Ali: Lijden om nog een keer te winnen Hongaar Portisch wint schaaktoernooi Tilburg Boot: „RBB bij ons naar eerste verlies Jan Timman eindigt als tweede VRIJÖAG 15 SEPTEMBER 1978 RBB's Ruud van der Voort (1) en Piet Boot van Lisser Boys. 99 LISSE - De rivaliteit, die de streekderby tussen Lisser Boys en Rijnsburgse Boys morgen ongetwijfeld zal kenmerken, kent grenzen. Dat blijkt wel uit het feit dat Piet Boot, middenvelder van de Lisser ploeg, onmiddellijk zijn bemiddeling aanbood, toen hij hoorde dat Ruud van der Voort met een enkelblessu re te kampen had en door de afwezigheid van RBB's fysiotherapeut Wander Witke (vakantie) het duel inactief zou moeten meemaken. "Een paraffine-bad zou al wonderen kunnen doen", merkt Van der Voort op, terwijl Boot, ook fysiotherapeut, beloofde er alles aan te zullen doen Van der Voort speelklaar te maken. Een niet alledaagse gebeurtenis van deze twee heren, die elkaar morgen op het middenveld het spelen moeten beletten. Piet Boot komt meteen met een boute uitspraak op de proppen: "Wij zijn al twee jaar thuis ongeslagen. Ik stel het sterker: Zet maar in de 'kop' dat Lisser Boys die Rijnsburgers de eerste com petitie-nederlaag zal toebrengen". Van der Voort kon hierbij niet achterblijven en kondigde het eerste verlies in twee jaar van de Lissenaren op eigen terrein aan. Er blijken tussen deze twee ploegen nogal wat overeenkomsten te bestaan. Beide clubs zijn deze oompetitie met een nieuwe trainer van start gegaan. Zowel Harry van der Horst (Lisser Boys) als Herman Wijnands (Rijnsburgse Boys) bleken er andere ideeën op na te houden dan hun voorgangers en laten hun teams dan ook een ander spelsysteem spelen. Konden beide formaties zich voorheen ongestoord in hun offensieve acties uitleven, onder de huidige oefenmeesters staat het verdedigende aspect meer op de voorgrond. Van der Voort "Rijnsburgse Boys speelt dit jaar vanuit de man dekking. Iedere speler heeft zijn vaste man, die mag je niet uit het oog verliezen. Er moet dit jaar ook meer overleg in ons spel komen, zodat automatisch de een zijn tegenstander door een ander wordt overgenomen". Boot: "Het is hetzelfde spelletje dat wij nu onder Van der Horst spelen. Constant achter je tegenstan der aanhollen. Ik vind het maar niets, dat meeverdedigen. Aan vallend schiet je dan veel tekort. Dat blijkt ook wel, want in de eerste twee wedstrijden zijn we nog niet tot scoren gekomen. Ik vind dat je moet uitgaan van de individuele kwaliteiten van een speler: eruit halen wat er in zit. En niet uitgaan van het collectief Boot verwacht dan ook wel dat Van der Horst binnen niet al te lange tijd zal overschakelen naar het oude systeem van Lisser Boys: positie-dekking. "Dat zal wel moeten als we tenminste doelpunten willen maken. Bovendien hebben we een sterk aan vallend ingesteld team, dat krijg je er niet zomaar uit". De weerstand tegen de nieuwe speltrant is bij RBB wat minder "Als het spelletje maar goed gespeeld wordt", verklaart Lisse- naar Van der Voort (25). "Herman Wijnands (Ik heb nog met hem in Aalsmeer gevoetbald) is bij Ajax geschoold, daar heeft hij het 'totaalvoetbal' in optima forma leren kennen. We zijn nu nog eigenlijk in een beginstadium, maar iedere week weer merk ik dat het beter begint te draaien. Er komt meer lijn in ons spel" Beide clubs zijn deze voetbaljaargang met een bepaald doel voor ogen van start gegaan: Lisser Boys tracht zich het eerste jaar in de tweede klasse te handhaven, terwijl Rijnsburgse Boys het hoge rop zoekt in dë vorm van een kampioenschap. Ruud van der Voort daarover: "Dat geeft toch wel een bepaalde druk. Wij zijn gewoon bang om te verliezen of gelijkte spelen. Dat 'mag' van de supporters ook niet. Onzin vind ik, het publiek moet ons de kans geven om te verliezen. Men moet toch inzien dat we niet iedere wedstrijd kunnen winnen". "Die druk bij ons valt wel mee", vult Piet Boot aan. "Ik zou niet weten waarom we ons niet in die - tweede klasse zouden kunnen handhaven. Alleen moet die frus- terende 'nul' eens weggeschoten worden. We moeten morgen toch echt scoren, anders blijven we er tegenaan hikken" TILBURG - Portisch heeft het toernooi in Tilburg gewon nen. In de laatste ronde speelde hij tegen Dzindzindasjvili een snelle remise van 13 zetten. Het was een symmetri sche variant van het Engels die in de moderne toernooi- praktijk al