Negen Iranezen moeten land uit SLEtP 'N JAAR GRATIS KANIS GUNNINK KOFFIE IN DE WACHT. V. d. Klaauw wil dialoog met Z-Afrika voortzetten 'Schakel kinderrechter in bij hulp aan jeugd' „Ondernemingsraad moet belangrijkste orgaan binnen bedrijf worden" Man misbruikte en bedroog eenzame vrouwen De Graaf handhaaft plannen kinderbijslag Volgens PvdA DEN HAAG (GPD) - De PvdA ziet het wetsvoorstel tot herziening van de Wet op de ondernemings raden als een stap op weg naar arbeiderszelfbestuur. Uiteinde lijk moet de ondernemingsraad het belangrijkste orgaan binnen een bedrijf worden. Hierbij dient zij de plaats in te nemen die nu nog door de raad van commissa rissen bekleed wordt. Zo zal de OR de dagelijkse leiding van het bedrijfmoeten benoemen en controleren. Zelf dient de raad verantwoording af te leggen aan de werknemers en de samenle ving. Dit betoogde de socialistische woordvoerder Poppe gister avond in de Tweede Kamer tij dens het debat over de nieuwe ondernemingsraadswet. Tenein de het doel te kunnen bereiken, vindt hij dat de OR nu al volledig bij het beleid betrokken moet worden. Naast het recht mee te beslissen over sociale aangele genheden, dient de OR advies uit te kunnen brengen over „alle be- langrijke^ economische, techni sche en organisatorische beslis singen". Het wetsvoorstel, nog afkomstig van het kabinet-Den Uyl en ge wijzigd overgenomen door het kabinet-Van Agt, beperkt vol gens Poppe de door hem nage streefde verzelfstandiging. Toch DEN HAAG (GPD) - Minister C. A. van der Klaauw van buitenlandse zaken (WD) signaleert positieve ontwikkelingen in Zuid-Afrika. „Het is duidelijk dat in Zuid- Afrika zelf een gesprek is ont staan, waarin men zich afvraagt of men daar wel op de goede weg is. De dialoog met dit soort men sen vind ik erg belangrijk", aldus de bewindsman gisteren in een onderhoud met de pers. Van der Klaauw vindt dat deze op vatting niet mag worden gezien als een verandering in het rege ringsbeleid of in strategie. Hij vraagt zich zelfs af „of het een wijziging in tactiek is". De minis ter van buitenlandse zaken ziet een economische boycot van Zuid-Afrika als een allerlaatste middel. „Zolang je nog een kans hebt om kritisch te praten is dat de aangewezen weg. De moge lijkheid van een economische boycot is nog altijd een punt van overleg binnen de EG. Maar kri tisch praten betekent dat je - met het dreigement van economische sancties achter de hand - moet proberen de goede krachten op te wekken en zorgen dat die het sterkste worden". Daarom vindt hij de tijd nog niet rijp voor een economische boycot. De positieve ontwikkelingen in Zuid-Afrika, die de minister zegt te signaleren, specificeert hij niet nader. Hij heeft zijn opinie ge vormd op grond van diplomatie ke berichten „en op grond van wat ik hoor van mensen die te rugkomen uit Zuid-Afrika". Het Comité Zuidelijk-Afrika vraagt zich inmiddels af welke positieve ontwikkelingen de minister meent waar te nemen. Naar de mening van het comité is er bin- nen Zuid-Afrika zelf geen enkele wijziging in het regeringsbeleid opgetreden. „De arrestaties gaan door en de Zuidafrikaanse rege ring streeft nog net als in het ver leden naar handhaving van de apartheid en blijvende achter stelling en discriminatie van de zwarte bevolking". Inmiddels heeft minister Van der Klaauw ook wrevel veroorzaakt in de Tweede-Kamerfractie van het CDA. Naar aanleiding van opmerkingen van de bewinds man over Chili, gemaakt in een interview met het weekblad Vrij Nederland, hebben de kamerle den J. Mommersteeg en W. H. Scholten (CDA) hem schriftelijke vragen gesteld over zijn beleid ten aanzien van Chili. In Vrij Nederland zei Van der Klaauw: „Ach, in welke mate Chili onder Allende democra tisch was, kan je je ook afvragen". De beide kamerleden vragen hem nu of „hij bereid is initiatie ven te ontwikkelen om samen met andere democratische lan den de meest doelmatige