Europa breidt het slangakkoord" uit Actie op Leidse markt kantonrechter Lezers schrijven op de doezastraat, dinsdag 3oktober 930 uur. M,n eigen lijf is belangrijker dan een verkeersbord Seizoenprogramma van "Klein Matilo" ,el'(07114'49'41t8t'154 speaker: theo koomen LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 Vijftig fietsen voor bezoekers LEIDEN - Met de bedoeling om de gang naar de markt er in te hou den gaan de kooplieden die we kelijks op de Leidse markt staan gedurende de maand oktober al vast voor Sinterklaas spelen. De heer Verplancke van de "Leidse Marktreclame": "Het marktbe zoek van buiten Leiden is de laat ste tijd afgenomen. De oorzaak hiervan is de beroerde parkeersi tuatie die in Leiden heerst. Het is vrijwel ondoenlijk om op zater dag naar de stad te gaan, eventjes je auto ergens neer te zetten en vervolgens naar de markt te gaan. Daarnaast is het zo dat de Leidse markt best wat aantrekkelijker gemaakt kan worden. Vandaar dat we in de maand okto ber onder andere vijftig fietsen gaan weggeven onder het motto "Zolang er onvoldoende parkeer ruimte in Leiden is blijven wij er alles aan doen om de mensen te bewegen met de fiets naar de markt te komen" De mensen kunnen bij elk standje een gratis lot krijgen in de week van 7-14 oktober. In totaal heb ben we ongeveer 100- tot 130.000 loten. Op de 21ste moeten die lo ten weer worden ingeleverd en de week daarop zal met veel tam tam de verloting worden verricht. Daarnaast zullen erin de maand ok tober allerlei presentjes worden uitgedeeld aan marktbezoekers. Verder is het de bedoeling om een wedstrijd te organiseren on der de kooplieden, namelijk wie zijn kraam het leukst en orgi- neelst weet te versieren. Met zijn allen zijn we dus aan het probe ren de markt van Leiden wat aan trekkelijker te maken", aldus de heer Verplancke. Nieuw monetair systeem BRUSSEL (GPD) - Het nieuwe Europese Monetaire Sys teem (EMS) wordt gebaseerd op een aangepast en uitge breid slangakkoord. Daarop hebben de ministers van fi nanciën van de Europese Negen zich gisteren vastgelegd. Het nieuwe systeem vertoont alle trekken van het huidige slangakkoord, waaraan Duitsland, de Benelux en Dene marken deelnemen. Een 23-jarige vrouw was door een agent van politie staande gehouden op de Haarlemmer straat omdat ze daar fietste. De man vroeg naar haar naam, die ze echter tot twee maal toe niet wilde noemen. Het werd de agent te gortig en hij riep versterking. "Met zijn zessen propten ze me in een wagen. Ik werd met zwaailicht naar het bureau gebracht, waar ik in een ka mer werd neergezet waarvan ze de deur achter me op slot deden. Alsof ik een zwaar misdrijf had begaan", aldus de vrouw. "Dat had u natuurlijk niet", sprak kantonrechter De Graaf: "U had enkel normaal uw naam moeten noemen, waarom heeft u dat eigenlijk niet gedaan?" "Ik had een aantal argumenten om daar te fietsen, die wilde ik hem eerst vertellen, maar hij wilde niet naar me luiste- ren. Ik voel me namelijk niet veilig met de fiets aan de hand. Ik ben al een paar keer lastig gevallen. Ik woon nu vier jaar in de Haarlemmer straat, ik fiets er geregeld en ik ben ook geregeld agenten tegengekomen. Maar ze heb ben er nooit iets van gezegd. Bovendien vind ik dat ver keersregels wel een doel moet hebben. De regel dat je niet mag fietsen in de Haarlem merstraat beantwoordt 's avonds niet meer aan het doel, namelijk de bescherming van voetgangers. Iedereen is dan het best beschermd door zo hard mogelijk door te fietsen. En na zessen is de straat toch uitgestorven". De verkeersschout: "Het was kwart over zes toen u daar fietste, toen liepen er heus nog wel mensen. En daarbij, het is verboden om er te fietsen en dat weet u. Je zou zeggen, het sop is de kool niet waard, maar het moet een keer afge lopen zijn. Ik eis