„Prijsgeven wat te redden is..." tapijt... T.M.T. wij kopen'! bij honderden rollen Iegelijk Enquête over bezoek aan Zuid-Afrika Jesse: „Waar moet ik heen? Geheel nieuwe tapijtkollektie 1979 mm Twee jaar voor gijzeling PREDIKANT IN STAF SCHIPHOL Nieuw programma Volkshuis Dr. Irwin nu lector Tapijt Meubel Trefpunt, Herengracht 6, tel.120772 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 PAGINA 17 LEIDEN - De Leidse hoogleraar prof. dr. A.R. Bakker, projectlei der van het zg. Ziekenhuis In formatie Systeem, heeft zijn me dewerkers gevraagd hoe zij er over denken als hij zou deelne men aan een werkconferentie in Kaapstad (Zuid-Afrika). Prof. Bakker heeft voor deze confe rentie, die wordt georganiseerd door de International Federation for Information Processing (IFIP), een uitnodiging gekregen. De Boycot Outspan Aktie heeft echter heftig geprotesteerd tegen eventuele deelname van de Leid se hoogleraar aan de conferentie. De BOA vindt het onjuist dat er gegevens worden verstrekt (o.m. over het ZIS-project) ten behoeve van de gezondheidszorg in Zuid- Afrika, die doordrenkt is met apartheid. Bij de enquête die prof. Bakker on der zijn medewerkers heeft ge houden, heeft hij een drietal vra gen gesteld. Hij is daarbij van drie mogelijkheden uitgegaan: of de conferentie is uitsluitend een aangelegenheid van de IFIP, of de conferentie wordt aanzienlijk gesubsidieerd door de Zuidafri- kaanse regering of zij is er direct bij betrokken. In al deze gevallen wil de de hoogleraar weten of zijn medewerkers voor of tegen deel» name aan de conferentie zijn. Prof. Bakker weigerde vanochtend de uitslag van de enquête mee te delen. "Dit is een interne aange legenheid", zei hij. overigens zei hij dat het resultaat van de enquê te een belangrijke factor zal zijn, maar niet de enige, die zijn beslis sing over de deelname aan de conferentie zal beinvloeden. Volgens de BOA wordt de werk conferentie overigens volledig door de Zuidafrikaanse regering betaald. De organisatie heeft dat vernomen uit kringen van jour nalisten in Zuid-Afrika. "De re gering daar heeft er natuurlijk alle belang bij dat die conferentie in Zuid-Afrika gehouden wordt", aldus een woordvoerder van de BOA. 99 LEIDEN - "Uiteraard wil ik graag gebruik maken van het Bisschop mgr. Simonis over tolereren van abortus Wekkerradio oorzaak van overlast LEIDEN - Bij de Leidse politie kwam vannacht om vier uur een klacht binnen over ge luidsoverlast in de Maurits- straat. Toen men een kijkje ging nemen bleek de overlast afkomstig van een wekker radio, die om evep voor vie ren was afgelopen en door bleef spelen omdat de bewo ners niet thuis waren. De bu ren, in hun nachtrust ge stoord, belden kwaad als zij waren over zoveel nachtelijk de politie. LEIDEN - "Ik kan me voorstellen dat voor een christelijke politieke partij abortuswetgeving op een gegeven mo ment tolerabel is met als argument: redden wat er te red den valt. Maar ik vind dat politici zich ernstig moeten afvragen of het dan niet is: prijsgeven wat er te redden valt. Stel dat er tien mensen de kans lopen door iemand doodgeschoten te worden, dan zeg ik toch ook niet: nou, dan schiet ik er alvast maar één dood?" Twee jaar cel voor doodslaan van huisgenoot ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft de 36-jarige W. van Z. uit Nijmegen gisteren veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De officier van justitie had veertien dagen geleden 3,5 jaar geëist wegens mishandeling van de 60-jarige S. Smans, die aan de gevolgen zou zijn overleden. De gebeurtenissen op 30 mei van dit jaar vonden plaats in een sfeer van stevig gebruik van alcohol. Verdachte zou het slachtoffer Over de kans dat onderdak verlenen in zijn flat i het Nijmeegse Dukenburg. Van Z. werd kwaad toen hij zijn eigen flat