Aardbeving in Oost-Iran eist duizenden doden Nederzetting op Westoever door de rechter m OLGA Ruzie Somoza met buurlanden Dienstplicht zwarte Rhodesiërs Gerucht brengt Zuid-Afrika in rep en roer Staat de postcode rin een advertentie of brief?' Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. MEER DAN 40 DORPEN MET DE GROND GELIJK GEMAAKT TEHERAN (AFP/UPI/DPA/Reuter) - Bij een zware aard beving in het oosten van Iran zijn zaterdagavond naar schatting vijftienduizend mensen om het leven geko men en tenminste achttienduizend gewond. De aardbeving, die een kracht had van 7,7 op de schaal van Richter, trof de stad Tabas. Hier overleefden slechts tweeduizend van de dertienduizend inwoners de ramp. Naast Tabas werden nog veertig dorpen in de omgeving totaal verwoest. Meer dan zestig dorpen liepen zware schade op. De sjah van Iran heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd. Het staatshoofd nam persoonlijk de leiding van de hulpverlening op zich. De kans is zeer groot dat het doden tal nog sterk zal stijgen. Functio narissen vari het ministerie van volksgezondheid en het Rode Kruis willen echter geen cijfers bekendmaken Voordat red dingsploegen officieel verslag hebben uitgebracht. Vier zware Iran wordt vaak getroffen door aardbevingen. In het zaterdag avond getroffen gebied vielen in 1968 al twaalfduizend doden Er zijn in Iran in de afgelopen twin tig jaar tenminste vier zware aardbevingen geweest met in to taal bijna 35.000 doden. De zwaarste aardbeving die Iran voor zover men- weet ooit heeft getroffen was in 1721. Toen vielen naar schatting 250.000 doden. In het getroffen gebied zijn in deze tijd van het jaar de dagen zeer warm en de nachten bijzonder koud. In de stad Tabas waren nog enkele piensen tijdens de aard schok op straat, maar in de om ringende dorpen heeft men de gewoonte eerder naar binnen te gaan, zo wordY vanuit het ramp gebied gemeld. Mede hierdoor verwacht men dat er nog vele doden gevonden zullen worden pp het platteland. Bomaanslag in Jeruzalem JERUZALEM (Reuter/UPI) - Ze ven joden en Arabieren zijn za terdag licht gewond bij een bom aanslag bij de Jaffa-poort in de stadsmuur van Jeruzalem. Twee bommen ontploften kort na el kaar. De politie heeft dertig men sen aangehouden voor ondervra ging. De afgelopen maand zijn meer dan twintig bommen geplaatst in Is raël en de bezette gebieden. De meeste werden onschadelijk ge- maakt voor ze ontploften. Vier werden gedood. Gewonden bij betoging MANNHEIM (Reuter) - Bij een be toging in Mannheim tegen de ui terst rechtse NPD zijn gisteren verscheidene politiemannen ge wond geraakt en circa 50 mensen gearresteerd. Ook zaterdag werd in deze stad betoogd tegen de NPD. Rond 4.000 mensen hielden een protestmars door Mannheim die gesteund werd door de ker ken, de vakcentrales én de grote politieke partijen. r Een Iranees treurt op de puinhopen van zijn huis. Zijn hele familie is bij de ramp omgekomen Arabieren winnen beroep JERUZALEM (GPD) - Het Israëli sche hooggerechtshof heeft gis teren een voorwaardelijke uit spraak gedaan waarin het de bouw van huizen en de bewoning ervan door Israëlische burgers naast het Arabische dorpje Beth El op de bezette westelijke Jor- daanoever verbiedt. Deze uit spraak volgt een beroep van twaalf Arabische landeigenaren wier land door Israëlisch militair bestuur in 1970 in beslag geno men was, op grond van veilig heidsoverwegingen. Op het in beslag genomen land werden echter dit jaar huizen neergezet voor leden van de ex- PAGINA 7 treme Goesh Emoeniem-bewe- ging die zich daar wilden vesti gen en tot dan toe in een nabij gelegen militair kamp waren on