Arbiter en Ajax geven Bilbao unieke cadeaus Toch nog kansen voor traag spelend Twente "Ruime zege Barcelona Kortsjnoi slaat terug -StaVast- JEQSQB Amsterdams protest bij UEFA Scorebord I SPORTTOTO z Basketballesje voor Amerikanen: 127-88 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 PAGINA 19 ENSCHEDE (GPD) - Met de we tenschap dat het tegenbezoek aan Manchester City niet bij voorbaat een kansloze onder neming behoeft te zijn, verliet FC Twente opgelucht het sta dion Diekman. Dat de Twen tenaren na gisteravond nog illusies mogen koesteren op een plaats bij de laatste 32 in het toernooi om de UEFA Cup dankte de ploeg aan Hallva Thoresendie zes minuten na de rust deed wat Manchester City in de eerste periode had verzuimd. Die gelijkmaker had voor de formatie van manager Tony Book zelfs verstrekkende ge volgen gekregen wanneer de Enschedeërs in de periode die daarop volgde niet een schromelijk gemis aan koelbloedigheid aan de dag hadden gelegd. In de slotmi nuten kregen Heini Otto en Ab Gritter scoringskansen om van te watertanden, maar zelfs alleen voor doelman Joe Corrigan faalden zij hope loos. Met een overwinning zou FC Twente ook te vorstelijk zijn beloond voor een opvoering waarin Manchester City een duidelijk betere spelopvat ting demonstreerde. Dat mocht dan voornamelijk gel den voor de eerste helft, het surplus aan individuele kwaliteit dat de Britten toen aan de dag legden, bevestigt slechts de theorie dat Man chester City de voornaamste kandidaat is om dit tweege vecht over veertien dagen winnend af te sluiten. De Engelsen demonstreerden in die periode niet alleen een enorme beweeglijkheid en fel heid, maar staken hun oppo nent bovendien voortdurend de loef af in het razendsnel overbruggen van het midden veld. Schril Daarbij vergeleken stak de tra ge manier waarop FC Twente oprukte naar het doel van Joe Corrigan wel uiterst schril af. Op het middenveld was FC Twente ook grotendeels aan gewezen op de impulsen van Frans Thijssen, die voorin echter voortdurend stuitte op een gemis aan beweeglijkheid en scherpte. Aanvallend kwamen de Twentenaren in deze periode dan ook nauwe lijks in het stuk voor. Die situatie verergerde nog toen Dave Watson halverwege deze periode kon profiteren van een misverstand tussen doel man Eddy Pasveer en Ab Gritter, en de centrale verde diger een vrije schop van Asa Hartford schitterend met het hoofd verlengde. Vanaf dat moment sloeg de schrik FC Twente pas goed in de benen. Sublieme scoringskansen voor Roger Palmer (kopbal tegen de lat) en Peter Barnes waren er het directe gevolg van, mede doordat er toen ook herhaaldelijk sprake was van kortsluiting in de Tyoentse verdediging. Herboren ,Jn de rust", sprak Spitz Kohn haderhand, „heb ik de spelers voorgehouden dat ze niets meer te verliezen hadden". Het was ook een herboren FC Twente dat nu de grasmat be trad. Vanaf de eerste minuut legde de ploeg een aanzienlijk grotere slagvaardigheid en agressiviteit an de dag. De luid bejubelde gelijkmaker droeg echter iets fortuinlijks in zich. Op de rand van het strafschopgebied werd Thore sen de doortocht belet door Dave Watson en Paul Futcher. Niels Overweg misleidde ver volgens met zijn overstapje de Engelse defensie, waarop Thoresen de bal via een Engels been achter Joe Corrigan knalde. Fel De gelijkmaker gaf FC Twente de moed nog feller aan te dringenManchester City trok zich steeds verder op de eigen helft terug, teneinde zodoende in elk geval deze gelijke stand te consolideren. Het gevolg daarvan was dat het Twentse aanvalsspel steeds meer aan overtuiging verloor. Pas in de slotminuten richtten de Twen tenaren zich nog eenmaal op, maar toen verzuimden Heini Otto en Ab Gritter de Twentse overlevingskansen wat meer inhoud te geven. i Dord is aanwezig om