ASSAD VANGT BOT Rome jaagt nog op moordenaars Moro Columbiaanse politicus doodgeschoten Hoessein niet naar Camp David NAAST HET NIEUWS Pokkenvirus in Nederland veilig bewaard Onenigheid met Scheel over Sadat Portugees kabinet in problemen Geld voor indianen om grond te kopen Bulgaars schrijver vergiftigd WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 BOGOTA (AP/UPI) - De voormali ge minister van binnenlandse za ken van Columbia, Rafael Pardos Buelvas, is gisteren door twee als militairen verklede mannen doodgeschoten. Het marxistisch-leninistische "Comité voor arbeiderszelfver dediging" heeft later op de dag laten weten, dat het verantwoor delijk was voor de aanslag op de oud-minister. De moordenaars verschaften zich toegang tot het huis van Pardo Buelvas, de leider van de conser vatieve partij, door zich voor te doen als soldaten van het Colum- biaanse leger. "We zijn hier om dr. Pardo Buelvas te beschermen ter uitvoering van de nieuwe veiligheidsmaatrege len van de regering", zeiden ze tegen de vrouw des huizes die opendeed en hen naar de badka mer wees waar haar man zich aan het scheren was. De twee mannen, die uniformen en helmen droegen en geweren bij zich hadden, openden vervolgens het vuur en vluchtten, aldus de politie. De 52-jarige Pardo Buel vas stierf op weg naar het zieken huis. Volgens welingelichte kringen is de moord waarschijnlijk een wraakoefening vanwege het be leid van de vroegere minister van binnenlandse zaken, tijdens de nationale staking voor loonsver-. hoging in september 1977. Veer tien personen kwamen om het le ven als gevolg van het optreden van de politie en het leger. De regering heeft de radio en tele visie opgedragen geen melding te maken van de moordaanslag. Alle omroepstations zijn, sinds vorige week nieuwe veiligheids maatregelen van kracht werden, onder censuur geplaatst. De regering begon onmiddellijk een uitgebreide klopjacht op de moordenaars van Buelvas. Dui zenden militairen en politieagen ten namen posten in de hoofd stad Bogota in, Een onbekend aantal verdachten werd aange houden, terwijl Vuurwapens in beslag werden genomen en voer tuigen doorzocht. De minister van defensie, generaal Camacho Leyva, verklaarde dat de regering elk middel dat tot haar beschikking staat zou ge bruiken "om de daders te vangen en te bestraffen" CAMP DAVID (GPD/ANP) - Witte Huis-woordvoerder Powell heeft op zijn dagelijkse persconferen tie gisteren alle geruchten over een mogelijke deelneming van de Jordaanse koning Hoessein aan het topoverleg weggevaagd. Wel heeft president Sadat per tele foon met koning Hoessein ge sproken, zo deelde Powell mee, "maar ik weet niet eens waar over", voegde hij daar onschuldig aan toe. Het niet-komen van koning Hoes sein maakt een doorbraak in Camp David nog minder waar schijnlijk, omdat voor elke vre desregeling deelneming van Jor danië essentieel is. President Sa- dat kan immers wel voor de be langen van de Palestijnen opko men, maar hun plaats aan de on derhandelingstafel niet overne men. Van het begin af aan heeft hij er daarom bij koning Hoessein op aangedrongen zich bij het Einde van topoverleg nabij? overleg aan te sluiten. Maar ko ning Hoessein van Jordanië neemt sinds het vredesinitiatief van Sadat een afwachtende hou ding aan: hij heeft het vredesini tiatief "moedig" genoemd, maar wil niet meedoen voordat hij zeer harde Israëlische beloften heeft over ontruiming van de hele westelijke Jordaanoever, ont manteling van alle nederzettin gen en Arabische soevereiniteit over Oost-Jeruzalem. Er zijn weer moeilijkheden gerezen bij de besprekingen in Camp Da vid. Maandagavond werd plotse ling een Amerikaans-Egyptische bijeenkomst op ministerieel ni veau uitgesteld. Deze werkbij eenkomst was officieel aange kondigd door de woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell. Israël heeft nieuwe voorstellen ge daan voor een