Ambt open voor voorstanders volwassenendoop Det de Beus: In hockeyteam altijd werkeloos Velema in Leidenbetrouwbaar zijn ADVIES AAN GEREFORMEERDE SYNODE Getuigenisdag DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 De commissie binnen de Gereformeerde Kerken voor be zinning op vragen vanuit de charismatische beweging meent dat voorstanders van de volwassendoop volwaar dig lid van de kerk zijn en dat zij dus ook tot ambtsdrager gekozen kunnen worden. Wel is zij tegen vervangende vormen van de kinderdoop, zoals het "opdragen" van een kind en tegen herdoop op latere leeftijd. Het is voor de commissie de vraag of predikanten die op grond van hun overtuiging weigeren kinde ren te dopen hun ambt kunnen blijven vervullen. Een en ander vertelde de theoloog prof. dr. J. Firet (Vrije Universi teit Amsterdam) aan een mede werker van het gereformeerde blad "Kerkinformatie". Prof. Fi ret is een van de ondertekenaars van een rapport voor de gerefor meerde synode over de charisma tische beweging. Deze stroming in de kerk wil. in tegenstelling tot de Pinksterbeweging, niet buiten maar juist binnen de kerken ver nieuwing. nastreven. Zij ver wacht die van de Heilige Geest, die immers gaven (charismata) aan de gemeente schenkt. Toenemende voorkeur In 1967 verwierp de gereformeerde synode een door hervormden en gereformeerden samen opge steld pastoraal advies over de vraag of voorstanders van de volwassenendoop ook ambts drager kunnen zijn. Niet ieder synodelid was met dit besluit gelukkig, omdat de kerk kwes ties die samenhangen met de toenemende voorkeur voor de volwassenendoop toch niet uit de weg kan gaan. Daarbij werd ook ir de vragen die de charimatische beweging de ker ken stelt. De groeiende aanhang van deze stroming in de kerk was voor de synode reden tot instelling van de commissie (men noemt dat "de- putaatschap") waarvan prof. Fi ret deel uitmaakt. Voor een deel zitten daarin dezelfde mensen als in de commissie die destijds het pastorale advies inzake de vol wassenendoop opstelde. De dis cussie toen in de synode heeft hen niet tot andere gedachten kunnen brengen. .De andere le den van de commissie-Firet slo ten zich nu bij hen aan. Toen in deze commissie het punt "volwassenendoop opnieuw .ter sprake kwam, maar nu in relatie tot de charismatische beweging, hadden de leden er geen moeite mee, unaniem het advies 1967 ook in hun rapport op te nemen. Zij vinden dat iemand die voor keur geeft aan de volwassenen doop nog geen tegenstander van de kinderdoop hoeft te zijn. LEIDEN - Een zilveren gedenk bord was het geschenk dat de ju bilerende professor dr. W. H. Ve lema zondagmorgen kreeg van de Leidse christelijke gereformeer de kerk (Steenschuur), zijn vroe gere gemeente, die hij van 1961 tot 1966 als predikant diende. Prof. Velema herdacht vorige' week dat hij 25 jaar werkzaam is in zijn kerk; eerst predikant in Leiden, daarna hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Chr. Geref. Kerken in Apeldoorn. Van de beide diensten waarin hij zondag in Leiden voorging, droeg die van 's morgens het karakter van een jubileumdienst. Na af loop bood de voorzitter van de kerkeraad, de heer J. Boelema, ten overstaan van een geheel be zette Opstandingskerk, prof Velema het rijk gegraveerde ge denkbord aan. Omdat het echt paar deze dagen ook 25 jaar ge trouwd is, werd mevrouw Vele ma verrast met een - eveneens van een inscriptie voorziene - kandelaar. Uit het dankwoord van de oud-pre dikant bleek wel, dat de Leidse gemeente nog steeds