Alles draait om Sanders Keizer kende ideeën van Van Praag. Vandaar uvs - DHS Philidor is verjongd Karpov laat de winst schieten LOTTO TOTO Thung faalt in Davis Cupstrijd ASC- WASSENAAR mm Gelijkspel én verlies voor Leiden Lions ZATERDAG 16 SEPTEMBER 197S Op het moment dat ik dit schrijf heeft de KNVB nog geen beslis sing genomen in de zaak-Keizer. U weet waarom het gaat. Jan Kei zer, al vele jaren scheidsrechter in de eredivisie, daarin maar met mate. geapprecieerd door de spe lers, maar als internationaal arbi ter heel hoog genoteerd bij de FI FA (in het buitenland weten ze niet dat hij uit het palingdorp Volendam komt, dus daar heb ben ze geen reden om hem niet au sèrieux te nemen; hoewel, dit is ook weer een wat flauwe opmer king van mij, ik geloof niet dat Keizers Volendamse komaf iets te maken heeft met het feit dat hij bij de jaarlijkse enquÜte door FC Avondrood onder de spelers steeds in de onderste regionen belandde), Jan Keizer dus is in dienst van Wastora getreden. Ik weet niet wat hij daarvóór deed, misschien was hij wel chauffeur van The Cats of lichtte hij 's nachts de palingfuiken van ande ren, maar het schijnt dat hij met deze nieuwe betrekking „zichzelf verbeterd heeft", zoals dat heet. Hij steeg van de eerste divisie naar. de eredivisie in zijn werk. Dat is dus mooi, maar er zat een haak en een oog aan. Wastora is de bulsupermarkt van Zaandam, is eigendom van de gebroeders Molenaar met die knarsende stemmen alsof er een tram heel langzaam door de bocht giert, en de gebroeders Molenaar zijn ook weer eigenaar althans gevol machtigd minister van AZ'67. Ik bedoel: de shirtjes van Willem van Hanegem c.s. worden altijd gewassen in de wasmachines van Wastora, - zo zit dat ongeveer in elkaar. Vraag De eerste vraag die we nu even moeten oplossen is deze: hebben Cees en Klaas Molenaar Jan Kei zer in dienst genomen omdat zij dachten: we kunnen zijn scheids rechterlijke waarnemingen best gebruiken de komende competi tie? Want laten we het even reëel 'bekijken: een doelpunt meer,of minder op het beslissende mo ment kan een kampioenschap schelen, en dat scheelt dan weer deelname aan de Europa-Cup- competitie, en dat scheelt weer enkele honderdduizenden gul dens aan inkomen. Misschien wel een half miljoen. En het is een oud axioma in de voetbalsport, dat al van ver voor de invoering van het betaalde voetbal geldt, datje de scheidsrechter beter niet „tegen je" kan hebben. Ik weet daar alles van. Mijn vader was vroeger een redelijk goed scheidsrechter. Hij bereikte de leeftijdsgrens en ging daarna bij zijn club Blauw Wit grensrechte ren. En toen de clubgrensrech- ters werden afgeschaft, hield hij zich" fit door namens Blauw Wit het arbitrale duo te ontvangen, soms van het station af te halen, kortom bezig te houden en bij wijze van spreken in de watten te leggen. Ze kenden hem, hij kende hen. Had dat nu tot resultaat dat zij partijdig in het voordeel van Blauw Wit floten? Och nee. „Maar we hebben ze ook nooit te gen ons", zei mijn vader dan. Want u weet, de voetballer leeft gedurende zijn hele leven in de vrees dat hij op een scheidsrech ter'stuit die TEGEN hem en zijn club is... Achterdocht Om de vraag maar meteen te beantwoorden: ik geloof geen moment dat Klaas en Cees Mole naar Jan Keizer in dienst van hun zaak hebben genomen met de achterliggende gedachte dat dit wel eens te pas zou kunnen ko men voor AZ'67. Misschien wel integendeel, want -niets is zo ge vaarlijk voor eert integer scheids rechter (en Jan Keizers integriteit is bij mijn weten