Ligging, kwaliteit en gebruik bepalend [Ue/cfee agenda Leiderdorp aan 20.000 Oegstgeest koopt ldeuterschool voor bijzonder onderwijs Burgerlijke stand Sociale woningbouw Voorschoten tussen aanhalingstekens Leiderdorp teruglopend leerlingtal Jubileum ds. Werner "Geestelijke zit nog vol gezondheidszorg onduidelij klieden' Onroerend-goedbelasting ook in Wassenaar vanaf januari 1979 WASSENAAR - De gemeenten waar dat tot nog toe niet is ge beurd zullen er per 1 januari dan toch aan moeten geloven: dan moet de onroerend-goedbelas ting overal in den lande zijn inge voerd. Dat betekent ook voor Wassenaar dat de "oude" belas tingen, personele belasting, grondbelasting en straatbelas ting, het veld moeten ruimen voor de onroerend-goedbelas ting. Wassenaar heeft ervoor gekozen de oppervlakte van het onroerend goed als maatstaf te nemen voor de hoogte van de te betalen belas ting. Dit betekent dat Wassenaar niet, zoals veel andere gemeenten in deze regio, de waarde van het onroerend goed als grondslag neemt. Streven is bij de bereke ningsmethode voor de nieuwe belasting dat de burgers niet méér hoeven te gaan betalen dan daarvoor het geval was. Met ingang van januari zal voor el ke volle tien vierkante meter van een onroerend goed door de ge bruiker Vier gulden eh door de ei genaar zes gulden moeten wor den betaald. De oppervlakte is in dit geval niet slechts lengte keer breedte zoals op school is ge leerd. In Wassenaar wordt onder die oppervlakte verstaan de ge meten oppervlakte, vermenig vuldigd met een cijfer voor de aard en soort gebruik van de grond. Daarnaast wordt de op pervlakte vermenigvuldigd met een cijfer voor de ligging en de kwaliteit van het onroerend goed. Een voorbeeld van de vermenig vuldigingsfactor voor "aard en gebruik' van een onroerend goed. Voor een vrijstaande woning is deze factor 1,63, voor een tussen woning in een blok 1. Voor een café is dit getal 2,34. voor een res taurant 2,57. Zo zijn allerlei soor ten gebouwen in tabellen ver werkt die aangeven wat er de vermenigvuldigingsfactor voor moet zijn. Voor de kwaliteit van een woning geldt de ouderdom ervan als maatstaf. Is een woning minder dan 10 jaar oud dan wordt de op pervlakte met 1 vermenigvul digd. Is de woning ouder, dan is ook het getal waarmee de op pervlakte wordt vermenigvul digd lager. Om de ligging van een gebouw te kunnen bepalen is Wassenaar in tien zones verdeeld. De meeste belasting moet worden betaald voor een aantal woningen aan de Buurtweg en de Groot Haese- broekseweg. Ook de ligging van de woningen in park De Kievit in de omgeving van kasteel Oud Wassenaar, rond de Jagerslaan en in Rijksdorp moet duur worden betaald. De woningen in Oost dorp en Kerkehout zijn wat hun ligging betreft het goedkoopst. De ligging van deze woningen zal niet van invloed zijn op de vast stelling van de onroerend goed belastingaanslag. Natuurlijk zijn er ook uitzonderin gen op de regels. Bepaalde wo ningen in het Polanenpark zijn bijvoorbeeld wat hun ligging be treft duurder dan andere daar gelegen woningen, omdat ze een vrij uitzicht hebben over de wei landen. Ondanks al deze verfijningen is het natuurlijk mogelijk dat er oneer lijkheden in de belastingheffing optreden. Wethouder Caron heeft daarover gezegd dat "eventuele gegronde bezwaren van ingeze tenen met welwillendheid en soepelheid zullen worden be handeld." Om het de Wassenaarse ingezete nen zelf mogelijk te maken een en ander voor het eigen onroerend goed te beoordelen zal bij de eer ste aanslag in de nieuwe belas ting een voorlichtingsbrochure worden meegestuurd. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest kan de Gevers- Deutzkleuterschool per 1 januari 1979 overnemen. Dat hebben de regenten van deze school het ge meentebestuur aangeboden. Voor de overneming van het be heer van gebouw en beheer van de school zal de gemeente Oegst geest een niet nader genoemd maar gebruikelijk symbolisch bedrag optafel leggen. Dit deelde wethouder Blom gisteravond mee aan de raadscommissie voor onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden voor Oegst geest. Het is wel de bedoeling dat in het gebouw voorlopig de kleuter school gehandhaafd blijft. Voorts hebben de regenten de gemeen- LEIDERDORP Geboren: IlseE.dvJ.R. de Ru en A.C.M. Klamer; Timotheus, zv O Staalman en P. B. J. van Walsum (Leiden); Cynthia M., dv L. C. Ju en C. E. A. van Hoovern (Leiden); Gerdien, dv F Baas en M. Bosman (Leiden); Edwin V zv J. E. Mokkenstorm en T. Nanhak (Leiden); Ilse C., dv J. M. van Engelen burg en W. F. van der Reijd; Cathelijne, dv D. O. P. Koning en A. H. Bauer (Lei den); Richard H., zv R. van der Vegte er» H. A. van Strater (Leiden); Mark J., zv J. F. C. Atkins en E. C. B. J. M. Phaf; Mar- greet B. S., dv J. P. J. van Druten en M. C H. Roncken; Wendela, dv H. Franssen en T. Y. Postma (Leiden); Martine S., dv J» J. M. van den Assem en S. C. M. Lathou wers (Leiden); Helen E., dv R. C. David son en P. Massey (Voorschoten); Sophie, dv H. de Morree en S. F. M. Smits (Lei den); Johannes H., zv J. de Bruin en A. S van Oosten (Leiden); Tim, zv G. A. Bak ker en J. H. Lepelaar (Leiden); Margot dv R. H. M. Kroes en J. E. F. M. van der Ven; Jeroen P., zv J. H. M. Kamer en M. van Houten (Leiden); Comelis, zv A. L. Breure en H. Jacquemijns (Leiden); Joost, zv C. J. Visbeen en P. J. M. van der Meer. Overleden: A. M. van der Kaai (63), geh met F. B. Delsasso (Leiden); A. Vogel (90), geh gew met A. Bisschop (Voor schoten); T. Vogelaar (71), geh met A. J. Lindeman (Voorschoten); J. Kooreman (80), geh gew met F. van der Nat (Lei den); H. Servaas (81) (Leiden); J. P. Kik kert (74), geh met J. W. Erades (Zoeter- woude). Getrouwd: M. O. Volwater en J. L. Petit T. Rasser en M. Onderwater. Ondertrouwd: P. J. van Dijk en A. Wie teler; C. P. Thijs en J. H. M. Erkens; S Chotoe en R. S. K. Ibrahim. Reeds lang werden onderhande lingen tussen het gemeentebe stuur en de regenten van de school gevoerd om tot een over name van het geheel te komen. Als verkoopbeding is wel gesteld dat als de gemeente het gebouw niet meer voor onderwijsdoelen wil gebruiken het stichtingsbe stuur een recht heeft als eerste voor hetzelfde bedrag het ge bouw terug te kopen. Raadslid Van Veen (CDA) zag dit beding van het bestuur niet zo zitten. "Wat gebeurt er als wij als ge meente ingrijpende onder houdswerkzaamheden aan het pand verrichten, zijn we dan toch verplicht het voor dezelfde lage prijs terug te verkopen?", vroeg hij zich af. Mevrouw Blom kon hem hierover nog niet voldoende inlichten daar de aanbiedings brief pas gisteren het gemeente huis had bereikt en zelfs nog geen onderwerp van gesprek was ge weest in de vergadering van B en De reden voor de verkoop aan de gemeente is, dat kleuterscholen in de toekomst met lagere scho len tot een basisschool moeten integreren. Het ligt gezien de lig ging van de school in de verwach ting dat de kleuterschool dan met de Terweeschool dit verband zal aangaan. Hoe het mogelijk is dat een school voor bijzonder on derwijs als deze kleuterschool een openbare school kan worden werd van de zijde van de wethou der verduidelijkt met de mede deling dat op de Gevers-Deutz- school altijd een zeer vrijzinnig beleid is gevoerd. Deze overgang, die met alle betrokkenen is be sproken, zal naar verwachting dan ook geen