Visserij verliep iets gunstiger Bestek '81 toont ernst van situatie Extra geld voor de landmacht Aanvoer nam toe Lasten in landbouw worden minder hoog worden aangepakt Tweede Nederlandse politieman in Bangkok KONINGIN IN TROONREDE: DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG - Het jaar 1977 was voor de visserij minder ongunstig dan algemeen werd verwacht. De aanvoer door de zee- en kustvisserij is in 1977 ten opzichte van 1976 met 27,2 miljoen kilo toegenomen. Het verlies van de kleine zeevisserij, die vooral op platvis is gespecialiseerd, liep van 13,5 miljoen terug naar 1 miljoen. Dat is overigens vooral te danken aan het feit dat eind 1976 62 visserssche pen uit de vaart werden genomen. Uit de visserij paragraaf ter Van der Stee in de van toelichting op de begroting van landbouw nen visserij blijkt verder dat de grote zeevisserij en haring) in 1977 een verlies van 1 Miljoen gulden leed. Dat het ver lies niet veel groter is uitgevallen is te danken aan de goede ma kreelvangsten en de hoge prijzen, voor de betrekkelijke kleine hoe veelheden haring die gevangen mochten worden. DEN HAAG (GPD) - Het waarbor gen van de inkomenspositie van de landbouw moet worden ge zocht in lastenverlichting. In Be stek '81 heeft de regering gezegd voor zelfstandigen te streven naar een inkomensontwikkeling gelijkwaardig aan die van werk nemers. Het belangrijkste glo bale beleidsinstrument om- dit voor de landbouw te bereiken, blijft het markt- en prijsbeleid van de EG, zegt minister Van der Stee in de begroting van zijn mi nisterie van landbouw. Om voor de agrarische sector in 1979 een gelijkwaardig inkomen te kunnen handhaven, zullen on geveer halverwege het jaar de kosten van de keuring van pro- dukten, voor zover deze ten laste van het bedrijfsleven komen, ge deeltelijk - en geleidelij geleide lijk in toenemende mate - voor rijksrekening worden genomen. Het nog altijd zeer grote overschot op de agrarische handelsbalans is van toenemende nationaal-eco- nomische betekenis. Grotere aandacht moet daarom worden geschonken aan het sectorbeleid i de agrarische handel en industrie. Ondanks de bezuinigingen blijft tot en met 1981 het beleid erop gericht ge middeld 40.000 ha landinrich tingsprojecten in uitvoering te Tuinbouw Minister Van der Stee concludeert dat met name de tuinbouw onder zware druk komt te staan bij uit breiding van de EG met Spanje, Portugal en Griekenland. „De aanleiding-voor deze conclusie is de vrij grote prijsverschillen tus sen de huidige lidstaten en de kandidaat-leden", aldus de mi nister. Volgens hem zullen deze problemen het best kunnen wor den opgelost met een voldoende lange overgangsperiode. De moeilijkheden zullen zich vol gens Van der Stee voornamelijk toespitsen op de overbrugging van de prijsverschillen. Door al lerlei oorzaken zal volgens de mi nister een vergrote EG een lange tijd nodig hebben om de weg naar verdere integratie te vinden. Minister Van der Stee Voor 1979 is op de begroting van het ministerie van Landbouw en visserij 27 miljoen gulden voor visserij uitgetrokken. Daarvan komt 3,6 miljoen ten goede aan het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds. Voor visserij onder zoek stelt minister Van der Stee 7,5 miljoen gulden beschikbaar. In 1979 zal een plan worden opge steld dat moet leiden tot een kwaliteitswaarborg van visserij- produkten. Van der Stee noemt het uitblijven van een gemeenschappelijk vis serijbeleid binnen de EG „uiter mate teleurstellend". Het' bleek niet mogelijk de opvattingen van de negen lidstaten onder één noemer te brengen. De acht lan den die het wel eens waren (En geland' is de „dissident") zullen de voorstellen van de Europesi DEN HAAG - Het besluit om de defensie-uitgaven jaarlijks met 3 procent te laten stijgen heeft niet alleen de financiéle basis van de defensieplanning versterkt, maar toont ook dat Nederland zich binnen de NAVO niet wil ont trekken aan wat redelijkerwijs mag worden verlangd. Dat