Hans Vultink al kansloos voor titel in 71-2 Cruijff vindt Clarke 'echt' een gouden greep van Ajax Hockeydames in halve finale tegen België Eerste overwinning van volleybalteam Alleen problemen voor Kick Langeweg ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1978 Afgelopen maandagavond zat ik in een forum waar Johan Cruijff ook deel van uitmaakte. Of was het andersom? SDOB uit Broek in Waterland bestond 50 jaar, en Jan Klein, een persoonlijke vriend van Cruijff (en u weet: onper soonlijke vrienden heeft hij bij duizendtallen, maar persoonlijke vrienden kunnen een extra potje breken), had hem voor een eten tje bij Neeltje Paater, een fles Hennessy cognac en een bos bac- caratrozen voor Danny weten over te halen in de feesttent te komen vertellen over zijn voet balloopbaan. Als stutbalken za ten ook nog scheidsrechter Jan Keizer, voetbalfarttaisist Frank Kramer, Volendam-microfonist Pè Muhren én ikzelf als sport journalist in het forum, maar wij deden er niet zoveel toe. De tent was afgestampt vol, en de kinde ren scandeerden zo hard „Cruijf- fie, Cruijffie", dat het wel leek of Johan Cruijff de voetballer in het gezelschap was, in plaats van Frank Kramer. Het eerste uur werd voornamelijk besteed aan het beantwoorden van de vragen door de jongens en meisjes van Broek in Waterland. Ze willen bijna allemaal cijfers, getallen weten: „Hoe vaak heeft u in het Nederlands elftal ge speeld", „Hoeveel doelpunten heeft u gemaakt", „Voor welke clubs hebt u gespeeld?". „Ik heb een vraag voor Johan Cruijff', was steeds het stereotiepe begin, totdat een zeer originele geest be sloot een vraag aan Jan Keizer te stellen. Het was in feite een meisje, Suzanne Spaans, dat de hamvraag dorst te stellen: „Waarom bent u niet naar Argen tinië gegaan?" Johan Cruijff antwoordde, dat hij tot nu toe steeds gezegd had dat hij om privè-redenen niet ging, maar nu alles toch achter de rug was, wilde hij het wel uitleggen. Naar zo'n langdurig evenement moet je, zeker als aanvoerder, heel graag willen, anders valt het met alle soesa rond het voetbal len zelf, niet op te brengen. Alles bij elkaar speelde hij per seizoen een tachtigtal wedstrijden, ver telde hij, en in Spanje was het dan niet zo datje ervoor zorgde datje na de wedstrijd weer op tijd thuis was voor Studio Sport, want je ging zaterdagochtend al op weg, soms vrijdag al, en je kwam meestal niet voor maandag thuis. Van de vier weken WK in 1974 ben ik een half jaar moe ge weest...", zei Johan Cruijff. Handtekeningen De grote, essentiële, beslissende vraag kwam van Derk-Jan Struick. Ik heb twee kleine vraagjes, zei hij: „Hoeveel doel punten hebt u gemaakt, en mag ik uw handtekening? Voor het uitdelen van de handtekeningen werd een half uur uitgetrokken, op de vreemdste vodjes haastig bijeengegaard papier moesten de handtekeningen worden gezet, waarbij Pè Muhren zich gemaks halve beperkte tot Pè of zelfs P en ik er met een bescheidenheid die mij sierde, ervoor zorgde dat mijn handtekening noch aan de voorkant, noch aan de achterkant van tiet papiertje in aanraking kwam met Cruijffs hantekening, zodat de mijne er eventueel ge makkelijk afgeknipt kon worden zonder de enig waardevolle Ray Clarke handtekening te beschadi gen. De prijs voor het mooiste handte keningenpapiertje werd door Frank en mij overigens toege kend aan Miesje, die met een velletje gladgestreken zilverpa pier aan onze tafel verscheen. Gouden greep Nadat alle kinderen hun handteke ningen binnen hadden werden ze, om half tien, naar huis ge bonjourd en gingen de volwasse nen nog even verder. Johan Cruijff had gezegd, dat spelers, publiek en sportjournalisten veel meer moesten samenwerken om het produkt voetbal zo goed mo gelijk te verkopen, een mening die ik uiteraard niet deel sinds ik geen lid meer ben van de redactie van het clubblad van Blauw-Wit. Ik vroeg daarom aan Johan, of zijn mening over Ajax' nieuwe aankoop Ray Clarke zijn werke lijke mening was, of gezien moest