middelen te zoeken om het Chi leense regime politiek en finan- cieel-economisch verder te isole ren, teneinde het herstel van de democratie in Chili te bevorde- blijft er volgens hem ook in het gewijzigde voorstel nog een be langrijk aantal pluspunten over tën opzichte van de bestaande wet. Hij noemde speciaal de voorstellen tot uitbreiding van de bevoegdheden van de OR. De PvdA lijkt op deze gronden voor het ingediende wetsvoorstel te kunnen stemmen. Ook de PPR komt om deze redenen tot een positief oordeel. Daarmee steunt een overgrote meerderheid van de Kamer de plannen van het ka binet. Want' ook WD-woord voerder Keja oordeelde uitein delijk positief over het wetsont werp. Vanmiddag, bij de voort zetting van het debat, zal ook het CDA zich hierbij aansluiten. Keja verzette zich juist tegen de wat hij noemde „radicale gedachte van de socialistische arbeiders democratie". Deze vormt volgens hem een bedreiging voor de wel vaart en het welzijn van de arbei dende mens. Vanuit een viertal liberale uitgangspunten komt hij uiteindelijk toch tot aanvaarding van het wetsvoorstel. Hij maakt wél het voorbehoud dat aange nomen amendementen de af spraken van het regeerakkoord tussen WD en CDA niet door kruisen. Hiermee doelt hij op het vorige week gerezen conflict tussen de beide coalitiepartners over de positie van de directeur ten op zichte van de OR. Het ziet er, vol gens politieke kringen in Den Haag, naar uit dat CDA-woord- voerder Van Zeil in het debat van zijn eerder ingenomen standpunt zal terugkeren. Daarmee lijkt vast te staan dat de direceur het recht krijgt aanwezig te zijn bij beslissende OR-vergaderingen, waar het advies voor de latere overlegbijeenkomst wordt opge steld. DEN HAAG (GPD) - De WD en het CDA zijn bereid om zorgvul dige hulpverlening aan weggelo pen mindeijarigen straffeloos te maken, zoals wordt voorgesteld in het initiatief-wetsontwerp van de PvdA'ers Roethof en me vrouw Haas-Berger. De beide re geringspartijen willen het ont werp echter aangevuld zien met een bepaling dat bij de hulpver lening de kinderrechter inge schakeld moet worden. Deze moet de belangen van de betrok ken mindeijarige en diens ouders tegen elkaar afwegen en - indien nodig - een bevel geven om aan de hulpverlening een einde te maken. Het Landelijk Overleg Alternatieve Hulpverlening is fel tegen de voorgestelde amendering van de initiatiefwet. Volgens woord voerder Joop de Smet wordt hiermee een idee van oud-minis ter van justitie mr. Van Agt weer- van stal gehaald. Deze stelde al in augustus 1976 een regeling voor waarbij de kinderrechter het Voorstel van CDA en VVD: recht kreeg om de hulpverlening achteraf te toetsen. De alternatie ve hulpverleners willen hiervan niets weten. Zij vinden dat hun werk hierdoor ernstig bemoei lijkt wordt. De PvdA is éveneens tegen de voorgestelde amende ring en overweegt, als de wijzi ging wordt aangenomen, het ini tiatief-ontwerp in te trekken. Drs. Ed Nijpels, woordvoerder voor de WD in het debat over het erp, zwaar tegen het ontwerp-Van Agt wordt opgeheven door de bepa ling dat de kinderrechter niet by elke melding tot een beschikking moet komen. In de praktijk zal de kinderrechter met de hulpverle ners in zijn arrondissement een bepaalde verhouding moeten opbouwen. Hij zal dan ook slechts in een beperkt aantal ge vallen moeten reageren. Het CDA-WD-voorstel over in schakeling van de kinderrechter noemde Patijn „onzorgvuldig ge formuleerd". Volgens hem lijkt het erop dat men eigenlijk het wetsontwerp niet wil en hoopt dat de Eerste Kamer of de Raad van State de zaak op juridische gronden wel zal afwijzen. „Het is een destructief amendement, dat voor mijn fractie volstrekt on aanvaardbaar is". Bezwaren Het PvdA-kamerlid noemde twee fundamentele bezwaren tegen inschakeling van de kinderrech ter en zijn mogelijkheid om de hulpverlener te bevelen te stop pen met zijn werk. „Dat