Nota over opsporing oorlogsmisdadigers SLEEPTUAAR GRATIS KANIS&CUNNINK KOFFIE IN DE WACHT. mos Uitbreiding ambtenaren voor fraude bestrijding Weddeve rlaging volgens VYDM in vertro uwelijke nota gekraakt Eis negen jaar voor gifmoord op echtgenoot Toezegging van minister De Ruiter GEEN DICTAAT Vervroeging termijn vrijstelling dienst Buren verzoeken om uitwijzing Marokkaan 'nHtofdp#' WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 Met sociale voorzieningen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet- Van Agt bereidt plannen voor om - in het kader van Bestek '81 - misbruik en oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen straf fer aan te pakken. De uitvoe ringsorganen zullen het perso neelsbestand mogen uitbreiden met ambtenaren met algemene opsporingsbevoegdheid. De fraude en misbruik moeten ver der worden bestreden door een betere samenwerking tussen uit keringsorganen en arbeidsbu reaus, tussen bedrijfsverenigin gen en gemeentebesturen. Staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken heeft dit gisteren aan gekondigd in een antwoord op schriftelijke vragen die het WD- kamerlid Keja stelde naar aanlei ding van de aanhouding van 110 zwartwerkers in Groesbeek, die te zamen ten onrechte voor ruim 1 miljoen gulden aan sociale uit keringen hebben ontvangen om dat zij als werkloos stonden gere gistreerd. Daarnaast verdienden zij geld in de bouw in Duits land. Volgens de staatssecretaris beste den de belanghebbende organen in toenemende mate aandacht aan de bestrijding van het mis bruik en het oneigenlijk gebruik. Uit zijn antwoord kan worden af geleid dat er ook in de toekomst meer sprake zal zijn van een lan delijke coördinatie. Zo zal de sa menwerking tussen de diensten die zich met de opsporing bezig houden en het openbaar ministe rie worden verbeterd. Een experiment in Brabant met een zogenaamd regionaal contact punt voor de coördinatie binnen de sociale zekerheidssector mët het openbaar ministerie heeft nu tot gevolg dat ook elders dit soort contactpunten zal gaan functio neren. De Graaf merkt wel op dat het ondernemen van concrete ac tiviteiten bij de bestrijding var misbruik vaak afhangt van de ini tiatieven van de betrokken orga nen op regionaal en plaatselijk niveau. „Immers, daar wordt men het eerst geconfronteerd met de verschijnselen van be paalde vormen van misbruik' aldus de staatssecretaris. Over het geval Groesbeek meldt de bewindsman, dat het onderzoek naar de activiteiten van de kop pelbazen nog steeds voortduurt. Over eventueel te nemen maatre gelen kan hy nog geen medede lingen doen. Op de wegen in het grensgebied met België zijn drie weken lang steekproeven ge houden om zwartwerkers op te sporen. Deze steekproeven heb ben volgëns de staatssecretaris geen aanwijzing van fraude op geleverd. De autoriteiten blijven echter in dat gebied wel alert. Men constateert regelmatig groepjes van vier tot vijf mensen in auto's, die met ho ge snelheid de grens overschrij den. „Voor zover mogelijk wordt er alles aan gedaan om de werk plaatsen in België te lokaliseren en zonodig met inschakeling van de Belgische autoriteiten verdere acties te ondernemen", aldus staatssecretaris De Graaf. Negende wethouder HAARLEM (ANP) Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn er gistermiddag mee akkoord ge gaan, dat Amsterdam een negen de wethouder krijgt. In de argu menten van de hoofdstad voor uitbreiding van het college van acht naar negen, zien de Gedepu teerde Staten voldoende aanlei ding hun fiat te geven, aldus GS. Die negende wethouder wordt de CDA'er mr. Spoelstra. UTRECHT (ANP) - Volgens de vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) menen top ambtenaren van defensie dat er geen goed argument is te vinden om de wedde van dienstplichtige militairen te verlagen. Dit blijkt volgens de WDM uit een vertrouwelijke interne defensie nota van februari 1977, die de dienstplichtigenbond kort géle- den in handen zegt te hebben ge kregen. Volgens de WDM weet staatssecretaris Van Lent (defen sie) alleen nog "met leugens en verdraaiingen de aangekondigde wedde-verlaging te rechtvaardi gen". De WDM zegt dat topambtenaren van defensie al in februari 1977 hebben voorspeld dat staatsse cretaris Van Lent zich in de meest onmogelijke bochten zal moeten wringen om de wedde-verlaging voor de kamer aannemelijk te maken. Dat gebeurde volgens de bond toen het PvdA-kamerlid njr. K. de Vries begin 1977 een voorstel indiende om de dienst- plichtigen de keuze te laten om met 18, 19 of 20 jaar in dienst te komen. Dat voorstel leek volgens de WDM toen goede kans te gaan maken om te worden aan genomen. Het voorstel van De Vries kwam naar aanleiding van het wetsont werp van Van Lent om de dienst plichtige leeftijd terug te brengen van 20 tot 19 jaar. Van Lent liet de kamer volgens de VVDM toen al weten dat het hem er vooral om ging om in de toekomst de wedde te kunnen verlagen. Volgens de WDM heeft de direc teur dienstplichtzaken Van Lent in een interne nota geschreven dat wanneer het voorstel van De Vries door de kamer zou worden aangenomen, "de bedoeling om met vervroeging van de op komstleeftijd de wedde terug te schroeven, in de lucht komt te hangen want de opkomstleeftijd is dan uit de wetswijziging ver dwenen en vervangen door een opkomst van 18/19/20 jaar. Men zal zich dan mettertijd, als men de verlaging van de wedde inder daad wil gaan doorvoeren (1979) moeilijk meer op de wetswijzi ging kunnen beroepen", zo ci teert de WDM uit de vertrouwe lijke nota. 'Als het voorstel van De Vries zo blijft", zo citeert het WDM-rap- port verder, "en als de kamer zich erachter stelt, concluderen we dat men de verlaging van de wedde niet wil en dan hebben wij ook aan een wetswijziging geen behoefte". De nota adviseerde Van Lent volgens de WDM aan het kamerlid De Vries te vragen, zijn voorstel enigszins te wijzi gen. "De Vries had echter geen behoefte aan een weddeverlaging en voelde dan ook niets voor het aanpassen van zijn amende ment", aldus de WDM. Het voorstel van De Vries werd aangenomen en volgens de WDM speculeert Van Lent er nu op dat iedereen de gang van za ken rond het amendement-De Vries is vergeten. "En dat is niet zo", aldus de VVDM. 'Het'voor stel van De Vries heeft een nutti ge functie, namelijk het tegen houden van de door Van Lent zo begeerde weddeverlaging". "Uit de door ons onderschepte nota blijkt nu", zo gaat de WDM ver der, "dat de top-ambtenaren van het ministerie het op dat punt volledig eens zijn met de WDM". DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) zal op korte termijn een nota opstellen over de mogelijkheden die de overheid heeft om voortvluchtige politieke delin quenten hun straf te doen ondergaan. De bewindsman heeft dit gisteren geantwoord op kamervragen van het PvdA-lid mevrouw Haas-Berger over de zaak van de oor logsmisdadiger Wilhelm Bos. Minister Andriessen van financiën met zijn 'miljarden-koffer' op het Binnenhof op weg naar de Tweede Katnerom de miljoenennota te presen teren VV DEN HAAG (GPD) - Het beleid dat het kabinet Van Agt in de Miljoe- nennota heeft uitgestippeld is geen dictaat van de zijde van de regering. De regering staat open voor alternatieven, mits die de verwezenlijking van de doelstel lingen bevorderen. Dat zei