niet binnen kon en heeft in boosheid zijn gast geslagen en ge trapt. Verdachte is echter vol blijven houden dat hij zich er niet van bewust is geweest de man dood te hebben geslagen. Dat zei mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam, gisteravond op een bijeenkomst van het Nederlands Artsen Verbond, District V, in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar een 250-tal, merendeels geestverwanten een paneldis- cussie volgden over abortus en euthanasie. Abortus, dat werd alras duidelijk, was moord. En euthanasie was ook zoiets. Dokter R. T. W. M. Thomeer probeerde dat in een inleiding aan het publiek duide lijk te maken. Hij stelde eerst vast déft "het christelijk leven het res pect voor het leven dimensionaal heeft verrijkt in naastenliefde" 'Vervolgens constateerde hij dat het normbesef tegenwoordig vaak geen rol meer speelt. Abortus, meende de dokter, wordt vaak gerechtvaardigd met het ar gument van medische en psycho sociale indicatie. Hij noemde verder de argumenten van clan destien uitgevoerde zwangerr schapsonderbreking (als er. geen legalisering van de abortus komt) en $e kans op geboorte van mis maakte kinderen. Over die clan destien uitgevoerde abortus zei Thomeer dat dat wel meeviel; hij wees aan de andere kant op de ernstige complicaties die abortus veelal in. de commerciële centra ("met minder gewetensvolle art sen", zei de dokter) met zich meebrengt. mismaakte het gerechtshof in Arnhem in ho ger beroep veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Het hof acht hem schuldig aan doodslag en gijzeling. De jonge Nijmegenaar bracht in april de stad-in opschudding toen hij gewapend een flatgebouw binnendrong. Hij schoot een be woner dood om een gesprek af te dwingen met een vrouw met wie hij een verhouding had gehad. Toen de politie arriveerde gijzel de K. een meisje uit de buurt. Pas na een nacht onderhandelen gaf hij zijn actie op. Eerder dit jaar veroordeelde de rechtbank in Arnhem K. tot zes jaar en tbr, hoewel de officier niet meer had geëist dan zes maanden en tbr. SCHIPHOL (GPD) - Luchtreizigers die op een of andere manier met zichzelf overhoop liggen, zo meldt de luchthaven Schiphol, kunnen nu ook een beroep doen op een predikant, de 55-jarige J. A. Hoogervorst uit Soest. Al eerder was daar een priester aangesteld, pater J.H. Duin, SC J. Evenals zijn rooms-katholieke collega zal de Nederlands-Hervormde do minee zich voornamelijk bezighouden met wat zich op zijn gebied op Schiphol het meest manifesteert: mensen opbeuren die heimwee heb ben, mensen trachten te weerhouden van zelfmoordplannen, familiele den bijstaan die naar Schiphol zijn gekomen om een in het buitenland overledene te begeleiden. Ds. Hoogervorst heeft nog niet besloten of hij zondags diensten zal houden in de kapel op de bovengalerij van de lounge in de vertrekhal. Een probleem daarbij is in welke taal de diensten gehouden zouden moeten worden. Voorde pater is dat geen moeilijkheid, hij houdt ze in het latijn. kinderen worden geboren zei hij: "Als met het mismaakt zijn de mensenrechten vervallen, moe ten wij bevreesd zijn voor de groep van mensen die zich vol maakt acht". Hij pleitte voor handhaving van de huidige wet die abortus strafbaar stelt. "Er liggen geen nuances tussen leven en dood", aldus Thomeer, die over de euthanasie zei dat deze nü zeker in sommige ziekenhuizen wordt toegepast als de ziekte geen uitzicht biedt op herstek Mr. W. M. Verberne zei op een vraag of er niets gedaan kon worden aan de huidige abortuspraktij ken, dat dat een politieke beslis sing behoeft. "Maar een druppel holt een steen uit, dus we moeten aan de gang blijven om onze op vattingen over abortus uit te dra gen". ARNHEM (ANP)-De 22-jarige Sjef Een toehoorder, die dankbaar ge- K. uit Nijmegen is gistere