moeilijkheden op leveren. De kleuterschool werd 103 jaar ge leden gesticht door de jonk vrou we Gevers geboren Deutz in As sendelft, toenmalige bewoonster van het kasteel Endegeest. Burgemeester Van der Have feliciteert de moeder van Eveline met de nieuwe borelinge. Als symbolisch gebaar overhandigde hij een spaarbankboekje met daarop 20.000 centen. Mevrouw van der Have deed het meisje een speelgoedbeest cadeau. LEIDERDORP - Leiderdorp heeft zijn 20.000e inwoner Dinsdag om vier minuten, over vier werd zij in het Elisa beth Ziekenhuis geboren Haar naam is Eveline van Stralen, bij de geboorte bijna zeven pond zwaar Al geruime tijd, verwachtte Lei derdorp deze uitbreiding van het inwonertal. Zo werd voor 1979 rekening gehouden met een aantal van 21.027 inwo ners. een aantal dat beslist niet zal worden bereikt. Eer dere voorspellingen hadden de overschrijding van het magische aantal van 20.000 inwoners al eerdervóór ja nuari dit jaar aangekondigd. Dat betekent dat ook al eerder rekening was gehouden met de hogere uitkering per inwo ner uit 's rijks kas. Een verho ging die Leiderdorp ongeveer 750.000 gulden zal opleveren Met het bereiken van een inwo nertal van 20.000 heeft Lei derdorp nu ook formeel recht op een derde en een vierde wethouder. Een zaak waarop vast werd vooruitgelopen in de verwachting dat Leider dorp snel zou groeien Hoe dat tegenviel blijkt wel uit de cijfers. In 1960 had Leider dorp nog maar 6700 inwo ners. Dertien jaar later was dit aantal bijna verdriedub beld tot 18.000. Vanaf die tijd tot nu zijn er 'slechts' 2000 Leiderdorpers bijgekomen De vertraging in de toename van het aantal inwoners heeft als voornaamste oorzaak dat de woningbezetting (het aan tal mensen dat gezamenlijk een woning bewoond) de af gelopen jaren steeds is afge- LEIDERDORP - De schoolraad die de belangen van het openbare onderwijs in Leiderdorp behar tigt, zal zich in de toekomst meer gaan bezig houden met het te ruglopende aantal leerlingen. De wethouder van onderwijs, Ver- dier, ziet de ontwikkeling voor de scholen somber in. "We moeten enorm gaan bezuinigen, dat komt er ook nog bij. De bezuinigings operatie van het rijk - Bestek '81- zal onze gemeente, en speciaal het onderwijs hard treffen. We moeten zo snel mogelijk overleg plegen met de schoolhoofden en oudercommissies om uit te zoe ken op welke wijze bepaalde uit gaven verminderd kunnen wor den. Dat zijn speciaal zaken die indirect met het onderwijs te ma ken hebben, zoals het schoon houden van de schoolgebouwen of de kleine dagelijkse reparaties. Daaraan wordt vaak teveel geld uitgegeven. De voorzitter van de schoolraad, Jutte,- sprak gisteravond als zijn mening uit dat de problemen rond het teruglopende aantal leerlingen nog wel vaker op de schoolraadstafel" terecht zullen komen. "We zijn inderdaad wat overdonderd door de sluiting van kleuterschool "Klein Duimpje" Andere scholen zullen we ook in de gaten moeten houden." De secretaris van de Leiderdorpse schoolraad, Ronchetti, deelde de leden mee dat hij bezig is met de her-oprichting van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, de VOO. Deze vereniging is door het ontbreken van een bestuur tien jaar lang niet meer binnen Lei derdorp actief geweest. Juist nu meer problemen woor het onderwijs komen zal de be hoefte aan een vraagbaak groter worden. De VOO dient om even tuele vragen te beantwoorden van ouders met kinderen op een openbare school. De bijzondere scholen, voor bijvoorbeeld het christelijk onderwijs, hebben een eigen bestuur waartoe de ouders zich kunnen wenden. De VOO moet voor de openbare scholen een soortgelijke functie krijgen. tharine T. M., dv