Saoedi-Arabië toont 'begrip' na bezoek van Vance Zoon Somoza richt bloedbaden aan Zorgen om Namibië Leger Israël ontruimt nederzetting Westoever de Sport Roots van Dalen schoenen VS vragen onderzoek naar wreedheden VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 WASHINGTON (UPI) - De VS zijn gisteren beraadslagingen begon nen met hun Westerse bondgeno ten en Afrikaanse landen die een sleutelpositie innemen, om te proberen het VN-programma voor de onafhankelijkheid van Namibië te redden. Woensdag kondigde de aftredende premier van Zuid-Afrika aan dat zijn land verkiezingen wil organi- seren in Namibië en niet wil wachten op verkiezingen die on der supervisie van de VN worden gehouden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Tom Reston, ver klaarde dat zijn regering haar on genoegen aan Zuid-Afrika had la ten blijken via diplomatieke ka nalen. We zijn druk aan het be raadslagen met de andere Wes terse landen die betrokken zijn geweest bij het opstellen van het programma voor de onafhanke lijkheid van Namibië (naast de VS ook Canada, Engeland, West- Duitsland en Frankrijk) en en kele Afrikaanse landen", aldus Reston. Maar het kan nog wel en kele dagen duren voor er wordt besloten wat er nu moet gebeu- Het onafhankelijkheidsprogram ma, opgesteld door de vijf Wes terse staten, voorziet in verkie zingen onder supervisie van de VN. Gedurende een overgang speriode zou de VN militair aan wezig zijn in Namibië. Dit plan werd in april door Zuid- Afrika aanvaard en drie maanden later door de Veiligheidsraad van de VN goedgekeurd. "We staan nog steeds ahter dit plan", aldus Reston, "En we hopen dat we het kunnen doorzetten". De anti-apartheidscommissie van de Verenigde Naties is tijdens een informele bijeenkomst tot de conclusie gekomen dat de Vei ligheidsraad tot economische sancties tegen Zuid-Afrika moet besluiten. De commissie is van mening dat de Veiligheidsraad niets anders overblijft nadat de aftredende Zuidafrikaanse pre mier John Vorster te kennen had gegeven door te gaan met zijn ei gen onafhankelijkheidsplan voor Namibië en het plan van de Ver enigde Naties naast zich neer te leggen. De Nigeriaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Leslie Harri- man, verklaarde in de commissie dat Vorster een vulkaan heeft achtergelaten die elk moment kan uitbarsten. Zwarte Afrikaan se landen hadden vorig jaar al ge probeerd de Veiligheidsraad er toe te. bewegen economische sancties af te kondigen tegen Zuid-Afrika. De Verenigde Sta ten, Frankrijk en Groot-Brittan- nië spraken daar echter hun veto over uit. Als de berichten uit Zuid-Afrika juist zijn dan is dat voor de Ne derlandse regering een reden tot diepe bezorgdheid", aldus heeft de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken meegedeeld. In antwoord op vragen over de aankondiging van premier Vor ster bij zijn aftreden, verklaarde de woordvoerder dat "de ont wikkeling van Namibië naar een onafhankelijkheid die vreed zaam had kunnen verlopen en waarover tussen alle partijen overeenstemming bestond, op het laatste moment zou dreigen mis te lopen". Frankrijk heeft gisteren in een ver klaring de beslissing van Zuid- Afrika om nog dit jaar eenzijdig verkiezingen te organiseren in Zuidwest-Afrika in weerwil van een VN-plan daarvoor veroor deeld. Het ministerie van bui tenlandse zaken wees erop, dat Pretoria's beslissing om verkie zingen voor de onafhankelijk heid van het gebied te organise ren zonder internationaal toe zicht de spanning in het zuiden van Afrika vergroot. Dat dit inderdaad tot een toene ming van het bloedvergieten kan leiden bleek uit berichten uit Windhoek in Namibië. Alle zwar te organisaties in het gebied op de door Pretoria beschermde bewe ging van de democratische Turn- halle-alliantie DTA) na keerden zich tegen het plan van Pretoria evenals de kerken in Namibië, terwijl het links georiënteerde Namibische nationale front NNF liet weten, dat het niet uitgeslo ten is dat de organisatie zich bij de "gewapende vrijheidsstrijd" van het bevrijdingsfront Swapo aansluit. Swapo-leider Daniel Tjongarero verklaarde: "De gewapende strijd gaat verder". J?271 