Nieuw plan voor 60 woningen in Noordwest Langdurige strijd voor rehabilitatie Emmastraat- Oostdwarsgracht rt tv VB\ Z13 D n:: in 033' 31 n GH u n na n D - 2 m :H3 033 n' DP3 nj iD n BD ■of' M m m I 30 nc [E B In □33 nu n r n m n B J 1 33 1 ÏP cm Actief in vrije tijd 't Cmphuys ÜiJiLfe 11 Bij raadsverkiezing op Den Uyl gestemd' IUCI3 lucia LklML VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 Op deze combinatiefoto een beeld van het rehabilitatiege- bied Oostdwarsgracht/Emma- straatl Pelikaanstraat gezien vanaf de studentenflat aan de Pelikaanstraat. Op de voorgrond de Oude Singel met rechts de drie dichtgetim merde huizen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Op het terrein daarachter zal een flink deel van de nieuw bouw moeten herrijzen. Links de Oostdwarsgracht die voor een deel dichtgebouwd zal worden. Op de achtergrond de nieuw bouw langs de Langegracht met links het in aanbouw zijnde Stadsbouwhuis. LEIDEN - In het begin van de jaren zestig werd de Langegracht gedempt. Tegelijkertijd werd toen ook de Oostdwarsgracht, die de Lange gracht met de Oude Vest verbond, dichtge gooid. Om verder gestalte te geven aan de city- ring werd in de jaren daarna de Hooigracht doorgetrokken naar de Langegracht. Voor de nieuwe verbrede Pelikaanstraat moesten heel wat huizen tussen de Oude Vest en de Lange gracht worden gesloopt. Het geweld van die doorbraak is nu, vijftien jaar later, nog steeds zichtbaar. Aan de Oude Singel staat een aantal monumentale woonhuizen (eigendom van de Stichting Leidse Studenten huisvesting) al jarenlang dichtgetimmerd. Op de hoek Pelikaanstraat/Langegracht ligt het terrein waar vroeger de Leidse machinefa briek stond al vele jaren braak. Een werkgroep van bewoners en ambtenaren is sinds een half jaar bezig met een verbeterings plan voor de buurt. Al eerder, in juni '76, is door de dienst Gemeentewerken een rehabili tatieplan gemaakt voor het gebied omsloten door de Langegracht, Pelikaanstraat, Oude Singel, en Oostdwarsgracht. Dit plan ging er vanuit dat eerst een aantal nieuwe woningen gebouwd zullen worden, waarna oude wonin gen zouden worden gerenoveerd. Een plan is voor de bewoners echter nog geen garantie dat er ook werkelijk iets gaat gebeu ren. Eerder leek het erop dat de buurt was blij gemaakt met een dooie mus want nadat de eer ste plannen met bewoners waren doorgespro ken verdwenen ze in de ijskast en gebeurde er nagenoeg niets meer. Later kwam er nog wel plotseling een plan van Noorlander uit de lucht vallen maar dat is al snel in een hoek gegooid waar het, als het aan de gemeente ligt, nooit meer uitkomt. Op zoek naar waarom er niets meer gebeurde, ontstond er stukje bij beetje een somber beeld van het logge, soms vleugellamme, gemeente lijke apparaat naar voren. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) gaf vorig jaar schoor voetend toe dat strubbelingen binnen het ambtelijk apparaat het werk aan de Oost- dwarsgracht/Emmastraat hadden vertraagd. Waal voelde er weinig voor de vuile was buiten te hangen maar de problemen met dit, in ver houding tot andere verbeteringsplannen, kleine en gemakkelijke plan bleken samen te hangen met veel meer omvattende moeilijk heden: de beperkte mate waarin de wethouder greep had op zijn ambtenaren, de vertragings tactieken van ambtenaren en de schermutse lingen over procedures. Waal wees vooral op de personele problemen ten stadhuize en vertelde dat lange tijd het samen spel tussen twee delen van het ambtenarenap paraat niet erg soepel is geweest. Wie alle ge beurtenissen op een rijtje zet ziet echter dat zich een fikse ambtenarenstrijd heeft afge speeld rond het braakliggende terrein Oost- dwarsgracht/Pelikaanstraat. Het ging daarbij om vragen als: wie bepaald wat er gebouwd kan worden, wie mag de architect en wie.mag r kiezen. Zoals gezegd is de afgelopen maanden een werk groepje van ambtenaren en buurtbewoners bezig geweest met het maken van nieuwe plannen voor de buurt. Die plannen zullen in oktober of november in de raadscommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning aan de orde komen. Vermoedelijk zal dan weer een fikse discussie losbarsten over de verschillende mogelijkheden en de uitvoering van het plan. Wethouder wil nu haast maken j/7!?! 