Dieren in flats vaak een bron van ergernis Leidse woningbouw raakt in het slop Te klein te warm te licht VERONTRUSTENDE CIJFERS GEMEENTE Geen bloembakken in de Trompstraat ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 LEIDEN mogelijk dieren van de meest uitheemse soorten in huis haalt. Dit ver schijnsel geeft, vooral in flats, niet zelden aanlei ding tot conflictsituaties. Klagende buren over lawaai of stankoverlast. Diereneigenaars die overhoop liggen met huisba zen, en dieren die zich in de be perkte, vaak veel te warme ruim tes nauwelijks kunnen ontplooi- Volgens dr. Muurling, dierenarts te Leiden, zijn er drie redenen te noemen waardoor er tegenwoor dig zoveel huisdieren worden ge houden. Muurling: "Ten eerste de pil. Doordat de mensen min der kinderen nemen hebben ze tijd en ouderliefde over. De be hoefte aan gezelschapsdieren neemt daardoor toe. De tweede reden is het toenemende gevoel van onveiligheid. Steeds meer mensen hebben tegenwoordig waardevolle spulletjes in hun huis staan, waardoor er meer be hoefte is aan. waakhonden. Ook het feit dat er steeds meer alleen staanden zijn speelt hierbij een rol." "Dan is er nog een derde reden aan te wijzen waarom er zoveel huis dieren zijn. Namelijk sport. Zo raakt het jagen met honden steeds meer in. Verder is er een duidelijke groei te zien in het aan tal hondenclubs en niet te verge ten in de postduivensport. Dus ook het recreatieve aspect speelt een rol in het houden van dieren. Al met al kun je rustig stellen dat vrijwel iedereen in Leiden één of meer huisdieren heeft." Hoe staat u tegenover net houden van dieren in flats? Muurling: "Je kan best in flats dieren houden, al zijn er wel de nodige nadelen aan verbonden. Het is in flats meestal te warm en te licht. Er is nauwe lijks verschil tussen zomer en winter. Dit heeft tot gevolg dat het bij de dieren hormonaal niet goed meer loopt. Veel dieren krijgen daardoor exceem, een echte stadskwaal. Een ander ge volg van die warmte is dat een poes ook in de .winter króls wordt, terwijl dat normaal alleen in de zomer het geval is." Je ziet tegenwoordig dat de mensen hoe langer hoe meer de meest vreemde dieren in huis nemen, zoals apen, slangen en krokodil len. Zijn daar bezwaren aan ver bonden? Muurling: "Het komt inderdaad voor dat mensen uit heemse diersoorten houden. Vaak zijn ze in het geheel niet op de hoogte van het gedragspa troon van die dieren eh nauwe lijks in staat om ze behoorlijk te verzorgen. Vooral studenten houden nogal eens uitheemse dieren, zoals slangen, wandelen de takken en in een enkel geval krokodillen. Gelukkig is er een wet tot stand gejcomen die het houden van uitheemse diersoor ten beperkt. Het gevaar van uit sterven wordt er in belangrijke mate door verminderd. Het hou den van apen raad ik ten zeerste af. Die beesten kunnen zich nau welijks ontplooien. Bovendien stinken ze afschuwelijk en kun nen een aantal ziektes bij zich hebben, die gemakkelijk op mensen overgaan. Zoals longont steking en tbc." Ergernis Terwijl men aan de ene kant ver woede pogingen onderneemt om van een flat een dierentuin te ma ken, zijn er aan de andere kant mensen die zich bijvoorbeeld mateloos aan geblaf en .gejank van honden ergeren. Bij huisba zen (woningbouwverenigingen) en politie komen regelmatig klachten binnen. Volgens de chef wijkdienst van de Leidse politie, de heer De Beer, zijn de meeste van deze klachten afkomstig uit de Merenwijk, het Morskwartier en de Kooi. "Het betreft voornmalijk klachten over blaffende of bijtende hon den. Maar het. is bij mijn weten nog nooit voorgekomen, dat ie mand door de politie uit zijn huis moest worden gezet vanwege het houden van dieren. Wel vind ik, overigens geheel persoonlijk, dat de woningbouwverenigingen vaak te tolerant zijn wat het hou den van dieren betreft." Uit het standpunt van verschillen de woningbouwverenigingen blijkt dat deze tolerantie een ge volg is van de ontwikkelingen op het gebied van huurcontracten. Ontwikkelingen die met zich mee brengen dat dwangmatige bepa lingen hoe langer hoe meer over boord worden gegooid. De heer Streefland, voorzitter van de Leidse woningstichting en secre taris van de federatie van Leidse woningbouwverenigingen: "Het paternalistische karakter moet zo veel mogelijk uit de huurcontrac ten worden Verwijderd. Je kunt de mensen vandaag de dag moei lijk beperkingen gaan opleggen, ook niet wat betreft huisdieren. Je zegt toch ook niet, dat ze maar één kind .