Selectie Oranje levert geen verrassingen op Vilas naar Nederland De Ford Fiesta als hoofdprijs Zwartkruis niet helemaal gerust Pollentier mag weer fietsen... Maatstaf voor maatwerk. Rijsbergen mag niet meedoen Moser winnaar van de Catalaanse Ronde m Iplniui? VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 ZEIST (GPD) - De poging van bondscoach Jan Zwartkruis de Oranje-rijen te sluiten is slechts gedeeltelijk geslaagd. De Amersfoortse oefenmeester, die nu eindelijk als de enige echte technische leider van de KNVB optreedt, wil de na het succesvolle Argentijnse avontuur met een scho ne lei beginnen. De dissidenten Jan van Beveren, Willy van der Kuylen en Ruud Geels en de deserteurs John Dusbaba en Jan Peters van voor het wereldtiteltoernooi waren allen weer van harte welkom bij Zwartkruis. Van Beveren en Van der Kuylen reageerden echter negatief op de opmerkelijke ver zoeningspoging en dit Eindho- vense koppel ontbreekt dan ook in de 16 spelers tellende selectie voor het eerste treffen in de EK- voorronde met IJsland woensdag in Nijmegen. Landskampioen PSV blijft deson danks Oranjes hofleverancier met vijf spelers in die selectie: Brandts, Van Kraaij, Poortvliet, René en Willy van de Kerkhof. Ook Anderlecht is sterk verte genwoordigd: Dusbaba, Geels, Haan en Rensenbrink. Verder heeft Zwartkruis Krol, Schrijvers (beiden Ajax), Peters (AZ '67), Jansen (Feyenoord), Nanninga (Roda JC), Doesburg (Sparta) en Wildschut (Twente) opgeroepen. Maandag zal de bondscoach zijn basisformatie bekendmaken. In het nu geselecteerde gezelschap ontbreken overigens nog vijf spelers, die in het recente verle den een belangrijke rol in het Ne derlands elftal hebben gespeeld. Voor Rijsbergen, Rep, beiden kregen van hun club Bastia geen toestemming om woensdag voor Nederland uit te komen, en Neeskens, een UEFA-schorsing, is. die afwezigheid van tijdelijke aard. Jongbloed en Suurbiër hebben besloten een punt achter rhun interland-carrière te zetten Toelichting In de toelichting op zijn beleid zorgde Zwartkruis ervoor zijn critici een stap voor te zijn. Hij is er zich terdege van bewust dat zijn besluit om zowel Peters als Dusbaba weer naar Zeist te ha len, weerstanden zal oproepen. "De een zal mij daarom een flap drol noemen, de ander zal het juist moedig van mij vinden. Voor mijzelf ligt de zaak eenvou dig. Ik heb afgerekend met het verleden. Over wat er allemaal is gebeurd, praat ik niet meer. Ie dereen krijgt van mij een nieuwe kans" De bondscoach kreeg daarbij de steun van Herman Choufoer, het sectiebestuurslid dat de techni sche portefeuille in het kabinet van mr. Jacques Hogewoning beheert. "In deze maatschappij worden zelfs moordenaars op een speciale manier opgevangen. We moeten daarom dan ook niet zo erg zwaar tillen aan de wat afwij kende omgangsvormen van voetballers", aldus de toch wel wat merkwaardige vergelijkin gen trekkende Choufoer, die ove rigens in de bestuurlijke kringen van de voetbalbond steeds na drukkelijker op de voorgrond treedt. In Argentinië vertolkte Choufoer in dë schaduw van opperhoofd Ho gewoning nog de bescheiden rol van waapnemer. Als vele anderen kwam hij toen tot de ontdekking, dat de organisatie rondom Oranje erg veel te wensen overliet. Als eerste verantwoordelijke be windsman heeft hij nu een aantal ingrijpende maatregelen getrof fen, die ongetwijfeld een hete herfst in Zeist tot gevolg zal heb ben. Een machtsstrijd in het sec- tiebestuur en tussen enkele pro fessionele krachten van de KNVB is onvermijdelijk. Het bureau betaald voetbal