Unieke archeologische vondsten bij Koudekerk Bewoners Kaag: Pont liever dan een brug Een blik op het familieleven in Expressie '70 In Katwijk moeten de honden wellicht van het strand Waterballet in Alphen Geen geluidswagen hij mars door Valkenburg Nederzetting en grafveld uit 600 na Chr. A. Buisman, M. H. van Tongeren en B. de Jong bezig met de opgraving, bij Koudekerk aan den Rijn. KATWIJK - Mogen er in het vervolg helemaal geen honden meer komen op het Katwijkse strand, of alleen maar tussen zeven uur 's avonds en negen uur 's ochtends, of mogen ze voortaan alleen op een bepaald deel van het strand komen? Mogelijkheden, die de raadscommissie voor algemene en bestuur lijke zaken vanavond gaat bespreken. Dat gebeurt tijdens een vergadering, die vanaf 19.30 uur is in het gemeentehuis. De com missie zal een advies uitbrengen aan burgemeester en wethou ders over deze zaak. In de commissie zitten enkele raadsleden. Naar aanleiding van klachten is men momenteel in Katwijk bezig met het voorbereiden van wijzigingen in de algemene politie verordening (APV). Eén van de bepalingen die dit betreft is het artikel in de APV over de aanwezigheid van honden op het strand. Nu mag men altijd met een hond op het strand komen, alleen moet het huisdier tussen 9 en 18 uur aan de lijn worden gehouden. Over de aanwezigheid van honden op het strand zijn diverse klachten binnengekomen bij de gemeente. Dit onder meer omdat hon denbezitters hun dier overdag toch vaak los laten op het strand. Dit wordt nogal eens als lastig ervaren. De commissie gaat nu bekijken of daar een andere regeling voor is te maken. De commissie praat verder over onder andere de volgende Zaken, een discussie over delen uit de begroting voor 1979 van de Kat wijkse politie staat op het programma; de vraag of al dan niet moet worden overgegaan tot de aansluiting van de camping- Noord op de centrale antenne inrichting (de camping wordt mo menteel geheel gemoderniseerd); jaarverslagen 1977 regionale brandweer Rijnland en Bescherming Bevolking Zuid-Holland (kring A.) RIJNSBURG - Burgemeester De Roos zal volgende week woensdag (27 september) de prijsuitreiking verrichten van het Rijnsburgse bloemencorso 1978. Hij doet dit in "De Voorhof' aan de Vliet NZ. Aanvang acht uur. De vereniging van smalfilm- en dia amateurs zal de corsofilm, die de leden opnamen, deze avond ver tonen. Als bijzondere attractie zal de Oegstgeestenaar N. Bol, die in de beginjaren van het corso film beelden schoot, één van zijn eer ste rolprenten afdraaien. Veld-archeoloog A. Buisman van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek spreekt met bescheiden enthousiasme over de opgraving onder zijn lei ding in een weiland ten noorden van Koudekerk aan den Rijn.- Die bescheidenheid wordt ingege ven door het nog ontbrekende overzicht van het vroeg-Midde- leeuwse dorp ten noorden van Koudekerk. Dat die nederzetting er was, staat inmiddels wel vast, maar hoe groot die nederzetting geweest is, kan vooralsnog niet bepaald 'worden. "Elke opgra ving is in feite een schot in de ruimte. Op grond van wat we hier hebben gevonden schat ik, dat we hier nog wel tot in 1980 bezig zullen zijn. Maar het kan ook zo KAAG - De bewoners van het Kaageiland willen geen vaste oeververbin ding over de Ringvaart met Buitenkaag. Op een gisteravond belegde bij eenkomst door de dorpsraad die was gewijd aan het bestem mingsplan, dat de gemeente Al kemade voor het eiland wil vast stellen, kozen de bewoners voor de pont. Als er een brug zou ko men, zou de auto het leven in het dorp onmogelijk gaan maken, zo vreesde men. In de gemeentelijke plannen krijgt die auto toch wat meer ruimte. De gemeente acht de Julianalaan te smal voor het verkeer en voorziet daarom in de aanleg van een rondweg om de bebouwde kom. De bewoners zelf vinden het minstens zo belangrijk, dat er een wandelpad rond het hele dorp komt, met daarbij opgenomen een zwemgelegenheid aan de Kever, al dan niet met pick-nick plaatsen. Nu is