Fracties van CDA en YYD botsen opnieuw VVD bereid om PvdA tegemoet te komen NORIT't betrouwbare "Wel bezuinigen, maar niet volgens Bestek'81" Over medezeggenschap binnen onderneming Straaljager neergestort BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. Uit in de Randstad Ambtenaren Rotterdam verjaagd door maden Dagvaarding voor tweede maal verklaard tuï/'evè.s( h/lders zien ons land DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 Initiatiefwet hulpverlening aan minderjarigen ADVERTENTIE Bestel nu het "WITBOEK" overeen zwarte blad zijde in de Nederlandse geschiedenis. BEKIJK HET ZELF U gireert 2,- op giro no. 2963282 t.n.v. Stichting "Recht Zonder Onderscheid". Postbus 275 te Nijmegen, en U ontvangt het "WIT - BOEK" zonder meer thuis. Bij aantallen voor verspreiding in uw omgeving 20% k. DEN HAAG (GPD) - De WD is bereid om de PvdA gedeeltelijk tegemoet te komen voor wat betreft de bezwaren die de socia listen hebben tegen een liberaal amende ment op de initiatiefwet van de PvdA, die zorgvuldige hulpverlening aan minderja rigen straffeloos wil maken. De WD wil, evenals het CDA, dat de hulp verlenende ipstanties bij de kinderrechter moeten melden dat ze een weggelopen minderjarige hebben opgevangen. Ook moeten ze een aantal andere gegevens verstrekken, zoals bijvoorbeeld de ver blijfplaats van het weggelopen kind. In het oorspronkelijk amendement wordt de mogelijkheid geopend dat de kinderrech ter bevel kan geven om de hulpverlening te beëindigen. Hiertegen brachten de op stellers van de wet, de PvdA-Tweede- Kamerleden Roethof en mevrouw Haas- Berger, fundamentele bezwaren in. „De woorden van mevrouw Haas-Berger hebben indruk op mij gemaakt. Ze heeft een aantal overtuigende juridische argu menten aangevoerd waarom de kinder rechter zo'n bevel niet kan geven aan hulpverleners", zei WD-woordvoerder Ed N ij pels na afloop van de behandeling in eerste termijn van het ontwerp. Hij is bereid om zijn amendement zo aan te pas sen, dat alleen de meldingsplicht aan de kinderrechter erin blijft staan. „Die houdt dan altijd nog een aantal maatregelen over, zoals de ondertoezichtstelling of een verzoek aan de officier van justitie om tot strafvervolging over te gaan". Voor de alternatieve hulpverleners, die zich in het Landelijk Overleg hebben ver enigd, is echter ook deze aanpassing van het amendement onaanvaardbaar. Zij vinden dat ze hierdoor in de eerste fase van hun werk te veel gehinderd worden en zo onmogelijk de betrokken kinderen kunnen helpen. De beide indieners van het ontwerp lieten gistermiddag bij de beantwoording van de vragen die de Tweede Kamer in eerste termijn had gesteld, weten dat de ver plichte inschakeling van de kinderrechter een onmogelijke zaak is. „De wijzigings voorstellen passen niet in het Nederland se rechtssysteem. Ze zijn voor een zorg vuldige hulpverlening volstrekt overbo dig en zelfs schadelijk", aldus mevrouw Haas-Berger. Terugslag De heer Roethof hield de kamerleden voor dat bij onvoldoende bereidheid om tot aanvaarding van het wetsontwerp te ko men, men niet kan vertrouwen op de be staande praktijk, die de autoriteiten nu nog tijdelijk leefbaar pogen te houden. „Als het ontwerp eenmaal verworpen is, zal dit zeker in de praktijk een terugslag teweeg brengen". Het PvdA-Tweede-Kamerlid zei verder dat hij zich wel eens zorgen maakte over het parlementair onvermogen om wetten aan te passen aan maatschappelijke ontwik kelingen. „Veel spanningen zouden im mers kunnen worden voorkomen als wij in het parlement in dit opzicht slagvaardi ger waren". Hij wees erop dat zelfs dit relatief eenvoudi ge wetsontwerp drie jaar voorbereiding heeft gevergd en dat het is ingediend om dat het ministerie van justitie het heeft laten afweten. „Er wordt nu al meer dan dertien jaar gestudeerd op de herziening van het jeugdrecht, en nog steeds zijn er geen voorstellen voor gedaan in de Ka mer. Het is geen wonder dat maatschap pelijke organisaties soms te kennen geven er de moed bij te verliezen." ADVERTENTIE naïeve schilders zien ons land in speciale boek van de maand oplage: f 18,50. na 7oktober f 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. DEN HAAG (ANP GPD) - De regeringsfracties CDA en VVD zijn gisteren lijnrecht tegenover elkaar komen te staan omdat het CDA vasthoudt aan zijn voorstel om de ondernemer de mogelijkheid te ontnemen vergaderin gen van de ondernemingsraad te bezoeken waarin be langrijke besluiten worden genomen. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 15 sept., 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Edo de Waart; 16 en 21 sept., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 17 sept., 20.15 uur. concert door James Galway, fluit; 19 sept., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Kees Bakels. Kleine zaal: 15 sept., 20.15 uur, Joeri Egorow, piano; 16 sept., 20.15 uur, Ned. Pianokwartet; 17 okt., 11.00 uur, Tibor de Machula, violoncello; 17 sept., 14.15 uur, Jules Croiset in "Een zekere Vincent"; 17 sept., 20.15 uur, Theo Olof, viool; 18 sept., 20.15 uur, John Bröcheler, bariton, Tan Crone, piano; 19 sept., 20.15 uur. Kees Kooper. viool. Marv Louise Boehm, piano; 20 sept., 20.15 uur, John Boyce, cello, Rinus Groot, piano; 21 sept., 20.15 uur, Syntagma Musicum o.l.v. Kees Otten. Stadsschouwburg: 15 sept., 20.15 uur, Publiekstheater met „Plat- nov"; 16 sept., 19.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Tannhau- ser"; 17 sept., 14.00 uur, Hoofdstad Operette met "Eine Nacht in Venedig"; 18 sept., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Alles voor de tuin"; 19 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De voor pagina"; 20 sept., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Mooie Helena"; 21 sept., 20.15 uur, Nationaal Ballet "Giselle". De Brakke Grond: 15 t/m 21 (beh. 17) sept., 20.30 uur, "Trappen op" van cabaret Don Quishocking. Carré: 15 en 16 sept., 20.15 uur, negermusical "Bubbling brown sugar"; 19 t/m 21 sept., 20.15 uur, "Herman van Veen terug in Carré". Tingel Tangel: 17 t/m 21 sept., 20.30 uur, Marijke en Sieto Hoving "Vijftien jaar in dit theater". Werktheater: 15 t/m 21 sept., 21.00 uur, het Werktheater met "Een zwoele zomeravond" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 16, 17 en 21 sept., 20.15 uur. Haagse Comedie met "Parodie"; 18 sept., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Mooie Helena"; 19 sept., 20.15 uur. Sir Michael Red grave "Shakespeare's people"; 20 sept., 20.15 uur, toneelgroep Bent met "De nacht der tiraden" (Belgisch Ned. Theater produk- tie). HOT-Theater: 15 en 16 sept., 20.30 uur, Ned. DansTheater; 17 sept., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Het teken van Az"; 21 sept., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Buffelkop". Congresgebouw: 18 en 19 sept., 20.00 uur, Staatsopera uit Sofia met "Prins Igor": 19 sept., 20.15 uur, Indonesische dansgroep "Ratna Budhaya"; 20 en 21 sept, 20.30 uur, Residentie Orkest LEIDEN Leidse Schouwburg: 15 sept., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Mooie Helena"; 16 sept., 20.15 uur, Hauser Orkater "Het vermoeden"; 19 en 20 sept., 20.15 uur, Seth Gaaikema one-man- show; 21 sept., 20.15 uur, Wiener Sangerknaben. LA K-Theater: 17 sept., 15.00 uur, kindervoorstelling: het Speel- theater met "Grapjes en tranen", poppenspel en toneel. ADVERTENTIE WEERSELO - Een F-5 straaljager van de vliegbasis Twenthe, die op weg was naar de thuisbasis na het uitvoeren van een schietoefening boven Vlieland, is woensdagmiddag even buiten Enschede neergestort. Het toestel kreeg boven Reutem motorstoring en de piloot, de 23-jarige ongehuwde tweede-luitenant vlieger F. H. Broens uit Enschede, besloot op dat moment het toestel met zijn schietstoel te verlaten. Hij kwam ongedeerd aan de grond. De onbemande straaljager echter scheerde over een op dat moment lege basisschool en boorde zich achter een boerderij