-in een flat mogen heb ben. Bovendien verbiedt de wet het al om overlast te bezorgen. LEIDEN - Het houden van huisdieren is in Nederland al jaren een ware rage. Maar nu vrijwel iedereen 00 in het bezit is van minstens één huisdier, schijnt een Jaap Visser ander aspect van het die- renhouden in de mode te raken. Hoe langer hoe meer zie je dat men zo veel Postduivenhouders liggen niet zelden overhoop met woningbouwver- enigingen. Dan hoeven wij ook niet nog een keer met strenge bepalingen op - dat gebied te komen." Behoefte "Een ander aspect dat strenge be palingen in de weg staat is het feit dat bepaalde mensen gewoon weg niet buiten hun huisdier kunnen. Een vrouwtje dat in haar eentje ergens acht hoog op een flat zit heeft nu eenmaal behoefte aan een hond of een kat. "Niet al leen als gezelschapsdier, vaak ook om een gevoel van bescher ming te hebben. Het is natuurlijk wel zo dat wij moeten ingrijpen wanneer het houden van huisdie ren tot excessen leidt. Ik denk hierbij aan de klacht over stank die bij ons binnenkwam van ie mand uit Zuid-West. Toen wij gingen kijken bleek dat de stank afkomstig was van een flat waar iemand ratten aan het kweken was voor zijn slangen." "Kijk, als het echt de spuigaten uitloopt grijpen wij in. Zoals in een geval dat een man ergens in Leiden duiven hield'in een slaap kamer, terwijl zijn kinderen op de overloop moesten slapen. In dat geval ga je hameren op die man z'n fatsoensnormen. Dat is toen ook gelukt. Maar de meeste klachten die wij binnenkrijgen, zijn een gevolg van gebrek aan tolerantie bij de mensen. Als je met je medebewoners in onmin leeft, let je op ieder geluidje en erger je je aan het minste of ge ringste lawaai. In onze contracten laten wij de mensen vrij in het. kiezen van het aantal en soort dieren. Zolang ze de medebewo ners geen overlast bezorgen is er niets aan de hand. Strenger De Protestants Christelijke Wo ningbouwvereniging (PCW) heeft aanzienlijk strengere bepa lingen over het houden van huis dieren. Het reglement zegt dat het zonder schriftelijke vergun ning van de eigenaar verboden is om viervoetige en gevleugelde dieren te houden. Uitgezonder één hond en één kat. Maar volgens secretaresse me vrouw Smits wordt deze regel in de praktijk niet al te nauw geno men. "Zolang er geen sprake is van overlast zijn de mensen vol komen vrij in het houden van die ren. In het uiterste geval zijn wij wel eens genoodzaakt om in te grijpen. Maar wanneer de men sen voor de keuze komen te staan Veel dieren in flats krijgen behuizing. 1 hun weinig riante tussen verhuizen en afstand doen van hun dieren lost het probleem zich meestal vanzelf op. De mees te mensen denken: "aan mijn lijf geen polonaise", en de rust keert vanzelf weer." "Persoonlijk vind ik dat'dé 1 met dieren eens wat meer reke ning zouden moeten houden met de mensen die geen huisdier hebben. Als je bijvoorbeeld ziet wat een troep het hier in de Me renwijk is doordat de mensen hun honden zomaar hun behoef tes in liften en dergelijke laten doen, reizen de haren je te berge. Die mensen bevuilen niet alleen hun woonomgeving maar zijn vaak niet eens bereid voldoende voor hun dieren te zorgen. Deze mensen maken het nodig dat er dierenbescherming bestaat." Burencontact Optimistische geluiden dus van de kant van de woningbouwvereni gingen wat de vrijheid in het houden van dieren betreft. Vol gens de heer De Graaf, voorzitter van het overkoepelende orgaan van de postduivenhouders in het district Leiden, moet deze vrij heid met een korreltje zout wor den genomen. De Graaf: "Niet zelden