dergebracht. Verleden week werd er ineens spoed gemaakt met de bouw en betrokken 15 fa milies onverwacht de nog lang niet afgebouwde huizen uit angst voor een eventuele bevriezing van de oprichting van nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever De Goesh Emoeniem-leden vrees den dat zo'n bevriezing wel eens deel zou kunnen uitmaken van de overeenkomsten die tijdens de topconferentie in Camp David zijn gesloten. De Goesh Emoe- niem-leden wensten zo'n besluit voor te zijn door hun nederzet ting te stichten voordat de be vriezing van kracht zou wor den. De voorlopige uitspraak van het Is raëlische hooggerechtshof stelt vooralsnog echter de Arabische landeigenaren in het gelijk en verbiedt de stichting en bewo ning van de nieuwe nederzettin gen totdat het ministerie van de fensie en het militaire bestuur zich nader verklaren over de vei ligheidsoverwegingen die een rol speelden bij de inbeslagneming van het gebied. De Goesh Emoeniem-leden heb ben hun woede uitgesproken over het besluit van het hoogge rechtshof en gisteravond heeft het bestuur van Goesh Emoe- niem de>speciale vergadering bij eengeroepen om zich te beramen over de te nemen stappen. Maar ook het Israëlische militaire be stuur bevindt zich momenteel in een uiterst hachelijke situatie. Te meer daar deze voorwaardelijke uitspraak van het hooggerechts hof wel eens aanleiding kon ge ven tot verdere acties van Arabi sche landeigenaren wier land uit zogenaamde veiligheidsoverwe gingen in het verleden in beslag is genomen. Kijken is kiezen uit Olga's brochure „Het Rijke Slapen" Deze brochure staat vol met spring- boxen, spreien, gordijnen, kussens, •fdborden en matrassen. Welke ook prefereert, u.vindt hel bij )lga. Bestel de brochure en binnen •nkele dagen kunt u zichzelf over- ■n. Stop üw naam en adres met bij f 1,- aan postzegels ingesloten, in een als brief gefran keerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f 1,- over per giro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke I. Slapen: Olga, Postbus 1 I Leiden, Posleiro 12002. Eén van de vele voorbeelden uit de veelklei 24pagina's dikke brochure van Olga. t.b.v. Nat. Puzzelactie Het Gehandicapte Kind" MANAGUA/CARACAS/SAN JO SE (AFP/Reuter/UPI) - Terwijl de situatie in de Midden-Ameri kaanse staat Nicaragua onduide lijk is vanwege de door president Somoza ingestelde censuur krijgt de burgeroorlog in dit land steeds meer internationale kanten. De Venezolaanse president Carlos Andres Perez, een felle tegen stander van het regime-Somoza, heeft verklaard dat hij vandaag naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gaat om de situatie in Nicaragua aan de kaak te stellen. De beschuldigin gen over en weer tussen Nicara gua en Costa Rica worden steeds krachtiger. SALISBURY (AP) - In e poging de verslechterende mili taire toestand'te verbeteren heeft de Rhodesische overgangsrege ring zaterdag gezegd dat voor alle zwarte burgers dezelfde dienst plicht zal gelden als voor de blan ken. Een van de zwarte leiders, ds. Si- thole, heeft meegedeeld dat de regering deelneming aan door Groot-Brittannië en de V. S. georganiseerde besprekingen met de in het buitenland vertoe vende leiders van guerrilla-be wegingen voorlopig heeft uitge steld. Sithole is de huidige voorzitter van de het land besturende viermans "uitvoerende raad". De andere drie leden zijn bisschop Moezo- rewa, het stamhoofd Chirai en premier Ian Smith. Inde verklaring van zaterdag wordt gezegd dat de vele guerrilla-aan vallen een einde maken aan de pogingen tot overeenstemming te komen met de nationalistische leider Nkomo. De Rhodesische guerrilla-leider Joshua