een boete van een tientje". Ze was niet op haar mond ge vallen, en het was wel eens prettig heel zelfbewust maar net niet agressief te horen verwoorden wat heel veel vrouwen ergert en af en toe bang maakt. En enigszins ir ritant te horen hoe de heren binnen het kantongerecht dit nauwelijks serieus namen. "U zult begrijpen dat het me niet om die tien gulden gaat", rea geerde de vrouw: "Maar om mijn eigen veiligheid. Ik vind mijn eigen lijf belangrijker dan een verkeersbord". De rechter vroeg zich nog even af of het voor de veiligheid nou zoveel verschil maakt of je op de fiets zit of ernaast loopt. "Voor mijn gevoel maakt het heel veel verschil", zegt ze nog, Tot verrassing van minister An- driessen (financiën) bleken alle Europese bewindslieden minder (vooral Londen) dan wel meer en thousiast over de door het Euro pese Monetaire Comité aange dragen oplossing. Die bestaat uit een uitgebreide slang, gebaseerd op het systeem van twee-aan- Uvee samenhangende wissel koersen. De spilkoers - de „as" waarom de munten binnen de slang draaien - zal worden uitge drukt in Europese rekeneenhe- den. Aandrang Deze oplossing werd mogelijk doordat de Franse president Gis- card vorige week door de knieën ging voor de Duitse aandrang uit te gaan van het. huidige slangak koord by het scheppen van een nieuw Europees monetair sys teem. In een slangakkoord mo- geh de schommelingen van de wisselkoersen de voorafgestelde grenzen niet overschrijden. In de huidige slang gaat het om 2,25 procent naar boven en naar be neden, in totaal dus 4,5 procent. Naar verluidt zullen in het EMJa grenzen gelden voor de zwakkere Europese munten, met name voor de Italiaanse lire. Engeland, Italië en Ierland legden opnieuw sterk de nadruk op de noodzaak van financiële hulp van de zijde van de rijkere EG-landen willen zy aan het EMS blijvend kunnen meedoen. Andriessen zei dat een monetair systeem best kan functioneren als de beta lingsbalansen van de deelne mende landen min of meer in evenwicht zijn. „Het is niet nodig dat alle landen even welvarend zijn", aldus Andriessen. Stokpaardjes De Engelse regering blijft haar me dewerking aan het EMS voorals nog afhankelijk stellen van de inwilliging van bekende Engelse stokpaardjes, zoals de herziening van de steeds kostbaarder wor dende Europese landbouwpoli tiek. „Maar ik heb geen aanwij zing gekregen als zou het Euro pees Monetair Systeem niet op 1 januari kunnen starten", aldus Andriessen. In juli kwamen de Negen overeen dat op deze dag de eerste fase van het EMS zou in gaan. met nadruk op gevoel. En toen kreeg ze toch een tientje boete, en wat erger was, al met al weinig begrip. Ten bewijze dat hij het onmoge lijk kon zijn geweest die door rood licht had gereden, had een verdachte een aantal fo tokopieën van giro-over schrijvingen meegenomen. Hij was namelijk in de tijd dat de overtreding begaan moest zijn met vakantie in Spanje geweest, waar hij in totaal 120.000 pesetas had op genomen. De kopieën waarop data en handtekeningen le verden het onomstotelijk be wijs dat hij niet door rood was gereden. Maar wie had het dan wel gedaan? Want het was wel een auto geweest van hetzelfde type met bovendien hetzelfde kenteken als de zij%- ne. En dat er twee van zulke auto's zijn in Leiden vond de verkeersschout toch wat ver gezgcht. "Het zou mijn auto kunnen zijn, het zou kunnen dat iemand er mee gereden heeft, maar ik kan wat dat betreft niets be wijzen. Bovendien, mij is al leen maar ten laste gelegd dat ik het gedaan heb en het be wijs dat dat niet zo is heb ik geleverd. Als er een overval of een inbraak met mijn auto zou zijn gepleegd, ben ik daar toch ook niet voo lijk?" "Nee, maar dan had u het ook wel gemerkt. Uw auto is nu niet gestolen. U hebt hem toch weer aangetroffen waar u hem had neergezet?"gaf