'it/rvi -/ i11 ij|jj] LEIDEN - "Bouwen voor de buurt", is de belangrijkste slogan van het buurtcomité Noord vest. Dat betekent dat er betaalbare huren moeten komen om de huidige bewoners en oude bewoners elders uit de stad in staat te stellen terug te keren naar de binnenstad. "We willen zo snel mogelijk weer een gezellige buurt om in te wonen", zegt Ad Jansen van het buurtcomité. "De huidi ge toestand is gewoon onhoudbaar" De verwikkelingen rond het gebied Oostdwarsgracht/Pelikaanstraat zijn niet uniek. De problemen van de buurt zijn de problemen van elke oude stadswijk. Wel heeft deze buurt zo'n beetje alle kinderziektes gehad die bij de stadsvernieuwing kunnen optre den. De ambtenarenstrijd, strub belingen rond de inspraak van de bewoners en de organisatorische problemen zijn niet zonder slag of stoot aan de buurt voorbij ge gaan. Er ligt nu een nieuw plan op tafel, ontworpen door het Warmondse architectenbureau Grades Kam steeg. Het is nu de vraag in hoe verre bouwen voor de buurt ge- rèaliseerd gaat worden en in hoe verre de wijkbewoners mede werking hebben gegeven aan een woningbouwproject dat bestemd is voor anderen. In het plan wordt uitgegaan van 60 woningen die voor de helft uit premiekoopwo ningen (aan de Pelikaanstraat) en voor de andere helft uit woning wetwoningen zullen bestaan. De huren van de woningen zullen zeker meer dan 400 gulden gaan bedragen. De woningen zullen zijn onderver deeld in 11 tweekamerwoningen, 31 driekamerwoningen, 11 vier- kamerwoningen en 7 vijfkamer- ADVERTENTIE AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Sail/Joia In het Leidse Vrijetijdscentrum treedt vanavond de groep Sail/Joia op. De formatie werd in 1971 opgericht in Am sterdam en veranderde in de loop der jaren vele malen van samenstelling. De huidige samenstelling van de groep is: Jo-Alice Batna, Karin Har vey, Allan "Gunga" Purvés, Fernando Lameirinhas en Antonio Lameirinhas. De muziek die Sail/Joia speelt bevat veel latijns-Ameri- kaanse invloeden. Tot nu toe maakten ze twee elpees. Ter afwisseling zullen die avond de Johnson Boys, een Engelse muziék-theatergroep, optre den. De aanvang is om acht uur en de entreeprijs be draagt 5 gulden. Volksdansinstuif In het volksdans- en volksmu ziekcafé Shebeen aan de Vrouwenkerkchoorsteeg 17 wordt vanavond een volks dansinstuif gehouden. Het feest begint om acht uur en de entreeprijs bedraagt 2.50. Kinderbioscoop In de kinderbioscoop van het Leidse Volkshuis wordt za terdag de film Het Tover stokje" gedraaid. De bioscoop is bedoeld voor kinderen tot en met 12 jaar. De film duurt van half elf tot ongeveer twaalf uur. Het adres van het Volks huis is Apothekersdijk 33 Bijbelcursus Maandag 18 september begint de volksuniversiteit K en O met een cursus getiteld "Hoe gaan wij om met de bijbel De cursus behandelt de tot standkoming van "het boek" terwijl ook ter sprake komt wat de oorspronkelijke be doeling van elk onderdeel ge weest kan zijn. Deelnemers kunnen niet alleen informatie opdoen over de bijbel, maar ook luisteren naar elkaar en vragen stellen. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij het bureau van K en O, Oude Vest 45, tel. 141141De cursus wordt gegeven in de filmzaal van de rijksuniversiteit, Ra penburg 73, vanaf 8 uur 's avonds 't Breehuys In 't Breehuys aan de Breestraat 19 wordt zaterdagavond een disco-avond gehouden. Tus sen 8 en 12 uur worden er door de medewerkers van de zater- dagavondsoos swingende platen De Ratel Werkgemeenschap De Ratel or ganiseert zondagochtend een wandeltocht door Leiden waarbij speciaal aandacht zal worden besteed aan gevel stenen. Excursieleider is Wim van der Broek. De deelnemers worden om half elf bij het Leidse Volkshuis verwacht. woningen. De reden men heeft gekozen voor 50% premiekoopwoningen is de ge ringe parkeermogelijkheid in de buurt. Bij de premiekoopwonin gen zal ëen gedeeltelijk in de grond verzonken en overdekte parkeergelegenheid (een z.g. „parkeerdak") voor de bewoners achter de huizen gerealiseerd kunnen worden. Daarboven zul len dan terrassen komen voor de woningen op de begane grond. De overige benedenwoningen krijgen een tuin en alle andere woningen een balkon. Extra subsidie Tot dusver is de bouw van zo'n "parkeerdek" bij woningwetwo ningen onmogelijk