Nkomo heeft een radioin terview verklaard dat het bur gervliegtuig dat door zijn man nen is neergeschoten, voorna melijk militair personeel ver voerde. hebben vermoord uit de Vis count van de Rhodesische lucht vaartmaatschappij dat op 3 sep tember in de jungle neerstortte. Nkomo verklaarde: "Het is verba zingwekkend dat de westerse pers zoveel heeft gekrakeeld over de mensen die zijn omgekomen toen dit toestel werd neergescho ten, terwijl het regime dagelijks tussen de 30 en de 40 mensen van onze groep vermoordt, waar de westerse pers nooit over kikt" De regering van Nicaragua maakte gisteravond bekend dat ze haar ambassadeurs in Costa Rica, Pa nama en Venezuela voor overleg heeft teruggeroepen in verband met de houding van deze landen tegenover de rebellie in Nicara gua. Aanleiding tot deze diplomatieke stap is de beschuldiging van de autoriteiten in Managua aan het adres van Venezuela en Costa Ri ca dat de opstandelingen ge steund worden door Venezolaan se vliegtuigen, die hun basis heb ben in Costa Rica. Venezuela heeft vorige week vijf oor logsvliegtuigen aan Costa Rica verschaft "om zich te verdedigen tegen mogelijke agressie". Pa nama stuurde vier helikopters naar Costa Rica. Dit land heeft of ficieel geen leger en beschikt en kel over een politiekorps en een grenswacht. Aan de grens met Costa Rica, waar gisteren de opstandelingen dit weekeinde een nieuwe aanval ondernamen, werd vannacht he vig gevochten. De nationale gar de heeft de verzetsgroepen ver dreven uit de stad León, maar de guerrillas spreken van een "takti- sche terugtocht" en zeggen zich opnieuw te verzamelen in de bergstreken rondom de stad. In verschillende steden in het land wordt nog zware strijd geleverd. De algemene staking duurt nog steeds voort. Mogelijk aftreden Vorster JOHANNESBURG (GPD) - In de Afrikaanse dagbladen, die feitelijk allemaal als spreek buizen van de Nationale Par tij kunnen worden be schouwd, wordt het gerucht reeds als een „fait accompli" aangeduid: morgen zal de 63 jaar oude minister-president John Balthazar Vorster be kendmaken dat hij terug treedt. Een hardnekkige ziek te - vermoedelijk kanker - dwingt hem om in het der tiende jaar van zijn rege ringsperiode de politiek op te geven. In Zuid-Afrika zelf heeft de op handen zijnde beslissing de uitwerking van een schok. Men mag over Vorster den ken wat men wil, maar hij wordt in zuidelijk Afrika door vriend en vijand beschouwd als een bijna oudtestamenti sche persoonlijkheid, die zijn land met een eigen pragmati sche politieke stijl regeerde. Er zijn zelfs zwarte leiders in zuidelijk Afrika - zoals Ken neth Kaoenda en Julius Nye- rere - die meer respect heb ben voor Vorster dan voor sommige zwarte politici. Ook het State Department in Was hington liet inmiddels al doorschemeren dat het aan blijven van Vorster eigenlijk noodzakelijk is voor de oplos sing van het Rhodesische en Namibische probleem. Met Vorster geeft Zuid-Afrika's laatste grote sterke man het staatsstuur uit handen. Dat gebeurt op het ogenblik dat zijn land en geheel zuidelijk Afrika voor enorme histori sche veranderingen staan. In Rhodesië wordt met een bloedige guerrilla-oorlog de blanke heerschappij ten gra ve gedragen. Onzekerheid heerst over de toekomstige ontwikkeling van de vroegere Duitse kolonie Zuidwest- Afrika. De problemen in ei gen land - dat nu al sinds ja ren als een paria onder de na ties wordt beschouwd en met verdere economische sanc ties door de Verenigde Naties wordt bedreigd - eisen een oplossing. De opvolger van Vorster wacht dus geen gemakkelijke taak. Toch lijkt het erop aisof ach ter de schermen de kandida ten reeds