'Samenwerking WD en PvdA mogelijk maken' Ruzie jn Koewacht om frites- kraam Honger verspilling EISEVIERS DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG - Loek Hermans (27), een van de jongste WD-Tweede-Ka- merleden schrijft in bijgaand artikel zijn visie op de ontwikkelingen die PvdA en WD dichter bij elkaar zouden kunnen brengen. Hermans, afge studeerd bestuurskundige, geldt als een van de „lastige nieuwkomers" in zij n kamerfractie, waar hij wordt beschouwd als een man die in de richting van de PvdA durft te kijken. Nu de collegevorming op lokaal gemeentelijk niveau zijn beslag heeft gekregen, lijkt het zinvol een opvallend punt daarvan eens aan een nadere beschouwing te onderwer pen. In verschillende gemeenten (Deventer, Borculo, Leiden, Abcoude, Delfzijl en Delft) zijn colleges van B en W tot stand gekomen, die gebaseerd zijn op een samen werkingsakkoord tussen PvdA en VVD met in enkele gevallen daarbij aangesloten vertegenwoordigers van D'66. Moet de vorming van zulke colleges gezien worden als een fase van een in de toekomst mogelijk gesprek over regeringssamenwerking tussen deze politiek tegenover elkaar staande partijen? In een radio-uitzending op 27 au gustus jl. stelde de mogelijke kandidaat-voorzitter van de PvdA, de heer Lammers: „Er zijn stemmen opgegaan om te kijken of het mogelijk is om op langere termijn tot een samenwerking, een gelegenheidssamenwerking - noem het maar zo - met de WD te komen. Om die in ieder geval niet uit te sluiten" en „Je komt er pas echt achter of je met iemand kunt samenwerken als je ook werkelijk - en dat zal wel wat tijd kosten - heel duidelijk over dé inhoud van de politiek gaat pra ten, dus voprlopig even afziet van tribune-gepraat en echt gaat stu deren met elkaar over die zaak". Een zinnige redenering van de heer Lammers. Er dienen echter wel een aantal kanttekeningen ge maakt te worden. Allereerst moet geconstateerd worden dat zo'n mogelijke sa menwerking een „gelegenheids samenwerking" wordt genoemd. Wanneer dit inhoudt, dat het een samenwerking zou worden die óf eenmalig óf dient ter uitschake- lirtg van het CDA, dan zal de be reidheid van de WT), dunkt mij, erg gering zijn. Immers, er valt dan moeilijk aan de indruk te ontkomen dat bij een aantal voorstanders van de PvdA van onderzoek naar een mogelijke samenwerking met de liberalen slechts ontstaan is uit een anti- CDA-houding na het mislukken van de formatiepogingen van Den Uyl in 1977. Op de tweede plaats gaan de ge sprekken van de zijde van de PvdA vrijwel altijd uit van de Loek Hermans, lid Tweede Kamer voor de VVD stelling „dan moet er bij jullie (WD) wel heel wat veranderen" Zo'n uitgangspunt lijkt niet de juiste start. Ten derde zal de door de PvdA ge kozen meerderheidsstrategie, mede gezien in het licht van de uitspraak „gelegenheidssamen werking" bezien moeten worden. Men kan zich ook afvragen wat de motivering(en) is(zijn) geweest welke een rol hebben gespeeld bij de tot stand gekomen samen werkingsvormen op lokaal ni- Ik vind het slechts van beperkt be lang om die motieven boven tafel te krijgen. Veel belangrijker is of de aangegane samenwerking in verschillende plaatsen tot een vruchtbare beleidsvoering zal leiden. Immers, het zou voor het Nederlandse politiekeherstel Loek Hermans een gezonde ontwikkeling zijn, indien getracht zou worden de politieke patstelling tussen PvdA en WD te doorbreken. Dit dient echter niet te geschieden vanuit de stellingname dat het CDA uit gerangeerd zou moeten wor den. Uitwisselbaarheid impliceert im mers de bereidheid van de drie grote politieke stromingen om met ieder afzonderlijk samen te werken. Het uitsluiten van sa menwerking door een of meer politieke partijen zonder inten sief onderzoek dient, in een de mocratisch staatsbestel uitge bannen te