zijn doelman eventueel assistentie te BILBAO (GPD) - Zelfs het toch als uiterst chauvinistisch bekend staande Spaanse publiek had er de grootste moei te mee om een uniek cadeau van scheidsrechter Walter Horstmann te accepteren. De 43-jarige Westduitser con stateerde gisteravond in het stadion San Marnes bij de stand 1-0 als enige een doelpunt voor Atletico Bilbao toen invaller Juan Carlos Vidal de bal in de 14de minuut van de tweede helft in de richting van het doel van Ajax knal de. De naar schatting 40.000 toeschou wers, een achter het doel van de Nederlanders opgestelde repor ter van de Spaanse radio en alle 22 spelers waren van mening dat het 23-jarige talent uit Bilbao de bal in het zijnet had gedeponeerd. Vidal zelf sloeg na zijn actie de handen voor de ogen, zo teleur gesteld als hij was dat hij zo'n riante mogelijkheid over het hoofd had gezien. Toen Vidal weer terugkeerde in de werke lijkheid stelde hij tot zijn stomme verbazing echter, vast dat Horst mann diens dwaalspoor vervolg de naar de middenstip. Alleen omdat Ajax massaal in de opposi tie ging, wilde Horstmann dan nog wel even overleg plegen met zijn assistent, Ohmsen, en on derwierp hij het net van het door Ajax verdedigde doel nog eens aan een nader onderzoek. Zijn slotconclusie bleef echter 2-0. In de Verenigde Staten waar in sommige stadions op grote schermen achter de doelen be langrijke situaties worden her haald, zou hij onmiddellijk heb ben kunnen constateren dat hij fout zat. Hier niet. „Ik stond vijf meter van het doel toen de num mer 5 van Bilbao (voorst'opper Astrain - red.) op links razend snel een vrije trap nam waarna Vidal de bal vanaf de rand van het strafschopgebied inschoot. Ik heb overleg gepleegd met de grensrechter maar die wist niets. Daarna heb ik het net bekeken maar een gat was er niet te be kennen. Ik kon toen alleen maar een doelpunt geven. Een logische zaak dacht ik zo". De aanhang van de Baskische ploeg, die de realiteit gewoonlijk snel uit het oog pleegt te verlie zen, was echter een heel andere mening toegedaan en begroette de tweede „treffer" nauwelijks met gejuich. Bovendien voorza gen de fans het op zo'n wonder lijke manier benadeelde Ajax na afloop van een klaterend applaus Dat zelfde Ajax heeft zijn papie ren echter danig in waarde zier dalen in de eerste ronde i UEFA-Cuptoernooi dat veertien dagen in De Meer de turn volgt. UEFA-vertegenwoordiger Pierre Junqua, die het protest in ont vangst nam, bevestigde al min of meer dat sombere vermoeden van Harmsen: „De scheidsrech ter heeft alles gedaan, zoals hij dat moest doen. Hij heeft overleg gepleegd met zijn grensrechter en hij heeft bovendien het net nog eens gecontroleerd. Daarna heeft hij weer naar de middenstip gewezen. Correct dacht ik De black-out van Horstmann was overigens niet alleen bepalend voor het ontstaan van de kloof die Ajax en Bilbao na afloop van elkaar scheidde. Al in de tiende minuut had Atletico Bilbao ook al een relatie-geschenk in ont vangst mogen nemen van Ajax dat in de persoon van Wim Meut- stege balverlies leed en vervol gens via Pim van Dord de bal in eigen doel zag tikken. Van Dord ging in de fout, nadat Rojo de bal vanaf de linkervleugel had inge schoten en doelman Piet Schrij vers de bal voor de voeten van Van Dord had geslagen. Trainer Cor Brom: „Wij begonnen redelijk. Als die goal niet was ge vallen dan waren wij het spel rus tig gaan controleren". Die valse start droeg er echter toe bij dat Ajax vrijwel geen moment zich zelf kon worden. Voor het duel had Brom laten weten dat zijn ploeg zich zo min mogelijk zou aanpassen aan de tegenstander. Omdat het plezier in het werk voorop dient te staan wilde Brom niet de creativiteit uit het spel halen door zijn spelers een ver dedigende opdracht mee te ge- In de praktijk