Twaalf jaar Yorster: vijandigheid en isolatie Zuidwest-Afrika nog dit jaar naar stembus Sadat zoekt steun bij koning Hassan NAAST HET NIEUWS Theodorakis doet mee aan verkiezingen Sandinisten verslagen Premier Vorster treedt af r i.sHSi BEDELAARS HOMOSEKSUELEN BRAND RESPECT SJALOOM DESERTEUR YS vragen uitlevering van drie Chilenen DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 BUITENLAND PAGINA 9 JOHANNESBURG (GPD) - ,Men zegt dat -politiek de kunst van het mogelijke is. Ik beweer vandaag dat politiek de kunst is om tegen strijdige eisen en tegenstrijdige aspiraties met elkaar te verzoe nen". Dit zijn de woorden van een man, die meer dan twaalf jaar lang het politieke leven va7i zijn land, maar ook van zuidelijk Afrika beheerste en die nu be kendmaakte dat hij niet meer aan de eisen van zijn positie kan voldoen en dus zal terugtreden: de Zuidafrikaan se minister-pre sident John Balthazar Vorster (63). Voorspellingen Sinds 1971 werd herhaaldelijk ge zegd dat hij ziek was en dat hij spoedig plaats zou maken voor een jongere man. Maar telkens weer bleken de voorspellingen over de op 13 december 1915 op de boerderij Spitskop bij Jamestown geboren jurist Vorster verkeerd te zijn. Tot op de dag van vandaag - toen vele mensen in Zuid-Afrika nog twijfelden of hij werkelijk zou aftreden - beheerste hij het politieke toneel. Hij was de man die een meer op de werkelijkheid afgestemde bena dering van de buitenlandse be trekkingen van de republiek Zuid-Afrika inleiddede eerste stappen deed tot een vreedzame ontspanning spolitiek met de zwarte buurlanden en onder handelingen voerde met politici zoals dr. Kenneth Kaoenda van Zambia, president Tolbert van Liberia, Houphouet-Boigny van Ivoorkust en Leopold Senghor van Senegal. Toch is Vorster al tijd zo duidelijk op zijn eigen voorwaarden naar buiten getre den, dat hij internationaal alleen is blijven staan. Hij had zich ten doel gesteld de ge schillen over Namibië en over Rhodesië tot een oplossing te brengen en hij was uiteindelijk degene die,na diverse gesprekken met dr. Henry Kissinger, de Rho- desische minister-president Ian Smith dwong om toe te stemmen in een zwarte meerderheidsrege ring. Doelbewust Toen Vorster in 1966 premier werd, had hij het image van een com munistenvreter, een indruk die met vreugde door de nationalis ten in zijn partij werd begroet. Doelbewust veranderde hij dit image, alhoewel hij ook nu nog geldt als een onverbiddelijke vij and van Russische expansie in Afrika. Systematisch trachtte hij ook het begrip „apartheid" te verande ren. Door zijn minister van sport, Piet Koornhof, deed hij allerlei pogingen om Zuid-Afrika van zijn buitenlandse isolatie op sportgebied te bevrijden. In zijn nationale partij was men daar niet al te enthousiast over en nog verleden jaar werd Vorster in sommige kringen een man ge noemd, die bezig was om de blan ke in Zuid-Afrika te verkopen. Wegens zijn „liberale politiek" groeide de weerstand in zijn ei gen partij en leidde uiteindelijk tot de stichting van de fascistisch georiënteerde ,Jierstigte natio nale partij", die het echter nooit klaarspeelde om ook maar een enkele zetel in het parlement te veroveren. Dertien In Vorsters leven speelde - hoewel dat hij een zeer gelovig man is (lid van de Nederduits gereformeerde kerk)-het getal dertien altijd een belangrijke rol. Hij werd op der tien december geboren als der tiende kind van in totaal 14 kin deren. Hij werd de dertiende mi nister in dr. Verwoerds kabinet en hij was dertien jaar lid van het parlement, toen hij de vermoorde dr. Verwoerd opvolgde. Dat ge beurde op 13 september 1966. Tijdens de Tweede Wereldoorlog behoorde Vorster tot de nazi-ge zinde „Ossewa-Brandwag" (os- senwagen-brandwacht)die zich tegen Zuidafrikaanse deelname aan