LEZEN A»mjiiuuuj; Toga ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 papMPa Dirk Teeuw en zijn i Je kunt het je bijna niet voorstellen dat er een tijd geweest i i alleen maar aandacht hadden voor werken. Een tijd i bepaalde activiteiten ongewoon waren. Lezen bijvoorbeeld. Ik denk dat sinds de uitvinding van de boekdrukkunst de wereld totaal is veranderd. V/ij zijn een lezende mensheid geworden Ca maar na. Als kind krijg je al boekje met tekeningen en grote letters onder ogen. "Pedagogisch verantwoord". Later lees je de verhalen uit de jeugdbibliotheek'De stripverhalen gaan er vlot in. Ik herinner me nog hoe wij de ooekjes van "Dick Bos" verslon den. Zo heeft ieder zijn eigen literatuur. Tieners gaan op in hun bladen over muziek- en filmsterrenPedagogen, sociologen, ouders, hob byisten en sportmensen, ieder heeft zijn eigen "vakblad" Lezen heeft ook negatieve kanten. Van al die weekend-stories word je niet veel wijzer. Ook niet van al die boeken die mikken op sensatie, seks en geweld. Het is druk geweest in de boekhandel deze wekenMensen stonden in de rij: kinderen, studenten, ouders. De scholen zijn weer begon nen. Duizenden boeken zijn over de toonbank gegaan. Het is toch de bedoelingdat al die studerenden door hun bóeken wui wijzer worden. Ook meer mens. Meer medemens. Want niemand leeft voor zichzelf. Wie een cursus "Hoe word ik rijk?" volgtbeziet zijn leven verkeerd. Er zijh meer boeken dan de schoollijsten voorschrijven Daaronder is ook "het boek der boeken' Bijbel. Levensrichting vot Daaruit leer je een teue; Je wordt er echt wijzer van alle leeftijden toekomst op te bouwen KATWIJK- Hervormd Katwijk aan Zee kan gerust zijn: de nieuwe dominee S. de Jong (52) hult zich binnen afzienbare tijd echt in toga. De dominees van het zeedorp mo gen in geestelijk gehalte nog zo verschillend zijn, een toga droe gen zij tot dusverre allemaal. Er is dan ook stevig gegist naar de motieven van de opvolger van dominee Catsburg om slechts in zwart pak op de preekstoel te verschijnen. Ds. De Jong heeft dat gefluister natuurlijk ook wel gehoord en daarom geeft hij in zijn kerkbladkolom van deze week onder het kopje "Persona lia" een verklaring van onge wone gedrag. Het vermoeden dat dominee wel een afkeer van het ambtsge waad zou kunnen hebben, als zijnde een uiting van menselijk vertoon, blijkt onjuist. Hij heeft zelfs twee toga's. Beide in goede staat. De moeilijkheid zit 'm in dominee's gewoonte om zijn to ga's in de kerk te laten hangen, welke gewoonte hij niet graag prijsgeeft. Dat geeft problemen, omdat Katwijk aan Zee in te genstelling tot Houten en Ou- dorp vier kerken en een school heeft waar ds. De Jong beurte lings moet voorgaan. Er zullen dus drie toga's bij moe ten komen. Tenzij ds. De Jong er als nog mee akkoord gaat dat iemand elke week een van zijn toga's brengt naar de kerk waar hij dienst heeft. Als dominee het goed heeft begre pen, wordt er thans naarstig naar een oplossing gezocht. SOEST- Dirk Teeuw - net vijftig - praat er niet omheen als ik hem vraag waarom die werkgroep "Mindervaliden" binnen de kerk van Utrecht-Overvecht er zo nodig moest komen. In haar soort tot nu toe de enige in ons land. "Uit ontevredenheid. Niks minder". En omdat Teeuw, zelf lichamelijk gehandicapt, bekend staat als een "geweldige doordouwer", verbaast het nie mand dat zijn nog jonge werkgroep met één slag de rust heeft weggevaagd en in korte tijd een serie initiatieven van de grond heeft getild waaraan geen kerkelijke werker ooit had gedacht. "Wü blijven natuurlijk netjes en rede lijk, maar we zien er niet tegenop om als het nodig is druk uit te oefenen" Op vakantie In Utrecht-Overvecht hoeft de heer Teeuw dat niet meer te zeggen. Ze weten het daar en ervaren het regelmatig aan den ly ve. Maar ze zijn er blij mee, omdat het de - volkomen onnodige - afstand tussen de kerk en de mindervali- de medemens heeft verkleind en anderen in het land het Utrechtse voorbeeld gaan volgen. "De sneeuwbal is goed aan 't rollen" stelt Teeuw vergenoegd vast. Die ontevredenheid zit Dirk Teeuw - een van de drie gehandicapten in de hervormd-gereformeerde werkgroep - nog altijd een beetje hoog. 