Oliestaking België nog uitzichtloos Sfeer van optimisme in Namibië ^PIls lËGINNEN^ -akanti®to®si?9!en een wuistci(2iin9- F 2167.- PLUS Ware vuurproef in Portugal voor democratie NIET GEK Premier Tindemans zwijgt RAF-LID PROLL IN ENGELAND GEPAKT Democraten actief in Swapo-d Kom bij Heineken. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 BRUSSEL ANP De Belgische premier Tin- demand heeft zich gisteravond, tijdens zijn persconferentie na het wekelijks kabinetsbe raad, niet willen uitspreken over de oliestaking in België. Messerschmitt (80) overleden MÜNCHEN - De luchtvaartpionier en beroemde vliegtuigconstruc teur Willy Messerschmitt is giste ren op-80-jarige leeftijd aan de gevolgen van een operatie in een ziekenhuis in MünChen overle den. Messerschmitt werd op 26 juni 1898 in Franfort geboren. In 1926 bouwde hij het eerste geheel me talen vliegtuig, de "Messersch mitt 18". Als technisch directeur van de Bayerrische Flugzeugwerke, die later werden omgedoopt ih Mes serschmitt A.G., kwam hij in 1927 met de M-19, het eerste lichte vliegtuig dat een zwaardere la ding dan het eigen gewicht kon Later begon hij met de seriebouw van de legendarische jager M-109, die lange tijd in gebruik is ge weest bij de Duitse luchtmacht. In 1942 werd de M-262 gebouwd, de eerste straaljager ter wereld. Na de oorlog werkte Messerschmitt voor verscheidene vliegtuig- bouwfabrieken in het buiten land. Vrouw Filatov schrijft Carter MOSKOU (ANP) De vrouw van Anatoli Filatov die in juli ter dood is veroordeeld wegens spionage vöor de Verenigde Staten, heeft gisteren verteld dat zij een brief heeft geschreven aan president Carter waarin zij hem om hulp voor haar man vraagt, omdat hij blijkbaar niet weinig verdiensten heeft voor uw land'. Tamara Filatova gaf. journalisten uit het westen afschriften van haar brief. Zij zei deze geschre ven te hebben "uit wanhoop om dat de doostraf elke dag aan mijn man kan worden voltrokken" Mevr. Filatov zei dat haar man had bekend dat hij in Algiers was be naderd door de Amerikaanse 1 centrale inlichtingendienst CIA, en erin had toegestemd er voor te werken na zijn terugkeer in de Sowjet-Unie. Dat is een zaak van de ministers Claus (economische zaken) en Spittaels (arbeidszaken), aldus Tindemans. De naaste medewer kers van minister Spittaels (de bewindsman zelf is ziek) hebben gisteren overigens niets kunnen bijdragen tot de oplossing van het conflict. Vertegenwoordigers van de Belgische Petroleumfede- ratie, de overkoepelende organi satie van de Belgische oliemaat schappijen, bleven zich in een ge sprek op het ministerie van ar beid op het standpunt stellen dat ze geen werk kunnen verschaffen aan de ruim vierhonderd ontsla gen medewerkers van de RBP- raffinaderij in Antwerpen, die op straat kwamen nadat dit bedrijf zijn deuren sloot. De Belgische vakbonden riepen een staking uit om af te dwingen dat die arbei ders in dienst genomen zouden worden door de andere raffinade rijen. Men hoopte gisteren dat de werk gevers in de olieindustrie zich be reid zouden verklaren tot een ge sprek met de vakbonden die de staking uitriepen. Dat bleek niet het geval te zij n en de situatie lijkt voorlopig uitzichtloos. Verhard De situatie aan het „benzinefront,, heeft zich in de afgelopen week in België steeds meer verhard. Sta kende arbeiders van de raffina derijen gingen al tot acties over Zo werden slangen van benzine pompen doorgesneden bij pomphouders die zich onder meer vanuit Nederland lieten be voorraden. Vrijdag in de loop van de ochtend, kwam het bij de Bel- gische-Nederlandse grens tussen Breda en Antwerpen tot tamelijk ernstige incidenten. Ongeveer honderd stakers hielden er uit Nederland komende tankwagens aan, dirigeerdën die naar een parkeerplaats (de grensovergang was enkele uren geblokkeerd - door auto's van stakers) en be schadigden minstens