is een be vel gericht tot de meerderjarige, terwijl het systeem van ons straf recht de kinderrechter taken geeft ten aanzien van minderjari gen en niet ten aanzien van meer derjarigen. In de tweede plaats is er een nog fundamenteler be zwaar Rechters moeten passief zijn. Het is niet hun taak om be velen te geven om een einde te maken aan een bepaalde situatie. Dat is in de eerste plaats te berei ken door een vordering van het Openbaar Ministerie of van de rechter-commissaris. Het gaat er dan uiteindelijk om te doen vast stellen dat er geen zorgvuldige hulpverlening plaats heeft In het initiatief-ontwerp ligt deze taak by de strafrechter. Het amende ment betekent echter dat de kin derrechter de aanzet geeft voor het ongedaan maken van een strafuitsluitingsgrond. Hij komt dan op twee stoelen tegelijk te zit ten", aldus Schelto Patijn. DEN HAAG (GPD) - De negen Iranezen die vorige maand de Iraanse ambassade in Wassenaar voor korte tijd bezet hielden, worden vermoedelijk al vandaag als ongewenste vreemdelingen ons land uitgezet. Staatssecretaris mevr. Haars van justitie besloot gisteren de negen, die in leeftijd variëren van 27 tot 35 jaar, uit te wijzen naar het land waar zij tot de bezetting verbleven. Acht van hen studeren en wonen in West-Duitsland, een in Zweden. Muntenhandelaar slaat van zich af DEN HAAG (ANP) - De 53-jarige muntenhandelaar H. Kattenburg uit Den Haag is gisteren in zijn woning overvallen door de 23-ja- rige losarbeider W.S. uit Gratz in Oostenrijk. De jongeman, die onder het mom zaken te willen doen, was bin nengekomen, bedreigde de mun tenhandelaar met een pistool en eiste geld. Toen hij ten antwoord kreeg dat er geen geld in huis was sloeg hij Kattenburg met het pi stool op zijn hoofd. Deze deed alsof hij bewusteloos viel en sloeg daarop met een telefoonhoorn het pistool uit de handeïi van S. Die ging er vandoor maar werd door de politie aangehouden om dat de handelaar het kenteken van zijn auto had kunnen opne men. Tot gisteravond laat heeft de Oostenrijker niets willen losla ten over zijn motieven tegen de politie. De advocaat van de bezetters, mr W J van Bennekom. zei over vallen te zijn door het besluit van de staatssecretaris. Hij overweegt een kort geding aan te spannen tegen de Staat, om zo uitwijzing te voorkomen. „De zaak heeft een verrassende wending genomen, zei hij. Als de groep vandaag ons land verlaat, zullen zy op 5 okto ber terugkeren voor de behande ling van hun rechtszaak Het besluit van de bewindsvrouw om de studenten uit te wijzen, volgde vrijwel direct op de be slissing van het Gerechtshof in Den Haag om de Iranezen, niet langer in voorarrest te houden. De negen waren in beroep gegaan tegen het voorarrest dat hen was opgelegd in afwachting van de rechtszaak. Het hof stelde hen in het gelijk en concludeerde dat de verdachten geen harde gijze lingsactie beoogden. In zijn uitspraak zei het Gerechts hof wel dat de bezetters de gren zen -van wat toelaatbaar is ver hebben overschreden. Omdat de uiteindelijke straf echter best wel eens korter zou kunnen zijn dan de tijd van het voorarrest, besloot het Hof de negen op vrije voeten te stellen. Het Hof tekent daarbij Aft aan dat voortzetting van soortge lijke acties het risico met zich brengt van aanmerkelijk zwaar dere straffen. In 1974 werd een aantal Iranezen ons land uitgezet na een bezetting van de ambassade. De rechtbank in Den Haag veroordeelde de be- zetters toen tot een boete van honderd gulden of vier dagen hechtenis en een week voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. Dat vonnis werd door de Iraanse regeringsautoriteiten te- licht bevonden en dat leidde tot een korte bovcot van de Neder landse industrie. ROTTERDAM (GPD)-Lichtelijk aangebrand was de slager op de hoek van de Asterstraat in Rotter dam toen hij gisteren tegen slui tingstijd de brandweer onvrijwil lig op bezoek kreeg. Deze