WERNINK WEG YAN MORSWEG KVP: SCHONE LEI Gezinnen dreigen dupe te worden "Spotten met zwaartekracht" is spotten met gezondheid DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 LEIDEN Het bedrijf van Wer- nink aan de Morsweg. De gemeente is in verre gaande staat van on derhandeling met het bedrijf over de aankoop van het terrein. In de toekomst zullen er dan industrieën geves tigd worden die nu nog in de Leidse binnenstad zitten. Prof. dr. Beenakker nieuwe voorzitter LEIDEN - De bestuurscrisis bin nen de Leidse KVP lijkt ten ein de. Tijdens een langdurige en dramatische ledenvergadering werd gisteravond een vrijwel geheel nieuw bestuur gekozen. Nieuwe voorzitter werd prof.dr.J.J.M. Beenakker. De le denvergadering besloot tevens een punt te zetten achter de conflicten die de afgelopen maanden binnen de KVP-top zijn uitgevochten. "We gaan weer met een schone lei begin nen", aldus de leden. Het KVP-bestuur - dat overigens maar tot 1980 in functie blijft omdat KVP, ARP en CHU dan opgaan in het CDA - bestaat naast Beenakker nu uit de da mes J.Zonneveld en J.Hugens- Elferink en de heren A.Abcou- wer, drs.A.v.Duyn, J.Lijten, mr.H.Schrama, J.Vervoorn, M.v. Werkhoven en A.v.d.Zon. Dit tiental telt zeven nieuwe gezich ten. Alleen Lijten, v.Werkhoven en v.d.Zon blijven zitten. Zoals bekend rommelde het eer der dit jaar in de partijtop van de Leidse KVP. In een artikel in onze krant van 13 juli jl. meld den wij het aftreden van het zit tende afdelingsbestuur en het bedanken als KVP-lid van secre taris A.Bestelink. Inmiddels is bekend geworden dat ook J.Doove - tot voor kort kandi daat voor een bestuursfunctie - zijn lidmaatschap heeft opge zegd. De leden wilden gisteravond van het bestuur opheldering over de bestuursmoeilijkheden. "Het heeft in het Leidsch Dagblad ge staan en heel Leiden praat er over. Maar de KVP-leden weten officieel van niets. Ik wil dat het bestuur openheid van zaken geeft", aldus een van de aanwe zigen. Centrale figuur bij de daaropvol gende discussie was de fractie voorzitter van het CDA in de gemeenteraad, de KVP'er mr.H.Driessen. Als gevolg van een conflict met hem trad secre taris Arnold Bestelink af. Vol gens enige leden bleek hieruit dat Driessens invloed op het KVP-bestuur te groot is. "Kan dat zo maar, dat Driessen het be stuur op zijn nummer zet?", vroeg men zich af. Driessen gaf toe dat hij (in een pri vé- v gesprek met Bestelink drie maanden geleden) heeft gezegd dat de handelwijze van het toenmalige bestuur "riekte naar manipulatie". Hij ontkende dat hij daarmee op zijn beurt het be stuur wilde manipuleren. "Ik ben er niet op uit geweest het bestuur naar mijn hand te zet ten. Zelfs voor een heel goed raadslid is het niet mogelijk een bestuur te manipuleren". kozen. De verkiezing van een voorzitter vergde verreweg de meeste tijd. De eerste stemming leverde prof.Beenakker 12 en Werter 11 stemmen op (1 blanco). Pas na drie herstemmingen kreeg Beenakker de absolute meerderheid. Jan Werter, die 8 jaar voorzitter van de Leidse KVP is geweest, had eerder al la ten weten niet als bestuurslid terug te zullen keren indien hij de voorzittersverkiezing zou verliezen. De nieuwe voorzitter, prof.Beenakker, is 52 jaar oud en gewoon hoogleraar in de expe rimentele natuurkunde aan de Leidse universiteit. Hij werd geboren in Koog aan de Zaan, maar woont al vanaf zijn stu dententijd in Leiden. LEIDEN - De betonindus- trie Wernink aan de Morsweg zal daar in de naaste toekomst ver dwijnen. De gemeente is in verregaande staat van onderhandeling met het bedrijf over de aankoop van het bedrijfsterrein van 45 hectare. In de toe komst wil de gemeente op dit terrein industrieën gaan vestigen die