is door Choufoer in tweeën gesplitst: na tionale en internationale zaken. Secretaris-penningmeester Jan MORGENAVOND OP DE LEIDATO in het Za. 16 sept. Rob de Nijs 21.15-21.45 uur Tevens de Leldatokwis en de i brievenbussenrace o.l.v. Hans Versnel i i mede mogelijk gemaakt door: Metro i Vliegreizen Rotterdam in samenwerking met reisburo Cebuto - Doezastraat— Leiden HILVERSUM (GPD) - De organisa toren van het Westland-Utrecht- toernooi, dat van 17 toten met 22 oktober in acht verschillende plaatsen (Groningen, Arnhem, Zwolle, Goirle, Kerkrade, Huizen, Haarlem en Rotterdam) wordt gehouden, hopen via een aange past spelsysteem het middel te hebben gevonden om het publiek wat meer spektakel te laten bele- ken. De groepen zijn op basis van gelijkheid in krachtniveau sa mengesteld". Dat betekent dat de Argentijn Vilas en de Amerikaan Dibs, resp. derde en vijfde op de ATB-lijst, elkaar in de witte groep treffen, vergezeld van de in opmars zijnde Amerikaan Gul- likson en de Roemeense veteraan Tirac, die zijn pupil Vilas dus nu een tennislesje moet zien te ge- In tegenstelling tot vorig jaar Of het Nederlandse tennisvolki COMMARUGA (ANP) - Francesco Moser is winnaar geworden van de Ronde van Catalonie, een etappewedstrijd voor profs in Spanje. De Italiaanse oud-we reldkampioen verdedigde zijn leidende positie in het tweede deel van de laatste etappe ge makkelijk. De halve etappe over 118 kilometer van Commarruga naar Sitges werd gewonnen door Moser's Britse ploeggenoot Phil Edwards. De Spanjaard Enfada- que eindigde als tweede en de Italiaan Fabrizio Fabbri als der de. 's Ochtends won Moser zelf het eerste deel van de etappe, een tijdrit over 30 kilometer. De Tsjechoslowaak Milos Hraz- dira heeft gisteren in de Ronde van de Toekomst het tweede ge deelte van de negende etappe, een tijdrit over 34 kilometer en 200 meter, gewonnen. De Rus Sergej Soekhoroetsjenkov ein digde met een achterstand van 8,6 seconden als tweede en be hield daardoor de leiding in het algemeen klassement. Eerder op de dag won de jonge ren ner uit de Sowjet-Unie het eerste gedeelte van de negende etappe Er eindigden liefst drie Neder landers bij de eerste tien. Jan Claessens werd vijfde, Jan Jon kers zevende en Jo Maas bezette de tiende plaats. wordt, na een halve competitie i twee poules van vier, de balans opgemaakt en kunnen de num mers drie en vier van beide groe pen alvast hun biezen pakken. De overgebleven spelers worden ver volgens door middel van het krui singssysteem aan elkaar gekop peld voor de halve eindstrijd. Qua sterkte worden de acht tennis sers gelijkelijk verdeeld over de beide poules. In de zogeheten groene groep ontmoeten Ilie Na- stase, John McEnroe, Tom Okker en Louk Sanders elkaar. Het duel tussen de beide Nederlanders kan uitdraaien op een prestigestrijd. De nationale kampioen zal zich in Goirle de nodige moeite willen getroosten om het tijdperk-Okker definitief aan flarden te slaan, maar het is zeer de vraag of hij daarin zal slagen. Volgens toernooidirecteur Sweitze Roffel is het een zuiver toevallig feit dat de twee tenniscracks el kaar direct al ontmoeten. „We hebben ons niet afgevraagd hoe de kansen van die twee zouden liggen om de halve finale te berei- ADVERTENTIE ook De Fond Fiesta L (met 957 motor) is één van de hoofdprijzen, Niet alleen in déze aktie, wanneer het gaat om de keuze v een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel aandrijving. De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs. evenement als dit massaal warm loopt, moet nog worden