was Ajax echter geen schim van de ploeg die PSV za terdagavond met speels gemak opzij zette. Zwakke passes haal den de goede bedoelingen uit het spel van de Amsterdamse forma tie die te veel ruimte liet tussen de linies. Dank zij die speelwijze kon het zoveel beweeglijker Bilbao, dat niet in een vroeg stadium door middenvelders van de te genstander werd afgestopt, Ajax lange tijd onder druk hou den. De Basken (het woord Spanjaard heeft in deze'contreien dezelfde uitwerking als een vloek) wisten met het overwicht echter maar zelden raad. Bilbao miste name lijk een duidelijke visie op dit voetbalduel, eenvoudig omdat de aanhang geen vertragende acties, soms noodzakelijk voor het broodnodige overleg, toe stond. Door die overhaaste manier van werken kwam Bilbao naast het weggevertje van Van Dord vóór rust dan ook niet verder dan een schot van Irureta, die na een een tweetje met tegenvallende Dani (het grootste gedeelte van het duel onzichtbaar gemaakt door de opnieuw op de plaats van Verdiend In de tweede helft hervond Ajax zich enigszins al kreeg Bilbao juist in die periode enkele fraaie kansen (Carlos, Vidal en Rojo), die alleen door toedoen van Schrijvers niet konden worden verzilverd. In zijn nabeschou wing wees trainer Koldo Aguirre van Bilbao dan ook op die moge lijkheden toen hem werd ge vraagd of zijn team de zege niet uitsluitend te danken had gehad aan het tweetal aanbiedingen: „Laat ik vooropstellen dat ik er niet zeker van ben of dat tweede doelpunt van ons inderdaad een doelpunt was. Maar dat neemt allemaal niet weg dat die 2-0-zege verdiend te noemen is. Aguirre bevond zich daarmee op een geheel andere golflengte dan zijn Nederlandse collega. Cor Brom kon weliswaar wat zijn ei UEFA Cup Dukla Praag-Lanerossi Vicenza 1-0. CSKA Sofia-Valencia 2-1, Borussia Mönchengladbach-Sturm Graz 5-1, Arges Pitesti-Panathinaikos Athene 3-0, Atletico Bilbao-Ajax 2-0, Finn Harps-Everton 0-5 (12/9), Jeunesse d'Esch-Lausanne Sports 0-0, Nan- tes-Benfica 0-2, Gijon-AC Torino 3-0, Galatasaray-West Bromwich Albion 1-3, Dynamo Berlin-Rode Ster 5-2, Kuopio Palloseuro-B. 1903 Kopenhagen 2-1, Basel-VFB Stutt gart 2-3, Torpedo Moskou-Molde 4-0, IF Elsborg-RC Stasbourg 2-0, MSV Duisburg-Lech Poznan 5-0, Stan daard Luik-Dundee United 1-0 (12/9), IK Start Kristiansand-Esbjerg BK 0-0, Arsenal-Lokomotiv Leipzig 3-0, Carl Zeiss Jena-Lierse SK 1-0. FC Twente-Manchester City 1-1, Hiber- nian-IFK Norrkóping 3-2, Politech- nica-MTK Boedapest 2-0. AC Milan- Lokomotiv Kosice 1-0, Dynamo Tiflis-AC Napoli 2-0. Hajduk Split- Rapid Wien 2-0, Hertha BSC-Trakia Plovdiv 0-0. gen ploeg betreft alleen maar wij zen op het kansje voor Schoena ker (tien minuten voor tijd met een hoofdwond vervangen door Kaiser) en een afstandsschot van Clarke, maar was van de andere kant bepaald niet geimponeerd geraakt door Bilbao: „Deze ploeg hadden we zeker op afstand ge houden als die scheidsrechter niet zo vreemd had gedaan. We zullen de UEFA aan de hand van tv-beelden en foto's duidelijk moeten maken dat deze scheids rechter er volledig naast heeft ge zeten. De grensrechter zei op een gegeven moment tegen Krol en Schrijvers dat hij niets had ge zien. Zo'n man onttrekt zich toch volledig aan zijn verantwoorde lijkheid. Hij wil er gewoon niets mee te maken hebben. Maar goed, Bilbao is er nog niet. Het heeft zeker geen grootse ploeg. In Amsterdam komen ze ons nog wel tegen" JAN PREENEN Schande Het tamelijk onmachtige Bilbao leek te zeer op weg geholpen door Walter Horstmann wiens interna tionale carrière duidelijk op de tocht is komen te staan. De uit Hildesheim afkomstige Horst mann die op 1 januari van dit jaar zijn entree maakte in het Europe se voetbalgebeuren en tot voor gisteravond slechts èèn Europa- Cupduel had gefloten (Liverpool- Vasas