nooit aange vochten, ook niet door zijn tegen standers) als de speurende ogen van tienduizenden toeschouwers die hem onder het vergrootglas van de achterdocht gadeslaan. De behoefte om zijn honderd" pro cent integriteit onder die om standigheden te vergroten tot 150 procent integriteit, is onweer staanbaar en begrijpelijk. Hij zal Jan Keizer geneigd zijn om in gevallen van twijfel in het voordeel van de te genpartij van AZ'67 of van de naaste concurrent van AZ'67 te beslissen, om toch in godsnaam maar niet het odium van partij digheid op zich te laden. De beide Molenaars, gewiekste za kenlui en allebei oud-voètballers van enige naam, kennen dit probleem uiteraard, wisten dat zij door Jan Keizer in dienst te ne men het risico liepen dat zijn be slissingen in de eredivisie voor taan net die 3 procent ongunsti ger voor AZ'67 zouden uitvallen die weieens beslissend zou kun nen zijn, maar kennelijk hebben zij dat niet al te zwaar laten we gen, misschien ook wel omdat zij Jan Keizer harder nodig hadden in de zaak dan op het veld. 1 Fouten Maar toen begon Jan Keizer pas te woelen in zijn bed. Hij voelde al les voor dat baantje. Maar hij lag wakker bij de gedachte dat hij dan voor de buitenwacht in dienst kwam van Wastora'67. De AZ-gebroeders Molenaar worden nu eenmaal meer met hun mil joenenzaak geassocieerd dan de PSV-bestuurders met Philips. Stel dat Jan Keizer een baan had geaccepteerd bij de Technische Dienst van Philips, zou iemand dan geroepen hebben: Hèhè, dat kan niet, nu ben je partijdig!? Ik betwijfel het sterk. Hóe dan ook, al dat gewoel leidde ertoe dat Jan Keizer om half drie 's nachts het besluit nam dat hij de volgende dag een brief aan de KNVB zou schrijven waarin hij verzocht om voortaan geen wed strijden van AZ'67 "meer te hoe ven leiden. Om alle schijn te ver mijden! Dezelfde reden dus waarom hij ook nooit wedstrij den van Volendam te leiden krijgt, - of spreek ik nu van heel vroeger toen een Amsterdamse scheidsrechter nooit de kans kreeg om Ajax of FC Amsterdam te fluiten? Vanwege zijn betrok kenheid» Jan Keizer zal aldus geredeneerd hebben: Ik kan niet verborgen' houden dat ik bij Wastora werk, trouwens, dat wil ik ook helemaal niet verborgen houden. Voor me zelf weet ik, dat die betrekking mijn beslissingen op het veld niet zullen beinvloeden, trouwens, hoe zou ik mijn eigen dorpelin gen nog onder ogen kunnen ko men als ik door mijn gefluit AZ'67 bevoordeelde en bijvoor beeld Volendam daardoor du peerde, dat zou me allemaal te in gewikkeld worden. Maar ik weet ook, dat ik in het komende sei zoen weer nét zoveel fouten zal maken als in voorgaande seizoe nen, en net zoveel als mijn colle ga's, want niemand fluit foutloos. En als AZ'67 dan door zo'n fout bevoordeeld wordt, zullen de voorzitters van de concurrerende clubs ongetwijfeld van alle daken roepen dat ik werkend lid ben van Wastora, en daardoor auto matisch donateur van AZ'67! Dan ben ik helemaal in de aap gelo- geerd, dus laat ik daarom liever de eer aan'mijzelf houden en ver zoeken geen wedstrijden van AZ'67 meer te hoeven fluiten. Integriteit Daarmee bekende Jan Keizer dat hij zichzelf niet langer in staat achtte de wedstrijden van zijn „werkgever" onbevangen te lei den, - zei Jaap van Praag, die op de valreep zo sportief was zijn opvolger als voorzitter te ontlas ten van een zo onaangename boodschap: Ajax wil niet langer dat Jan Keizer onze wedstrijden fluit, zei Van Praag. De terug houdendheid in dezen van PS V is mij sympathieker. Door zijn ver zoek heeft Jan Keizer immers