Gerard heeft last van laagte. w™ EHWRIINkudino GerarideLange Frankrijk wil beter bestuur voor Europa Lezers schrii ven tm\ BRUSSEL-DEN HAAG (GPD)- Een commissie van drie „wijze mannen" zou moeten gaan studeren op een andere werkwijze van de Europese Gemeenschappen. Dat stelt de Franse president Giscard d'Estaing in een brief aan de regeringsleiders van de negen EG-staten die gisteren is gepubliceerd. Volgens Giscard is de instelling van een dergelijke commissie noodzakelijk om de besluitvorming in de EG te verbeteren met het oog op uitbreiding van de Gemeenschap met Spanje, Portugal en Griekenland. Frisse kijk Giscard wijst vooral op de komen de directe verkiezingen voor het Europees parlement en de dis cussies over de totstandkoming van één Europese valuta. De commissie zou moeten bestaan uit personen die „een frisse kijk op de Europese problemen heb ben" en voldoende ervaring met het functioneren van de Europe se instellingen. De komende uit breiding van de EG tot twaalf lid staten maakt, in de Franse visie, het Verdrag van Rome, waarin tot de oprichting van de Europese Economische Gemeenschap werd besloten, tot een achter haalde zaak. Al bij de uitbreiding van de EG in 1973, met Groot-Brittannië, Ier land en Denemarken ontstonden er grote moeilijkheden rond de besluitvorming in de (vergrote) Europèse Commissie, het dage lijks bestuur van de EEG, aldus Giscard in zijn brief. De bestaan de Europese instellingen moeten volgens de Franse president worden verbeterd. Hij stelt voor zijn plannen eerst te laten be spreken door de komende Euro pese raad van ministers van bui tenlandse zaken. Daarna zouden de regeringsleiders van de EG- landen die elkaar in december in Brussel ontmoeten, zich over zijn plannen moeten buigen. In Den Haag was gisteravond nog geen commentaar te krijgen op de Franse voorstellen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de brief van Giscard wordt bestu deerd. Het Franse staatshoofd had zijn plannen overigens al aangekondigd op de laatste Eu ropese Raad van Regeringslei ders, die in juli in het Westduitse Bremen werd gehouden. De acti viteiten van Giscard komen niet alleen voort uit bezorgdheid over de Europese besluitvorming. De uitbreiding van de EG is een on- Plantsoenen Vanwege mijn beroep reis ik door veel grote steden. Maar wanneer ik weer in Leidem kom, valt het mij steeds op, dat wij hier een geweldig aantal mensen hebben, dat zich inzet bij de plantsoenen dienst. Ik vind dat er veel over de Leidse gemeente gemopperd wordt (misschien hebben die mensen daar hun rede voor), maar ik wil nogmaals langs deze weg alle mensen die hieraan meewerken een compliment ge- Joke Goddjjn, Teunisbloem 10 LEIDEN Marokkanen In deze krant van 9 september j.l. trof ik een protest aan tegen het weigeren van een verblijfsver gunning aan de 182 kerk-Marok- kanen en daarbij de medeling "dat heel Nederland meent dat deze Marokkanen moeten blij ven". Dat is een volstrekte on waarheid. heel Nederland meent dat ze geen verblijfsvergunning moeten krij gen, ook al omdat dat helemaal niet in hun eigen belang is. Ne derland kan hun geen zinvol werk verschaffen, zeker de eerste 20 jaar niet en ook wat Nederland hun kan aanbieden aan voeding, kleding en woongelegenheid is maar heel weinig. Het hebben van een goede baan is een absolu te noodzaak voor een man in de kracht van zijn leven om zich te kunnen ontplooien. Daarbij komt dat de Marokkanen zijn binnengekomen als gastar beiders. Een gastarbeider krijgt alleen een tijdelijke verblijfsver gunning, hij wist dus vooruit dat hij moet terugkeren. Als immi grant is hij niet toegelaten. Ne derland is veel te dicht bevolkt om immigranten toe te laten. Ze hebben hier geen toekomst. Mensen die hun land willen verla ten kunnen beter naar een immi gratieland gaan dat nog werk kan bieden aan nieuwgekomenen. En nog beter kunnen ze naar hun ei gen land terugkeren om met landgenoten te