a-anta {militairen moest er aan te pas komen om de maandagnacht door joods-orthodoxen ingerichte nederzetting ten zuiden van Nabloes te ontruimen. De joden, leden van de Goesh Emoniem-beweging zijn direct met een nieuwe nederzetting. Dit is in de buurt van Hebron, ook op de door Israël bezette JERUZALEM (GPD) - Op bevel van de Israëlische minister van defensie Weizman is gisteren de illegale nederzetting ontruimd die door de leden van de fanatie ke Goesh Emoniem-beweging op een heuvel ten zuiden van de stad Nabloes op de bezette westelijke Jordaanoever was opgericht. Bij de ontruiming van de nederzet ting werden enige soldaten en Goesh Emoniem-leden gewond. Een groot aantal soldaten was in gezet om de kolonisten die zich lijdelijk verzetten een voor een af te voeren naar de voet van de heuvel vanwaar ze in vrachtwa gens naar het kuststadje Netanja gebracht werden. Nadat eerst de mannen waren afge voerd werden vrouwelijke solda ten ingezet om ook de vrouwelij ke kolonisten naar beneden te dragen. Deze besloten echter ge willig mee te gaan. Op het poli tiebureau van Netanja werden de namen van de kolonisten geno teerd waarna ze op vrije voeten werden gesteld. Bij het horen van de berichten over de ontruiming hebben andere leden van Goesh Emoniem getracht de wegen op de Westoever te barricaderen waarop het leger weer moest in grijpen. Maar ook daar bleef het niet bij. Gisteravond hebben de inwoners van het stadje Kiijat Arba (een stad op de Westoever met Israëlische inwoners die voornamelijk tot de Goesh Emo niem-beweging behoren) opge roepen tot het stichten van een nieuwe nederzetting. Zij zijn er meteen op uitgetrokken uitge rust met grote hoeveelheden proviand en hebben zich op een heuvel in de buurt van Hebron gevestigd. Minister van defensie Weizman heeft direct troepen ge stuurd naar Kirjat Arba. Leiders van de Goesh Emoniem- beweging hebben meegedeeld de strijd niet te zullen staken en alles in het werk te zullen stellen om de vredesovereenkomsten de grond in te boren. De in het buitenland vertoevende burgemeesters van twee steden op de westelijke Jordaanoever, Ramalla en Hebron, zijn door Is- raëls militaire gouverneur terug geroepen om de nodige voorbe reidingen te treffen voor op de Westoever te houden verkiezin gen in verband met het verdrag van Camp David. Daarnaast worden besprekingen gevoerd tussen de Israëlische militaire autoriteiten en leiders van de Palestijnen van de weste lijke Jordaanoever en de Gaza- strook. De Israëlische instanties hebben zich hierbij vooral tot de gematigde Palestijnse leiders gewend. DAMASCUS/WASHINGTON (AP/AFP/UPI/Reuter) - Sa oedi-Arabië heeft "begrip" getoond voor de akkoorden van Camp David. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, gisteren gezegd na een bezoek aan dit land. Eerder had Saoedi-Arabië de overeenkomsten afgewezen. Saoedi-Arabië heeft echter niet zijn steun toegezegd. Koning Khalid heeft er de nadruk op gelegd dat zijn land veel waarde hecht aan de status van Jeruzalem, een kwestie die niet is geregeld in Camp David. Het oordeel van Sa oedi-Arabië is van groot belang voor de standpuntbepaling van andere Arabische landen. Zware druk Op koning Hoessein van Jordanië wordt nu van twee kanten zware druk uitgeoefend. Aan de ene kant willen de landen die op de gisteravond afgesloten bijeen komst van het "afwijzingsfront" aanwezig waren koning Hoesseir bewegen om Camp David niet te steunen. Aan de andere kant zal Cyrus Vance zijn best doen Jor danië mee te krijgen in de voor gestelde vredesregeling. De vergadering van het afwijzings front is gisteravond afgesloten met de mededeling dat overeen stemming zou zijn bereikt op alle belangrijke punten. Naast de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO nemen in dit front deel: Syrië, Algerije, Lybië en Zuid- Jemen. door middel van onderhandelin gen een eind zal worden gemaakt aan het verschil van mening tus sen Begin en Carter over de ves tiging van nederzettingen op be zet Arabisch gebied. Begin stelt dat overeengekomen was dat Is raël drie maanden zou afzien van het vestigen van nieuwe neder zettingen. Volgens