A. Slot en L. M. - Rhijn; Daniel L. C., zv L. J. van Noort en A, M. C. Zuidhoek; Jannetje, dv G. Hoek en E. Haasnoot; Angelique N. H., dv E. M. P. P. Verheij en G. C. G. de Jager; Angele J. J. W„ dv J. W Zeegers en G. H. van Dijk; Margarethe H. P., dv A. van Houselt en A. van Dam; Maria A. W., dv C. J. Geerlings en L. de Wolff; Floris C. dv F. van der Plas en C. van der Plas* Gabrielle, dv R. van Tuijl en L. Keuzen kamp; Kasper, zv H. Rusman en A. G. van der Hoogt; Martine, dv A. van der Plas en S. W. M. van Beelen; Amarenske H., dv R. H. N. Dam en J. G. Wind- Juliet te R., dv H. O. Nunes en E. P. Wener. Overleden: G. C. Wielders (1901), geh gew met J. Smit; E. Kok (1902), geh gew met J. Ton. Getrouwd: J. Marcelis en N. C. Tegelaar, H. A. I. M. Wolvers en J. C. M. Heijkoop; J. van Berge Henegouwen en J. M. C. Voordouw; G. Bol en N. Teske. WASSENAAR - In het kerkge bouw van de Nederlandse Pro testantenbond wordt aanstaande zondag een dubbel jubileum her-, dacht. Die dag 25 jaar geleden aanvaardde dominee D.A. Wer ner het ambt van predikant en 15 jaar geleden werd hij voorganger van de Wassenaarse Protestan tenbond. Na de dienst in het kerkgebouw aan de Lange Kerkdam, die om half 11 begint, zal er gelegenheid zijn de predikant en zijn echtgenote met dit dubbele jubileum geluk te wensen. Behalve in de kerk dienst van aanstaande zondag zal ook op de in het najaar te houden ledenvergadering van de NPB aandacht worden besteed aan het jubileum var ^minee Werner. VOORSCHOTEN - De ernstige woningnood in Voorschoten kwam gisteravond zeer uitvoerig aan de orde in de raadscommissie voor welzijn, huisvesting en on derwijs. Voorschoten heeft een relatief zeer groot eigen woning- bezit en slechts weinig woningen in een lage huurklasse. Sociale woningbouw moet in deze ge meente tussen aanhalingstekens worden gezet. Weliswaar vordert Woonwagens Groene Kerkje in Oegstgeest meest gewenst OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest zal weer met het mi nisterievan Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gaan on derhandelen over de verwezen lijking van een standplaats voor woonwagens op het terrein schuin tegenover het Groene Kerkje. Dit deelde wethouder Blom gisteravond de raadscom missie voor maatschappelijke aangelegenheden mee. In eerste instantie had het ministerie van CRM bezwaar gemaakt tegen de hoge kosten die noodzakelijk zouden zijn om dit terrein als woonwagen-standplaats ge schikt te maken. Deze kosten bleken beduidend ho ger te liggen dan de subsidie die het ministerie hiervoor verstrekt. Een en ander bracht raadslid Beckers (PPR) ertoe de wethou der te verzoeken nogmaals te be zien in hoeverre Oegstgeest hierin financieel kan bijspringen. de herbouw in het Vernèdepark, maar de eengezinswoningen moeten nu al een huur gaan op brengen van 427 gulden. Terwijl juist deze woningen waren be doeld voor de minst draagkrach- tigen. De vroegere bewoners, die een huurprijs van rond 50 gulden betaalden, moeten als zij naar hun oude buurtje willen terugke ren heel wat meer voor de nieuwe woning over hebben. Mede door deze gegevens, ver werkt in het jaarrapport van de woningadviescommissie, kwam ook de wens van deze commissie aan de orde het gemeentelijk be leid dusdanig om te buigen, dat meer aandacht geschonken kan worden aan dé noden van deze tijd. Dat geldt ook voor de wo ningtoewijzing. Maarliefst 25 van de 78 woningen die de woning adviescommissie vorig jaar kon toewijzen moesten worden toe gedeeld aan mensen die waren gescheiden. Voor dit jaar wordt zelfs verwacht dat het aantal wo ningen dat vanwege een echt scheiding moet worden toegewe zen