niet willen aangeven dat hij zich zelf niet langer in staat achtte de wedstrijden van AZ'67 onbevan gen en onpartijdig te fluiten, maar dat hij voorzitters als Jaap van Praag niet langer in staat achtte zijn onpartijdigheid en in tegriteit als vanzelfsprekend te beschouwen. En dat is natuurlijk heel iets anders. NICO SCHEEPMAKER TENNIS - Betty Stöve bereikte gis teren de derde ronde van het in ternationale tennistoernooi voor dames waar een prijzenbedrag van 25.000 gulden te verdelen valt. In de tweede ronde versloeg Nederlands sportvrouw van het jaar 1977 de Roemeense Virginia Ruzici met 1-6, 6-1 én 7-6. AMERSFOORT (ANP) - Er gaapt nog altijd een geweldige kloof tussen aspiraties en prestaties van het Nederlandse Davis Cupteam. Met of zonderTom Okker. Met de tengere maestro werd in het voorjaar van Tsjechoslowakije verlo ren, zonder hem is zelfs de ouverture van het toernooi van 1979 tegen ontwikkelingsland Noorwegen een hachelijke zaak geworden. Door de stand van 1-1, waarmee de troosteloze eerste dag in Amersfoort werd afgesloten, blijft zowaar de mogelijkheid overeind, dat de Noorse vrijetijdstennissers zich langs de zwaar gesubsidieerde Nederlandse top zullen werken. Die kans is weliswaar maar toch: het had volgens de wet van de grote getallen: Noor wegen 200.000 tennissers tegen Nederland meer dan 300.000, niet gemogen. Het is te eenvoudig om de schuld uitsluitend op de schouders van Rolf Thung te leg gen. Toegegeven: de Hilversum- se student maakte er gisteren bit ter weinig van, In de eerste set werkte hij nog een setpoint weg, maar in de overige drie offreerde hij met onbeheerste knallen en simpele missers de 33-jarige Noorse kampioen Per Hagna ui terst vrijgevig de zege: 8-6, 5-7, 2-6, 2-6. Diezelfde Thung was dan toch maar om zijn grotere routine ver kozen boven Frits Don, die het in oefenwedstrijden beter had ge daan, terwijl iedereen weet dat Thung uitsluitend geschikt ïs voor de snelle banen en op gravel nauwelijks uit de voeten kan. Vooral als de baan nat en traag is, zoals gisteren in Amersfoort. ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur L.D.W.S. - LUGDUNUM L.D.W.S. terrein sportpark "De Vliet" adVeRTENTIE Zondag 17/9 BADMINTON 1e KLASSE VEGLO 1 tegen VEL0 2 Aanvang 2 uur. Universiteit-Sporthal Wassenaarseweg. Aangeboden door Fa. Voetlicht Klassieke verlichting Haarlemmerstraat 15, Leiden. A.S. ZONDAG 14.00 uur Terrein de Kempenaerstraat ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- heren- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden l*Mr Hoe het werkelijk behoort te liggen met de krachtsverhoudingen tussen Nederland en Noorwegen, demonstreerde Louk Sanders in het tweede enkelspel. De roodha rige 18-jarige Jon-Erik Rustad bracht weliswaar aanzienlijk meer talenten in de strijd dan de pretentieloze Hegna, maar was niettemin kansloos: 6-3, 6-1, 6-1. In deze vorm moet Sanders in het dubbel van vandaag en het en kelspel van morgen in staat wor den geacht Nederland in zijn een tje naar de volgende ronde te til len. Daarna zal er wel weer een beroep op Okker worden gedaan België Het Belgische Daviscupteam.nam in de strijd tegen Ierland met 2-0 de leiding. In Brussel bleef Boi- leau gemakkelijk met 6-1, 8-6 en 6-0 de baas over Sörensen, terwijl Stevaux met Menton eveneens weinig moeite had: 6-3, 6-1 en 6-4. Ook Denemarken wist in Athene tegen Griekenland op een 2-0 voorsprong te komen, terwijl in Grenève Zwitserland de eerste wedstrijddag tegen Iran met een 2-1 marge afsloot. De finale van de Europese