schrijft minister mr. W. Scholten van defensie in een toelichting bij de defensiebegroting voor 1979, die dit jaar voor het eerst de tien miljard gulden overschrijdt. De financiële planning, zoals door het vorige kabinet vastgelegd in de Defensienota van 1974, was onvoldoende om de defensie-in spanning op peil te houden. Om dat de doelstellingen van die nota nog onverminderd van kracht zijn, heeft minister Scholten geen nieuwe defensienota gemaakt. De begroting voor 1979 bevat echter wel een soort 1 O-jarenplan Yopr de defensie. Er blijft, zo zegt Scholten, altijd een conflict tussen de noodzaak van een defensieapparaat dat aan ho ge eisen voldoet en het verlangen om het niveau van de bewape ning te verlagen. „Zwakte roept spanning eerder op dan dat zij die bezweert. De vrede wordt niet gediend met een voortdurend opschroeven van de bewapening in aantal en op het punt van tech nologische verfijning, maar ook niet met een eenzijdige ontwape ning of veronachtzaming van de ontwikkeling van de techniek" Het lidmaatschap van de NAVO geldt in dat verband nog altijd als de beste waarborg voor onze vei ligheid. Maar dat betekent niet, aldus Scholten, dat Nederland kritiekloos lid moet zijn en de voorstellen en gedachten van de grote bondgenoten zonder meer moet volgen. Extra geld De jaarlijkse groei van de defensie uitgaven betekent voor 1979 een stijging met 133 miljoen gulden ten opzichte van de planning uit de Defensienota. In de jaren tot en met 1983 loopt die stijging op tot zelfs 615 miljoen gulden per jaar. Weliswaar gaat daar in het kader van de bezuinigingsopera tie Bestek '81 wat af, maar in 1983 blijft nog altijd een groei met 532 miljoen gulden over. Het meeste extra geld komt ten goede aan de landmacht, waar zich de meeste knelpunten voor doen bij de exploitatie en in de personeelssector. Overigens stelt minister Scholten dat met deze verhogingen de financiële problemen van defensie wel zijn verlicht, maar niet opgelost. Ook in de toekomst kunnen verho gingen noodzakelijk blijven. Po litieke motieven dienen volgens de minister een grotere rol spelen bij de vaststelling van de hoogte van de defensie-uitgaven dan economische. Van de 10 miljard gulden van de defensiebegroting gaat ruim vier miljard naar de landmacht, ruim twee miljard naar de luchtmacht en 1,8 miljard naar de marine. De helft van de begroting gaat op aan salarissen. Een kwart is bestemd voor materieelaankopen. Personeelsbeleid Het personeelsbeleid blijft een van de grote knelpunten van defen sie. In de Defensienota werd uit gegaan van een inkrimping van het personeel maar de uitvoering daarvan heeft zoveel problemen opgeleverd, dat volgens minister Scholten de grenzen zijn bereikt. Alleen via efficiency-verbetering valt nog veel te bereiken, maar aan de andere kant zal meer nieuw personeel aangetrokken moeten worden. De inkrimping bij de marine zal worden stopgezet. Het huidige bestand van 16.900 wordt ge handhaafd. De kosten kunnen worden gedrukt door meer dienstplichtig personeel aan te trekken dan vrijwilligers. By de landmacht geldt het tegenover gestelde. Daar zijn te weinig vrij willigers. Het landmachtbestand blijft gehandhaafd op 68.000. In de komende jaren wordt getracht via werving dienstplichtig en re- servepersoneel ertoe te bewegen in vaste dienst te treden. Het personeelsbestand van de luchtmacht moet worden ver hoogd van 17.500 naar 18.000. Toch zullen daar in 1979 niet alle functies volledig bezet kunnen worden. De problemen bij de ma rechaussee zijn- door de toewij zing van extra mensen bijna op gelost. Groter zijn de problemen bij het burgerpersoneel van de fensie. Er is momenteel een te kort van 1300 mensen. Dit tekort zal met ongeveer 100 per jaar worden ingelopen. Door al deze maatregelen zal het totale perso neelsbestand van defensie - rond 135.000 - overigens nauwelijks veranderen. Bollen naar de States? Van t r verslaggevers DEN HAAG - Een Amerikaans adviesbureau heeft van de re gering opdracht gekregen om de mogelijkheden tot export van bloembollen naar de Ver enigde Staten te onderzoe ken. Minister Van der Stee vindt dat de bloembollensec tor zich in 1977 gunstig heeft ontwikkeld. Uit (voorlopige) cijfers van het landbouw- Economisch Instituut blijkt dat de exportwaarde van de bloembollen'met 6,9 procent is gestegen tot 518 miljoen gulden, ondanks een daling van de geëxporteerde hoe veelheden. Vooral de op brengsten van tulpenbollen was gunstig. Ook de resultaten in de boom kwekerij worden door Van - der Stee bevredigend ge noemd.