Geen mensenruil met Joegoslavië 8.16% Vondsten na dood van Stol! Positie Somoza hopeloos De NMB Kapitaalmarkt-Renterekening. YS komen met vredesvoorstel De NMB denkt met u mee. Noodtoestand in heel Nicaragua Bonn houdt Kroaat vast Verdachte ontvoering Moro gearresteerd Positie Begin verzwakt Staking in Libanon DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 KARLSRUHE-WIESBADEN (DPA) - Na het doodschieten van de van terroristische activiteit verdachte Willy Peter Stoll zijn in het Rijn-Maingebied verscheide ne mensen aangehouden. Dit heeft de hoogste Westduitse openbare aanklager, procureur- generaal Kurt Rebmann, gisteren te Karlsruhe bekendgemaakt. Bij het doorzoeken van woningen werd ook in Wiesbaden een op slagplaats van wapens en spring- i stoffen gevonden. Er zijn geen namen genoemd, behalve die van de 25-jarige student Wolfgang Grams, die al in het afgelopen weekeinde te Wiesbaden werd opgepakt. Hij wordt er van ver dacht als koerier te zijn opgetre den tussen ondergedoken leden van de Baader-Meinhofgroep en sympathisanten. Namen Volgens de 'Wiesbadener Kurier zijn in de agenda van de in Düs- seldorf doodgeschoten Stoll in code de namen van vijf personen uit Wiesbaden gevonden, die lid waren van de organisatie 'Rote Hilfe'. Onder hen zou zich Grams hebben bevonden. Naar het blad verder meldt, heeft de federale recherche in samenwerking met de politie van Wiesbaden in die stad de woning van een jonge vrouw doorzocht. Naar uit betrouwbare kringen is vernomen, zijn bij een huizoe- king in Wiesbaden 20 koffers met twee machinepistolen, 20 hand vuurwapens, handgranaten, on geveer 30 kilo springstof, lonten en enkele duizenden patronen gevonden. De koffers bevatten een draagbare installatie voor het afluisteren van telefoongesprek ken en een omvangrijk adressen bestand van kranten en uitge vers. Voorts werd elektronische apparatuur aangetroffen. Bekentenissen Rebmann verklaarde dat de in Wiesbaden gedane vondsten "volgens duidelijke bekentenis sen" toebehoorden aan de groe pering "Revolutionaire cellen" Door deze ontdekking zou de or ganisatie aanzienlijk zijn ver zwakt. In Karlsruhe gaat men er van uit dat zich in het Rijn-Main- gebied een belangrijke kern van de "Revolutionaire cellen" be vindt. De autoriteiten in Düsseldorf heb ben gisteren nadere mededelin gen gedaan over hetgeen zij heb ben gevonden in de woning in die stad, waar Stoll met andere leden van zijn groep zou hebben ge woond. Vooral de grote hoeveel heid papieren, waaronder kaar ten en stadsplattegronden, ge schriften van de Rote Armee Fraktion (RAF), een documenta tiemap over de bevrijding van de gijzelaars in een toestel van de Lufthansa op de luchthaven van Mogadisjoe en particuliere cor respondentie, wordt zeer belang rijk geacht. Er zouden brieven bij zijn waarvan vaststaat dat zij ge schreven zijn door Stoll, Silke Maier-Witt, Knut Folkerts, Inge Viett, Rolf Weissler of Angelika Speitel. Doden op Timor door chemische middelen CANBERRA (Reuter) - Een Au- stralische politicus, Michael Hodgman, heeft dinsdagavond in het Australische parlement ge zegd dat op Oost-Timor dertig- a veertigduizend mensen zijn om gekomen door ontbladerings- middelen. De Indonesische rege ring is volgens hem verantwoor delijk voor hun dood. Indonesië heeft Oost-Timor in 1975 bezet nadat de Portugezen zich uit deze kolonie hadden terugge trokken. DEN HAAG-MANAGUA (GPD) - De dagen van Anastasio Somoza Debayle als president van Nica ragua lijken geteld. Met de moed der wanhoop verklaarde hij dinsdag dat zijn Nationale Garde langzaam de overhand krijgt op de guerrilla's van het Sandinisti- sche Bevrijdingsfront. Uit ver klaringen van verzetsstrijders valt echter op te maken dat het bevrijdingsfront zich voorbereidt op een massaal offensief tegen het bewind van Somoza. Dit zou vandaag onafhankelijkheidsdag, moeten