Eerherstel voor een te weinig bekend schilder Lucas, kleine mannetje uit Leiden De belangrijkste bron van in formatie die er is over het le ven van Lucas van Leyden, is afkomstig van Karei van Mander, een uit Antwerpen gevlucht kunstenaar, die in 1604 een boek schreef met als titel "Het Leven der Door luchtige Nederlandtsche en Hoogduytsche Schilders" Hierin zijn levensbeschrij vingen te vinden van vele 16e eeuwse kunstenaars, en in een van de meest uitgebreide hoofdstukken 'geeft Van Mander een overzicht van le ven en werken van Lucas van Leyden. Er is dus wel iets meer bekend over dit' Leids wonderkind. Want volgens Karei van Man- der werd Lucas geboren in 1494 in Leiden en maakte hij al op negenjarige leeftijd gra vures. Toen hij 12 was schil derde hij een "St. Hubertus", bestemd voor de Heer van Lockhorst, en. op 14-jarige leeftijd zou hij een technisch perfekte gravure, "Moham med en de monnik Sergius", afleveren. Zijn opleiding als-schilder heeft hij gehad bij zijn'vader Hugo Jacobsz. en bij Cornelis En- gebrechtsz., een in Leiden werkzaam schilder. Van deze laatste kan men een altaar stuk met de 'Bewening van Christus' zien in "De Laken hal". Het is echter merkwaar dig hoe weinig,Lucas gemeen heeft met CornelisEnge- brechtsz., zodat niet alle in formatie van Van Mander di- rekt geloofd moet wprejen. Er liggen dan ook 70 jaar tussen Van Leydens dood en het ver schijnen van Van Manders boekwerk. Waar Lucas het graveren ge leerd heeft wordt niet ver meld door Van Mander, wat bijzonder jammer is aange zien Van Leyden vooral dankzij zijn gravures grote bekendheid heeft gekregen, niet alleen nu maar ook al in zijn tijd. Lucas treedt in het huwelijk met een adellijk^ dochter uit de familie van Boshuysen, Lysbeth, en "hij verloor tot zijn verdriet veel tijd met partijen en goede sier maken, zoals dat de gewoonte is bij de Rijken en de mensen van Adel". Maar als hij op 39- jarige leeftijd, in 1533, sterft, blijkt dat hij toch een om vangrijk oeuvre heeft achter gelaten. Invloeden Belangrijke momenten uit zijn. leven zijn de reizen die hij on dernam langs ziin kunstbroe ders in o.a. Middelburg en Antwerpen. In Middelburg is Jan Gossaert van Mabuse werkzaam, die al enkele jaren voor hun ontmoeting in 1522 in Italië was geweest. Het is goed mogelijk dat Lucas bij hem kennis opnam van het toen hoog-renaissancistische Italië. De catalogus, waarin het com plete grafisch oeuvre is opge nomen, is ingedeeld in stilis tische ontwikkeling, thema's en de prenttechnieken die Lucas van Leyden bezigde. Het boekwerk is voor slechts f 20,- verkrijgbaar (dankzij de steun van het Prins Bernhard Fonds). De catalogus, die hier en daar erg specialistisch is en voor een leek niet altijd lees baar, wordt uitstekend aan gevuld door het boek van Rik Vos over Lucas van Leyden. In een bijzonder prettige schrijfstijl vertelt hij soepei tjes en duidelijk over Lucas en zijn kunst. Kunsthisto risch idioom wordt zoveel mogelijk vermeden, en wan neer er technische termen gebruikt zijn, worden ze met een uitgelegd. Dit boek kan als catalogus die nen by de tentoonstelling in Leiden, waar alleen een (ove rigens uitgebreide) krant met informatie verkrijgbaar is. Het boek kost maar f 37,50 (ook weer dankzij het Prins Bernhard Fonds), en is uitge geven door Landshoff en Schwartz. De krant, die in de Lakenhal te koop is (f2,50), geeft een over zicht van tijdgenoten, hoe Leiden er uit zag in de 16e eeuw, de lotgevallen van het 'Laatste Oordeel', de familie van Lucas e.d. Ze werd sa mengesteld door Ton van Brussel, Ingrid Moerman en Maarten Würfbain, de direc teur van "De Lakenhal", en is voorzien van vele foto's. Laatste oordeel Verder kan men in Leiden een uitvoerig beeld krijgen van het hele restauratieproces en de röntgenopnamen van het 'Laatste Oordeel'. Door mid del van een fotoreportage en een videofilm is te zien hoe het restaureren en het foto graferen van de onderliggen de tekening van het schilderij in zijn werk is gegaan. In het boek van Rik Vos wordt hier een apart hoofdstuk aan be steed. Er zyn bijzonder inte ressante ondertekeningen te voorschijn gekomen op dit 'Laatste Oordel', die een aan wijzing kunnen geven hoe de kunstenaar het schilderij heeft opgebouwd. De exposi tie in "De Lakenhal" is tot en met 29 oktober te bezichtigen, in Amsterdam heeft men tot en met 3 december de tijd. Hoewel Lucas van Leyden nooit erg bekend en gewaar deerd is geweest, lijkt hij met deze tentoonstellingen en het boek weer volledig in ere her steld. Hoe kan het ook anders van iemand over wie Van Mander