Kind èn gezin begeleiden Minister van CRM opent tuinexpositie tn BODDAERT (DAG)CENTRUM VOOR OUDERE KINDEREN: Speuren naar eigen familieverleden is pop ulair geworden DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - Het Boddaert Centrum aan de Boer- haavelaan, een dagtehuis voor scholieren van twaalf jaar en ouder, heeft er nu eèn vol jaar op zitten. Een jaar waarvan coördinator Henk Huisman als één van de belangrijke resultaten ziet dat "we de ouders er nog meer by moeten be trekken en ze meer greep moeten laten krijgen op het beleid" Die betrokkenheid van de ouders bij het wel en wee in het Bod- daert-Centrum is van groot be lang. Dat ligt öok duidelijk in de grondslag van dit soort centra verankerd: niet alleen het kind, maar het hele gezin. Of zoals de grondlegster van deze dagtehui zen, jonkvrouwe Elisabeth Bod daert, het formuleerde: dat men het verwaarloosde kind niet aan zijn ouders moest onttrek ken, doch kind en ouders diende te sterken temidden van de ver leiding" Inmiddels zijn er 32 tot 33 Bod- daert-tehuizen in het land, waar kinderen die in het gezin niet goed functioneren, na schooltijd onderdak vinden. Ze eten er, ma ken er hun huiswerk en doen er hobby's, 's Avonds, om een uur of half acht, gaan ze weer naar huis De geschiedenis van de Boddaert- tehuizen gaat terug tot 1903 toen jonkvrouwe Boddaert, afkomstig uit een rijk Zeeuws geslacht, in Amsterdam een tehuis oprichtte voor "het misdeelde kind dat al tijd maar op straat rondzwerft en kattekwaad uithaalt". Haar filo sofie: dit soort kinderen moest niet meer worden opgesloten in "verbeterhuizen" of soortgelijke illustere instellingen, maar ze moesten in samenhang met het gezin een heropvoeding krijgen in daginternkten. Revolutionair De opvatting van de freule was, ze ker voor die tijd, bijna revolutio nair. Er werd evenwel maar bitter weinig aandacht aan geschon ken. Het duurde nog tot het eind van de jaren zestig voordat de Boddaert-gedachte nieuw leven werd ingeblazen. In "De Koepel", het Nederlands maandblad voor kinderbe scherming, schreef prof. dr. D. Q. R. Malock Houwer een pittig ar- •Sr de kinderen in een fantasierijk ingericht verf. Een deel laan. tikel over "Een missing link in het jeugdwelzijnsbeleid en de justitiële kinderbescherming" Hij constateerde: "Meer dan zes tig jaar hebben wij aan het oor spronkelijke idee van freule Boddaert weinig of geen aan dacht geschonken, terwijl het in ternationaal gezien uniek was Maar nu - dank zij de voortge schreden inzichten, onze veran derde structuur en de ervaringen opgedaan in onze gezinsverple ging en inrichtingenzorg - is de tijd rijp om de uitbreiding van de dagtehuizen krachtig ter hand te Wat ook prompt gebeurde. Er kwamen tal van Baddaert-tehui- zen van de grond. Onder andere in Leiden, waar inmiddels twee van deze centra gevestigd zijn: één voor kinderen van zes tot twaalf jaar in het Terweepark en, zoals gezegd, het ander voor twaalf- tot zeventienjarigen aan de Boerhaavelaan. Volgens Henk Huisman - hij is or thopedagoog van professie - zijn er tussen deze twee centra, wat de problemen van kinderen en ou ders betreft, duidelijke verschil len. "Wij hebben hier meer te maken met puberteitsproble- men. Relatieproblemen van de kinderen met hun ouders en met hun omgeving. Wij proberen zo'n relatie dan weer tot stand te brengen echt niet altijd om weer tot hereniging te komen. Want er zijn oudere kinderen bij voor wie dat misschien helemaal niet goed is. Wat we dan in zo'n geval wel proberen is de kinderen op een geestelijk gezonde manier af scheid te laten nemen van hun