het zo, zo werd gisteravond duidelijk, dat de be- n Kaagdorp de grootste moeite hebben om aan de oevers van de Kagerplassen te geraken. De huidige inwoners van het dorp willen verder geen nieuwbouw meer dan alleen voor de mensen die nu al op het eiland wonen. Ook economisch aan het eiland bebondenen, bijvoorbeeld men sen die werken bij scheepswerf Van Lent moeten maar elders woonruimte zien te vinden. Ook al neemt het autogebruik op het eiland af, volgens de bewo- VALKENBURG-Burgemeester Van 't Wout zal maandag (25 sep tember) de eerste paal slaan voor een nieuw kantoor met woning van architectenbureau West geest. Dit onderkomen verryst aan de Korte Commandeurstraat in Valkenburg. De burgervader verricht de handeling 's middags ners is er meer behoefte aan par keergelegenheid. Maar die par keergelegenheid mag zeker niet komen op het speelterreintje Wat daarmee moet worden be gonnen, werd gisteren niet hele maal duidelijk. Nader overleg werd wat dit betreft in het voor uitzicht gesteld. In elk geval werd wel duidelijk, dat de bewoners van Kaag Dorp het de gemeente Alkemade niet lastig zullen ma ken, als de huidige situatie maar in grote lijnen gehandhaafd blijft. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Jongkindt Coninckstraat was gisteren even een fonteintje rijk. Een weggevlogen hoofdkraan van een dienstlei ding zorgde ter plekke voor een bescheiden waterballet. Dat gebeurde bij het repareren van deze leiding. Het euvel was echter snel verholpen en de ongeveer twintig huizen in de buurt hebben het volgens de directie van de water- en lichtbedrijven slechts korte tijd zonder water behoeven te stellen afgelopen zyn, omdat we niet we ten waar het dorp ophoudt". Vandaar de bescheidenheid. De opgraving in het weiland bij Koudekerk, "geef het alsjeblieft niet al te precies aan. anders staan de niéuwsgierigen zich straks op dit terrein te verdringen", geldt eigenlijk als een noodopgraving. Niet ver van de plaats waar nu wordt gegraven ligt een kerkhof uit zes-/zevenhonderd na Chris tus, een kerkhof dat bij de rijks dienst bekend is. Dat gebied is zelfs een beschermd gebied, het geen betekent, dat er niets meer aan mag worden veranderd. Het dicht erbij gelegen weiland wilde de Alphense dakpannenfabriek Van Oord gaan afgraven, waarbij de lagen klei voor de fabriek inte ressant zijn als grondstof. "Toen die fabriek de aanvrage in diende om het weiland te ont- kleiën, werd ook onze dienst in geschakeld. Dat is altijd zo. Van wege dat kerkhof in de buurt, hebben we toen ter plekke een onderzoek gedaan en daarbij kwam genoeg aan het licht om duidelijk te maken, dat dit gebied erg interessant was". En daarmee werd dan begonnen met wat Buisman "een beetje een nood- opgraving" noemt; "Normaal ge sproken waren we hier nog niet aan de slag gegaan. Er is genoeg werk, dat ligt te wachten. Maar omdat die fabriek die klei wilde weggraven, waren we gedwon gen om te gaan graven". Dat gra ven gebeurt in nauw overleg met de fabriek, zodat dan ook niet ge graven wordt op stroken grond die de archeoloog als ideaal be schouwd, maar op stroken grond die zo goed mogelijk in de pas lo pen bij het produktieproces van de fabriek. En vandaar ook, dat nu het overzicht nog ontbreekt. Dat de vondst in archeologisch op zicht spectaculair is, maakte Buisman in het begin al duide lijk. Maar voor de buitenstaander is er op het terrein van de opgra ving eigenlijk niets te zien. Pas met de uitleg van Buisman over verkleuringen in de grond wordt het aannemelijk, dat het huidige weiland ooit eens een dorp of ge hucht was. Aan de hand van paal- resten, een waterput en een vuurplaats heeft men een deel van een vroegere woning gevon den. En ook daarbij moet men zich géén spectaculaire voorstel lingen maken, want pas als de ar cheoloog er iets over vertelt kun je je voorstellen, dat er in de Me- rovingische tijd een woning heeft gestaan. Die tijd op zich is trouwens erg in teressant, omdat er zo weinig van bekend is. De