bruik maakte-van de mogelijk heid om te polemiseren, zoals hij zelf zei, had in de betogen De Heer gemist. "Elk mensenleven is een daad van schepping van God. Daar staat achter de onbe grijpelijke wijsheid en almacht van de schepper. En als we het ongeboren leven aan tasten, tasten we de schepper aan", zei hij. Mgr. Simonis vond echter dat je in de publieke discussie, "waarbij je met zoveel ongelovigen te maken hebt", geloofsargumenten zoveel mogelijk buiten de deur moest houden. "Anders krijg je het verwijt dat de kerken proberen het Nederlandse volk een mening op te dringen", zei hij. Een medewerker van het Leidse bureau "Laat leven" zette vervol gens uiteen hoe aankomende on gehuwde moeders kunnen wor den opgevangen. Hij kon echter geen bevredigend antwoord vin den op de vraag hoe deze moe ders een goede levensverwach ting te bieden. Een toehoorster betwijfelde zelfs of "Laat leven" wel in de toekomst keek. Zij ver telde dat de kinderbescherming geconfronteerd wordt met een groot brok ellende, waarbij kin deren van ongehuwde moeders moeten worden opgevangen', omdat "de moeders zoveel in hun jeugd hebben gemist" Burgemeester Detmers van Zoe- terwoude, die eveneens als toehoorder aanwezig was, sugge reerde tenslotte een telegram te sturen aan de Tweede Kamer waarin werd duidelijk gemaakt hoe "de vergadering" erover dacht. Een suggestie die met in stemming werd begroet, al was toen nog niet duidelijk wie dit telegram zou worden zonden. LEIDEN - Volwassenen, jongeren en buurtgericht werk. In deze drie categorieën is het werk van het Leidse Volkshuis (Apothe- kersdijk 33) onder te verdelen. Wat het stedelijk jongerenwerk betreft gaan als vaste clubs of cursussen deze maand van start zeefdrukken, fotografie, gitaar les, zaalsporten, brommersleu- telclub, een muziekworkshop en jazzballet. Net als vorig jaar het geval was worden regelmatig bij zondere programma's georgani seerd. In de maand oktober ko men er popgroepen, er worden films gedraaid, er is cabaret en er worden popsessies verzorgd. De zaterdagmiddag is gereserveerd voor zaalsport en hobby-bijeen komsten, naast de soos. Het programma van het volwasse- nenwerk vermeldt naailessen, volksdansen, huisvrouwen- gymnastiek, een zangkoor, kant klossen, taallessen (engels, duits en spaans), creatieve handenar beid, weven en gitaarles. Nieuw in het Volkshuis is de VOS (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) cursus, bedoeld voor vrouwen die weinig oplei ding hebben. Er kan worden ge praat over allerlei onderwerpen, bijvoorbeeld het onderwijs. De cursus duurt twaalf weken en is elke maandagmorgen van half tien tot half twaalf. Voor kinde ropvang tijdens de cursussen wordt gezorgd. De cursus "prak tisch Nederlands" behandelt de spelling, grammatica en het prak tisch gebruik van de Nederlandse taal. De cursus duurt twaalf we ken. In samenwerking met de stichting "Rijn en Lek" wordt een naai- en taalcursus gegeven voor vrou wen van buitenlandse werkne mers. De cursus is op donder dagmorgen. "Textiele werkvormen" staat voor een cursus waarbij onderdelen als spinnen, weven, breien e.d. aan de orde komen. Bij voldoen de deelname tenslotte start het Volkshuis in oktober met een drietal cursussen: pech onder weg, metselen en klusjes in huis. LEIDEN - G.A. Irwin Ph. D., we tenschappelijk hoofdmedewer ker bij de afdeling politieke we tenschappen aan de Leidse uni versiteit, is in de faculteiten rechtsgeleerdheid en sociale we tenschappen benoemd tot lector in het politiek gedrag alsmede de methodologie van het politicolo gisch onderzoek. Dr. Irwin (36), die Joplin, Missouri (VS) werd geboren, studeerde politieke wetenschappen aan de Universiteit van Kansas, de Flo rida State University en de Uni versiteit van Michigan. In 1965 deed hij z'n