'Ze was zo terecht, weetje. Je kreeg als invalide of mindervalide veel te weinig aandacht. Ze dachten er gewoon niet aan. Geen enkele in tegratie. Je leefde volkomen geï soleerd. En was die aandacht er ,wèl, dan vaak nog verkeerd" Op één hoop Hij noemt zomaar wat voorbeelden "Een kennismaking met nieuwe eden eens in de maand in de bo venzaal. Onbereikbaar voor ge handicapten. Zij konden naar huis gaan. De diensten beginnen om 10 uur, maar dat is voor veel gehandicap ten te vroeg. Ze moeten by het opstaan een beetje op verhaal komen en hulp hebben ze op zondag niet. We zijn dus bezig dat op half 11 te brengen. Ook willen we niet gemakkelijk als zieken behandeld worden. Ge handicapten voelen zich dankzij allerlei faciliteiten niet meer zo geïsoleerd, en daar moet de kerk rekening mee houden. Niet alles op één hoop gooien. Je bent van mindervaliden niet af door ze op een ziekendag ook een bloemetje te sturen en verder het hele jaar niks meer van je te laten horen. En dan die betutteling. Hoe vaak gebeurt het niet dat als myn vrouw en ik ergens met de rol stoel binnenkomen, alleen mijn vrouw wordt aangesproken". Mevrouw Teeuw, een stille maar zeer vitale kracht achter de schermen van de werkgroep, valt haar man bij. Ja, alles wordt tegen mij gezegd Ze zien mijn man nauwelijks. Mevrouw, wilt u een plaatsje vooraan hebben? Mevrouw, zou i"het zo goed kunnen zien? Me vrouw, als u nog iets nodig hebt "^ïoet u het maar zeggen. Als ik dat hoor, word ik kriegel" -5pg afgezien daarvan kunnen ge handicapten deze ongetwijfeld goed bedoelde benadering toch al als onprettig ervaren. Teeuw vil niet bits zijn als hij zegt dat mvaliden zelf wel weten waar zij «net hun rolstoel willen staan. ,Te hoeft ze niet overal naar voren 6e halen. Voor de veiligheid zou ik ze zelfs willen aanraden zoveel mogelijk achterin te blijven. Als er dan wat gebeurt, zijn zy er het eerst uit. Maar 't voornaamste is wel dat zij, net als alle anderen, zichzelf willen zijn. Ik geef toe dat moeten we allemaal leren. En daarom is die integratie van de mindervalide in het gewone le ven zo nodig. Aan beide kanten" Aan de slag De werkgroep is dadelijk flink aan de slag gegaan. Er zitten drie ge handicapten in, een zeer gemoti veerde huisvrouw - moeder van vijf kinderen, maar buitenshuis nog altijd even hulpvaardig als in haar verpleegsterstijd - een ge pensioneerde vakbondsbestuur der, iemand van het Rode Kruis twee gereformeerde en twee her vormde diakenen, een penning meester en een administrateur. De héér Teeuw, van beroep ambte naar bij de universiteit van Utrecht, kan zo al vijf punten noemen waarbij de werkgroep een stimulerende rol heeft ge speeld. Daar is eerst de wekelijkse sociëteit op donderdagavond. Een kerke lijk centrum moest er op de be gane grond zelfs voor worden verbouwd. De soos is in de eerste plaats ontspanning (praten, spelletjes, handwerk), maar daarnaast ook voorlichting (dia avond Veilig Verkeer). Er komen zelfs bewoners van tehuizen op af. Zij hebben behoefte aan con tact met mensen "buiten de deur". Validen zijn ook welkom, en zij komen. Dat doet Dirk Teeuw deugd. "Die integratie hè...". "En alles wordt geregeld vanuit de werkgroep. Je moet niet voor dit en voor dat steeds maar een bestuurtje maken". Punt 2: de gespreksgroep, eens in de zes weken op zondagmiddag. Daar is altyd een predikant bij. Hij bespreekt een thema en de deelnemers praten daarover. De opkomst is goed. Om 5 uur gaat de groep dan naar de kerkdienst. "We zijn er druk? mee bezig dat de gehandicapten daar niet al te pas sief bij zitten. Een mindervalide kan meedoen in de liturgie door teksten te zeggen. Hij kan met de ontvangstcommissie stencils uitdelen in de hal. Binnenkort wordt een gehandicapte in de li turgiecommissie opgenomen. Die bereidt met de predikant alle diensten voor. Ook komt er een diaken uit onze kring, speciaal om de belangen van de gehandi capten te behartigen, want vali den kunnen op sociaal gebied nog zo knap zijn, op zaken die juist in onze groep spelen hebben ze onvoldoende zicht". De heer Teeuw zelf heeft met de predikant al verscheidene huis bezoeken afgelegd. Hun ervaring daarmee is zeer bemoedigend. Een derde bezigheid van de werk groep is haar aandeel in het