Supertrein^ en stoomloc naar Alphen a „En die gesp dat is nou een elft... EEN HALVE EEUW SANCTA MARIA NOORD WIJK VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 I PAGINA 23 1 Het allermodernste materieel van de spoorwegen: de supersnelle IC-lll, die 160 km per uur kan halen. Op zondag 15 oktober zal deze trein Alphen aandoen, vanwege het eeuwfeest van de spoorlijn Leiden-Alphen-Woer den Als tegenhanger rijdt die zondag ook deze oude stoomlocomotief: het paradepaardje van de Stoomstichting Nederland. Een beperkt aantal liefhebbers kan meerijden op de feestrit van'beiden treinen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het romantische stoomtijd perk is voorbij. Wat blijft is de herinnering. Op 15 oktober echter zal die herinnering weer nieuw leven ingeblazen worden. Op die dag namelijk wordt de oude stoomtrein weer van stal gehaald, om de viering van het honderdjarig bestaan van de spoorlijn Woerden-Alphen-Leiden extra luister bij te zetten. Die viering gaat niet alleen gepaard met een terugblik in het verle den: er wordt ook in de toekomst gekeken. Als tegenpool van de oude stoomlocomotief, zal op de ze dag op het traject Alphen- Utrecht ook het allermodernste materieel van de spoorwegen zijn te bezichtigen, de zogeheten IC 111. Met deze supersnelle trein, die een maximumsnelheid van 160 kilometer per uur kan ont wikkelen, wordt momenteel bij wijze van proef tussen Eindho ven en Venlo gereden. Feestvarken De Nederlandse Spoorwegen is dus het feestvarken. Toch heeft de NS bepaald niet staan trappelen om uitgebreid feest te gaan vie ren. "Als We het honderdjarig be staan van elk stukje spoorlijn moeten gaan vieren, hebben we elke dag feest", aldus voorlichter A.J. Meinsma van de Nederland se Spoorwegen, die aanvult: "We wachten initiatieven van anderen af'. Aan initiatieven van anderen geen gebrek. Al tijden geleden beslo ten de Alphens. Juniorkamer en de Historische Vereniging Al phen aan den Rijn het honderdja rig bestaan van deze, voor Alphen zo belangrijke verbinging met Leiden en Utrecht, aan te grijpen i. om een aantal activiteiten op touw te zetten. Onder het motto "1878 Alphen Spoor in 1978" be gint op maandag 9 oktober een reeks van activiteiten die een hoogtepunt vindt in een histori sche treinreis van Alphen' naar Utrecht met behulp van de stoomlocomotief 23023. De 23023 is het paradepaardje van de Stoom Stichting Nederland. Voorgeschiedenis "Alpehn speurt in het verleden" is de titel van een tentoonstelling die vanaf maandag 9 oktober is te zien in de hal van het Alphense raadhuis. De tentoonstelling biedt informatie over de roerige voorgeschiedenis van de tot standkoming van de spoorver binding, de aanleg en alles wat daarbij kwam kijken, de feeste lijke opening van de lijn en de in vloed die het hebben van een spoorverbinding op Alphen had. Diezelfde avond (9 oktober) geeft de archivaris van de NS, C.J.W. Gravendaal in de raadszaal een lezing over het honderdjarig be staand van de lijn Woerden-Bo- degraven-Alphen-Leiden. De tentoonstelling in de hal van het raadshuis, ingericht door de His torische vereniging Alphen, is tot en met 14 oktober te zien tijdens derrormale openingsuren van het raadhuis. Spoorbeeld "Jouw spoorbeeld van Alphen" Die opdracht kregen de vijfde en zesdeklassers in Alphen mee, die meedoen aan een collagewed strijd, waarvan de prijswinnaars op zaterdag 14 oktober bekend worden gemaakt. In totaal wer den 36 lagere scholen in Alphen aangeschreven. Vijf daarvan doen mee aan de collagewed strijd. Het materiaal ervoor - per klas moet één werkstuk worden gemaakt - werd beschikbaar ge steld door de educatieve dienst van de Spoorwegen. De prijsuit reiking op zaterdag 14 oktober in de stationsrestauratie vindt "in stijl" plaats. "Door een echte spoorfiguur met pet, spiegelei etc.", zoals "spoorwegman" Meinsma het gisteren op een