Ik ben niet van plan om met bekeuringen te gaan strooien VATEN FOSFORZUUR VAN VRACHTAUTO GEVALLEN: VERKEER IN DE KNOOP ALPHENS EERSTE ECHTE PARK-BOSWACHTER: r>r> Schoolbegeleiding in Rijnland naar 5,50 per imvoner Viertal topschakers treedt op in Alphen Wil v.d. Laan favoriet voor zijspantitel DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Park-boswachter" staat met witte letters op een zwart etiket bovenop de mouw van het groene pak, dat J.W.J. Meulenbroek in z'n dagelijks werk in Alphen aan den Rijn draagt. Parkwachter, dat kun je je voorstellen. Maar de benaming "boswachter" voor iemand die Alphen als werkterrein heeft, komt wel wat erg weids voor. Alphens grootste park heet welis waar Bospark, maar dat is toch niet meer dan een niet al te kloek stadspark. "Maai- vergeet niet: als straks het plan "Zegersloot" klaar is, dan ligt er een ruim 200 hectare groot recreatiebos bij de Zegerplas (of: Zandwinplas). En dat is toch een behoorlijke houtopstand", ver dedigt J.J. de Back, adjunct-di recteur van openbare werken, de - officiële benaming van Meulen broek. "Ome Teun" Laatstgenoemde is Alphens eerste park-boswachter in volledige dienst. Twee man zijn aan hem voorgegaan in tijdelijke dienst. De laatste was de vroegere marktmeester Doelant; by de jeugd die hij uit het gemeentelijk groen vandaan probeerde te houden beter bekend als "ome Teun". Dat de gemeente thans tot de aanstelling van een parkwach ter in full-time dienstverband heeft besloten is een gevolg van de verwachte uitbreiding van het Alphense groen met het recrea tiegebied "Zegersloot" rond de Zandwinplas en het buurt- en wijkgroen in de nieuwbouwwijk Ridderveld II. Vernieling Meulenbroek is niet alleen de eer ste parkwachter in volledige dienst, maar ook de eerste park wachter die te boek staat als "on bezoldigd ambtenaar met opspo ringsbevoegdheid". En dat laat ste betekent ondermeer, dat Meulenbroek iemand die zich niet aan de regels houdt op de bon kan slingeren. En ook dat hij een bepaald gevalletje van ver nieling van openbaar groen kan uitzoeken en de schuldigen de kosten van herstel in rekening kan brengen als "wettig en over tuigend" vast staat, dat zij die schuldigen zijn. Dat "wettig en overtuigend" vast stellen doet Meulenbroek, even tueel in samenwerking met de politie. Want hoewel de park wachter in dienst is bij de afde ling plantsoenen van de dienst openbare werken zal er voor wat de opsporingsbevoegdheid be treft regelmatig contact zijn met de Alphense politie. Meulenbroek kan overtreders op de bon slingeren. "Maar ik ben niet van plan om met bekeurin gen te gaan strooien. Ik zie in d? eerste plaats een opvoedendë taak voor mij weggelegd", geeft Meulenbroek te kennen. "Ik ga geen mensen wegsturen uit het groen met alleen een bekeuring. Ik wil ze vooral informeren, wat ze fout hebben gedaan ten op zichte van de natuur. Maar aan optreden als politieman zal ik niet ontkomen bij ergerlijk van dalisme. Dan is het gewoon pret tig dat ik het niet hoef te laten bij een vermanend woord, maar ook een bekeuring kan uitdelen" Meulenbroek ziet zelf "het bevor deren van het juiste gebruik" van het openbaar groen als zijn be langrijkste taak. Zijn superieuren denken er niet anders over. Daarbij zal hij echter niet nalaten om vernielers of, als dat kinderen zijn, de ouders aansprakelijk te stellen voor de geleden schade "Want helaas is het zo, dat de por temonnee één van de meest al- schrikwekkende methoden is, om de mensen te wijzen op het kwalijke van hun gedrag". Die schade, die in feite geleden worden door iedere belastingbe talende Alphenaar, is bij vernie lingen van het groen overigens niet misselijk. Vervanging van een geknakt boompje, dat de naam boompje nauwelijks ver dient, komt al gauw op tweehon derd gulden. Opvoeden Het opvoeden vai juiste gebruik van het openbaar groen. Als het goed is staat Meu lenbroek hierin binnen al te lange tijd niet meer alleen. De afdeling plantsoenen is bezig met het aan trekken van een educatief me dewerker, die via de kleuter- en lagere scholen en vanuit de kin derboerderij de jeugd vertrouwd zal moeten maken met het om gaan met de natuur. En die ook voorlichtingsavonden kan be leggen als park-boswachter Meulenbroek in bepaalde wijken erg vaak blijkt te stuiten op mis bruik van