"Dierenbescherming Noordwijk wat ingedut" PUBLIEK Grofsmederij op de veiling Geen loon over periode dat "Grof" "Mijlpaal" in drukte gemist was bezet "PLOEG" BEZORGD OVER SLOOP RAADHUIS LISSE Voorhoutse wil geluk alsnog in klassieke genre gaan beproeven ALPHEN IZOETERWOUDE - "170.000 gulden. Eénhonderd zeventig duizend gulden voor een kotterbank met toebeho ren. Werkelijk niemand meer?" Dan valt de hamer. "Ik begin met een inzet van 200.000 gulden. Heren, denk om uw mijn. 200.000,190.000, 180.000,9,8,7,6, 5000 gul den "Mijn", roept een stem vanaf de zijkant. Voor 175.000 gulden mag Machine fabriek Van den Bergh uit Rotterdam zich eigenaar noemen van een "Schar- mcmn" kotterbank met toebe horen. Maarten van Duiven- bode, 55 jaar, die 17 jaar lang aan deze bank heeft gestaan, is niet aanwezig in de rood- oranje benedenzaal van Avi fauna waar de failliete boedel van de KNG openbaar wordt verkocht. Wie daar wel zijn: handelaren, van wie een enkele beweging met hei hoofd voldoende is om de veilingmeester zijn inzet met 100 gulden te doen verho gen. Verder een merkwaardi ge mengelmoes van goed in het pak zittende carrièrema kers en slobberig geklede mul timiljonairs. Degenen die zich langs het gangpad voortbe wegen zijn voornamelijk oud en kreupel. Veel geld en een goede gezondheid lijken lang niet altijd samen te gaan. "Een ijzeren bakkruiwagen" schalt de stem van de vei lingmeester door de steeds morsiger en rokeriger wor dende Avifauna-zaal. "Kom op, mensen", permitteert hij zich gekscherend in dit gezel schap, "een kruiwagen heb ben we allemaal nodig in dit leven". Het loven en bieden gaat verder. Intussen zitten in het gebouw van de KNG aan de Produk- tieweg in Zoeterwoude nog vier werknemers. Wenkbrau wen fronsend tegen een fris gewatergolfde dame die op gewonden door het kantoor drentelt. "Ik vind dit zo op windend, machtig gewoon. Ik ben al om 6 uur opgestaan om maar op tijd op de veiling te zijn". Ze werpt nog een smachtende blik op nummer 2061het antieke anker aan de poort van het bedrijf, voordat ook zij, voor de zoveelste maal met schilderijen achterin de auto, naar de veilingzaal ver trekt. De werknemers die ach- 1 terblijven smalen: "Hartstik ke leuk zo'n verkoping". Dan een vluchtige, wat weemoedi ge lach: "Ja, hoe denk je dat zoiets overkomt"? Ze lopen nog wat door het ge bouw. Langs het prikbord in de kantine waarop nog steeds de das van Van der Berg zit vastgeprikt, waarin de laat ste dag van de bezetting de schaar werd gezet. Langs de pin-ups boven de draaibank van Cock Rotteveel. Het enige in het bedrijf waar geen vei lingnummer aan is vastge hecht. Volgende week zullen alle spullen die nu nog in het bedrijf staan daaruit ver dwenen moeten zijn. Meege nomen door degenen die zich de openbare verkoping teren en vandaag de rechtmatige eigenaar ervan mogen noemen. De vier laatst overgebleven KNG-werkne- mers staan dan ook op straat. Eén van hen heeft al een ande re baan. Voor de andere drie rest per 1 oktober slechts de WW. kredietverlening, die in principe was toegezegd door de bank en de overheid werd opgeschort totdat er duidelijkheid zou be staan over de gang van zaken in het bedrijf. Tevens leidde de be zetting er toe dat er geen rechts geldige bestellingen en opdrach ten meer gegeven konden wor den aan derden en dat er ook geen actief wervingsbeleid kon wor den gevoerd. Na het verlenen van surséance van betaling van de Grof is volgens het verslag door de bewindvoer ders nauwkeurig onderzocht of het bedryf nog te redden was. Al na een week kwam vast te staan dat het bedrijf niet levensvatbaar meer was. Pogingen om na het uitspreken van het faillissement het bedrijf als geheel te laten overnemen door een ander be drijf zijn mislukt. Reconstructie Botermarkt