worden. Dat betekent geenszins dat ik de huidige rege ringscombinatie niet zie zitten, dan wel een PvdA-WD-combi- natie als volgend kabinet zie op- l treden. Serieuze gesprekken tussen socia listen en liberalen zijn wel een vereiste. Daarbij moet men de moed hebben om van beide kan ten over de heg te willen kijken. Berichten dat de WD ernaar zou streven in de komende jaren het CDA links te passeren, moeten naar het al dichtbevolkte rijk der politieke fabelen verwezen wor den. Een zichzelf respecterende partij zal het standpunt van een andere partij niet als uitgangs punt nemen om daarop dan de koers te bepalen. Neen, verdieping en vooral verdui delijking van de liberale maat schappijvisie voor de jaren '80 en verder, en het daardoor zich be vinden van de WD in hèt Ne derlandse politieke krachtenveld zal de beleidslijn moeten zijn. Ik heb daar alle vertrouwen in. MIDDELBURG (GPD) - In het Zeeuwsvlaamse Koewacht speelt zich sinds ongeveer een jaar een opmerkelijk grensconflict af rond een friteskraam. Een inwoner van Koewacht, die tegenover de kraam woont, is sinds een jaar bezig te proberen een einde te maken aan de geluids hinder en de stank die hij van de kraam ondervindt. Dat is tot nu toe tevergeefs geweest, omdat de gemeente Axel „geen greep" op de kraam heeft: die staat namelijk precies op de Belgisch-Nederland se grens. De grens'loopt in feite door de kraam heen, waardoor de verkoop van voedings- en genotsmiddelen in Nederland gebeurt en de bakovens en de butaanflessen - waarvoor in Nederland een hinderwet vergunning nodig is - zich juist buiten de werkingsfeer van de Neder landse wet bevinden, omdat ze op Belgische grond staan. Het grensconflict kwam onlangs naar voren tijdens een zitting van de statencommissie voor klachten en verzoeken. De tegenover de kraam wonende Koewachtenaar, de heer J. P. van den Berghe, had zich name lijk tot de klachtencommissie gewend met het verzoek iets aan de toe stand te doen, omdat hij het gemeentebestuur van Axel niet tot daden kon brengen om „de stank en de geluidshinder" te verminderen door de kraam te verplaatsen. Het gemeentebestuur van Axel had de klachtencommissie laten weten dat de friteskraam bijna tien jaar aan de Koewachtse Tragel staat. Men heeft naar aanleiding van de klachten de fritesverkoper gevraagd zijn nering in de weekends om 24.00 uur te staken, „aan welk verzoek in het alge meen gevolg wordt gegeven", aldus de gemeente. Volgens de gemeente zit het probleem erin, dat de bakovens en de butaanflessen op Belgisch grondgebied staan. Het college van B en W vindt dat de butaanflessen niet op de „openbare (Belgische) weg thuis horen". Men heeft de gemeente Stekene verzocht daartegen maatregelen te nemen. „Door onder andere een andere wet geving, kan door het gemeentebestuur daar ook niet dwingend worden opgetreden. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten die wij hebben geraadpleegd, ziet geen oplossing voor dit grensgeval, aldus B en W van Axel. Men laat weten dat de hinder vooral betrekking heeft op het laten draaien van motoren van bromfietsen - vlakbij staan ook een jeugdsoos en een café - en dat men niet van plan is de friteskraam te verplaatsen. De commissie voor klachten en verzoeken heeft geconstateerd dat de gemeente Axel zich „serieus met de zaak heeft bezig gehouden" en zag geen mogelijkheden aan de toestand iets te veranderen. „Hoogstens kunnen we het probleem meegeven aan de Nederlandse onderhande laars in het overleg metBelgië overallerlei kwesties", opperde voorzitter C. Balkenende. Minister Pais hield onlangs een toespraak bij de opening van een nieuw gebouw voor het Nederlands Genootschap van Leraren. Daarin gaf hij een indrukwekkend beeld van het Nederlands onderwijs. De onderwijsvoorziening in Ne derland zal ongeveer