inzage m dossiers' Wel eens van zuinig inhalen gehoord? Recht op Shell helpt,deel 8 Prof. Kuenen treedt af als Vlag in top op Leidato-huis Staking Teheran teken van rouw Verbouwde Tamboerijn wordt morgen heropend Jazz bij Hot House FNV bereid offer te vragen aan werknemer VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - De beide burgerraadslieden en hun begelei dingscommissie vinden dat er zo snel mogelijk een „inza gerecht" moet komen. Ze vinden dat cliënten van de so ciale dienst, die een bezwaarschrift indienen, hun dossier mogen inzien als ze dat willen, of tenminste een uittreksel daarvan. Leidenaars kochten met ongedekte cheq ues LEIDEN/DEN HAAG - "Winke liers zijn soms erg gemakkelijk met accepteren van girokaarten als betaling". Dat zei de raads vrouwe van een 20-jarige voeger uit Leiden, die zich samen met. een 19-jarige collega schuldig had gemaakt aan flessentrekkerij, anders gezegd: kopen zonder te betalen. Beide verdachten betaalden de door hen gekochte goederen met ongedekte chéques. Ze waren in het bezit gekomen van bankover- schrijvingen en maakten daarvan gebruik om bij de winkeliers ver trouwen te wekken. Bij talrijke middenstanders in Leiden en in de Rijnstreek lukte dat. Meestal waren de juweliers de dupe; de twee Leidenaars schaften zich dan ook tal van gouden horloges, armbanden e.d. aan. In Alphen aan den Rijn léverde een juwelier aan de Van Mandersloo- straat aaii het tweetal een pols horloge met eer/ waarde van 2.475, een winkelier aan de Hoofdstraat verstrekte een" tv- toestel van 1.447, plus een stof zuiger, in Noordwijk ging een juwelier voor 2.475 (een pols horloge) de mist in, in Leiden een middenstander, die een geluids installatie "verkocht", en een an der met een kleuren-tv 1.500), terwijl er ook in Bodegraven slachtoffers werden gemaakt. Vrijwel alle artikelen wérden voor ongeveer de helft van de prijs verkocht, want de Leidenaars hadden geld nodig. De officier van justitie eiste vobr het. tweetal dezelfde straf, name lijk drie maanden gevangenis straf, waarvan een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Vonnis op 28 Septem ber. Rekenmachine- dieven gepakt LEIDEN - Bij V en D in Leiden zijn gisteren twee jongens (17 en 19 jaar oud) op heterdaad betrapt bij het stelen van een rekenmachine ter waarde van 350 gulden. Toen dé bedrijfsrecherche van V en D de beide jongens wilde aanhou den wist één van de twee te ont-. kqmen. Maar in samenwerking met de Leidse politie gelukte het korte tijd later ook hem in te re- kénen. De burgerraadslieden vinden dat een bezwaarschriften-behande- ling met "een zo ongelijke infor matieverdeling veroordelende trekken vertoont". Temeer daar vermindering of uitsluiting van ejen uitkering -de situatie waarte gen de meeste bezwaarschriften '•"vVgijn geyicht- meestal als' een •strafmaatregel wordt ervaren ■door de cliënt. Eerder had de airëcteur van de so ciale dienst,de raadslieden laten weten huiverig te zijn voor het ih- zagerecht omdat de cliënt de dienst onder druk zou kunnen zetten. In dat verband wijzen de burgerraadslieden, op de moger lijkheid advies in te winnen bij de raden vanberoep die wat de klaagschriftprocedures betreft nagenoeg volledige opening van zaken geven aan de klager. De raadslieden menen (en dat schreven ze vorige maand al in" een brief aan de sociale dienst) dat praktische argumenten zoals een bepaalde wijze van dossier vorming, die inzage niet mogelijk zou maken, nqoit van doorslag gevende betekenis kunnen zijn bij de vraag of inzagerecht gerea liseerd kan worden. Een eerder verzoek van de raads lieden om de lange duur van ver schillende bezwaarschriftenpro cedures te verkorten, werd wel - gehonoreerd. De sociale diepst liet weten dat er maatregelen op komst zijn die de lange wachttijd kunnen verkorten. LEIDEN- Op het dak van het Leidato-huis is gisteren de vlag in top gegaan, ten teken dat het hoogste punt van de bouw is bereikt. Zoals het er nü naar uitziet zal het huis, dat door de Leidse scholen voor lager technisch onder wijs in elkaar wordt gezet, zondag klaar zijn. Vandaag werd met de afwer king van het huis begonnen. Zo kwamen de stucadoors de muren bewerken en wordt het hang- en sluitwerk aange bracht. De huishoudbeurs in de