minis ter Andriessen van financiën gis teren in de Tweede Kamer bij de aanbieding van de Miljoenennota 1979. Andriessen voegde eraan toe dat aan het doen van soms pijnlijke keuzen niet kan worden ontko men "wil de lange en moeilijke weg die voor ons ligt met succes kunnen worden begaan". Hij deed namens de regering een dringend beroep op werkgevers en werknemers om in het loon- overleg geen al te hoge eisen te stellen. "De risico's die in het nu voorgestelde beleid besloten lig gen, verdragen niet dat aan de hoofdlijnen van dat beleid we zenlijk afbreuk zal worden ge daan". De matiging van de collectieve uit gaven zal niet kunnen slagen, als daarnaast niet ook de particuliere inkomens beperkt worden, zo stelde Andriessen. "Het is daar om van grote betekenis dat het besef terrein wint dat een derge lijke matiging uiteindelijk in ie ders belang is, en tevens dat al leen langs die weg ook de collec tieve voorzieningen zelf en een evenwichtige ontwikkeling daarvan kunnen worden veilig gesteld" Volgens minister Andriessen zul len de negatieve invloeden op on ze economie ook met de in de Miljoenennota voorgestelde maatregelen in 1979 nog niet tot staan gebracht kunnen worden. Het nu uitgestippelde beleid legt wel een eerste basis voor even wichtiger economische verhou- dingen. Het risico dat de regering heeft genomen met het vergroten van het tekort op de rijksbegro ting is dan ook alleen verant woord in het licht van de grote problemen en de grote belangen die voor 1979 en latere jaren op het spel staan, zo zei Andriessen. In zijn antwoord merkte de minis ter al op dat de mogelijkheden waarover het openbaar ministe rie beschikt, beperkt zijn. Er zijn bovendien, zo heeft een onder zoek van justitie uitgewezen, geen gevallen bekend van voortvluchtige en uitgeweken Nederlandse oorlogsmisdadigers die nog aan Nederland kunnen worden uitgeleverd. Zoals pre- - mier Van Agt (de voorganger van Vreugde om slotzin in troonrede KATWIJK - Namens het comité "bede in de troonrede" heeft do minee W. Arkeraats uit Katwijk verklaard, dat de vreugde om de gevonden slot formulering in de troonrede prevaleert boven de kritiek. Het comité bood vorig jaar de regering een petitie met 350.000 handtekeningen aan voor herstel van de slotbede in de troonrede. Ds. Arkeraats zegt dankbaar te zijn door de woorden "bidden voor zegen". Hij noemt deze woorden typisch bijbelse uitdrukkingen. Met alle begrip voor de formule, die gevonden moest worden, zou het comité volgens ds. Arkeraats nog blijer zijn geweest, wanneer God expliciet in de slotzin was vermeld, zoals ook in de petitie minister De Ruiter) een maand geleden op een persconferentie opmerkte: de grootste moeilijk heid is dat ofwel het land waarin zij wonen (in de meeste gevallen is dat Duitsland) de strafbaarheid van misdrijven niet erkent (zoals het geval is met een vonnis op grond van hulpverlening aan de vijand) ofwel dat zij niet meer de Nederlandse nationaliteit heb ben. Voordat minister De Ruiter zijn no ta opstelt, zal hij over deze problematiek een onderhoud hebben met de vaste kamer commissie voor justitie. De be windsman hoopt zijn nota zó snel klaar te hebben dat hij nog kan worden behandeld by het debat over de justitiebegroting; ver moedelijk november of decem ber van dit jaar. Mevrouw Haas-Berger had om meer informatie gevraagd over de tip die in december 1976 de toenmalige minister van justitie Van Agt bereikte over het geval- Wilhelm Bos. Mevrouw Haas- Berger wilde onder andere weten of justitie naar aanleiding van de tip is nagegaan of Bos in het op sporingsregister stond. De Ruiter schrijft in antwoord op