„Voorstellen van Kasko niet aanvaardbaar Iteï/rk W-eidse agenda Belastingen Leiderdorp moeten stevig omhoog Hardere maatregelen Haarlemmertrekvaart 11 Route tankwagens voor Voorschoten? Winkeliers oude dorp voelen zich belazerd LEIDERDORP- De gemeentelijke belastingen zullen in Leiderdorp drastisch moeten worden ver hoogd. "We moeten het maxi maal toegestane percentage be lasting heffen. De onroerend goed belasting mag van mij zelfs met tien procent omhoog.", aldus wethouder Bezemer, die deleden van de commissie voor financiën gisteravond kon meedelen dat Leiderdorp volgend jaar net als dit jaar in de rode cijfers zal ko men te staan. "Wij hebben als gemeente ontzet tend grote uitgaven moeten doen. Het nieuwe gemeentehuis, een nieuwe bibliotheek, noem maar op. Het ambtenarenkorps roept delaatste tijd steeds harder om uitbreiding: te veel werk moet in een te korte tijd klaar zijn. Dat kost handen vol geld. Aan inkomstenzijde zal de bezuini- gmgsoperatie van de regering, bestek '81, een vermindering met regeringssteun van twee ton be tekenen alleen al voor het onder wijs in Leiderdorp. We hadden rekening gehouden met duizend inwoners meer. Dat het er minder zijn scheelt ons aan uitkeringen van het rijk tussen de 500.000 en één mihoen gulden. Op onze begroting staat al een te groot tekort, zo hebben Gedepu teerde Staten ons gewaar schuwd, maande de wethouder. De PGG'er Hekkelman was het met Bezemer eens. Een verhoging van drieëneenhalf procent van de plaatselijke belastingen oordeel de hij dan ook aan de lage kant "We moeten geen achterstand oplopen. Niet eerst te weinig vra gen en later de belastingen dras tisch moeten opvoeren. Met een verhoging van drieëneenhalf procent zijn nog lang niet alle kosten in deze gemeente gedekt. Om die reden zal de commissie voor financiën, evenals de commmissie voor bestuursza ken, de gemeenteraad adviseren de onroerend goed belasting iets meer te verhogen. Wat betreft de marktgelden zal de commissie voor financiën advi seren deze niet slechts met drieë neenhalf procent te verhogen, maar daar bovenop nog eens 15% te doen Volgens Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, kost de weekmarkt Leiderdorp te veel geld. GS vindt dat de markt minimaal 35 van de kosten moet opbrengen. Ver wacht wordt echter dat Leider dorp in 1979 35.000 gulden zal moeten bijleggen. Voor dit jaar zal dat waarschijnlijk bijna 28.000 gulden zijn. De commissie voor financieën wil er nu naar toe dat de weekmarkt over driejaar zelf de helft van de daarvoor gemaakte kosten zal opbrengen. Daarnaast moet er voor gezorgd worden dat de on kosten die voor de markt worden gemaakt worden teruggebracht. Wethouder Thorn ligt niet wakker van beschuldigingen aan adres Oegstgeest OEGSTGEEST - "Ik kan er niet wakker van liggen, "rea geert loco-burgemeester Thorn van Oegstgeest op "een brief op poten" van de landelijke vereniging Kasko aan het gemeentebestuur. GS: „GEEN ONTGRONDING ZONDER VERGUNNING" DEN HAAG - Het is niet waar dat de provincie Zuid-Holland ont grondingen ten behoefte van bij voorbeeld de Schiphollijn oog luikend toestaat en daar geen vergunningen of machtiging voor verlangt. Dit antwoorden Gedeputeerde Staten op schrif telijke vragen van het provinciale statenlid prof. mr. J. Wessel (D'66) uit Oegstgeest. Deze suggereerde dat de provincie de zandwinning voor de Schip hollijn wel oogluikend zou toe staan, waardoor belanghebben den niet de kans zouden krijgen in beroep te gaan tegen het afge ven van ontgrondingsvergun ningen. Waarmee het provinciaal bestuur zich, aldus Wessel schul dig maakt aan waterschappen. Vrijdag 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Leidse Schouwburg, Zuidelijk Toneel Globe met "Mooie Helena", 20.15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, optre den van "Sail" en "Joia", 20 uur. Oude Vest 133, gespreksavond "Werken of werkloos", 20 uur. Cultureel Centrum, Voorschoten, café- chantant Marjol Flore, 20.15 uur. Lindehoeve, Voorschoten, disco-avond, 21 uur. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr.), 15-17 uur. Leidse Schouwburg, Hauser Ofkater "Het vermoeden", 20.15 uur. Hevr. Kerk, Warmond, John Bate Choir, Londen, muziek voor orgel en koor, 20 Zondag Gedeputeerde Staten ontkennen echter absoluut dat zij "onwetti ge praktijken" stilzwijgend zou den toestaan. Het college toont zich wrevelig over de opmerkin gen van Wessel: "Wij betreuren nên", 15 u het dat door de wijze waarop de vragen zijn geformuleerd, gesug gereerd wordt dat ons college welbewust meewerkt aan wets- Maandag overtredingen" Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 15 uur. LAK-Theater, kindervoorstelling: het Speeltheater met "Grapjes en Tra in deze brief beschuldigt Kasko de gemeente ervan gedane toezeg gingen voor deze vereniging in nieuwbouwwijk Haaswijk te realiseren woningen door een overeenkomst met het Bouw fonds voor Nederlandse Ge meenten niet meer gestand te kunnen doen. "Ik kan me de teleurstelling heel goed begrijpen," aldus Thorn, "maar er zijn natuurlijk wel meer bouwlustigen teleurgesteld door onze keuze voor het Bouwfonds. De voorstellen die Kasko ons In dertijd deed toekomen waren voor ons nu eenmaal onaccepta bel. "Déze vereniging wilde on der eigen beheer hele kavels van Haaswijk volbouwen en, wat he lemaal onaanvaardbaar was, ook de toewijzing van de woningen in eigen beheer houden. Bij de sa menwerking, die de gemeente nu met het Bouwfonds is aangegaan blijft de gemeente de toewijzing van de woningen volledig be heersen." In de brief aan het gemeentebe stuur beschuldigt Kasko het Bouwfonds ervan de inspraak procedure voor de eerste wijk in Haaswijk volkomen te beknot ten. Pas in een later stadium zul len de toekomstige bewoners van deze wijk hun inbreng mogen le veren. Thorn hierover "Ik kan me een inspraakprocedure ook nauwelijks anders voorstellen. Eerst moet er toch een uitge werkt plan op tafel liggen." Dat Bouwfondsmedewerker Visser voor de vervolgbouw, na de eer ste wijk, wél vroegtijdiger in spraak toegezegd had, klonk Thorn dan ook vreemd in de oren. Het Bouwfonds haalt de gegevens r de idee ste bewoners uit de computer, als een gemiddelde van de haar be kende ervaringsfeiten. Hierover ook wilde Kasko zijn twijfels vooral uit vrees dat die bewoners dan in een niet meer te verande ren 'confectiewoning' zouden worden gedwongen. Volgens Thorn is die vrees ongegrond omdat het Bouwfonds de plan nen gegevens uit het hele land en uit jaren ervaring op dit gebied verwerkt. Uit de doeken De werkelijke reden voor het late consulteren van de toekomstige bewoners van deze eerst te reali seren niéuwe wijk werd echter door Visser van het Bouwfonds al eerder uit de doeken gedaan. "Omdat er nog steeds kroonpro- cedures tegen het gehele plan Haaswijk in behandeling zijn bij de Raad van State kunnen we of ficiéél nog niet eens met de voor bereidingen voor huizenbouw in dit gebied beginnen," zo vertelde hij enkele weken geleden. "Via een artikel 19 procedure (dit wetsartikel biedt de mogelijk heid, ook al loopt er nog een be roep bij de Raad van State, alvast Wethouder Thorn met de verwezenlijking van een bestemmingsplan te beginnen red.) mag de gemeente nu wel de brug over het Oegstgeester ka naal aanleggen maar dit artikel geeft geen vrijheid voor huizen bouw," verduidelijkte hij. Het Bouwfonds gaat er echter van uit dat het Kroonberoep van de tegenstanders negatief zal wor den beoordeeld en daarom is men alvast met de voorbereidingen voor 'de wyk in aanleg' begon- "Het zou wel al te uitdagend zijn om via hoorzittingen hieraan een te officiéél tintje