'Somoza wil ons uithongeren' Studenten steppend naar lustrum 'Huurpalmen9 vieren feestje vaak mee,.. Noordwijkerhout op feest genood Angst en onzekerheid in Nicaragua PAGINA 4 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Studentenverenigingen hebben er doorgaans geen moeite mee lustrumvieringen van een lu diek tintje te voorzien. Wat dat betreft doet de Wage- ningse studentenvereniging Ceres braaf mee. Ter gelegen heid van het nu te vieren 100- jarig bestaan viel de keus op een vierdaagse stepwedstrijd door Nederland, gepresen teerd als "een blauwdruk van de Tour de France". Mét vaste ingrediënten als pre miesprints, de gele en groene trui en het berg klassement. Woensdag viel in Delft het startschot en de eerste etappe eindigde die dag in Leiden. Gisteren scheurden de auto petten door de natgeregende bollenstreek, op weg naar de tweede fvnishplaats, Amster dam. Het tijdschema lag wat in de war omdat van de tot de volgkaravaan behorende dubbeldeksbus in Leiden de nummerborden waren gesto len. Aan de stepwedstrijd (in de Katwijkse duinen werden Steppende studenten door Lisse: op weg i lustrumfeest in Wageningen gistermorgen punten verza meld voor het bergklasse- ment) doen studenten uit di verse steden mee. Zij vormen ploegen. Het totaal aantal deelnemers schommelt rond de 200. Die zijn overigens niet voortdurend op de weg. Om dat er tussentijds ook college moet worden gelopen vinden regelmatig aflossingen plaats. Het stepmateriaal verschilt sterk van elkaar. In de meer derheid zijn de een-mans steppen met stabiele weglig- ging, het ordinaire model. Ze zijn wel allemaal uitgerust met een. zogenaamd volwas senen-stuur, om de rug het vier dagen te laten volhouden Er rijden ook wat teststeppen mee. Zoals wellicht bekend stelt momenteel een KRO-ra- Het mag genoegzaam bekend z(jn dat het de Nederlandse banken bepaald voor de wind gaat. Dus hoeft er ook niet op een dubbeltje te worden gekeken als er iets te vieren valt. De Boerenleenbank in Noordwijkerhout, nu RABO-bank, laat het in elk geval breed hangen nu het 75-jarig bestaan gevierd gaat worden. Aan dit jubileum wordt aandacht besteed P(H8 I Noordwijkerhouters in de brievenbus hebben gekregen. Onder burgemeester Bosma veel lovende dingen over de bank zeggen Ci£. vlJJU1JJVC.,u kykje genomen in de notulenboeken uit de beginjaren. De amateur-historicus Warmerdam blikt ter gelegenheid van dit jubileum ook even terug. acht pagina's tellende krant, die inmiddels alle laat men in de speciale editie wordt een wel erg vrijblijvend Alle Noordwijkerhouters zijn door het bankbestuur uitgenodigd volgende week vrijdagavond feest te komen vieren in het congrescentrum Leeuwenhorst. dioteam een onderzoek in naar de mogelijkheden om de step in Nederland geïntrodu ceerd te krijgen als nuttig vervoermiddel, met name in het woon-werkverkeer. Daar toe zijn een paar aangepaste steppen ontworpen waarvan er aan de studenten in bruikleen zijn gegeven. Naast de traditionele een-mans step construeerden de studen ten ook een step voor vier en acht personen. En baas boven baas is een bijna vijftien me ter lange step, die wordt be mand door zeventien studen ten. De bezemwagen heeft tot nu toe niet veel in actie hoeven komen. Slechts zeven studen ten hebben afgehaakt Finish Morgen is de finish in Wagenin gen. Zodra de eerste stepper binnen is gaan de jubileum activiteiten van start. De deelnemers aan de tour door Nederland zullen in totaal ruim 240 km onder de voetzo len 'weg steppen. Op feesten en partijen zijn vlag getjes, ballonnen, slingers en versierde stoelen nog steeds smaakmakers. Maar hoe lang nog? Als het aan Lissenaar Nic. Steenkist zou liggen bre ken we zo snel mogelijk met die traditie en kiezen we voor taan voor een groenversie- ring. Een begrijpelijke wens van de ze handige zakenman. Kort geleden is hij in Lisse een bomenverhuurbedrijf be gonnen. "Omdat er veel geld in is te ver dienen", zegt