Groenoordhallen kreeg giste ren bezoek van 7956 belang stellenden, waarmee het to taal aantal bezoekers op 55.481 is gebracht. Ook de 55.000-ste bezoeker werd feestelijk binnengehaald. Het was Gerry van dér Jagt uit Hazerswoude. Ze kreeg het inmiddels gebruikelijke pak ket geschenken aangeboden. Vanavond wordt de 60.000ste bezoeker verwacht, terwijl het Leidato-comité hoopt zondag, de laatste beursdag, de 75.000-ste bezoeker te kunnen begroeten. TEHERAN (UPI/AFP/DPA/REUTER) - In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn gisteren de meeste winkels en bedrijven dicht gebleven als teken van rouw voorde slachtoffers die bij de recen te onlustèn in het land zijn gevallen. De winkeliers negeerden daarmee een bevel van de autoriteiteh open te blijven. De doden om wie gisteren werd gerouwd, vielen vorige week vrij dag, kort na het afkondigen van de staat van beleg. De politie en andere veiligheidstroepen openden toen het vuur op een menigte van duizenden betogers die zich niet hadden gestoord aan het verbod op samenscholingen. Officieel werd gezegd dat daarbij 97 mensen werden gedood. De oppositie zei echter dat het werkelij ke aantal veel hoger ligt. De regering heeft de hogere schattingen niet tegengesproken. Een legerofficier met in de ene hand een geweer en de andere een bloem, bewees gisteren dat een massa ook anders kan worden verspreid. Hij wist een groep van enige duizenden rouwenden op een kerkhof in de hoofdstad, met een korte toespraak ertoe te bewegen hun demonstratie te beëindigen. "Wij zijn allen broe ders", aldus de officier, eraan toevoegend dat zijn eigen broer een van de slachtoffers van vorige week was. De autoriteiten maakten gisteren de arrestatie bekend van twee oud-ministers die ervan worden verdacht corrupt te zijn geweest. De nieuwe regering van Iran is een campagne tegen de corruptie begonnen, om een van de hoofdoorzaken van de recente onlusten weg te nemen. Bij inhalen dénk je als auto mobilist al gauw aan de diepste stand van het gaspedaal. Maar zeker op de snelweg kan dat niet altijd. Hou liever de snelheid zo veel mogelijk konstant. Minder zonodig al bijtijds vaart, dan heeft u later minder tijd èn benzine nodig om weer op snelheid te komen. Kijk maar eens in „Shell helpt',' deel 8. Shell heipS Nuf; geen boekje onlvangen erenlaar up ra, SI,ell ^enriidcn.Q verkooppunt, "ff* LEIDEN - Prof. dr., D. J. Kuenen, rector magnificus van de Leidse universiteit, zal de volgende maand aftreden als voorzitter van de Internationale Unie voor Natuur bescherming (IUCN). Na zes jaar voorzit terschap zal hij zijn plaats afstaan aan de Egyptische hoogleraar prof. Mohamed Kassas. De wisseling van het voorzitter schap zal begin oktober plaats hebben tij dens de algemene ledenvergadering van de unie, die in oost-Rusland wordt ge houden.; Van de IUCN zijn vijftig landen officieel lid, terwijl meer dan 250 organisaties uit hon derd landen, die werkzaam zijn op het ten- rein van de natuurbescherming, bij de 'Unie.zijn aangesloten. Volgens prof. Kue nen heeft de unie in de dertig jaar van haar bestaan al belangrijke successen geboekt op het terrein van hqt 'natuurbeheer en natuurbehoud? Zo kon 'voorkomen worden dat de ijsbeer met uitsterven werd bedreigd dank zij een overeenkomst die tussen vijf landen werd gesloten. De unie heeft daartoe het nodige bijgedragen. Ook kon door het werk van de IUCN de handel in bedreigde dier- en plantsoorten aan banden worden gelegd. Tijdens het komende congres in Rusland zal de strategie voor de komende jaren wor den bepaald. De leden zullen daar bepalèn voor welke zaken die de natuur bedreigen, de komende tijd extra aandacht-zal wor den gevraagd. Tot de grote probleemge bieden van dit ogenblik rekent prof. Kue nen de tropische oerwouden, de Sahel- landen, de berggebieden boven de 2000 meter, het Middellandse Zeegebied en de zogenaamde "wetlands". Met dat laatste worden die gebieden be doeld die juist in de overgang van land naar water liggen. Ze zijn door de biologi sche rijkdom van zeer groot belang, maar dreigen over de gehele wereld in een snel tempo te verdwijnen. Ondermeer door in polderingen. Prof. Kuenen: "De unie probeert, door het verzorgen van publicaties, het stimuleren van onderzoek en het