te geven," aldus Visser, "omdat men daarmee niet fatsoenlijk het uiteindelijk oor deel van de Kroon afwacht. "In de verwachting eens toch te mo gen bouwen worden de voorbe reidingen echter al getroffen om zodra die beslissing afkomt met een te kunnen starten,". Men verwacht hiermee óok de kos tenstijgingen die door de kroon- procedurebehandeling is opge treden, zo beperkt mogelijk te houden. Bouw zwembad Voorschoten kan beginnen VOORSCHOTEN - Na tientallen jaren van plannen maken en pra ten in commissie- en raadsver gaderingen is het dan eindelijk zover. In oktober gaat de eerste paal voor het zwembad in Voor schoten de grond in. Vanmiddag heeft loco-burgemeester Marse lis de papieren ondertekend waarmee de bouw van het zwem bad aan b.v. Kompleetbouw uit Leerdam werd gegund. LEIDERDORP - De winkeliers van de Hoofdstraat in Leiderdorp hebben het gevoel bewust buiten het hele gebeuren rond de Leiderdorpse weekmarkt te worden gehouden. Dit heeft een van deze winkeliers, De Lange, in een brief aan de marktbeheerscommissie geschreven. De win keliers hadden bijvoorbeeld niets te zeggen over een eventueel aandeel van hun kant in de feestmarkt die onlangs door de marktkooplui werd georganiseerd. De marktbeheerscommissie, die gistermiddag bijeenkwam, kon zich wel vinden in de argumenten van De Lange. Geprobeerd zal worden deze commissie met twee leden uit te breiden, één om de consumenten, de ander om de winkeliers uit het oude gedeelte van Leiderdorp te verte genwoordigen. Volgens De Lange had de gemeente destijds toegezegd de samenwerking tussen de marktkooplui en de winkeliers te zullen bevorderen. Deze vorm van samenwerking ontbreekt volgens hem echter geheel, re den waarom hij in zyn brief schrijft "zich flinks belazerd te voelen door onder andere de gemeente". Verder schrijft De Lange: "Wij winkeliers willen best als gelijkwaardige partners rond de tafel komen en met de markthandelaren bespreken hoe ook wij kunnen mee doen met de markt". Op dit moment heeft geen van de winkeliers nauw contact met de collega's die hun handel op straat verkopen. Bouwman, vertegenwoordiger van de markthandelaren in de beheers commissie, wees op de slechte verhouding in andere gemeente tussen winkeliers en marktkooplui". In Leiderdorp is dat gelukkig niet zo erg, maar de winkeliers hier moeten wel daadwerkelijk initiatief tonen om met ons te praten. Tot nu toe hebben we nog niets van ze gehoord. In de toekomst zou dat best anders kunnen door een goede vertegenwoordi gervan de winkeliers in ons midden te halen. Niet iemand die direct met nare opmerkingen begint of boze brieven schrijft, want dan zijn we binnen vijf minuten uitgepraat. De tijd is voorbij dat de marktkoopman afhankelijk was van de winkeliers, en dat moet niet vergeten worden". Café Chantant VOORSCHOTEN - De voor algemene zaken had weinig op of aanmerkingen op het uit voerige verslag van de vrijwillige brandweer Voorschoten over het jaar 1977. Het grote punt "De In- dustriebrand aan de Rouwkoop laan" was vorig jaar al goed door gepraat. Ten aanzien van de preventie vond de commissie onder voorzitter schap van loco-burgemeester L. Marselis het nuttig om te gaan onderzoeken of het mogelijk is een "gevaarlijke route" in te stellen voor de vele tankwagens die thans het dorp passeren met brandgevaarlijke inhoud. De commissie besprak ook de si tuatie rondom "De Lindehoeve". De goede samenwerking tussen politie en het jongerencentrum heeft gezorgd voor minder over last bij de bewoners van de Bloklaan. Sluiting van jongerentehuizen transporteert het vandalisme echter naar de buurtgemeenten, in dit geval Voorschoten. Loco burgemeester Marselis gaf de toezegging dit punt zo spoedig mogelijk onder de aandacht van de omliggende gemeenten te brengen. Zodra ook buiten Voor schoten