regeling in het Midden-Oosten, zo is gisteren vernomen uit bronnen in Camp David. De Israëlische ideeën, waarvan de inhoud geheim is ge houden, werden besproken op een bijeenkomst van president Carter en president Sadat, aldus deze bronnen. Later op de dag zijn de voorstellen aan de orde gekomen op een ontmoeting tussen Amerikaanse en Egyptische adviseurs. Uit dezelfde bronnen werd verno men dat ook Carter, Sadat en Be gin bijeen zouden komen. De drie mannen zijn slechts driemaal of ficieel bijeengeweest sinds de conferentie in het hermetisch af gesloten Camp David bijna een week geleden begon. De topconferentie schy nt het einde te naderen, maar alle besprekin gen zijn zo strikt geheim gehou den dat er geen aanwijzingen zijn van het uiteindelijke resultaat. Functionarissen hebben slechts zeer spaarzame details van de be sprekingen gegeven en het is niet mogelijk vast te stellen in hoever re er vooruitgang is geboekt. De secretaris-generaal van de Ara bische liga, de Egyptenaar Machmoed Riad, heeft Israël er gisteren van beschuldigd nieuwe agressie tegen de Arabische we reld voor te bereiden. Hij drong er in het licht hiervan bij de Arabi sche landen op aan, hun ruzies bij te leggen en de gelederen te slui ten. Riad sprak op de openingszitting van een congres van de Arabi sche liga, bijeengekomen ter be spreking van de huidige onenig heid onder de Arabische landen onderling en de nadering van de datum waarop het mandaat van de Arabische vredesmacht in Li banon afloopt. "Laat deze vergadering het begin zijn van een nieuw Arabisch tijd perk", zei Riad. Hij pleitte voor een topconferentie van Arabi sche staatshoofden voor het ont werpen van een nieuwe uniforme aanpak. "De onverdraagzaamheid van Is raël neemt per dag toe", zei de secretaris-generaal. "Ondanks het gepraat over vrede is Israël vastbesloten Arabisch gebied te bezetten en de Palestijnen hun rechten te ontzeggen. BONN (GPD) - West-Duitsland en Syrië nemen ten op zichte van de problemen in het Midden-Oosten volko men tegengestelde standpunten in. Dat is tijdens de tweede dag van het staatsbezoek van de Syrische minis ter-president Assad aan de Bondsrepubliek eens te meer duidelijk geworden. Assad ving hiermee bot in zijn toe naderingspoging tot de Bondsrepubliek. Zijn bezoek duurt echter nog een paar dagen. LONDEN/DEN HAAG (GPD) - Nederland is één van de vijf lan den in de wereld die in samen werking met de Werelgezond- heidsorganisatie in Genéve een opslagcentrum voor het gevrees de pokkenvirus bezitten. In het Rijks Instituut voor de Volksge zondheid (RIV) in Bilthoven wordt dit virus bewaard, maar anders dan in Engeland wordt er niet mee geëxperimenteerd. De ze week overleed in Birmingham een medi'sch-fotografe, die be smet was geraakt met het virus. De directeur van het RIV, dr. H. Cohen, meent dat een dergelijk besmettingsgeval in Nederland uitgesloten is. Volgens dr. Cohen zijn alle waar borgen getroffen om versprei ding van het virus, zoals niet al leen in Engeland, maar eerder ook in Moskou met het virus van de Russische griep gebeurde, te gen te gaan. Niemand, aldus dr. Cohen, kan bij de opslagplaats en de personeelsleden van het RIV worden geregeld ingeënt. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid noemde het overlijdensgeval in Birming ham een „onbegrijpelijke uitglij der". De deze week aan pokken overle den 40-jarige Janet Parker, die als medisch-fotografe een etage bo ven de afdeling werkte waar aan de Universiteit van Birmingham proeven werden gedaan met het virus, was in 1971 voor het laatst ingeënt tegen pokken. De woordvoerder van het London Hospital wees er dan ook op dat inenting geen levenslange im muniteit biedt. Hij zei dat laboratoriumpersoneel dat met levend pokkenvirus om gaat, elk jaar tegen pokken wordt ingeënt. Een lijkschouwer in Birmingham heeft inmiddels be sloten dat er geen sectie op