het openbaar groen. Dat misbruik gebeurt overigens vaak ondoordacht. Meulenbroek: "De mensen staan er vaak niet by stil. Zo leggen ze bijvoorbeeld een aanhangwagentje met een ketting vast aan een boom. Kin deren trekken aan het aanhang wagentje en daardoor raakt de bast van de boom beschadigd" Waarmee dan tegelijk een ander fa cet van de taak van Meulenbroek zydelings wordt aangeroerd. De park-boswachter is namelijk de hele dag op weg, belast met de zorg voor het groen. Juist omdat hij met zijn fiets overal komt, zal hij vaak de eerste zijn die consta teert, dat bomen ziek zijp of dat een voor het groen gevaarlijk in sect (de wilgenrups bijvoorbeeld) de kop opsteekt. Eigenlijk ook een taak voor de op zichters van de afdeling plant soenen. "Maar die zijn zo sterk betrokken bij het de voortgang van de dagelijkse werkzaamhe den, dat ze eigenlijk produktie- leiders zijn en daaraan nauwe lijks toekomen", aldus het hoofd van de afdeling plantsoenen, Du Bois. Meulenbroek is onderhand al een tijdje actief in Alphen. De reac- Park-boswachter Meulenbroek merken dat het fietsen en brommen hier minder wordt het enige "bos" dat Alphen momenteel rijk is, het Bospark: Jk kan echt De Alphense brandweer was op de rotonde Gouwsluis (bij de hefbrug) een halfuur doende c daar (van een vrachtauto gevallen) vaten fosforzuur waren opengesprongen. i het wegdek schoon te spuiten, nadat ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Al phense vrachtwagenchauffeur heeft gistermorgen rond half tien een aantal vaten met het onder bepaalde omstandigheden niet ongevaarlijke fosforzuur verlor Het ongeluk gebeurde in Alphenop de route Leiden-Alphen-Utrecht. Het eerste vat tuimelde op het Ha- zeveld van zijn wagen, waar het lek sloeg. Op de rotonde Gouw- sluis verloor de auto nog een aan tal vaten, waarvan er drie open sprongen, waardoor het fosfor zuur dat ondermeer rubber aan tast) op het wegdek terecht kwam De inderhaast gewaarschuwde brandweer heeft de rijbaan zowel op het Hazeveld als Gouwsluis schoon gespoten. De brandweer kon bij dit ongeluk snel optreden. Via de oranje co debordjes op de vrachtauto was men meteen op de hoogte van de met vijf stralen, goed voor 1.500 a 2.000 liter water per minuut). Pas na die verdunning werd het toen onschadelijk geworden mengsel via het riool afgevoerd. De vaten met fosforzuur waren af komstig van Biesterveld en Co., een Alphens bedrijf, dat zich be zig houdt met het opnieuw bruik baar maken van vervuilde che mische oplosmiddelen. Daar naast levert het bedrijf ook tal van chemische stoffen, der fosforzuur. aard van de vervoerde lading en de daartegen te nemen maatre gelen. Fosforzuur, een giftige, sterk bij tende vloeistof, is vooral gevaar lijk bij vrijkomen in afgesloten ruimten. Dan kan het gevaar op leveren voor de slijmvliezen, de huid en ogen en ook voor de lon gen. Het zuur is onbrandbaar, slechts in extreme gevallen (zeer lage temperaturen) ontplofbaar en oplosbaar in water. Dat laatste maakte het optreden van de brandweer vrij gemakke lijk. De riolen werden afgesloten en het zuur werd met duizenden liters water verdund (op de ro tonde werd een halfuur gespoten De konden gistermorgen van de wagen kantelen, omdat een van de zijplanken bleek te zijn gebroken. De juiste toedracht wordt overigens door de politie nog nader onderzocht. Het inci dent veroorzaakte binnen de kortste keren de nodige verkeers opstoppingen. Ontwarring van de verkeersknoop kostte de politie ongeveer anderhalf uur. ties die hij krijgt zijn "heel ver schillend". De positieve reacties komen volgens de park-bos wachter vooral van de ouderen. "Die zeggen als ik iemand aan- hou die door het Bospark fietst, dat het toch wel goed is, dat ik daar iets van zeg. In dat park kan ik nu ook echt wel merken, dat het fietsen en brommen er min der wordt" Contact De eerste ervaringen zijn allemaal nog van dien aard, dat Meulen broek oprecht kan zeggen, dat hij "met'veel plezier in Alphen zit". De uit het bosrijke Apeldoorn af komstige park-boswachter, die de bosbouwschool doorliep, voelt zich hier vooral prima op z'n gemak vanwege het contact met het publiek. "Want ik ben er "de man niet naar om me'af te zonde ren in een bos", zegt hij er zelf JAN UITZETTER NZH-bus en vrachtwagen rijden elkaar klem op Boekeebrug