persconferentie uitdrukte. Tentoonstelling Ook Bodegraven draagt zijn steen tje bij aan de feestelijkheden. De leerlingen van de Erasmusschool in Bodegraven, onder leiding van schoolhoofd L. Van Zijl gaan van 7 tot en met 19 oktober een ten toonstelling inrichten in de sta tionshal van Bodegraven. De ten toonstelling is getiteld "Van De Arend'tot de IC-lll" Op zondag 15 oktober vindt de offi ciële feestelijke herdenking plaats van honderd jaar spoorlijn Leiden-Woerden (het stuk Woer den-Utrecht lag er al eerder, in 1855, als onderdeel van de lijn Utrecht-Gouda). Op die dag ver trekt om vijf minuten over half twaalf de stoomlocomotief 23023 met zo'n treinreizigers aan boord voor een historische reis naar Utrecht. De terugreis vanuit Utrecht (vertrek: 12.39 uur) gaat per IC-lll, het modernste mate rieel van de Nederlandse Spoor wegen. Die IC-lll vertrekt 's middags om 13.35 uur vanuit Al phen met een nieuwe sagiers naar Utrecht, de reis terug naar Alpen kunnen maken met de stoomtrein. Drama's Het aantal passagiers per retour rit is beperkt tot maximaal 400. Be langstellenden voor een kaartje moeten er dan ook heel rap bij zijn, als op maandag 2 oktober om 14.00 uur de kaartverkoop (retour volwassenen ƒ10, kinderen 5) in Alphen, Bodegraven en Woerden start. Ervaring met dergelijke rit ten elders, heeft geleerd dat de belangstelling voor dit soort eve nementen enorm is. In het verleden is het gebeurd dat massa's kaartjes door'hobbylsten werden opgekocht om tegen grof geld weer van de hand te worden gedaan. Dat is dan ook de reden, dat er geen kaartjes kunnen wor den besteld. Ze zullen alleen aan de drie genoemde stations te krijgen zijn, om zoveel mogelijk belangstellenden uit de Alphense en Woerdense regio in de gele genheid te stellen de vaak felbe geerde reis te maken. Desalniettemin zei NS-verkooplei- der H.F. Loois ons gisteren "drama's, bij de verkoop te ver wachten". De historische treinritten op 15 ok tober vormen het onderwerp van een fotowedstrijd voor amateurs, die hier de kans krijgen "de kiek van de dag te maken". De gescho ten foto's (formaten 9 x 9 cm of 9 x 13 cm) in kleur of zwart-wit kun nen tot 31 oktober worden inge leverd op het adres Lupinesingel 516. De prijzen (bestaande uit vergrotingen) worden uitgereikt op zaterdag 18 november. Die dag zijn in de stationsrestauratie ook alle ingezonden foto's te bekij ken. Miniatuurtrein Op 15 oktober rijden niet alleen oü- de en nieuwe treinen, op het sta tionsterrein rijdt die dag boven dien een miniatuurtrein voor kinderen. Het gaat om een kin derstoomtrein, eigendom van het "Stoomwezen Zuiderpark" in Den Haag. „Vechtlust" onder scholieren bij vissers-vijfkamp Katwijk KATWIJK - Tien jongens in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar lopen gewapend met een balpen en een vel papier langs 33 vissen, die zijn genummerd: een proeve van "visherkenning" op hlet schoolplein van de School voor de Zeevisvaart aan de Sluisweg' in Katwijk aan Zee. Enthousiast "Hé, ik zou best willen meedoen", zegt de over een rij toeschouwers heenblikkende goeie veertiger met het geruite colbertjasje aan en de geruite pet op het glunde rende hoofd. Het is voorzitter C. den Duik Jzn. van het schoolbe stuur. "Dat is nou een elft", zegt hij taxerend, wijzend op een enigszins gespikkelde vis. Die kennis maakt hem enthousiast. Hij gaat bok pen en papier halen bij de wedstrijdleiding en loopt de 33 levenloze vissen langs. "Gevangen door ons opleidings schip de Koningin Juliana wordt uitgelegd. Den Duik even later aan het einde van de rit: "Nou, ik kom een heel eind. Ik heb er wel een paar fout, maar .'t valt me best mee... Die daar weet ik bijvoorbeeld niet" zegt hij wijzend op een kleine vis met een brede, -gekartelde kop. Een deelnemer aan de wedstrijd verzekert dat die vis een harnas- mannètje is, een mededeling waar diverse andere scholieren