schreef: "Onder de vele begaafde subtiele gees ten in onze Schilderkunst die al vanaf hun prille jeugd uitgeblonken hebben, en waarover wij elders hebben verteld, ken ik er geen een, die de gelijke was van de met talent gezegende Lucas van Leyden". En zo is het. In Antwerpen ontmoette hij dan Albrecht Dürer (in 1521) van wie veel invloed is uitge gaan. Met name in zijn gravu res heeft Lucas gebruik ge maakt van voorbeelden uit de prenten van Dürer, zoals bij voorbeeld voor de voorstel lingen van de 'Zondeval' Dat er ook elementen uit de gra- fiek van Lucas van Leyden overgenomen werden door andere kunstenaars, is te zien by een aantal Italianen, waar onder Marcantonio Raimon- di, Andrea del Sarto, Jacopo da Pontormo, Polidoro da Ca- ravaggio en Bacchiaca. Zij ontleenden vaak landschaps elementen uit de prenten van Lucas. Het is opmerkelijk dat men in Italië, waar de Re naissance op haar hoogtepunt was, interesse had voor de kunstenaars van de Lage Landen. Thematiek De thema's die voorkomen in het werk van Lucas-van Leg den zijn van een geheel uit eenlopende aard. Zijn schil derijen bevatten religieuze onderwerpen, zoals het "Laatste Oordeel", de "Dans om het gouden kalf', "Maria met kind" (allen in Leiden te zien), alsook genre-achtige onderwerpen. Van Lucas kaartspelers" uit ca. 1515 (in "De Lakenhal"), "De schaak spelers" en "De kaartenleg- ster". In zijn grafisch werk zijn eveneens veel religieuze en genre-achtige onderwer pen te vinden. Een aparte en zeer komische groep vormen de 'vrouwenlisten'. Met name in de houtsneden staat dit thema centraal. Het zijn historische voorbeel den van mannen, die door vrouwen belachelijk gemaakt worden, verraden of in het verderf gestort. De voorbeel den zijn onder meer: Samson en Delila, Aristoteles en Phyllis, de Zondeval, Jaël en Sisera, Virgilius en Lucretia. Dan zijn er ook nog passie- en apostelenseries van Lucas bekend, alsmede een aantal ornamentprenten. Tentoon stellingen De catalogus die in Amsterdam te verkrijgen is gaat zeer uit voerig in op het grafisch werk van Lucas. Hy is samenge steld door J. P. Filedt Kok. Er worden voorbeelden van bui tenlandse kunstenaars aan gehaald, waarvan er ook een aantal op de tentoonstelling te zien is. zoals van Albrecht Dürer, Hans Baldung Grien en Albrecht Altdorfer Phyllis, op wie AHstoteles ver liefd is, stelt als voorwaarde voor haar gunsten, dat hij haar op zijn rug rondrijdt (links). "Mohammed en de monnik Ser gius", gravure uit 1507 (rechts). "De kaartspelers", schilderij uit 1507 werd wel gezegd dat hij de grondlegger zou zijn geweest van de genreschilderkunst in Nederland, die in de 17e eeuw zo'n hoge vlucht zou nemen. Genrevoorstellingen zijn tafe relen die de schijn kunnen wekken dat ze uit het dage lijks leven gegrepen zijn. Achter deze schijnbaar realis tische taferelen zit een mora listische gedachte verborgen. Die zou ook te vinden zijn in een aantal schilderijen zoals "De Door Jurriaan van Kranendonk LEIDEN/AMSTERDAM - De beroemde Duitse kun stenaar Albrecht Dürer, schreef in zijn dagboek kort na 8 juni 1521: "Ik ben uitgenodigd door Meester Lucas, die kopergravures maakt, het is een klein mannetje, geboren in Leiden in Holland, en hij was in Antwerpen". Dürer, de bekendste kunstenaar benoorden de Alpen, maakte toen een reis door de Nederlanden en heeft in Antwerpen zijn Hollands evenknie ontmoet, Lucas van Leyden. Ze wisselden werk van elkaar uit en Dürer vermeldde tevens dat hij van Meester Lucas van Leyden een tekening heeft gemaakt met de zil verstift. Dit is dan ook alles wat van Lucas van Leyden bekend is, het was een klein mannetje en is door Dürer gepor tretteerd. Hoe hij er werkelijk heeft uitgezien is slechts te raden. De tentoonstellingen in het Ste delijk Museum "De Laken hal" in Leiden en in het Rijks prentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam kunnen daar, voor wat betreft de artistieke kanten van Lu cas van Leuden, verandering in brengen. Het Rijkspren tenkabinet toont het complete grafisch oeuvre van Lucas, en "De Lakenhal" herbergt .10 van de 17 door Lucas gemaak te schilderijen, alsmede een aantal tekeningen. Dan is er ook nog een monografie over Lucas van Leyden verschellen waarin zowel al zijn schilde rijen en tekeningen, als alle grafiek in'opgenomen is. Een beter overzicht is nauwelijks denkbaar mtm PAGINA 23 "Het laatste oordeel", het be faamde drieluik van Lucas van Leyden in de 'Leidse Lakenhal (rechts). "De jongen met de trom pet", gravure uit 1507 (links)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23