de beste zijn van de hele wereld. Vanaf zijn vierde tot ongeveer zijn achttiende is er een schat van mogelijkheden om zich te be kwamen voor het Nederland se kind waar het ook woont Komt het daarna in de maat schappij terecht, dan zijn er weer talloze kansen om zich verder te scholen en voor wie dat niet kan of wil liggen de sociale voorzieningen klaar Werkloosheid is voor velen een moeilijk te dragen lot, maar men kan niet spreken van een ramp. Immers, de ww-uitke- ring is alleszins redelijk. Ons land staat terecht bekend als een bloeiend land met grote welvaart. Toch heersen on vrede en onbehagen overal De felle reacties op de ombui gingsnota Bestek '81 zijn er het bewijs van. Iedereen wil meer dan hij heeft, en bijna niemand wil iets afstaan in het kader van de noodzakelij ke bezuinigingen. Ik mag hier even een uitzonde ring maken voor de sympa- tieke bibliotheekassistente die voor de televisie in hèt pro gramma "Nederlands Elftal" als enige wilde verklaren dat zij bereid was 5% v,an haar inkomen af te staan. Stakin gen en andere felle acties be dreigen ons en dat gaat alle- maal alleen maar om het be houden van wat men heeft hier in ons eigen land. Stelt U voor dat een correspon dent van een grote krant in India een paar weken in Ne derland vertoefi om indruk ken op te doen. Hij komt hier voor het eerst van zijn leven Ik verzeker U: hij valt van de ene verbazing in de andere Hij ziet hoe wij hier leven. Hij ziet de huizen in de grote ste den en in de kleine dorpen .Hij ziet de overvloed van rijk uit gestalde winkels, wat er ver kocht wordt en voor welke prijzen. Hij kijkt en ziet en luistert en waant zich in het aards paradijs. Hij stelt zich goed op de hoogte van wat er in Den Haag plaats vindt, met name in de Tweede Kamer. Hij begrijpt ternauwernood waarover de felle debatten gaan en waar over die deftige heren elkaar afkatten. Hoe kunnen mensen hier nog ontevreden zijn, zal hij verzuchten. Ze hebben al les. Nog erger: er is regelrecht sprake van verspilling. Een land vdn veertien miljoen inwoners met ruim vier mil joen auto'seen getal dat nog steeds sterk groeiende is. Honger is hier onbekend. Ei- wordt met voedsel gesmeten Ondanks het feit dat er vooral in de steden soms sprake is van verkrotte wijken, is het aantal goede en mooie wo ningen verbazingwekkend. Wie kijkt naar wat er op be paalde dagen als "grof vuil" op de stoep wordt uitgestald, ziet hoe men gemakkelijk nog Piet Wesseling goede spullen wegdoet om ze door nog betere, nog duurdere te vervangen. Onze man uit India wacht vol spanning wanneer eindelijk het in zijn ogen ivereldwijde probleem van de arme landen aan de orde gesteld zal wor den, maar hij is diep teleurge steld wanneer hij bemerkt dat de Kamer daar eigenlijk he lemaal niet over wil praten Nog meer teleurgesteld is hij wanneer hij constateert dat de oorzaak hiervan slechts schuilt in een onbelangrijke ruzie tussen een minister uit het vorige kabinet en een groot deel van de Tweede Kamer. Het snel genomen be sluit is dat men geen debat wenst te voeren over het feit dat de hulp aan vijf arme landen, waaronder Jamaica, zal worden stopgezet omdat men in die landen per hoofd van de bevolking meer dan vijfhonderd gulden per jaar verdient. Terug in de stad gaat de Indiër een Chinees restaurant bin nen en merkt daar tot zijn grote verbijstering hoe op elke tafel zeer overvloedig rijst wordt aangeboden naast vele andere heerlijke gerechten en hoe de rijst als veel te veel wordt teruggestuurd naar de keuken. En hij weet hoe op dit ogenblik véle miljoenen in zijn eigen land zélfs het klein ste bakje rijst moeten missen Het is er niet. En door de als- maar voortwoekerende wa tersnood is de kans op verbe tering gering. Zeker nu de cholera ook n'og heeft toege slagen in vele rampgebieden