ouders" Vastgelopen ADVERTENTIE 5 MORGENAVOND OP DE LEIDATO in het Vr. 15 sept. Barbra en Bas 20.45-21.15 uur Tevens de Leidatokwis en de i brievenbussenrace o.l.v. Hans Versnel i i J mede mogelijk gemaakt door: Metro i Vliegreizen Rotterdam in samenwerking met reisburo Cebuto - Doezastraat Leiden Thema-avond Het FIOM (Hulpverlening zwangerschap en alleen staand ouderschaphoudt vanavond een thema-avond in het pand aan het Terwee park 2. Het onderwerp van deze avond is: "Wat doe ik met mijn kind in een vakantie?" De thema-avonden zijn be doeld voor alleenstaande vrouwen met jonge kinderen, die erover willen praten hoe je opvoeden in je eentje aan pakt. Belangstellenden kun nen bellen met nummer 071-151068. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds Pech onderweg De ANWB organiseert het ko mende seizoen weer de cursus "Pech onderweg" in Leiden. Er kan begonnen worden op dinsdag 10 oktober .maandag 30 oktober of donderdag 30 november. De cursus wordt gegeven in de technische school aan de Vijf Meilaan 137 en de lessen beginnen steeds om half acht. De cursus omvat vier lessen van ongeveer 2lh uur, die in vier achtereenvol gende weken worden gegeven. De instructeurs zijn ervaren wegenwachten en technochefs van de ANWB. Gedurende de lessen worden onder andere de ontsteking, carburatie koeling en smering behan deld, waarbij speciale aan dacht wordt besteed aan het onder alle weersomstandig heden starten van de auto. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kan- Gevonden voor werpen In de maand augustus wer den in Leiden de volgende ge vonden voorwerpen aange geven bij de politie: diverse portemonnaies, bontjas, pa relketting, trouwring, zil verkleurige armband, plastic tas met inhoud, zilveren ket ting, gouden armband, brei werk, dameshorloge, zilveren armband, fietstas, herenhor loge,zilveren hangertje, juten tas, regenbroek, traveller che ques, tasje van spijkerstof, step, tas met kleding, wan delwagen, rekenmachine, geldsbedragjas, sportbroek, herenbril, damesshawl en di verse sleutels met en zonder etui. Inlichtingen bij de afde ling gevonden voorwerpen tot en met vrijdag van 8 tot 20 uur, Zonneveldstraat 10 of telefonisch 149961 toestel 111 Gespreksavond In het kader van de jeugd- week van de gereformeerde kerken in Leiden is er mor genavond om acht uur in de Oude Vestkerk (Oude Vest 133) een gespreksavond over het thema "Werken of werke loos: verschil in beloning?" De heer Van Klinken, bestuurslid RPF en de heer Van Oosten, ex-gemeenteraadslid PPR geven hun mening over deze vraag. Zij zullen tevens enige deskundigen horen te weten vanuit de sociale dienst, het arbeidsbureau, een econoom en een werkgever. De opzet van de avond is gelijk aan het tv-programma "Frontaal". Zo zullen er bijvoorbeeld tus sentijdse stemmingen worden gehouden onder het i ge publiek "De kinderen komen over het al gemeen uit gezinnen die vastge lopen zijn", zegt Huisman. "Het zij door echtscheiding, vastgelo pen huwelijksrelaties, overlijden van een van de ouders. En ook door werkloosheid van de vader In dat geval komt het vaak voor dat er spanningen gaan ontstaan in zo'n gezin en als gevolg daar van een ernstige verstoring van relaties". "In principe staan we open voor alle lagen van de bevolking. Maar wat je ziet is dat het over het al gemeen minimum-loners zijn. Je kunt ons centrum misschien ook wel een soort voorziening voor kansarmen noemen"! "We hebben hier geen spuiters, slikkers, rokers, alcoholisten of zware criminelen", zegt Huisman een beetje sarcastisch op een opmerking over het imago dat kindertehuizen soms