Compromis van regering door CDA afg ewezen Alle legerfuncties open voor vrouwen Hulpverleners fel tegen voorstel VVD Bemanning van j marinevliegtuig na noodlanding op zee gered Confrontatie over ondernemingsraden onvermijdelijk Pleidooi Den Uyl voor meer steun aan Carter POLIOGEVAL IN IERSEKE VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - „Meldingsplicht? Dan maar geen regeling". Zo reageerden alter natieve hulpverleners gistermiddag op de plannen van de WD en CDA om het PvdA-wetsontwerp over straffeloosheid van hulp aan weggelopen kinderen zo aan te passen dat de hulpverleners aan de kin derrechter moeten meedelen, dat ze een weggelopen kind onder hun hoede heb ben. „Wij vinden dit amendement onaan vaardbaar. De meldingsplicht maakt zorgvuldige hulpverlening onmogelijk", aldus Joop de Smet van het Landelijk Overleg Alternatieve Hulpverlening. Hij zegt te hopen dat de PvdA het initiatief wetsontwerp, waaraan drie jaar gewerkt is, liever zal intrekken dan het WD-CDA- amendement te accepteren. Of dat zal gebeuren«staat overigens nog niet vast. Een van de initiatiefnemers tot de wijziging van art. 280 van het Wetboek van Strafrecht, het PvdA-kamerlid Hein Roethof, ontkent dat hij zijn standpunt al bepaald heeft. „We moeten het debat, dat volgende week donderdag wordt voortge zet, eerst maar eens afwachten. Het is voorbarig om nu al te zeggen dat we het ontwerp zullen intrekken als het WD- CDA-amendèment wordt aangeno- Bij de bepaling van het standpunt hierover is volgens de heer Roethof de houding van de mensen die zich met hulp aan wegge lopen minderjarigen bezighouden erg belangrijk. „Wanneer de werkers in het veld tegen inschakeling van de kinder rechter zijn op de manier zoals de WD dat wil, dan zal die mening voor ons erg zwaar wegen. Overigens gaat het hierbij om meer dan alleen maar wat de alternatieve hulpverleners vinden. Ook de stem van de officiële instanties is belangrijk. Zo werd het voorontwerp-Van Agt, dat ook in schakeling van de kinderrechter bevatte, onder meer afgewezen door enkele Raden van de Kinderbescherming, de Neder landse Vereniging van Maatschappelijk Werkers, het Wijn en het Landelijk Over leg van Alternatieve Hulpverleners" De bezwaren van de alternatieve hulpverle ners tegen inschakeling van de kinder rechter bij het proces van hulpverlening richten zich vooral tegen het gevaar dat volgens-hen bestaat voor een actief ingrij pen van de kinderrechter. „Het kan ertoe leiden dat de weggelopen minderjarige zich niet bekend zal willen maken, ook niet aan zijn hulpverlener. Het wekt bo vendien ten onrechte de verwachting bij de ouders van het weggelopen kind dat de kinderrechter wel eens zal ingrijpen en dat ouders, kinderen en hulpverleners niet met elkaar hoeven praten. Het lijkt erop dat CDA en WD alleen maar met het amendement zijn gekomen om de alterna tieve hulpverleners in de gaten te hou den", aldus Joop de Smet van het Lande lijk Overleg. DEN HAAG (GPD) - Het CDA stuurt aan op een directe confrontatie met het kabinet over de ondernemingsra den. Vrijwel unaniem wees de fractie gisteravond een compromisvoorstel van minister Albeda (sociale zaken) van de hand. Na een beraad van ruim anderhalf uur besloot de fractie tenslotte toch met een eigen wijzi gingsvoorstel over de verhouding tussen directeur en OR te komen. Vijf CD A-kamerleden maakten hierbij het voorbehoud dat zij eerst het antwoord van de bewinds man willen afwachten voordat zij definitief zullen be sluiten. een versterking van de zelfstan digheid van de OR. Ook dient de eigen verantwoordelijkheid van de OR sterker gemarkeerd te worden. Met het gecombineerde voorstel wil de fractie ook de ge lijkwaardigheid van raad en di recteur benadrukken. het ziekenhuis van Glas- De fractie wil bereiken dat de direc teur geen