Hooghoudt Landing op zee moést „Hoe minder ik uit het kabinet weet des te vrijer ben ik" We waren overtuigd van onze redding Hier word je toch op minst nerveus van ^mMzacme ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 5? (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG - Woorden kwamen de eerste minuten niet over zijn lippen. Zijn vróuw, in verwachting en kind klemde hij stevig tegen zich aan. Tranen welden op toen hij hen begroette op het vliegkamp Valkenburg. Boordwerktuigkundige Claasseh uit Roelofarendsveen heeft oog in oog met de dood gestaan. Hij en vier andere bemanningsleden van het opsporingsvliegtuig 'At lantic', dat eergisteren voor de Schotse kust op zee een noodlan ding moest maken, hadden geen tijd meer beschermende kleren aan te trekken tegen het ijskoude zeewater. Het bootje van rubber weigerde dienst te doen. Terwijl tien collega's in een andere boot snel uit het oog verdwenen, ploe terde hij in de kolkende zee om het hoofd boven water te houden. "Tot ik op een gegeven moment hinders (de tweede vlieger uit Roelofarendsveen) op een stuk afgebroken vleugel zag drijven. Daar ben ik, zo goed en zo kwaad het ging, naar toe gezwommen. Ik ben er toen ook op gaan zitten. Je had je handen en voeten wel no dig om erop te blijven. Sjonge, wat was dat ding glibberigver telt hij. Commandant Jongejan uit Rijnsburg en eerste vlieger De Boer uit Ede (hij voerde de nood landing uit) hadden zich ver schanst op een losgeslagen deur en dobberden op vele meters af stand van Claassen en hinders rond. "Weetje," zegt de boordwerktuig kundige uit Roelofarendsveen, "ik ben er nog een keertje afgesla gen ook. Die golven waren ook zo verschrikkelijk hoog. Maar we zijn geen moment in paniek ge raakt. Constant heb ik me bewo gen. Om de bloedsomloop een beetje op gang te houden. Toen ik eenmaal in de helikopter lag, kon ik niks meer bewegen. Ik was he lemaal stijf van de kou." Heeft hij geen angst gehad dat zij niet zouden worden gered "Eigenlijk niet nee. De dood in ogen zien Ach, dat vind ik wel een beetje cru gezegd. Je had geen tijd om daarover na te denken. Al je aandacht had je nodig om je aan die afgebroken vleugel vast te klampen. Maar ik heb er geen moment over gepiekerd dat dit wel eens het einde zou kunnen zijn. Natuurlijk, allebei keken we uit naar de helikopter die ons moest komen redden. En dat die zou komen, daar waren we van overtuigd." Hebben Linders en hij nog wel met elkaar gepraat En waar- "Nee, dat niet. Je was veel te veel met jezelf bezig. We hebben wél eens gezegd waar zou dat vlieg tuig nou toch blijven. Maar ja, je kunt alleen maar afwachten. Meer niet." Twee uur heeft hij in zee gelegen, had hij het nog veel langer kun nen uithouden Als het veel langer had geduurd, had het kritiek kunnen worden. Dan ga je elkaar toch moed in spreken. Gelukkig heb ik een vrij goede conditie. Daardoor heb ik die twee uur kunnen overbruggen zonder te worden bevangen door de kou. Was dit niet het geval ge weest, dan had ik het zo net nog niet geweten.. Door slechte toestand van marine-vliegtuig VALKENBURG - "Het was een verschrikkelijke ervaring. Alles bij elkaar heeft het nauwelijks veertig minuten geduurd, maar ik denk dat we stuk voor stuk een boek over die noodlanding kun nen schrijven. Het laatste dat we tegen elkaar zeiden was: het bes te, misschien zien we elkaar straks weer." De wijsvinger van navigator Van de Linde zat rióg'ïh verband, een pleister ^sierde' z'n andere hand. Hij zat precies op een punt in het marine-vliegtuig 'Atlantic' van waar hij de aangerichte