VALKENBURG - Het verkeer tus sen de Hooftstraat en Valken- burgerweg in Valkenburg heeft gisteren zeker een half uur ver traging gehad. Een NZH-bus en een vrachtwagen met oplegger reden elkaar klem op de zoge naamde brug van "Boekee" toen zij beide dachten voorrang te hebben. Beide wagens kwamen klem te zitten waardoor er een lange rij auto's ontstond die hun weg niet meer konden vervolgen. De vrachtwagenchauffeur ver klaarde later dat hij het bordje, waarop stond dat hij voorrang had moeten verlenen, over het hoofd had gezien. Het gevolg was wel dat de politie lange tijd nadat de brug weer vrij was, het verkeer moest regelen. De schade aan de bus en vrachtwagen was gering. RIJNSTREEK - Het ziet er naar uit dat de Schoolbegeleidingsdienst Midden Holland en Rijnstreek eindelijk zekerheid gaat krijgen over het bedrag dat ze volgend jaar heeft te besteden. Op 1 november gaan de gemeenten uit de Goudse regio (vertegen woordigd in het Intergemeente lijk Overlegorgaan Midden Hol land) zich buigen over een voor stel om de gemeentelijke bijdra ge aan de schoolbegeleidings dienst te bepalen op f 5,50 per in woner. De gemeenten uit de Rijnstreek bleken in juni al be reid volgend jaar f 5,50 per inwo ner op tafel te leggen. Nu zowel de gemeenten uit de Goudse regio als de gemeenten uit de Alphense regio het over de hoogte van de gemeentelijke bij drage eens zijn geworden, staat niets een goedkeuring van de be groting van de schoolbegelei dingsdienst meer in de weg. Zekerheid krijgt de schoolbegelei dingsdienst wél, genoegdoening niet. De schoolbegeleidings dienst had immers voor 1979 een begroting ingediend, gebaseerd op een bedrag'van f 6,50 per in- Op dit moment betalen de 31 bij de dienst aangesloten gemeenten nog f2,94 per inwoner. De sprong van dat bedrag naar f 6,50 bleek voor het merendeel van de ge meenten en vooral voor de ge meenten in de Goudse regio, te groot. Hoewel bij de start van de schoolbegeleidingsdienst, vier jaar geleden, al was overeenge komen dat de dienst in 1979 haar werkzaamheden belangrijk zou mogen uitbreiden. Niettemin schortten de Goudse re gio-gemeenten in juni een besluit over de begroting van de school begeleidingsdienst op. De Rijns treekgemeenten keurden de be groting van de schooladvies dienst (gebaseerd op f 6,50 per inwoner) evenmin goed, maar lie ten wel op voorhand weten straks akkoord te zullen gaan met een begroting gebaseerd op f5,50 per Massa-simultaan in "De Aarhof" ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor het luttele bedrag van één gulden kunnen op zaterdag 23 september minimaal 150 schaakliefhebbers hun krachten meten met een internationale grootmeester en drie interna tionale meesters. Het kwartet titelhouders treedt dan op bij het winkelcentrum "De Aarhofen wel vanaf's middags twaalf uur. Dit unieke evenement, georga- niseerd door de Alphense Schaakclub, is onderdeel van een over een aantal weken ge spreid feestprogramma ter ge legenheid van het 50-jarig jubi leum van de Leidse Schaak bond. De start van de jubileum activiteiten bestaat uit een drie tal simultaanséances (op don derdag 21 en op vrijdag 22 sep tember in respectievelijk Lisse en Valkenburg), waarvan die in Alphen het meest spectaculair mag heten. Alleen in Alphen vindt de si- multaanwedstrijd overdag plaats, waardoor o.m. de jeugd ook sterk vertegenwoordigd kan zijn. Bovendien is uitslui tend in Alphen een internatio nale grootmeester gecontrac teerd. Dat desondanks de kos ten van deelneming zo gering zijn, is vooral toe te schrijven aan de bijzondere medewer king en steun van de winke liersvereniging. "De Aarhof' De simultaanséance wordt ge houden in de kantoorflat bij het winkelcentrum "De Aarhof' en wel op de begane grond en de eerste verdieping. Bezoekers, n iet-schakers dus, hebben gra tis toegang. Mede door bemiddeling van prof. dr. M. Eu we, president van de wereldschaakbond, zal in Alphen aanwezig zyn de be faamde internationale groot meester O'Kelly de Galway, woonachtig te Brussel. Deze schaker geniet bekendheid als gewaardeerd schaakpublicist en hoofdarbiter bij diverse gro te evenementen, waaronder de eerste geruchtmakende match tussen Karpov en Kortsjnoi. Bovendien was O'Kelly gerui me tijd wereldkampioen cor respondentieschaak. De Alphense Schaakclub is er