Boedapest), heeft er in ie- der geval in de ogen van voorzit ter Tom Harmsen van Ajax alles aan gedaan om zo snel mogelijk weer buitenspel te worden gezet: „Wat deze man vanavond heeft gepresteerd is een schande. Ik verwacht ook zonder meer dat hij het internationale voetbal nu meteen kan vergeten. Wij hebben een protest ingediend bij de UE FA. Eenvoudig, omdat je dat wel verplicht bent tegenover je spe lers, maar ik geef ons in deze kwestie geen enkele kans. Vol gens de voorschriften is er sprake van een doelpunt als de scheids rechter heeft laten aftrap pen" het DEN HAAG (ANP) - Wat AZ'67 in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup II niet is ge lukt - afstand nemen van de te genstander in de thuiswedstrijd - daar slaagden andere clubs wel in. FC Barcelona bijvoorbeeld had geen enkele moeite met het Rus sische Skakter Donetsk: 3-0. Ferencvaros hield het Zweedse Kalmar er met 2-0 onder. Deze score kwam in de duels PAOK Saloniki (Gri)-Servette Genève; Shamrock Rovers (Ier)-Apoel Nicosia (Cyp) en Frem Kopen hagen (Den)-Nancy (Fra) even eens op de borden. Het Belgische Beveren Waas stuurde het Noordierse Bally- mere met een 3-0 nederlaag huiswaarts, terwijl Fortuna Düsseldorf in Roemenië Univer- sitatea Craiova met 3-4 de baas bleef. Wacker Innsbruck behaalde in Po len tegen Zaglebie Sosonowice eveneens een kleine overwin ning (2-3), wat niet gezegd kon worden van het Oostduitse FC Magdenburg, dat in Reykjavik tegen Valur niet verder wist te komen dan een magere 1-1. In het toernooi om de UEFA-Cup hebben vooral de Westduitse vertegenwoordigers goed in de bus geblazen. Borussia Mön- chengladbach kraakte het Oos tenrijkse Sturm Graz met 5-1 en MSV Duisburg deed het tegen het Poolse Lech Poznan nog be ter, getuige de 5-0 zege, die het in eigen huis wist te behalen. VFB Stuttgart liet in Basel de plaatselijke FC zonder al te veel illusies achter. In de Zwitserse stad wonnen de Duitsers met 2-3. Hertha BSC kwam in Ber lijn tegen het Bulgaarse Plovdiv niet verder dan een doelpunt loos gelijkspel. Benfïca knapte in Nantes de plaatselijke club met 0-2 op, terwijl AC Milan Lokomotiv Kosice met een 1-0 verlies naar Tsjechoslowakije liet afreizen. Valencia verloor in Sofia met 2-1 van CSKA en Gijon, tenslot- Toto 1 2 2_ Fenerbahce-PS V 7 FC Brugge-Wisla Krak x Juventus-Glasg Rang X Nottingham F.-Liverp x Partisan B.-Dynamo Dr x Atletic B.-Ajax X Benfica-N antes x Dynamo B-Rode Ster FC Basel-Vfb Stuttg St Luik-Dundee U. C.Z. Jena-Lierse SK X FC Twente-Manch C. r-vi Hajduk Split-Rapid W voorzon BAGUIO CITY (Reuter) - Uitdager Viktor Kortsjnoi heeft gisteren door een overwinning in de her vatting van de afgebroken 21ste partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken zijn achter stand op wereldkampioen Ana toli Karpov teruggebracht tot twee punten: 2-4. Voor het vero veren of het behouden van de ti tel zijn zes punten nodig. De winst van de 47-jarige uitdager in de hervatting wordt het best gekarakteriseerd door de woor den van Kortsjnoi's hoofdsecon dant Raymond Keene: "Karpov heeft zwak gespeeld. Hij had het ons nog erg moeilijk kunnen ma ken, maar de voortzetting, die hij koos, maakte het een stuk ge makkelijker" De ex-werelkampioen Michael Tal gaf min of meer toe, dat de afge broken stelling op zichzelf al niet houdbaar was voor de met zwart operende wereldkampioen. "We hebben alle mogelijkheden on derzocht om het remise te hou den, maar vergeefs. De vrijpion van Kortsjnoi op de b-lijn was in feite doorslaggevend". Kortsjnoi voerde zijn onder couvert afgegeven zet uit: f2-f4, de door de kenners als beste mogelijk heid aangemerkte zet. Het dwong de titelhouder tot en passant ne men. Even later was weer het ini tiatief aan de zijde van de uitda ger. Met een subtiel pion-zetje