het stoffelijk overschot van mevr. Parker mag worden uitgevoerd, omdat het gevaar voor besmet ting te groot is. Het lichaam zal, volgens de Britse wetten, worden gecremeerd in een houten kist met zaagsel waaraan een desin fecterend middel is toege voegd. De Britse minister van gezond heidszaken, David Ennals, heeft een Londense hoogleraar op dracht gegeven uit te zoeken hoe een virus uit het laboratorium in Birmingham kon ontsnappen. Men denkt dat het zich via een luchtkanaal heeft kunnen ver plaatsen. Een dag voor de dood van mevr. Parker, die een maand ziek was geweest, werden 250 anderen ontslagen die voor de zekerheid in quarantaine werden geplaatst. Haar echtgenoot, die zich onder hen bevond, heeft zijn vrouw door zijn isolatie tijdens haar ziekte en sterven niet kunnen be zoeken. Haar moeder bevindt zich met twee anderen nog steeds in klinische afzondering. De 71- jarige vader van mevr. Parker overleed kort na zijn plaatsing in quarantaine aan een hartaanval. De hoogleraar, die aan het hoofd stond van de virus-researchafde ling van de Universiteit van Bir mingham pleegde zelfmoord. De Britten werden overigens giste ren opnieuw gealarmeerd door drie besmettingsgevallen, dit maal tyfus. Op het Russische cruiseschip Litva, dat een week geleden het Britse Tilbury aan deed, bleken drie passagiers met tyfus besmet. Controleurs van de Britse medische dienst, die het schip hadden geinspecteerd om dat er klachten over de hygiëne aan boord waren, hadden het schip vrijgegeven. Toch is er nu met 500 voormalige cruisepassa giers contact opgenomen en heeft de maatschappij die de rei zen boekt de volgende cruise af gezegd. LONDEN INEW YORK - Op het Londense Trafalgar Square hing de Engelse anti-apartheidsbeweging gisteren een lang doek op met vijftig namen van zwarte Zuidafrikanen die in gevangenschap zijn gestor ven. Het was gisteren precies een jaar geleden dat de zwarte leider Steve Biko in een Zuidafrikaanse gevangenis stierf. Andrew Young, ambassadeur van de VS. bij de Verenigde Naties zei gisteren bij de herdenking van de dood van Biko in de VN. dat het wapenembargo van de VN. op Zuid-Afrika een direct gevolg was van het overlijden van Steve Biko. Hij sprak namens zijn land de eis uit dat Zuid-Afrika direct de elf vrienden en familieleden zou vrij laten die een paar dagen geleden in Zuid-Afrika zijn opgepakt door de politie. L)e afgevaardigde van Nigeria bij de VN., Leslie Harriman, drong gisteren in New York aan op meer maatregelen tegen het apartheids bewind in Zuid-Afrika. "Woorden van veroordeling maken nog geen eind aan de apartheidspolitiek" aldus Harriman. Assad legde er tijdens een diner, dat hem was aangeboden door Bondspresident Walter Scheel, nog eens de nadruk op dat hij de Egyptische president Sadat be schouwt als een verrader van de gemeenschappelijke Arabische zaak. De Syrische president deed dat in zulke krachtige bewoor dingen dat Bondspresident Scheel zich tegen de regels van het protocol in, genoodzaakt zag LISSABON (GPD) - „De regering is al bijna gevallen, de debatten zijn alleen nog maar voor de vorm". Dat is de algemene indruk in de wandelgangen van het Por tugese parlement, waar gisteren de tweede dag begon van de dé batten over het regeringspro gramma. Zowel de socialisten als de christen-democraten lijken geneigd elke motie van afkeuring tegen het programma te onder steunen, wat ook de inhoud van de motie zelf zal zijn. De christen democraten hebben zelf een mo tie ingediend, waarin alleen maar staat dat het regeringsprogram ma wordt verworpen, zonder verdere motivering. .,Het gaat het om het principe en niet om de vorm", zei de socialis tische afgevaardigde Manuel Alegre gistermiddag tijdens de debatten. „De regering zal er niet door komen, omdat zij gevormd is buiten de politieke partijen en de volkswil om". Eerder had de christendemocratische leider Freitas do