in de grond en ontplofte Tijdens een kort beraad gister avond besloot de CDA fractie af te wachten wat minister Albeda (sociale zaken) vanmiddag hier over in de Tweede Kamer zal zeg gen. Vooralsnog heeft de fractie geweigerd van het tot nu toe in genomen standpunt af te stap pen. Ook een persoonlijke brief van .minister-president Van Agt aan fractievoorzitter Aantjes kon dit niet bewerkstelligen. Woordvoerder Van Zeil benadruk te gisteravond dat premier Van Agt niet het "onaanvaardbaar" over het CDA-standpunt heeft uitgesproken. Het schrijven, dat Aantjes dinsdag bereikte tijdens de wekelijkse fractievergadering, maakte volgens Van Zeil verder geen deel uit van het beraad. Dit is een normaal CDA-gebruik wanneer het een persoonlijke brief betreft, zo verklaarde hij. Woordvoerder Keja van de WD liet dinsdagavond zelfs weten dat zijn fractie bereid is tégen het wetsvoorstel te stemmen wan neer via een amendement het wetsvoorstel in CDA-zin gewij zigd wordt. Ook wees Keja erop dat in het regeerakkoord hierover duidelijke afspraken gemaakt zijn. Van Zeil (CDA), die tijdens het de bat pas gistermiddag sprak, ge looft dat het regeerakkoord ook zijn uitleg toestaat. Het CDA wil met een eigen wijzigingsvoorstel komen indien besloten wordt de WD niet in dit opzicht tegemoet te komen. Naast de gewenste ver zelfstandiging van de OR zal hierin voorgesteld worden dat de ondernemer een speciale over legvergadering met de OR bijeen kan roepen. Dit moet hem de kans geven een eventueel naar zijn oordeel niet volmaakt besluit van de OR nog eens ter discussie te stellen. Het CDA-standpunt sluit hiermee nauw aan bij dat van de PvdA, die ook een volledig zelfstandige OR j wil. Op het verzet van het kabinet tegen dit CDA-plan reageerde Van Zeil met een verwijzing naar het dualisme in de Nederlandse I politiek. Hierbij hebben kabinet en parlement ieder een eigen ver antwoordelijkheid. Wat het oordeel van het kabinet be treft, zegt Vn Zeil over aanwijzin gen te beschikken dat minister j Albeda in zijn antwoorden niét aan zal komen met de stelling dat het CDA-voorstel indruist tegen het regeerakkoord. Omdat vol gens hem ook het "onaanvaard baar" niet zal worden uitgespro- ken, gelooft de woordvoerder dat de bewindsman met zwaardere argumenten zal moeten komen om het CDA te overtuigen. Toch is volgens Van Zeil het CDA- standpunt niet onwrikbaar. Met zijn tegenspeler Keja kwam hij overigens gistermiddag overeen dat het meningsverschil niet mocht uitlopen op een barst in de coalitie. Ook kwamen de beide woordvoerders tot de conclusie de zaak niet op de spits te drijven istoorrüssen ook in de vakantie! ZEIST (GPD) - De zieken fondsen wijzen de bezui nigingen van Bestek '81 af en komen met een ander voorstel. Ze willen wel be heersing van de uitgaven en-of herziening van het ziekteverzekeringsstelsel, omdat daardoor veel te „besnoeien" is zonder dat de kwaliteit van de ge zondheidszorg wordt aan getast. Aldus het officiële standpunt dat het bestuur der Vereniging Ne derlandse Ziekenfondsen giste ren vaststelde. De ziekenfondsen wijzen dus de plannen van de re gering af voor het uitbreiden van de zogenaamde eigen bijdrage, waardoor 600 miljoen op de ge meenschapsuitgaven over vier jaar zou worden bezuinigd. De VNZ vreest een nadelige in vloed van eigen bijdragen op de doelmatigheid van de gezond heidszorg. Ze is vooral beducht dat hogere eigen uitgaven voor verzekerden ten koste zullen gaan van de eerste-lijnszorg (huisarts- en aanverwante hulp verlening). Mocht het parlement toch akkoord gaan met het regeringsplan, dan pleiten de ziekenfondsen voor een eenvoudige maatregel die geen onnodige administratie, rompslomp en kosten zal opleve ren. Er zullen dan waarborgen moeten komen waardoor de las ten van premies en eigen kosten in redelijke verhouding staan tot het inkomen van de verzeker den. De VNZ vindt het overigens moei lijk de effecten van de bezuini gingsvoorstellen te beoordelen. Indien