negentien tankwagens vrij zwaar. Lang niet iedereen in België kan begrip opbrengen voor de stakers in de olie-industrie. Automobilis ten bijvoorbeeld die bot vangen bij hun tankstation omdat de pomphouder niet meer kan leve ren zijn vanzelfsprekend niet te vreden. Maar ook kaderleden bij de raffinaderijen staan niet ach'- ter de stakers. Zij trachten de raf finaderijen zo goed "mogelijk draaiende te houden omdat, zo zeggen zij, het in een economisch benarde situatie verkerende Bel gië, deze staking niet kan hebben. Bij Esso-Antwerpen, een van de grootste raffinaderijen, beklaag de een vertegenwoordiger van het kaderpersoneel zich over de lakse houding van rijkswacht en politie, die pas heel laat optrad, toen stakers gisteren de raffina derij binnendrongen en dreigden afsluiters dichtte draaien „waar- ADVERTENTIE VANAVOND OP DE LEIDATO in het Za. 16 sept. Rob de Nijs S 21.15-21.45 uur S Tevens de Leidatokwis en de brievenbussenrace o.l.v. Hans Versnel a mede mogelijk gemaakt door: Metro Vliegreizen Rotterdam in samenwerking 2 met reisburo Cebuto - DoezastraatJ Leiden door de veiligheid van de raffina derij bedreigd werd,,. De kwestie moet opgelost worden door mid del van onderhandelingen en niet door „het chantagemiddel,, van staking, aldus deze man. Of er al werkelijk een bezinetekort in België dreigt is moeilijk uit te maken. Gisteren stonden in eh rond België nogal wat pompen droog, maar veel pomphouders kondigden aan dat vandaag weer benzine geleverd kari worden. Zij hadden kennelijk de verzekering gekregen dat ze in de nacht van vrijdag op zaterdag (waar van daan dan ook) weer bevoorraad zouden worden. Volgens Belgische Vakbondbe stuurders maken Nederlandse tankwagen-chéuffeurs abnor maal lange dagen om België te bevoorraden. LONDEN (GPD) - Astrid Proll, een van de oprichters van de West- duitse Rote Armee Fraktion, is gisteren door Scotland Yard gearresteerd in een garage in het Noordlondense Finchley. Zij werkte daar sinds november 1977 als instructrice voor monteurs-in- opleiding onder de naam Anna Pattig. Zij wordt ervan verdacht lijnse gevangenis en werd ver dacht van poging tot moord op twee politieagenten. Het proces tegen haar werd na vier maanden opgeschort, omdat zij aan acute bloedarmoede leed. Zij werd ver volgens in een sanatorium in hei; Zwarte Woud geplaatst, waar zij zich dagelijks bij de politie dien de te meidén. rol te hebben gespeeld bij de april 1974 ging Proll "onder- moord in april 1977 op de West- duitse federale aanklager Sieg fried Bubach. De Westduitse regering heeft om haar uitlevering gevraagd. Om dat uitleveringsprocedures in Engeland veel tijd in beslag ne men, zou zij vandaag voor een Londense rechter worden voor geleid. Aangenomen wordt dat de Britse regering medewerking zal verlenen en de uitlevering zal bespoedigen. Astrid Proll, nu 31, werd voor het eerst in mei 1971 in Hamburg gearresteerd. Zij was betrokken bij de gewelddadige bevrijding van Andreas Baader uit een Ber- gronds" en werd sindsdien niebj meer gezien. Aangenomen wordt dat Proll actief isgeweest bij de moordaanslag op Buback, maar zij stond niet op de Duitse lijst van meest gezoch te terroristen. Het is ook niet be kend of Proll na haar verdwijning in 1974 een aandeel heeft gehad in RAF-acties. In de garage waar ze werd gearres teerd, stond Astrid Proll bekend als een vriendelijke, wat in zich zelf gekeerde vrouw, die zich sterk interesseerde voor de vrouwenbeweging en voor foto grafie. Over de politiek of Duits land sprak zij nooit. Vorster zou aftreden JOHANNESBURG (AFP) - De premier van Zuid-Afrika, J.ohn Vorsterzal volgende week dinsdag zijn aftreden bekend maken. Dit meldde gisteren het regeringsgezinde bladDie Vaderland'. Volgens ,dit doorgaans goed geïnfor meerde blad zal de bekend making plaatsvinden op de eerste kabinetszitting in Pre toria onder voorzitterschap van Vorster na diens opname in een ziekenhuis in Kaap stad op 29 augustus. 