Ste delijk Overleg Lichamelijk Ge handicapten Utrecht, dat veel doet voor de beloopbaarheid van de stad voor gehandicapten en bereikbaarheid van gebouwen en dergelijke. "Wij als werkgroep hebben een signaleringsfunctie. Waar we zelf kunnen helpen doen wy dat, maar ligt iets buiten onze macht, dan schakelen we beroepsmen sen in". Zo werd onlangs iemand aan een motorwagen geholpen en kreeg een andere gehandicapte een betere woning. Eenmaal per jaar wordt een bus tocht georganiseerd. Die - ging enkele weken geleden naar Avi fauna, waar het gezelschap zich inscheepte voor een tocht over de meren. Dat is zo goed bevallen dat de werkgroep de mensen vol gend jaar een hele dag varen wil aanbieden. Veel tijd vraagt het vakantiepro ject. Daarover raakt Teeuw niet uitgepraat. De resultaten zijn er dan ook naar. De werkgroep beschikt op het ogenblik over twee aangepaste sta-caravans voor maximaal vijf personen in het park "King's Home" te Soest, terwijl er bin nenkort nog een grote sta-cara- van (met douche) en eind volgend jaar twee aangepaste bungalows in Het Grote Bos te Driebergen bij komen. De hervormde diakonie van Utrecht, de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk, het Diakonaal Bureau van de Ge reformeerde Kerken en de Ne derlandse Vereniging voor Re validatie financierden de aan koop in Soest. De vijf jaar oude caravan in Het Grote Bos - 8V2 meter lang en 2.75 meter breed - is een geschenk van een zeven tigjarige man in Weesp. Hij stond met dat tweede huis in Maarsbergen, maar moest daar weg omdat het terrein een andere bestemming krijgt. Voor hem zat er niets anders op dan het ding te verkopen. Juist toén las hij in een blaadje iets over de Utrechtse werkgroep. Spontaan nam hij zyn besluit: als ze 'm willen heb ben, kunnen ze 'm krijgen. De groep-Teeuw is er enorm bly mee. "Wy hebben dit seizoen veertig aanvragen moeten afwij zen omdat we vol waren. Ze kwamen overal vandaan. De ca ravans in Soest zijn van mei tot oktober te gebruiken, maar die in Driebergen straks voor lange weekends de hele winter door, en ook in de herfst- en kerstvakan tie". Verder dan vier caravans - er moet er dus nog één bij - en twee bun galows wil de werkgroep niet gaan. "Wij moeten geen vakantiebedrijf worden. Belangrijk is dat we nu een aantal mensen kunnen hel pen om als gezin uit te gaan. Er zijn wel groepsvakanties speciaal voor gehandicapten, maar dat is niet ideaal omdat ze dan toch weer bij elkaar zitten en het ge- Meer toezicht De ervaringen in het voorbije sei zoen waren in het algemeen zeer positief. Om teleurstelling te voorkomen wordt elke aanvraag zorgvuldig beoordeeld. Belang stellenden moeten ook een dok tersverklaring kunnen tonen. Ongeveer zeventig procent van de gasten wil terug. Vanzelfsprekend krijgt de werk groep wensen te horen die ze niet - heeft voorzien. De caravans zijn zo praktisch mogelijk ingericht, maar ze hebben hun beperkin gen. Zo is in één de deur naar de slaapruimte te smal om een rol stoel door te laten, hoewel het pad tussen de twee bedden wel breed genoeg is. De caravans in Soest hebben geen douche. Ui teraard wel een aangepast toilet. Het terras aan de voorkant met de royale oprit naar de deur vindt iedereen prachtig. Een echtpaar uit Rijnsburg dat de afgelopen week op "King's Ho me" heeft doorgebracht - eerder kon helaas niet omdat alle weken besproken waren - trof de cara van minder schoon aan. Dit voor al tot ongenoegen van de vrouw die meteen aan de slag moest om de boel van een ander op te rui- Ze 'Als een huurder niet in staat is de caravan schoon over te dragen, moet er een schoonma ker worden ingezet. Dan maar wat meer huur betalen". En haar gehandicapte man: "Ik zie niet in waarom de huur extra laag moet zijn omdat hier gehandicapten zitten". De huur varieert van f 160 tot f 280 per week. De Rijnsburg- se vindt het ook niet juist dat men z'n huisdier mag r Meer toezicht dus. Een suggestie die niet aan dovemansoren is ge richt. Er bleek deze zomer be- 1 hoefte te zijn aan een rolstoel en t een fiets op het terrein zelf. Ze zullen er komen. En zo worden zeker ook de eerste "schoon heidsfoutjes" opgelost. Andere plaatsen Wat de heer Teeuw (Neckardreef 1 Utrecht) heel