- De gemiddelde ar- beidsopbrengst per onder nemer in de boomkwekerij in Boskoop gaf een stijging van 36.100 gulden in 1976 naar 39.600 gulden in 1977 te zien. Ook de opbrengst van de glas tuinbouw nam toe. BELASTINGEN Bijbanen ministers [ÏNGOPBRFNGST1979 ALLE DE BELASTINGOPBRENGST 1979 in miljoen gld. (raming) DEN HAAG (GPD)- Het kabinet legt de laatste hand aan een regeling voor de nevenfuncties van bewindslieden. De regeling zal op korte termijn bekend worden gemaakt. Doel van de voorstellen is het vermijden van nevenfuncties en -belangen van bewindslieden die zich niet of moeilijk met hun ambt laten rijmen, aldus de toelichting op de begroting van algemene zaken. De uiteindelijke beslissing over het afstoten van nevenfuncties zal in handen zijn van de minister-president. De regeling zal voornamelijk neerkomen op een waarborg van informatie over kandidaat-ministers DEN HAAG (GPD) - Nederland gaat een tweede politieman in de Thaise hoofdstad Bangkok stationeren. Hij zal, zo staat in de justitiebegroting, de Nederlandse commissaris De Gooijer moeten gaan assisteren, die zich al sinds maart 1977 bezighoudt met de bestrijding van heroinehan- del op international niveau. De assistent zal, evenals onze eerste man in Bangkok, verbonden zijn aan de staf van de Nederlandse ambassade in de hoofdstad van Thailand. Leden van de Staten-Generaal. Re gering en volksvertegenwoordi ging staan voor ingrijpende be slissingen op economisch en so ciaal gebied. Deze kunnen geen uitstel meer lijden. De werkloos heid heeft heel veel mensen ge troffen. Hun aantal dreigt nog groter te worden. De Nota Bestek '81 toont de ernst van de econo mische situatie en bevat een be leidsplan. Volgens sommigen is het te drastisch, volgens anderen niet kordaat genoeg. De regering hoopt op een openhartige en on bevooroordeelde gedachtenwis- seling over hetgeen ons allen nu te doen staat. Het kabinet richt zyn beleid vooral op een duurzaam herstel van de werkgelegenheid. Hiertoe mdet de inflatie beteugeld worden en de groei van de collectieve uitga ven gematigd, mede om ruimte te maken voor verbetering van de rendementen van onze bedrijven. In samenspraak met u en met de organisaties van werknemers en werkgevers wil het kabinet deze grote problemen aanpakken. Dat overleg kan alleen met begrip voor eikaars verlangens en eer biediging van eikaars verant woordelijkheden tot een goed einde worden gebracht. De regering heeft de begroting zo opgesteld dat de gemeenschaps voorzieningen op peil kunnen blijven. Aanzienlijke bedragen zijn bovendien uitgetrokken om de arbeidsmarkt beter te doen functionaren en om onze ener giepositie in de toekomst te ver sterken. Toch verandert de druk van belastingen en sociale pre mies vrijwel niet. Handhaving van de koopkracht voor het merendeel van de be volking heeft een belangrijke plaats in het beleid. Door een wij ziging aan de voet van de tarieven van de loon- en inkomstenbelas ting krijgen de lagere inkomens bijzondere aandacht. Ook overi gens stelt de regering zich een rechtvaardige verdeling van las ten ten doel. De omvang van de belastingmaatregelen wordt tot het uiterste beperkt. Alleen de belasting op overdracht van on roerend goed wordt verhoogd en de hoofdsom van de motorrijtui genbelasting wordt aan de infla tie aangepast. Het kabinet wil niet tornen aan de inflatiecorrec tie in de loon-en