plaatsvinden. Bijna drie weken geleden riep de oppositie op tot een massale sta king om dictator Somoza ten val te brengen. Sindsdien ligt het hele bedrijfs- en openbare leven stil. Onderspit Het enige gewapende verzet tegen het regime komt van het Sandi- nistische Nationale Bevrijdings front, genoemd naar de Nicara guaanse patriot Cesar Sandino, die in de jaren dertig het onder- NEW YORK - Oud-president Nixon komt steeds vaker in het nieuws. Onlangs werd bericht dat hij weer de politiek in zou gaan. Verder komt er een tweede boek van hem uit. Hier deelt Nixon handtekeningen uit in New York, waar hij een 'toespraak zou houden aan een universiteit. spit moest delven tegen de fami lie Somoza. Over de sterkte van het front en over buitenlandse steun aan de verzetsstrijders is weinig bekend. Het front vaart een linkse koers van onduidelijke signatuur. Het heeft lang ge duurd voor men intern in staat was een gezamenlijke strategie te formuleren. In ieder geval geniet de verzetsbeweging aanzienlijke steun in brede lagen van de be volking. Tot voor kort beperkten de vrij heidsstrijders zich tot incidentele acties in het noordelijke bergge bied. Sindsdien zijn hun acties ef fectiever geworden. Vanaf afge lopen zaterdag vinden zware ge vechten plaats tussen het Sandi- nistische Bevrijdingsfront en de Nationale Garde van Somoza. Zowel de president als zijn tegen standers bedienen zich daarbij van zeer jeugdige soldaten. Landheren De economie van Nicaragua staat op de rand van de afgrond. Op het platteland heersen ouderwetse landheren en van industrialisatie is nauwelijks sprake. De familie Somoza heeft het land en de pro- duktiemiddelen voor een groot deel in handen. Daar tegenover staan een grote werkloosheid, honger, ondervoeding, een slech te gezondheidszorg en primitief onderwijs (vijftig procent van de bevolking is analfabeet). De Na tionale Garde - getraind door de Verenigde Staten - treedt bui tengewoon wreed op tegen boe ren en politieke dissidenten. Als Somoza ten val wordt gebracht, zal de formatie van een nieuwe regering heel wat voeten in de aarde hebben. De politieke ideeën van de oppositie lopen - hoe eensgezind men Somoza ook bestrijdt - sterk uiteen. Het San- dinistisch Bevrijdingsfront staat ingrijpende sociale hervormin gen voor, waar andere oppositie groepen huiverig tegen aan kij ken. Het bevrijdingsfront is be reid deel te nemen aan een demo cratische regering. Het zal zich echter zeker niet van toekomsti ge regeringsdeelname laten uit sluiten. De staat van beleg geldt vanaf vannacht voor heel Nicara gua. Dit heeft president So moza gisteravond laat be kendgemaakt in Managua. In León, dat 90 kilometer ten westen van de hoofdstad Managua ligt, wordt hevig gevochten tussen burgers en het leger, zo wordt uit Mana gua gemeld. Verslaggevers meldden dat ook in de steden Esteli, Chinandega en Ma- saya de schietpartijen door blijven gaan. President Somoza van Nicara gua heeft voor het eerst na tien maanden tegenover de pers verklaard weer met het brede oppositiefront FAO in zijn land Ie willen praten. Tien maanden geleden had het front na de moord op Joaquin Chamorro Cardenal een eerste aanbod tot een ge sprek van Somoza afgewe- BONN (GPD) - De West duitse regering heeft gis teren besloten de 41-jarige Kroatische vluchteling Stjepan Bilandzic niet aan Joegoslavië uit te leveren. Eerder had een Keulse rechtbank besloten dat Bilandzic m principe wel mocht worden uitgele verd, omdat hij de "terro ristische en misdadige" ballingsorganisatie "Kroa- tisch Volksverzet" heeft geleid; in november 1974 terroristen met pantserra ketten en tijdbommen naar Joegoslavië heeft ge stuurd en een mislukte aanslag op een Joegoslavi sche vice-consul heeft voorbereid. Verdrag Niettemin heeft de Bondsregering besloten Bilandzic in West- Duitsland voor de rechter te