worden in het licht van het posi tivisme, waarmee het voetbal be naderd moest worden. Ray Clar ke is als vervanger van Ruud Geels door Ajax van Sparta over genomen, hij prijkt inderdaad bovenaan de topscorerslijst, maar zijn meeste doelpunten maakte hij tot nu toe uit straf schoppen, waarvan hij er boven dien nog eentje miste. Alle sportjournalisten zijn het er tot nu toe over eens dat Clarke zowel in het flitsende combinatiespel van Ajax, als in de afwerking heeft gefaald, maar Johan Cruijff kwam na de (voortreffelijke) wedstrijd Ajax-PSV in Vrij Ne derland met een heel andere visie op Ray Clarke. Hij vond hem een gouden greep van Ajax en hij legde in de feesttent van SDOB nog eens uit waarom. Iedereen weet, of zou behoren te weten, zei hij, dat de kracht van PSV schuilt in het wisselend opkomen van de achterhoedespelers. Nu eens stormt Van Kraay naar voren, dan weer Brandts, dan weer Krijgh en wat me nu bij Ajax- PSV opviel was, dat Ray Clarke steeds weer mee terugholde met die naar voren stormende vrije man, of het nu Van Kraay was of Brandts of een ander. Daardoor WYCHEN (GPD) - De begaafde kadristen met een perfecte feeling voor het lijnenspel zijn vrijdagmiddag in Wychen als figuranten omver gekegeld. Minder getalenteerde biljar ters hebben de unieke gelegenheid om grootheden als Hans Vultink en Christ van der Smissen van hun voetstuk te stoten keihard uitgebuit Ruimte voor sentimenten was er niet. Hans Vultink, jaren een onbereik- top, verspeelde zijn titelkansen m baar object voor de nationale sub- de derde ronde van het Neder- NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Ps. 39:10 Ik ben verstomd; ik doe mijn mond niet open want Gij zelf hebt het gedaan LYDA GUYT-MARTIN op de leeftijd van 28 jaar echtgenote van WILLEM GUYT Katwijk: ARENDJE GUYT-PEEMAN Hoofddorp: MIES,CHRIS, SUZAN Venlo: MATHIJS,HANNIE. LEENDERT. JOANCA Leiden: GRE.AB,JACO, ARNO.RONNIE Langeraar: AAT.JOOP, URSULA.PETER Katwijk: LEEN.LENY, ANGELINEfLEENDERT Alphen: LENA,BAREND, GERT,JACKELINE,ELLES Katwijk: COR, ANNEKE, LEON, AR JAN Nieuw Vennep: MARTIN Katwijk: FE7ZE,LEONNNEKE In plaats van kaarten. Heden overleed na een langdurig doch geduldig gedra gen lijden, mijn innig geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster, schoonzuster en tante MARIA KLOMP-DEVILEE in de ouderdom van 78 jaar. C. KLOMP Beverwijk: C. KLOMP J. J KLOMP-VOORDOUW COR EN FRIDA HANS EN KITTY ANDRE EN THEA en verdere familie De overledene is opgebaard in de rouwkamer „Een voud", van Ingen Schenau, Hogewoerd 84. bezoek aan de rouwkamer: maandagavond a s. van 7.00 tot 7.30 uur. (Thuis geen bezoek) De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 26 september a.s. om 11.00 uur op de algemene begraafplaats aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp, ook na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraaf plaats. Vertrek vanaf de rouwkamer te plm. 10.30 uur. lands kampioenschap anker-ka der 71-2 door een knullige ver- liespartij tegen Hans Sundquest. Bijna tegelijkertijd zonk ook Christ van der Smissen weg in de grauwe middenmoot. De koele afmaker heette opnieuw Wim van Deventer, de Hagenaar die eerder dit toernooi blufpoker speelde tegen Vultink. De turbulente ontwikkelingen zijn typerend voor de hopelijk korte impasse waarin de nationale bil- jarttop plotseling verzeild is ge raakt. De verrassende machts greep van de (kleintjes) is interes sant voor het toernooi, maar im pliceert slechts een nivellering op veel lager niveau. Zelfs Van der Smissen, op wie alle biljarthoop de laatste jaren was gevestigd, kan in deze vorm het magere spelpeil niet opkrikken. De door de Nationale Biljartbond met veel tamtam aangekondigde progressie van de pas gearriveer de toppers is in Wychen volledig de mist in gegaan. Louis Haver- mans, vorig jaar de revelatie, x blijft „hangen" en dat geldt zeker ook voor Jos Bongers, die overi gens door een handblessure in Wychen ontbreekt. De overige