warme voelens bij hem oproept. Eindhoven heb ik de kerk aan buitenkant leren kennen, in I den naar binnen toe", zei hij Verzoeking Woord van God. Dan valt het niet mee om te zeggen wat er gezegd moet worden". Trouw-zijn betekent voor prof. Velema ook dat de ambtsdrager er moet zijn als mensen hem no dig hebben. "Hij moet een fijne neus hebben voor nood en weten in zijn werk geleid te worden door de Heilige Geest". "Het gaat er", aldus Velema, "niet om of je goed valt bij de mensen, maar of diep in je hart het besef leeft datje met je ambtsvervulling eens voor God komt te staan" Op weg naar de receptie in 't Brug- gehoofd, naast de kerk, werd on der de kerkgangers een collecte gehouden voor de "Bond tegen het vloeken", waarvan professor Velema voorzitter is" In zijn preek waarschuwde prof. Velema voor persoonsverheerlij king in de kerk. Dat leidt alleen maar tot partijschappen. Het ambt wordt daardoor gedeva lueerd, terwijl de drager ervan juist geroepen is Gods „geheim nissen" - zichtbaar geworden in Jezus Christus - te beheren, uit te stallen, aan te prijzen en uit te delen. Een verzoeking voor de dienaren is Gods Woord te brengen naar de smaak van de mensen. Omge vormd, aangepast, opnieuw geïn terpreteerd. Prof. Velema plaat ste hiertegenover de opdracht om trouw en betrouwbaar te zijn, zowel tegenover God als tegen over de mensen. "De gemeente moet niet liggen onder het beslag dominee X het Zaterdagmorgen om 10 uur begint in de Rijnhal te Arnhem een na tionale „Getuigenisdag" onder het motto „Tegen de wetteloos heid het Evangelie". Deze dag is georganiseerd door een comité van mensen uit verschillende reformatorisch-kerkelijke krin gen in ons land in samenwer king met vertegenwoordigers van de afdelingen Rijnland- Westfalen van de Duitse belij denisbeweging „Geen ander Evangelie" en het evangelisa tiewerk van „De Kruisbanier" in België. Sprekers zijn dr. W. Aalders te Den haag (hervormd), prof. dr. W. H. Velema te Apeldoorn (christe lijk gereformeerd), de evange list Jan Kits te Zeist, prof. dr. G. Huntemann uit Bremen en ds. Rudolf Baumer uit Espelkamp. Het programma vermeldt verder korte boodschappen van ds. H. Jochums uit Wuppertal, prof. dr. S. Külling uit Basel en de heer J. K. Overbeeke uit Antwerpen, koor-, solo- en samenzang en het optreden van een bazuinenkoor uit Duitsland. Het comité, waarin ook de heer J. Boelema te Leiden, voorzitter van de chr. gereformeerde ker keraad zit, heeft de medewer king van de Evangelische Om roep, de Geref. Bond in de Her vormde Kerk, de vereniging „Schrift en Getuigenis" en een groot aantal vooraanstaande fi guren in verschillende kerken en kringen. Volgens ds. C. den Boer te Wagenin- gen, tweede voorzitter van de Ge ref. Bond in de Hervormde Kerk, is de bedoeling van deze dag te komen tot een publiek getuigenis „tegen de geest van wetteloosheid die in het leven van de westerse volken hand over hand toe neemt" „Wie niet ziende blind is, ontwaart met schrik hoe haast op alle terreinen van het levefchet gezag van het Woord van God wordt losgelaten. Die geest te on derkennen en ons ertegen te wa penen is een eerste eis". Strijden tegen de wetteloosheid kunnen wij alleen als we zelf in de greep van Gods waarheid verkerenmet hoofd en hart Er worden vele duizenden in de Rijnhal verwacht. Kerkgeld. De hervormde kerke raad in Nieuwkoop heeft per brief de klassikale (regionale) vergadering gevraagd, na te gaan of uit de "generale kas" van de Hervormde Kerk ook gelden worden besteed aan "bevrij