omdat het ministerie van volkshuisvesting daarvoor geen geld beschikbaar stelt. Volgens de heer Schilder van de gemeente overweegt het ministerie op dit moment maat regelen waarbij bij woningwet- bouw in stadsvernieuwingsge bieden de noodzakelijke par keervoorzieningen wel worden gefinancierd. In een eerste ge sprek op het ministerie is een dergelijke extra subsidie voor de woningwetbouw niet afgewezen De mogelijkheid bestaat dus dat toch nog alle woningen in de wo ningwetsector zullen worden ge bouwd. Acht woningen aan de Oostdwars gracht en aan de Emmastraat zullen worden afgebroken. De bewoners van deze woningen hebben daar weinig moeite mee als er maar woningen met betaal bare huren voor in de plaats ko men. Ad Jansen: "De huizen zijn ontzettend slecht, bij sommige hoor je gewoon de elektriciteit achter het behang. Maar de men sen willen wel graag terugkeren naar hun buurt, want anders wa ren ze natuurlijk al lang weg ge weest. Het is daarom erg belang rijk dat er woningen met betaal bare huren terugkomen" Beschut Een opmerkelijk facet aan de plan nen is dat de nieuwbouw aan de Langegracht zal worden doorge trokken tot over de helft van de brede Oostdwarsgracht zodat de ze straat aan de kant van de druk ke cityring voor een gedeelte door bebouwing wordt afgeslo ten. Er ontstaat dan een veiliger woon gebied, meer beschut en lekker op de zon gelegen. Voor een der gelijke ingreep, waarbij de rooi lijnen worden overschreden is wel een bestemmingsplan nodig. De meningen over wel of niet af sluiten zijn zowel in de buurt als in het ambtenarenapparaat nog verdeeld. De oude stratenloop zal overigens verder zoveel mogelijk gehand haafd blijven. Het binnenterrein dat via de Emmastraat bereik baar wordt, zal als een soort woonerf worden ingericht. Be halve de mogelijkheid tot parke ren komt er ook speelgelegen- heid en openbaar groen. De be bouwing aan de Pelikaanstraat zal ongeveer 14 meter hoog wor den. Naar de Oostdwarsgracht toe zal de hoogte geleidelijk aflo pen zodat zoveel mogelijk op de daar bestaande lagere bebou wing wordt afgestemd. Bestemmingsplan Volgens wethouder Waal moet er nu snel verder gewerkt worden. Waal meent dat er geen vertra: ging meer hoeft te ontstaan om dat er nu duidelijke planproce dures zijn ontwikkeld om strub belingen als in het verleden te voorkomen. De wethouder vindt ook dat er haast gemaakt moet worden met een bestemmings plan voor Noordvest. Als alles mee zit zou de nieuwbouw vol gend jaar kunnen beginnen. De gemeente zal met de door de ar chitect uitgewerkte plannen nu eerst weer terug gaan naar de buurt. Ad Jansen: "Het is voor ons veelal een kwestie van ach teraf reageren. Vooral in het be gin werden we met de plannen overrompeld. We zaten er eigen lijk een beetje als toehoorder bij omdat er een kennisachterstand was en we noch van de zijde van de gemeente noch van andere deskundige zijde zijn voorge licht. De vertegenwoordigers van de buurt hebben zich steeds zo loyaal mógelijk opgesteld tegen over de plannen om verdere ver paupering van de wijk te voor komen" Drie panden van de Stichting Leid se Studentenhuisvesting aan de Oude Singel staan al jarenlang dichtgetimmerd. De stichting had aanvankelijk plannen om in combinatie met renovatie van deze panden nieuwbouw in de daarachtergelegen tuinen te rea liseren. Nu de gemeente de tui nen bij haar bouwplannen be trekt, is het de vraag of na restau ratie van de woningen exploitatie wel haalbaar wordt. Zo niet dan zal de gemeente (die het hoek pand al bezit) waarschijnlijk overwegen om de panden aan te kopen en te restaureren. Alle vier de panden staan op de monu mentenlijst. Renovatie van ande re oude panden aan de Oost dwarsgracht en aan de Oude Sin gel lijkt voorlopig niet aan de or de te komen. ADVERTENTIE ZALENCENTRUM - OEGSTGEEST WAAR STAPPERS KOMEN UITBLAZEN EN UITBLAZERS OP STAP GAANf Rhijngeesterstraatweg 43 - Oegstgeest Tel. 071-154513-153191 achter R.K. Kerk Wat weten de Leidenaars van de "noodgedwongen liefde" die in hun stad is opgebloeid tussen de socialisten en de li beralen, weten zij van het sa mengaan tussen PvdA en VVD? Kennen zij degene op wie ze bij de gemeenteraads verkiezingen van dit jaar hebben gestemdof hebben ze zomaar een willekeurig hokje rood