brengen. Er is al één aanklacht tegen de Kroaat ingediend, ter wijl in twee andere gevallen een gerechterlijk onderzoek nog loopt. Volgens het in 1975 afge sloten uitleveringsverdrag tus sen de Bondsrepubliek en Joego- slavië kan een verzoek tot uitle vering worden afgewezen als ie mand door de staat waar hij leeft wordt vervolgd of gezocht. Met Bilandzic is dat in West-Duits- land het geval. In totaal had Joegoslavië om de uitlevering van acht Kroaten ge vraagd. Dit gebeurde al in mei van dit jaar als kennelijke reactie op het verzoek van West-Duits- land om vier van de-meest ge zochte Duitse terroristen uit te leveren. Deze vier, Brigitte Mohnhaupt, Sieglinde Hofmann, Peter Jurgen Boock en Rolf Cle mens Wagner, waren op 11 mei in Zagreb gearresteerd. „Ruilhandel" Officieel is altijd gezegd dat er geen verband bestond tussen de acht Kroaten en de vier Westduitsers. Maar Joegoslavië heeft op zijn minst gesuggereerd dat de Duit sers niet zouden worden uitgele verd als daar niet enkele Kroaten tegenover zouden staan. In de Duitse pers is het woord "ruil handel" veelvuldig gebruikt. Justitiewoordvoerder Binder zei gisteren dat de Bondsregering erop blijft vertrouwen dat de vier Westduitsers wel worden uitge leverd. Het Joegoslavische staatspersbu- reau Tanjug reageerde gister avond met het verwijt dat de Westduitse regering wel de mond vol heeft over internationale soli dariteit in de strijd tegen het ter rorisme, maar die woorden niet in praktijk brengt. Volgens Tanjug verschuilt Bonn zich achter juri dische argumenten. De uitspraak van de Keulse rechtbank heeft aangetoond dat Bilandzic leider is van een terroristische organisa tie, die misdaden tegen Joegosla vische burgers beraamde en uit voerde, aldus het persbureau. ADVERTENTIE PEPERZAK boheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen I REPAREREN - MODERNISEREN I SPUI 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TÉLEFOON 07Ö - 60 48 95 MILAAN (AP) - De Italiaanse politie heeft gisteravond de 30-jarige Cor- rado Alunni aangehouden, die ervan wordt verdacht een aandeel te hebben gehad in de ontvoering van en moord op de christen-democra tische politicus Aldo Moro. Tevens staat Alunni bij de politie bekend als de nieuwe leider van de stadsguerrilla-organisatie "Rode Briga des" Alunni werd gearresteerd bij een inval in een appartement in een voor stad van Milaan, niet ver van de luchthaven Malpensa, aldus de poli tie. In het appartement, dat als schuilplaats voor terroristen diende, vond de politie "grote hoeveelheden vuurwapens, munitie en belang rijke documenten" De politie doet uiterst geheimzinnig over de wijze waarop Alunni werd gearresteerd. De omgeving van het flatgebouw werd onmiddellijk afgegrendeld. Alunni is ingesloten op het hoofdbureau van politie, aldus een woordvoerder. Zijn naam werd onmiddellijk door de recherche genoemd nadat Moro op 16 maart in Rome werd ontvoerd, waarbij vijf van Moro's bewakers werden gedood. Hij wordt er tevens van verdacht medeplichtig te zijn geweest aan de moord op de voormalige Italiaanse premier, op 9 mei. JERUZALEM (DPA) - De Is raëlische regering onder Me- nachem Begin is door het on verwachte aftreden van de minister van verkeer, Meir Amit, verzwakt. Amit die samen met vice-pre mier Jigaël Yadin de tot dus ver grootste coalitiepartner van Begins Likoedblok, de "Democratische vernieu wingsbeweging", leidde, zal zich bij de oppositie aanslui ten. De beweging is door per soonlijke en ideologische meningsverschilen uiteenge vallen. Van de 15 leden van de frèctie hadden zich er al vijf afgescheiden. Na het aftreden van Amit be schikt de regeringscoalitie nog over 70 van de 120 parle- mentszetels. Drie vrouwelijke soldaten lopen op de markt in de Israëlische stad Tel Aviv. Zij zijn gewapend met lichte machinegeweren. Het leger is extra waakzaam in de