hij, "ik beken het eerlijk. Maar waarom zou ik deze kans laten liggen? Doe ik het niet, dan doet een ander het" Nic. Steenkist houdt zich vooral bezig met de verhuur van palmbomen. Althans: het zijn meer palmplanten in een gro te zandemmer, maar in de volksmond worden ze nu eenmaal bomen genoemd. Toen hij er een paarjaar geleden in Haarlem voorzichtig mee begon verhuurde hij vooral aan kerken en sjouwde hij zijn palmen (en laurieren) naar concertzalen en bruilof ten. De laatste tijd moet hij nog al eens uitrukken om exclusieve tuinfeestjes, met wat groen op te beuren. "Daar komt natuurlijk een stuk snobisme voor om de hoek kijken", zegt Steenkist, "maar wat kan mij dat sche len. Als die mensen zonodig een exclusief feestje willen vieren moeten ze hun gang maar gaan. Mijn medewer king hebben ze" Steenkist (er zijn nog drie Ne derlandse bedrijven die zich zijn gaan specialiseren in de bomenverhuur) gelooft niet dat hij in deze regio concur rentie te duchten zal krijgen. "Wie zou dit ook moeten gaan doen?", zegt hij. "Grote plan- ten- en bloemenzaken? Die kijken wel uit. Want dan moe ten ze ook 's nachts mensen op pad sturen. Per slot van rekening moet je er voor zor gen dat na afloop van elk feestje de palmbomen direct worden opgehaald. Soms is dat om drie uur 's nachts. Zie maar eens personeel te vin den dat daar voor te porren Vaak, zo heeft Nic. Steenkist moeten ervaren, vieren de palmbomen het feestje mee. Dan vindt hij in de potaarde niet allleen uitgedrukte peu ken maar ruikt hij ook duide lijk dat er de nodige restantjes alcohol in zijn verdwenen. Maar dat zit bij de prijs inbe grepen. Nic. Steenkist: als het aan hem ligt geen slingers en ballonnen meer op een feest, maar palmplanten in potten noord- famerikT HONDURAS 'Waspan Jr Puerto Cabezas Bonanza» •Siuna fcE NICARAGUA PrinzapolcajS L .Jinoiega oMatagalpa :Chinam 'Jui9alpa Blulfetó? ^=Qceami: Spoorweg fcsan Juan~ Pahamerikaanse weg i ESir ffiJel Nortec NN. T"É~- E3 \cOSTA RICA V=-.Es ter plekke worden gedood...". De gevangenissen zijn kennelijk overvol. De laatste twee weken zijn talloze politici, variërend van links tot uiterst conservatief, studenten, advocaten, medici, mensen van het Rode Kruis en leden van het Comité voor de Verdediging van de Mensenrechten opgepakt. Het record-aantal arrestaties op één dag ligt boven de vijfhon derd. Ook geestelijken worden niet met rust gelaten. Enkelen zijn inmid dels het land uitgegooid, anderen zijn bedreigd. Veel kerkgebou wen zijn door het leger overvallen en bezet. „Omdat", zo wordt ge zegd, „van hieruit subversieve acties worden gecoördineerd" Vrijwel alle levensmiddelen zijn op en het ziet er naar uit dat we bin nen enkele dagen niets meer kunnen krijgen. Alle winkels zijn gesloten. Alleen op de markt wordt nog verkocht. Het aantal produkten is echter schaars. Nicaragua kan slechts door een on gekend hoge import (vooral uit de VS en West-Duitsland) overle ven. Nu nagenoeg alle economi sche activiteiten (inclusief de in voer) stilliggen, raken de voorra den zienderogen uitgeput. Van de bevolking wordt het uiterste gevraagd. „Somoza hoopt ons uit te hongeren en ons op die manier te dwingen weer aan het werk te gaan", weet een vrouw te vertel len. Voordelen Even buiten Managua ligt de su permarkt van een generaal. Ge zien zijn functie en alle voordelen die daar aan verbonden zijn, zal de generaal er niet aan denken om zich bij de algemene staking aan te sluiten. Door het wegval len van de concurrentie heeft hij alle produkten in prijs kunnen verhogen. Er is veel volk in de winkel. Omdat niemand weet hoe lang de oorlog nog zal duren, wordt met grote hoeveelheden tegelijk ingekocht. Er wordt druk gepraat over de ge vechten van het afgelopen week einde. Een vrouw vertelt, dat er ruim twee uur rondom haar huis is geschoten. Al die tijd heeft ze met haar familie plat op de grond gelegen. Een andere vrouw zegt vlak bij de Bunker (het militair hoofdkwartier van Somoza) te wonen. Dit kampement werd on geveer vijf weken geleden door Op het kaartje Nicaragua met de buurlanden Costa Rica in het zuiden en Honduras in het noorden. het Sandinistische front met ra ketten aangevallen. Vanaf die tijd woont ze met haar gezin in de kelder van haar woning. Buiten rijden met soldaten volge laden jeeps en vrachtwagens af en aan. Bij gebrek aan rollend materieel heeft het leger ook au to's van particulieren moeten onteigenen. De wagens worden door mensen van de dienst open bare werken bestuurd. Ze zijn gedwongen dit kosteloos te doen. Iedere soldaat achter het stuur is een schutter minder, redeneert Somoza. Op de hoek van de straat ligt nog altijd de dode militair van giste ren. Zijn linkerbeen is aan stuk ken geschoten. Kennelijk heeft niemand tijd om' het lijk weg te halen. Ronselen Het is de vraag hoe Somoza zijn le ger (7500 man) met al die verlie zen op sterkte denkt te houden. „Een tijd geleden heeft hij met het idee rondgelopen om jongens van het platteland te ronselen. Uiteraard onder dwang", vertelt een inwoner van Managua. Het plan is op de lange baan gescho ven. Waarom weet niemand. Mis schien vreest de dictator infiltra tie van Sandinisten. Via de radio vernemen we dat de regering alle grondwettelijke vrijheden in de departementen Esteli en Masaya heeft opge schort. Er is een krijgsraad inge steld. Een nutteloze vermelding, want arrestaties worden amper meer verricht. Elke sta-in-de-weg - schuldig of onschuldig - wordt door de Nationale Garde doodge schoten. Zoals gisteren in Masaya met een gewonde vrouw gebeur de. Ze kon niet snel genoeg ko men en werd, volgens een Ame rikaanse journalist, door een sol daat met twee kogels afge maakt. De situatie in verschillende delen van Nicaragua is chaotisch. Ste den worden afwisselend door de Sandinisten en het leger bezet. De mensen van het Rode Kruis kunnen vaak niet anders dan toekijken. Ze worden door mili tairen doorgaans van het slagveld .geweerd. Als er niet wordt ge hoorzaamd of wanneer een bevel niet goed wordt begrepen, wordt er geschoten. Afgesneden Nicaragua leeft in angste en onze kerheid. Tal van rebellerende plaatsen zijn van de buitenwereld afgesloten. Om de Sandinisten tot overgave te dwingen, wordt de bevolking uitgehongerd. Wa ter- en elektriciteitstoevoer zijn door de regering afgesneden. In dit arme land kunnen slechts weinigen het zich veroorloven om naar het buitenland te vluch ten. Bijvoorbeeld de industriëlen en grootgrondbezitters. Hun ka pitaal hebben ze al een tijd gele den vooruit gestuurd. Nu ver trekken ze zelf. Een vliegtuig kunnen ze niet meer nemen, want de luchthaven is gesloten. In pe perdure Amerikaanse wagens trekken ze de grens over. „In de onfeilbaarheid van Somoza hebben we geen vertrouwen meer. En wanneer het eenmaal met hem is afgelopen, zal de volksopstand doorgaan. Dan zal de massa ook ons aanvallen" zei me de eigenaar van enkele ka toenplantages, terwijl hij zijn be zittingen door het huispersoneel in twee vrachtwagens liet la den. (Van onze speciale verslaggever Gijs Wanders) MANAGUA - Bü het ondergaan van de tropische zon ver andert het Middenamerikaane staatje Nicaragua in een uitgestorven land. De stilte is beklemmend en wordt af en toe onderbroken door zenuwachtig blaffende hon den. ralisatie onder de soldaten te voorkomen. De guerrillastrijders op hun beurt proberen de ge wonde en gedode kameraden mee te nemen, uit angst voor re presailles tegen familieleden. Staanplaatsje i houden zich schuil in hun huizen. Wie zich buiten waagt, kan door soldaten van de Nationale Garde wortten dood geschoten. Niemand^tan nog ontkennen dat er een burgeroor log aan de gang is. De stilte is be trekkelijk. Ik kom 's avonds in de hoofdstad Managua aan. Een kennis komt me afhalen en brengt me naar zijn huis. In een jeep rijden we door de verlaten stad. Het oude cen trum is even triest als