deze vraag, dat zijn voorganger het "klaarblijkelijk doelmatiger heeft geoordeeld" de briefschrij ver om meer informatie over Bos te vragen. Aangezien de tipgever nooit op dit schriftelijk verzoek heeft gereageerd, is de zaak lange tyd in de vergetelheid geraakt. ALMELO (GPD) - "Bij mij komt een beeld op van een kille, ge voelloze vrouw die. zo zij de dood van haar man niet heeft gewild, daar toch bijzonder kil tegenover staat". Dit zei gistermiddag de Almelose officier van justitie, mr Th. J. M. Kolfschoten, over de 42-jarige weduwe B. P. v. B. uit Oldenzaal, een moeder van vier kinderen, wie hij een gifmoord op haar 45-jarige man verweet. Hij eiste, hoewel de vrouw in sterk verminderde mate toereke ningsvatbaar werd geacht, negen jaar met aftrek. Volgens de vrouw was haar gezinsleven gaande weg verziekt door de drankzucht van haar man. Daarom had zij eind januari een fles rattenkruid gekocht en haar man daarvan nog dezelfde dag wat door vier kopjes koffie gemengd. Op 25 maart was P. aan thal- lium-Vergiftiging in het ziekenhuis overleden. Volgens verdachte was zij slechts van plan geweest haar man ziek te maken, maar de officier zette daarbij vraagtekens. Hij conta- teerde ook, dat het alcoholprobleem was ontstaan,-nadat ver dachte een relatie was aangegaan met een andere man. Hij nam het haar uiterst kwalijk, dat zij tegenover iedereen de ware aard van de ziekte van haar man had verzwegen, ook tegenover medi ci, zodat de juiste therapie niet was toegepast. Pas sectie had uitgewezen wat er aan de hand was. De vrouw ontkende in het dossier voorkomende getuigenverkla ringen, volgens welke zij zou hebben gezegd: "Ik wil van hem af. Hij gaat eraan. Dat is zeker. Ik heb de levensverzekering al laten verhogen" Volgens mr. Kolfschoten had mevrouw P. na de dood van haar man slechts kritiek gehad op artsen en verplegend personeel en had zij aanvankelijk zelfmoord gesuggereerd. Ook dat de relatie met een andere man een rol zou hebben gespeeld, wees zij af. De raadsman, mr. L. Bpigt, acntte slecnts (zware) mishandeling de dood ten gevolge hebbend bewezen en derhalve de eis abnormaal hoog. Hij constateerde, dat de officier geen rekening had gehou den met het psychiatrisch rapport en met het feit, dat de opzet gericht was geweest op mishandeling van de man en niet op diens dood. Hij vroeg in verband met de relatie moeder-kinderen een straf gelijk aan het voorarrest, gekoppeld aan een lang voorwaar delijk deel ert psychiatrische begeleiding. De officier wendde zich nogmaals tot de rechtbank. "Aan u dus uit te maken of dit een keiharde gifmoord of een ongelukje is" Volgende week dinsdag hoopt de rechtbank daarmee klaar te zyn. De De PSP-kamerleden Vogt (Eerste Kamer) en Van der Spek (Tweede Kamer) hebben gisteren de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal niet bijgewoond. Zij hebben senaats voorzitter Thurlings schriftelijk meegedeeld, dat zij om princi piële redenen afwezig zijn. 'De sfeer van aanbidding en ver heerlijking van de koninklijke familie, die rondom deze opening heerst, en de feitelijke misdra gingen van bepaalde leden van deze familie brengen ons, als re publikeinen tot dit standpunt" aldus beide PSP-ers. Zij vroegen de brief in de verenigde vergade ring voor te lezen. inister stelt verder dat in de brief van de tipgever geen con crete aanduidingen stonden over de verblijfplaats van de voortvluchtige, die - zoals later bleek - inmiddels in het West- duitse Hattingen was gaan wo nen. Toen de zaak eenmaal - na persberichten - goed op gang was gekomen, bleek dat een deel van het adres van Bos wel in de dos siers voorkwam. Het ging om