Ronald Swarts miniatuur onderzeeërs Vreemd lat de poli mij kent... In een glazen bak, aan de muur van zijn schuurtje, experimenteert Ronald van tijd tót tijd met zijn miniatuur-onderzeeërs. Een ka mertje op de eerste verdieping van zijn huis dient als werkplaats. MIJDRECHT - Eigenlijk is het allemaal met een pesterijtje begonnen. Vrienden (en mis schien ook wel vriendinnen) lachten hem uit toen Ronald Swart serieus de opmerking maakte dat hij een miniatuur onderzeeër ging bouwen. "Ach joh, dat kan jij niet. Dat is toch veel te moeilijk", waarschuwden ze hem. Voor de Mijdrechtse bankbedien de was juist dat de prikkel om met hart en ziel aan de slag te gaan. En hij slaagde. "Weet je", zegt hij nu, vijf jaar later, "ik raakte erdoor gémo- tiveerd. Zo'n uitspraak is nooit leuk. Daarom heb ik me er met hand en tand tegen verzet. Natuurlijk, ik heb een vrachtmoeilijkheden moeten overwinnen. Maar ik had er nu eenmaal m'n zin op gezet, ik wilde gewoon laten zien dat ik er wel toe in staat was" Een jonge kat "raast" door de kamer op die vroege zater dagmorgen. Met een strookje karton vermaakt het dier zich geruime tijd. De vrouw des huizes kijkt van tijd tot tijd bezorgd naar de grond. Ze zal de stofzuiger tevoorschijn, moeten halen. Her en der lig gen snippertjes. Als de poes is uitgespeeld streelt zij een paar keer de benen van haar bazin, miauwt en gaat dan languit in de karige zonne stralen liggen spinnen. Politie Perfect Ronald Swart is een man die veel liever "priegelt" dan een zaag grijpt om een grof kar weitje op te knappen. Vroe ger, toen hij nog met zijn vriendjes speelde, maakte hij autootjes om mee te racen. En die moesten altijd perfect functioneren. "Maar grof werk", roept hij uit "daar heb ik verschrikkelijk de pest aan. Ik zie me al lopen met een witkwast door het huis. Alleen de gedachten er aan Maar ik kan wel uren met een moertje zitten rom melen. Net zo lang tot het goed zit" In die vijf jaar dat Ronald prak- tisch iedere dag met zijn hob- by bezig is, heeft hij twee on derzeeboten gemaakt. Met radiografische besturing. Nederlandse modellen heeft hij -niet, wel buitenlandse. "Hoe dat komt? Je komt altijd bij het leger terecht, hoe je het ook bekijkt. Dat geeft problemen hoor. Jemoet eens proberen hier op een werf te komen waar ze onder zeeërs bouwen. Natuurlijk heb ik het geprobeerd. Ze zeggen gewoon: dat ding vaart, het is geheim. Boven dien, zo lieten ze doorsche meren, hadden ze||||j|§ wan delgangen niet nagegaan Luiheid Valt dan fel uit in de richting van defensie. "Er komt een grote dosis luiheid bij als je een beroep doet op deze men- sen. Ja, ik mag wel komen om eens te praten. Komt het pun tje bij paaltje en er een beslis sing moet worden genomen, is er niemand thuis. Nee, in Nederland zijn zt niet behulpzaam" Geen punt overigens voor Ro nald Swart. Hij stak de grens over naar Duitsland. Op het strand in Kiel, zo wist hij, lag een onderzeeër, die als mu seum dienst deed. "Ik heb de mensen daar gevraagd of ik dat ding mocht namaken. Met foto's heb ik hen overtuigd dat ik hobbyist was. Nou, ik moet je zeggen dat ik daar heel wat meer medewerking heb gekregen dan hier". Heeft men bij defensie nooit eens argwanend geïnfor meerd waarom hij een duik boot tot in de kleinste details wilde namaken? "Ja, in Den Helder, tijdens een vlootdag, heeft er wel eens een hoge Piet wat raar naar me staan kijken. Die man vond het gek dat ik zo maar- toegang had óp een werf in Duitsland waar onderzeeërs werden gemaakt. Hij stond wel met z'n oren te klapperen toen ik ook nog namen noemde van enige bekende mensen. Dat'kan hier gewoon niet, wij zijn veel strenger". Ronald is verbaasd als ik op merk dat ik zijn adres via de plaatselijke politie heb ge vonden. In het telefoonboek komt hij niet voor, hoewel hij een toestel in huis heeft. "Dat