hebben "Maar wat we hier wel hebben zijn kinderen die leerproblemen hebben om wat voor reden dan ook. En het belangrijkste is dat die kinderen sociaal moeilijk functioneren. Ze hebben vaak geen vrienden of vriendinnen, ze staan eigenlijk helemaal alleen" Meepraten Dat bij de "heropvoeding" van deze kinderen de hulp van ouders on ontbeerlijk is, ligt Volgens Huis man voor de hand. De ouders, zo is het afgelopen jaar gebleken, willen dat zelf ook graag. "We hebben één keer per maand een ouderavond. En daar merkje een geweldige betrokkenheid by de ouders. Ze willen ook graag dat wij de problemen samen met het gezin aanpakken. Denken daar over ook mee. En daarom zou het goed zijn als ze nog meer gingen meepraten in ons beleid" Het Boddaert Centrum aan de Boerhaavelaan heeft tien mede werkers, variërend van groeps- werkers tot maatschappelijk werkers en enkele gedragswe tenschappers. Zij begeleiden de ouders (door thuisbezoeken) en de kinderen - in totaal twintig - zeer intensief. Maar laten ook veel aan de kinderen zelf over "Ze koken bijvoorbeeld zelf, dat vinden we erg belangrijk", zegt Huisman. "Ze stellen dan met z'n ADVERTENTIE bij toerbeurt achter het fornuis" Stoeien De kinderen hebben ook grote zeg genschap over de wijze waarop bepaalde vertrekken in het voormalige herenhuis aan de Boerhaavelaan moeten worden ingericht. Dat geldt ook voor de reusachtige tuin, waar ze - vaak in tegenstelling tot hun eigen woonomstandigheden - alle ge legenheid hebben zich uit te le ven. "Laatst belde er een buur vrouw op, dat ze peren over de schutting gooiden. Maar ja, wat wil je? Ze hebben dat thuis niet en hier kunnen ze zich eindelijk flink uitleven", zegt Huisman. "We proberen het gedrag van de kinderen niet te onderdrukken. Maar we laten ze zoveel mogelijk hun gang gaan. En dan gebeurt het wel eens dat er klappen val len. En dat is natuurlyk ook wel te begrijpen. Als je van huis uit gewend bent in een conflict ie mand meteen op de bek te tim meren, dan doe je dat hier ook. Wat wij dan doen is ze laten zien dat er ook andere methodes zijn om zo'n conflict op te lossen" De kinderen van het Boddaertcen- trum komen soms in het tehuis terecht via de ambulante zorg - medisch opvoedkundige bu reau's, sociaal-psychiatrische dienst, schoolartsen etc. Maar ook via onderwijskrachten en zelfs rechtstreeks door de ouders. De ouders betalen officieel de dagprijs, maar in de praktijk komt dat erop neer dat de sociale dienst dat voor hen doen. Binnen niet al te lange tijd zal die regeling veranderen, want dan komt er waarschijnlijk een vaste rijksbij drageregeling, speciaal voor dit soort dagtehuizen verwacht Huisman. Hoge drempel Overigens vindt Huisman dat er nog veel te veel kinderen die thuis niet goed functiopneren, uit de boot vallen. Dat komt volgens hem enerzijds doordat er nog veel te weinig Boddaertcentra zijn (De stichting Boddaert Centra in Leiden heeft overigens pas een huis gekocht in Leiden-Noord om daar een derde centrum op te zetten, en volgend jaar komt er een vierde bij). Maar aan de ande re kant doordat er nog een hoop mankeert aan het jeugdwelzijns beleid in Leiden. Huisman: "Wat je bijvoorbeeld bij ons merkt is, dat de drempel van de ambulante zorg nog als te hoog wordt ervaren. Aan de andere kant hoor je en zie je dat de buurthuizen in de wijken, bij voorbeeld het Volkshuis, gewel dige problemen signaleren ij de jeugd. Maar van een geïntegreerd welzij nsoverleg is in Leiden geen' sprake. Daarom is het hard nodig 1 gecoördineerd overleg komt" WIM WIRTZ. Zakennieuws LEIDEN - Backer en Co BV, fabri kanten van