DAGBLAD LEIDSCH AKKOORD IN CAMP DAVID Kampioenen in Ter Aar gehuldigd vandaag Vrede moet mannden zijn Leidschendams bedrijf door het personeel bezet Pinocchio 35657 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 Doorbraak WASHINGTON (AFP/Reuter/UPI) - Het topoverieg in Camp David heeft geresulteerd in twee akkoorden die mogelijkheden bieden voor vrede in het Midden-Oos ten. Gisteravond tekenden president Sadat van Egypte, pre mier Begin van Israël en president Carter van de Ver enigde Staten de overeenkomsten in het Witte Huis in Washington. De akkoorden dienen als kader voor een definitieve vredesrege ling die binnen drie maanden rond moet zijn. Om de afspraken ten aanzien van de bezette Jor- daanoever en de Strook van Gaza na te kunnen komen is mede werking vón Jordanië nodig. Ko ning Hoessein gaat binnenkort naar Washington. De hoop is dat hij zich dan bij de overeenkomst aansluit. N ederzettingen Het voornaamste punt waarop de beide landen het niet eens zijn geworden is het lot van de Israëli sche nederzettingen ip de bezette gebieden. Beloofd is dat het Is raëlische parlement hierover binnen twee weken een uitspraak zal doen. Het eerste van de twee akkoorden betreft de overeenkomst van Is raël met Egypte. Hoofdpunten hieruit zijn de terugtrekking van de bezettingsmacht van Israël uit de Sinaï, wat binnen drie maan den moet beginnen J het aangaan van diplomatieke betrekkingen en het instellen van een aantal "veiligheidszones", waarvan de luchtbases onder een burgerbe- stuur van Egyptenaren wordt ge steld. Het tweede akkoord moet een al gemeen kader voor vrede in het Kritiek groot succes voor president Car ter op internationaal vlak. Carter zei gisteren dat er meer uit het overleg was gekomen dan hij had verwacht. Ook zei hij dat door de ze overeenkomsten de Palestij- nen hun rechten zouden kunnen uitoefenen, hoewel er in de over eenkomst niet wordt, gesproken over de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO. Premier Begin heeft gezegd dat het parlement nu vrij is om elke be slissing te nemen over de neder zettingen. Israëlische kolonisten in de bezette gebieden hebben de akkoorden al een "zware slag voor de Zionistische zaak" ge noemd. Binnen de regeringscoalitie van premier Begin bleken de reacties op de akkoorden uiteen te lopen Minister van landbouw Sjaron wierp zich op als een voorstander van de overeenkomsten door te zeggen dat deze "een geweldige stap in de richting van de vrede betekenen". Oppositieleider Sjimon Peres, lid van de Arbeiderspartij, stelde dat "de weg naar de vrede nu open is". Hij gaf echter geen antwoord op de vraag of zijn partij Begin's regering in het parlement zal steunen. Midden-Oosten vormen. Hierifr is overeengekomen dat de nu nog door Israël bezette westelijke Jordaanoever en de Gazastrook vijfjaar lang een overgangsrege ring krijgen waarin Israël, Jorda nië en de Palestijnen zijn verte genwoordigd. Er komt op de Westoever een internationale vredesmacht, maar zonder Ame rikanen. Na vijf jaar moeten de Palestijnen volledige autonomie krijgen, maar Israël houdt een beperkt recht om in de nu nog bezette ge bieden een legermacht te hou den. Voor de interne veiligheid zorgt de plaatselijke politie. Egypte en Israël hebben verder afgesproken schriftelijk van ge dachten te wisselen over de toe komst van Jeruzalem. Rechten Het slagen van de conferentie in Camp David is een bijzonder Leidsch Dagblad Q«en krant beiorgd? Bal dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. De Palestijnen, Syrië en de burge meester van Nabloes, een stad op de westelijke Jordaanoever heb ben in een eerste reactie felle kri tiek geleverd op de akkoorden. Een woordvoerder van de PLo zei dat de overeenkomsten al leen de „uitbreidingsdrang" van Israël ten goede komen. Burgemeester Bassam a-Shaqa van Nabloes, zelf een Arabier, zei dat Sadat zich met de ondertekening heeft verwijderd van de Palestij nen en andere