steun hij Carter pleit voor gematigde Arabieren Sonnema Oorlog dreigt in Latijns- Amerika Aanval op laatste guerrilla-bolwerk Singer naaimachine TOT ZIENS IN DE KAMER Overlevenden aardschok wachten naast het puin Cyrus Vance op vredesmissie MONTEVIDEO (GPD) - In weerwil van aarzelende pogingen om tot een serië duurzame militaire af spraken tussen een groot aantal Zuidamerikaanse landen te ko men, sluimert er een oorlog tus sen Argentinië en Chili. Ogen schijnlijk betwisten beide landen elkaar de macht over drie minus cule eilandjes in het Beagleka- naal: Pickton, Lenox en Nueva. Dit Beaglekanaal is de meest zui delijke bruikbare waterweg tus sen de Stille Oceaan en de Atlan tische Oceaan. In werkelijkheid gaat het om de zeggenschap over een 200 mijl brede zone in de Atlantische Oceaan. Vorig jaar werd die zone door een door de Engelse kroon ingestelde internationale com missie aan Chili toegewezen, tenminste, volgens de Chileense opvatting van die uitspraak. Niet alleen economisch zijn deze wa teren erg belangrijk - er is waar schijnlijk heel wat olie te vinden - maar ook strategisch. De Argen tijnen waren allesbehalve geluk kig met de uitspraak van de commissie, want - vonden ze - het militaire evenwicht met Chili werd er definitief door verstoord. Het was namelijk altijd zo ge weest dat de Chilenen hun in vloedssfeer beperkten tot de Stille Oceaan en de Argentijnen de hunne tot de Atlantische Oce aan. Maandenlang hebben Chi leense en Argentijnse delegaties elkaar in Buenos Aires in de ha ren gezeten in een poging een compromis te bereiken. Vorige maand vertrokken de Chilenen omdat ze vonden dat Argentinië niets mèèr deed dan oude'stand punten herhalen. Daarop volg den over en weer een aantal oor logszuchtige verklaringen. De Chileense president Pinochet: „De uitspraak van de commissie is geldig. Wij zijn niet van plan onze soevereiniteit weg te geven, maar we zullen die desnoods met wapens verdedigen. Zijn Argentijnse collega luitenant- generaal Videla liet daarop weten „dat Argentinië een vredelievend land is, maar dat de uitspraak van de commissie ongeldig is omdat die commissie zich bezig heeft gehouden met zaken, die haar helemaal niet waren voorge legd". Sindsdien wordt, in de Ar gentijnse „Veiligheidsraad" een vergadering van het kabinet alle leidende militairen, voortdurend gesproken over „de kans op een aanval van Chili". Beide landen blijven zich op een oorlog voor bereiden. De opleidingspro gramma's voor recruten en de produktie van munitie draaien op tforlogssterkte, in de grenspro vincies worden uitdagende le- geroefeningen gehouden en Ar gentinië belemmert het door gaande wegtransport vanuit Bra zilië met Chili als eindbestem ming. De propaganda-uitzendin- gen van de Argentijnse regering concentreren zich niet meer op guerrillastrijders, maar op de na tionale soevereiniteit. Mocht het tot een oorlog tussen Ar gentinië en Chili komen dan kon Chili wel eens lelijk in moeilijk heden komen. Zeker als Bolivia zich erin mengt. De nieuwbak- ken opperbevelhebber van het Boliviaanse leger, generaal Angel Salmon, heeft bij zijn ambtsaan vaarding al duidelijk laten weten een dergelijk conflict te voorzien en een actieve rol van Bolivia lang niet uit te sluiten. Sinds de „Salpeter-oorlog" van 100 jaar geleden maakt Bolivia aanspraak op de verbinding met de Stille Oceaan, die het toen aan- Chili kwijt raakte. Daarom is Bolivia een logische bondgenoot van Ar gentinië en - alleen al door de langgerekte vorm van het land - is Chili gedoemd een oorlog op twee fronten te verliezen. WASHINGTON (GPD) - President Carter heeft tijdens een toespraak tot het Amerikaanse Congres, waarbij hij stormen van applaus oogstte, de gematigde Arabische staten nadrukkelijk opgeroepen de Egyptische presi dent Sadat bij te staan in zijn streven naar vrede. De Amerikaanse president maakte bekend dat minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance vandaag vertrekt naar Jordanië en Saoedi-Arabië om aan de koningen Hoessein en Khaled de overeenkomsten van Camp Da vid uit te leggen. Mandaat voor VN-troepen Zuid-Libanon verlengd VERENIGDE NATIES - (Reuter/ AP) De leden van de veiligheids raad van de Verenigde Naties zijn gisteren overeengekomen het mandaat voor de VN-vredes- macht in het zuiden van Libanon met vier maanden te verlengen, in plaats van met een halfjaar zo als VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim had aanbevolen. Zon der de verlenging zou het man daat vannacht om middernacht aflopen. De raad nam hiertoe een Ameri kaanse resolutie aan met 12 tegen 0 stemmen.De Sowjet Unie en Tsjechoslowakije onthielden zich van stemming, terwijl' de Chinese volksrepubliek niet aan de stemming deelnam. Tot nu toe zijn acht man van het VN-leger in Libanon omgeko men. Een verlenging van het mandaat met een half jaar zou niet mogelijk zijn geweest voor de Franse troepen in het VN-le ger. Woede De korte reis van Vance wordt ge zien als een bemoedigend teken, omdat beide staatshoofden zich bereid hebben verklaard de Amerikaanse bewindsman te ontvangen. Zij hebben zich in tussen van commentaar onthou den, terwijl andere minder wes- tersgezinde Arabische landen in grote woede zijn ontbrand over het vooruitzicht van een afzon derlijke vrede tussen Israël en Egypte Carter noemde Camp David, al thans de uitkomst van dë topcon ferentie daar, een van de schaarse stralende momenten in de ge schiedenis van de mensheid, terwijl Sadat en Begin, ter weers zijden van Rosalynn Carter, op de gastentribune stralend toeke ken. Dat de nieuwe afspraken tussen de twee Middenoostelij ke leiders de nodige onenigheid teweeg zullen brengen, is duidelijk: de Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Kamel, blijkt reeds vrijdag te zijn afgetreden uit protest on getwijfeld tegen het feit dat Sadat voor Egypte zijn eigen weg wilde gaan. Tragedie DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Iraans leger biedt hulp TABAS, IRAN (AP) - Nachtelijke aardschokken hebben gisteren opnieuw oostelijk Iran getroffen nadat eerder op zaterdag een rampzalige aardbeving volgens officiële cijfers aan ten minste 15.000 mensen het leven heeft gekost. De bevingen veroorzaakten een enorme paniek en vrees dat er een nieuwe aardbeving van de kracht van zaterdag op komst Dit bleek niet het geval. Er vielen dan ook geen doden. Het officiële Iraanse persbureau, Pars, en de Iraanse radio en televisie maak ten bekend dat volgens hun cor respondenten ter plekke twee derde van de bevolking van de stad Tabas om het leven is geko men terwijl duizenden anderen in omliggende dorpen onder de puinhopen begraven liggen. Reddingsploegen zijn in Tabas be zig naar slachtoffers en overle- venden te zoeken in de puinho pen van wat eens een schilder achtige oaseplaats van 13.000 in woners was. Tabas, 650 kilometer ten oosten van Teheran, was een bekoorlijke stad van tapijtwevers en boeren. De moskeeën, histori sche tempels en lemen huizen liggen alle in puin. Slechts een handvol huizen, die ook zwaar beschadigd zijn, hebben de ramp overleefd. De doden liggen in rijen langs de met bomen begroeide straten van de stad. Overlevenden lopen langs de rijen op zoek naar familieleden of vrienden. De reddingsploegen vervoeren de ontzielde lichamen naar de begraafplaats voor een snelle begrafenis, om besmette lijke ziekten te voorkomen. Vliegtuigen van de Iraanse lucht macht onderhouden een lucht brug met het rampgebied voor de toevoer van dekens, voedsel, wa ter, tenten en medicamenten. Honderden overlevenden houden zich nog op tussen de puinhopen. Op het Sjahplein, wat eens het centrum van Tabas was, kampe ren honderden mensen. De aardbeving van zaterdag was een van de 20.000 die deze eeuw in het" land waargenomen zijn. Daarvan waren 20 ernstige. Vol gens seismologen hebben de aardbevingen in het totaal 60.000 mensen het leven gekost. De gewonden uit Tabas en omstre ken worden naar ziekenhuizen in Teheran gevlogen voor medische behandeling. Volgens berichten in Tabas heeft de aardbeving wonderlijk genoeg in het nabij gelegen Bohruyeh, 40 kilometer ten noord-oosten van Tabas, geen enkel slachtoffer geëist en heb ben slechts 26 mensen daar ver wondingen opgelopen. Het dorp Duhak echter 40 kilometer ten zuidoosten van de stad is volledig verwoest. Men vreest dat hier 2000 mensen zijn gedood. Van de stad Tabas bleef niet meer over dan een hoeveelheid ruines. STAKING NICARAGUA DUURT VOORT Nieuwe ontdekkingen in de ruimte MOSKOU (AFP) - De Russi sche ruimtevaarders in de Saljoet-6, KovaJjonok en Ivantsjenkov, hebben enkele waarnemingen verricht die nog niet verklaard kunnen worden, zo heeft Radio Mos kou zondag meegedeeld. Zo hebben zij boven de reeds bekende lichtgevende laag die de aarde omringt een tweede, soortgelijke laag ont dekt. Hun voorgangers in de ruimte hadden die laag alleen