jongerencentra zijn neemt de grote druk op "De Lin dehoeve" enigszins af. Thans bezoeken 1500 tot 2000 jon geren dit centrum en daarvan is zeker de helft afkomstig van bui ten de gemeente. Het vandalisme wordt steeds veroorzaakt door groepen jongeren ook van buiten Voorschoten en speciaal vanuit Leiden. Steeds minder automobilisten storen zich aan verbodsborden Haarlemmer trekvaart OEGSTGEEST - De verkeerssitua tie op de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest blijft problematisch. Ondanks dat sinds 1 mei van dit jaar het autoverkeer ten behoeve van de wielrijders tijdens de och tend- en avondspits is verboden, storen steeds minder automobi listen zich aan dit verbod. Een brief van de Eerste Nederlandse Wielrijdersbond wees het ge meentebestuur nog eens na drukkelijk op de extra gevaarlij ke situatie die hieruit voor fiet sers en bromfietsers ontstaat. Met name meent deze bond dat de verkeersborden van de ANWB, die nog steeds in de rich ting van deze weg wijzen, zouden moeten worden verwijderd. "Er ontstaat hierdoor voor de auto mobilist een onduidelijke toe stand," zo meent de bond. Tijdens de Oegstgeester commis sievergadering voor verkeer en vervoer was het probleem gister avond een enerverend onder werp van gesprek. "Er is in Oegstgeest de laatste maanden nergens zoveel bekeurd als juist op die weg," stelde adjudant Gel derblom van het korps Rijkspoli tie in een brief aan B en W. "Maar toch blijken al die bekeuringen de weggebruikers er niet van te kunnen doordringen dat au toverkeer tijdens bepaalde uren echt verboden is," overwoog voorzitter Thorn. Uit de commissie kwamen daarop geluiden de weg dan maar met hekken gedurende de verbodsu ren af te sluiten en alleen fietsers en bromfietsers doorgang te ver lenen. Om praktisch redenen, de hekken zouden dan twee maal per dag moeten worden geplaatst en weer verwijderd, werd deze gedachte door de wethouder verworpen. En extra scherpe po litiecontrole leek de enige oplos sing, waarop adjudant Gel derblom de verlossende woorden sprak: "Al moeten we de weg leegschrijven, de auto's zullen er verdwijnen!" De burgemeester had hij al meege deeld, zo vertelde hij verder, dat hij bezig is een indeling te maken waarbij gedurende langere tijd de politie tijdens de verbodsuren op de Haarlemmertrekvaart aanwe zig zal zijn. Ook hij drong er in zijn adviesbrief aan B en W op aan dat de ANWB de verwijzingsbor den naar de weg zou verwijderen. "Ook al geeft dit extra belasting voor andere wegen," zo stelde hij. Juist om extra verkeersbelasting in andere delen van Oegstgeest te voorkomen oordeelde Thorn het onmogelijk om aan een verzoek van de bewoners van de Dorps straat te voldoen. Deze bewoners hadden B en W verzocht in ver band met geluidshinder en de hinder van trillingen het vracht autoverkeer geheel uit hun straat te verbannen. Bij metingen heeft men geconcludeerd dat de ge luidssterkte, die vrachtauto's en bussen veroorzaken, de door het ministerie van volksgezondheid als aanvaardbaar geachte grens van 55 decibel met 10 tot 15 wordt overschreden. "Wij wachten op de realisering van de brug over het Oegstgeester kanaal en het verlengde hiervan dat op de Haarlemmertrekvaart aansluit. Pas dan is er een route, die de Dorpsstraat van het overtollige verkeer kan ontlasten," aldus Thorn Marjol Flore komt van een Café-Chantant-pro- het Cultureel Centrum in oorschotenHaar optreden begint om Avondmuziek In de Groene of Willibrordkerk in Oegstgeest verzorgen drie orga nisten aanstaande zondag een avond muziek. De organisten Theo Goedhart, Adriaan Krab bendam en Hans de Jong, zijn al len werkzaam binnen de Willi- brordcantorijBeide orgels zullen worden bespeeld terwijl ook cla- vecimbélmuziék ten gehore zal worden gebracht. Op het pro gramma staan werken van