schade kon Twee hevige ex plosies schakelden de motor uit van het opsporingsvliegtuig, dat in Schotland deelnam aan een na- to-oefening. De schade door de klappen was zo groot, dat tot een noodlanding op zee moest wor- Zeven bemanningsleden van het opsporingsvliegtuig "Atlantic", dat eergisteren een noodlanding voor de Schotse kust moest ma ken, komen uit de Leidse regio. Dit zijn commandant Jongejan (Rijnsburg), telegrafist De Haas uit Lisse, H. Brinks (Noordwijk), W. Crommentuyn (Sassenheim), Boordwerktuigkundige Claas sen (Roelofarendsveen), A. Vis ser (Katwijk) en A. Linders, tweede vlieger. den besloten. Vijfentwintig ki lometer uit de kust met een snel heid van rond de tweehonderd kilometer sloeg het toestel op de tien meter hoge golven. De staart brak, het water stroomde met grote snelheid en kracht naar binnen. Alle bemanningsleden, veertien Boordwerktuigkundige Claassen (links) met het echtpaar De Haas en navigator Van de hinde stuks, zagen kans het vliegtuig te verlaten. Tien van hen dobber den twee uur rond in een rubber bootje. De vier anderen dreven in het kolkende water: twee klom men op een afgebroken vleugel, de anderen konden zich boven water houden door op een losge slagen deur te klauteren. Na de explosie viel het licht in het toestel uit. "Dat was een angstige gewaarwording," vertelt een zo op het eerste gezicht rustige na vigator Van de Linde. De eerste vlieger L. de Boer uit Ede (hij komt met de trein naar huis net als gezagvoerder Jongejan uit Rijnsburg en de tweede vlieger Linders uit Roelofarendsveen) heeft nog wel geprobeerd om op één motor verder te vliegen. Maar het toestel was zo beschadigd dat het snel hoogte verloor. Het was daardoor onmogélijk op een vliegveld in de directe omgeving te landen. De 'Atlantic' vloog al zo laag dat zij zelfs niet meer over een opdoemende bergwand kon. Besloten werd toen om richting thuisbasis te gaan. De gezag voerder vond de toestand.van het vliegtuig zo slecht dat hij dit niet wilde riskeren. Dan hadden er, volgens Van de Linde, slachtof fers gevallen. Daarom besloot men op zee te landen. "Onze posi tie was bekend." De meeste zorgen heeft men tij dens het barre avontuur gehad om de vier bemanningsleden die zonder beschermende kleding en zonder bootje in de koude zee (de temperatuur van het water was dertien graden) dobberden. De 'tien' hebben van alles gepro beerd om hen te bereiken. Door de hoge golven en windstoten van zeventig kilometer per uur was peddelen een onmogelijke zaak. Allen hadden last van zee ziekte. De 'crew' had de zenders op de zwemvesten inwerking gesteld waardoor het mogelijk was dat zoekende vliegtuigen hen kon den lokaliseren. Een boei met so nar werd in de buurt van hen 'ge dropt'. De meeste zorg hadden de 'tien over de vier bemanningsleden die niet in de boot zaten. Maar zij moesten zich ook bezighouden met het oppompen van die boot en het verzorgen van de opgelo pen wonden. Lof zwaaide Van de Linde toe aan de Engelse lucht macht, die een kwartier voor het marine-vliegtuig de noodlanding maakte al een helikopter op weg had gestuurd hen te zoeken. JAN WESTERLAKEN Bejaarden in geweer tegen "optieplan" "Als die mijnheer Van Rijn dit doorzet speelt hij met de gezondheid van bejaarden. Want hoe zou jezelf reageren als je gezondheid niet meer zo best is en je weet dat er iemand op je dood zit te wachten. Daar zou je toch ner veus van worden. Of misschien nog wel erger". ss Deze Katwijkse woningen nog Onrust en afkeer spreken uit de woorden van Katwijker Van Leeuwen, één van de bejaarde bewoners van de