Dit Hij heeft weinig opwekkend nieuws te melden uit het wel varende Nederland. enorme probleem waarmee ik U in enkele stun telige beelden en woorden wil confronteren. Dag-in dag-uit lezen we erover in de kranten en zien we schokkende beelden op de televisie. Misschien heb ben we honderd gulden gegi reerd naar de overbekende nummers. Maar moet het daarbij blijven? Het is op de eerste plaats na tuurlijk een kwestie van men taliteit. Het wil er bij mij niet in dat de straks al genoemde ene mevrouw uit het elftal in derdaad een beeld geeft van onze samenlevingHeel velen zullen geschokt zijn wanneer ze om zich heen kijken en hun eigen welvaart zien - een bor relglas in hun hand, de zoutjes voor hun neus. Natuurlijk moeten we meer doen. Op de eerste plaats meer durven afstaan en dat kan heel ge makkelijk wanneer we eens ophouden met mee te doen aan de schandelijke verspil ling. En dan maar weer be ginnen bij de kinderen. Waar vroeger gezellige kinderspeel tuinen een groot vermaak warenvinden vele ouders het nu nodig vanwege hun status en andere onzin kinderen zeer dure cadeau s te geven Het is kortweg belachelijk dat ouders hun kinderen op de la gere school al parties laten geven, met daaraan verbon den een vliegtochtje boven Den Haag. U moet eens gaan kijken in de klaslokalen na de middagpauze waar op de grond en in de prullebakken volle pakken goed belegd brood te vinden zijn. Kinde ren hebben zoveel geld op zak dat ze de voorkeur geven aan patates. Op hun vijftiende jaar is het al de gewoonste zaak van de wereld dat ze sparen voor een brommer of ze sparen nog wat langer voor een tweedehands auto op hun achttiende. Zijn de ouders onmachtig of la ten ze het graag toe? Het be grip voor de armste mede mens mag geen vrijblijvende zaak zijn die wordt overgela ten aan enkele actiegroepen Geen wonder dat de correspon dent uit India het allemaal niet zo ziet zitten en zijn stukje naar het thuisfront geen op timisme ademt. Weekbladen hebben het in de op windende dagen van Troonrede en Miljoenennota altijd wat bleekjes. De dagbladen winnen deze week de slag wat verrassing betreft; de leesbaarheid van de weekbladen komt meer dan ooit op de inventiviteit aan. De Haag se Post laat twee prominenten van de WD, ruimschoots aan het woord. Vice-voorzitter van de li berale Tweede-Kamerfractie Annelien Kappeyne van de Cop- pello wordt aan de tand gevoeld over samenwerking met de PvdA, de abortus en het femi nisme. De kordate Leidse politica stelt de interviewer niet teleur. Over de socialisten en het toch nog gestrande initiatief-voorstel voor een aan de tijd beantwoor dende abortus-wetgeving: "dat heeft voor mij bewezen dat er met de socialisten zakelijke afspra ken zijn te maken. Dat is voor mij een positief gegeven, want mis schien komt men bij de PvdA en de WD ooit wel tot de conclusie dat samenwerking met het CDA eigenlijk niet kan. Als zo'n partij aldoor afspraken schendt, ja, wat moetje dan?" Zij gelooft in zich zelf wel een feministische inslag te ontwaren, maar zij vreest dat feministen "door de manier waarop zij hun ideeën brengen, vaak meer tegenstand oproepen dan nodig is." Haar kijk op de ei gen sexe is niet al te opgeruimd te noemen: "vrouwen hebben geen enkele solidariteit met elkaar - dat is ook een van de gebreken in het feminisme - misschien zijn de koplopers onder elkaar wel soli dair, maar irt het algemeen heb ben vrouwen dat erg weinig". Dan is er in de HP een heel open hartig vraaggesprek met Arie Pais, de WD-minister van on derwijs, ooit begonnen in de PvdA, zonder veel politieke ge wetensnood overgestapt naar de WD. Een schooljongen aan de periferie van het wonderkind, deed gymnasium alpha en bèta tegelijkertijd, dook in de oorlog met zijn ouders op zeventien ver schillende plaatsen onder. Schreef