dingsbewegingen" in de wereld. Dit omdat velen daartegen be zwaar hebben aangetekend. Bij een aantal leden van de Remon- stranse Broederschap in ons land heeft de berichtgeving over een gift van de Wereldraad van Kerken aan het Patriottisch Front van Rhodesië onrust en ook verontwaardiging gewekt. Daarom heeft het bestuur van de ze kerk een brief geschreven aan het uitvoerend comtié van de We reldraad waarin om opheldering wordt gevraagd. Het bestuur be treurt het dat de public relations van de Wereldraad juist ten op zichte van zaken die aanleiding geven tot ongerustheid te wensen overlaat en dat de kerken te wei nig betrouwbare gegevens'heb ben om hun leden op de juiste ^■r te lichten. Hulp Professor Firet ....Wie volwassenendoop voorstaat, is daarmee nog geen tegenstander van kinderdoop.... Slachtoffers. De Wereldraad van Kerken heeft f. 100.000 overge maakt naar het hulpverlenings orgaan van de Raad van Kerken in India, waar als gevolg van zwa re regenval een noodtoestand heerst. De raad treedt ook op als coördina tor van een kerkelijke voedsel- luchtbrug naar Asmara, de hoofdstad van de Ethiopische provincie Eritrea waar afschei dingsbewegingen strijden voor zelfstandigheid. Omdat de weg naar de havenstad enige tijd ge sloten is geweest, was het niet mogelijk voedsel naar Asmara te brengen. Daardoor is voedsel voor de gewone mensen onbe taalbaar geworden. Meer dan 100.000 mensen in Asmara heb ben als gevolg van deze toestand geen inkomsten. Censuur. De rooms-katholieke leiders in Polen eisen in een zon dag in alle kerken voorgelezen herderlijk schrijven dat de cen suur wordt afgeschaft en dat de kerk meer toegang krijgt tot de massamedia. "Censuur van overheidswege is een wapen van totalitaire regimes", aldus de brief. De drie rk bladen in Polen hebben, volgens de brief, een oplage van 190.000, terwijl een miljoe nenoplage gewenst is. Vorig jaar zijn slechts 300.000 exemplaren van de catechismus gedrukt op een aantal van 8 miljoen school kinderen. De minister voor religieuze zaken. Kakel, heeft al verklaard, de brief in overweging te zullen nemen. Chr. Instituut Chr. Instituut. Dominee Theo Kotze, regionaal directeur in Kaapstad van het Chr. Instituut van Zuidelijk Afrika (dr. Beyers Naudé), heeft in ons land de lei ding op zich genomen van het Chr. Instituut in Europa. In juli week hij naar Europa uit omdat hij meent, voor de bevrijding van Zuidelijk Afrika buiten Zuid- Afrika meer te kunnen doen dan erbinnen. Hij gaat nu vanuit Ne derland aan de slag. Er moet nog kantoorruimte worden gevon den. Binnenkort komt ds. Kotze uit Engeland hierheen. De naam voor de Europese vesti ging van het Chr. Instituut is: Chr. Instituut buiten Zuidelijk Afrika. Omroep. De AVRO gaat de ko mende winter in het raddiopro- gramma "Richting" samenwer ken met de Nieuwe Vrijzinnige Omroep (NVO). Deze stelt zich onder meer ten doel, via r^dio en tv ontmoetingen tot stand te brengen tussen mensen van ver schillende religieuze en maat schappelijke overtuigingen. De NVO heeft zelf geen zendtijd. Het nieuwe veertiendaagse radio programma, dat op 7 oktober be gint, staat onder eindredactie van Jan van Herpen. AVRO en NVO, die beide volledige onafhankelijk blijven, hebben verklaard dat programma's van deze aard uit stekend passen in het brede ka der van een algemene omroep. Gelezen: "Wie nog uitdrukkin gen gebruikt als "Zo de Heer wil en wij leven" spreekt godslaster lijk als hij zich niet met alle kracht verzet tegen gebruik van atoomwapenen, zoals de neutro nenbom en dergelijke" (ds. H. Zunneberg te Driebergen). Beroepen Beroepingswerk. Hevormde Kerk: beroepen te Bleskensgraaf G. Mulder Bruchem-Kerkwijk, te Leersum A. J. de Bue Scharne- goutum (Fr.); aangenomen naar Ermelo S. W. Verploeg Alphen aan den Rijn (Oudshoorn-Rid- derveld), naar Rijswijk (ZH), S. L. Schoch Zoeterwoude, de be noeming tot bijstand in het pas toraat te Bilthoven H. Harkema Zeist; bedankt voor Ederveen G. Voordijk Oldebroek. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Amsterdam-Slotervaart-Osdorp (voor missionaire dienst in Pakis tan) J. D. Kraan Oegstgeest (voorheen predikant te Appel scha); aangenomen naar Abcou de kandidaat D. H. Sytsma al daar, naar Hellendoorn kandi daat H. Pol aldaar; bedankt voor Papendrecht T. W. Penning Hoo- gezand. Chr. Geref. Kerken: be dankt voor Ermelo H. van der Schaaf Dordrecht. Geref. Ge meenten: bedankt voor Nun- speet E. Venema Drachten, voor Wageningen N. W. Schreuder Goed, voor Goudswaard D. Hak kenberg Lisse, voor Puttershoek B. Reinders Hardinxveld. MADRID (GPD)-Eris parallel te trekken tussen Det de Beus en Maarten Sikking, hoewel de verschillen eveneens voor het oprapen liggen. Beiden verdedi gen het doel van het Nederlands hockeyteam, de een bij de dames die momenteel in Madrid strijden om de wereldtitel, de ander bij de heren die zich negen dagen gele den in Hannover tevreden moes ten stellen met Europees zil- Beiden komen uit Eindhoven, bei den debuteerden tegen Ierland, beiden wonnen met 1-0, beiden hebben nagenoeg dezelfde ideeën over het keepersvak. Ver schil is dat de Eindhovense zon dag tegen Tsjechoslowakije haar 12e interland speelde en Sikking er 103 op zijn conto heeft. Maar, er zit dan ook tien jaar leeftijdsver schil tussen de vaderlandse sluitposten. De 20-jarige sportmasseuse van het Eindhovense EMHC, is een groentje in het vak. Toen coach Huib Timmermans het dames roer overnam, koos hij bewust voor een brokje routine en een flinke dosis jeugd. Toos Bax en haar zusje Anneke, Maria Fik-, kers, Cathy Woudenberg, Nel van Kollenburg en Linette Sevens brengen de routine in, van de overige tien zijn er enkele net geen teenagers meer, hoewel de aanval - Hillen (18), Bleyerveld (20) en Le Poole (18) - met 30 in ternationale wedstrijden nog aan de piepjonge kant is. Achterin steunt Oranje op meer er varing. Anneke van Puffelen- Bax, Suzanne Bekker en Maria Mattheusens-Fikkers brengen 151 caps in, maar voorstopper Fieke Boekhorst (20 jaar en 12 maal Oranje) draagt dezelfde wa penfeiten aan als doelvrouwe Det de Beus. Zij wordt van alle dertien oran jeklanten tot nu toe het minst tot arbeid gedwongen. Tegen India en Tsjechoslowakije kon ze een incidenteel succesje van de te genstander tegemoet zien, werd weliswaar twee maal gepasseerd, maar voor het overige was het van afstand toezien. „Mijn probleem is om de concentratie te bewaren. Nonchalant mag je niet worden, want als die ene bal komt moet je hem hebben. Ik baalde dan ook fors toen ik werd gepasseerd, maar had niet de in druk dat ik die doelpunten had kunnen voorkomen. Natuurlijk is me dat wel eens overkomen Dan analyseer je zo'n situatie en hoopt daar je winst mee te doen" Condities „Als keepster van het Nederlandse team word je zelden echt op de proef gesteld. Toch moet je er bij blijven. Een paar weken geleden, in het vierlandentoernooi, kreeg Timmermans: „Het uitverdedigen en uitlopen zijn zwakke punten, waaraan ik veel met haar moet werken, voor de rest doet ze haar werk prima. Een