in twee fasen? LEIDEN - Wethouder Waal van ruimtelijke ordening acht het niet uitgesloten dat de recon structie van de Botermarkt tot een promenade in twee fa sen moet worden uitgevoerd. De voornaamste reden hier voor is dat daarmee voorko men kan worden dat in no vember (als de mensen hun sinterklaas-inkopen gaan doen) de Botermarkt is opge broken. Bovendien zou het kunnen zijn dat de bestrating op de Botermarkt in twee fa sen moet worden aangelegd. De wethouder deelde een en ander gisteravond rnee tij dens de fractievergadering van de PvdA. Volgende week wil hij met de verkeerscom- missie praten over de even tuele wenselijkheid van een gefaseerde aanleg. Overigens was Waal blij dat de winke liers op de Botermarkt zich duidelijk uitgesproken heb ben voor een promenade. Bij de behandeling van het ver keerscirculatieplan door de gemeenteraad heeft hijzelf ook gepleit voor een Boter markt-promenade. Een frivole gebeurtenis op de Leidato: het publiek mocht een dansje maken met de prominenten van de Dik-voor-mekaar-show LEIDEN - Het was allemaal zo druk gisteravond in de Leidse Groenoord- hallen, dat de 50.000ste bezoeker van de Leidato-huishoud'show zonder in het zonnetje te worden gezet kon binnenkomen. Toen de organisato ren gisteravond na afloop de kas opmaakten en de bezoekersaantallen telde kwam men tot de verrassende ontdekking dat gisteren 10.937 personen de kassa's waren gepasseerd. Opgeteld bij de ruim 39.000 die er de voorgaande vijf dagen al waren langsgetrokken kwam men tot een totaal van 50.525. Volgens Leidato-secretaris Jan van Zijp is dat een aantal dat nooit tevoren is bereikt in die fase van de tentoonstelling. Omdat men die mijlpaal toch niet onopgemerkt voorby wil laten gaan zal vanavond de 55.000ste wor den gehuldigd. Overigens werd gisteravond wel de 40.000ste in de bloemetjes gezet. Ma rion Suzan uit de Begonialaan in Oegstgeest was de gelukkige. Ze werd bedolven onder de geschenken, en ging onder meer naar huis met een flink aantal waardebonnen, bloemen, bkllpoints, gratis cursussen, siga retten en wyn. De drukte op de Leidato heeft gisteren tot ver buiten de Groenoordhallen zijn "sporen" nagelaten. Rond acht uur stonden op de Willem de Zwy- gerlaan lange files met auto's. Verkeerspolitie probeerde het verkeer in goede banen te leiden. De zes kassa's op het terrein konden de belang stellenden niet verwerken, zodat er grote rijen ontstonden. Inderhaast werd nog een zevende geïmproviseerde kassa gemaakt. Gisteravond trok vooral het Leidsch Dagblad-theater op de Leidato veel bekijks. Daarin traden onder meer de poppen op uit de Dik-voor-me kaar-show. Geestelijke vader André van Duijn was 's middags al een kijkje op de tentoonstelling komen nemen. LEIDEN/ZOETERWOUDE - Personeel van de Grofs mederij krijgt van de cura toren geen loon over de weken dat het bedrijf be zet is geweest. Als daarop aanspraken worden gemaakt bij de verdere afwikke ling van het faillissement zal dat door de curatoren van de hand worden gewezen. Zij vinden dat in dat geval de rechter zal moe ten uitmaken of de werkgeefster daartoe verplicht is of niet. Zo als bekend heeft de bedrijfsver eniging tot dusver geweigerd om voorschotten op deze lonen te betalen. Blijkens het gisteren verschenen tussentijds verslag van de curato ren is de opbrengst van de ver koop van het bedrijf zodanig dat een deel van de crediteuren en de aandeelhouders geen cent zal ontvangen. Ook pogingen om te gelijk met de verkoop van pro- duktie-onderdelen werknemers over te hevelen hebben niet veel resultaat gehad. Dat is alleen ge lukt bij de ankerproduktie, die is overgenomen door de HCW in Leiden. Wel is inmiddels een gegadigde ge vonden voor de afdeling takelre paratie; die is overgenomen door het