Carter is dit vijfjaar. De onenigheid liep in de afgelopen dagen hoog op, maar Begin deed gisteren al water in de wy n door te zeggen dat er slechts sprake was van een "misver stand" Koning Khaled van Saoedi-Arabië gaat volgende week naar Hous ton in de Verenigde Staten om een hartoperatie te ondergaan Dit hebben functionarissen in het gezelschap van Vance medege deeld. De afspraak met de 65-ja- rige koning zou al eerder zijn ge maakt, maar op wens van de Ara bier niet eerder bekend zijn ge worden. Koning Hassad van Marokko heeft niet vele enthousiasme voor de akkoorden van Camp David. President Sadat van Egypte is sinds woensdagavond bij hem op bezoek, maar <ie kranten in Ma rokko besteden hieraan nauwe lijks aandacht. Ook de stad Esteli ontkomt niet aan de vernietigingen van de Nationale Garde van Nicaragua. Bewoners ontvluchten de stad, nadat deze grotendeels vanuit de lucht in brand was geschoten. Nicaragua wordt ten gronde gericht ADVERTENTIE Mogen wij u voorstellen (bijgenaamd de beroemde-Roots) Alle echte Roots zijn van de beste kwaliteit leer gemaakt, alle echte Roots geven u evenveel komfort en loopplezier. Alleen de echte Sport Roots werd net iets bekender dan de andere Rootsmodellen. Donkersteeg 21, Leiden, tel. 12 09 92 MANAGUA (GPD) - „Mis schien komt er een dag, waarop we dit land moe ten verlaten. Maar voor dat het zover is, zullen we iedereen naar de ver dommenis helpen". Anastasio Somoza Portocarrero spreekt klare taal. De 28-jarige zoon van de dictator van Nicara gua meent wat hij zegt. Als hoofd van de beruchte Nationale Garde heeft hij de aanval op Léon ge leid. Een stad, die een weeklang door de guerrilla was bezet. Anas tasio Somoza (bijnaam: Tachito) heeft er een bloedbad aange richt. Op enkele kilometers van Léon vliegen roofvogels boven de hui zen. De stad is van hen èn van de vele uitgehongerde honden, die door de verlaten straten zwerven. Ze trekken aan de her en der ver spreid liggende lijken, zoekend naar eetbaar afval tussen de gi gantische puinhopen. Léon is vrijwel uitgestorven. Het groot ste deel van de bevolking is gevlucht. Ij^et is moeilijk om de stad binnen te komen. Omgevallen lichtmasten, ingestorte gebouwen, nog niet opgeruimde barricaden en om- vergeschoten en uitgebrande au to's blokkeren de straten. Meer dan de helft van de woningen is beschadigd, de centrale markt is platgegooid en van de winkelcen tra is nauwelijks iets overgeble ven. Het moet hier de afgelopen dagen een hel zijn geweest. Maar materieel verlies is betrekke lijk. Dat wordt duidelijk als ik door enige inwoners word mee genomen naar Guadaloupe, een arme wijk van Léon. Kort nadat het leger de stad had veroverd, werden hier de eerste razzia's ge houden. Gezocht werd naar gevluchte guerrillero's en sympa thisanten van het Sandinistische Bevrijdingsfront. „Toen de soldaten mijn huis bin nenkwamen, begonnen ze direct te schieten vertelt een vrouw ,Ik was blij dat mijn drie kinde ren op dat moment achter lagen te slapen. De militairen zeiden dat we moesten vertrekken, om dat ze het huis in brand zouden steken. Ik vroeg hen nodig was. Omdat dit ge buurt is, zeiden ze" Door Gijs Wanders De vrouw riep daarop haar kinde ren. Toen deze niet te voorschijn kwamen, ging ze kijken wat er aan de hand was. „Ik vond mijn jongste zoontje dood in bed. De kogels waren dwars door de wand gegaan en hadden hem ge troffen. Naast hem lagen de beide andere kinderen. Ze leefden nog, maar durfden zich uit angst niet meer te bewegen" De soldaten stonden niet toe, dat het lijkje mee naar buiten werd genomen. Het kind zou samen met de woning worden verbrand. „Toen wij eenmaal buiten ston den, zag ik m'n man aankomen", aldus de vrouw. De militairen dwongen hem op straat te gaan zitten. Twee bleven bij hem staan om de wacht te houden. De rest ging verder met de huiszoekin gen. Vrouwen en kinderen wer den apart genomen. De mannen moesten naasj en achter mijn echtgenoot gaan zitten". Toen de militairen alle huizen in de straat hadden uitgekamd, kwa men ze terug. „We dachten dat de mannen weggevoerd zouden worden", vertelt de vrouw. „Een van de soldaten had gezegd, dat