flat op de hoek Zeeweg/Karei Doormanplein. Hij is bepaald niet de enige die ontdaan is van het plannetje dat de 31-jarige Katwijker A.M., van Rijn heeft bedacht om ijiunt te slaan uit het feit dat hij per 1 de cember van dit jaar eigenaar van d^ flat wordt. Optie Zoals wij al eerder deze week meldden wil Van Rijn de huurflats in de verkoop gaan gooien. Gegadigden kunnen er riu alvast een optie op nemen. De aspirant-koper, zo heeft de han delaar in onroerend goed be dacht, komt voor de flat in aan merking als binnen een jaar daarna de bewoner ervan komt te overlijden. Zo niet, dan vervalt de optie en strijkt Van Rijn zes pro cent optierente op. De Katwijkse za"kenman heeft met die zet met name de bejaarde wo- ners (er wonen in de flat alleen al twintig alleenstaande dames op leeftijd) tegen zich in het harnas gejaagd. Mevrouw Buys, 70 jaar: "Toen we het bericht in de krant lazen hebben we direct met een stuk of wat flatbewoners beraad gehouden en afgesproken dat voortaan niemand hem meer binnen laat. In de afgelopen we ken is hij erbij veel over de vloer geweest. Om over zaken te pra ten. Toen deed 'ie poeslief en aar dig. En nu dit. Hoe durft 'ie. Er blijkt uit datJie geen enkel res pect heeft voor oudere mensen. Maar wij bejaarden laten geen loopje met ons nemen. We weten nu wat we aan mijnheer Van Rijn hebben. We zullen 'm in de gaten houden". Zo'n we-lusten-'m-rauw-stemming klinkt ook uit de reactie" van de oudste bewoonster van de flat, mevrouw Den Hollander. "Mis schien had men wel anders ver wacht", zegt ze, "maar ik lig er geen minuut wakker van. Mijn heer Van Rijn gaat zijn gang maar. Laat hij maar een optie af sluiten op mijn flatje. Als hij maar niet denkt dat hij mij er uit krijgt. Er bestaat in Nederland nog zo iets als huurbescherrping. Daar vertrouw ik dan maar op. Boven dien doet het me niets dat iemand op mijn dood zit te wachten. Want ik ga pas als het mijn tijd is". Op de stoep ADVERTENTIE Bestel nu het "WITBOEK" over een zwarte blad zijde in de Nederlandse geschiedenis. BEKIJK HET ZELF U gireert 2,- op giro no. 2963282 t.n.v. Stichting "Recht Zonder Onderscheid", Postbus 275 te Nijmegen, en U ontvangt het "WIT - BOEK" zonder meer thuis. Bij aantallen voor verspreiding in uw omgeving 20% k. CDA-fractieleider Aantjes UTRECHT (GPD) - „Wat er in het concept-abortuswetsontwerp staat? Geen idee. Ik weet het niet, echt niet, en ik vraag er ook niet om. Er'is geen contact hierover geweest tussen de onderteke naars (de ministers De Ruiter en Ginjaar) en mij. Als het kabinet mij voor een gesprek uitnodigt, of als men de stukken wil laten zien, dan ben ik beschikbaar. Zolang dat niet gebeurt, ook best. Ik ben nu veel minder gecommitteerd. Zo is het nu eenmaal: hoe minder ik uit het kabinet weet, hoe min der ik gebonden ben". Het komt-telkens terug in het ruim twee uur durende gesprek: de vrijheidsdrang van Willem Aan tjes, fractievoorzitter van het CDA. Ruimte om te onderhan delen, ruimte om een eigen standpunt te bepalen of om een zo' gunstig mogelijk resultaat voor de CDA-fractie binnen te halen. De bewindslieden in het kabinet-Van Agt - wiens contro leur Aantjes nu eenmaal is - en de coalitiepartners, met wie altijd een dubbelzinnige haat-liefde verhouding behoort te bestaan, zullen het weten. Aantjes houdt zich loyaal aan afspraken, maar waar geen afspraken zijn is het jachtseizoen open. „CDA en WD moeten geven en nemen, daar heb ik geen moeite mee. Maar het is anders bij de problemen die ten tijde van het regeerakkoord voorzien waren, maar toch niet werden geregeld. Die