enkele vergadering van de ondernemingsraad kan bij wonen. Dit moet ook gelden voor die vergaderingen, waarin de OR. het besluit.over een bepaald ad vies moet nemen. Volgens het voorstel van het kabinet moet een ondernemer echter wel het recht hebben bij deze beslissende ver gadering aanwezig te zijn. Later voorziet de nieuwe wet in een zgn. overlegvergadering, waarin OR en directie formeel over het advies praten en gezamenlijk tot een besluit komen. Compromis Minister Albeda stelde gisteroch tend als compromis voor de be sturen niet langer het recht te ge ven een hele OR-vergadering bij te wonen, maar slechts dat deel waarin het advies geformuleerd Wordt. Het CDA vindt dit niet ver genoeg gaan. Woordvoerder Van Zeil zal een eigen wijzigingsvoor stel indienen, waarbij de onder nemer te allen tijde bevoegd is een overlegvergadering bijeen te roepen. Daarentegen wil het CDA hem geen recht geven de vergadering van xle onderne mingsraad bij te wonen. Coalitiegenoot WD verzet zich te gen het CDA-voorstel, waarvan volgens de indiener, beide onder delen als samenhangend moeten worden gezien. Dit is daarom van belang, omdat de VVD zelf met een voorstel is gekomen, dat zo wel ondernemers als onderne mingsraden een overlegvergade ring bijeen kunnen roepen. On- overkomenlijke bezwaren heb ben de liberalen echter tegen het plan de OR volledig zelfstandig te laten vergaderen. Van Zeil ver klaarde dat zijn fractie zich het recht voorbehoudt het debat te laten schorsen indien volgende week een of meerdere onderde- len van het voorstel door de ka mer worden verwoxpen. „Handreiking" PvdA-woordvoerder Poppe vroeg zich in een eerste reactie af of het CD A-amendement wel in deze vorm kan worden ingediend. Volgens hem combineren de christen-democraten in feite twee reeds eerder ingediende wijzigingsvoorstellen, die bij ver schillende artikelen van de wet horen. Hij acht het niet uitgeslo ten dat zijn fractie het CDA-ini- tiatief eveneens zal afwijzen. Van Zeil verklaarde dat het CDA de „handreiking" van minister Al beda om de afstand tussen het kabinetsstandpunt en dat van de fractie te verkleinen, niet vol doende vindt. De christen-demo craten blijven voorstander van Weigering Vijf CDA'ers hebben geweigerd nu al een definitief standpunt in te nemen. Het gaat hierbij- om de kamerleden Van Rooyen, Van den Broek, Van Leijenhorst, Bremen en G. van Dam, waarvan algemeen wordt aangenomen dat zij op de rechtervleugel van het CDA zitten. De vijf hebben laten weten eerst het antwoord van minister Albeda af te willen wachten, voordat zij een beslis sing over het amendement ne men. Overigens is het niet uitge sloten dat een D'66-amendement, dat hetzelfde doel beoogt, bij de stemmingen een meerderheid weet te verwerven. Dit kan ge beuren nu het CDA over deze zaak duidelijk verdeeld is. UTRECHT (ANP) - Alle, functies in het leger, dus ook de gevechtsfuncties, zullen in principe openge steld worden voor vrou wen. Dit staat in de memo- Kraaijeveld-Wouters, gis teren gezegd op de lande lijke vergadering van de anti-revolutionaire vrou wenbeweging in Utrecht. rie van toelichting bij de .w™,™,,,.*» De staatssecretaris voegde defensienota die volgende week dinsdag wordt ge presenteerd, zo heeft de staatssecretaris van crm belast met emancipatieza ken, mevrouw J. G des toe dat het open stellen van alle legerfuncties voor vrouwen een principieel beleids voornemen van de minister van defensie is, dat past in de toezeg ging van het kabinet - van Agt om - in navolging van het vorige ka binet - het emancipatiebeleid tot een geintegreerd onderdeel van het kabinetsbeleid te maken. "Er zullen natuurlijk nog een hoop - vooral praktische - obstakels uit de weg geruimd moeten worden voordat een vrouw eventueel het gevechtstenue aan kan trekken, maar de eerste stap