Rotterdamse bedrijf Van Tol BV. Voor de constructie-afde ling, die de afgelopen jaren ver liesgevend was, bestond geen enkele belangstelling. Ook het KNG-project voor het ontwik kelen van een olie-waterscheider bleek onverkoopbaar omdat daarmee mogelijk inbreuk wordt gemaakt op octrooien van ande- Blijkens het overzicht in het ver slag was de omzet van de Grof, die in 1971 en 1972 nog boven de dertig miljoen lag in 1977 gedaald tot ongeveer 12 miljoen. Het aan tal werknemers daalde in die zelfde periode van boven de 500 tot 110. De eerste drie maanden van 1978 gaven geen duidelijke stijging van het aantal nieuwe opdrachten te zien; de onderbe zetting nam zelfs toe en het aantal orders met ingecalculeerd verlies werd steeds groter. Volgens de curatoren heeft de be drijfsbezetting ertoe geleid dat de Ze heeft het de afgelopen jaren in het lichtere genre gezocht. Maar voor Coby v.d. Berg is dat geen daverend succes geworden. Vandaar dat de in Voorhout geboren en geto gen zangeres, in leeftijd in middels de dertig genaderd, nu een andere weg wil in slaan: die van de klassieke muziek. Coby, moeder van twee kinde ren, is ondertussen begonnen aan haar tiende jaar als ar tieste. Ze heeft een klassieke ondergrond. Twee jaar lang kreeg Coby destijds privé-les van Leonardo del Ferro, een naar Nederland overge waaide Amerikaan, die haar vooral wegwijs maakte in de Italiaanse aria's. Maar dat vond ze toen toch wat te zware kost. Vandaar dat ze een jaar of vijf terug gretig toehapte toen ze werd ge vraagd voor de revue van Barry Kievit en Gerard Wal den (broer van Piet). In die revue zong ze solo en ze dan ste veel. Drie jaar heeft ze dat volge houden. Coby vond het toen de hoogste tijd om op de solo toer te gaan. Deelname aan een internationaal zangcon cours in Ostende zou haar de nodige bekendheid moeten geven. Maar dat optreden viel in het water. Jury en publiek waren niet geïmpo neerd. "Dat had eigenlijk een reden voor mij moeten zijn om het verder maar te vergeten", zegt de Voorhoutse, "maar ik wilde zo graag, dus ik heb doorgezet. Inmiddels ben ik er wel achter dat het lichte genre eigenlijk toch niets voor mij is. Aan dat rampes tamp werk kan ik erg moei- Niet lang voordat de dierenbe scherming afdeling Noord- wijk het nu in aanbouw zijn de nieuwe asiel met veel tam tam in gebruik gaat nemen, heeft voorzitter Langeveld bedankt voor zijn functie. Re den is dat de politieman de tijd er niet meer voor vrij kan maken. Hij is voorlopig opgevolgd door zijn plaatsgenoot A. van Leeuwen. Deze is van plan zo snel mogelijk een ledenverga dering te organiseren waarin één en ander zal worden be sproken. Volgens Van Leeu wen heeft zijn voorganger Langeveta m une vrede ae leiding van de afdeling over gedragen. "Dat wil overigens niet zeggen dat ik ook hetzelfde beleid als Langeveld ga voeren", zegt Van Leeuwen. "Persoonlijk vind ik dat onze afdeling de laatste jaren wat is ingedut. Ledenvergaderingen worden bijvoorbeeld nauwelijks be zocht. Misschien komt dat wel omdat het bestuur niet vol doende activiteiten aan de dag legt. Daar wil ik in elk geval verandering in gaan brengen. We zullen ons meer naar buiten gaan presente- Van Leeuwen wa ouix. wui yuun doen aan de lauwe relatie die er bestaat met Noordwijker- hout. De dierenbescherming daar valt min of meer onder de hoede van de Noordwijkse afdeling. Sinds echter het Noordwijkerhoutse gemeen tebestuur besloot de Noord wijkse activiteiten niet meer te subsidiëren is de liefde be koeld. De opening van het nieuwe asiel zou de onderling verstandhouding wellicht kunnen verbeteren, is de me ning van Van Leeuwen. De kersverse plaatsvervanger wil ook snel wat gaan doen aan het verwilderde katten probleem in zijn gemeente. Noordwijker John Kristel