streven naar ver betering van de toestanden daar. Alleen de eigen bevolking in een land kan omwentelingen tot stand brengen. Dat ons kabinet trucs zou gebrui ken om de Marokkanen weg te krijgen is een schandelijke aan tijging. De zaak is met de grootste nauwkeurigheid en rechtvaar digheid behandeld. Borkel-Verdam Rijnsburgerweg 81 Leiden. derwerp van grote betekenis in de Franse binnenlandse poli tiek. Spanje De Franse communisten en de gaullisten zijn tegen het Europe se lidmaatschap van vooral Spanje. Giscard daarentegen heeft dit jaar al enkele malen - de laatste keer by een recent bezoek aan Lissabon - de toetreding van Spanje en Portugal verwel komd. Vooral de Franse wijnboeren, die nu al züchten onder de concur rentie van goedkopere Italiaanse wijn, vrezen van de Spaanse en Portugese toetreding tot de EG een nog fellere concurrentie van de veel goedkoper werkende Spaanse en Portugese wijnver bouwers. Anderzijds speelt in de standpunt bepaling van Parijs ook de over weging mee dat het politieke ge wicht van Frankrijk in de tot twaalf landen vergrote gemeen schap zal toenemen: als "natuur lijke leider" van de armere, min der ontwikkelde landen in het zuiden van Europa, die binnen de EG hun plaats moeten bevechten tegenover de rijkere lidstaten in het noorden van de gemeen- schap. Ieren gaan haring vissen DUBLIN (Reuter) - De Ierse vis sers zullen zich vanaf 1 oktober ook niet meer gaan storen aan een vangstverbod voor haring voor hun zuidwestkust, daar hun Ne derlandse collega's dit ook niet doen, zo heeft de voorzitter van hun organisatie, Joe Murrin, gis teren op een persconferentie ver klaard. Het verbod op de vangst van haring voor de Ierse zuidwestkust werd in april vorig jaar uitgevaardigd door Brussel ter behoud van deze vissoort. Derde Wereld. Ter gelegenheid van de "Katholiekendag" in West-Duitsland (Freiburg) heeft een aantal Westduitse theologen een oproep gepubliceerd waarin de Rooms-Katholieke Kerk van dit land wordt gevraagd zich ern stig te bezinnen op haar verhou ding tot de kerk in de Derde We reld, met name in Zuid-Amerika. Zij constateren dat tussen de ar moede en onderdrukking in La- tijns-Amerika en de welstand en rijkdom in de Westduitse Bonds republiek een oorzakelijk ver band bestaat dat van de kerken in de rijke landen een nieuwe be zinning en een omkeer vereist. De oproep legt een rechtstreeks verband tussen de Westduitse kerk en de Zuidamerikaanse bis schoppenconferentie die vol gende maand in Puebla (Mexico) bijeenkomt. De verdeling van de wereld in arm en rijk weerspie gelt zich, aldus de theologen, ook in de kerk en is, gezien haar eu charistische gemeenschap, een ergernis. Van de kerkelijke hulpacties moet worden geëist dat zij duidelijk kiezen voor de weg die de kerk van Zuid-Ameri ka na de bisschoppenconferentie van Medellin is ingeslagen. Graham. De Amerikaanse evan gelist Billy Graham houdt van 6 tot 16 oktober een "veldtocht" in Polen. Dit is, na Joegoslavië én Hongarije, het derde Oosteuro- pese land dat hij bezoekt. Gra- hams reis begint met een ope ningssamenkomst op 7 oktober in Warschau. Ook op 14 en 15 ok tober houdt hij in deze stad een massale evangelisatiebijeen komst. De tolk van Graham is de secretaris-generaal van de Pool se Oecumenische Raad, ds. Z. Pawlik, die ook lid is van de commissie "Vrijheid, gerechtig heid en vrede" van de Baptisten- wereldalliantie. Penning. Aan ds. W. G. Over- bosch, hervormd predikant te Amsterdam, is de Rotterdamse Laurens-penning toegekend voor zijn werk als voorzitter van de Prof. dr. G. van der Leeuw stichting, het ontmoetingscen trum van kerk en kunst. De uit reiking van de penning is van avond in de Sint Laurenskerk. De penning is na de tweede wereld oorlog ingesteld vanuit her- vormd-kerkelijke kring ter waardering van verdiensten voor de kunstzinnige vormgeving aan geestelijke waarden. Beroepingswerk. Hervormde- Kerk: beroepen te Twello