inkomstenbelas ting. Met handhaving van extra bijdra gen aan de sociale fondsen zal het mogelijk zijn af te zien van ver zwaring van de sociale premies. Voorwaarde daartoe is dat de in Bestek '81 aangekondigde voor nemens op het terrein van de so ciale voorzieningen worden uit- voerd. Met de voorstellen die u heden be reiken gaat de regering tot de grens van een nog verantwoord te achten financieringstekort. Ko men er ernstige tegenvallers, dan zullen in 1979 nadere beslissin gen niet kunnen uitblijven. De stijging van de inkomens moet worden gematigd, maar dat mag niet beperkt blijven tot enkele groepen. Spoedig zal de regering de Sociaal-Economische Raad advies vragen over een raamwet voor een samenhangend inko mensbeleid. Zij zal de Raad ook advies vragen over mogelijkhe den om meer invloed te krijgen op de inkomensontwikkeling in sectoren die met gemeenschaps gelden worden gefinancierd. Dezer dagen wordt een commissie ingesteld om een studie te maken van de ontwikkeling van het in cidentele loon en van de moge lijkheden tot beheersing daar van. Binnenkort zult u het wets ontwerp ontvangen over het'col lectieve deel van de vefmo- gensaanwasdeling. Het prijsbeleid blijft, ook wat de overheidstarieven betreft, ge richt op bestrijding van dc infla tie. Om de inkomens van kleine zelfstandigen te beschermen te gen de inflatie wil de regering de tijdelijke zelfstandigenaftrek in de inkomstenbelasting ook in 1979 handhaven. De gehuwde vrouw die als zelfstandige werkt of met haar echtgenoot meewerkt in het bedrijf zal in geval van ar beidsongeschiktheid met ingang van 1 januari aanstaande aan spraak kunnen maken op een uitkering. Op de arbeidsmarkt bestaan, on danks omvangrijke werkloos heid. ook tekorten. Dit stelt zware eisen aan het beleid. Uitbreiding van de Mogelijkheden tot scho ling zal moeten bijdragen tot een doeltreffender arbeidsbemidde ling. Ook door een betere verde ling van het beschikbare werk te stimuleren wil het kabinet meer kansen geven aan hen die werk zoeken. Bestek '81 laat ruimte voor een belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid bij de overheid en in de met gemeen schapsgelden gefinancierde dienstverlening. In de nabije toekomst zal ons land meer energie moeten invoeren dan het uitvoert en dus afhanke lijker worden van het buitenland. Om het daaraan verbonden risico te beperken is het beleid gericht op zuiniger verbruik, op invoer van kolen en gas en op ontwikke ling van nieuwe energiebronnen. Over de toepassing van kern energie zullen, na maatschappe lijke discussies hierover, nadere beslissingen moeten worden ge- In de internationale arbeidsverde ling voltrekken zich belangrijke veranderingen. Het in stand hou den van bedrijven die geen per spectief meer hebben zou die veranderingen miskennen. Daarom wil het kabinet geleide lijk overgaan van steun aan zwakke bedrijven naar stimule ring van bedrijfstakken die zijn opgewassen tegen de internatio nale concurrentie. De industrieel ontwikkelde landen staan voor de noodzaak zich toe te leggen op technologisch hoogwaardige goederen en diensten. Allereerst ligt hier een taak voor de onder nemingen zelf. Het kabinet re kent het evenwel tot zijn verant woordelijkheid ons bedrijfsleven daarbij te helpen. In het kader van het wetenschapsbeleid wor den onder meer voorstellen voorbereid om de in ons land be schikbare mogelijkheden tot het verrichten van onderzoek beter aan te wenden. E)e groei van de internationale han del is na de energiecrisis traag en onregelmatig gebleven. In sa menwerking met andere landen spant de ^regering zich in om het daaruit voortspruitende gevaar van protectionisme af te wenden De voorgenomen versterking van het exportbeleid zal met dit stre ven in overeenstemming moeten zijn. Gelukkig heeft het interna tionale overleg over een betere coördinatie van het financiële en economische beleid aan beteke nis gewonnen. Bijzondere aan dacht verdient de uitwerking van de besluiten