Amaral veel opzien gebaard, door op gelijke wijze de „regering van technocraten" te veroordelen: „Dit soort regerin gen hebben we in Portugal lang genoeg gehad. We weten wat het betekent achter de democrati sche schijn schuilt de werkelijk heid van de dictatuur". Van de kant van de regering is tot nog toe slechts laconiek gerea geerd op zoveel kritiek. „Of de regering blijft of niet, is niet ons probleem", zei de rechterhand van Nob re da Costa, toegevoegd minister Costa Freitas, in de wandelgangen. In het parlement zelf benadrukte hij dat de rege ring alleen als demissionaire re gering een zakenkabinet wil zijn. Andere alternatieven zijn er voorlopig nog niet. Morgen zal er over de verschillende moties van afkeuring worden gestemd. Mo gelijk worden er voor die tijd nog nieuwe alternatieven gevon den. WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp waardoor de Narragansett-indianen in de staat Rhode Island 3,5 miljoen dollar overheidsgeld krijgen om grond terug te ko pen die nu in particuliere handen is. De maatregel, die genomen is in het kader van een regeling tussen vertegenwoordigers van de indianen, Rhode Is land en de federale regering, is bedoeld als compensatie voor grondgebieden die de indianen bijna 100 jaar gele den ten onrechte werden ont- De 3.642 hectare komt bij een evengroot grondgebied dat Rhode Island aan de Narra gansett-indianen heeft over- gedragen. De Narragansetts beweerden dat hun land in 1880 in strijd met een wet uit 1790 door de staat Rhode Island is ontno men. Deze wet wordt zo geïn terpreteerd dat zonder de in stemming van de federale re gering geen grond van india nen kan worden onteigend. Tegenstanders van het voorstel meenden dat aanvaarding een duur precedent zou scheppen, dat misschien de onderhandelingen die gaande zijn tussen indianen en ande re Amerikaanse staten kan beïnvloeden. een tweede keer het woord te vragen om uit te leggen dat de Bezorgd De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft Assad gezegd dat hij zeer bezorgd is over de ont wikkeling in Libanon en in het bijzonder over de strijd tegen de christenen. Assad heeft daarop geantwoord dat de Syrische troepen alleen maar in Libanon zijn om de vrede te herstellen en weggaan zo gauw dat doel is be reikt. Daar zouden, volgens As sad, ook de christenen om heb ben gevraagd. Alle andere ver halen zijn volgens de Syrische president uitsluitend bedoeld om Syrië in een kwaad daglicht te plaatsen. LONDEN (AFP/Reuter) - Een lijk schouwing op het lichaam van de Bulgaarse schrijver Markov, die maandag in een ziekenhuis in Londen is overleden, heeft geen enkele natuurlijke doodsoorzaak aan het licht kunnen brengen. Dit heeft de politie gisteren meege deeld. De 49-jarige Georgi Markov over leed maandag nadat hij vier da gen eerder door een man met een paraplu in het dybeen gestoken was. De politie houdt er rekening mee dat de paraplupunt waarmee Markov is gestoken vergiftigd was. Markov zelf verklaarde vlak voor hij stierf hiervan overtuigd te zijn. De Bulgaarse auteur vluchtte in 1970 uit Bulgarije. Hij was werk zaam bij verschillende radiozen ders, onder meer bij „Radio Vry Europa", die uitzendingen ver zorgt voor de landen van het Oostblok. MOEDER BOKST Mevrouw Lilian Carter, de moeder van president Carter van de Verenigde Staten, houdt een beetje uitdagend de twee boks- handschoenen voor zich uit die zij gisteren kreeg van de oud-we reldkampioen Mohammed Ali. De bokser had erop geschreven: "Aan mevrouw Lilian Carter. Dienst aan anderen is de prijs die uw zoon betaalt voor zijn plaats hier op aarde" WESPENSTEKEN Een 38-jarige landbouwer uit Rennhofen in Beieren is overleden aan de steken van twee wespen. Dokters zijn van mening dat de man een allergie had, aangezien wespensteken doorgaans onge vaarlijk zyn. Een collega van de man was door drie wespen gestoken zonder dat hy er nadelige