en vroeg de rechter verduidelij king. "Nou, niet helemaal", zei de verdachte: "Hij stond een paar meter verder" De schout vond hierin een aan knopingspunt en begon heel listig honderduit te vragen over de samenstelling van de familie, het aanwezig zijn van reservesleutels, enz. De verdachte onthulde niet van harte dat hij een zoon heeft die in Utrecht woont, maar dat er geen reservesleutels zijn en dat hij zelf de sleutels had meegenomen. "Hebt u uw zoon gevraagd of hij de auto heeft gebruikt?" "Nee, dat heb ik niet, dat vraag ik ook niet". De schout wilde de zaak aan houden tot ook de zoon ge hoord was. De rechter vond dat niet nodig, de onschuld van deze verdachte was im mers vastgesteld. "Goed, dan vrijspraak, maar u moet er wel rekening mee houden dat uw zoon nu vervolgd gaat worden", aldus de verkeers schout. MARGAWUIS Laatste stukje Leidse Hout in gemeentehanden LEIDEN - Als de Leidse raad daarmee akkoord gaat zal de ge meente binnenkort ook het laat ste stukje grond in het Leidsche Hout dat nog geen eigendom van de gemeente was in bezit krijgen. Het gaat om de boerderij met stallen die midden gelegen zijn. De boerderij werd de gemeente te koop aangeboden omdat de hui dige gebruikers de woning voor het eind van het volgend jaar zullen verlaten. het park Voor zover nu vaststaat zullen de boerderij en de stallen worden gesloopt en krijgt het erf een parkfunctie evenals de omge ving. Wel worden de mogelijkheden opengehouden om wanneer blijkt dat de boerderij nog in goe de staat verkeert aan het pand een andere bestemming. Maar dan in elk «geval één, die past in het kader van het Leidsche Hout LEIDEN - Clubhuis Klein Matilo (Zaanstraat 126) heeft een pro gramma voor het nieuwe seizoen vastgesteld dat grotendeels ge baseerd is op dat vorig jaar. Zo is er alle ochtenden (van half negen tot half twaalf) en op donder dagmiddag peuterspeelzaal. Voor bejaarden is er een speciaal spreekuur ingesteld waar oude ren uit de wijk terecht kunnen met vragen over bijvoorbeeld huisvesting. Het spreekuur is op maandag- en woensdagmiddag van negen tot tien uur. Bejaar- densoos is op donderdagmiddag van twee tot vier, bejaardengym op woensdag van tien uur tot half twaalf. Een speciale "moedergroep" komt bijeen op maandag, van half twee tot half vier. Jeugdclubs zijn er op maandag (meisjes) en donderdagavond,' respectievelijk van zeven uur tot kwart over acht en van kwart voor zeven tot acht uur. Een pe dicure bezoekt het clubhuis dinsdags van negen tot twaalf Engelse les is er in Klein Matilo elke dinsdag van twee tot drie uur (voor bejaarden) en op vrijdag avond van zeven tot acht uur. Op dinsdagavond kan vanaf zeven uur aan jazz-ballet worden ge daan. De kleuter- en kinderclub komen elke woensdag, respectievelijk om half twee en om half drie, bij een. Op woensdagavond komen drie groepen stijldansen bijeen voor j ongeren vanaf veertien jaar Het betreft een vervolgcursus. Volwassenen kunnen op zondag avond dansen om zevèn uur (be ginners) of om kwart over acht (gevorderden). Op de lijst van niet-wekelijkse acti viteiten van Klein Matilo staan verder nog een discoavond (22 september) en een oRen instuif (1 oktober), terwijl er plannen zijn voor het beginnen van een VOS- cursus op dinsdagmiddag. Ergernis Reagerend op het artikel van Jaap Visser in dit dagblad van 16 sep tember, getiteld "Dieren in flats vaak een bron van ergernis" zou den wij graag het volgende willen aantekenen. Ongeveer een jaar geleden werd de "bewonerscommissie Arends- en Condorhorst" opgericht om het woon- en leefklimaat in en om de flats te verbeteren. Inhet kader van die pogingen hadd|h vanaf 1 maart j.l. tot op heden onder meer een zestal gesprekken met de LWS plaats. In die gesprekken is uitgebreid aan de orde geweest hoe chronische overlast bezor