nu nog in de binnenstad van Lei den zitten. De transactie zal voorlopig niet van invloed zijn op de werkgelegen heid van de in totaal 72 werkne mers van Wernink Beton. Welis waar zal de produktie van beton nen vloerplaten worden ver plaatst, maar verwacht wordt dat de mensen die hierdoor hun baan verliezen, kunnen gaan werken bij Wernink Recreatie. Boven dien probeert men de vloerpla- tenafdeling elders in de Leidse regio te vestigen. Er zal dus geen sprake zijn van gedwongen ont slagen. Ook de gemeente Leiden heeft zich op het standpunt ge steld dat de werkgelegenheid zo veel mogelijk behouden zal moe ten worden. Het een en ander is in goed overleg met de vakbonden besproken. De verkoop- en administratieafde ling zal in Leiden blijven. Voor het kantoorpersoneel wordt een ander onderkomen in Leiden ge zocht. Volgens wethouder Cees Waal van ruimtelijke ordening denkt de gemeente aan een vesti ging in de buurt van het Schut tersveld- In de transactie met de gemeente wordt de clausule opgenomen, dat Wernink het recht behoud het terrein aan de Morsweg nog vijf jaar te huren. Daarna krijgt het bedrijf nog vijf jaar optie op een gedeelte van het terrein. De gemeente is reeds eigenaar van een deel van het gebied naast Wernink. Het was de bedoeling om daar de Leidse Beton Cen trale die nu nog aan de Zoeter- woudseweg zit, te vestigen. Dit plan is op nogal wat bezwaren bij de bewoners gestuit. Zij hebben dan ook bepleit van dit gebied een recreatiegebied te maken. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland zijn ook voor het vesti gen van industrieën aan het ter rein aan de Morsweg. Plankschaatsen begint ook in Leiden steeds populairder te worden. Hier zijn drie jongens bezig om een asfaltheuvel te ne men op een speelterreintje nabij de Caeciliastraat. JSpotten met de wetten van de zwaartekracht. Als versufte vleermuizen ondersteboven aan roestige waterleidings- pijpen hangen. Ronddollen tegen muren van onmogelijk hoge bassins. Jezelf de ruimte in lanceren, hoger, steeds ho ger, tot aan de rand van een steile wand, geen angst ken nen, "high" gemaakt door je eigen energie. Als er adrena line in je aderen zit en je body snakt om zich in beweging uit te leven, pak dan een skate board. Voel dan zelf die brui sende energie door lijf en le den stromen, tot aan je vin gertoppen toe. Snelheid, be heersing, gratie en stijl; 't is allemaal binnen je bereik Bovenstaande regels zijn (ui teraard) afkomstig van een tweetal Amerikanen en vor men de inleiding van het zo genaamde "Complete Skate board Boek" dat door een vooraanstaande "skate board-firma" in ons land is uitgebracht. Deze lyrische omschrijving van een moge lijkheid om met de zwaarte kracht te gaan spotten spreekt voor zichzelf. Het is bedoeld om alle twijfels over "skate- boarding" oftewel plank- schaatsen weg te nemen. Zo van: "En wie had er nu nog iets tegen deze nieuwe sensa tie? Niemand toch zeker?" Dat kunnen de samenstellers van dit boekwerkjede heren Russell en Sawford, dan wel vergeten want het verzet in ons land tegen het plank- schaatsen neemt eerder toe dan af. Eerder in deze krant heeft de Nederlandse Vereni ging Bescherming Voetgan gers bij monde van haar voor zitster mevrouw v.d. Does al eens fel van leer getrokken te gen de schaatsplanken "Stukzagen en in de vuilnis bak", luidde het toen. Me vrouw v.d. Does wees vervol gens naar de situatie in Ame rika waar vorig jaar ten ge volge van het plankschaatsen 71.483 kinderen in het zieken huis belandden met verwon dingen die varieerden van eenvoudige kneuzingen tot ernstig hersenletsel (Het ska- teboardboek wil overigens doen geloven dat van de 28 ge registreerde sporten in de Verenigde