Romeinen stelden het een en ander op schrift over hun veroveringen en nederzet tingen. Maar pas na Karei de Gro te (rond 800 na Christus) werd er weer, zij het heel weinig, ge- Een aantal van de gevonden scherven schreven. De tijd tussen die kei zer en de Romeinen wordt dan ook aangeduid met de donkere middeleeuwen. Dat stukje ge schiedenis is nog tamelijk "wit", inkleuren ervan kan alleen ge beuren aan de hand van opgra vingen zoals nu in Koudekerk aan den Rijn. Terug weer naar die opgraving. Dat er een nederzetting is geweest in de jaren zes-/zevenhonderd staat vast. Een deel van een huis heeft men kunnen lokaliseren. Verder werden ook de nodige scherven opgegraven, die mede het bewijs leveren van menselijke bewo ning in die tijd. Die scherven be treffen dan vooral stukken aar dewerk, en Romeinse stenen en dakpannen. Niet dat er Romei nen hebben gewoond, de Oude Rijn was de noordgrens van hun rijk. Buisman ter verklaring: "Steen was zeldzaam. De mensen die hier gewoond hebben zullen ongetwijfeld alles wat nog bruik baar was van de vroegere Ro meinse nederzettingen op de an dere oever als bouwmateriaal hebben gebruikt". Scherven dus, maar ook stenen die werden gebruikt om visnetten te verzwaren. Langs de nederzet ting liep namelijk een arm van de Oude Rijn en mogelijk werden daarin netten geplaatst. Veel meer verwacht Buisman echter niet te vinden dan scherven en dergelijke. "Museaal zit er hier volgens mij weinig muziek in", daarmee aangevende, dat nau welijks kan worden verwacht, dat een heel stuk aardewerk naar boven komt. Voorlopig blijven hij en z'n zes medewerkers echter nijver voortspeuren naar herin neringen aan het verre verleden van de Rijnstreek. De sporen van de vroegere nederzetting zijn Voor hen opwindend genoeg. VALKENBURG - Het Interkerke lijk Vredesberaad (kortweg ge naamd IKV) en de groep 'Stop de neutronenbom' krijgen van het Valkenburgse gemeentebestuur géén toestemming om zaterdag 30 september met een geluids wagen door het dorp te rijden. Beide instanties wilden, met ge bruikmaking van geluidsappara tuur, de dorpelingen aanmoedi gen mee te doen aan een pro testactie tegen de eventuele aan wezigheid van atoomkoppen op het marine-vliegkamp in Val kenburg. Burgemeester Van 't Wout moti veert het standpunt van het ge meentebestuur als volgt: "We moeten de zaak in toom zien te houden. De oorlogsjaren leven hier nog altyd. Ik vind het ge woon mijn taak de bevolking in bescherming te nemen. Je kunt ze niet laten bombarderen met agressie." Overigens zal er wél een vergun ning worden afgegeven voor het houden van de protestactie. De gemeente Katwijk, over wier grondgebied de demonstranten gedeeltelijk lopen, heeft inmid dels al goedkeuring hiervoor verleend. De deelnemers aan de actie worden in eerste instantie voorgelicht in het centrum van het dorp. Daarna gaan ze naar het vliegkamp waar aan de comman dant een petitie zal worden over handigd. "Kijk," stelt burgemeester Van 't Wout, "als die mensen de bevol king op de één of andere manier willen informeren over het waar om van hun actie, dan kunnen ze dat toch ook via een foldertje doen Dit kunnen ze huis-aan- huis in de bus laten glijden. Maar om nu zo'n geluidswagen gillend door het dorp te laten rijden, nee, dat vind ik onkies. Ik vind het zo jammer dat die mensen dit zelf niet aanvoelen." Burgemeester Van 't Wout zegt het niet juist te vinden goedkeuring te geven aan een bepaalde zaak die dan duizenden mensen onge vraagd over hun hoofden uitge strooid krijgen. "Je wordt ge woon gedwongen ernaar te luis teren. Nou, mijn mening is datje dit de mensen niet mag aandoen. Als zoiets zich op de radio of tele visie afgspeelt, draai je de knop om. Nu moetje wel luisteren. Of je het er mee eens bent of niet." ALPHEN AAN DEN RIJN - Ex pressie '70 heeft in samen wér king met de culturele raad een goede slag geslagen met de expo sitie, die als titel "De familie" heeft meegekregen. Deze "kant en klare" tentoonstelling is er een van de