'Die Vaderland' acht de kans groot dat Vorster zich be schikbaar zal stellen voor het ambt van president, dat sinds het overlijden vorige maand van president Nicholas Die- derichs vacant is. Deze oplos sing zou voor Vorster de mo gelijkheid scheppen zich te ontdoen van de zware belas ting van het premierschap zonder dat hij zich van het politieke toneel hoeft terug te trekken. LISSABON - De regering van de partijloze eerste minister Nobre da Costa in Portugal, die donder dagavond een vertrouwensvo tum in het parlement verloor, zal aanblijven totdat een nieuwe re gering is gevormd die wel het ver trouwen van de volksvertegen woordiging geniet. De premier heeft dit voornemen gisteren be kendgemaakt. De politieke partijen willen het aan president generaal Eanes overla ten een uitweg uit de crisis te zoeken. Hij heeft Nobre da Costa zonder medewerking van de par tijen tot premier benoemd. Vol gens de grondwet kan de presi dent het parlement ontbinden als drie maal achtereen een rege ringsprogram wordt afgewezen. In dat geval moeten nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreVen. "Het is een schande". Dat is de meest gehoorde reactie in Portu gal op de val van het kabinet-No- bre da Costa, de regering die viel nog vóór zij in het zadel zat. Het waarom van de schade is echter verschillend. Voor de een is het de schande van de politieke par tijen die opnieuw de problemen op de lange baan schuiven: "Drie maanden regeringscrisis zijn voor niets geweest". Voor de an der is het de schande van Nobre da Costa en zijn technocraten, die zonder daartoe ooit gekozen te zijn het beter meenden te weten dan de politieke partijen. De politici zijn intussen weer druk bezig met het vinden van een oplossing voor hetzelfde probleem. Want het is ongetwij feld waar dat na drie maanden de standpunten van de politie par tijen weinig veranderd zijn. Al leen de socialistische Partij geeft openingen aan. Mario Soares sprak gisteren van eën desnoods onafhankelijke regering en liet zelfs de eis varen dat de eerste minister een socialist zou moeten zijn. Hadden de socialisten dan niet beter gelijk akkoord kunnen gaan met de regering van Nobre da Costa? Het verschil is dat de socialisten hun staatsrechtelijk gelijk nu bewezen zien en presi dent Eanes zich wel drie keer zal bedenken opnieuw de grootste partij van Portugal vopr het hoofd te stoten. De mogelijke alternatieven schie ten echter niet te over. Zelfs yer- vroegde verkiezingen zijn nu niet mogelijk, omdat de president het parlement niet mag ontbinden als dat 'parlement de regering naar huis heeft gestuurd. Een gewone regeringscoalitie is zo goed als uitgesloten. De Socialis tische Partij is intussen voor alle coalitiekandidaten onaanvaard baar geworden. Behalve dan voor de Communistische Partij. Maar een linkse coalitie lijkt uitgeslo ten zolang de communisten tegen de EEG en het Internationale Monetaire Fonds blijven, twee instellingen waar Portugal intus sen niet meer onderuit kan. De oplossing zal dan ook gezocht moeten worden in weer een "nieuwe formule", zoals bijvoor beeld een regering op basis van een politiek akkoord maar zon der de gevolgen van een coalitie. Voorlopig weet echter niemand hoe met al die formules de grote problemen zouden kunnen wor den aangepakt. De machtbeluste partijen dreigen hun laatste goodwill bij het volk op die ma nier te verspelen. Wat dat betreft hebben velen Nobre da Costa ge- lijkgegeven: er moet nu eindelijk een oplossing komen voor de landhervorming, de economi- sche crisis, het schrijnende probleem van de gezondheids zorg en nog zoveel urgente problemen meer. Van de andere kant is nu ook gebleken dat de oplossingen niet simpelweg "technocratisch" kunnen zijn. De Portugese parlementaire