deze categorie gelooft het wel in de politiek en laat alles over aan anderen. Deze bur gers moeten juist nu gebruik maken van de mogelijkheid om deel te kunnen nemen aan de politiekwant anders blij ven zij straks aan de lijn, bui ten het politieke veld, staan. Carel Hugo maakt zich duide lijk zorgen over de nog wan kele democratie in Spanje, waarbij een groot gedeelte van de bevolking door de er fenis van de dictator een zwakke schakel vormt. Hij is er bezeten van om deze zwak ke schakel tot een sterke ket ting om te smedendie bewust de democratische verant woordelijkheden kan dragen. Een sterke ketting, waarin de schakels uit vrije wil en met de uitoefening van alle burger rechten hecht in elkaar grij pen. Vooral Jaime kijkt onafgebroken stralend in de lens. Caroline is een beetje verlegen, maar vindt het ook erg leuk. Toch wel gek groot flitsend apparaat, die in al lerlei houdingen over de vloer kruipt. Tussen alle bedrijvigheid door vindt prinses Irene toch nog even de tijd voor een gesprekje. - Hoogheid, als de kinderen de vól gende week naar school gaan, gaat u zich dan actief bezighou den in de Carlistische partij? „Een werkelijke functie uitoefenen in de partij is heel moeilijk als je een gezin hebt. Binnen de partij steun ik Carel Hugo op een actie ve manier, maar een specifieke functie binnen de partij heb ik niet. Daarnaast boeit mij het be wustzijnsproces van de vrouw in het algemeen. Ik studeer veel, praat veel met Spaanse vrouwen kortom, op het ogenblik^ preten deer ik niets anders dan te luiste- te proberen hun problemen te begrijpen. Mijn bezorgdheid over de positie van de vrouw heeft na tuurlijk ook invloed gehad bin nen de Carlistische partij. Als wy kijken naar de wetten in Neder land of in Zweden dan zien wy dat de vrouw in die maatschap pijen veel verder en veel bewus ter is. Spanje loopt op dit gebied nog achter en het is zaak de Spaanse vrouwen hiervan be wust te maken, dat zij ook onder andere voor een wetgeving moe ten strijden, die hen gelijk stélt aan de man. Op het ogenblik ben ik bezig aan een brochure, waarin deze problematiek naar voren komt. Als alles volgens planning verloopt verschijnt deze brochu re, die helemaal op Spanje ge richt is, in februari van het vol gend jaar" Een spelletje ,Mens erger je niet" Hoe is uw contact met de Spaanse *Erg goed. Ik ken Spanje nu 14 jaar en ik mag wel zeggen dat ik de meest donkere facetten van het land heb leren kennen. Natuur lijk heb ik een totaal andere op voeding genoten dan mijn Spaanse collega's, maar door mijn ervaring sta ik geestelijk heel dicht bij hen. Ik kom uit een land met een lange liberale tradi tie, waar de democratie een diep ingeworteld iets is. Dat laatste heeft in Spanje altijd ontbroken. Via begrip en dialoog probeer ik mee te helpen een bewustzijns proces onder de Spaanse vrou wen op gang te brengen om .te la ten zien dat het ook anders kan Alleen door werkelijk participe ren kom je tot bewust leven" - Nu woont u in Spanje, maar wat heeft op u de meeste indruk ge maakt sinds dat u Spanje vanaf april regelmatig bezoekt? „De ontwakende democratie. De politieke evolutie in Spanje. De ruimte die men nu heeft om voor zijn mening uit te komen, zonder datje bang hoeft te zijn dat er re presailles komen. Alleen vind ik het jammer dat nog zo weinig Spanjaarden actief deelnemen aan de politiek. De sporen van de dictatuur zijn nog dikwijls dui delijk merkbaar. Veel Spanjaar den hebben nog niet een werke lijke kans gekregen om de demo cratie mede op te bouwen" MADRID - Een grote sfeervolle flat met een dakterras in een gebouw van meer dan een eeuw oud. Midden in het hartje van Madrid. „Muy castizo" zeggen de Spanjaarden dan, hetgeen zoveel betekent als „Madrileenser kan het niet". De vier kinderen van prinses Irene en Carel* Hugo zijn in een uitgelaten stemming, want eindelijk mogen zij dan wonen in het land waar zy zoveel over gehoord heb ben. Twee jaar geleden werd Carlos Ja- vier, hun oudste zoon zonder eni ge geldige reden urenlang door de politie op het vliegveld van Barcelona vastgehouden, omdat hij bij kennissen van zijn ouders in Spanje een vakantie zou door brengen. Uiteindelijk liet de Spaanse politie de zesjarige jon gen toch gaan. Nu gelukkig geen nare dingen meer. In Spanje waait sinds kort een bijna democratische wind, waarin prinses Irene en Carel Hugo vrij kunnen ademhalen. De strijd tegen de dictatuur die de Carlistische partij voerde - de enige partij die onder Franco zyn tanden aan het regime in het openbaar liet zien - heeft een on schatbare bijdrage geleverd aan het huidige leefklimaat in Span je, waar men oprechte pogingen doet om eikaars standpunten te begrijpen en te respecteren. Prinses Irene over de „thuiskomst" in Spanje: „Eindelijk is het dan zover. Ons gezin is nu weer in evenwicht. Het heen en weer vliegen tussen Parijs en Madrid is nu gelukkig voorbij, maar dit was noodzakelijk, omdat de kinderen in Parijs het schooljaar moesten afmaken". Carlos Javier, de tweeling Jaime en Margarita en de jongste Carolina knikken in stemmend. Het nieuwe huis is voor hen een nieuw avon tuur. „Het is voor het eerst dat ik nu een eigen werkkamer heb. Ik vind het heerlijk dat ik mij nu ongestoord en in het byzijn van mijn gezin kan verdiepen in de problema tiek van de vrouw, een onder werp dat mij de laatste jaren heeft geboeid", zegt prinses Irene m haar werkkamer, waar zij zich verontschuldigt voor een stapel de documenten op de vloer dat zy nog moet opruimen. De flat is ruim en smaakvol ingericht. De kinderen zyn vol van hun r speelkamer waarin zy r telust kunnen ravotten. Aan de jongensachtige waarop Carel Hugo met zijn kin deren omgaat, is te zien dat hy eindelijk de basis heeft, waarnaar hij zolang heeft uitgekeken. Van af het dakterras heeft men een adembenemend uitzicht over de Spaanse hoofdstad. De kinderen willen allemaal graag op de foto, want Prinses Irene heeft tegen hen gezegd dat de fo tograaf „muy simpatico" is Op de beroemde Plaza Major in het hartje van Madrid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19