gemaakt? Wat weten zij van degenen die het op plaat selijk niveau voor het zeggen hebben? Zijn zij in staat om de namen van een aantal wet houders of raadsleden te noe men? Lezen Leidenaars wat er in de verschillende kranten over de Leidse politiek ge schreven staat? Kortom, in hoeverre zijn Leidenaars geïnteresseerd in de plaatse lijke politiek? Benieuwd als wij waren naar antwoorden op dergelijke vragen hebben wij ze resoluut afgevuurd op een aantal Lei denaars. Afgelopen woens dagmiddag hebben wij op de Leidse markt en de Haar lemmerstraat een soort enque- te gehouden. Aan 100 Leide naars stelden we vier vragen met betrekking tot de Leidse politiek. Op de eerste vraag, "Leest u wat er in de kranten over de Leidse politiek ver schijnt", antwoordde het grootste gedeelte (44 van de 100) met "Nooit". "Soms" was in 42 gevallen het antwoord en 14 mensen zeiden altijd het Leidse politieke nieuws te le- Ronduit interessant was het antwoord op de vraag: "Weet u welke partijen er in het col lege van B en W van Leiden zitten?". Hel juiste antwoord werd 38 keer genoemd en 62 van de 100 Leidenaars wisten niets van het samengaan tus sen PvdA en VVD. "Weet u het een en ander van de persoon waar u bij de ge meenteraadsverkiezingen van dit jaar op hebt ge stemd?", was de volgende vraag die wij stelden. Dertien personen zeiden de desbetref fende man of vrouw vrij goed te kennen, 17 personen kenden hem of haar een beetje en de overigen, 70 personen, wisten totaal niets van degene op wie zij hun stem hebben uitge bracht. De bekendheid van burgemees ter Vis bij de Leidse bevolking bleek daarentegen enorm mee te vallen. Van de 100 Leide naars wisten er maar liefst 83 dat Vis burgemeester van Leiden is. De bekendheid van de overige politici bleek echter maar beperkt te zijn. Slechts 36 personen wisten één of meer wethouders op te noe men. PvdA wethouder Tesse- Jos Fase-Dubbelboer en Piet Hein Schoute: "Duo Onbekend" laar van onderwijs, sport en samenlevingsopbouw bleek het meest bekend te zijn. Zijn naam werd 18 keer genoemd. Wethouder Waal (PvdA) werd 14 keer genoemd, Van Dam (PvdA) 12 keer en Verboom (PvdA) 11 keer. Dat de VVD'ers Fase en Schouten pas sinds kort hun wethouders functie bekleden bleek over duidelijk. Zij werden respec tievelijk twee- en eenmaal ge noemd. Opvallend was verder dat de verdwenen PvdA-wethouder Van Aken ("Een beste jon gen", werd hij door een Lei- denaar genoemd die zeker de 60 was gepasseerd) 14 keer genoemd werd en dat raads leden als Passchier (PSP), Van Zijp (CDA) en Ooster man (D'66) bij het Leidse publiek eveneens niet onbe kend zijn. Ook opvallend waren de vol gende opmerkingen die wij te horen kregen. Zo was er een Leidenaar die beweerde dat hij de laatste keer op Den Uyl had gestemd. Toen wij hem trachtten duidelijk te maken dat het hier om de gemeente raadsverkiezingen ging, zei de man: "Ja. maar wat denk je, toen heb ik natuurlijk ook op Joop gestemd". Dezelfde man wist ons ook te vertellen dat in Leiden de PvdA sa mengaat met "die figuur van Van Agt". Opmerkelijk was het dat een jonge vrouw ons niet meer kon vertellen of ze de laatste keer nu wel of niet is wezen stemmen. Behalve op de markt en in de Haarlemmerstraat zijn we ook in de Kagerstraat ge weest, en wel in het schoolge bouw van de Visser 't Hooft scholengemeenschap. Van de bovenbouw havo en vwo bleek ongeveer de helft op de hoogte te zijn van het samengaan tussen PvdA en WD. Burge meester Vis kende vrijwel ie dereen en Tesselaar bleek ook hier de meest bekende wet houder, gevolgd door wethou der Waal. Verfijnde mode en elegante kreaties voor de klassieke, modieuze vrouw van deze tijd. Vesten, blouses, rokken, gedessineerd en in uni herfst en winter modekleuren. Twinsets in een bizonder vrouwelijke styling. De kollektie is samengesteld van perfekte materialen, soepelvallende stoffen en dessins als de herfst... zo natuurlijk. twenty seven Een sfeervolle, jonge herfst en winter presentatie van vesten, blouses, rokken en overige sportieve kombinaties om volop van te genieten. De dessins en belijning zijn uiterst modieus en afgestemd op de jonge vrouw met de precieuze smaak. De kleuren, als het herfstige bladertapijt... zo natuurlijk. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3