op de h-lijn riep hij een reactie bij zijn tegenstander op, die door de Russische begeleiders met ver bijstering en door Kortsjnoi's se condant met vreugde werd ver welkomd. Hoewel het laatste woord bij de analyse nog niet is gevallen, lijkt het er wel op dat Karpov met de opmars van zijn koningspionnen zijn eigen ondergang inluidde. Kortsjnoi voelde het in ieder ge val zo aan. Hij voerde een niet voor de hand liggende, maar ij- zersterke combinatie uit, waarbij hij zijn paard offerde en de titel houder de keus liet tussen het verlies van loper of toren. Geplaatst tegenover de onmoge lijkheid om het promoveren van de b-pion, die al zo'n zet of twintig op de zevende lijn stond, te ver hinderen, zette Karpov zijn klok stil ten teken van opgave. Kortsjnoi maakte het historische moment niet van nabij mee. Hij had even tevoren plaats genomen in een gemakkelijke stoel, terzij de van het toneel en trommelde na zijn winst onmiddellijk zijn secondanten op om samen met hen de strategie van de 22ste par tij van vandaag te bepalen. Kortsjnoi wit, Karpov zwart afgebroken stelling: wit: KG2, TG8, PC5 en pionnen op b7, e3, f2. g3 en h2 zwart KE7, TBI, LE5 en pionnen op e4, f5. g7 en h7. 43. f2-f4 - e4x(3 (e.p.), 44. Kg2xf3 - Ke7- f7.45. Tg8-c8 - Kf7-e7,46. h2-h3 - h7-h5, 47.Tc8-g8 - Ke7-f7,48. Tg8-d8 g7-g5,49. g3-g4 - h4xg4, 50. h3xg4 - Kf7-e7, 51. Td8-g8 - (5xg4 schaak, 52. Kf3xg4 - Ke7- f7, 53. Tg8-c8 - Le5-d6, 54. e3-e4 - Tbl- gl schaak. 55. Kg4-f5 - g5-g4,56. e4-e5 - Tgl-fl schaak. 57. Kf5-e4 - Tfl-el, schaak, 58. Ke4-d5 - Tel-dl schaak. 59 Pc5-d3 - Tdlxd3 schaak. 60. Kd5 -c4 e~ Karpov gaf zich g DE KINDERSCHOEN VAN VAN HAREN OMDAT ZE IN DE GROEI ZIJN. LEIDEN - Met de kracht van een orkaan is Parker Leiden gisteravond over het Amerikaanse Warner Pacific of Portland gewalst. Na uin in drukwekkende demonstratie van kracht door de Leidenaars. hetgeen vooral in het laatste kwartier tot uitdrukking kwam. prijkte er een voor de Amerikanen onthutsende eindstand op het scorebord: 127-88. De Nederlandse kampioen speelde de Amerikanen helemaal kapot. Al in de openingsfase moet Warner Pacific enige lucht hebben gekregen van het naderende onheil. Op volle snelheid spelend had het Leid.se vijftal bestaande uit Plaat. Bartolome, Collins, Bruinsma en Lende, binnen drie minuten een 16-2 voorsprong bereikt. Warner kon pas na een time out op adem komenmaar wist alleen ten koste van grote inspanningen met name in de rebound mee te komen. Bij Leiden zakte het tempo iets en werd er meer aandacht besteed aan het uitspelen van de spelsystemen. Dat die nog niet goed liepen bewees het feit dat Warner onder aanvoering van Mark Wickman terug kon komen tot 38-31. Tot aan de rust konden de Amerikanen hun Nederlandse "landgenoten" bijhouden: 54-45. Het publiek (300 man) klom in de tweede helft op de banken voor de spectaculaire aanvalsgolven van Leiden. Harry Kip maaide bal na bal weg onder de Amerikaanse ring, terwijl de onverwoestbare Plaat zun ploeggenoten van fraaie passes voorzag. Bruinsma wilde nog wel eens een opgelegde kans missen, maar toen Warner zijn heil zocht i n een 1 -3-1 zone verdediging was het afgelopen. 36-15 in zeven minuten Leiden liep uit van 91-73 naar de 127-88 eindstand. Vooral door Plaat, maar niet minder door Collins: 44 punten. HANS JACOBS STAVAST heet die serie schoenen. Speciaal ont wikkeld voor de kindervoet. Samen met het TNO. Een schoen, die rekening houdt met de noodzakelijke extra groei-lengte en de verschil len in breedte. Want geen kindervoet is gelijk. Elke Van Harenzaak meet graag de juiste maat. Om later voetklachten te voorkomen. Pak die extra service! Zeker is zeker. bruin jucht leder stavast molière in breed - middel of smal pas-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19