vind ik eigenlijk wel een beetje vreemd, weet je", rea geert hij. "Ik geloof dat we hier net een half jaartje wo nen. En een vergunning om met één van m'n boten in het buitenwater te kunnen varen, heb ik niet nodig" Ronald vermoedt dat hij "arg wanend" overkomt, omdat zijn hobby in Nederland door praktisch niemand wordt beoefend. "Als ik iets doe, wil ik het goed doen. Wanneer ik een onderzeeboot bouw, wil ik dat zo natuurgetrouw doen. Daar staan ze wel eens vreemd tegenover" Swart kan zich dat ook wel weer voorstellen, die voorzichtig heid. "Onderzeeërs zijn een tak van.defensie die onder de geheimhouding vallen. Het zijn de sterkste wapèns waar over Europa en Amerika kunnen beschikken. Dat ze die geheimen zo goed moge lijk proberen te bewaken, ja, daar kan ik wel inkomen" Beschikt hij over informatie, die hij eigenlijk helemaal niet zou mogen weten? Een glimlach kringelt om Ro nalds lippen. Zucht een paar keer, aait de kat over haar kop en zegt: "Ach, dat weet ik niet. En als je het me eerlijk vraagt, het interesseert me ook niet. Alle informatie die ik heb, ge bruik ik voor m'n hobby Meer niet" Uitzoeken Geeft ruiterlijk toe dat hij het leuk vindt om zoveel moge lijk over de onderzeeërs aan de weet te komen. Hoe be paalde systemen werken, hoe de boten varen. "Ja," laat hij een beetje trots klinken, "die dingen zoek ik wel uit." Mag dat zo maar? Kan hij zon der meer achter de strategi sche punten van de boten komen? "Leg maar eens tien vakbladen naast elkaar. Als leek ben ik dari erg goéd geïnformeerd. De ene hoge vertelt iets en een ander zegt weer wat anders. Als je het puzzeltje in elkaar past, ben je goed op de hoog te. Dit neemt niet weg dat ik het toch wel raar vind dat men schrijft waar de. onderzeeërs Waarom heeft hij juist hobby gekozen meeste gegevens geheim zijn? *Kijk, in het begin wist ik dat ook niet. Daar kwam ik later pas achter," vertelt Ronald. "Ja, tot 1965 was het helemaal geen punt. Toen kon je over alles beschikken. De lektuur Door Jan Westerlaken erover is nu erg schaars. Maar," laat hij geruststellend weten, "ik krijg ze wel te pak- Polaris Wordt hij nooit boos als hij om gegevens vraagt en ze weige ren die hem te geven? "Je raakt eraan gewend, hè? Ik maak me nu niet meer zo druk. Net over de grens word ik veel wijzer. Die Nederland se duikboot, die ik wilde ma ken, nou, dat gaat gewoon niet door. Ik kan hem wel bouwen hoor. Foto's genoeg heb ik ervan. Zoals ik het zou willen, gaat niet, omdat ik niet alle technische informatie heb. Daarom ga ik nu maar een polaris bouwen. Daar kan ik nog raketten mee afschie ten ook. 't Is weer eens wat nieuws, daarom heb ik daar voor gekozen." Contacten met het "buiten land" heeft Ronald ook. "Na tuurlijk," vertélt hij, "als ze iets willen weten waar ze zelf niet achter kunnen komen, zeg ik dat wel. O ja, ik heb wel informatie doorgespeeld aan een Amerikaan, Duitsers, Belgen en een Luxemburger. Die man uit Amerika, iemand die bij de marine is, wist niet hoe hij aan onderdelen moest komen. Dat heb ik hem ge schreven. Kijk, van ieder con tact leer je wat. Je kunt ten slotte niet alles zelf uitden ken." Nooit eens iemand meege maakt die hem naar bijzonder geheime zaakjes vroeg? Ronald schudt zijn hoofd. Zijn vrouw antwoordt: "Nee, d'r is hier nog nooit iemand aan de deur geweest die er verdachte vragen stelde." Zwager De bankbediende uit Mijdrecht heeft sinds kort zijn zwager warm "gestookt" voor de bo- tenbouw. Hij heeft een exem plaarvan Ronald nagebouwd. "M'n zwager bouwt alleen maar, hij denkt niets uit, zoals ik. Want daar gaat onnoeme lijk veel tijd in zetten," legt Swart uit. Dat uitdenken duurt net zo lang als het bou wen van een boot." In het kleine schuurtje achter in de tuin, waar het gras welig tiert, heeft Ronald een glazen aquarium vol water staan. Als hij iets wil