A-zone tussen Groot Brittannië én Tsje- cho-Slowakijë moest wegens de invallende duisternis voortijdig worden gestaakt. Tsjechoslowa kije de eerste partij won.l.loyd met 9-7,6-3,4-6,5-7 en 12-10 van Hrebec, terwijl de tweede match- tussen Mottram en Lendl bij de stand 6-4 en 7-5 moest worden afgebroken. De finale in de Europese zone-B tussen Zweden en Hongarije ver regende volkomen. De partij tus sen Kjell Johansson en Balasz Taroczy werd bij de stand 7-5,2-0 voor Johansson gestaakt. ADVERTENTIE JfeLf' 1 J IKéH Louk Sanders was gisteren in de Davis Cupwedstrijd tegen Noorwegen de enige tennisser, die overeind bleef. Waarschijnlijk zal hij de man zijn, die de armzalige Nederlandse tennisformatie naar de volgende ronde moet brengen... LEIDEN - Er zal in de vandaag te spelen eerste ronde van de lan delijke schaakcompetitie heel wat gemopperd worden op het nieuwe speeltempo, dat de; bondsraad van de KNSB in haar voorjaarsvergadering vaststelde; eerst 40 zetten in twee uur en ver volgens dertig zetten in één uur. Partijen, die na zes uur spelen nog niet zijn beëindigd, zullen wor den uitgespeeld. Arbitrage is ge heel afgeschaft. Felle kritiek daarop kwam vooral van het L.S.G. (Leidsch Schaak genootschap); "zes uur spelen is wel erg lang en een typisch be sluit van bestuurders, die van het gezeur van die afgebroken partij en af willen zijn, maar die geen hart hebben voor het schaken zelf, want dit tempo leidt zonder meer tot verkrachting van het eindspel. De tweede spelregel, die de bonds raad introduceerde, werd met meer gejuich ontvangen'. Bui tenlandse schakers mogen in Nederlandse tientallen spelen, indien zijmiet aan andere compe tities zullen deelnemen. Toch wordt algemeen verwacht, dat deze nieuwe regels V/Rotter dam niet van prolongatie van de landstitel in de hoofdklasse zul len afhouden. De Maasstedelin gen staan reeds met 1-0 voor te gen debutant Eindhoven. De 19-jarige Leidenaar John v.d. Wiel, van Philidor Leiden over gelopen naar Rotterdam, ontfut selde Milo Scheeren in een takti- sche Konings-Indiër simpeltjes twee lichte stukken tegen een to ren en daarmee de partij. Ondanks het vertrek van Van der Wiel blijft het eerste team van Philidor voor velen de grote favo riet voor de titel in de eerste klas se B en de daaraan verbonden te rugkeer naar de hoofdklasse. Theo Piket ziet echter nog wel wat problemen. Hij; "behalve Van der Wiel zijn we Jan Reek kwijtgeraakt. Verder speelt "Rag" de Graaf een heel seizoen niet mee, nu hij naar Engeland is vertrokken. Ze hebben weieens gezegd, dat Philidor I vergrijst. Nu, daar hebben we wat aan gedaan door de opengevallen gaten met het trio jeugdspelers Rinie Kuyf, Martien Voorn en Menno Okkes op te vullen. LSGI, dat ook in deze klasse speelt gokt op een plaats in de midden moot, Vandaag speelt het in Maastricht tegen de plaatselijke eersteklasser. Voor LSG II wprdt het in de tweede klasse een écht lastig seizoen. De eerste wed strijd tegen het Rotterdamse Charlois/Europoort II kan met een onder de categorie 'knap moeilijk' worden gerangschikt. In dezelfde klasse start Voor schoten tegen het Witte Paard uit Sas van Gent. De Voorschotena ren missen Bonger, Huyzer en Thieme. BAGUIO - (ANP) In de 22e partij van de tweekamp om de wereldtitel in Baguio heeft wereldkampioen Anatoli Karpov voor de derde achtereen volgende keer een overwinning laten glippen. Eerder deed hij dat in de 18e en 20e partij, telkens met wit spelend. De vermoeidheidsverschijn selen bleken de laatste partijen inderdaad bij de titelverdediger