een slechtleesbare aantekening in het dossier-Bos, daterend uit 1969. De,aantekening is gemaakt door een toenmalige medewer ker van het departement, die de correspondentie heeft behandeld met de Sociale Verzekerings bank in verband met de ver strekking van een aow-pensioen. De aantekening vermeldde een straatnaam in de Bondsre publiek, die volgens de minister "ongeveer" overeenkomt met de gezochte straatnaam in Hattin gen, maar de plaatsnaam was niet vermeld. DEN HAAG (GPD) - Aanvragen voor vrijstelling van de militaire dienst zullen in het vervolg vroe ger moeten worden ingediend. Zo'n verzoek om vrijstelling we gens kostwinnerschap, persoon lijke onmisbaarheid of wanneer sprake is van een bijzonder geval, moet uiterlijk twee weken na ontvangst van de waarschu- wingsoproep worden inge diend. Volgens de huidige regeling dient zo'n verzoek te worden gedaan binnen twee weken na ontvangst van de definitieve oproep voor opkomst in werkelijke dienst. De dienstplichtige ontvangt die op roep pas enkele maanden na de waarschuwingsoproep. Vervroeging van deze procedure was noodzakelijk, omdat het voor het ministerie van defensie steeds moeilijker wordt om de lichtingsploegen evenwichtig samen te stellen, voor wat aan tallen en functies betreft. De in deling werd telkens verstoord, omdat na definitieve oproep vaak nog vrijstellingen moesten wor den verleend. In het verleden konden tekorten of overschotten aan dienstplichti gen vrij gemakkelijk binnen de defensieorganisatie worden op gevangen. Door het personeel stekort is dat echter steeds moei lijker geworden. Overigens kun nen dienstplichtigen die voor vrijstelling in aanmerking willen komen, maar waarvan de oorzaak na het verstrijken van de termijn ontstaan is, toch een verzoek in dienen. Dat moeten zij dan bin nen twee weken na het ontstaan van de vrijstellingsreden doen. ADVERTENTIE MAASTRICHT (GPD) - "Ik ben er van overtuigd, dat geen protest en gebedsacties gehouden zullen worden om deze man hier te hou den", schertste officier van justi tie mr. J. Elk gisteren in zijn re quisitoir tegen de, 31-jarige Ah med D. uit Heerlen. Deze stond voor de rechtbank in Maastricht terecht wegens het mishandelen van zijn echtgenote. Omdat de Marokkaan reeds vaker oog in oog met de Nederlandse justitie had gestaan, eiste de officier dit maal een geheel onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden. Mr. Elk memoreerde het wel zeer uitzonderlijke feit, dat een buurt- comité is gevormd om deze gast arbeider het land uit te krijgen. Bewoners van de Peter Schunck- straat in Heerlen hebben geza- melijk een request gestuurd aan de minister van justitie met het verzoek de Marokkaan een kaar tje enkele reis naar zijn vaderland te geven. In zijn pleidooi projecteerde mr. Spauwen jr. een andere kant van de medaille. Hem was verzekerd dat echtgenote Latifa J. vaker een ruzie in scène had gezet en zich meermalen zelf een blauw oog had gestompt om daarvan later haar man de schuld te kunnen geven. Zij zou met hem zijn ge trouwd, om zicht te verzekeren van een verblijfsvergunning in ons land. Op velerlei gronden be pleitte deze tot slot vrijspraak voor de Marokkaan. Op 3 oktober volgt de uitspraak van de rechtbank. De koffiebranders uit Kampen gaan trakteren. Tot veertien oktober '78 kunt u iedere dag een jaar lang gratis Kanis Gunnink koffie in de wacht slepen. Of één van de duizenden troostprijzen. Dus alle reden om even 'n deelname formulier uit de winkel mee te nemen. En niet te vergeten 'n pak Kanis Gunnink koffie. Geurige koffie voor 'n verrassend gunstige prijs.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7