vele, die gehuurd kunnen worden van de Nederlandse kunststichting in Amsterdam. Er zijn verschillende redenen om deze expositie in het "huis" van Expressie '70 te halen. Op de eer ste plaats vanwege de officiële opening, van het gebouw die za terdag j.l. is verricht door me vrouw H. Donker, wethouder van culturele zaken. Tijdens deze open kijk dag maakten veel men sen kennis met Expressie '70, met het gebouw, met de mogelijkhe den v Op de tweede plaats worden de cursisten op een goede wijze ge confronteerd met recent werk van 22 min of meer bekende Ne derlandse beeldende kunste naars, die buiten een dergelijke opgezette thema-tentoonstfelling moeilijk bij elkaar te zien zijn. Verder komt de educatieve kant aan bod. De leerkrachten van de 4e, 5e en 6e klassen van lagere scholen en de docenten tekenen en expressie van het voortgezet onderwijs ontvingen informatie over deze tentoonstelling. Door verschillende leerkrachten is al gereageerd en de tentoonstelling zal zeker door vele scholieren worden bezocht. De tentoonstelling geeft als geheel een gevarieerde kijk op het fami- liebeleven. Iedere afbeelding laat een eigen intimiteit zien, een ei gen wereld, waar we als toe schouwer aan deel kunnen ne men. Maar doordringen tot in de diepten van een familieband kunnen we niet. Het enige, dat mogelijk is, is het afgebeelde verhaal verder af te denken. Veelzeggend is de aquarel van Co Westerik. De moeder, die met haar vinger wijst naar het kind, dat moet leren op het potje "zijn behoefte" te doen. Verder trof me "de herinnering" aan een (veron gelukt?) kind. Bijna in ieder beeld van Co Westerik word je een blik gegund achter de scher men van de alledaagse uiterlijk heden van mensen. De familie wereld van Pat Andrea komt raadselachtig over. Kees Sper- mon brengt in zijn beelden een hard beeld van de werkelijkheid over, een beeld achter de schone schijn van familiegeluk. Helder zijn de gezinstaferelen van Aija van de Berg, zoals "Fopje, 1946, koninginnedag" en "vrouw met kinderwagen". Peter Blok huis vestigt met een aantal tref fende beelden de aandacht op de situatie van buitenlandse gastar beiders en hun gezin. Zijn "Ma rokkaanse vrouwen in Schie dam" vormt een intrigerend beeld van mensen, die in deze omgeving geen thuis vinden. Walter Nobbe laat ons in zijn "ge schenken van de zomer" deelge- i intiem gebeu- De tentoonstelling bevat verder werk van Woody van Amen, Kor Bekker, Arie van Geest, P. Her- manides, Pieter Holstein, Jan Gerrit Ikelaar, Thijs van Kimme- nade, Wil Klaassen, Age Klink, Diane Lekkerkerker, Ank Over- weel, Jan van de Pol, Jantje Schut, Stien de Vré, Ans Wortel en Antje IJpelaar. Het grote aan tal kunstenaars, dat aan deze ex positie meewerkt, staat voor een gebruik van een evenzo groot aantal verschillende technieken, zoals olieverf, potlood- en pente kening. aquarel, gouache, tempe ra, plastiek, collage, ets, aquatint, zeefdruk en litho. Ook wat dit be treft vormt deze expositie een goed studieobject voor de cursis ten. Zoals al eerder gezegd: een goede tentoonstelling, die een bezoek waard is. Een initiatief, dat ho- penlijk z'n vervolg zal hebben. Jammer dat de tentoonstel lingsmogelijkheden in het ge bouw niet optimaal zijn. Aan dacht hiervoor is gewenst, aange zien een goede expositie-ruimte in Alphen aan den Rijn geer, overbodige luxe is. De tentoon stelling is te bezichtigen in het gebouw van Expressie '70 tot en met 30 september, Hooftstraat 210. De openingstijden zijn ma. t/m za. 10.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur en ma. t/m do. 19.30-21.30 uur. HAN VAN HAGEN "Vrouw met kinderwagen" van Arja van de Berg. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "Dit is in elk geval uniek voor Nederland. Nog niet eerder vonden we een nederzet ting uit zes-, zevenhonderd na Christus èn een grafveld bij elkaar. En in deze contreien hebben we nog niet eerder een nederzetting uit die tijd gevonden".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21