bakkerijgrondstoffen hebben onlangs eèn nieuw expe ditie/distributie-centrum voor het binnenland in gebruik geno men. Aan de Rooseveltstraat is het centrum ondergebracht in een van de daar gebouwde fa briekshallen. In het bedrijf aan de 3de Binnenvestgracht blijven di rectie, kantoren, produktie en de expeditieafdeling voor de export gevestigd. Backer en Co BV heeft ook in Weesp nog een produktie- bedrijf. De studiezaal van het Leidse gemeentearchief aan de Boisotkade. Een plaats die voor iedereen toegankelijk is maar waar toch een serene rust heerst. Onder andere naar aanleiding van de televisie-serie "Roots" en het gelijknamige boek is er in alle kringen van de Ne derlandsebevolking een toe nemende belangstelling ont staan voor de eigen familiege schiedenis. Op dit moment houden enkele tienduizenden Nederlanders zich bezig met het napluizen van hun fami lieverleden. Wat beweegt deze nijvere speurders, ook wel amateur genealogen genoemd, in he melsnaam om te gaan zitten wroeten in het verleden? Wel, daar zijn verschillende rede nen voor aan te wijzen. Som migen doen het in een opwel ling van heimwee naar de tijd van toen, anderen doen het om uit te vinden of er soms een familiewapen is en er zijn er ook die worden gedreven door een vorm van familieziekte. Maar voor de meesten is de aanleiding om dergelijk speurwerk te gaan verrichten een oprecht verlangen om meer te weten over hun af komst en hun voorouders van wie zij uiteindelijk de nako melingen zijn. De speurtocht naar het familie verleden kan vaak jaren du ren, het is dus een bezigheid waar het nodige geduld bij te pas komt. Tot rond het jaar 1800 is men zijn voorouders vrij snel op het spoor, maar dan begint het pas echt moei lijk (en voor de meesten inte- ressant) te worden. Dan wor den tijdrovende bezoeken aan rijks-, gemeente- en streekar chieven een absolute nood zaak. Gelukkig voor de ge nealogen is krachtens artikel 7 van de archiefwet 1962 ie dereen bevoegd om in de stu diezalen van deze archieven kosteloos stukken te raadple gen en daarvan afschriften te maken of tegen betaling te la ten maken. Van de mogelijkheid om in deze archieven het nodige speur werk te verrichten wordt ook in Leiden veelvuldig gebruik gemaakt. De heer Leverland van de gemeentelijke archief dienst (gevestigd aan de Boi sotkade in Leiden) "Gemid deld worden hier jaarlijks ruim 4200 bezoeken afgelegd Ongeveer 40 procent van dit aantal bezoeken wordt afge legd door genealogen, mensen die in leeftijd variëren van pakweg 15 tot 65 jaar. Voor hen is hier in Leiden werkelijk een schat aan materiaal te vinden. In vrijwel elk gemeen tearchief is er voldoende in formatie over de bevolking te krijgen tot het jaar 1811 (het jaar waarin Napoleon gelast te dat iedere Nederlander zich ven een achternaam moest voorzien). In Leiden hebben we daarnaast ook enorm veel informatiebronnen over de stadsbevolking van de perio devóór 1811. Zo hebben we de beschikking over de zogenaamde doop-, trouw- en begraafboeken over diverse volkstellingsre- gisters waarvan die van 1581 bijzonder goed te noemen is. Verder hebben we hier de Poorterboeken (burgerboe- ken) en, wat zeer uniek ds, Bonboeken. In die Bonboekèn (bon was een ander woord voor stadswijk) was voor elk huis dat indertijd binnen de singels van Leiden stond één hele pagina gereserveerd. Op zo'n pagina stond dan precies vermeld waar het desbetref fende huis was gelegenwie de eigenaar was, wanneer het huis van eigenaar was ver wisseld en voor welk bedrag. Je kunt in deze boeken zelfs te rugvinden op welke wijze het huis werd verkocht. Er staat