Staten skateboar ding pas op de 26ste plaats komt wat onveiligheid be treft). Zij pleitte daarom de totstandkoming van stren ge wettelijke bepalingen ter aanzien van het plankschaat sen. Tot op heden is er echte nog niets in die richting on dernomen. Formeel zegt de wet dat spelen op de rijbaan, op het trottoir en op de voet paden verboden is indien daardoor gevaar of hinder voor het verkeer kan ont staan. Maar deze wetsbepa ling is natuurlijk voor velerlei uitleg vatbaar Ook in Leiden is lang niet ieder een even enthousiast over het plankschaatsen. Zo wilde de Leidse schaatsplankverkoper Van Brussel onlangs als sen sationele omlijsting van de drie oktober-festiviteiten een pro skateboard-demonstra tieteam" naar Leiden halen. Alles was geregeld maar toen Van Brussel bij de gemeente aanklopte voor een vergun ning werd hem die geweigerd. De Drie October Vereeniging vindt die nieuwe uit Amerika overgewaaide rage maar ge vaarlijk en wil een demon stratie van deze waaghalzerij maar liever niet op het pro gramma hebben staan. De gemeente wilde de Drie Octo ber Vereeniging niet voor het hoofd stoten en besloot om Van Brussel dan maar niet op een vergunning te trakteren. Ge meenteambtenaar De Raat: "Degene die zo'n demonstra tie verzorgen zullen waar schijnlijk geen brokken ma ken maar anders wordt het wanneer zo'n apperaat in handen komt van de leek. Die plegen argeloze voorbijgan gers nogal eens overhoop te schaatsen". Dat het plankschaatsen inder daad niet van gevaren is ont bloot ondervond vakbondsbe stuurder Dick ter V/isscha onlangs op wel zeer pijnlijke wijze. Toen hij enkele maan den geleden zijn zoontje wilde wijzen op de gevaren die zijn verbonden aan de nieuwe ra ge besloot hij dat hij dat het beste kon doen door zelf op de plank te stappenHij heeft het geweten en weet het trouwens nog. Eenmaal op de plank maakte Ter Wisscha een dus danige zwieper dat hij z'n pols op diverse plaatsen brak en nu nog altijd met z'n arm in het gips loopt Projectontwikkelaar wil bouwplan Houtmarkt doorzetten Nadat alle leden het met elkaar eens waren dat de KVP weer met een schone lei moest beginnen, werd in beslo tenheid het nieuwe bestuur ge- Dave Berry het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt mor genavond zanger Dave Berry en The Cruisers op. Twaalf jaar geleden was Dave Berry zeer populair onder meer danzkij de hitparade-num mers "Strange Effect", 'Tm gonna take you there" en "The crying game". Dave Berry wordt begeleid door een groep geroutineerde rock and roll- muzikanten. Behalve een aantal oude hits zal er ook nieuw repertoire ten gehore worden gebracht. De avond begint om acht uur en de en treeprijs bedraagt vijf gul den. Ontspanningsmassage afdeling Leiden van de NVSH organiseert morgen een in troductieavond voor ont spanningsmassage in het Trefcentrum aan de Nieuwe Rijn 20a. De bedoeling is met een aantal geintereseerden een groep te vormen die begin oktober zal starten. De be doelde massage heeft volgens de NVSH-secretaris Jan Mens niets te maken met sexuéle massage, medische massage of sportmassage, maar heeft te maken met teder en gevoel vol met elkaar bezig zijn. Na dere inlichtingen via tel. 762227. De introductieavond begint om half negen. Kees Ouwejan Morgenavond treedt in het volksdanscafé Shebeen, Vrouwenkerkkoorstraat 17 het gezelschap Kees Ouwejan en Makkers op. Deze naam staat voor een groot aantal Leidse muzikanten die in wis selende formatie als sessie- groep in ons land zorgen voor sfeervolle folkavonden. Tot de min of meer vaste kern beho ren Kees Ouwe jan, Yvonne Jacobs, Johan van Ommen Kloeke, Alex Groote, Sharon Bradley en Ruud Schoenma ker. Het optreden begint om