beste kracht in het team. Ze heeft het privé niet altijd even gemakkelijk gehad, maar misschien is ze juist daarom wel zo sterk. Ze wil zich bewij- Det de Beus heeft daarop een aan merking. „Toen ik in Oranje kwam, wilde ik me bij mijn club EMHC bewijzen. Nou, ik ging fraai de boot in. Je moet normaal doen en niet ineens extra goed willen zijn. Dat heeft geen zin, werkt zelfs averechts" ik lekker veel werk op te knap pen. West-Duitsland drong erg aan. Dan kan je in de wedstrijd groeien. Maar soms denk ik wel eens waar heb je al die trainingen nou voor bijgewoond. Waarom heb je ervoor gezorgd dat je con ditioneel even sterk bent als de veld speelsters?" „Dat is uiteraard wel een noodzaak, want als je conditioneel niet mee kunt komen, kan je nooit zeven tig minuten de concentratie op brengen. In feite vind ik de zater dagse trainingen op het kunst gras van Zoetermeer nog het fijnst. Dan wordt er op het doel gewerkt. Dan kan ik me uitleven, me afreageren. In wedstrijden komt dat er vaak niet van. Het best ben ik dus-eigenlijk op de training. En, voor de wedstrijd. Dan neemt Huib Timmermans me stevig onderhanden. Hij geeft mij het gevoel er weer helemaal bij te horen, want per slot van re kening ben je als keepster toch maar een eenling. Althans in het veld". Coach Huib Timmermans, de man die de heren van Amsterdam naar de landstitel voerde en bij de da mes met strenge hand regeert, noemt Det de Beus een emotio neel type met een formidabel reactievermogen. Daaruit is ook te destilleren dat de Eindhovense graag schoten op het doel krijgt „Ik ben vrij lang van stuk, kan met mijn voeten de hoeken van het doel bereiken en probeer dan ook alle ballen op mijn legguards te nemen, zpdat Caty Wouden berg en Suzanne Bekker op de lijn weinig te doen krijgen. Dat gaat me goed af, het wegwerken van de gestopte schoten is mijn Straatvoetbal Angst kent ze niet. Ze beschermt zichzelf permanent met een mas ker. „Ik heb Marlieke Oltmans van Pinokè eens een bal op het hoofd zien krijgen. Daar heb ik weinig trek in. Dat ik niet bang ben, heb ik overgehouden aan de tijd dat ik op straat voetbalde. Ik deed niet anders, was altijd met jongens bezig. Hockey kwam pas later, hoewel ik wel in het Ne derlands jeugdteam heb ge speeld". „Een jaar ziekte hield me, denk ik, uit Jong Oranje, hoewel ik zelf het gevoel had dat het best ging. Dat gevoel heb ik nu ook. Maar dat vloeit natuurlijk ook voort uit de kracht van mijn medespeel sters. Defensief zit het bij ons goed in elkaar en zoals ik er nu over denk, hoop ik nog een jaar of vier mee te draaien-Jammer voor Joliën Mahlers, die steeds op de bank moet zitten. Ik weel niet of ik dat een jaar vol zou houden. Je wilt spelen en het liefst zo hoog mogelijk". „Daarom ben ik voorstandster van een landelijke hoofdklasse voor dames, zoals de heren die heb ben. Maar ik hoor veel andere geluiden. Diverse meisjes gelo ven er niet in, denken dat het Westen en Zuiden binnen de kortste keren toch weer de toon aangeven. Er zit wat in. Aan de andere kant zou je dan wekelijks r onder druk komen te staan, vat ik allee de kampioenscompetitie als i gen teams als Amsterdam. HGC en Weri Di spelen. Wie weet zou den we met een landelijke hoofd klasse ook het spelpeil van Oranje wel opvijzelen. Voorlopig moeten we het zonder doen en hopen dat we volgende week maandag als wereldkampioen Madrid verlaten. Dat zou mooi zijn". J M£A4X7~ A/ 40770 MA4£ t/AZF' £44X7 'tf J Vn I/v/ier...

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15