drie jaar geleden, toen ik hier voor het laatst was. De door de aardbeving van 1972 vernielde huizen staan nog altijd op instorten. Niets is gerestaureerd. Waar eens hotels en grote bankgebouwen stonden, lopen vandaag koeien het gras en onkruid te korten. Managua is een spookstad, Nerveus We worden aangehouden door zwaar bewapende soldaten. Uit stappen, met de handen in de nek. Kofferbak en dashboard moeten worden geopend. Er kunnen wapens of subversieve li teratuur in verborgen zijn. De militairen zijn nog tieners en ge dragen zich buitengewoon ner veus. Een enkeling heeft zijn groene uniform met handgrana ten gedecoreerd. De denneappels schudden er lustig op los. Ik voel me onzeker in dit gezel schap. In mijn koffer zitten aan tekeningen die ik tijdens een in terview met het Frente Sandinis- ta de Liberacion Nacional (San- dinistisch Bevrijdingsfront), de guerrillabeweging in Nicaragua, heb gemaakt. Onze bagage wordt echter niet onderzocht. We mo gen doorrijden. Als we thuis zijn aangekomen, is het buiten nog al tijd stil. Een burgeroorlog lijkt nu onwerkelijk. Plotseling horen we een krachtige ontploffing, gevolgd door enkele schoten. Een nabijgelegen poli tiepost is in de lucht gevlogen. We willen gaan kijken, maar de stra ten zijn tot ver in de omtrek afge zet. In de duisternis wordt fel ge vochten. Droge knallen uit de pi stolen en de eenvoudige geweren van de guerrillero's worden door het leger met hevig mitrailleur- vuur beantwoord. De gevechten duren tot diep in de nacht. Over de verliezen aan beide kanten wordt gezwegen. De volgende dag vernemen we, dat politie en leger die nacht ook in andere wijken in de hoofdstad zijn aangevallen. Hetzelfde is ge beurd in plaatsen als Léon, Esteli, Chinandega en Masaya. Een of fensief van het Sandinistische Front, dat de val van dictator pre sident Anastasis Somoza De- hayle moet bespoedigen. Het totale aantal doden van die ene nacht moet tegen de honderd lo pen. De werkelijke verliezen kunnen echter aanmerkelijk ho ger liggen. Het leger weigert een juiste opgave te doen, om demo- De volgende dag is het betrekkelijk rustig in de hoofdstad. Toch blij ven de meeste mensen binnen. Wie zich in de hoofdstad wil ver plaatsen, is aangewezen op eigen transport of het openbaar ver voer. Dat laatste ligt, vanwege de algemene staking, vrijwel plat. De enkele bussen die nog rond rijden, puilen uit. Passagiers zoe ken tot op de bumpers een staan plaatsje. Taxi's zijn er genoeg, maar de tarieven zijn tot op een voor het gros van de bevolking onbetaalbaar niveau opgetrok ken. Het leger laat via radiocommuni- quès weten dat de situatie in het hele land onder controle is. Een weergave die niet correct is. In Léon wordt nog hevig gevochten. Guerrillero's hebben zelfs grpte delen van de stad bezet. Ook in Léon worden de Sandinis ten door jonge scholieren en stu- Gemaskerde tieners steunen de Sandinisten in hun verzet denten gesteund. Gemaskerde tieners zijn veelal slechts met pi stolen bewapend. Ze verschuilen zich achter barricaden, maar lij ken nauwelijks opgewassen te gen het moderne materieel van de Nationale Garde. Ziekenau to's van het Rode Kruis rijden af en aan. Witte vlaggen wapperen uit hun ramen, maar die bieden weinig garantie. Het leger heeft de afgelopen dagen al meermalen op mensen van het Rode Kruis geschoten. In de ziekenhuizen liggen veel aan flarden geschoten lijken. Onher kenbaar verminkt. Er zijn be trekkelijk weinig gewonden. Al leen zware gevallen kunnen be handeld worden. Er is een tekort aan personeel. De medici hebben zich van meet af aan bij de alge mene staking aangesloten. Al leen door .middel van een roula tiesysteem is enige hulpverle ning mogelijk. Gevangenissen Op de korte golf vangen we instruc ties op van de Becat, de beruchte veiligheidsdienst: „Gearresteer de guerrillastrijders of andere subversieve elementen moeten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4