af gewacht. De spreiding van het gebeuren, waardoor veel liefheb bers in staat zijn de partijen van nabij te volgen, wekt hoopvolle verwachtingen, maar de houding van de „artiesten" is mede bepa lend voor het slagen van het eve nement. Als blijkt dat men voor een bedrag van 100.000 dollar aan prijzengeld niet de inspiratie kan opbrengen om het publiek waar voor z'n geld te geven, dan moet een vraagteken worden ge zet achter de zin van een dergelijk toernooi. Op de persconferentie die gister middag in Hilversum werd ge houden, kwam ook de houding van de KNLTB ten opzichte van de organisatoren aan de orde. De directie krijgt officieel op 28 sep tember pas te horen of de tennis- bond medewerking zal verlenen Ofschoon Roffel later verklaarde dat alles in kannen en kruiken is, had hij daarvoor al laten door schemeren dat er tijdens die ver gadering met de bond wat problemen op tafel zouden ko- Vice-voorzitter Steenstra, die ove rigens niet op de persbijeenkomst aanwezig was, wilde zich verder niet over de zaak uitlaten. Leegwater mee naar Miinchen LEIDEN - De manager van Parker/ Leiden, Frans van Egmond, reist vandaag toch naar München voor een onderhoud met Boris Stan- kovic, de hoogste man van de in ternationale basketbalfederatie (FIBA).Van Egmond wordt ver gezeld van de ex-internationaal scheidsrechter Piet Leegwater, Nederlands meest invloedrijke contactman in de FIBA. Het gesprek gaat over het meespe len van Mitchell Plaat voor de wedstrijden in de Europa Cup en het Nederlands team. Vorige week zaterdag ging de reis op het laatste moment niet door, omdat Stankovic de loting van München naar Brussel verplaat ste. Keetie van Oosten morgen al op jacht VLISSINGEN - Keetie van Oos- ten-Hage doet morgen in Mün chen een aanval op het wereld uurrecord van de Italiaanse Ma ria Cressari. De poging is een wéék vervroegd, omdat de Olympische baan volgende week niet beschikbaar is. Als de poging om verder te komen dan 41.741 meter morgen niet lukt zal Keetie van Oosten het zondag nogmaals proberen. ZEIST(GPD) - Een gevaarlijke underdog. Zo typeert bondscoach Jan Zwartkruis IJsland de komende tegenstander van Oranje in de voorronden van de Europese titelstrijd. "Misschien zal men mij wel uitlachen om mijn woorden", stelt de oefenmeester, die de IJslanders zowel tegen Amerika als tegen Polen in actie heeft gezien. En vooral tijdens het optreden voor eigen publiek tegen de Polen - eveneens in het kader van de EK-strijd - hebben de IJslanders grote indruk op Zwartkruis gemaakt. "Het is geen kwestie van angst, maar ik wil toch wel stellen dat de IJslanders de achterstand, die zij ten opzichte van het Westeuro- pese voetbal hadden aan het inhalen zijn. De laatste vier jaar zijn ze technisch en tactisch enorm gegroeid. Ook conditioneel zijn ze sterk en hun enorme loopvermogen kan wel eens een bijzonder gevaarlijk wapen worden. Ze waren in de beide wedstrijden, die ik heb gezien, tweemaal drie kwartier nadrukkelijk aanwezig. Alleen als het tempo wordt opgevoerd raken ze wat in moeilijk heden", aldus de bondscoach. ADVERTENTIE Huybregts staat aan het hoofd van het meest in de publiciteit tredende departement van inter nationale zaken. Weliswaar wor den zijn handelingen kritisch ge volgd door drie bestuursleden (Choufoer bij het Nederlands elf tal, Van der Kroft bij Jong-Oranje en Witteveen bij de ÜEFA-jeugd), maar hij is nu toch wel de sterke figuur in het personeelsbestand van de KNVB. De grote verliezer bij dit alles is Hans Hamstra, hoofd van de af deling PR en voorlichting. Hij