Arabische volke ren. Het conflict wordt volgens hem slechts versterkt. Een woordvoerder van de Syrische regering zei vanmorgen dat de overeenkomsten alleen maar een goedkeuring inhouden van de Is raëlische bezetting van Arabi sche gebieden en dat deze belan gen van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten dienen. In Damascus wordt woensdag een topconferentie gehouden van Arabische landen. Syrië heeft aangekondigd dat hierop "een krachtig antwoord" op Camp David zal worden gegeven. Later opldaringen In de nacht en ochtend plaatselijk een bui, later op de dag meer opklarin gen. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Minimum temperaturen omstreeks 10 graden. Maximum temperaturen rond 16 graden. Zon op: 7.20 uur; onder: 19.47 uur Maan op: 21.11 uur; onder: 10.25 uur Hoogwater te Katwijk om 5.34 en 17.57 Laagwater te 1.42 en 13.55 uur. kant en klare DEUR-KOZIJNEN van vurehout of meranti vanaf 54.- voor alle gangbare deurmaten en muurdiktQn tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenige Touwfabriek zaterdags tot 5 i Na Utrecht- Ajax twaalf arrestaties UTRECHT - De komst van 200 Ajax-supporters naar Utrecht en de „ontvangst" door de supporters van FC Utrecht heeft gisteren geleid tot 12 arrestaties, het in be- sen, het in de brand steken van een stuk talud van het stadion en een grote glas schade voor het gemeente lijk vervoerbedrijf. Dat er moeilijkheden zouden komen, was te voorzien: de Amsterdamse supporters waren per pamflet opgeroe pen om ook buiten de lijnen strijd te voeren met FC Utrecht. Van de 12 gearresteerde perso nen (Utrechters zowel als Amsterdammers) is er één vastgehouden: hij stak 200 vierkante meter talud in de brand en zal mogelijk deze week al berecht worden. Het is de 18-jarige G. A. van S. uit Amsterdam, die door twee rechercheurs-in-burger werd gepakt. De politie had 72 man ingezet. De Amsterdammers zijn na de wedstrijd in drie bussen af gevoerd, onder een regen van stenen die de Utrechters naar de bussen wierpen. De supporters volgden de Am sterdammers tot aan het sta tion, waar ze zelfs probeer den de trein te bekogelen. Er is zelfs straatmeubilair ver nield: telefooncellen, ver- keerszuilen. Het gemeente lijk vervoerbedrijf was van ochtend nog druk bezig de schade aan de bussen op te nemen. Wat er toch nog in Camp David is bereikt, moet op het eerste vluch tige zicht de wereld tot grote te vredenheid stemmen. De hoop op iets dat op een akkoord leek, was al langzamerhand uitgedoofd; dat maakt de verrassing van de vroege maandagmorgen nog zo veel prettiger. Natuurlijk is het riskant om nu al het woord "vrede" in de mond te nemen. De hindernissen zijn tal rijk en vol stekels. De oplossing van een aantal zaken wordt in wat op dit moment uit de akkoor den bekend is hoogstens aange stipt. De "autonomie" voor de bewoners van Westelijke Jor daanoever en Gazastrook na een overgangsperiode van vijf jaar moet inhoud krijgen. Militaire aanwezigheid van anderen ver staat zich moeilij&met het dop pen van de eigen bonen. De positie van de Palestijnen lijkt voorblsnog ongewis. Dat zou een gevaarlijker tijdbom onder de oogst van Camp David kunnen zijn dan het feit dat er over de Israëlische nederzettingen in de Sinaï geen akkoord is bereikt Ongetwijfeld grootste winst van de politieke marathon in Camp Da vid is dat Israel het principe heeft geaccepteerd, zich terug te trek ken uit de bezette gebieden. Mis schien blijven we binnen de gren zen van de voorzichtigheid als we van een 'doorbraak' spreken Jimmy Carter beleeft de vrucht baarste uren van zijn president schap. Aan dergelijke uren zijn de bijna twee jaar in het Witte Huis schaars geweest. De moed waarmee hij zijn in menig op zicht wat onbestemde politieke toekomst in de waagschaal heeft geworpen bij de top van Camp David, verdient de bewondering en dank van de hele wereld. Ook op de zesde speeldag van de competitie is lijst aanvoerder Ajax ongeslagen