het beslist niet mee eens zijn. De onzekerheid blijft derhalve. Sportdag Taferelen tijdens de "Nationale Visserijvijfkamp 1978", die giste- - ren in Katwijk aan Zee werd ge houden. De vijfkamp is een sportdag voor de vijf scholen voor de zeevis vaart die Neder land rijk is: die uit Urk; Vlissin- gen, Stellendam, Den Helder en Katwijk. Dit maal was Katwijk voor het eerst aan de beurt om dit jaarlijkse festijn te organiseren. De vijf onderdelen van de kamp waren estafettezwemmen, vis herkenning, touwtrekken, net- boeten plus schiemannen en roeien. Burgemeester Bos van Katwijk opende de vijfkamp officieel tij dens een ontvangst met koffie en koekjes op de boetzolder van de school. De burgemeester sprak over twee dingen zijn verbazing, uit. Op de eerste plaats vond hij het verrassend, dat er geen dames in de opleiding voor stuurman en werktuigkundige zitten. "Dat zou in de toekomst best wel eens kunnen gaan gebeuren", zo voor spelde hij. Ten tweede vond Bos de grote opkomst die dag opmer kelijk. "Er blijkt veel animo voor iets waarover velen zich afvragen: zit daar nog een toekomst in? Maar Dc ploeg uit Katwijk II lil a het touwtrekken, waarbij ze de eerste plaats zou delen met Den Helder en Urk. als je allerlei beroepen eens na loopt, dan zijn er maar heel wei nig bij waarvan je je niet afvraagt of er nog wel toekomst in zit. Ik -zou tegen deze scholieren willen zeggen: reken erop dat er na re gen zonneschijn komt. Ik hoop dat dit voor Nederland zo belang rijke beroep van visserman niet zal verdwijnen", aldus het op wekkende woord van de burge meester. Niet zo opwekkend gisteren was het weer voor de sportievelingen, die immers voornamelijk met buitenactiviteiten te maken zou den krijgen. "Tegen het weer kun je niet vechten", zo sprak voorzit ter Den Duik nog bij de opening van de sportdag. Later, toen de Overweldigende belangstelling bij jubileum-reünie Een van de geëxposeerde werkstukken. NOORD WIJKERHOUT - Uit alle delen van het land en ook van ver buiten onze lands grenzen kwamen gisteren ongeveer 500 mensen naar het psychiatrisch ziekenhuis "Sancta Maria" in Noordwijk om er feest te vieren. Aanleiding hiervoor was het 50- jarige jubileum van dit ziekenhuis, dat als St, Mariagesticht in 1928 werd geopend. Op 5 december van dat jaar arriveerde de eerste patiënte. De bezoekers van gisteren waren allemaal oud-medewerkers, die in het hoofdgebouw een reünie hielden. Onder hen bevonden zich stichteressen, te weten zuster Helena, zuster Gertrudis en zuster Johanna, die nu alle drie in ruste zijn in een klooster in Venray, waar zij oorspronkelijk ook vandaan kwamen. Een groot deel van hun leven brachten de zusters echter in Noordwijk door, met vooral in de beginjaren vaak werkdagen van veertien tot zestien uur. De eerste reünisten kwamen gisteren om streeks tien uur aan in Sancta Maria, waar de kapel voor deze ene keer was ingericht als ontvangstruimte. Noodgedwongen was dit de eerste keer dat de kapel voor andere dan religieuze doeleinden werd gebruikt, omdat de opkomst zo overwel digend was dat er anders niet voldoende ruimte zou zijn in het hoofdgebouw. Daar werden de reünisten, onder wie zich ook de weduwe van een der eerste aan het huis verbonden artsen, mevrouw Hellemonds' bevond, verwelkomd door de geneesheer- direkteur van Sancta Maria, dr. J. Ver- heul, In de opleidingsschool was ten behoeve van de bezoekers een tentoonstelling inge richt, waar naar hartelust herinneringen konden worden opgehaald over hoe het vroeger was. Hoe het nu is werd bekeken in paviljoen "De Boekhorst", dat deze zomer werd geopend. Sinds de voltooiing van het complex, was dit het eerste nieu we gebouw dat hier verrees, ter vervan ging van het in 1976 afgebrande paviljoen Jeroen. Verstrooiing was er te over in dé vorm van een film, een cabaret-voorstelling en een reveu, die door de verpleegkundigen