als bewust levende jood zonder veel aarzeling een column in De Telegraaf, zoals bekend niet Neerlands meest principiële krant in de oorlogsjaren. Pais: "Ik vind dat geen relevante opmer king van u. De mensen met wie ik te maken heb gehad zijn nette ke rels geweest. In de wijze waarop De Telegraaf zich na de oorlog heeft opgesteld kiest zij duidelijk stelling tegen zaken, die onze vrijheid belagen. Kees van Koo- ten is terug in de HP: "waarom liggen alle ballen en kroketten tegenwoordig op van die glibbe rige piepschuimen shitschaal- tjes?" EM bevat een opvallend verhaal van Michel van der Plas met een Nederlands tijdig Ethiopië heeft moeten ver laten. Idealisme gekraakt in een driest geriem. Caro van Eyk spreekt honderduit tegen Alice Oppenheim. Aanleiding: het stuk "Een gelukkig hand" dat zij sa men met Guus Hermus op de planken zet. Geeft een indrin gende, bondige en tegelijk beel dende beschrijving van de dood van haar man, Hans Boekman, nu drie weken geleden. Wim Zaal schrijft dat nu pas, vijftien jaar na haar dood, het chanson zich gaat ontworstelen aan de begaafde omklemming van Edith Piaf. Men zou het bijna betwijfelen bij het beluisteren van steeds weer nieuwe Piaf-adepten met wél haar galm, maar niet haar voor dracht. de gaten houden en via verzeke ringstransacties van clubgebou wen het eigen assurantiekantoor gezond en alert houden. Waar heeft sport langzamerhand nog niks mee te maken? Ook VN met een verhaal over Lucas van Ley- den en ook nu weer - net als in uw eigen krant en in alle kranten - de zinsnede van Albrecht Dürer "mij heeft een klein mannetje uitgenodigd, meester Lucas, die in koper graveert en uit Leiden in Holland komt. "Nog een paar keer meer die kwalificatie in de krant en Lucas van Leyden is even populair als Gerben Kar stens. VN heeft een opmerkelijke repor tage over iets dat er uitgiet als on betamelijke belangenvervlech- tingen. Jo Jaspers, oud-voorzit ter van de Amsterdamse voetbal bond zou handjeklap hebben gemaakt met het Telegraafcon cern en daarmee zou het officiële mededelingenblad van de bond straks als bijlage van het Nieuws van den Dag verschijnen, het goedkope afleggertje van het gro te landelijke ochtendblad. Vol gens VN zou Jaspers in het alge meen wel de eigen baten goed in Het aardigste stuk in De Tijd, nog altijd een tombola met soms heel aantrekkelijke prijzen, komt van Antoinette van Brink. Ze schrijft - honderd jaar na het afstuderen van Aletta Jacobs - over vrouwe lijke artsen. Die worden nog al tijd gediscrimineerd. De meesten komen in de sociale geneeskunde terecht. Ze worden keuringsarts of controlerend arts op zuigelin gen- en kleuterzorg. Als zo'n vrouwelijke arts dan ook nog wat lastig wordt, mag de carrière planning terdege worden bijge steld: „op het moment dat je in deze wereld eigenlijk als feminis te en socialiste naar buiten treedt staat je carrièrepatroon stil. De ziekenhuiswereld is een overwe gend rechtse mannengemeen schap. Twee Leidse psychologen deden voor hun doctoraal-scrip- tie onderzoek naar geheimen die mensen voor zichzelf en dus te genover anderen bewaren. De Tijd heeft over hun bevindingen een leuk artikel. De psychologen ondervroegen een groot aantal mensen en probeerden erachter te komen, wanneer een geheim onthuld werd en aan wie dan ook nog. Opvallend was dat die ont hulling zich vaak tot een vol strekt onbekende richtte. De meeste geheimen bleken te lig gen op achtereenvolgens de sek sualiteit, falen, de omgang met anderen en hoe men zich voor doet. Misschien heeft u daar voor uzelf een geheim aan toe te voegen. Schrijf het van u af. Ingezonden brieven pleegt deze krant te plaatsen, mits niet te lang en niet in strijd met de openbare orde of van een beledigend karakter.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13