LEIDSCH DAGBLAD AUTORIJDEN EN HUIS KOPEN DUURDER f Geen winstaftrek voor bedrijven Bezetting tot de eisen zijn ingewilligd Afwachtend Vragen van PvdA over schietpartij Geen bede, wél bidden Santana weer naar Leiden -NELDHOVEN MSHIONS NIEUWE NEDERZETTING 'n Jeans? zit 'ie goed! DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35658 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG - De omstreden bede, waarmede de koningin in vroeger jaren aan het slot van haar Troonrede aan God wijsheid en kracht afsmeek te voor de leden van de Sta ten Generaal, is ook dit jaar niet teruggekeerd. Het kabi net-Van Agt heeft thans een formulering bedacht, die geen bede is maar wel uitno digt tot gebed. „Dat velen u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden", zegt de koningin nu. Omdat een door de Koningin uitgesproken „bede" niet re presentatief geacht werd voor grote delen van de be volking die geen geloof aan hangen, heeft het kabinet- Den Uyl in 1975 besloten deze uit de Troonrede te schrap pen. In plaats van „met de bede dat God u wijsheid en kracht moge geven", waarmede de Koningin nog onder regie van het kabinet-Biesheuvel haar Troonrede mocht beëindigen, kwam er onder Den Uyl „..dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen..." voor in de plaats. Minister-president Van Agt geeft toe dat de bede dit jaar onderwerp van discussie in het kabinet is geweest. De formulering die het resul taat daarvan is, heeft de be doeling om de „delicate dis cussie" over dit onderwerp tot rust te brengen. i Prinsjesdag: prins Bernhard luistert terwijl koningin Juliana de Troonrede uit- Sociologisch Instituut LEIDEN - De bezetting van het sociologisch instituut van de Leidse universiteit aan het Stationsplein door ruim vijftig studenten duurt nog steeds voort. Vanochtend besloten de studenten de bezetting, die gisteren is begonnen, te handhaven zolang hun eisen nog niet zijn inge willigd. LEIDEN - De befaamde popgroep Santana zal vrijdagavond 17 no vember een optreden geven in de Groenoordhallen in Leiden. In het voorprogramma zullen die avond de Zuidmolukse formatie Massada en de op dit moment fu rore makende Nederlandse pop groep Herman Brood and is wild Romance staan. Het geheel zal ongeveer vier en een half uur gaan duren. De aanvang fe namelijk bepaald op zeven uur en men verwacht dat Carlos Santana en zijn mannen hun op treden om ongeveer half twaalf zullen beëindigen. De kaarten, die 30 gulden per stuk zullen kosten, zijn waarschijnlijk nog eind deze week maar in ieder geval begin volgende week te verkrijgen op de bekende ver koopadressen. De studenteh eisen dat de West- duitse marxist dr. Dieter Lauole zo spoedig mogelijk wordt be noemd tot lector in de macro-so- ciologie. Het college van bestuur had eerder enkele bezwaren te gen de voordracht van dr. Laoule naar voren gebracht. Het college wilde volgens zijn zeggen nadere gegevens hebben, maar volgens de studenten heeft het college louter politieke bezwaren. De studenten vrezen nu dat de hele benoemingsprocedure zal wor den teruggedraaid. Die vrees is des te sterker, omdat inmiddels de suggestie is gedaan om in plaats van een nieuwe lector ma- cro-sociologie een hoogleraar empirische sociologie aan te stellen. Deze aanstelling zou an- ders pas in 1981 kunnen ingaan. De vakgroep macro-sociologie be sloot vanochtend met ruime meerderheid niet op deze "ruil handel" in te gaan. Zij zal aan het dagelijks bestuur van het socio- logisch-instituut adviseren on verkort v^ist te houden aan de oorspronkelijke voordracht." De onderwijsactiviteiten van het instituut zijn inmiddels voor on bepaalde tijd opgeschort. Wel worden de hoogst noodzakelijke werkzaamheden verricht. Leidsch Dagblad Q««n krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Droog Droog ook af c wind uit noordwest tot noord. Mini mumtemperaturen. van 12 graden aan de kust tot ongeveer 7 graden in het noordoosten van het land. Maximum temperaturen rond 17 graden. 20 SEPTEMBER Zon op: 7.21 uur; onder: 19.44 uur Maan op: 21.43 uur; onder: 11.35 uur. Hoogwater te Katwijk 6.17 en 18.38 uur, laagwater te 2.23 en 14.34 uur. paul fourticcj Het echte manne-werk Zo is onze tricot-mode 78/79. Vlotte truien, gezellige pullovers. Kom snel eens kijken hoe gemakkelijk en praktisch u nu gekleed kunt gaan. Let dan gelijk even op onze interessante velours-sweaters. Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Joods protest tegen opheffing TEL AV1V (AP) - Vijftig leden van de orthodox-joodse partij Goesj Emoenim zijn gister nacht een onbewoond gebied ten zuiden van Nabloes op de door Israël bezette Jordaan- oever binnengetrokken. Zij zetten er tenten neer, bouwden een hut en hesen gezamenlijk een Israëlische vlag. Naar verluidt is deze daad een protest tegen de mogelijke op heffing van joodse nederzet tingen in bezet gebied, het geen dreigt te gebeuren nu in Camp David een compromis is bereikt. Naar aanleiding van zijn suc ces in de bemiddeling tussen Sadat en Begin heeft een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voorge steld president Carter voor te dragen als kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede. Ook Sadat en Begin zouden moe ten worden voorgedragen Op de foto de Israëliërs tijdens het planten van de vlagge- mast. DEN HAAG (GPD) - Autorijden en het aankopen van be staande woningen worden volgend jaar een stuk duur der. De regering kondigt in de vandaag gepresenteerde Miljoenennota namelijk een forse verhoging van de mo torrijtuigenbelasting en de overdrachtsbelasting aan. Tesamen met enkele andere maatregelen mikt de regering op een verhoogde belastingopbrengst van een miljard gulden. De belastingverhoging is nodig om het financie ringstekort (het bedrag dat minister Andriessen moet zien te lenen) niet te veel op te laten lopen. Tegenover de verhoging van diverse belastingen heeft de regering toch ook nog ruimte gevonden om de loon- en inkomstenbelasting met 66,- per jaar voor alle inkomenstrekkers te verlagen. De staatsuitgaven zul len volgend jaar voor het eerst de honderd miljard-grens overschrijden. Het tekort op de begroting stijgt eveneens tot record-hoogte 16,2 mil jard gulden Het leeuwedeel van de hogere belastingen is gevonden in het achterwege laten van een algemene winstaftrek ter grootte van 3 procent van de winst, die minister Andriessen oorspronkelijk voor het bedrijfsleven in petto had. Dit was een uitvloeisel van de studie-Hofstra, gericht op het uitbannen van de inflatie bij de belastingheffing. De algemene winstaf trek kan vervallen in verband met aangekondigde aanvullende be leidsmaatregelen, zo meent minister Andriessen. Wel gehandhaafd blijft de bijzondere winstaftrek van 1,4 procent, die afhankelijk is van het ondernemingsvermogen, èn de vrijstelling van max. 200 aan ontvan gen rente in de privé-sfeer Vakbeweging In een mondelinge toelichting op dé Troonrede zei premier Van Agt dat hij verwacht dat de vakbeweging de starre houding die men heeft ingeno men ten aanzien van de bezuinigingsplannen, uiteindelijk zal laten va ren. De zeer kritische benadering van de bonden zag Van Agt als een poging het parlement met het oog op het debat over de bezuinigingen onder een maximale druk te zetten. „Een voor het kabinet weinig ple- sante situatie", aldus Van Agt. „Maar ik houd het ervoor dat zij zich zullen schikken in de resultaten van het debat", voegde hij daaraan toe. De Miljoenennota staat geheel in het teken van de bezuinigingsoperatie „Bestek '81". Het kabinet wil dan ook het volgend jaar een forse ombui ging van de collectieve lasten bereiken. Gemikt wordt op 3,3 miljard, of f 400 miljoen meer dan het kabinet-Den Uyl al in gang had gezet. Als een gevolg van de ombuiging stabiliseert de collectieve lastendruk zich nagenoeg. Ondanks de bezuinigingen zal de werkgelegenheid echter nog niet verbeteren. Integendeel, de werkloosheid zal volgend jaar nog met 10.000 stijgen tot ongeveer 215.000. Controversen Minister-president Van Agt heeft tijdens een toelichting op de Troonrede duidelijk laten uitkomen dat het kabinet opzettelijk niet rept over de controversen rond de abortus. Dit geldt overigens ook voor het Moluk- ken-vraagstuk. Volgens de premier is dit ontbreken te verklaren uit het feit dat het kabinet probeert nog voor 1 januari met een wetsontwerp inzake abortus te komen. Van Agt verklaarde dat indien het kabinet het gevoel had gehad niet op tijd met het wetsontwerp gereed te komen, in de rede wel over het onder werp gesproken zou zijn. Een Molukken-passage werd weggelaten om dat de regering kort geleden een nota over dit vraagstuk heeft uitge bracht Deze leidde tot een uitvoerige discussie in de Tweede Ka- Belastingplan - motorrijtuigenbelasting - overdrachtsbelasting - achterwege blijven winstaftrek in kader Hofstra-rapport - doorwerking belastingplan 1978 (o.m. tariefsverhoging gas, olie, sigaretten) - verlaging loon- en inkomstenbelasting Een stuk dat overloopt