liggen post duivenhouders overhoop met woningbouwverenigingen. Het is natuurlijk erg moeilijk om op een flat een duivenhok te hebben dat groot genoeg is en toch het uit zicht van de buren niet belem mert. Als je het weet te presteren om goed overweg te kunnen met je buren ben je al een heel eind op de goede weg. Je loopt dan ook niet de kans om in conflict te ra ken met een woningbouv ging." Weer aandrang op minister voor Maredorp LEIDEN - In navolging van het Leidse gemeentebestuur, de projectgroep en de buurtvereni ging Maredorp heeft de project coördinator mr. Abel de Jong in een brief aan de 'minister van volkshuisvesting opnieuw sterke aandrang uitgeoefend om het verbeteringsplan "Maredorp in de steigers" ten spoedigste goed te keuren. Volgens mr. De Jong heeft het lan ge uitblijven van die goedkeuring al gevolgen gehad voor het tref fen van andere voorzieningen in de wijk, die samenhangen met het verbeteringsplan. Veel voor bereidend werk is al vruchteloos gebleken omdat het rijk niet in de pas loopt. De werkelijke stad ver nieuwing in Maredorp zal hier door wellicht te laat op gang ko- De buurtbewoners, die volgens mr. De Jong toch al afwijzend staan tegenover "Den Haag", "zien'het niet meer zitten". Zij beschou wen de stadsvernieuwing inmid dels als een ondoordringbare pa- pieijungle. Van werkelijke stadsvernieuwing is na z'n vier jaar plannen maken nog niets te bespeuren, aldus mr. De Jong. Sinds Maredorp door de gemeente raad werd aangewezen als stads vernieuwingsgebied is van vele kanten de klacht vernomen dat de stukken in een veel te hoog tempo "door de molen werden gejaagd". Dit bleek evenwel noodzakelijk", aldus mr. De Jong, "omdat het ministerie dat verlangde. Het wekte bij alle betrokkenen de verwachting dat dit te maken had met een streven op rijksniveau om de stadsvernieuwing met voortvarendheid te stimuleren. Bezwaren tegen gebrek aan in spraak werden daarom in die pe riode gaarne ingeslikt". Mr. De Jong wijst erop dat de rede nen van vertraging in het onge wisse worden gelaten. H\j spreekt verder een gevoel van teleurstelling uit over het "hol len- of stilstaan-beleid" van het rijk. LEIDEN - De woningbouw in Leiden dreigt in het slop te raken. Dat blijkt uit de cijfers, die maandelijks door het bureau Statistiek van de gemeente worden gepubliciteerd. Het aantal woningen dat wordt ge bouwd, daalt en de ko mende jaren dreigt er een flink gat te vallen in de produktie. De afgelopen jaren heeft Leiden flinke aantallen woningen kun- nen bouwen, met name in de Me renwijk. Nu deze wijk vrijwel is afgerond - het Warmondse deel rest nog slechts - dienen zich niet direct ruime nieuwe mogelijkhe den aan. Dat houdt onder meer Naaien voor buitenlandse LEIDEN - In Leiden en Voorscho ten worden vanaf half september naaicursussen gegeven voor bui tenlandse vrouwen, vooral van de Turkse en Marokkaanse nationa liteit. Deze cursussen duren een heel seizoen. Voor een tweetal cursussen zijn zo spoedig moge lijk nog gediplomeerde naailera- ressen nodig. De éne cursus vindt plaats op de dinsdagavond in de Vlietwijk in Voorschoten en de andere iedere donderdagmorgen in het Leidse Volkshuis. Men ontvangt op basis van het aantal uren (meestal twee) een bepaalde vergoeding. Verdere inlichtingen zijn te krijgen bij: Joke Kolthoff, Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers, Doezastraat 34 in Leiden, tel. 126474. verband met de vertragingen in de ontwikkelingen van de Ste- .venshofjespolder, waartoe des tijds werd besloten. Voor de komende jaren liggen er nog mogelijkheden in het Mors kwartier. Daar- moeten onder meer de plannen voor Koppel- Stein en Boekhorst worden ge realiseerd. In totaal zo'n vijfhon derd woningen, merendeels in de premiekoopsector. Het aantal belangstellenden overtreft het aantal te bouwen woningen ver re. In de wèt verdere toekomst dient zich de woningbouw in de Leeuwenhoek aan. Dat zijn gronden die aanvankelijk voor nieuwbouwprojecten aan de uni versiteit zijn verkocht, maar nu weer