deelnemers hikken al jaren tegen de top (Van der Smissen en Vul tink) aan en missen de ambitie, maar vooral de klasse om ooit nog eens door te stomen. Gebrek Immers, een voortreffelijk moyen ne in het vrye spel telt internatio naal al lang niet meer mee. Door r Hans Vultink verspeelde gisteren al zijn titelkansen in het 71-2. het schrijnend gebrek aan be langstelling zijn de libre-toer- nooien afgeschaft en ten onrech te heeft de bond zich blind ge staard op de razensnelje door braak in dat kinderlijk eenvoudi ge getik. De kloof die Dieter Mülleren Francis Connesson met name in de kaderspelen hebben geslagen, heeft daardoor plotse ling enige paniek gezaaid. Ook Christ van der Smissen, over en kele weken deelnemer aan het WK 71-2 in Bochum, kan daar voorlopig niet aan tornen. Müller staat in deze ruimste kader-disci pline al regelmatig tegen de 100 te spelen en daar steekt het peil in Wychen toch wel uiterst schril tegen af. Om zijn gezicht enigszins te redden moet Christ van der Smissen, vo rig jaar nota bene debutant in het 71-2 met 52,94 gemiddeld, in de laatste ronden spectaculair gaan vlammen. Maar de Brabander is zelden zo nadrukkelijk uit zijn evenwicht gebracht als in deze ti telstrijd. Hij heeft zich blijkbaar al neergelegd bij een voor een biljarter met zijn kwaliteiten minderwaardig eindprodukt. „Op deze tafels heb ik geen en kele controle over de ballen. Al leen de titel telt nog. Lukt dat niet, dan is dit een leuke training voor het wereldkampioenschap", mokte hij na zijn verlies tegen Van Deventer. Een moyenne van net iets boven de 20. Christ van der Smissen had zich een fraaier beeld gevormd van het eerste kader-toernooi in sorteerde dat specifieke PSV- trekje geen effect en was Ray Clarke voor zijn elftal goud waard, ook al faalde hij dan op andere punten. Röntgenoog? Met andere woorden: hij had zijn lof ten aanzien van Clarke niet geuit om die jongen een moreel ruggesteuntje te geven of hem uit de put te helpen, maar omdat hij, via zijn spelinzicht, domweg ge- constcerd had wat de sportjour nalisten dan blijkbaar niet had den opgemerkt. Ik moet toege ven dat ik Clarkes rol, ook na Ajax-PSV, niet op deze merites heb bekeken, ook al is het nie mand van de journalisten ont gaan dat hij de hele wedstrijd ij verig, zij het wat houterig en met weinig acceleratievermogen, heen en weer blijft draven. Heeft s het rontgenoog van Johan Cruijff meer gezien dan wij? Volgende keer zal ik nog beter oplet ten... Eigen schuld De Braziliaan Fittipaldi heeft de Italiaan Patrese ervan beschul digd de directe oorzaak te zijn van de dood van de Zweed Peter son en daaruit blijkt in ieder ge val wel dat de autorensport inter nationaal is. Ik geloof dat Fitti paldi met deze beschuldiging een stap te ver gaat. De koorddanser, die halverwege de twee wolken krabbers neerstort en omkomt, kan zijn misstap wel wijten aan een plotseling windvlaag, het breken van de kabel, of een ver moeide meeuw die op zijn balan ceerstok ging zitten waardoor hij het evenwicht verstoorde, maar de eerste, directe schuld aan zijn dood is hij toch zelf, doordat hij verkoos tussen beide wolken krabbers over een kabel te lopen in plaats van zich met de lift naar de elfde verdieping van een van die wolkenkrabbers te begeven, om daar zijn dagelijkse arbeid als boekhouder te verrichten. Ik zal niet zeggen dat de autoren sport geen overlevenden kent onder zyn topcoureurs, Stirling Moss is er een aardig voorbeeld van, maar een feit blijft dat ook de beste coureur een reële kans maakt om te crashen, te verbran den of zodanig ingedeukt te wor den dat hij op weg naar het zie kenhuis overlijdt. Het verdriet van zijn mooie vrouw, die met een tweejarig zoontje achterblijft, wordt daarbij altijd breed uitge meten, maar haar verdriet kan toch nooit zo groot zijn als dat van de lelijke vrouw van de arbeiders, die met haar tweejarig zoontje achterblijft nadat haar man door een dronken automobilist van zijn fiets