is er", aldus Kraaijeveld-Wouters. SCHIPHOL (GPD) - „President met al zijn kritiek Carter verdient meer steun van- gang liet gaan. uit Europa. Ik zou het toejuichen Opmerkelijk v als met name de Nederlandse gering Carter vaker en openlijk zou ondersteunen". Drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer, ver klaarde dit gisteren op Schiphol na een reis van twee weken door de VS, die hij had gemaakt op uitnodiging van de Amerikaanse regering. Voor Den Uyl was Car ter „een verademing na wat we jarenlang uit de VS hebben mee gemaakt". Maar Den Uyl vond ook dat Carters „progressieve beleid wordt ge kenmerkt door onzeker optreden en gebrek aan leiderschap. Daar door zou er wel dat de VS zich „eigenlijk r Den Uyl, rhet Tot nu toe kunnen vrouwen al leen werken bij de specifieke vrouwenafdelingen van de krijgsmacht, zoals de Milva en Marva. eerst" op geen enkele wijze had Ze zei verder, dat alle departemen- ingelaten met, of commentaar had geleverd op de gang van za ken in Nicaragua, „zelfs niet toen de Sandinisten optrokken naar Panama". Er waren, zo had Den Uyl vastge steld, op dit moment twee facto ren van belang voor het aanzien van Carter: het overleg in Camp David tussen Sadat en Begin, en Carters energiepolitiek. Carters image zou er zeker geen baat bij hebben als het overleg te Camp David mislukte. ten bezig zijn reglementen voorschriften te controleren op onterecht onderscheid tussen man en vrouw. Zo wordt het be lastingstelsel bekeken op regels die in het nadeel van de vrouw - werken. Ze zei te hopen vanuit de coördinerende en stimulerende functie die zij als eerste staatsse cretaris voor emancipatiezaken vervult een aantal dingen op gang te brengen, die bewijzen dat haar functie inhoud heeft. Ze was van oordeel dat het emanci patiebeleid weliswaar zijn be perkingen moet kennen binnen de bezuinigingsoperatie van Be- stek'81, maar dat het in ieder ge val een beleid moet zijn dat door het gehele kabinet wordt onder schreven. "Anders gaat het de zelfde kant op als in Frankrijk (waar de zetel voor vrouwene mancipatie binnen het kabinet weer is opgedoekt), aldus de staatssecretaris. UTRECHT (ANP) - Het ministerie van volksgezondheid heeft mee gedeeld dat bij een 22-jarige man in ferseke polio is vastgesteld. De patiënt, die niet tegen polio was ingeënt is met zware verlammin gen in een ziekenhuis opgeno men. Het totaal aantal dit jaar in Nederland geconstateerde ge vallen van poliö is nu opgelopen tot 108. GLASGOW-DEN HAAG (GPD) - Een Brèguet-Atlantic patrouil levliegtuig van de Koninklijke Marine heeft gisteren een nood landing moeten maken op de At lantische Oceaan, ongeveer 70 km ten noorden van Ierland. Alle veertien bemanningsleden, twaalf Nederlanders en twee Britten, zijn gered. Een van de Nederlanders raakte licht ge wond. Het toestel ging verlo- Het ongeluk gebeurde omstreeks tien uur. De Atlantic, met als commandant de luitenant-ter-zee le klasse P. Jongejan, koerste naar het noorden om deel te ne men aan de grote NAVO-marine- oefening „Northern Wedding" die in die wateren wordt gehou den. Op ongeveer 150 km na de start van de basis Machrihanish aan de westkust van Schotland ontstonden twee ontploffingen in de stuurboordmotor, waardoor ook enkele platen van de motor gondel werden afgeslagen. De eerste vlieger, luitenant-ter-zee 2e klasse oudste categorie, L. P. de Boer, trachtte nog het toestel naar de basis terug te vliegen op èèn motor, maar door de schade en de harde wind was het toestel moeilijk bestuurbaar. Hij besloot daarop een noodlanding op zee te maken. Bij die landing brak het vliegtuig in tweeën. De veertien bemanningsleden konden zich snel in veiligheid stellen. Aan boord van het vlieg tuig ontstond een kleine brand, waarbij een van de Nederlandse marinemensen licht gewond