van de Europese Raad in Bremen. Het scheppen van een Europese zone van mo netaire stabiliteit zal een bijdrage kunnen leveren tot een even- wiehter ontwikkeling van de we reldhandel. Het komende jaar zal van groot be lang zijn voor de Europese Ge meenschap. De rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement zullen eindelijk een brug slaan tussen de instellingen van dë gemeenschappen en de burgers. De beoogde toetreding van Griekenland, Spanje en Por tugal maakt het nodig de be sluitvaardigheid van deze instel lingen te vergroten. Ter verster king van de economische en mo netaire samenwerking zullen volgend jaar concrete besluiten moeten worden genomen. Dit geldt evenzeer voor, de totstand koming van een Europees visse rijbeleid dat ook aan het belang van de Nederlandse vissers recht zal doen. Ter wille van vrede en veiligheid zal de defensie-inspanning zich blij ven richten op de gezamenlijke verdediging van het Noordatlan- tisch gebied. U worden plannen aangeboden om de kwaliteit van de Nederlandse bijdrage in de komende tien jaren op peil te houden. De regering blijft ijveren voor wapenbeheersing en ont spanning. In de toelichting op de begroting wordt aan het benau wende vraagstuk van de kernbe wapening uitvoerige aandacht geschonken. De regering blijft zich inzetten voor de eerbiediging van de rechten van de mens. Van het beleid dat zij hiertoe voorstaat zal zij u bin nenkort een uiteenzetting doen toekomen. „Het nieuws, dat ons gisteren be reikte over ae uitkomst van de conferentie in Camp David, heeft de hoop doen herleven op vrede in het zo zwaar beproefde Mid den-Oosten". De hulpverlening aan de Derde We reld blijft voor ons land een taak van de hoogste orde. Aan de ont wikkelingshulp wordt dan ook niet getornd. Maatregelen zijn genomen om de hulp sneller en doeltreffender te kunnen geven, in het bijzonder aan de armste landen en bevolkingsgroe pen. Van niet minder betekenis dan de hulpverlening zijn de betrekkin gen tussen de arme en rijke lan den op het gebied van handel, in vesteringen en kapitaalverkeer Over het door ons land en door de Europese Gemeenschap te voe ren beleid zullen u nota's worden aangeboden. De regering streeft naar de spoedi ge instelling van de werkgroep van deskundigen die de toekom stige relaties tussen de Neder landse Antillen, de eilanden van de Nederlandse Antillen en Ne derland zal onderzoeken. De regering werkt voort aan een sluitend stelsel van wetgeving ter bescherming van het milieu. De Wet algemene bepalingen mi lieuhygiëne zal worden uitge bouwd tot een kaderwet. In het komend jaar zal u een ontwerp van Wet op de bodembescher ming worden aangeboden. Met wetgeving over milieugevaarlij ke stoffen zal een begin worden gemaakt. Vervuiling door bedrij ven zal worden bestreden met behulp van een nieuw program ma voor financiële steunverle ning. De verontreiniging van de Rijn blijft zorgen baren. De rege ring stelt alles in het werk om het Zoutverdrag door alle oeversta- ten bekrachtigd te krijgen. Een Wet op de waterhuishouding is in voorbereiding. De laatste jaren neemt het woning tekort toe, vooral in en nabij de grote steden in het westen. On danks de omvangrijke financiële steun is de woningproduktie ver traagd. onder meer door een te kort aan geschoolde arbeids krachten. Het kabinet zal binnen het kader van een weloverwogen ruimtelijke ordening al het mo gelijke doen om het hele woning bouwprogramma tot uitvoering te brengen. Stadsvernieuwing is voor de be woonbaarheid van onze steden van grote waarde en raakt het welzijn van heel veel mensen. Dit blijft dan ook een hoofdonder werp van beleid. De regering zal een voorstel tot wij ziging van de Onteigeningswet bij u indienen en de toekenning van een voorkeursrecht aan ge meenten bevorderen. In het be lang van de ondernemers in de land- en tuinbouw beoogt zij een spoedige invoering van een land bouwkundige toetsing van de overdracht van gronden. Vooral ter