M. Brummelman Ophemert. Geref. Gemeenten in Nederland: be dankt voor Bruinisse J. de Groot Rijssen. Overleden: H. S. J. Kalf te Wijnjewoude (Fr.), 64 jaar, her vormd predikant, diende in Renswoude, Gouda, Rotterdam, Amsterdam en Bennebroek. Uzult niet geloven watu ziet als u de witte wereld van Gerard de Lange binnenstapt. De enorme keus, de prijzen die u niet voor mogelijk houdt. De nieuwste typen, altijd direkt uit voorraad leverbaar. Gerard de Lange verkoopt alléén al zo'n 150 wasautomaten per dag. Als dé wasautomaten- verkoper van Nederland moet je méér kunnen bieden dan grote keus en lage prijzen. Oók garantie is een voornaam punt. Vandaar dat iedereen die bij Gerard de Lange koopt, méér op de koop toe krijgt dan wèsir ook in Nederland. Zéér lage prijzen. 3 jaar gratis garantie.1^ Gratis bezorgen. Hoogstpersoonlijk, vakkundig en eerlijk advies. ^^^^^^Wie bij Gerard niet kan slagen, Bf slaagt Alle aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt. MARIJNEN LT1001 wasautomaat Een fraai gestyleerde wasautomaat uit de bekende Zanussi-fabrieken en voor een aantrekkelijke prijs. Inhoud: 4 kg. Geschatte gemiddelde levensduur: 6 jaar. Advies prijs PHILIPS AWB126 wasautomaat Centrifugeert uitstekend, zelfs voor het fijnste wasgoed. Snel beslissen want de prijs is uiterst laag. Geschatte gemiddelde levensduur: 10 jaar. Adviesprijs normaal bij onsJJaS^" nu slechts BOSCH V 456/ SIEMENS WV 2500 wasautomaat Duitse kwaliteit. Boven dien de beste uit de consumententest en dat voorzon lage prijs. Geschatte gemiddelde levensduur: 10/15 jaar. Adviesprijs normaal bij ons BOSCH V 940 wasautomaat Een oerdegelijke was automaat, slechts 45 cm breed. Inhoud 4,5 kg wasgoed. Centrifugeert uitstekend. Uw losse centrifuge wordt beslist overbodig. Geschatte gemiddelde levensduur: 10/15 jaar. Van AEG SANTO 160 S koelkast Een oerdegelijke Duitse koelkast voor een Zuid- europees prijsje. Handige indeling en een 2 sterren vriesvak, dus lange bewaartijd voor uw diepvriesartikelen. Bruto inhoud: 160 liter. Snel beslissen. Van ZANUSSISL 2501/2P koelkast Al kwam de zon niet door, wij bakken ze nu bruin. Deze gezinskoelkast met een bruto-inhoud van 250 liter, waarvan 50 liter diepvries. Slechts 53 cm breed. Nu voorde na zomer-prijs van299^" niet voor §69<~maar slechts Exclusief voorrijd/arbeidskosten BAUKNECHT diepvrieskast Natuurlijk verkoopt Gerard de Lange diep vriezers voor zo'n 400 gulden, kijk maar naar de aanbieding hiernaast, maar niemand verkoopt deze Mercedes onder de voordelige prijs. Bruto inhoud: 200 liter. Van l^lS^normaal bij ons £49<nu voor slechts ZANUSSI diepvrieskist Dit is 'm, een kanjer van een kist voor een zeer klein prijsje. Bruto inhoud: 230 liter. Adviesprijs Z49^normaal bij ons 547^nu voor slechts Amsterdam - Rotterdam* - Den Haag* - Utrecht - Almelo - Amersfoort - Arnhem - Bergen op Zoom - Breda - Delft - Deventer - Dordrecht - Eindhoven - Enschede - Haarlem - Heerlen* - 's-Hertogenbosch - Hilversum* - Leiden* - Nijmegen - Roosendaal - Schiedam* - Tilburg - Zwolle* - •TEVENS KEUKENSTUDIO is elke dag goedkoper en garantie geeft-ie 3 jaar lang.* Koopavond geopauT maandags gesloten.* LEIDEN BreestTaat 122-124 HAARLEM Grote Houtstraat 167 VOOR HET HELE GEZIN Zo n typisch Uffel-sleertje windt u in: Alphen a/d Rijn: Pieter Doeirr.anstraat 20 DelH: Jacob Gerritpromeosde/Burqwai Gouda: Wh^- aal 35-37 Hoogstraat 16-16 Leiden: Breestraat 103-105 Rijswijk: Koopcentrum in de Bogaard Vlaardingen Veerpiem 12 Van links naar rechts: Verlengde suède blouson, die je extra flair geeft. In chocolade, grijs en zwart. Maten 36 t/m 44 159,- Daar past bijvoorbeeld zo'n corduroy broek uitstekend onder Maten 36 t/m 44 59,75 Suède jack met bontkraag. Voor als u van stijl houdt. In chocolade en grijs. Maten 36 t/m 44 139,- Ruitrok. twee-baans met steekzakken. Div. kleurstellingen Maten 36 t/m 44 59,75

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23