raakte. Voor de noodlanding („control ditch", in vliegerster men) had vlieger De Boer de ba sis in Machrihanish gewaar schuwd, waarna een snelle red dingsoperatie op gang kwam. Na ongeveer een uur in het water te hebben gelegen (acht beman ningsleden in een reddingboot, de andere zes met zwemvesten in het water) werden zij opgemerkt door een Nimrod-patrouillevlieg tuig van de Britse* luchtmacht. Een half uur later konden de drenkelingen door een helikop ter van de Britse marine uit het water worden gevist. De redding werd vergemakkelijkt door het feit dat de zwemvesten kleine ra diozendertjes bevatten. Lastiger was de zee, die bij windkracht vijf een behoorlijke golfslag veroor zaakte. De drenkelingen werden naar een ziekenhuis in Glasgow vervoerd, en konden - op de licht gewonde Nederlander na, die nog een dag blijft - na een controle weer naar de basis in Machrihanish terug keren. De Atlantic - afkomstig van het 321e squadron op de vliegbasis Valkenburg - wordt door de Britse marine naar een veilige haven gesleept. Het toe stel (kosten 55 miljoen gulden) moet als verloren worden be schouwd. Alle apparatuur zal uit het vliegtuig worden verwijderd. Een onderzoekscommissie van de marine is gistermiddag in Glasgow aangekomen om een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Ook het wrak van de Atlantic zal moeten worden on derzocht. Het is het tweede Atlantic-toestel van de Marine Luchtvaart Dienst dat door een noodlanding op zee verloren gaat. Vijf jaar geleden moest een Atlantic door pech een noodlanding maken op het water voor de kust van Wassenaar, nauwelijks vijf kilometer van Valkenburg. Dat toestel werd ge borgen, maar kon niet meer in ac tie komen. De marine heeft nu nog zeven Atlantics over. Volgens een woordvoerder van de marine is dit een groot verlies voor de marine. „Dq operationele capaciteit gaat er percentueel na tuurlijk op achteruit". Men kon op het ministerie van defensie nog niet zeggen of dit verlies zal leiden tot. de aanschaffing van een extra toestel in het kader van de order die binnenkort geplaatst moet worden ter vervanging van de Neptune-vliegtuigen. „De ma rine zou dat zelf natuurlijk wel graag willen", zo luidde het op defensie, „maar daar kunnen wjj nu natuurlijk nog niets over zeg gen". De Atlantic is een belang rijke kandidaat voor de Neptune- vervanging. In totaal zyn 13 vliegtuigen nodig. ADVERTENTIE aoor zou er wei eens een conser- -• vatieve tegenstand kunnen ont- L/plOSSlIlff VlSUni- staan". Tekenend hiervoor vond Den Uyl het dat „Carter in alle probleem Spanje Den Uyls politieke sympathie verworven met zijn energiepoli tiek, zijn opstelling ten opzichte van het Midden-Oosten, Afrika en Latijns-Amerika. Van beteke nis vond Den Uyl het dat Carter een man als Young (de Ameri kaanse ambassadeur bij de VN) ADVERTENTIE Bestel nu het "WITBOEK" overeen zwarte blad zijde in de Nederlandse geschiedenis. BEKIJK HET ZELF U gireert 2,- op giro no. 2963282 t.n.v. Stichting "Recht Zonder Onderscheid", Postbus 275 t'e Nijmegen, en U ontvangt het "WIT BOEK" zonder meer thuis. Bij aantallen voor verspreiding in uw omgeving 20% k. DEN HAAG (ANP) - Een delegatie van de algemene Nederlandse vereniging van reisbureaus en de touroperator studiegroep Hol land heeft in Spanje overeen stemming bereikt over een voorlopige oplossing van het vi sum-probleem, waarmee men sen die langer dan 90 dagen in Spanje willen blijven te kampen hebben. De oplossing houdt in dat Spaanse consulaten in ons land de be voegdheid krijgen om een ver klaring af te geven, dat een vi- sumaanvraag is ingediend. De verklaring zal de geldingskracht van een visüm krijgen. De oplos sing is tijdelijk en zal op korte termijn ingaan. Gewerkt wordt aan een definitieve oplossing.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7