geslingerd werd en te gen een boom belandde. Als je vrouw en kind hebt en toch met hoge snelheid tegen de rij richting van de dood in door blijft racen, dan kan ik het veronge lukken van Peterson niet anders dan als een „natuurlijke dood" aanmerken. Boontje komt om zijn loontje, eigen schuld dikke bult, wie niet horen wil moet maar voelen. Ik heb alleen maar het grootst mogelijke respect voor de coureur die ermee stopt, zodra zijn dood niet alleen hem zelf aangaat, maar ook nog de mensen met wie hij samenleeft. Wie toch doorrijdt, mag alleen zichzelf verwijten maken, want hij heeft erom gevraagd. NICO SCHEEPMAKER Ook al staat hij met een aangepaste werk kring wat minder vaak achter de tafel. „Voor die motivatie is het wel gunstig dat ik werk gevonden heb. Ais ik nu kampioen word heb ik er meer plezier in. Vroeger was ik voor mijn tegenstanders altijd de ww'er die zijn bed naast het biljart had staan" Gemekker Het eindeloze gemekker over de in ferieure kwaliteit van de experi mentele nylonlakens blijft in Wy chen het spelbeeld bepalen. Wim van Deventer, die gistermiddag onverwacht mee aan de leiding kwam, lijkt er nog minst last van te hebben. „Ik sta redelijk op mijn gemiddelde, maar het is wel hard werken. Je moet telkens de afstoot wijzigen om de tweede bal de juiste snelheid mee te geven. Ook dan blijft het nog rommelen en dat kost zweet. Vooral voor de technische spelers", oordeelde de 29-jarige Hagenaar, die nu pas als pen serieus titelkandidaat wordt beschouwd. Zeker toen hij in de vierde ronde in tien beurten afstand nam van Willy Steures, de Nijmegenaar die de hoogste serie (145) als troostprijs mee kreeg. Hans Vul tink vond in die avondseance het ritme om een partij kort uit tc maken. Hij snelde tegen Piet Vet in zes beurten naar de finish en toornt nu met zijn algemeen ge middelde ver boven de rest uit. MADRID (GPD) - Het Nederlands dameshockeyteam komt op de wereldkampioenschappen te Madrid in de halve finale uit tegen België, dat gastland Spanje in een extra wedstrijd met 2-0 ver sloeg. Dat duel was nodig omdat België, Spanje en Japan elk vier punten bijeen hadden gesprokkeld. Japan viel af, vanwege een slechter doelgemiddelde. Voordat de beslissingswedstrijd kon worden gespeeld, diende Ja pan een protest in tegen de gang van zaken, stortte 700 gulden, maar kreeg nul op het rekest. Diene van de Poel-Doyer, lid van de internationale hockeybond FIH, zei: „Er is geen protest mogelijk tegen de beslissing van de FIH. We zullen het geld teruggeven". België had inmiddels ook protest aangetekend, maar kreeg het zelfde te horen. Vlak voor het duel stelde de FIH voor om maar tweemaal 20 minu ten te spelen in verband met de warmte. De Belgen, zeker van hun zaak, wimpelden het voorstel lachend af en vroegen: was het de voorgaande dagen dan minder heet? Drancine Stoupel en Brigitte Motte (strafcorner) zorgden ervoor dat dezelfde ploegen als op het vorige WK de halve finales haalden. Met dit ver schil dat Oranje toen eerst moest aantreden tegen Argentinië (0-0, 3-4-verlies via strafballen) om daarna dooreen 1-0-zege op België het brons te pakken. De Belgen hebben nu weinig hoop op een beter resultaat. Coach Michel Derwedywen: „Wij hebben ons doel bereikt. Van Nederland kunnen we onmogelijk winnen. Zes dagen achtereen spelen is te veel, hoe gek we ook op zesdaagsen zijn" PARMA (ANP) - Het openhartige gesprek dat bondscoach Jaap Korsloot donderdagavond na het verlies tegen Bulgarije met zijn mannen van de nationale volley- balploeg heeft gehad, is niet zon der uitwerking gebleven. Ne derland was gisteravond op het beslissende moment sterker dan Canada en sloot de belangrijke ontmoeting met een 3-2 overwin ning af. Nederland begint met een' gewon nen wedstrijd in de halve finales van het troosttoernooi van het wereldkampioenschap volleybal waar de plaatsen tussen dertien en 24 zullen worden verdeeld. Het speelterrein voor de Neder landers verplaatst zich van Par ma naar