Bux- tehude, Bach, Bruhns, Schlick, Scarlatti en Luchinetti. De avondmuziek begint om 20.30 Meditatie Speciaal voor Oegstgeest wordt maandag 18 september een inlei dende lezing georganiseerd over de techniek van de transcendente meditatie. De lezing wordt ver zorgd door de Stichting Onder wijs in de Wetenschap der Crea tieve Intellegentie en gehouden in 't Camphuys, Rhijngeester- straatweg 43 in Oegstgeest. Aan vang 20 uur. Kledingbeurs De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, afdeling Oegstgeest, Orga niseert op 19 en20 september weer een winterkledingbeurs. Dinsdag van 10 tot 16 uur wordt schone, hele en moderne kleding voor kinderen van 1 tot 14 jaar inge- Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklo zen, di. van 10.30-12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yoga; Nederlands, 19.30 uur; di. huisvrou wengroep, 9-11.15 uur. Ie Binnenvestgracht 33, universiteits raad, 19.30 uur. Pieterskerkstraat 11, thema-avond FNV vrouwen, 20 uur. Stadhuis, cie. algemene bestuurlijke ieden, 20 uur. Wassenaar, raad, 19.15 Gemeentehuis Oegstgeest, cie. welzijns zorg bejaardenzorg, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. ruimte lijke ordening en openbare werken, 20 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, noord-binnen stad, Noorderkwartieren Groenoord): J. Rijnders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760946; Wijk II (Kooi en Meren- wijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk III (Waard,'Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad): G. E. J. Pieterse, Zoeterwoudse- singel 109, tel. 124403; Wijk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): H. Engel, Burggravenlaan 102, tel. 141097. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door F. O. A. M. Kem- me, Grotiuslaan 12, tel. 891000 (zater dag); Van Wijk, v.d. Valk Bouhianweg 198, tel. 891000 (zondag). Beide dagen spreekuur van 12.30-13 uur op Merel- straat 184, tel. 891000. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur, wordt waargenomen door H. A, Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - B. van Beusekom, Piet Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zaterdag); A. Tromp, Leidseweg 328, tel. Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken nomen in de grote zaal van het Gemeentecentrum aan de Lijt- weg. De verkoop heeft plaats op dinsdagavond van 1830 tot 21 uur en op woensdagochtend 20 september van 10 tot 12 uur. Fancy fair Voor de vijfde keer organiseert drumband VIOS een fancy fair in Zoeterwoude. Deze zal morgen avond om 7 uur door burgemees ter Detmers worden geopend. De fancy fair wordt gehouden in Het Centrum, waar men tot 11 uur te recht kan. Zondag wordt de fancy fair voortgezet van 11 tot 19 uur. 1530 uur treedt dan volksdans groep Ruzmarin uit Stompwijk op. Verenigingsgebouw Het verenigingsgebouw aan de Oranjelaan in Zoeterwoude Rijndijk is morgen voor belang stellenden te bezichtigen. Van 17 tot 21 uur kan een ieder het ge bouw van binnen bekijken voor dat het op 19 oktober officieel wordt geopend. PPR De PPR-Oegstgeest organiseert morgen om 2 uur een discussie bijeenkomst over het boek van Van Dieren, De Gaay Fortman en Thomas "Help wij zijn ontwik keld". De arbeidseconoom Tho mas zal een inleiding houden. De bijeenkomst wordt gehouden in de Jenaplanschool aan de Rem brandt van Rijnlaan. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 12-22 sept., door Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempe- naerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend voor spoedre- cepten, van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Voorhout - zr. A. Vriend, Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522- 12022. SOS-dienst LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2