werden opgevoerd. Na de borrel voegden ook de huidige personeelsleden, zo'n 600 in totaal, zich onder de feestvierders. De 600 patiënten vierden in juni hét jubileum al met een vier dagen durend feest, waar van de zeskamp met Barend Barendse het hoogtepunt vormde. Met een fancy-fair, een braderie en draaimolens op het terrein en een grandioze feestavond tot slot een feest om nog steeds op terug te kijken. Er zal ook nog een dag worden gewijd aan de wetenschappelijke kant van de psychia trie met lezingen door verschillende spe- cialisten.. deze werd toegewezen en de wedstrijd werd overgedaan. Den Helder won, maar de Zeeuwen konden toch lachen. Hun gevoel voor eerlijkheid was bevredigd. Eer "Het gaat hen om de eer", zei Den Duik al. Daarom: vechtlust, ve nijn en felheid. Het was aan de opmerkelijke uitslag dag te merken. Er was merl: Urk. Er was dat was Den Helder. En er waren drie ploegen die op de tweede plaats eindigden: Katwijk, Vlis- singen en Stellendam. Deze plaatsen behaalden in totaal 23 punten tijdens de vijfkamp. Urk behaalde 26 punten en Den Hel der ging met dertien punten en daardoor met de kleinste beker naar huis. Van de drie tweede prijswinnaars kreeg Katwijk de grootste beker. Vlissingen de middelste en Stellendam de kleinste. onderdelen van de vijfkamp in alom druilengheid werden afge werkt, merkte hij relativerend op: "Ik neem aan dat er genoeg zijn geweest die voor goed weer hebben gebeden... Maar ja, alles gaat gewoon door, want een vis sersman moet toch niet bang zijn voor wat regen" Oogsplits Vechtlust was er volop te beleven tijdens deze dag vol sportieve elementen. Dat bleek met name bij de drie echte sporten, zwem men, touwtrekken en roeien. Maar ook bij het netten boeten en het schiemannen (maken van een oogsplits en een takeling) knokte men dat het een lieve lust was. Opvallend was daarbij hoe snel de deelnemer uit Vlissingen zijn net boette, terwijl hij toch - vol gens omstanders - het lastigste gat had te herstellen. Bij het touwtrekken viel naast de vechtlust het venijn op waarmee men streed. Dat bleek bijvoor beeld toen Vlissingen tegen Den Helder moest uitkomen. Op de eerste plaats voelden de Zeeu wen zich benadeeld omdat er een te lichte jongen in de ploeg werd ingedeeld het zwaargewicht dat stond opgesteld was even zoek - en ten tweede vanwege een ver meende valse start. Reactie: men verloor doelbewust, gebalde v vuisten, kwade blikken in de ogen. "Fel hè, die jongens", zei voorzitter Den Duik glimlachend. "Ja, er hangt veel af van zo'n dag voor die jongens, hoor. Ze willen per se winnen. Het gaat ze om de eer, hè." Het venijn bleek naderhand niet geheel onterecht te zijn ge weest. Het Vlissingse protest Uitslagen Tot slot noemen wij de winnaars bij de verschillende onderdelen die tijdens de sportdag werden af gewerkt. De ploeg van Katwijk won bij het touwtrekken, een eerste plaats die werd gedeeld met Den Helder en Urk. Bij het zwemmen was Vlissingen de snelste. Ook kende deze ploeg het beste de verschillende vissoorten die werden uitgestald. En boven dien boetten de Zeeuwen het snelste en het beste net. Bij het „schiemannen" stak Urk met kop en schouders boven de andere ploegen uit. En de Stel- lendammers bleken de kwiekste roeiers te zijn. JOS VAN DER MEER H a arlemmermeer krijgt „overloop" van Amsterdam HAARLEMMERMEER - Haar- lemmermeer krijgt waarschijn lijk de functie van "overloop plaats" voor Amsterdam en Ken- nemerland. Dit betekent: bou wen voor de woningzoekenden uit de hoofdstad. Dit heeft staats secretaris Brokx meegedeeld. In Noord-Holland zijn als zodanig al aangewezen als groeikern Alk maar, Hoorn en Purmerend. Brokx stelde dat er naast alle ge meenten die in de verstelijkings- nota als groeikern of groeistad worden aange ge order n op de lang oningbehoefte te ku duur de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23