gevolgen van ondervond. DIAMANT In Siberië is een diamant van 106 karaat gevonden, die de naam krijgt van de Russische schrijver Leo Tolstoi wiens 150ste ge boortedag vorige week werd gevierd. ROKEN Iedere roker in de Bondsrepubliek die voor 18 september zijn slechte gewoonte opgeeft, heeft kans een van de 117 prijzen va riërend van 100 tot 10.000 mark in de wacht te slepen die het Westduitse kankerfonds daarvoor ter beschikking heeft gesteld. Iedere roker die dagelijks meer dan 10 sigaretten, vijf sigaren of vyf pijpen rookt, kan aan de actie meedoen. Wel moet hij dan voor de genoemde datum een briefkaart insturen naar het fonds en daar na minstens een half jaar niet meer roken. ROME (GPD) - De jacht op de ont voerders en moordenaars van Aldo Moro blijft doorgaan, ook nu er vier maanden verlopen zijn sinds zyn lijk werd gevonden in het centrum van Rome. In de af gelopen weken heeft de Italiaan se politie acht schuilplaatsen van de Rode Brigades gevonden, die zeker tijdens de ontvoering nog in vol bedrijf waren. Over hun ligging werd nog geen uitsluitsel gegeven (de politie heeft iets ge leerd van de al te grote openheid die tijdens de ontvoeringsaffaire 'de ontsnapping van een aantal leden van de Rode Brigades mo gelijk maakte), maar het gaat over onopvallende woningen in alle delen van de stad, van de rijkste wijken in en rondom het centrum tot de eenvoudigste arbeiders wijken aan de rand van de stad. Ook de huurders of kopers van de woningen zijn volgens de politie berichten bekend en worden nu in heel Italië gezocht. Over de gebroeders Cosimo en Ses- to Tofani, die in de afgelopen da gen werden gearresteerd wegens „achterhouding van gegevens" is weinig naar buiten doorge drongen. Cosimo werkte in een drukkerij in het hartje van Rome, waar hy getuige zou zijn geweest van „verdachte feiten" in ver band met de ontvoering van Mo ro: hij zou de clichés hebben ge zien van verschillende commu niqués van de rode brigades en gesprekken hebben opgevangen over het lot van de gevangene, over de rode Renault waarin het lijk op 9 mei werd gevonden, en andere omstandigheden die ver band. hielden met de ontvoe ringszaak. Samen met zijn broer Sestö zou hij zich hiermee gewend hebben tot een bekend Romeins advocaat, die er de politie van op de hoogte stelde. Bij ondervraging door de politie zouden de broers hun ver klaringen hebben ingetrokken, waarschijnlijk uit angst voor re presailles. Naar het schijnt, heeft ook hun opsluiting in de Ro meinse gevangenis van Regina Coeli hun tongen niet losser ge maakt. Intussen strekt het onderzoek zich ook uit over de grenzen van Italië. Bij bezoeken aan Egypte en West- Duitsland zouden de Italiaanse onderzoekers tot de overtuiging zyn gekomen dat er aanwijsbare verbindingen bestaan tussen de Italiaanse Rode Brigades, de Westduitse Rote Armee Fraktion en Palestijnse terreurgroepen. Zo zouden bij de overval op Moro in de Via Fani in Rome dezelfde wapens zijn gebruikt als bij de moord op de Westduitse rechter Buback en de ontvoering van de industrieel Hans Martin Schleyer. Zij zouden deel uitma ken van een in Zwitserland ge stolen partij, waarvan de rest werd gevonden door de Egypti sche politie bij de arrestatie van een groep Palestijnse en Europe se terroristen in Cairo. Protestmars tegen sjah PARIJS (DPA/UPI) - Duizenden mensen hebben gisteren in Parijs betoogd tegen het beleid van de sjah van Iran en het harde optre den van de Iraanse veiligheids troepen tegen betogers. De de monstratie was georganiseerd door 16 politieke groeperingen en vakbonden. Volgens de organisatoren namen 45.000 mensen deel aan de beto ging, maar de politie hield het op 6.000. De stoet werd geleid door de secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Georges Marchais. en de leider van de vakbondsfederatie CGT, Georges Seguy.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9