doctoraal examen. Van 1965 tot 1968 was hii weten schappelijk medewerker, by de Florida State University, waar hij politieke wetenschappen en poli tiek gedrag doceerde en zijn proefschrift voorbereidde. Hij promoveerde in 1976 en in 1968 werd hij benoemd tot assistant professor aan de Universiteit van Iowa. Van 1970 tot 1971 verbleef hij op een beurs van de National Science Foundation in Neder land. Later werd hij wetenschap pelijk medewerker aan de Leidse universiteit. Ook was hij fellow op het Netherlands Institute for Advanced Study in the Humani ties en Social Sciences in Wasse- LEIDEN - Drie jaar nadat de Leidse raad in principe besloot om een bedrijfsterrein aan de De Wet straat aan te kopen, gaat het nu ook werkelijk gbeuren In 1975 werd het principe-besluit genomen en pas onlangs heeft de gemeente overeenstemming kunnen bereiken met de eigenaar. Op het terrein zullen in de toekomst par keerplaatsen en een speelterreintje worden aangelegd. Bovendien zal de plek worden opgesierd met wat groenvoorzieningen. Het voorstel tot aankoop komt mor genavond aan de orde in de ge meentelijke commissie voor ruim telijke ordening. aanbod van de gemeente. Dat stuk grond van mij in Rijns burg ligt er. Als de gemeente mij wil helpen mijn bedrijf daar naar toe te verplaatsen sta ik daar positief tegenover. Maar de gegevens die ze mij hebben gevraagd, heb ik nog niet kunnen vergaren. Daar om duurt het wat langer. Bo vendien betwijfel ik of ik naar Rijnsburg toe kan, want de grond ligt in een groenstrook en daar mag geen industrie op komen". Aan het woord de heer H.Jesse, oprichter-directeur van de electro-apparaten en trans- formatorfabriek fa.Jesse aan de Ververstraat. Hij reageert hiermee op een artikel in onze 1 krant van maandag jl over de zaak-Jesse. Het bedrijf moet het van de gemeente gehuur de pand aan de Ververstraat verlaten, omdat de gemeente het wil slopen ten gunste van woningbouw. "Maar waar moet ik naar toe? De gemeen te heeft ook niets anders voor mij", aldus Jesse. Hij vreest dat zijn bedrijf opgedoekt zal moeten worden, omdat een goede oplossing niet voor handen lijkt. Bij de firma Jes se werken op dit moment 12 mensen. De heer Jesse heeft zijn hoop nu gevestigd op het ministerie van economische zaken. Hij is al in Den Haag geweest om op het ministerie aandacht te vragen voor de precaire situatie waarin zijn bedrijf is beland. LEIDEN - In het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest zijn geslaagd voor het examen verpleegkundi ge B: de dames J. M. Gast- Strookman, J. A. Heemskerk, E M. L. Herman-Blaakman, E. L. van der Hout, G. W. M. Ooster laar, A. O. Portier, L. Staal en C Zwanenburg, en de heren J. G. Bar, W. van Duyvenvoorde, Th. J G. Nyland en F. R. J. Verbij. ADVERTENTIE KAARTVERKOOP JUBILATE- JUBILEUMCONCERT 14 november in het CONCERTGEBOUW te AMSTERDAM op vrijdag 22 september van 19.00 tot 22.00 uu r en op zaterdag 23 september van 10.00 tot 12.00 uur in de hal van gebouw TRIPODIA - Hoornesplein, Katwijk Voor iedere concertganger GRATIS vervoer naar en van Amsterdam. Entree f 7,50 - f 10,- en 12,50 alles inbegrepen. UITVAARTVERZORGING BEGRAVEN UITVAARTVERZORGING CREMEREN ROUWTRANSPORTEN DOOR BINNEN- en BUITEN LAND OPBARING IN EIGEN ROUWKAMERS Gediplomeerd uitvaartverzorger t Be.e Sassenhein iedereen leest de krant altijd en overal. IJzersterk nylon huiskamertapijt 400 cm breed vanaf 45.- f 55.- f 65.- Diverse coupons 50% korting Olga slaapkamers en bedsteden 00/1900 persreeds vanaf 69,- 79,- 89,- en hoger. Kussen gratis Modern bankstel "Barcelona" uitgevoerd in oersterke sky. Prijs 2150,- nu 1850,- Zie onze etalage. Zuiver wol tapijt 400 cm breed vanaf 139.- 159.- 169.- Al ons tapijt „eventueel" binnen 24 uur gelegd

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17