eenderde van het totale aan tal te verdelen woningen zal be dragen. Hierdoor komen jonge ren die willen trouwen nauwe lijks aan de bak op de Voorscho- tense woningmarkt. De raadscommissie voor welzijn, huisvesting en onderwijs boog zich gisteravond ook over het ge brek aan personeel bij de open bare bibliotheek. Officieel mogen er maar zes personeelsleden wer ken. Thans zijn dat er iets meer, maar onvoldoende om de biblio theek goed te kunnen controle ren. Op dinsdag-en vrijdagavond is de leeszaal niet te gebruiken wegens moeilijkheden met jon geren die deze ruimte dan in be slag nemen. Ook is uitbreiding van de bibliotheek meteen disco theek vanwege het gebrek aan personeel niet mogelijk De nieuwbouw-afdeling psychiatr WASSENAAR - "De bestaande te genstellingen en onduidelijkhe den tussen de verschillende, los van elkaar werkende voorzienin gen op het gebied van de geeste lijke gezondheidszorg zullen moeten verdwijnen in het belang van een goede hulpverlening." Dit zei de staatssecretaris van volksgezondheid, Veder-Smit, gisteren bij de opening van de nieuwbouw-afdeling psychiatrie van de Ursula-kliniek in Wasse- De staatssecretaris constateerde verder dat er een tendens bestaat de hulpverlening van inrichtin- i de Ursulakliniek gen te verschuiven naar ambu lante voorzieningen en tussen voorzieningen voor ex-psychia trische patiënten. "Psychiatri sche ziekenhuizen richten po liklinieken op. en binnen de am bulante zorg worden regionale instellingen gevormd die ver schillende vormen van ambulan te hulpverlening bundelen. Doordat deze op zichzelf positie ve ontwikkelingen zich onafhan kelijk van elkaar hebben voorge daan is echter een weinig over zichtelijk geheel ontstaan met hier en daar 'witte vlekken', overlappingen en onduidelijke verwijslynen." Naar de mening van Veder-Smit zijn dan ook duidelijke taakafba keningen en werkafspraken no dig. Zij vindt dat dat het beste kan als er per regio een duidelijk gestructureerd en geïntegreerd pakket van voorzieningen zonder ongewenste overlappingen tot stand wordt gebracht. Zo zullen er volgens de staatssecretaris re gionale instituten voor geestelij ke gezondheidszorg moeten ko men die verantwoordelijk zijn voor de totale hulpverlening, in de inrichtingen zowel als daar buiten. Donderdag Troef. Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenweg, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32. vrq advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Leidse Schouwburg, optreden van Rathna Budhaya, cultureel ensemble uit Indonesië,'20.15 uur. Vrijetijdscentrum, filmhuis: "Les char- bonnier", 21 uur. Terweepark 2, thema-avond FIOM, 20 Gemeentehuis Leiderdorp, markt-be- heerscie., 14.30 uur; cie. financiën, belas ting en planning, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer. 19.30 uur. Lindehoeve, Voorschoten, variété avond. 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. alge mene zaken. 20 uur. Apotheken De avond-, nachts en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 september door Zuider Apotheek. Lammen- schansweg 7, Leiden, tel. 123553 en apo theek Van Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel. 890000. Indien het na 's avonds 11 uur niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444 ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 025^2-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: dinsdag- en donderdagavond 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale 'raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483 Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement Per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2