tientallen malen door spelers die niets kwaads in de zin hebben is gebruikt om een bliksemsnelle remise op het bord te brengen. Portisch verzekerde zich hiermee in ieder geval van een gedeelde eerste prijs, en naar verwachting van meer, want als Timman met hem gelijk zou willen komen zou hij met zwart van Hort moeten winnen, een zeer zware opgave. Timman nam het risico niet dit door hem zo goed gespeelde toernooi op het laatste moment te verknoeien en naar de midden moot terug te vallen. Enkele nuten nadat de partij van Por tisch beëindigd was kwam hij met Hort remise overeen, door hij zeker was van een onge deelde tweede plaats. Voor Portisch is deze overwinning zeker een van de fraaiste succes sen uit zijn rijke loopbaan. Hij heeft al vele toernooien gewon nen, maar zulke sterke toernooi en als dit zijn er in de wereld maar weinig. Bevestiging Voor Timman is zijn tweede plaats misschien nog belangrijker. Het is een nieuwe bevestiging van het feit dat men het afgelopen half jaar heeft kunnen constateren, dat hij doorgebroken is naar het niveau van de allersterksten. Timman heeft in deze periode r r NEW ORLEANS (GPD) - Mohammed Ali acht vannacht het moment aangebroken om de wereld nog èèn maal te laten zien, dat hij en niemand anders „The Greatest", de superkampioen, is. Dat moet dan gebeuren in New Or leans in zjjn revanche-partij tegen Leon Spinks, die Ali op 15 februari van dit jaar verrassend de wereldtitel afhandig maakte. Het was toen een gevecht tussen de aftakelende ouderdom en jeugdige overmoed. Ali, the greatest, had het karwei tegen zijn elf jaar jongere tegenstander té ge makzuchtig opgevat. Portisch: winnaar een indrukwekkende reeks suc cessen behaald. Eerst zijn derde plaats achter Karpov en Spasski in Bugojno, daarna de overwin ningen in het Joegoslavische Niksic en in het internationale toernooi in Amsterdam en nu de ze tweede plaats in dit toernooi dat wel het sterkste ter wereld is genoemd. Hij heeft laten zien dat hij een van die weinigen is die wereldkampioen Karpov in de toekomst zeer zal moeten vrezen. Snelst De partij die het snelst was afge werkt deze ronde was Sosonko- Ribli, remise na 13 zetten. De opening was Russisch, voor ken ners van het normale openings repertoire van Sosonko wel een aanwijzing dat aan deze remise wel enig-vooroverleg vooraf zal zijn gegaan. Beide spelers zullen over het verloop van het toernooi niet erg tevreden zijn geweest, Ribli wel het minst. In deze laat ste ronde hadden zij weinig meer om voor te spelen. Dat was an ders in de overige partijen, want die werden uitgevochten door spelers die in de middenmoot ge klasseerd waren, voor wie een half puntje meer of minder een groot verschil zou uitmaken in het prijzengeld dat zij meè~zou den kunnen nemen, In de partij Miles-Larsen leek Lar- sen zich aan deze overwegingen niet veel gelegen te laten liggen. Hij speelde weer buitengewoon snel, zoals steeds in de tweede helft van het toernooi, en niet bij zonder goed. Inde variant van het dame-indisch die Miles hier met wit al een paar keer heeft toege past liet Larsen al snel onnodig een onaangename pionverdub-, beling toe, en hij kwam toen in een voor Miles heel gunstig eind spel terecht. Daarin had Larsen nog heel wat meer obstakels kunnen opwer pen dan hij deed, maar sinds zijn kansen op de toernooioverwin- ning verkeken waren, leek hij niet erg geïnteresseerd meer. Miles won vlot en gemakkelijk en voegde zich daardoor bij Dzind zindasjvili op de derde plaats. Hij sloot hiermee het toernooi nog goed af, maar nam de felicitaties toch wat zuur lachend in ont vangst want de drie nederlagen achter elkaar in de laatste fase van het toernooi waren uiteraard nog niet uit zijn gedachten ver dwenen. Ook Hübner, Spasski en Browne konden nog de gedeelde derde plaats bereiken en hun partijen werden de interessantste van de ze laatste ronde. Hübner won van Ljubojevic, terwijl Browne en Spasski remiseerden. Zo bleef Spasski op vijftig procent staan, een voor de oud-wereld kampioen ongetwijfeld teleur stellende score. Uitslagen De uitslagen van de laatste ronde zijn: Dzindzindasjvili (ISR) - Por tisch (Hon) 1/2 - V2, Hübner (WDL) - Ljubojevic (Joe) 1-0, So sonko (Ned) - Ribli (Hon) 1/2 -1/2, Browne (Vst) - Spasski (Sov) 1/2 - 1/2, Miles (Eng) - Larsen (Den) 1-2, Hort (Tsj) - Timman (Ned) 1/2 -1/2 De eindstand: 