bij de parlementaire toet sing blijkt dat op het terrein van de gezondheidszorg maatregelen moeten worden genomen, vindt zij dat de kwaliteit van de ge zondheidszorg niet mag worden aangetast, terwijl nieuwe ont wikkelingen in de medische we tenschap die haar nut hebben bewezen, voor alle Nederlanders financieel bereikbaar dienen te blijven. De ziekenfondsen wijzen erop dat het getij voor de regeringsplan nen niet gunstig is. Er moet na melijk rekening worden gehou den met de veroudering van de bevolking, die in de komende ja ren tot stijging van uitgaven voor medische zorg zal leiden. Maat regelen op het gebied van de ge zondheidszorg moeten, in ver band met het arbeidsintensieve karakter van deze sector, zorg vuldig worden afgewogen tegen de noodzaak van het in stand houden van de werkgelegen heid. Verdere beheersing van de ge zondheidszorg, aldus de VNZ, is mogelijk door diverse reeds aan gekondigde wettelijke maatre gelen. Daarbij valt te denken aan de verbeterde opbouw van de ge zondheid door fundamentele wetsontwerpen, aan een vesti gingsbeleid voor medische en pa ra-medische beroepsbeoefena ren, aan het toetsen van het me disch handelen, het verbinden van ernstige gevolgen aan een niet juiste uitvoering van over eenkomsten tussen ziekenfond sen en medewerkers. Ook moet worden gedacht aan een verant woorde tariefstelling voor de diensten, die met name lagere overheden wensen door te bere kenen, zoals kosten van centrale meldingsposten in de tarieven voor het ambulancevervoer. ROTTERDAM (GPD) - De ambte naren van de afdeling burgerza ken van het Rotterdamse stad huis hebben gisteren het bijltje erbij neergegooid met de mede deling dat ze niet zijn aangeno men om ongedierte te bestrijden. Men weigerde nog langer mensen aan de balie te helpen omdat het sindg enkele dagen maden regent uit. het plafond. Een paar weken geleden heeft de afdeling reeds een grondige zui veringsbeurt ondergaan in ver band met een vlooienplaag. Daarvoor heeft men weer ernsti ge overlast ondervonden van duiven die zich in de overkap ping van de bovenliggende ruim te hadden genesteld. Bij een schoonmaakbeurt werden toen al diverse kadavers van duiven verwijderd. Kieren en naden werden gedicht zodat de vogels niet meer tussen de betimmerin gen konden komen. Een eerste onderzoek heeft nu aan het licht gebracht dat er toch nog dode duiven tussen de houten daklijsten en in de goot liggen, die duizenden maden produce ren. De wriemelende diertjes wringen zich tussen de kieren in het plafond naar beneden. De ambtenaren zijn voorlopig uit geweken naar een andere werk ruimte. Hun afwezigheid op de afdeling burgerzaken wordt ken baar gemaakt met geïmprovi seerde bordjes met teksten als „Gesloten wegens madenplaag" Een schoonmaakbedrijf wil het ongedierte te lijf gaan met gas. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gis termorgen de dagvaardingen nie tig verklaard, die waren uitge bracht tegen twee van corruptie verdachte Amsterdamse poli tiemannen. Het gaat om de voormalige rechercheurs van de vreemdelingendienst Henk S. (48) en Johan B. (58) van wie de dagvaarding al eerder was ver nietigd. Vandaag gebeurde dit, omdat in de kennisgeving van verdere vervolging niet dezelfde omschrijving van het delict stond, als in de oorspronkelijke dagvaarding. nietig De officier eis een boete den. in tweede instantie i drieduizend gul- De twee rechercheurs werden ver dacht van het aannemen van in totaal duizend gulden de man van de Chinese gokhuisexploitant "Charlie". De politiemannen verklaarden op de zitting zich niet gerealiseerd te hebben, dat de giften van de Chinees een bij bedoeling gehad zouden kunnen hebben. De advocaat van de twee zei, dat S. en B. voor het geld geen tegenprestatie hadden geleverd, zoals voor strafbaarstelling ver eist is. Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om™ telkens weer plezier aan te beleven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7