fijn vindt is dat an dere plaatsen hetzelfde gaan doen. Rotterdam begint met een caravan in Brabant en Bennekom zet er een in Wageningen. Apel- 1 doorn heeft plannen voor een vakantiegelegenheid in Zeeland En Zeist wil een werkgroep als in j Utrecht-Overvecht hebben. Ook krijgt de groep regelmatig uitno- j digingen om aan voorlichtings- dagen mee te doen. "We hebben dan toch wel iets aan gezwengeld", zegt Dirk Teeuw tevreden. De propagandist in deze man slui mert echter nooit. Als ik het erf van zijn eigen caravan op "King's Home" afloop, roept hij me luid na: "Misschien zetten de Leidse diakonieën nog wel eens zo'n huisje aan zee. Ja, stuur I me het adres maar van die he- M'n belofte gaat teloor in zijn scha terlach. Die brief uit Utrecht krijgen ze. S. J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds Langenbach, 11.45 oec. stud, dienst; Ma- rekerk 10 ds De Jong, 5 ds Meijers; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds v. Achterberg: Me- renwijk9.30en 11 pastor Van Well, doop feest: Bethl. kerk Dirfstr. 10 ds. Panne- koek; Bevr.kerk ZW 9 ds Wagenvoorde; Vredeskerk 10 mevr. ds. De Mey; Waalse kerk 10.30 ds Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bakker; Diac.huis 10.30 ds Hemmes; Endegeest 9.30 dienst. Geref. Kerk: Zui- derkerk 10 ds. Koers te Alphen, 5 ds. Omta Boskoop; Petrakerk 10 ds Horten- sius, 5 ds Verdoorn; Oude Vest 10 ds Verdoorn, 5 dr. Vlijm; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds v. Achterberg, 5 ds Horten- sius; Bevr. kerk 10.30 dr. Vlijm. 5 kand. Tenyenhuis Alphen; Groenh. 10 ds Kor- teweg; De Mirt 10 hr Kroon; Mierennest 10 hr. v. d. Velden; Merenwijk 9.30 en 11 pastor v. Well. Dolerende Noodgemeen- te Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 hr Veth, 7 ds. Van Benthem, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg. (Heren gracht 70): 10 en 5 ds Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 prof. dr. Velema. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Be thel. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10 dr. Mete ring. Baptistengemeente (O Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christenge meenschap (Middelstegracht 3): 10 hr Dikkes. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. Brouwer Den Burg. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 Edgar Holder, di. 8 hr. Zijlstra, met zang. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zevende dagadventisten Lokhorstk.): elke zat. 9.45 gesprek, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Vry Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30. Rooms- Kath. kerken: Merenwijk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Haagwegzat. 7. zond. 9, 10.45, 12 en 6.30; Steenshuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Lammenschans- weg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30,10.45,12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11Herensingel zat. 7, zond. 8.30,9.30 en 11. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Bronsgeest Geref. Kerk: 10 ds. Damsma Rijnsburg, 6.30 ds. Stolk. chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. Heerma Soest. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 9.30 ds. Hane- maayer. 6.30 ds. Wolthaus Aarl.veen; Kruiskerk 9.30 ds v. d. Broek Vinkeveen; Opstkerk 9.30 ds. Stehouwer, 6.30 ds. v. Roon Katwijk; Nabij 9.30 jeugdkapel; G. H. kerk 10.30 hr. Taselaar; De Bron 9 hr. Taselaar, 6.30 ds Hoogendijk; Ashram- college 9.30 ds Hoogendijk; Driehoorne 7 pastoon Scijsenrr; Oiubh.weg 10 ds Oort; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds Verploèg. Geref. Kerk: Mar. kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 hr Tenyenhuis; Salv. kerk 9.30 hr Tenyenhuis, 6.30 ds. Vree; G. H. kerk 9 ds. Verheul, 6.30 ds. v. d. Ree; De Bron 10 ds. v. d. Ree, 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds Hoogendijk. Zie ook herv. gem. Geref. kerk Vrijgemaakt 8.45 en 6.30 ds. Borg- dorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten Ver band: 9.30 en 4.30 ds. Houtman, Eiken laan 233. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek Noord (Sportlaan) 10 hr. Vis ser. Volle Evang. Gem. (school Prelude- weg): lOhr. Bulthuis. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. R. K. kerken: Bon. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdiensl, 2.30 ds. Honkoop R.dam, wo. 7.30 ds. Hakkenberg Lisse. BODEGRAVEN - Herv. Gem.; Dorps kerk 9.30 en 6.30 ds. Droogers; Salv. kerk 9.30 en 6.30 ds. Richter; Bethl.kerk 9.30 en 6.30 ds. De Vreugd. Avondmaal. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. v. Otterlo Zeist, 7 ds. Kersten Den Haag. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hey- mans, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. omta. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijk stra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Op wekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. kerken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Harten Soest, 6.30 hr. Goedhart Nieuwkoop. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Prins Den Haag. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern. zond. 10; dorp zat. 7. zond. 8. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. v. Bruggen, jeugddienst, 7 ds. Bouma Utrecht; Parkwijk 7 ds. v. Bruggen. Ge ref. Kerk; 10 mr. Reugebrink te Leider dorp, 7 zie herv. R.K. kerk: Mart. kerk zat 7, zond 8.30,10 11.30en 12.45: Jozef kerk zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Carstens. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. v. d. Bogerd Rijnsburg, 6 ds. Boer Katwijk; Ontm.kerk 10 ds. Baas Katwijk, 6.30 ds. Gebraad. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v. d. Horst. R.K. kerk: zat. 7 zond. 9.30 en 11.15. ds Vink, avondmaal; O. Kerk 10 ds. Schuurman, avondmaal, 6 ds. Arkeraats; Ichtuskerk 10 ds Boer, avondmaal 5 ds. De Jong, avondmaal; Pniëlkerk 9.30 ds. Arkeraats, avondmaal, 6 ds. Schuurman; jt. v. Pr. school 10 hr Bakker; Hoek ten 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk Vr. kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolyk; Tr. kerk 9.30 ds. v. d. Horst, 5 ds. V. Halsema. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3 ds. Gootjes. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: 8.45 en 1 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 gesdienst, 3 dienst met gehandicapten. Geref. Gemeente: 10 en 5 leesdienst, di. 7.30 ds. Harinck Den Haag. Volle Evang. jem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 9.45 zang, 10 ds. v. Malssen te Lei derdorp, jeugddienst 7 ds v. Niel Rijns- ourg. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Nierop. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geursen, avondmaal; Hoofdstraatkerk 10 ds. Doesburg, avondmaal, 6.30 ds. Does burg; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds v. Loenen, 5 ds. Geursen; 21 sept. (dond.) dorpskerk 7.30 oec. avondgebed. Baptis- fengemeente: zat. 7 bidstond, zond. 10 br. Lourens. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, «Ö.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree, 7 dr. Gilhuis Den Haag, gez. jeugd dienst in geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Mooi Gouda, 7 dr. Gilhuis, jeugd dienst R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 en 7 ds De Gelder, 's morgens avondmaal. Geref. Kerk: 10 mevr. Leitner N.-Vennep, 5 ds. Rang, N.-Vennep. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 kand Siegers, 4.30 leesdienst. Geref. Kerk Vrijg. buiten V.: 10 dienst, 3 ds. Van dienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk.zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 8,91.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 hr Goedhart, 6.30 ds. Molenaar Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. v. Loo, Am stelveen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Jong, Driebergen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 1Q.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 ds. Lagerwey Den Haag. ref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 ds. To renbeek Soest 7 hr. Christ, Leiden. R.K. kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK-Herv. Gem.: Voorstr. 10 dr. Jansen, 7 ds. Heinen Utrecht; Sole Mio 9 dr. Jansen; Hoofdstr. 