uitproberen duikt hij in het hokje en komt er pas weer uit als de proef is ge- "Die bak gebruik ik zeker niet om mee te spelen," lacht Ro nald. "Af en toe ga ik wel eens 'de polder in om een onder zeeër in groter water uit te proberen. Ja, als ik op straat loop krijg je wel eens gekke reacties. Of 'ie echt duikt. Ze vragen ook wel of ik dat ding tweede-hands heb gekocht. Iedereen wil wel weten hoe het precies werkt. Daarom zoek ik altijd maar een rustig plekje op om wat uit te probe ren. D'r hoeven niet zo veel mensen om me heen te zitten, 't Is tenslotte geen vlootshow. Aan al die opmerkingen die ze dan maken, wat heb ik daar aan?!' Kamertje "Liever priegelen dan met de witkast door het huis gaan", zegt Ronald Swart. In het kamertje op de eerste verdieping van zijn huis aan de Godebaldstraat heeft Swart allerlei lektuur en technische snufjes over de onderzeeboot. Aan de muur hangt een tekening, die ie mand voor hem op een micro film heeft gekiekt. Zelf heeft hij haar uitvergroot. Op zijn werk maakte een colle ga onlangs de opmerking waarom Ronald niet voor zichzelf een onderzeebootje ging bouwen. De bankbe diende: "Nou, dat gaat ge woon niet, hè. Ik geloof wel dat ik het zou kunnen. Maar zo'n ding is niet te betalen. In Amerika is er een knaap die er zelf een heeft gemaakt en er ook mee heeft gevaren. Dus het kan wel." Voorzover Swart weet is hij de enige in Nederland die zelf de systemen uitdenkt en ze in de praktijk ook gebruikt. Er zijn genoeg mensen die bouwen, maar maken daarbij gebruik van voorbeelden. Is de hobby erg duur? Ronald kijkt zijn vrouw aan. Scherts dan: "Ga jij maar even naar de keuken." Dan serieus: '"t Zijn de dingen er omheen die het zo duur ma ken. Het bouwen van de boot gaat geleidelijk. Je hoeft niet ineens diep in je portemon nee te graaien om een forse duit geld uit te geven. Drie maanden ben je zo-wie-zo be zig met het bouwen van de romp. De onderdelen die je nodig hebt, koop je in fasen." Fabrikant Die miniatuur-onderdelen, kan hij die zo in de winkel kopen of moet hij daarvoor naar een fabriek? "Kleine priegeldingetjes zijn er wel, maar je moet zoeken. Praktisch alles is te koop, nogmaals, je moet de weg we ten. Je bent aangewezen op de groothandel of fabrikan ten. De winkelier verkoopt zoiets niet. Daar zitten geen verdiensten aan hè," laat hij wat sarcastisch horen. De fabrikanten vinden het ove rigens wel grappig als ze Ro nald kunnen helpen. "Vaak," zegt hij, "geven ze vlot hun medewerking. Ze kennen me al een beetje. Soms moet ik ook een heleuitleg geven waar ik alles voor nodig heb en hoe het werkt. Meestal klikt het wel." Wat heeft zo'n onderzeeër hem nu gekost als die helemaal vaarklaar is? "Ik denk een duizendje of drie," merkt Swart na enig denk werk op. Zijn vrouw smalend: "Ach, ik geloof dat je nu toch wel wat aan de bescheiden kant bent." Jaar werk Voor zo'n duikboot eenmaal- startklaar is gaat er wel een jaar mee heen. "En als er elek tronische systemen in moe ten worden aangebracht, kan het ook wel eens wat langer duren", denkt Ronald hard op. Natuurlijk, je kunt een boot wel onder water laten zakken, maar dat is het na tuurlijk niet. Hij moet in de eerste plaats waterdicht zijn (Swart heeft daarvoor pers- lucht-apparatuur ingebouwd en als het misgaat treedt er een alarm in werking). Ik ver gelijk het altijd maar met een vliegtuig. Dat laat je ook niet met een blinddoek voor op stijgen want dan vliegt die zich zo te pletter. Nou, zo is het precies eender gesteld met een onderzeeër." De exemplaren die hij maakt, kun je die ook zo in een win kel kopen? "Vergeet het maar," roept de bankbediende uit. "Alleen van die hele kleine pruldin getjes. Om als sier op een te levisie te zetten. Daar kun je drie sigaren instoppen, dan houdt het op..."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21