Venetië. Tegenstanders zijn België, Egypte, Frankrijk en Tunesië. LEIDEN - Ook de Nederlandse schaakmeesters weten wel wat simultaangeven is, dat bleek bij de twee in het kader van het 50- jarig jubileum der Leidse schaakbord, georganiseerde séances. In Lisse klopte Hans Böhm al zijn 21 opponenten, waaronder zich toch een gedeelte van de Lissese en Hillegomse top bevond. Kick Langeweg had het tegen een ander gedeelte van het Lissens-Hillegomse legioen iets moeilijker, maar ook hij stond niet meer dan remises in 21 par tijen af. De spelers die de nr. 5 van de nationale ranglijst in bedwang konden houden waren V. Hal, De Zeeuw en Seegers. Verwacht werd dat het gisteravond in het Valkenburgse Home-cen trum wel andere koek zou wor den. Mede dankzij het instellen van vette winstpremies rekende men op een grote en zo nodig ook kwalitatief sterke opkomst uit het hart' van de Leidse regio. Daarom had de Valkenburgse schaakvereniging "De Toren" in samenwerking met de LSB ook 4 simultaangevers aangetrokken die het tegen maximaal 200 man zouden kunnen opnemen. Of het in het vroege seizoen, de vrijdag avond, of in het ontbreken van internationale grootheden zat zal wel een raadsel blijven, maar feit was dat het aantal deelnemers in de riante speelzaal beneden de maat bleef. Om toch nog voor het nodige spektakel te zorgen be sloot men Langeweg en Ligte- rink een klokséance te laten hou den, terwijl Böhm en v. Wijger- den hun normale rondjes moch ten draaien. Langeweg zou het het zwaarst gaan krijgen want hij moest een groep van 10 LSG-ers bekampen, wel ken meteen zo'n beetje de sterk ste aanwezige schakers waren. Bij een klokséance heeft de si- multaangever het, ondanks het geringere aantal opponenten, heel wat zwaarder dan in een ge wone simultaan; het grote kwaad is namelijk dat zijn klokken op verschillende plaatsen tegelijk lopen, iets wat een zeer nauwge zette tijdsindeling vereist. Dit was dan ook het punt waarop de Haarlemmer uiteindelijk de mist inging. Langeweg zette zijn pot ten zeer nauwkeurig op, en won er op deze manier ook een paar vrij vlot (Mieremet, Dobbelaar en Kuypers), maar gebruikte hier voor dusdanig veel bedenktijd dat hij op de andere borden uit eindelijk in hopeloze tijdnood kwam. Tenslotte kon hij alleen nog Wiebes de baas blijven; tegen Pols, Bakker en V.d. Bom ging Langeweg op stelling de mist in, terwijl Oei, Konings en Heems kerk hem door de vlag dreven. Totaal dus een 40% score, wat ge zien de zware tegenstand geen schande mocht heten. Ligterink had met 8 spelers veel minder moeite, maar wel liet Schukinck- Kool een goede remise boeken. Böhm en V. Wijgerden zagen zich hoofdzakelijk met huisschakers geconfronteerd, zij bereiken probleemloos een 100% score. Voor Nederland tot zijn eerste winst kwam, moest de ploeg nog door een diep dal. Evenals in de voorgaande wedstrijden in dit toernooi om het wereldkam pioenschap volleybal ontbrak het de Nederlanders aan geloof in ei gen kunnen. De Canadezen speelden in het begin zeer oppor tunistisch en brachten de Ne derlandse verdediging keer op keer in een staat van opperste pa niek. Langzaam maar zeker ech ter kreeg het Oranjeteam vat op het Canadese spel. De tegenstan der raakte vermoeid en Neder land hervond zich op het juiste moment. Loek Willemstein: "Het enthou siasme en de wil hard te werken, was er. Na het gesprek dat wij met de ploeg hadden, was ieder bereid te knokken, ook voor el kaar. Dat is gebeurd". Het bleek het duidelijkst in de vijf de set. Nederland sloeg de ver moeide Canadezen letterlijk en figuurlok van het veld. Binnen een kwartier was de setstand van 15-4 bereikt. Nederland heeft willen werken en dat is niet voor niets geweest WIELRENNEN - Renc Ponen, te genwoordig alleen nog maar ac tief op de baan, tekende gisteren een contract voor de Spaanse Te- ka-ploeg. Zondag a.s. 14.00 uur Lugdunum— Verburch Sportpark aan de Oegstgeesterweg.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13