vormde al geruime tijd het mik punt van kritiek, die er keer op keer op de chaotische Oranje-or ganisatie werd gespuid. Huy bregts heeft nu namelijk ook de perszaken onder zich en kan daarbij iedereen inschakelen die hij nodig acht. Gezien het verle den is het duidelijk dat hij de om streden Hamstra zo min mogelijk ter assistentie zal oproepen. Blijft echter de vraag of de PR-man zich bij de nederlaag zal neerleg gen en of niet andere sectiebe stuurders, zoals Hogewoning en Zwikstra, die Hamstra zo lang de hand boven het hoofd hebben gehouden, alsnog zullen probe ren de PR-chef in de een of ande re functie aan Oranje te koppelen Kortom: echt rustig is het nog lang niet rondom Oranje. Nevada dessin 3136, afmeting ca. 100x160 cm. Winkelwaarde 500,-. De Leidsche Wolspinnerij NV, fabrikante van Nevada-wol, stelt iedere week deze prijs ter beschikking. U krijgt dan een kompleet Nevada Hobbypakket. Jarenlang zult u trots zijn op uw zelf geknoopt kleed van Nevada Smyrna wol. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" CANNES (ANP) - Aan de 43ste gro te landenprijs, een individuele tijdrit over 90 kilometer die op 24 september in het Zuidfranse Cannes wordt gehouden, nemen vier Nederlanders deel: Roy Schuiten (winnaar in '74 en '75), Hennie Kuiper, Henk Lubber- ding en Joop Zoetemelk (vier keer tweede). Op de lijst van deelnemers komt ook de naam van de Belg Michel Pollentier voor. Pollentiers' schorsing van twee maanden we gens dopingfraude in de Ronde van Frankrijk zit er dan een week op. Favoriet voor de overwinning is Bernard Hinault, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, die de landenprijs vorig jaar voor de eerste keer op zijn naam schreef. Dé organisatoren verzamelden overigens een puik veld sterke tijdrijders voor de landenprijs, die wordt vooraf gegaan door een wedstrijd voor amateurs, waar aan geen Nederlanders deelne men. Aanvankelijk zou Bert Oos terbosch meedoen, maar gezien zijn dalende vorm na het wereld kampioenschap besloot hij niet in te schrijven. ADVERTENTIE In een automobiel is comfort geen luxe, maar i bijdrage tot ontspannen en veilig autorijden. ISfrF i Comfort is C11SË14 echter óók ec PM£>K> 5? ItWl S j individuele K I'. Éfe zaak. Elke Mercedes is al tijdens de produktie zJ lerplaatje, waarop in code alle 4 k de eigenaar zijn aangegeven. Daarom komt Mercedes-Benz bij het bouwen van uw auto graag aan uw wensen tegemoet. Die wensen kunnen betrekking hebben op een stoel naar maat of een tempomaat voor het auto matisch hanteren van een door u te verkiezen kruissnelheid.Toepasbaar in alle typen vanaf 5-cylinder. Ook biedt Mercedes-Benz u geen kleuren combinaties, maar kleuren die u zelf combineert Zo kan aan een uitgebreide reeks wensen ten aanzien van uitvoering en accessoires worden voldaan. bouwt Mercedes-Benz niet een auto, ito. Want pas wanneer al uw verlangens bij de fabriek bekend zijn, wordt het produktie- proces van uw auto gestart. Dat kost tijd. Maar daar staat tegenover dat wij, als Mercedes-Benz dealer,u dan ook een individuele auto kunnen leveren, persoonlijke smaak terugvindt. Mercedes-Benz De maatstaf, waarmee ancien auto 's worden vergeleken. Mercedes-Ben; L'.SOE, motor: cylinder in lijn; cylinderinhóud2746cc; ermogen 130k 117177 DIA'-pk bij IMX) Ipi B.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel. 071-769303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60 a, tel. 01720-73344 - Sassenheim, Hoofdstraat 81, tel. 02522-19124

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19