ze moesten meehelpen om de stad schoon te maken. Maar plot seling begonnen ze te schieten. Voordat we het wisten, lagen voor onze ogen 22 lijken" De vrouw begint te huilen. Ze neemt beide kinderen by de hand en loopt weg. Even later komt ze in haar eentje terug. Ze laat me een foto zien van haar echtge noot. Plotseling begint ze hyste risch te schreeuwen: „Mijn man is geen communist. Hij heeft zich nooit met politiek bemoeid. Hij was eerlijk en werkte hard. Het is een leugen wat de soldaten zei den". Het is niet duidelijk hoeveel moor den het leger op zijn geweten heeft. „We zullen het ook nooit te weten komen", vertelt iemand van het plaatselijke Rode Kruis. „Schattingen gaan in de richting van 500. Maar het kunnen er veel meer zijn". Een exacte telling wordt onmoge lijk gemaakt, omdat de militairen talloze burgers hebben geëxecu teerd die ze onmiddellijk begroe ven. Ook hebben ze veel vluchte lingen buiten de stad opgevan gen en gedood. Hun graf zal wel licht nooit worden gevonden. Wie zich in Nicaragua wil organise ren, zet zijn leven op het spel. Le zen en schrijven worden in dit land als ondermijnende activitei ten beschouwd. Volgens de dic tatuur stellen deze begaafdheden iemand in staat om op te komen voor zijn en andermans rech ten. Het volk wordt onderdrukt. Vol gens de uitgeweken priester Er nesto Cardenal worden hele dor pen uitgeroeid. „Huizen worden geplunderd en vervolgens ver brand, vrouwen worden ver kracht en gevangenen uit heli kopters gegooid", aldus de geestelijke. „Alleen door middel van dit geweld is de Somoza-dictatuur erin ge slaagd 45 jaar aan de macht te blijven", zei de christen-demo cratische politicus Rafael Cordo ba Rivas. „Hoe meer zijn positie verzwakt, hoe gewelddadiger zijn regime zal worden. Als hij de burgeroorlog overleeft, staat ons een wel uiterst sombere toe komst te wachten" ADVERTENTIE Zondagverkoop van leren zitmeubelen Geopend iedere zondag van 10.00-17.00 uur Dagelijks van 09.00 18.00 uur SCHEVENINGEN Gevers Deynootweg 83 Zandvoorl, Stationsplein 13-15 meubelkeur^_rv zitparadijsVJ"# MANAGUA/WASHINGTON (AFP/UPI/DPA) - De Ver enigde Staten hebben een be roep gedaan op de Nicara guaanse president Anastasio Somoza zyn Nationale Garde te controleren na talloze be richten over massamoorden, gepleegd door dit leger. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft by Somoza aan gedrongen op een onderzoek in deze zaak. "Het brede oppositiefront" in Nicaragua heeft de methoden van de Nationale Garde ver geleken met de praktijken van de nazi's. De burgeroor log in deze midden-Ameri kaanse staat heeft volgens het Rode Kruis aan meer dan dui zend mensen het leven ge kost. Het ministerie van buitenland se zaken in Washington heeft een beroep gedaan op Somo za de discipline binnen de Na tionale Garde te handhaven. De Verenigde Staten maken zich ernstig ongerust over de aanhoudende berichten dat de National Garde van Nica ragua massamoorden heeft verricht onder de burgerbe volking. Het Witte Huis dringt aan op een spoedig on derzoek. Somoza ontkent dat zijn troe pen een bloedbad hebben aangericht onder de burger bevolking, ondanks talloze getuigenissen van ondermeer Amerikaanse journalisten. "Het brede oppositiefront (FAO)", waar conservatieve, liberale, socialistische groe peringen alsmede werkne mers- en werkgeversorgani saties deel van uitmaken, heeft verklaard dat de mas saslachting die is aangericht door de Somoza-dvnastie en de Nationale Garde" vergele ken kan worden met de me thoden van de Duitse nazi's in de Tweede Wereldoorlog Het oppositiefront doet een be roep op internationale orga nisaties te protesteren tegen deze "wandaden van dictator Somoza". Het brede opposi tiefront hëeft enkele weken geleden een totale staking af gekondigd om Somoza tot af treden te dwingen. Sindsdien is er een economische chaos ontstaan in het land. President Somoza heeft een commissie van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) ontvangen die de be schuldigingen over en weer moeten nagaan over grens- schendingcn tussen Nicara gua en Costa Rica.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9