bewustmaken van de mens de pr'oblémen te lijf té gaan". Overigens verwacht de Leidse hoo^éraar dat het in de toekomst moeilijker zdi wor den om dit stukje "ontwikkelingshulp" voort te zetten nu de economische ruimte, die de rijke landen beweren te hebben, afbrokkelt. LEIDSE BURGERRAADSLIEDEN: LEIDEN - Na een grondige ver bouwing' wordt morgenmiddag club- en buurthuis "De Tamboe- rijh" aan de Valeriusstraat hero pend. Zes weken lang werd -ér voor 20:000 gulden getimmerd en geverfd aan het clubhuis. Zo kwamen er een'nieuwe bar, keu ken en vloerbedekking. Er ont stond meer ruimte in "De Tam boerijn" doordat een (smalle) gang werd weggebroken. Een vrijgekomen hoek kan voortaan voor bejaardenactiviteiten wor den gebruikt. "Want daar kwa men we vorig jaar nog veel te weinig aan toe, omdat de ac- ëommodatie niet toereikend Meisje gewond na aanrijding met auto LEIDEN - Op de -Hoge Morsweg heeft zich gisteren een aanrijding voorgedaan waarbij een 15-jarig meisje gewond raakte aan het hoofd. Het meisje reed met haar fiets richting Turkooislaan. Vlak vóór de Turkooislaan wilde zij een steegje inrijden. Zij stak de rijbaan over zonder goed uit te kijken. Uit de tegenovergestelde richting kwam juist een perso nenwagen aanrijden, bestuurd door een 51-jarige Leidenaar. De ze kon het meisje niet meer ont wijken. Met vrij ernstig hoofdlet sel werd zij overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Lei den. was" zegt elubhuiswerkster Nel Barnard. Mórgen staat de hele dag in het te-, ken van de opening. Om elf uur zal een geluidswagen die door de wijk rijdt, de buurtbewoners er aan helpen herinneren. Om één uur begint het kinderprogramma in het clubhuis met een gooche laar en handenarbeidactiviteiten. Demonstraties bloemschikken en spinnen volgen om half drie. De officiële opening zal om half ze- - ven 's avonds worden verricht1 door de winnaar van de teken wedstrijd, die het clubhuis on- langs organiseerde. Na een stui vertjes-kermis worden de kin deractiviteiten pm acht uur be sloten met een lampionnenop- tocht door .de wijk. Voor volwassenen (buurtbewoners vanaf zestien jaar) begint het feest om half negen met muziek, dans en een loterij. De opening luidt tegelijkertijd het nieuwe seizoen van "De Tamboe rijn" in. Maandag gaan alle clubs, cursussen en bijeenkomsten weer draaien. Het clubhuis moest zes weken lang gesloten blijven omdat de verbouwing niet sa menging met het draaien van ac tiviteiten. Elke morgen is er peuterspeelzaal, er zijn cursussen creatief werken, dansen, naaien, volksdansen en koken, en er zijn kinderclubs en huiswerkklassen. Voor de be jaarden in de wijk is er soos op vrijdagmiddag. Dinsdags is er bejaardengymnastiek (van drie uur tot half vijf). Op maandag- en vrijdagochtend maakt de pedicu re van de "hoek" gebruik. Als speciale activiteit voor ouderen is er vrijdag 22 september een open huis, vanaf één uur. LEIDEN - De jazz-cóncerten die dit jaar door de jazz-zolder "Hot House" worden georganiseerd zullen dit jaar niet op vrijdag, maar op zaterdag worden gehou den. Elke eerste en derde zater dag van de maand zal een derge lijk concert worden gehouden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Tijdens de ope ningsavond op 23 september zullen er twee groepen optreden: het Herman de Wit Kwartet met o.a. Han Bennink en de Amster damse groep "De Vliegende Gra pefruits". Voor de komende maanden is al een aantal grote namen uit de Nederlandse jaz- zwereld gecontracteerd, zoals fluitist Ronald Snijders met Black Straight Music, saxofonist Alton Dean en Loek Dikker. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het artsex amen "nieuwe stijl" L.J. de Boer (Wassenaar), mej. A.A. Coster (Wassenaar), R.E. Hofwijk (Val kenburg), mevr. M.J. van Tol-De Jager (Leiden), mevr. H M. Ka- kebeeke-Kemme (Leiderdorp), C.G. Kors (Leiden), mej. J.P.M.J, van Noort (Leiden), J.C.B. Ver- heij (Wassenaar) en P.G.H.L.M. Zeegers (Wassenaar). 