gende bewoners konden worden gecorrigeerd. Bleek het LWS-bestuur wel bereid over de aanpak van die proble matiek te willen nadenken, de heer Streefland (directeur van de LWS) was dat onomwonden niet. Ter illustratie hiervan de volgen de voorbeelden, ontleend aan de verslagen van de gesprekken tus sen bewonerscommissie en LWS-ers. Op 1 maart j.l. antwoordde Streef land op de vraag wat de LWS de bewoners aan te bieden heeft als bescherming tegen extreme overlast veroorzakende mede bewoners: "Niet veel. In principe is het denkbaar dat in zulke ge vallen een maatschappelijk wer ker wordt gemobiliseerd. Maar op het ogenblik heeft de LWS nog maar één zo'n werker in dienst en die is momenteel volledig bezet met het begeleiden van de nieuwe bewoners van het project Herengracht/Zijlsingel. Dus ook van die zijde is voorlopig niets te verwachten". Op 5 juni doet Streefland het allemaal nog eens dunnetjes over. Hij ventileert dan onder meer de mening "dat je overlast bezorgende mensen als verhuurder niet kan aanpakken. De klager moet dan maar een ci viele procedure gaan aanspannen tegen de beklaagde c.q. overlast- bezorger. Maar de kans dat je bij de huidige kantonrechter mr. Koning aan de bak komt is erg klein. Kortom: je zult met zo'n overlastbezorger moeten leren leven, of je moet proberen te ver huizen". Als in die vergadering van 5 juni het LWS-bestuur met de suggestie komt bijvoorbeeld eens een proefproces aan te spannen tegen zo'n zich chro nisch misdragende bewoner, schudt de heer Streefland het hoofd. Hy zegt dat volgens hem de verhuurder niets kan doen aan een conflict tussen twee huur ders. "Dat moeten die twee huur ders onderling uitvechten, des noods via een civiele procedure" Leggen we deze uitspraken van Streefland naast zijn uitspraken geciteerd in het LD van zaterdag j.l., dan klopt er iets hiet! "Kijk, als het echt de spuigaten uitloopt grijpen wij in", vertelt Streefland aan Jaap Visser. Vergeet het maar. Streefland en LWS doen niets. De bewonerscommissie is bijvoorbeeld gebotst op een probleem dat in de Arendshorst speelt rondom zo'n chronische overlastbezorger. Al vier jaar lang terroriseert die bewuste bewoner zijn omgeving. Welnu, over dat geval (maar er zijn meer van die gevallen) zijn in de loop der jaren stapels brieven ge schreven en, inderdaad, mensen verhuisden omdat ze het niet lan ger uithielden. Wat deed de LWS? Niets. De brieven werden niet eens beantwoord! Misschien dat Streefland op zulke gevallen doelde toen hij zei: "Maar de meeste klachten die wij binnen krijgen zijn een gevolg van ge brek aan tolerantie bij de men sen. Als je met medebewoners in onmin leeft, let je op elk geluidje en erger je je aan het minste of geringste lawaai" Wij typeren die kreet van Streef land als een kwalijke verdacht making. Alsof de zaken iiiet pre cies andersom in elkaar zitten: eerst ontstaat (over het algemeen) de ergernis over de door alles heen dringende geluiden, pas als gevolg daarvan de burenruzies. Wij weten van bijvoorbeeld bo venstaande zaak voldoende af om te kunnen stellen: het is geen ge brek aan tolerantie dat mensen in de pen heeft doen klimmen. In haar jaarverslag 1975/1976 schrijft het LWS-bestuur over dc Merenwijk onder meer "Wel is uit de gehouden gesprekken gebleken dat in de flatgebouwen de vereenzaming toeneemt. In dien er contact is met de buren dan is deze ontstaan uit onenig heid over burengerucht. Veel bewoners voelen zich ziek en willen uit de flats weg". We zijn nu zo'n twee jaar verder. De situa tie is er alleen maar beroerder op geworden. Op 22 juni j.l. zei de secretaris van het LWS-bestuur, in een gesprek met wethouder Verboom en de bewonerscom missie-afgevaardigden, nog dat de LWS al het mogelijke wil doen om de goede naam van de Arends- en Condorhorst weer te