aanwe zig te zijn. Deze tweekamp begint dan ook steeds meer te lijken op die tussen de beide kemphanen in 1974. In Moskou speelden Karpov en Kortsjnoi de finale van het kandidatentoernooi. Die tweekamp kende het maximum van 24 partijen. Karpov, twintig jaar jonger dan Kortsjnoj, behaalde vlot drie overwinningen, maar kwam in de laatste vijf partijen, waarin hij slechts aasde op remises in grote moeilijkheden. Kortsjnoi behaalde toen in de 19e partij zijn eerste overwinning en verloor de tweekamp nipt met 3-2. Raymond Keene, de voornaamste secondant van Kortsjnoi, verklaarde na afloop van de voor zijn kamp weer forntuinlijk afgelopen partij; "Ik ben er nu bijna zeker van dat Viktor Kortsjnoi dp tweekamp gaat winnen. Indien Karpov zulke blunders blijft begaan worden de rollen volledig omgedraaid" LEIDEN - Leiden Lions heeft gis teravond in een oefenduel tegen Groningen met 4rA gelijkge speeld. De tussenstanden waren 1-0; 2-2 en 1-2. In de eerste periode opende Frank Dobbelaar voor de Lions de sco re. Die voorsprong werd in het tweede bedrijf door Robin Sara- ber en Rudi Bakker tot 3-0 ver groot, waarna Temmerman en Johan Toren voor de Groningers wat terugdeden. Daarna was het woord opnieuw aan Frank Dob belaar (4t-2). De Groningers kwamen hierna goed terug, wat in treffers van Sproxton en Rick van Gogh tot uitdrukking werd gebracht. Vervelende bijkomstigheid voor de Leidenaars was, dat voorwaarts Ted Meyer telbeen brak. Verwacht wordt, dat zijn herstel enkele weken zal vergen. DEN HAAG - Lotto 36 van afgelo pen zondg heeft één winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Het levert een bruto bedrag van 538.371 gulden op. In de sporttoto waren er 24 winnaars, die elk bij na zesduizend gulden bruto krij gen uitgekeerd. De uitslagen: Lotto 36: dit duel zijn sleu- Totaal aantal prijzen: 19776; inleg f 3.238.322,-; prijzenbedrag: f' 1.538.202,95, eerste prijs: één winnaar, bruto uitkering: f 538.371,-; tweede prijs: drie win naars: bruto uitkering: f 51.273,40; derde prijs: 184 win naars: bruto uitkering f 1253,90; vierde prijs: 8676 winnaars: uit kering f 35,40; vijfde prijs: 10.912 uitkering: f28,10. Peterson ten grave gedragen OREBRÖ - (AMP) - Ronnie Peter son, de Zweedse formule 1-cou- reur die maandag bezweek aan de verwondingen die hij zondag tij dens de Grote Prijs van Italië in Monza opliep, is gisteren onder grote belangstelling in zijn ge- boortestad Orebrö begraven. De kist met Petersons stoffelijk overschot werd gedragen door de coureurs Niki Lauda, Emerson Fittipaldi, John Watson en James Hunt, de Brit, die zijn leven waagde in een poging Peterson te redden. Meer dan vierhonderd personen woonden de kerkdienst bij, zo'n vijfhonderd bleven bui ten in de regen wachten. Bij de begrafenis was ook Calon Chap man, de constructeur van Peter wagen, aanwezig. Sporttoto 36: Totaal aantal prijzen: 2982. Inleg: f 533.478,-; prijzenbedrag f 295.388,74; eerste prijs: 24 win naars: bruto uitkering f 5970,70; tweede prijs: 313 winnaars: uit kering f 202,30; derde prijs: 2645 winnaars: uitkering f 33,50. In Sporttoto 36a van woensdag 13 september zijn in totaal 12.040 prijzen gevallen. Er waren 48 winnaars van de eerste prijs, die ieder f 827,20 ontvangen. De uitslag van toto 36a was: inleg f 208.982,-; prijzenbedrag: f 99.266,45; eerste prijs: 48 win naars, die ieder f 827,20 ontvan gen, tweede prijs: 862 winnaars, die ieder f 28,70 ontvangen; derde prijs: 11.130 winnaars, uitkering f 3.10.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11