heeft daarover al eens naar de minister geschreven. Zoals ik al eerder in deze rubriek schreef heeft de voormalige bandleider Kristel de zorg op zich genomen voor twintig verwilderde zwerfkatten die rondlopen op het landgoed Leeuwenhorst. Vanwege zijn leeftijd ziet hij daar over eni ge tijd geen kans meer toe. Omdat geen ander het van hem over neemt wil hij dat ze gevangen worden. Van Leeuwen heeft het gemeen tebestuur nu gevraagd vang- kooien te mogen aanschaffen DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Zestien jonge Lissenaren, variërend in de leeftijd van twintig tot dertig jaar, gaan op korte termijn (de stencils zijn al gedrukt) vierhonderd dorps genoten onder meer de vraag stellen of men te vreden is met de manier Waarop de gemeente de bevolking op de hoogte brengt van allerlei be leidsvoornemens. De zestien, die zich een maand of vijf geleden ver enigd hebben in de werkgroep De Ploeg ("zo maar een vriendenclubje dat niet politiek ge bonden is") zullen tijdens het gesprek als con creet voorbeeld komen aandragen met de plan nenmakerij rond het Lissese raadshuis. Zelf vinden de leden van de werkgroep dat de voor lichting daarover ver beneden peil is geweest. De vragenstellers, die langs de deur gaan, hopen dat het overgrote deel van de geïnterviewden het met hun stelling eens is. Is dat het geval, dan kunnen ze met goed fatsoen de raadhuisplannen in de wielen gaan rijden. Want daar gaat hen hoofdzakelijk om. De zestien zijn verontrust. Ze zijn tot de concliisie gekomen dat volgende dat volgende maand het statige raadhuis aan de Heereweg zal worden gesloopt om plaats te ma ken voor nieuwbouw. Hoewel het er niet zo let terlijk instond, hebben ze die informatie ge haald uit het in de openbaarheid gebrachte be grotingsplan voor dit jaar. En aangezien ze per tinent tegen sloop zijn zullen ze dat, liefst voor oktober, "het autoritair optredende" gemeente bestuur iuid en duidelijk kenbaar gaan maken. De uitslag van de enquête moet uitwijzen dat vanuit de bevolking al veel eerder oppositie zou zijn gevoerd maar dat gebrekkige voorlichting de Lissenaren passief heeft gehouden. Hoe staat het overigens met de raadhuisplannen? Over het al dan niet slopen.van het raadhuis is nog geen beslissing genomen. De raad heeft zich weliswaar akkoord verklaard met de vervan ging van het oude raadhuis door een nieuw (op dezelfde plaats) maar de definitieve beslissing zal afhangen van de uiteindelijke bouwkosten. Inmiddels heeft de door de gemeente aange trokken architect een begin gemaakt met een eerste ontwerp voor een nieuw raadhuis. De raad krijgt dat schetsplan in november te zien. Coby v.d. Berg, samen met een Belgische collega, gefotografeerd voor het casino in Ostende. lijk wennen. Ik ben er geloof ik ook het type niet voor". 'Ik voel me meer op mijn ge mak met Franse en Engelse volksliedjes, waarbij ik me dan zelf op de gitaar beleid. Maar daar heb je als artieste zo weinig aan. Afgezien van het feit dat het bijna een on doenlijke zaak is om daar een avondvullend repertoire van samen te stellen, zijn die volksliedjes gewoon niet commercieel genoeg", aldus Coby, die overigens nog wel regelmatig op de planken staat. Ze wil nu zo snel mogelijk haar laatste zangavontuur af bouwen, om daarna de draad van het klassieke zangreper toire weer op te pakken. Hoe ze het gaat doen, staat haar nog niet helemaal helder voor ogen. "Ik ga binnenkort eerst eens praten met de lei ding van het conservato rium. Misschien dat ik inge past kan worden in de klas sieke zangopleiding". Een deel van de Lissese "vriendenclub" De Ploeg, verzameld voor het raadhuis aan de Heereweg: "Voorlichting over sloopplannen is beneden peil geweest".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4