herstellen. Hoe dan, hoe dan, vragen wij met klem. Door de LWS-direkteur sprookjes, leu gens en verdachtmakingen aan de pers te laten vertellen? Bewonerscommissie Arends- en Condorhorst. secretaris W.H. Lucas, Arendshorst 45, Leiden. Woningbouw "De woningbouw in Leiden dreigt in het slop te raken". Dat zou blij ken uit de cijfers die maandelijks door het bureau Statistiek van de gemeente worden gepubliceerd, aldus het Leidsch Dagblad van 16 september jl. Gesteld wordt dat dit ondermeer verband houdt met de vertragingen in de ont wikkelingen van de Stevenshof- jespolder. Dat is een bewering die niet door feiten wordt gestaafd. Immers, in de aanvullende Nota inzake het Volkshuisvestingsbeleid, van maart 1976, hield men nog onver kort rekening met het zo snel mogelijk bebouwen van deze polder die een onderdeel is van het voorgestelde landschapspark tussen Leiden en Den Haag. Maar zelfs toen al werd de oplevering van de eerste 250 woningen niet eerder voorzien dan in de loop van volgend jaar. Zulk soort beweringen suggereren geheel ten onrechte dat het be houd van het landschap ten koste zou gaan van de behartiging van de belangen van de woningzoe kenden. De oplossing van de wo ningnood, het herstel van de stad en het behoud van het open land schap rond Leiden kunnen eéh- ter wel degelijk hand in hand gaan. Door namelijk allereerst de gaten in de binnenstad en de open plekken in de buitenwijken aan te pakken en daarbij een veel grotere nadruk te leggen op de bouw van woningen waaraan de behoefte het grootst is: woning wetwoningen, woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens, zeer grote gezinnen, e.d.; aan dure koopwoningen is niet zo'n behoefte meer. De Werkgroep Milieubeheer Lei den becijferde in een brief van 24 mei 1977 aan de Leidse gemeen teraad, dat op deze manier bou wend, de Stevenshof in elk geval tot 1985 niet nodig is ter oplossing van de woningnood. In het begin van de jaren tachtig zal blijken of deze polder na '85 alsnog volge bouwd zal moeten worden. Zijn er in Leiden dan nog zoveel mogelijkheden om te bouwen? In elk geval veel meer dan in het bewuste artikel genoemd wor den. Zo wordt Roomburg (1600 a 1800 woningen) niet als toekom stige bouwlokatie genoemd, evenals de gatenplannen voor de binnenstad en de oudere wijken er omheen (3200 woningen!). De Leeuwenhoek wordt wel ge noemd, maar er wordt niet bij vermeld dat de bouwmogelijk heden aanzienlijk groter lijken te zijn, dan dé 1100 waarvan de ge meenteraad in 1977 uitging bij de vaststelling van de nota "basi suitgangspunten voor het Volks huisvestingsbeleid". Uit deze laatste nota blijkt verder dat men toen reeds rekening hield met een geleidelijk dalende woningproduktie. Dat kan in Leiden ook, als men zich vooral toelegt op het bouwen voor Leid se woningzoekenden. De hoge bouwcijfers van de afgelopen ja ren hebben er meer toe geleiddat er veel mensen van buiten Leiden (zoals Den Haag en Amsterdam) zijn komen wonen, dan dat het echt veel voor de Leidse woning zoekenden heeft opgeleverd. Het verontrustende in de cijfers van het bureau Statistiek is dan ook vooral gelegen in het feit dat de bouw in de woningwetsektor daalt, terwijl de mogelijkheden voor de bouw wel aanwezig zijn (grond in eigendom van de ge meente, bijvoorbeeld). Aan het slot van het artikel wordt nog gesteld dat het aantal wo ningzoekenden de afgelopen ja ren zelfs is gestegen. Dat is waar, maar men kan zich tegenwoordig ook veel jonger laten inschrijven. De cijfers van de verschillende jaren zijn dus niet vergelijkbaar. E. Meelis Witte Singel 54 Leiden ADVERTENTIE inschrijving van de ploegen; (bestaande uit 6 deelnemers elk) jTomheT^kantoor Leidsch Dagblad kampioenschap wjUe sjnge| 1 Leiden svan i gingn^'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 20