van inspira tie en dynamiek kan men de Troonrede van vandaag bepaald niet noemen. Verrassingen waren niet zo zeer te verwachten. Bestek '81 heeft ruim twee maanden te rug enkele lijnen uitgezetwat Troonrede en Miljoenennota te melden hebben sluit hierbij aan. Heel duidelijk blijkt uit de stukken de nogal afwachtende houding van het kabinet. In een paar pas sages van de Troonrede wordt bijna lakoniek gedaan over de strijdbare geluiden die de vak beweging al over Bestek '81 heeft laten horen. In samenspraak met de sociale partners moeten de gro te problemen, voorop de werke loosheid, worden aangepakt, zo zegt het kabinet. Peilers voor dat overleg moeten dan "onderling begrip" en "verantwoordelijk heid" zijn. Dat is prima natuurlijk, maar dan mag de regering wel een tikje concreter zijn bij aanvang van de discussie. Garanties dat hoger rendement van de bedrijven ook meer werk oplevert, komt men niet tegenOok bij een mondelin ge toelichting op de Troonrede kon premier Van Agt geen licht in het somber schemeren brengen. Ondanks alle goede bedoelingen en een deels draaiboekachtig ge schrift als Bestek '81 mist men bij deze regering een duidelijk con cept over hoe de meest wezenlijke vraagstukken in de sociaal-eco nomische sfeer moeten worden te gemoet getreden. Hiermee kan rechtstreeks te maken hebben dat het tussen beide coalitiepartners een verstandshuwelijk is en dat de wrijfpunten na jachtige witte broodsweken steeds meer naar buiten komen. De teruggang van de WD volgens de enquêtes doet daar vanzelf sprekend ook geen goed aan Premier Van Agt zei bij diezelfde mondelinge toelichting dat hij door de verliezen bij de WD- aanhang heel wat moeizamer al- gemene beschouwingen verwacht met de liberalen in een kritische rol. De druk op het kabinet zal sterker worden; door op safe te spelen boekt het misschien tijd winst, maar waarschijnlijk niet meer vertrouwen. Intussen mag opnieuw worden op gemerkt dat de marges voor be leid gering zijn voor welke rege ringscombinatie dan ook. Socia listen zouden natuurlijk meer hebben gestreefd naar overheids projecten als middel om de wer keloosheid te lijf te gaan, maar daar zou men bij al te vermetel beleid, bijvoorbeeld door belas tingverhoging, de koopkracht kunnen aantasten dan wel de inflatie fors kunnen aanwakke ren Dat laatste betekent voor een land dat meer dan 50 procent van zijn nationaal produkt expor teert, door de achterdeur weer nieuwe werkeloosheid binnen halen. Het grote bezwaar dat men tegen deze Troonrede kan hebben is de hoge score aan vrijblijvendheid Ergens staat "het besef dat de economische positie van ons land zorgwekkend is, leeft nog onvol doende." Gevraagd naar de her komst van deze constatering komt de premier tenslotte ermee voor de draad dat er zoveel bui tenlandse vakantiereizen worden gemaakt. Dat is een beetje kenmerkend voor het hele gebeuren op deze Prins jesdag. De bezorgdheid is ge meend, maar zij komt allereerst uit gevoelens van onzekerheid voort. Alle ombuigingsactiviteit ten spijt/lijkt dit kabinet toch vooral op de winkel te willen pas sen. Dat is te weinig, of men nu per heilwens of per bede voor spoed over het nieuwe zittings jaar wil afroepen. UTRECHT (GPD) - „De kamer commissies van justitie en bin nenlandse zaken moeten nu op zo kort mogelijke termijn bijeen komen. Daar moeten de minis ters haarfijn uitleggen wat de nieuwe geheime richtlijnen van de politie zijn. Want als de politie op alles gaat schieten wat be weegt, is het eind zoek". Dat zegt PvdA-kamerlid Hein Roethof, die vandaag, samen met zijn fractiegenoot Stoffelen, in schriftelijke vragen op een spoedvergadering zal aandrin gen. „Die vertrouwelijke richtlij nen, die kennelijk ten grondslag liggen aan het optreden van de rijkspolitie vrijdag in Breukelen en zaterdag in Polsbroek, moeten nu onverwijld naar de Kamer. Zo kan het niet langer". Die mening wordt gedeeld door D'66-kamerlid mevrouw Wessel. Zij heeft vragen gesteld naar aanleiding van de gebeurtenissen in Polsbroek, waar zaterdag avond de rijkspolitie het dorp hermetisch afsloot en een heli kopter inzette, omdat er twee ge wapende inbrekers waren gesig naleerd, wat later twee met speelgoedgeweertjes rondslui pende jongens bleken te zijn ge weest. „Daar kan de politie natuurlijk niets aan doen", aldus mevrouw Wessel. „Maar dat er op deze ma nier is opgetreden, daar ben ik toch wel van geschrokken". bij Nieuwe Rijn 30 Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1