1. Portisch 7 punten, 2. Timman 6,5, 3. Dzindzindasjvili, Hübner en Miles 6, 6. Spasski, Browne en Hort 5,5, 9. Larsen 5, 10. Ljuboje vic en Sosonko 4,5, 12. Ribli 4. Afgebroken De 22ste partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen uitdager Viktor Kortsjnoj en ti telverdediger Anatoli Karpov is na de 47 ste zet van wit (Karpov) .gisteren afgebroken. Geen van beide schakers heeft enig posi tioneel voordeel. In het begin van de partij verwierf de 47-jarige Kortsjnoi een licht voordeel, maar verloor dat na een onbegrij pelijke misser. Karpov echter maakte enkele zetten later een fout, waardoor geen van beide grootmeesters echte winstkan sen heeft. De stand in de twee kamp is 4-2 in het voordeel van Karpov. De 'Louisville-lip' voelde zich na zijn nederlaag gekrenkt en wilde niet aanvaarden, dat hij afge- schreven was. Meteen na afloop van de vijftien ronden lange par tij in het „Pavilion" in Las Vegas daagde hij Spinks („He is to ugly to be a champion") uit voor een revanche. De 25-jarige in St.-Louis geboren Spinks aan vaardde het aanbod van zijn vroegere idool. Spinks, die vannacht rond de tien miljoen gulden rijker kan wor den, had echter volgens een edict van de WBC (World Boxing Council) eerst zijn titel op het spel moeten zetten tegen Ken Norton. Het contract had vóór 17 maart getekend moeten worden, maar Top Ranks en de CBS-televisie, die een exclusieve overeenkomst met Spinks hadden, zagen meer in een revanche tegen Ali dan in een gevecht tegen Ken Norton. Toen dat bekend werd, schrapte de WBC Spinks als wereldkam pioen en werd in zijn plaats Nor ton tot titelhouder in het zwaar gewicht verheven. De WBA (World Boxing Association) handhaafde Spinks als „the champ", waardoor nu de situatie is ontstaan, dat er twee wereld kampioenen in het zwaargewicht in Amerika rondlopen - Spinks volgens de WBA en Larry Hol mes, die Norton inmiddels heeft verslagen, volgens de WBC Mohammed Ali - de in zijn eer aan getaste ex-kampioen, die in en cyclopedieën meer ruimte in be slag neemt dan menige Ameri kaanse president - heeft trainin gen altijd gehaat. „Maar ik wilde lijden om nog èèn maal te over winnen. Alles heeft me de afgelo pen maanden pijn gedaan om dat ene doel te bereiken. Ik wilde stoppen tijdens een rondje hard lopen, maar ik perste er toch nog honderd meter uit. Dit gevecht betekent meer voor me dan de partijen tegen Sonny Liston (1964, de eerste keer dat de toen malige Cassius Clay de wereldti tel bemachtigde - red.), Joe Fra- zier of George Foreman (1974, de tweede keer dat Ali wereldkam pioen werd - red.). Ik wil de eerste bokser zijn die voor de derde keer kampioen wordt en dan stopt". Leon Spinks, die ongeveer zeven kilogram lichter is dan zijn in alle opzichten forsere concurrent, zal nooit öp zo'n voetstuk geplaatst worden als de nu al legendarische Mohammed Ali. Hij mist daar voor persoonlijkheid, gevoel voor publiciteit en is last but not least bovendien een minder Leon Spinks ziet het titanengevecht niet zo somber tegemoet. Uitdager Mohammed Ali daarentegen trekt e zuinig mondje. fraaie bokser. Bokskenners ge noten van Ali's stijl, Spinks daar entegen heeft meer weg van een straatvechter. De mentaliteit om af te rekenen met de frustraties uit zijn jeugd heb ben Leon Spinks ver gebracht. In '76 werd hij olympisch kampioen in het halfzwaargewicht (zijn broer Michael behaalde goud in Montreal), anderhalf jaar later kroonden 5300 mensen in het Pa vilion te Las Vegas hem als de nieuwe wereldkampioen in het zwaargewicht. Inmiddels komt er van alle kanten kritiek op zijn levenswijze. Spinks, die 850.000 gulden ver diende met zijn zege op Moham med Ali, kocht in de afgelopen maanden huizen, auto's, com pleet met bar en café, en werd vaak gesignaleerd in cafés en dancings. Veel burgerlijke Ame rikanen eisen een keurige le venswandel van hun topsporters, maar Spinks wil niet dat zijn doen en laten wordt beinvloed door de massa. „Ik haat soms al die mensen om me heen. Als het me te veel wordt, stap ik in een auto en ga een paar dagen weg", aldus Spinks, die volgens zijn vrouw Nova even gemakkelijk vijf dollar als vijf cent uit geeft. V& W£6 MNN£T£/£4N0 feW 0£ T/M/F 7F6FPS6fF- IEA/, Z/TL/OPF/V CPO£FFy QE fZélE F/FFFF£P£P, CVF AilFFP //V mCJ/S- IvSOSFPFJOF/Z UOFFF OP 7F OPPI/ÉA/

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17