steden tegen Arabische aanvallen tijdens de besprekin gen in Camp David. Amerikaans dagblad bericht: CAMP DAVID (Reuter/AFP) - De Verenigde Staten heb ben op de topconferentie in Camp David een vredesvoor stel gedaan, dat mogelijk kan leiden tot een doorbraak in het Midden-Oosten conflict, aldus is gisteren door het Amerikaanse dagblad Boston Herald bericht. David in iéder geval tot en met het komende weekeinde zullen duren. ADVERTENTIE Tot 1 januari 1979 extra introduktierente 0.25%. Veilig en interessant voor beleggers en spaarders. De NMB Kapitaalmarkt-Rente rekening geeft een rente die een 0.50 boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Nederlandse staatsleningen ligt. Belegde bedragen blijven dage lijks opvraagbaar. Afnemende retourrente Hoogrendement Rente voor de maand september: (inclusief 0.25 introduktierente) Informatiebon. Ik wil graag meer weten over de NMB Kapitaalmarkt-Rente rekening. Stuurt u mij uw folder met uitgebreide informatie. Straat NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK i I Postcode I Woonplaats I In gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan NMB, I Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, Amsterdam. De kern van het voorstel is een compromis dat zowel Israël als de Arabische landen hun aanspra ken op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever opge ven. Het blad ontleent zijn uit spraak aan de Israëlische politi cus Zalmud Shoval. Volgens het plan moet Israël zijn militaire eenheden op de westelijke Jor daanoever terug trekken uit de bevolkingscentra naar duidelijk omschreven garnizoenen. Overgang Volgens de Boston Herald is Israël bereid het Amerikaanse vredes voorstel te aanvaarden, maar houdt het vast aan zijn eis dat ge durende een overgangsperiode van vijf jaar de Israëlische troe pen op de westelijke Jordaanoe ver aanwezig blijven. Zalmud Shoval, een lid van de Li- koed-partij die deel uitmaakt van de regeringscoalitie van premier Begin, zei dat het mislukken of slagen van de conferentie in Camp David afhangt van de be reidheid van Egypte om de Ara bische aanspraken op de weste lijke Jordaanoever niet door te drukken. Van Israëlische zijde is vernomen dat het ovërleg in Camp David de laatste fase is ingegaan. Overeen komsten, die zullen leiden tot het voortzetten van de Egyptisch-Is- raëlische vredesbesprekingen, zullen het resultaat zijn van het overleg in Camp David, aldus de ze bronnen. Het Witte Huis heeft aangekondigd dat president Carter enkele poli tieke reisjes, die voor morgen en zaterdag op zijn programma stonden, met een week heeft uit gesteld. Het ziet er dus naar uit dat de besprekingen in Camp BEIROET (AP) - De Christelijke Libanese bewoners van het oostelijke dëël van Beiroet zijn gisteren voör eèh dag in staking gegaan tegen Wöt zij noemen de "Syrische Vdlkenmoord". Al geruime tijd woeden in de christelijke wijken van de Liba nese hoofdstad vinnige gevech ten tussen christelijke legertjes en eenheden van de Arabische vredesmacht in Libanon die hoofdzakelijk bestaat uit Syriërs. Onder de Libanese moslims heerst nog steeds angstige zorg over het lot van de leider Omam van de sji'iten Moessa Sadr, die al enige tijd spoorloos verdwenen is. De Imam, een Iranees die al 18 jaar in Libanon woont en wie door de regering te Teheran zijn staats burgerschap is ontnomen, is de geestelijke leider van de grootste islamitische sekte in Libanon. Deze sji'iten hebben er ongeveer 900.000 aanhangers van wie het merendeel woont in het zuiden. Volgens niet bevestigde geruchten zou de man door de Iraanse ge heime dienst zijn ontvoerd. Moessa Sadr is een vriend en me destander van de bekende Iraan se religieuze rebel Ajatoella Chomeini die in Bagdad (Irak) woont en vandaar uit tegen de sjah èn diens regering ageert.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9