begrijpelijk trots op een derge lijke massale sumultaanwed- strijd te kunnen organiseren en geeft hieraan ruime bekend heid. Voor deze gelegenheid zal op de Alphense Jaarmarkt op woensdag 20 september een speciale informatiekraam bij de Alphense brug worden inge richt. Aanmelding is daar reeds mogelijk. Verder kunnen lief hebbers zich, bij voorkeur schriftelijk, opgeven bij de heer A.M. Rutting, Krammer 16, Al phen aan den Rijn (tel. 01720 - 44778). Een laatste mogelijkheid tot deelname is aanmelding in de speelzalen op de dag zelf vanaf 11.00 uur. Om teleurstelling te voorkomen geniet vooraan melding echter de voorkeur. Bij meer dan 150 deelnemers zullen topspelers uit de Leidse regio eveneens als simultaangever optreden. De kosten van deelneming (een gulden) dienen pas aan de zaal te worden betaald. Qm het ge heel een extra aantrekkelijk tin tje te geven, zijn aantrekkelijke prijzen ter beschikking gesteld voor diegenen, die een simul taangever een nederlaag toe brengen. Het gezelschap schaaktoppers bestaat verder uit drie (Neder landse) internationale mees ters: Hans Böhm, kandidaat- grootmeester en wereldrecord houder simultaanschaak, de Rotterdammer Cor van Wijger- Avanti tot accoord met Kronhagen HAZERSWOUDE - Avanti en TSV Kronshagen hebben over eenstemming bereikt over de datum waarop de ontmoeting in het kader van het Jaarbeursste den-toernooi wordt gespeeld. Maandag 2 oktober komt de Duitse ploeg naar Hazerswou- de. Gisteren kwamen de clubs tot een accoord, nadat TSV Krons hagen in een eerder stadium de door Avanti voorgestelde da tum van 10 september had af gewezen in verband met com petitieverplichtingen in eigen land. Intussen is bekend geworden dat TSV Kronshagen behalve de Engelse Jill Hammersley ook Karin Senior, de Ierse nummer een, in de gelederen telt. Voor het duel tegen Avanti wordt de Duitse ploeg gecom pleteerd door de Duitse zusjes Sabine en Suzanne Wentzel. TER AAR - De Korteraarse mo torcoureur Wil van der Laan kan zondag in Helmond voor de tweede maal in successie nationaal crosskampioen in de zijspanklasse worden. Sa men met bakkenist Jaap van Vliet moet Van der Laan dan afrekenen met z'n enig over gebleven concurrent Cor den Biggelaar. In Helmond, de laatste wed strijd .die meetelt voor het kampioenschap, kan Van der Laan de titel normaal ge sproken echter niet ontgaan. Zijn voorsprong op Den Big gelaar is zo groot dat een tweede plaats in een van de twee manches voldoende is voor prolongatie van zijn vo rig jaar ten koste van Ton van Heugten veroverde titel. Alleen pech kan Van der Laan nog van een zege afhouden. En ook dan is het nog de vraag of Den Biggelaar in staat is de twee benodigde HM gen te behalen. AZC MET TWEE PLOEGEN IN BEKEREINDSTRIJD ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC/Unique is met twee ploegen vertegenwoordigd in de eindstrijd van het Sport- fondsentoernooi, dat het ko mende weekeinde wordt voortgezet. In totaal achttien ploegen, verdeeld over zes poules, gaan in de kwartfina les uitmaken wie er overgaan naar de halve eindstrijd van dit toernooi, dat als inzet de nationale beker heeft. Het reserveteam van AZC is het enige niet-standaardteam dat uit de vijf voorrondes is door gedrongen tot de laatste acht tien. De Alphenaren spelen zaterdag in Nijverdal in een poule met Het Ravijn en Plu- vius. Die indeling - de win naar plaatst zich direct en de nummers twee krijgen nog een herkansing voor de halve finales - biedt voor de Alphe naren perspectieven om de laatste acht te bereiken. Het geen een knappe prestatie zou zijn. Het standaardteam van AZC komt zaterdag in Alphen (17.15 uur in De Dillen) in ac tie tegen Neptunus/Amhem en HZPC. De regerende tweevoudige landskampioen is natuurlijk favoriet. De res terende poule-indeling ziet er als volgt uit: Eindhoven: PSV, DZV en Zian/Vitesse. Culemborg Rotterdam. De Rijn en AZPC, Veenendaal: De Meeuwen. VZC/Ritmees- ter en Zwemlust. Warmer- veer: Nereus, Zijl LGB en De Robben. De halve finales zijn gepland voor 23 september (Zaandam) en 24 september (Arnhem). De herkansingsronde vindt woensdag 20 september in Bussum plaats. Uit de halve finales komen vier ploegen in aanmerking voor de eind strijd, die op 1 oktober in Nymegen plaatsvindt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13