problemen worden niet met een compromis opgelost. Ik houd de vrijheid in die gevallen en zal proberen een kamermeerderheid achter mijn standpunt te krijgen. Neem bijvoorbeeld die zaak van het doorverkopen van woning wetwoningen en een recenter ge val, de Wet ondernemingsraden. De Beer en Keja (de betrokken specialisten van de WD) bewe ren tegen beter weten in dat die zaken in het regeerakkoord wél waren geregeld. Daar heb ik lak aan. De WD mag, net zo goed als het CDA, proberen in het parle ment een meerderheid voor het eigen standpunt te krijgen. Wat lachen jullie? Ja, natuurlijk weet ik dat het CDA veel groter is dan de WD (49 zetels tegenover 28 zetels), maar dat had de WD zich maar moeten realiseren toen het regeerakkoord werd 'opgesteld. Het moest toch zo nodig vlug klaar zijn? De WD heeft deze si tuatie met open ogen geaccep teerd". Argwaan Inmiddels ook in kennis gestéld van het wat luguber aandoende optieplan van Van Rijn heeft de huidige eigenaresse van de flat, de Rotterdamse beleggingsmaat schappij Niels Hemmes B.V., de Katwijker laten weten niet erg ingenomen te zijn met dergelijke praktijken. "We kunnen het hem op juridische gronden helaas niet verbieden", zegt directeur Kie- boom, die de werkwijze van de 31-jarige Katwijker omschrijft als "onbeschoft". De Katwijkse wethouder voor woonruimte-zaken, J.J. van Oos ten, onderschrijft dat de wet geen mogelijkheden biedt om Van Rijn te verbieden waar hij mee, bezig is. Flatbewoner Van Leeuwen heeft zich ondertussen opgeworpen als spreekbuis van de flatbewoners. "Ik wacht nog even af hoe deze zaak zich verder gaat ontwikke len", zegt hij. "Zodra ik het ver moeden heb dat de rechten van de huurders met voeten worden getreden sta ik direct op de stoep van het gemeentehuis. Daar kan mijnheer Van Rijn zeker van zijn". Een bijna permanente argwaan binnen de WD. Argwaan jegens het CDA, maar vooral jegens Aantjes. Zit die man nog steeds aan het eerste kabinet-Den Uyl te denken. Of nu al aan het tweede? Echt geliefd is Aantjes nergens, maar dat is een zeer normale ei genschap voor een actief politi cus. Bij de PvdA zijn ze ook niet meer zo op hem gesteld. Het ge rucht wil dat Den Uyl nog wel een zwak voor hem heeft, maai- dat lijkt - zo blijkt uit het interview - vooralsnog allerminst weder zijds. Tenminste, niet voor de po liticus Den Uyl. „Ja, ik heb gelezen dat Den Uyl het heeft over de intellectuele ar- moede van dit kabinet. Ik vond dat in Vrij Nederland een nogal zelfbewuste opmerking. Alsof drammerigheid en gedrevenheid het synoniem zijn voor intellect, ijver. Over intellectuele armoede gesproken: dit was nou dom van Den Uyl". „Ach, ik weet niet hoe ze in de PvdA echt over me denken. De ene keer ben ik weer prima, de andere keer wordt er weer ge schreven dat ik onder het juk van Van Agt doorga, nou ja. Hoe onze relatie met de PvdA nu is? Wij zijn niet van die terugstaarders. Daarover wordt eigenlijk niet ge sproken. Mijn opvattingen en kri tiek over en op de PvdA ten tijde van de formatie is bekend. Te hoog spel, te veel willen eisen van ons. Ik heb er geen enkel ver trouwen in dat de socialisten in tussen wijzer zijn geworden. Ik ben eigenlijk niet zo geinteres- seerd in de PvdA. Ik denk niet in termen van: de PvdA is het alter natief'. En zelfs binnen zijn eigen club - het CDA - zijn er nog genoeg die Aan tjes en de overige acht „loyalis ten" bekijken als - bruusk gezegd - de losliggende roeden op de trap van het Catshuis. Een be kwaam man, die Aantjes, dat wel. Hij zegt weliswaar steeds het ka binet-Van Agt niet ten val te