de strijd tegen Hitler-Duits- land verzette. Hij werd dan ook gearresteerd en zat tot het einde van de oorlog in een interne ringskamp. Hij trouwde in 1941 met Tini Steijn Molan Uit het huwelijk werden twee zoons en een dochter gebo ren. In 1961 benoemd tot minister van justitie, begon hij een fana tieke strijd tegen de communisti sche partij van Zuid-Afrika. Op zijn rekening komen talrijke harde wetten te staan (zoals de wetten tegen sabotage, tegen ter rorisme, ter bestrijding van het communisme). Boeren Na zijn benoeming tot minister president trachtte hij de broe derbond" de machtige geheime organisatie der boeren, onder controle te krijgen. Zijn eerste buitenlandse succes" kwam in 1970, toen hij voor het eerst een zwart land, Malawi, bezocht. Sindsdien deed hij herhaaldelijk pogingen om tot een gesprek met zwart-Afrika te komen, echter zonder groot succes, omdat hij onverkort vasthield aan zijn apartheidspolitiek. De oorlog in Angola, die er uitein delijk toe leidde dat Zuidafri kaanse troepen tot op vijftig ki lometer voor Loeanda stonden, maakte daar definitief een einde aan. Vorsters dialoog en tragiek ligt hierin dat hij - geveld door een onbekende ziekte - moet af treden zonder ook maar één van zijn doelen bereikt te hebben. Zuidelijk Afrika is minder dan ooit op weg naar vrede. De problemen in Namibië en in Rho desië zijn niet opgelost en ook zijn eigen land staat pas aan het be gin van een crisis, van historische veranderingen en wellicht zelfs van een bloedige confrontatie tussen zwart en blank. Het moet bitter zijn voor deze starre man, die op zijn manier het beste voor zijn land wilde, en toch nauwelijks iets anders bereikte dan vijandigheid en isolatie, om vandaag aan de kant te staaii. ATHENE (GPD) - De Griekse radio en televisie (ERT), die onder toezicht van de rege ring staat, zal tussen 29 sep tember en de gemeente raadsverkiezingen van 15 ok tober geen muziek van Mikis Theodorakis ten gehore brengen. De componist heeft zich met de steun van de (op Moskou georiënteerde) communistische partij kan didaat gesteld voor het bur gemeesterschap van Athene. De ERT ziet in uitzending van zijn liederen de mogelijkheid dat deze zullen fungeren als politieke propaganda. Theodorakis, die gisteren zijn campagne in de omgeving van de hoofdstad is begon nen, heeft zich meteen fel te weer gesteld tegen de beslis sing en daagt de regering uit te vertellen „op welke consti tutionele of logische grond deze beslissing is gebaseerd. Het is voor de derde keer dat ik word geweerd' uit de staatsmedia. De eerste was tijdens de regering van Ka- ramanlis in 1960, de tweede met een militaire dagorder van de junta in april 1976", al dus de musicus. Theodorakis' muziek is name lijk gemeengoed voor alle Grieken - het valt eigenlijk veel meer op wanneer ze niet wordt gespeeld dan wel. Bij vorige verkiezingen weerklonk zij als opwekken de stemmingsmuziek bij de vergaderingen van vrijwel alle partijen, inclusief de rechtse van Karamanlis. Vele liedjes zijn niet of nauwelijks politiek getint. Gezegd moet echter worden dat Theodorakis zelf de stoot heeft gegeven tot de her nieuwde communistische „inbeslagneming" van zijn eigen muziek. Eerst met de mededeling dat „al zijn liede ren politiek zijn", ook al hoort men dat niet aan de tekst, daarna door de manier waar op hij zijn huidige verkie zingscampagne opende. Hij zei daarbij namelijk: „Nu ga ik mijn eerste verkiezingstoe spraak houden" en zette met een met volle borst een uit de dictatuur bij alle Grieken po pulair geworden lied in: „Wij zijn met twee. wij zijn met drie, wij zijn met duizendder tien". JOHANNESBURG-PRETORIA - (GPD) John Balthazar Vorster, de man die meer dan twaalf jaar lang aan het hoofd van de Zuidafrikaanse regering heeft gestaan, zal op 28 september definitief terugtreden. Hij stelt zich wel kandidaat voor het presidentschap van Zuid-Afri ka. Vorster maakte dit gistermiddag - in het bijzijn van minister van buitenlandse zaken Pik Botha - op een persconferentie in Pretoria bekend. Tijdens deze historische persconfe rentie werd door premier Vorster een verklaring van de Zuidafri kaanse regering voorgelezen, waarin aan dr. Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, wordt meegedeeld dat Zuid-Afrika de bewoners van Namibië (Zuidwest-Afrika) de gelegenheid wil geven hun eigen vertegenwoordigend lichaam te kiezen. Dat betekent dat de Zuid afrikaanse regering de voorstel len over Namibië van de vijf westelijke mogendheden en van dr. Kurt Waldheim verwerpt. Toekomst In de verklaring wordt onder meer gezegd dat Zuid-Afrika altijd het principe gehuldigd heeft, dat de mensen in Zuidwest-Afrika zelf hun eigen toekomst moeten be palen. „Het is geen zaak van de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties of van enig ander lichaam om het proces dat tot zelfbestemming en onafhanke lijkheid moet leiden, te vertra gen." Intussen maakte de administra teur-generaal voor Namibië, rechter M. T. Steyn, enkele uren na de persconferentie in Pretoria bekend dat de verkiezingen in Namibië dit jaar zullen plaats hebben van 20 tot 24 november. Waldheim stelde begin deze week voor Namibië pas in 1979 onafhankelijk te laten worden, een uitstel dat vooral gunstig zou zijn voor de Swapo (Volkenorga nisatie van Zuidwest-Afrika). Tijdens de persconferentie met Vorster bleek dat het voorgestel de aantal van 7500 militairen van de Verenigde Naties het voor naamste struikelblok vormde Volgens de Zuidafrikaanse pre mier was er altijd sprake van 3000 man, terwijl Zuid-Afrika 2000 voorgesteld had. Guerrilla Intussen heeft in Windhoek de se cretaris-generaal van Swanu (South West Africa's National Union), Verkuii Rukoro, ver klaard dat een eenzijdige interne oplossing van het Namibië- probleem door Zuid-Afrika er wellicht toe zou kunnen leiden dat ook zijn organisatie tot de guerrillastrijd overgaat. Swanu is met de Swapo de oudste zwart-nationalistische organisa tie in Namibië. Zij behoort thans met andere partijen tot het zoge naamde National Namibian Front, maar wordt nog steeds be schouwd als een uiterst linkse organisatie. Daniel Tjongarero, secretaris van de Swapo in Na mibië, verklaarde gisteravond dat de Swapo onder de huidige omstandigheden niet aan verkie zingen wil deelnemen. ''Zuid-Afrika is bij de huidige opzet al zeer bevoorrecht ten opzichte van de Swapo, want volgens de VN-plannen zal het Zuidafri kaanse bestuur in Namibië de verkiezingen organiseren. Daar enboven zou ook dan de Zuid afrikaanse politie blijven func tioneren, zouden de voorlich tingsmedia in Zuidafrikaanse handen blijven, terwijl de leiding van de Swapo gevangen blijft en de door Zuid-Afrika gesteunde „Turnhalle-Alliantie" (een ver bond van behoudende partijen - red.) vrij propaganda kan bedrij ven", aldus het Nederlands Ko- mitee Zuidelijk Afrika, dat vindt dat nu definitief zou moeten worden overgegaan tot economi sche sancties tegen Zuid-Afri ka. RABAT (AP/Reuter/UPI/AFP) - President Sadat van Egypte is gisteravond laat in de hoofdstad Rabat van Marokko aangekomen waar hij direct naar koning Has san ging voor een gesprek. Sadat wil zich er van overtuigen dat Hassan, een Westers georiën teerd leider, de akkoorden van Camp David zal steunen. Bahrein, een land aan de Golf van Iran, heeft meegedeeld dat het nog steeds gelooft in de noodzaak van een algehele Israëlische te rugtrekking uit alle bezette ge bieden. Het pleitte voor het hou den van een spoed-topconferen- tie van Arabische landen ter be spreking van de nasleep van Camp David. Na een