9 ds. Keunig, 10.30 ds. Warnink, zangdienst, 5 dr. Jan sen; De Rank 10 ds. v. d. Bergh Rotter dam, 3.30 ds. v. Kooten Delft. Geref. Kerk: Vinkenlaankerk 9.30 ds. Heinen Utrecht; stichtingskerk 11 hr. v. Duin. Zie verder herv. gem. R.K. kerken: Bin nen zat 7. zond 8,10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; aula Boerenburg 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem 10 ds. Kalkman; De Zilk 10 hr. Christ, Leiden. R.K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Hferv. Gem.: Groene Kerk 10.30 ds. Ter Linden, ds. Heems kerk en pastor Koster, oec. dienst; Pau luskerk 10 ds. Sasse; Gem. centr. 10.30 ds. Stenfert Kroese Bilthoven; Ende geest 9.30 ds. Friederich; Van Wyckers- looth 4.30 dr. Jansen Schoonhoven. Ge ref. Kerk: 10 ds. Vegter, 7 prof. dr. Berk hof. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. v. d. Berg, 4 br. Moleveld. R.K. kerk: Will Kerk zat. 7 zond. 9,10.30 en 12; Bon. ka pel. zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evan- geliegem. (gem. centr.): 4 hr. v. d. Brug ge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai, Zevenho ven. Geref. Kerk: 9.3Ó ds. De Wit, Lisse, 6.30 ds. Lalleman. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8,9.30 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 10 mevr. Vos Katwijk. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. De Kruif. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG-Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. Meijers Leiden, 5 ds. Van den Bogerd; Bethelkerk 9 en 5 ds. Van Niel, avondmaal; De Wegwijzer 10.30 ds. v. d. Bogerd en ds. Huisman, gezinsdienst Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Bouma te' Noordwijk, 5 dr. v. Oeveren; Imma- nuelkerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman; Mar. kerk 9 ds. Huisman, 5 ds. Los Leimuiden. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 en 7 ds. Zomer, in herv. Bethelkerk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v. d. Brink. R.K. gemeenschap (aula tuinb. school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk zat 7, zond. 7.30. 9 en 10.30. SASSENHFIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v. d. Meer, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Santen, 5 ds. Be- zemer Ter Aar. Ned. Prot. Bond: 10.30 mevr. ds. Luikinga Haarlem. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Mole naar Scheveningen, 6.30 ds. IJtsma B leis wijk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. v. Santen Sassenheim. R.K. kerk: Dorp zond.'9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 hr. Schoenmaker Oude Wetering, 6.30 ds. Vrolijk Katwijk. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Hoff, avondmaal. VOORHOUT - Herv. Gem: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Hefv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. v. d. Schoot, avondmaal, 7 ds. Meijering; Hulp en H. 10 ds Lentz; aula NJ 9.30 ds De Zwart; kapel Rijndijk 10 ds. Meijering; De Ark lOjongerendienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Zeeuw. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Teunis Vee- nendaal. R.K. kerken: Laur. kerk zat 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Gods- kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. R.K. kerk: zat 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR-Herv.Gem.: Dorpskerk 10 ds Steenstra, 4.30 ds. Tukker, 7 ds. Steenstra; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. Ten Kate Den Haag; Dorpscentrum 9.30 ds. Kommers. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Elgersma Nordwijk Zuid 10 en 7 ds v. d. Kamp. Ned. Prot Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Blenk, 6.30 ds. v. Hoegee te Alphen. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Becker Den Haag. R.K. kerk: zat. 7 zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman, Oude Wetering, hr. v.d. Zwan Driebruggen, gez. jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 hr. v.d. Zwan, 7 zie herv. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Shoch. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Hervr. Gem.: 10 en 6.30 ds. Mostert. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. v.d. Heiden, avondmaal.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4