wil len brengen, maar verbindt daar altijd weer de voorwaarde aan dat het kabinetsbeleid die ontvanke lijkheid dan ook wel mogelijk moet maken. Aantjes behoudt dus de vrijheid om het kabinet weg te sturen zodra de heren het te bont maken. „Ik heb best bezwaren tegen dit kabinet, maar er moet wel heel wat gebeuren voor ik het laat stranden. Ik kan me trouwens niet voorstellen dat er een desa streus conflict zou uitbreken tus sen kabinet en CDA-fractie. Zo'n conflict zou namelijk eerst in het kabinet zijn uitgevochten, daar zitten onze vertrouwensman- Een van de grote zorgen die Aantjes bij het bepalen van het CDA- standpunt over Bestek '81 koes tert is de dreiging dat het ar beidsvoorwaardenbeleid voor het komend jaar - het gesprek tussen werkgevers, werknemers en regering - hopeloos vast komt te zitten. „Het wordt erg moeilijk om met Bestek '81 een verant woord beleid uit te stippelen en daarmee de basis voor overleg tussen de sociale partners en re gering overeind te houden. Maar je kunt niet een noodzakelijk be vonden beleid ondergeschikt maken aan de wensen van belan gengroepen. De verhouding tus sen de partners is erbarmelijk slecht. Ik ben geschrokken van het cynisme". Aantjes is zeer te spreken over FNV-voorzitter Wim Kok, die laatst een onderhoud met de frac tie heeft gehad over de bestek plannen. „Ik was buitengewoon blij met dat gesprek. Het was een goede discussie. De confrontatie tussen Kok en onze fractie kan karikatuurvorming voorkomen. Koks benadering is er niet een van: met dit kabinet willen we geen zaken doen. Ik heb de stelli ge indruk dat hij zich niet laat ge bruiken om weer een links kabi net op poten te zetten. Toen hij er pas zat dacht ik wel eens dat hij het allemaal niet zou aankunnen. Maar ik heb grote bewondering voor de evenwichtigheid van zijn beleid. Hij groeit naarmate hij hoger op de ladder komt". Over sommige uitlatingen van Koks tegenspeler - VNO-voorzit- ter Van Veen (een voormalig CHU-minister) - is Aantjes min der te spreken. „Wonderlijk, dat Van Veen heeft gezegd dat, als Bestek '81 niet onverkort wordt uitgevoerd, het aantal werklozen met 200.000 zal toenemen. Terwijl hij niet kan zeggen hoeveel ar beidsplaatsen" er door het be drijfsleven worden gecreëerd als Bestek '81 wél wordt uitgevoerd. Ik begrijp dat niet, dat hij het ene sommetje wel kan maken en het andere niet". Weddenschappen Het gaat het kabinet - zeker gezien de drukkende omstandigheden - redelijk voor de wind. De eerste weddenschappen in het perscen trum Nieuwspoort op een snelle val van Van Agt zijn reeds verlo ren. De uitslagen van de staten- en raadsverkiezingen hebben het CDA meer zelfvertrouwen gege ven. Aantjes wil op zijn manier wel een paar kanttekeningen maken bij het klaarblijkelijke succes. „Het is toch ook zo dat dit kabinet profiteert van de luwte na de storm. De mensen voelen zich verlost. Zij waren het gedram van de socialisten goed zat. Bij Den Uyl moest er zo nodig elke dag wat spectaculairs gebeuren. Ik vind het voldoende als, zo nu en dan, èèn vonk overspringt, dat hoeft niet eens dagelijks. Maar daarbij nog èèn opmerking: be halve de drammerigheid en de wereldhervormingsdrang zat er in het kabinet-Den Uyl ook een geweldige aansprekende onrust in het beleid met de bestaande si tuatie. Dat willen we niet missen. Wij willen een beleid op basis van het uitgangspunt dat er een hele boel in deze wereld niet deugt". ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337,Kalkovenweg 58.Telefoon (01720) 2 03 00

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7