een uur of tien en de toe gangsprijs bedraagt vier gulden. Buurtfeest Speeltuinvereniging Groenoord organiseert zaterdag een feest voor de hele buurt. Voor kin deren van zes tot twaalf jaar zijn er vanaf één uur kinder spelenEr wordt een tekenfilm gedraaid en in clubhuis "De Boei" komt van vier tot vijf uur een goochelaar. De prijs uitreiking volgt om vijf uur. In het clubhuis wordt van 's avonds zeven tot negen uur een film over een popconcert gedraaid. Na negen uur is er open huis in "De Boei" voor buurtbewoners. Een band waarvan de leden ook uit buurtbewoners bestaan, zal voor de muzikale omlijsting zorgen. PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PPR houdt morgenavond een al gemene ledenvergadering in het pand aan het Rapenburg 100. Op de agenda staat onder meer een verslag van de frac tie en de voorbereiding van het PPR-congres dat begin november in Amsterdam wordt gehouden. De vergade ring begint om acht uur. LEIDEN - Drie Leidse gezinnen, vier Marokkaanse werk nemers en een aantal studenten zullen binnenkort op straat worden gezet als de plannen doorgaan van exploita tiemaatschappij Rijnlandse om 80 woningen te bouwen op het terrein waar vroeger de Zoutkeet en de Hollandse Loonbeitserij waren gevestigd. Gelijk In een gerechtelijke procedure van Frefido tegen de Loonbeitserij is Frefido inmiddels door de kan tonrechter in het gelijk gesteld want niet het gezin Van der Klaauw maar de Loonbeitserij wordt aangemerkt als huurster van de woningen. De dupe van deze onroerendgoed- handel is het gezin Van der Klaauw (ouders en drie kinderen) en de vier Marokkaanse gastar beiders die het aangrenzend pand bewonen. Mevrouw Van der Klaauw: "Ze voeren maar een proces over onze hoofden heen en dan krijg je gewoon een brief dat je er uit gezet wordt. Zonder pardon. Er wordt maar over ons beslist. Jan de arbeider is latijd de dupe. Als je naar het Bureau Huisvesting gaat moet je ook stalen zenuwen hebben. Ze zeg gen gewoon: we hebben niets voor u of we zullen nog wel zien" De heer Amptmeijer, waarnemend hoofd Bureau Huisvesting, be vestigt dat in geval van een dienstwoning het recht op huur- bescherming aanmerkelijk min der is. Hij laat verder weten dat als het gezin Van der Klaauw bui ten hun schuld uit de woning wordt gezet Bureau Huisvesting wel zal proberen te helpen om een andere woning te vinden. "Ik weet niet waar ik met m 'n kin deren heen moet", vertelt me- wouw van der Klaauw uit de Koolstraat. "Op 25 november moeten we ons huis uit. We heb ben al een brief van de kanton rechter gehad dat we desnoods met de sterke arm eruit worden gezet. We zijn allemaal op van de zenuwen. Ik vind het nog hel ergst voor de kinderen. Die lijden er het meest onder" De woning van het gezin Van der Klaauw wordt beschouwd als een dienstwoning omdat het bouw kundig deel uitmaakt van het voormalige bedrijfspand van de Loonbeitserij en omdat die fa briek via een tussendeur in de gang van de woning bereikbaar is. De heer Van der Klaauw is tot 1 maart werkzaam geweest bij de Hollandse Loonbeitserij. In ja nuari van dit jaar is het bedrijf verhuisd naar Oegstgeest. De fa briek aan de Koolstraat werd door de Loonbeitserij verkocht aan Frefido B.V. waardoor ook hët huurcontract tussen de fami lie Van der Klaauw en de Loon beitserij werd beëindigd. De nieuwe eigenaar Frefido B.V heeft de huur opgezegd en geëist dat het gezin Van der Klaauw de woning voor 25 november ont ruimt. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Raar Het bouwwereldje zit raar in elkaar. Achter de verschillende namen gaan vaak dezelfde bouwers en projectontwikkelaars schuil. De gezinnen en alleenstaanden die nu uit hun woningen moeten hebben van eigenaar Frefido B.V. te horen gekregen dat zij de wo ningen moeten ontruimen. Frefi do is niets anders dan een aparte b.v. van exploitatie maatschappij Rijnlandse. Deze bouwmaat schappij wil langs de Lange- gracht, de Koolstraat, de Hout markt en de Oude Singel 80 nieuwe woningen bouwen. De woning van het gezin Van der Klaauw er eer aantal andere panden aan de Oude Singel zul len worden gerestaureerd. Daar na zullen er kantoren in de pan den komen. Volgens Rijnlandse zijn de panden niet meer voor bewoning geschikt te maken. Twee huizen aan de Houtmarkt, van de families Gaasbeek en de Geus, moeten worden afgebro ken. De familie Gaasbeek kreeg al in mei van dit jaar een brief van Frefido B.V. dat zij op 1 juni hun woning verlaten moesten hebben. Ook daar ontstond grote paniek. Mevr. Gaasbeek: "Ik ben als de weerlicht naar het stadhuis, naar de burgerraadsman en naar de wetswinkel gestapt. Als je zo in paniek bent en binnen een paar weken uitje huis moet durf je in eens alles. Inmiddels hebben we een advocaat in de arm genomen die een schriftelijke procedure tegen Frefido B.V. heeft aange spannen bij het Kantongerecht. Vervangend Advocaat Teekens jr.: "Het is na tuurlijk niet aanvaardbaar dat Frefido zegt dat de gemeente maar voor een huis moet zorgen. Dat is onjuist. Frefido zal zelf vervangende woonruimte moe ten aanbieden". "We wonen hier nu twee jaar", vertelt mevrouw Gaasbeek. "Het was een vreselij ke janboel toen we hier kwamen, helemaal uitgeleefd. Er is dik 10.000 gulden aan gespendeerd voordat het pand weer bewoon baar was. We zijn ook de afgelopen twee jaar steeds met opknappen bezig ge weest, dat heeft ons nog eens dui zenden guldens gekost. Onge veer een jaar geleden stond de heer Korswagen van Rijnlandse hier voor de deur en vertelde dat hij de nieuwe huisbaas was. In het begin heeft hij zelfs nog mee betaald in de opknapkosten en wilde hij het dak en gevel laten opknappen en daar nieuwe hard houten kozijnen inzetten. Maar toen mijn man twee maanden geleden om eèn paar dakpannen vroeg omdat hij zelf het dak wel wilde repareren zei de heer Korswagen: Dat doe ik niet. Hij wil ons huis namelijk onbe woonbaar laten verklaren en het dan slopen. Toen wij met vakan tie waren heeft hij foto's van de gevel en het dak laten maken om aan te tonen dat het in slechte staat zou verkeren". Advocaat Teekens: "Het is natuur lijk erg gemakkelijk om een foto te maken van het slechte dak wanneer je als er om dakpannen wordt gevraagd ze niet geeft. In feite toont zo'n foto alleen aan dat er sprake is van achterstallig on derhoud, dus het in gebreke blij ven van Frefido. Mevrouw Gaasbeek: "Korswagen komt niet eens effe praten, hij ontloopt ons gewoon en stuurt alleen maar een brief dat de wo ning ontruimd moet worden" Mevrouw Van der Klaauw zegt "Met die man valt niet te praten. Het is gewoon geen mens, het is een keiharde zakenman. Wij worden op straat gezet en dan kan hij dure woningen bouwen" De heer Hollander van exploita tiemaatschappij Rijnlandse laat desgevraagd weten één en ander een vanzelfsprekende zaak te vinden: "Wij zien vooralsnog geen aanleiding om een woning aan te bieden. Wij hebben de huur opgezegd. Dat is niet geac cepteerd. Toen is een rechtspro cedure aangespannen en die moet nu maar uitmaken of wel of niet en door wie een woning moet worden aangeboden. Dat is de normale gang van zaken. Wij hebben niet de behoefte daarop vooruit te lopen en zijn niet van plan om nu al vervangende woonruimte aan te bieden. Het is een logische zaak dat als er 80 nieuwe woningen gebouwd zul len worden dat daarvoor wat zal moeten wijken".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3