wille van de verkeers veiligheid zal het treffen van voorzieningen op punten waar het wegennet regelmatig over belast is, worden versneld. De beperking van de groei van de rijksbegroting dwingt tot vertra-, ging van de aanleg van wegen in gebieden waar het verkeer geen stagnatie ondervindt. Op basis van het aan te bieden Structuurschema Verkeer en Vervoer zal in 'dit zittingsjaar overleg met u kunnen plaatsvin den over het verkeers- en ver voersbeleid op lange termijn. Aan de wetsontwerpen Voorzie ningen Gezondsheidszorg en Ta rieven Gezondheidszorg zal een zodanige vorm worden gegeven, dat het samenspel tussen parti culier initiatief en overheid zo goed mogelijk kan verlopen. De kwaliteit van de opleidingen wordt verbeterd en de opzet er van wordt doelmatiger ge maakt. De regering hoopt op een goed overleg met de Staten-Generaal over de ontwerp-Kaderwet speci fiek welzijn, waarin het streven naar decentralisatie gestalte krijgt. Zij zal de zienswijze van de Harmonisatieraad Welzijnsbe leid vragen over harmonisatie van de wetgeving op dit ter- Wetsontwerp tot verlaging van de leeftijd van meerderjarigheid zullen u spoedig bereiken. Bin nenkort worden wetsvoorstellen ingediend voor verdergaande gelijkberechtiging van de vrouw in het familierecht en bij de ar beid. Ook op het gebied van on derwijs en opleidingen worden voorstellen voorbereid om haar meer mogelijkheden te bieden. De regering erkent hoe belang rijk onderricht en vorming zijn voor het verminderen van maat schappelijke achterstanden. Daarom zal ook het onderwijs aan anderstallige kinderen wor den verbeterd. By het kleuter- en lager onderwijs moet het opleiden van leerkrach ten worden aangepast aan de vermindering van het aantal leerlingen in de komende jaren. Deeltijdarbeid zal ook hier wor den bevorderd. In samenwerking met de universi teiten en hogescholen is goede voortgang geboekt bij de plan ning van het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek. Voor het eerst sinds jaren zal u weer een Algemeen Financieel Sche ma worden aangeboden, waarin de verwachte taken en middelen van de instellingen voor de jaren 1980 tot en met 1983 zyn beschre- Te zorgen voor veiligheid voor de burgers is een hoofdzaak van de regering. Om de politie in staat te stellen te voldoen aan het toenemend be roep dat op haar wordt gedaan zal in de komende jaren de sterk te van de korpsen worden ver hoogd en zullen hun organisatie en werkwijze worden verbe terd. Nadere voorstellen tot hervorming van het binnenlands bestuur kunnen binnenkort worden ver wacht. De regering vertrouwt dat met de parlementaire behandeling van wetsontwerpen tot grondwets herziening in deze zittingsperio de goede voortgang kan worden gemaakt. Leden van de Staten-Generaal, In het hart van de regeringsverkla ring stond het begrip verant woordelijkheid. In het zicht van de ernstige problemen waarvoor ons land staat doet de regering, opnieuw, een beroep op iedereen om als verantwoordelijke bur gers versoberingen te aanvaar den en matiging te betrachten. Het besef dat de economische positie van ons land zorgwek kend is, leeft nog onvoldoende. Maar even belangrijk als de ver breiding van dat besef is de be reidheid om te delen in de offers die nodig zijn, in het bijzonder om ook cp langere termijn werk gelegenheid veilig te stellen. De wereld is echter groter dan Ne derland en by de noden die elders moeten worden gelenigd vallen onze eigen zorgen bijna in het niet. De regering vertrouwt erop dat we, in het bewustzijn daar van. bereid zullen blijven ons te gedragen in overeenstemming ook met die verantwoordelijk heid. In het nieuwe zittingsjaar zal van regering en Staten-Generaal veel inspanning worden gevergd. Moge dat werk worden gedaan in het vertrouwen dat velen u wijs heid toewensen en om zegen voor u bidden. Hiermee open ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. 19 september 1978.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19