namelijk precies in vermeld vjelk bedrag de koper contant betaalde en hoeveel hij jaar lijks moest afbetalen. Je ziet het, met een beetje geluk kun je heel wat over je voorouders te weten komen, zelfs hoe ze er financieel hebben voorge staan" Hoe ver kun je over het alge meen in de geschiedenis te ruggaan? De heer Leverland: "Hoe ver je komt hangt in sterke mate af van de sociale vevolkingslaag waarin je te recht komt. Sommigen zitten in 1800 al vast maar wanneer je in een wat hogere bevol kingslaag bent terechtgeko men kun je nog een stuk ver der komenOver het algemeen ben je aan het eind van de 16de eeuw toch wel uitge praat" WAAR STAPPERS KOMEN UITBLAZEN EN UITBLAZERS OP STAP GAANI LEIDEN - Volgende week donder dag wordt weer de jaarlijkse ten toonstelling van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders in het Waaggebouw geopend. Een extra feestelijk opgezette tentoonstel ling dit keer, want niet alleen be staat de Leidse bond tien jaar, maar viert ook het Algemeen Verbond van Volkstuinders Ver enigingen in Nederland zijn vijf tigjarig bestaan. De volkstuinders zijn daarom door hun bestuur flink opgepord om er iets moois van te maken. De tentoonstelling wordt officieel geopend door de minister van CRM, mevrouw Gardei iers-Be- rendsen. Dat gebeurt donder dagavond om zeven uur, het publiek wordt om acht uur toe gelaten. Om het feestelijke karakter van de ze tentoonstelling te accentueren worden die donderdagavond op straat bloemen uitgedeeld aan voorbijgangers, evenals zater dagmiddag op de markt Behalve bloemen, planten, groente en fruit zullen er op deze tentoon stelling ook foto's en dia's te zien zijn. In verband met het vijftigja rig bestaan van het Algemeen Verbond is er namelijk een foto wedstrijd met als onderwerp amateur-tuinieren uitgeschre ven. De jurering gebeurt zondag in Leiden door leden van de Ne derlandse Bond van Amateurfo tografen Verenigingen. Er zullen ongeveer 180 foto's en 90 kleu rendia's te zien zijn. De keuringen van de andere ten toonstelling gebeuren door men sen van het Algemeen Verbond. De inzendingen zijn in 24 rubrie ken ondergebracht, die in grote lynen bloemschikken, fruit, groente, potplanten en fuchsia's bevatten. Voor fuchsia's is een aparte rubriek omdat er heel wat mensen zijn die zich helemaal m deze planten gespecialiseerd hebben. Verder is er een aparte rubriek voor de jeugdige inzen ders (van vijf' tot vijftien jaar). De tentoonstelling duurt tot en met zondag 24 september. De ope ningstijden zijn op donderdag van acht tot tien uur, op vrijdag van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds, op zaterdag van tien uur 's ochtends tot vyf uur 's op zondag van elf 's ochtends tot vijf uur 's middags. Zaterdag 23 september wordt in Leiden de regiodag gehouden, voor volkstuinders uit het noor delijk deel van zuidholland. Eerst wordt een excursie naar de Hor tus gemaakt, en 's avond volgt een koud buffet. Alles in het te ken van het vijftigjarig bestaan van het Algemeen Verbond. Dat Verbond organiseert tevens op 29 september de nationale kam pioenschappen bloemschikken in de Flevohof, waar ook Leidse tuinders zullen meedoen. Het re sultaat van die kampioenschap pen wordt van 30 september tot en met 1 oktober in de Flevohof voor het publiek tentoongesteld. De Leidse Bond van Amateur- Tuinders tenslotte zal op 30 sep tember het nieuwe volkstuinen- complex aan de Haagse Schouwweg overdragen aan een zeventigtal nieuwe leden. De of ficiële overdracht gebeurt later, als hei complex al enigszins be bouwd zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3