teruggekocht zullen wor den door de gemeente. Onzeker blijven de mogelijkheden in het gebied van de Coebel, ach ter de Haagweg. De huidige eige naar heeft daarvoor een plan om 600 woningen te bouwen, maar het is zeer de vraag of daar wo ningen gebouwd kunnen worden voor de Leidse woningzoeken den. Doordat de voormalige tuinbouwgrond van hand tot hand gegaan is, ligt dé prijs zeer hoog. Halvering Kijken we naar het aantal wonin gen dat op het ogenblik in aan bouw is dan ligt dat onder de 800. Dat is een halvering ten opzichte van januari 1977 toen er nog bijna 1700 woningen in de steigers stonden. In dat jaar is met uit zondering van een kleine ople ving in september en oktober het aantal in aanbouw zijnde wonin gen snel gedaald. Eind 1977 wa ren her er nog ruim 1000. Ook dit jaar zette die daling zich weer voort, vooral in het eerste kwar taal. De klad blijkt met name te zitten in de woningwetsector. In 1976 werden 488 van dergelijke wo ningen in uitvoering genomen en aan het eind van dat jaar werd er gebouwd aan 482 woningwetwo ningen. In de loop van 1977 werd aan de bouw van nog eens 232 woningwetwoningen begonnen 1 en waren er eind vorig jaar in to-" taal 351 in aanbouw. Bezien we nu de cijfers over het eerste half jaar van 1978 dan blijkt dat er eind juni nog 142 woningen in uitvoering zijn en dat er niet aan nieuwe is begonnen. De si tuatie wordt daarmee vergelijk baar met 1975 toen er van wo- ningwetbouw ook geen sprake Bezien we de totale woningbouw- produktie van Leiden dan ligt die voor 1975 op een totaal van 1135. In 1976 waren het er 955 en vorig jaar 1504. Zoals het er nu uitziet zullen die aantallen dit jaar zeker niet worden gehaald. Tot en met juli waren er in Leiden 448 wo ningen opgeleverd, waaronder 154 voor alleenstaande en wer kende jongeren. Het aantal ingeschreven woning zoekenden is de laatste jaren eer der gestegen dan gedaald. Eind 1975 waren het er 2564, eind 1976 3436, en eind 1977 4045. Op het ogenblik schommelt het aantal, nog steeds rond de 4000. Ander gevolg van de teruglopende woningbouw in Leiden is dat het inwonertal weer begint te dalen. Nadat in januari 1976 de 100.000 werd overschreden was het aan tal tot begin januari van dit jaar gegroeid tot ruim 102.800. In de maanden daarna bleef de Leidse bevolking ongeveer gelijk, totdat in juli plotseling een flinke daling optrad: een daling met ruim 120, vooral veroorzaakt door een fors vertrekoverschot. LEIDEN - In het herdelingsplan voor de Trompstraat (Zeehelden buurt, zie foto) dat begin juli door de gemeente aan de bewoners werd voorgelegd, zijn niet alle wensen van de bewoners ver werkt. Dat blijkt uit een communiqué van de gemeente aan de bewoners. Door een gebrek aan ruimte kunnen er o.m. geen bloembakken worden geplaatst en sluisjes in de straat "worden aangebracht. De belangrijkste wijzigingen, volgens het herindelingsplan, zijn: duidelijk gemarkeerde verhogingen op de kruispunten om de snelheid van auto's te beperken, en versmalling van de straat tot 4.50 meter (met behoud van parkeergelegenheid aan beide zijden van de straat). In totaal komen er 61 parkeervlakken in de Tromp straat. De afdeling verkeerszaken van de Dienst Gemeentewer ken vindt dit ruim voldoende. LEIDEN - Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd voor het doc toraal examen farmacie mej. T. v.d. Mc ij, mej. M. Olthoff, BB. de Boer, mej. H.L. Tjiook, J.P. Netze en mej. C.M. Huisman. Aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam P.J.M. Hartog (Wassenaar) geslaagd voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde J. Poldervaart (Boskoop) voor het doctoraal examen rech ten. In het St. Elizabeth Zieken huis in Leiderdorp zijn geslaagd voor het examen A-verpleeg kundige de dames M.C.J. Corne- lissens, A.J. Dukel, G.M.C. Kroft- Ranke, H.M. Mattiesing, R. Mos- kowitz', N.M.L. Paardekooper en de heren T.G.H.M. van Diepen, L M. Haan, M.C. Tetteroo, C.J. Vet, R.M. Weiman en H.A. van Weizen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3