speciale zitting van het ka binet werd verklaard dat een rechtvaardige oplossing van de vraagstukken in het Midden- Oosten slechts kan worden be reikt door gemeenschappelijke Arabische inspanningen en door Arabische solidariteit. De belangrijkste doelen bij een re geling zijn "een Israëlische terug trekking uit alle bezette gebie den, waaronder Jeruzalem; er kenning van het recht van het Palestijns-Arabische volk op zelfbeschikking in zijn vaderland en van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie als de enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk" Na de negatieve reacties van Jor danië en Saoedi-Arabië van dins dag spraken Koeweit, Qatar en Noord-Jemen zich uit tegen de akkoorden van Camp David. Op de bezette westelijke oever van de Jordaan was het gisteren vrij onrustig als gevolg van Arabi sche protesten tegen de vestiging van een illegale nederzetting bij Nabloes. In Ramallah arresteer den Israëlische veiligheidstroe pen 10 jongeren die stenen gooi den naar militairen. In Nabloes was de helft van alle winkels ge sloten uit protest tegen de neder zetting. De Israëlische regering besloot dinsdag dat de nederzetting, voorlopig nog niets meer dan een tent, moet verdwijnen. Indien nodig zal er geweld worden ge bruikt, zo werd gezegd. De tent is op een heuveltop bij Nabloes op gezet door leden van de extreem- nationalistische beweging Goesj Emoenim als reactie op de over eenkomsten die in Camp David zijn bereikt. Israël heeft onder meer beloofd ge durende de onderhandelingen met Egypte geen nieuwe neder zettingen te stichten in de bezette gebieden. -- John Vorster: verwerping plan-Waldheim voor Zuidwest-Afrika. Alle bedelaars op de Filipijnen van 15 jaar en ouder die recht van lijf en leden zijn, zullen voortaan worden opgepakt, terwijl degenen die hun geld getfen, zullen worden beboet. Dit staat in een decreet dat krachtens de staat van beleg is uitgevaardigd door president Marcos van de Filipijnen. De maatregel is genomen nadat het ministerie van sociale zaken had gemeld dat veel bedelaars in Manilla meer verdienen dan de gemiddelde arbeider in de industrie. In Berkeley in de Amerikaanse staat Californië gaan homoseksue len vrijwel zeker een nieuwe slag winnen. De gemeenteraad is dinsdag akkoord gegaan met een verordening die discriminiatie op basis van seksuele voorkeur verbiedt in huisvesting, onder wijs, kredietverlening, tewerkstelling, scholen, gemeentedien sten enz. Het is een soortgelijke verordening als die in de Ameri kaanse stad, San Francisco, en is evenals deze van de hand van de 27-jarige Matt Coles, die eerst rechten doceerde aan de Hastings universiteit. Brand kent geen grenzen, vindt de gemeenteraad van het Belgische dorp Riemst, dat slechts enige honderden meters van de Neder landse stad Maastricht ligt. En daarom zal Riemst naar gisteren werd besloten de hulp van de Maastrichtse brandweer inroepen als die nodig mocht zijn want de dichtstbijzijnde Belgische brandweer is die van Tongeren, dat 13 km van Riemst verwijderd is. Iedere automobilist in spe moet voor hij zijn rij bewijs ontvangt, een eed afleggen dat hij de rechten van de voetgangers zal respecte ren. Dit heeft kolonel E. Ezrokhi, onder-commandant van ver keerspolitie in een grote voorstad van Moskou, voorgesteld in een artikel in een Russisch weekblad. De officier is ervan overtuigd dat zijn voorstel het aantal ongeluk ken zal verminderen. Ezrokhi meent dat het overhandigen van een rijbewijs tijdens een formele plechtigheid, op zichzelf al zal bijdragen aan het bijbrengen van een menselijke houding bij nieuwe automobilisten. Een pas-ontdekte planeetje heeft gisteren de naam Ra-sjaloom ge kregen, naar aanleiding van het in Camp David behaalde resul taat. Ra is een Egyptische