't L l LEIDEN - Door een schot op de basket af te vuren heeft wethou der Tesselaar van sportzaken gis teravond het nieuwe basketveldje op de hoek LingestraatMaas straat vóór geopend verklaard. Op verzoek van diverse buurtbe woners uit de MeerburgWijkis dit veldje in de zomermaanden aan gelegd. Voorafgaande aan ope ning dóór wethouder Tesselaar trok er een majorettengroep door de wijk waarna er op het veldje een show werd weggegeven. Na de opening speelden twee ploegen uit de wijk een partijtje tegen el kaar. door met steun NAIROBI (AP) - In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is woensdag een grote militaire pa rade gehouden waarbij onder an deren de 'Cubaanse leider Fidel Castro aanwezig is geweest. De parade werd gehouden ter gele genheid van de vierde verjaardag van de staatsgreep die een eind maakte aan het bestuur van kei zer Haile Selassie en linkse mili tairen aan de macht bracht. Cuba heeft ongeveer twaalfduizend - jhilitairen in Ethiopië. Fidel Cas tro heeft gisteren met betrekking to't dit onderwerp onder meer ge zegd dat zijn land steun zal blij ven verlenen aan Afrikaanse re geringen. Hij_ voegde hieraan toe dat alle Cubanen die zich in Afri kaanse landen bevinden, daar zijn op uitdrukkelijke wens van de betrokkep regeringen. DEN HAAG (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging is van mening dat bij de bestrijding van de werkloosheid het middel van arbeidstijdverkorting onver mijdbaar is. Voorzitter Wim Kok zei gisteren dat het zonder ar beidstijdverkorting' uitgesloten -is het aantal werklozen in 1981 omlaag te krijgen naar 150.000 of 175.000. Kok wees erop dat recentelijk nog minister Albeda zelf op de televi sie "uit de losse pols" de nodige vraagtekens plaatste bij de haal baarheid van de doelstelling van Bestek '81 om in 1981 het aantal werklozen te verminderen tot 150.000. Eis negen jaar voor doodslag en inbraken ROTTERDAM (ANP) - De Rol- terdamse officier van justitie, mr. D.J. Copper, heeft gis termiddag straffen van negen en zes jaar geëist tegen drie mannen, die-in de nacht van 30 op 31 juli van vorig jaar bij een inbraak in Krimpen aan de Lek de 82-jarige Bernardus F. Sloof zo hard op het hoofd sloegen, dat hij aan de gevol- gen van een hersenbloeding overleed. Ook moest het drie tal zich verantwoorden voor een reeks van tweehonderd inbraken. Dp hoogste straf, negen jaar, werd geëist tegen de 36-jarige zanger-tekstschrijver H.D.L. -it Rotterdam. Naast de in braak die de dood van Sloof tot gevolg had, bekende hij ook zijn aandeel in 117 andere inbraken. Zijn broer, de 34-ja- rige straatmaker A.L. uit Leeuwarden, hoorde zes jaar tegen zich eisen. Hij bekende 42 inbraken te hebben ge pleegd. Voor de derde ver dachte die betrokken was bij de fatale kraak in Krimpen, de 31-jarige Rotterdamse gla zenwasser J.J. van der S., had de officier eveneens een ge vangenisstraf van zes jaar in petto. FNV-loondeskundige Frans Drab- be zei desgevraagd dat de FNV reëel genoeg is om in te zien dat arbeidstijdverkorting geld kan kosten en' dat arbeidstijdverkor- tende maatregelen niet kunnen worden gefinancierd uit een stij ging van de produktiviteit van pakweg twee procent. Dat is te weinig ruimte om daaruit ar beidstijdverkorting op grote schaal te financieren. De FNV zal volgens Drabbe zono dig niet aarzelen van de werkne mers te vragen zelf ook een duit in het zakje te doen maar dan zullen regering en bedrijfsleven ook over de brug moeten komen. Bevriezings- periode bij VARA-tv HILVERSUM-Op voorstel van het dagelijks bestuur van de VARA hebben alle betrokkenen bij het conflict rond VARA-Visie en het programma van de ombudsman zich akkoord verklaard met een bevriezingsperiode van zes we ken. Binnen die termijn zal het bestuur van de VARA samen met de vakbonden proberen een aan zet te geven tot een structurele oplossing van de problemen. Zoals bekend vroegen ombudsman Frits Bom en adjunct-hoofdre dacteur Harry Prins van VARA- Visie vorige week aan de televi siedirectie om ander werk, omdat zij niet langer wilden samenwer ken met Ingrid Harms, mede werkster aan beide programma's Na het bekend worden van deze breuk bleek echter spoedig, dat er veel langer al twee partijen wa ren gevormd binnen de redacties van VARA-Visie en de ombuds- Op verzoek van die televisiédirectie hebben Bom en Prins zich thans bereid verklaard om, tegen de achtergrond van een door het da gelijks bestuur genomen besluit tot reorganisatie van de televisie- dienst, aan het wgrk te blijven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11