begonnen zijn hun supporters om zich te verza melen en hun eigen ruzies uit te vechten. Vier mannen van de Nationale Partij hebben een kans om het ambt van de premier te kunnen overne men: minister van defensie P W. Botha, minister van bui tenlandse zaken Pik Botha, arbeidsminister Fannie Bo tha en ten slotte de minister van plurale betrekkingen, dr. Connie Mulder. Meer dan ooit zijn de blanken in Zuid-Afrika geneigd om - beinvloed door het geweld in Rhodesië en de toenemende „agressiviteit" van de Swapo in Namibië - alleen nog maar op de doeltreffendheid van het eigen leger te vertrouwen. Daarin ligt de grote kans voor de generaals op de achter grond en hun sterke man, P W. Botha. De minister van de fensie weet blijkbaar wat hij wil. In elk geval spreekt hij talrijke blanken uit het hart en naar hun zin als hij zegt dat Zuid-Afrika nooit een marxistisch regime in Nami bië zal dulden. Dergelijke sterke woorden hoort men graag; niet voor niets werd hij onmiddellijk de „havik" of de „valk" in de Zuidafrikaanse politiek ge noemd. Ook dr. Connie Mul der, die ongedeerd uit een schandaal rond zijn ministe rie van informatie tevoor schijn kwam en verleden week opnieuw tot leider van de Transvaalse Nationale Partij werd gekozen, ziet de ontwikkelingen zoals Botha. Geen concessies. Hij argu menteert dat Rhodesië hét voorbeeld is dat met zwarten niet te onderhandelen valt. Het proces van voortdurende blanke concessies in Rhode sië heeft, aldus redeneert Mulder, uiteindelijk tot de in eenstorting van Rhodesië geleid. Tegenover hen staan de onop vallende arbeidsminister Fannie Botha, die bezig is om de laatste overblijfsels van de zogenaamde „job reserva tion" (de verdeling van ar beidsplaatsen voor blank en zwart) op te doeken, en de ook in het buitenland niet onpo pulaire minister van buiten landse zaken, Pik Botha, die onomwonden tegen zijn landslieden zei dat hij niet be reid was om voor een apart heidsbordje in een lift te ster ven. Zijn kansen om als op volgervan Vorster gekozen te worden, acht men echter zeer gering. Hij wordt als politiek onervaren beschouwd. Van zijn redevoeringen, inter views en persconferenties - vooral in New York - wordt gezegd dat het hier alleen maar om verkiezingspropa ganda voor intern gebruik gaat. In de geruchten wordt gezegd dat hij en Fannie Bo tha een „gentlemen's agree ment" hebben afgesloten om een gemeenschappelijk front tegen P. W. Botha en Mulder te vormen. Eventueel willen zij echter ook Botha tegen Mulder steunen, om dan al thans de ministeries van bui ten- en binnenlandse zaken in eigen handen te kunnen hou den. Als Vorster werkelijk aftreedt, zullen Zuid-Afrika en de we reld uiterlijk op 28 september zijn opvolger kennen. Op de ze dag komt de Nationale Par tij ook bijeen om de presi dentskandidaat te benoemen. Voor Vorster zelf resteren drie mogelijkheden: ofwel hij treedt definitief af, ofwel hij blijft aan, ondanks zijn ziekte; de derde mogelijkheid is dat hij presidentskandidaat wordt. Voor het staatspresi dentschap. Maar dit ambt zal hij zeker alleen -aanvaarden indien de grondwet wordt veranderd en het staatshoofd meer politieke rechten en mogelijkheden krijgt. Los van de dagelijkse politieke problemen en conflicten zou Vorster dan zijn tijd kunnen besteden aan de geplande grondwetsveranderingen en de politieke samenwerking met kleurlingen en indiërs. Volgens deze nieuwe plannen zullen deze beide bevol kingsgroepen in eigen parle menten en regeringen vanaf 1980 aan het politiek bestuur van Zuid-Afrika kunnen deelnemen. ADVERTENTIE pttpost Gebniik'm goed.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7