zonnegod en sjaloom is het Hebreeuw se woord voor vrede. De astronome Eleanor Helin van het Californische instituut voor technologie in Pasadena ontdekte de „astroide" Ra-sjaloom op 10 september. Een militair tribunaal heeft Fernando Castronuovo veroordeeld tot betaling van 39.515 lire (ruim 100 gulden) in verband met zijn desertie in de Tweede Wereldoorlog. Castronuovo diende in de oorlog bij de marine, maar hij trok er tussen uit toen Italië zich overgaf aan de geallieerden. De man stelde tijdens het proces dat hij was gedeserteerd om uit handen van de Duitsers te blijven. DEN HAAG (GPD) - De Verenigde Staten hebben gisteren een for meel verzoek ingediend bij de re gering van Chili, waarin de uitle vering wordt gevraagd van drie Chileense militairen, die door de Amerikaanse justitie worden verdaèht van medeplichtigheid aan de moord op Orlando Lete- lier. Letelier is minister geweest in de socialistische regering van presi dent Salvador Allende. Hij kwam driejaar na de staatsgreep in Chili om het leven in Washington toen een bom onder zijn auto ontplof te. De drie verdachten zijn de voorma lige chef van de Chileense inlich tingendienst DINA, generaal Manuel Contreras, en twee van diens agenten, kolonel Pedro Es- pinoza en kapitein Armando Fernandez. Los van protesten van internationale organisaties en het Russell-tribunaal is hel Amerikaanse uitleveringsver zoek de eerste maal dat de huidi ge Chileense regering door een ander land zo duidelijk van moord wordt beschuldigd. Vandaag wordt Letelier tijdens een bijeenkomst in het Sonesta Hotel in Amsterdam herdacht. In okto ber komt een tentoonstelling naar Nederland, die uitgebreid laat zien hoe de internationale pers de ontrafeling van de moord op Letelier registreerde. Twee afgevaardigden van de Organisatie van Amerikaanse staten, OAS .stellen in Nicaragua een onderzoek in naar de schending van de grens met Costu Rica door de nationale garde van Nicaragua Vorige week passeerden vliegtuigen van de nationale garde de grens en wierpen bommen af in het buurland MANAGUA (AP) - De regering van Nicaragua heeft gisteren meege deeld een eind te hebben ge maakt aan de 12 dagen eerder be gonnen gewapende opstand te gen het gezag van president So- moza. Volgens de verklaring werd gisteren de stad Esteli, de laatste verzetshaard, op de San dinisten heroverd. Hoeveel do den de opstand heeft gekost is niet officieel bekend. Volgens het Nicaraguaanse Rode Kruis zijn het er meer dan duizend en be droeg het aantal gewonden vele duizenden. In kringen van de oppositie buiten het land is gezegd dat de rebellen de strijd tegen de machtige fami lie Somoza zullen voortzetten. Tegenstanders van het bewind hebben gezegd dat de aanvallen der natiolnale garde in de vier grootste steden van het land ge kenschetst konden worden als "volkenmoord en uitroeiing". De roomskatholieke priester-dich ter Ernesto Cardenal, die zich heeft geschaard achter de Nica raguaanse guerrillastrijders, heeft in Costa Rica een beroep gedaan op de democratische re geringen in Midden-Amerika om directer op te treden in de strijd tegen de regering van president Anastasio Somoza. In een vraaggesprek met de xisso- ciated Press zei Cardenal dat al hoewel de meeste democratische regeringen in dit gebied het be wind van Somoza graag zien val len, zij zich tot nu toe aan de in ternationale wetten hebben ge houden en niet tussenbeide zijn gekomen in het gewapende conflict. "Wij zijn echter van mening dat in ternationaal recht in dit verband verouderd is. Het beschermt al leen de aan het bewind zijnde re gering en niet het volk van een land, dat vaak het slachtoffer is van zfjn eigen regering, zoals in Nicaragua het geval is", aldus de priester.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9