gebleven. De Amsterdam mers wonnen de eens zo las tige uitwedstrijd tegen de FC Utrecht met 4-1. Het ging opnieuw erg gemakkelijk al lemaal. Roda JC blijft uit stekend volgen. De Limbur gers, die dit jaar definitief willen doorbreken, versloe gen AZ'67 met 3-1, een zege waar niets op af te dingen viel. PSV en Feyenoord had den opmerkelijk weinig moeite met respectievelijk VW en Haarlem. Beide ploegen zegevierden met 5 Op regionaal niveau liep het bij UVS in de Kikkerpolder volledig uit de hand. Scheidsrechter Schönhage bleek niet opgewassen te zijn 24 PAGINA'S tegen de 'geintjes' die DHS uithaalde en het ging dan ook helemaal fout. De wed strijd werd zelfs gestaakt, maar uiteindelijk toch uit gespeeld. Een bizarre verto ning. Zijspancrosser Wil van der Laan prolongeerde, samen met bakkenist Jaap van Vliet, gisteren in Helmond zijn Nederlandse titel. Het Ter Aarse duo won beide manches en dat was ruim voldoende om 'pechvogel' Cor den Biggelaar voor te blijven. PAGINA'S 13-20 Zuidmolukkers waren uit op overval op geldtransport. PAGINA 5 Juristen vormen "Helsinki- groep". PAGINA 9 Wil van der Laan (linksen Jaap van Vliet (rechts) werden gisteravond in hun woonplaats Ter Aar gehuldigd door burge meester Verhoef. Zij ontvingen van hem gelukwensen en een beker ter herinnering aan het behaalde nationale kampioen schap bij de zijspancrossers. Het moment waarop de akkoor den van Camp David werden-on dertekend. President Sadat (links), president Carter (midden) en premier Begin zetten hun handtekening onder de overeenkomsten, die na bijna twee weken intensief onderhandelen zijn bereikt. ROTTERDAM (ANP) - De 21 personeelsleden van transportonderneming Verwer uit Leidschendam houden sinds vanochtend half zeven de opslagloods van het bedrijf aan de Bin nenhaven in Rotterdam bezet. De toegang tot het terrein is geblokkeerd met vrachtwagens De bezetters willen, dat de trans portonderneming Van Ruiten, Verwer vonge week werd overgedaan, schriftelijke garanties voor de werkgelegen heid geeft. Een woordvoeder van de vervoers- federatie NVV/NKV verklaarde vanochtend, dat de nieuwe eige naar alleen uit is op de vergun ningen van Verwer, om zijn zwar te tonnage gewit te krijgen. Vol gens hem wordt het opgekochte bedrijf nu bewust het faillisse ment in gejaagd. De werknemers van Verwer vrezen dat hun werkgelegenheid wordt aangetast, omdat de verkoop van het bedrijf eerder dit jaar afketste op de weigering van Van Ruiten n schriftelijke garanties voor de werkgelegenheid te geven. Hun bange vermoedens werden sterker, toen Van Ruiten vorige week aankondigde vier vracht- wagens te willen verkopen. De chauffeurs van deze wagens zou den dan op proef bij Van Ruiten in dienst mogen komen voor 65 uur per week, aldus de zegsman van de vervoersfederatie. Dat het bedrijf bewust de nek wordt omgedraaid, blijkt volgens de woordvoeder uit het feit, dat er sinds het afspringen van de eer ste onderhandelingen niets meer te doen is bij de vroeger goed renderende onderneming. Pizzeria Ristorante Noordeinde 55, Leiden vanaf 19 september speelt de gitarist-zanger ENZO AMATO Primeur in Leiden: pizza gebakken 1 Diverse barbecue specialiteiten. Diverse kalfsescalopes. Originele Italiaanse vissoep. originele houtoven. Maandags gesloten. Geopend van 17.00-23.30 uur. Tel. 071-149960. VOO in gelijk: minister moet snel beslissen HILVERSUM/DEN HAAG (GPD)- De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft de Veroni ca Omroep Organisatie vanoch tend laten weten dat de VOO in het gelijk wordt gesteld inzake de eis om minister Gardeniers van CRM te dwingen zo spoedig mogelijk een uitspraak te doen omtrent de C-status van Vero- De afdeling rechtspraak wil geen termijn stellen waarbinnen de minister haar beslissing dan wel moet nemen, maar is wel van mening dat die beslissing op zo kort mogelijke termijn moet worden genomen. mijn vriend

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1