demo cratie staat voor een ware vuur proef. ACTIES IN BULGARIJE ROME AFP) - Ter gelegenheid van de 34ste veij aardag van het communistisch bewind zijn op 9 september in verscheidene Bul gaarse steden manifestaties te gen de regering gehouden, zo meldt het Italiaanse persbureau Ansa uit kringen van dissidente Bulgaren in Rome. Er zouden ac ties zijn met spandoeken en op schriften tegen het regime, onder, meer op het Lenin-plein in Sofia, in Plovdov, Burgas en Varna. De organisatie zou berusten bij een verzetsbeweging die zich laat lei den door het voorbeeld van Char- ta-77 in Tsjechoslowakije. WINDHOEK-NAMIBIË (GPD) - Ondanks alle discussies over de afhankelijkheid van Namibië lijkt die nog ver en onwezenlijk. In Windhoek, de hoofdstad, valt er nog weinig van te bespeuren. De politieke strijd wordt nog al tijd elders gevoerd. In Pretoria, in het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in New York, in de hoofdsteden van de zogenaamde frontstaten Oost-Berlijn zelf luisteren h en de plannen tot de orde zelfs Moskou. De Namibië de voorstellen gaan dan over de dag. Hun scep- zegt hen dat het uiteindelijk I toch de dagelijkse gebeurtenis sen in het land zelf zijn, die een staat als staat doen functione- Optimisme In Windhoek is een landbouw- en industriebeurs aan de gang. Vee boeren (ook zwarte uit de vroege re thuislanden), middenstanders en industriëlen tohen hier wat ze aan de ontwikkeling van het land willen bijdragen. Er is veel pret en plezier. Er wordt Duitse marsmuziek gemaakt en Duits bier gedronken, maar de beurs geeft dan ook een goede indruk van de Namibische economie. Die wordt nog overtroffen door een duidelijk aanwezige golf van optimisme. Eigenlijk is er nie mand, die gelooft dat het mis kan gaan na de onafhankelijkheid. Iedereen weet zeker dat het land er beter van wordt. Dg blanken verbergen hun r teit of zetten die om in een min of meer naïef optimisme. Een „far mer" van Duitse afkomst, die anoniem wil blijven, reageert wat lacherig als de nabije toekomst ter sprake komt „Jaren geleden zei dr. Verwoerd al dat Zuid- Afrika dit land nooit zou opge ven. Wij zijn zuidwesters, dat moetje goed begrijpen". Dat doet me aan iets anders denken. „Ja mijn vriend, aan Hitier. Nu, je weet wat er toen gebeurde. Ik heb ervan geleerd datje nooit weer in een politicus moet geloven, wat hij je ook vertelt". Desondanks is hij niet van plan om' uit Namibië weg te gaan. Dit in tegenstelling tot Herr Reichert, ook een ex- Duitser en een zakenman in de meubelindustrie. „Ik doe nog Steeds goede zaken", zegt hij, qmaar ik heb inmiddels mijn huis verkocht voor een goede prijs. Zodra de zaken hier mis gaan ben ik weg". Duitsland blanken in Namibië zijn nog altijd buitengewoon sterk op Duits land georiënteerd. Er wonen 25.000 (voormalige) Duitsers. Er zijn Duitse dagbladen, winkels, straatnamen. Het land zit vol Duitse invloeden. De Duitse uit gever Dieter Lauwenstein kocht onlangs voor vier miljoen mark het uitgeversbedrijf John Mei- nert in Windhoek, dat ontjier meer het Duitstalige dagblad „Allge- meine Zeitung" uitgeeft. Een van zijn eerste maatregelen was het Op dit kaartje van Namibië (ofwel: Zuidwest- Afrika) staat onder andere de plaats Walvisbaai. dat Zuid-Afrika ook na onafhanke lijkheid van Namibië wil' behouden. ADVERTENTIE I' 3-ploegendienst (week-ends vrij) in de bottelarij: VW1 iTUllI vanaf 22 j aar f 2167 - bruto per maand 8% Vraag nü inlichtingen, tel. 071-814265 Burgemeester Smeetsweg 1, Zoeterwoude. ontslag van Kurt Dahlman, de hoofdredacteur, die in de oor logsjaren als Duitse jachtvlieger van Hitier persoonlijk een IJze ren Kruis kreeg uitgereikt. Dahlmann is nu boos, omdat hij „precies op Hitiers veij aardag werd ontslagen". Inmiddels groeit ook de belang stelling van de Bondsrepubliek voor de oude keizerlijke kolonie. 