rond de evenaar gezien, maar zij blijkt als een schil rond de hele aarde te hangen. De twee mannen hebben ook ontdekt dat de aardse lucht lagen soms als een reusachti ge lens werken, waardoor op de grond bijzondere details zichtbaar worden. Zo hebben zij enkele ogenblikken lang zeer duidelijk de omtrek van een spelonk in een bergkloof kunnen zien. Daarna werd het beeld weer even klein als de rest van het gebied. Tenslotte blijkt het poollicht boven de Zuidpool zich veel noordelijker uit te strekken dan gedacht werd en bestaat er een onbekend soort aardse wolken. Die hangen veel ho ger dan de zilverkleurige wolken die op aarde nog zichtbaar zijn. De onbekende wolken zijn niet wit maar ge kleurd. i de resultaten van Camp David. Maar niet alle Israëlii MANAGUA (UPI/AFP) - De nationale garde in Nicaragua heeft een aanval ondernomen op de stad Esteli, 160 kilo meter ten noorden van de hoofdstad Managua. Dit zou het laiatste bolwerk zijn van de opstandelingen, de Sandinis ten die al wekenlang strijden voor de omverwerping van het bewind van de familie Somoza. Bij de aanval gebruikten de gar'fis- ten bommenwerpers, tanks en kanonnen. Ziekenauto's die de gewonden wilden weghalen moesten vanwege de hevige be schietingen onverrichterzake te rugkeren. President Somoza heeft verster kingen gestuurd naar de grens van Nicaragua met Costa Rica in het zuiden. Hier zijn de Sandinis ten gisteren een nieuw offensief begonnen. Op verspreide plaat sen in het land bieden de opstan delingen nog weerstand, zo blijkt uit de gecensureerde berichten. Intussen duurt de algemene sta king die is afgekondigd door de gehele oppositie om president Somoza tot aftreden te dwingen nog altijd voort. Er zijn ernstige problemen met de voedselvoor ziening omdat de meeste winkels hun deuren gesloten houden. Vrijwel alle sectoren in Nicara gua eisen het aftreden van presi dent Anastasio Somoza die op dictatoriale wijze het land be stuurt. Hij heeft echter bij herha ling gezegd niet te zullen aftreden voor 1981. Aanslag Rus krijgt asiel Het "guerrilla-leger voor de armen' in Guatemala heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor dc aanslag op de Nicaraguaanse ambassadeur Meneses Cantarero in Guatemala-stad. Deze raakte -xt^i hierbij ernstig gewond. De bewe- 111 V ging zegt de daad te hebben ge- A1A pleegd wegens het "zwarte verle den" van de ambassadeur en zeg gen hun steun toe aan de Sandi-J nisten in hun strijd tegen presi dent Somoza. Medewerkers van de Venezolaanse PTT hebben een boycot aange kondigd van de verbindingen met Nicaragua vanaf 13 uur mor genmiddag in een solidariteitsac tie met de opstandelingen. In Costa Rica zijn al meer dan 8.UUU Nicaraguanen aangekomen die het strijdtoneel ontvlucht zijn. VERENIGDE NATIES (Reuter) - De Russische vertaler bij de Ver enigde Naties Lesinskis heeft asiel gekregen in de Verenigde Staten, samen met zijn vrouw en dochter. Dit heeft een woord voerdervan de Amerikaanse VN- missie gisteravond verklaard. De 48-jarige Imant Lesinskis is de tweede Rus bij de VN die dit jaar asiel vraagt in de Verenigde Sta ten. Eerder deed dit Arkady Tsjevtsjenko, die een topfunctie bekleedde in de Russische missie bij de Verenigde Naties. Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499.- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's. zoals een liggend spoel- pi"'*" ~1; "~'r\ klosje voor de naald en Hl) h exclusieve naaldhouder. i J Als u niet'wint is er al 1 .fyyi? een aütomatische Singer zig-zag voor f 349-. (Evt. prijswijzigingen U voorbehouden.) 'N ^SINGER Carter, Begin en Sadat hebben el kaar ook beloofd gezamenlijk en met alle betrokken partijen, wel licht zelfs met hulp van Europese landen zoals Frankrijk, te zullen streven naar een einde van de tragedie in Libanon. Carter heeft niet nagelaten het Amerikaanse eigenbelang bij vrede in het strategisch belang rijke en grondstoffenrijke Mid den-Oosten breed uit te meten. Hij zal binnenkort by het Con gres moeten aankloppen voor de 2,25 miijard gulden, die nodig zijn voor de bouw van twee nieuwe luchtmachtbases voor Israël in de Negev-woestijn en die als „gift" zullen worden overgedra gen ter compensatie van het ver lies van Israëlische bases in Sinai tegen de tijd dat Egypte daar in zijn volledige soevereiniteit wordt hersteld. Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang ïksbj voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9