1 Al maanden komen er- politici van CDU en CSU op bezoek, die zich het verleden van Namibië als Duits West-Afrika uitstekend we ten te herinneren. Van 1884 tot 1915 stond het land onder Duits bestuur, waarna het door Zuid- Afrika werd geannexeerd. Overigens hebben de leiders van het Namibian National Front ja renlang het gevoel gehad een vergeten groep te zijn in de strijd om de onafhankelijkheid van hun land. Pas toen duidelijk werd dat de partijen van de „Turnhal- le" en de SWAPO steeds verder uit elkaar dreven, werd het NNF als politieke koepel van een aan tal kleinere partijen herontdekt. Onlangs profileerde het NNF zich door een manifest te publi ceren, dat duidelijk is geënt op de liberale, en socialistische politie ke opvattingen van de meeste Westeuropese landen. Het NNF eist daarin een aantal fundamen tele democratische garanties voor de toekomstige onafhanke lijkheid. Amerikaans In de inleiding staat dat mensen als gelijk zijn geboren en dat voor allen dezelfde onvervreemdbare rechten geldig zijn. De verklaring is geïnspireerd op de Amerikaan se onafhankelijkheidsverklaring en de Amerikaanse grondwet. Het NNF eist verder dat in een toekomstig Namibië de „wette lijke apartheid als een misdaad" wordt beschouwd en dat een „Bill of rights" de onafhankelijk heid van de justitie moet garan deren. De federatie-partij van Zuid west-Afrika, die vroeger nauw samenwerkte met de „Uni ted Party" in Zuid-Afrika, is één van de invloedrijkste groeperin gen in het NNF. Haar leider, de advocaat Brian O'Lynn, be schouwt het NNF als de politieke partij, die de ontwikkelingen tus sen de revolutionaire SWAPO en de conservatieve DTA in balans zal kunnen hbuden. Het NNF is in elk geval, na de SWAPO, de oudste zwarte nationalistische beweging in Namibië. Zij wordt gesteund door de nationale onaf hankelijkheidspartij, die hoofd zakelijk zwarte aanhangers heeft en door de volksgroep van de Damaras. In Zuid-Afrika staat de progressieve federale partij van Colin Eglin volledig achter de politiek van het NNF. Inmiddels is de meest belangrijke en waardevolle man voor het NNF, Andreas Shipanga naar Windhoek teruggekeerd en heeft daar zijn organisatie SWAPO-d (voor democratisch) opgericht. Oorspronkelijk was hij blijkbaar van plan om ook de eigenlijke op richter van SWAPO. Herman Toivo, die op Robben-eiland ge vangen zit, mee terug te brengen. Maar dat is blijkbaar niet gelukt. Toivo heeft vanuit zijn gevange nis laten weten dat hij niet in een opsplitsing van de SWAPO is geïnteresseerd en dat de zoge naamde interne geschillen pas ter sprake moeten komen, als Nami bië vrij is. Dit wordt in politieke kringen in Windhoek als een poli tiek standje voor Shipanga be schouwd. Ondanks een groots opgezette propaganda-actie is zijn succes minder groot dan werd verwacht. Ook staat nog steeds niet helemaal vast of hij nu wel of niet lid van het NNF gaat worden, hoewel dit verschillende keren werd verklaard. Voorbereiden Volgens Shipanga heeft Sam Nu- jomo in vrije verkiezingen geen enkele kans. Dat is ook een van. de redenen dat hij tot nog toe niet terugkeerde. De leider van SWAPO-d maakte dan duidelijk dat de wil van het volk zijn uit drukking moet vinden in vrije en goed voorbereide verkiezingen. Hij is in de regel voorstander van de voorstellen, die door dr. Kurt Waldheim in de Veiligheidsraad werden voorgelegd. Volgens dit plan kunnen verkiezingen in Namibië pas over zeven maanden plaatsvinden. Dat is tot nog toe tegen de Zuidafrikaannse opvat tingen en tegen de bedoelingen van de Turnhalle-Alliantie van Dirk Mudge. „Maar de hoofdzaak is", aldus Shipanga, „dat alle par tijen een eerlijke kans krijgen om de verkiezingen voor te bereiden. Wij kunnen slechts hopen op een democratische en vreedzame ontwikkeling. Anders gaan we een ramp tegemoet".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9