was letter lijk met de deur in huis komen val len en had in het voorbijgaan gelijk maar de hele gevel van de slagerij meegenomen. De brandweerauto, die was uitge rukt voor een zolderbrand in een naburige straat, moest in volle vaart uitwijken voor een overste kend kind. De wagen raakte in een slip en reed dwars door de voorge vel de winkel binnen. Het pand, het interieur en de brandweerwagen liepen zware schade op. Niemand werd gewond. De brand werd door collega's geblust. Het ongeval trok grote publieke belangstellingzoals de foto toont. Kamer is voor koppeling huizenpremie aan inkomen DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer heeft zich dinsdag uitgesproken voor een koppeling van de premie op koophuizen aan het inkomen. Een motie hiertoe van de Partij van de Arbeid werd mede onder steund door de WD. Overigens had staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting al toegezegd dat hij in de komende begroting zal aankondigen dat per 1 januari 1979 een wijziging in de premie regeling van kracht wordt. Het CDA steunde om die reden de motie niet. Een motie van de socialisten om de premieverlaging die per 1 juli van kracht is geworden ongedaan te maken, haalde het niet. De eerste jaarlijkse maximale bijdrage van het rijk werd teruggebracht van 4000 naar 3000 gulden. Brokx liet de Kamer in een brief weten dat de verlaging om budgettaire re denen noodzakelijk is. De pre mieverlaging is in de meerjaren ramingen opgenomen en indien de premie ongewijzigd zou zijn gebleven, zou de meerjarenra ming in 1980 met 20 miljoen gul den tot circa 80 miljoen in 1983 zijn overschreden. UTRECHT (ANP) - De? Utrechtse officier van justitie mr. T. van Dijk èiste gisteren een gevangenisstraf van drie jaar tegen de 34-jarige Hagenaar Th. van E., die als "advertentie-bruidegom" in contact kwam met zeker vier jonge vrouwen, die hy een huwe lijk beloofde, financieel plukte, sexueel misbruikte en na een ruzie ruilde voor de volgende. "Hij parasiteerde op de eenzaam heid van zijn slachtoffers", aldus de officier. "Op een walgelijke manier misbruikte hij hun vertrouwen". In de afgelopen jaren adverteerde Van E. vele malen in kranten met de boodschap, dat hy een echtgenote zocht om een einde te maken aan eenzaamheid en verdriet, die waren ontstaat na het verkeersongeluk waarby zijn verloofde om het leven kwam. "Geen avonturiersters", aldus de advertentie. Van E. kreeg mas sa's brieven. "Er zitten hele verdrietige bij", aldus rechtbankpre sident mr. K.S. Bieger. "Myn hart draaide om bij het lezen daar- "Hij loog altijd", aldus twee vrouwen, die op de advertentie van Van E. hadden gereageerd en die gisteren als getuigen voor mr Bieger stonden. "Hij vertelde dat hy de zoon was van de presi dent van de rechtbank in Middelburg, dat hij een prima lopende zaak had, over een bungalow beschikte en binnenkort veel geld zou gaan verdienen". Van E. had daarvoor wel wat geld nodig want zijn bedrijf zat te springen om een financiële injectie. "De dames wisten niet dat zijn bedrijf toen al failliet was", aldus de officier van justitie. "Falliet gegaan omdat de rekeningen van al die huwelijksadvertenties maar niet betaald werden". Een vrouw uit Nieuwkoop zag pas wat Van E. werkelijk wilde, toen hij haar de opdracht gaf in een sexclub te gaan werken. „Toen ik zei, dat ik niet van plan was de hoer te gaan spelen, mishandelde hij me", aldus de vrouw. „Hij sloeg me, en thuis ging hij daarmee door. Ik heb nieuwe sloten op de deuren van mijn huis gezet, maar tot zijn arrestatie lukte het hem toch nog steeds weer bin nen te komen. Ik wilde hem niet meer, maar dat aanvaardde hij niet" Een Utrechts meisje van 22 jaar, dat „uit avontuur 'op de ad verten- Ue van Van E. had gereageerd, onderging hetzelfde lot. „Aanvan kelijk leek hy me wel aardig, maar toen ik bepaalde sexuele geweïd"S mCt me8 WÜdC spelen' dwon8 *Ui me met Van E. zelf. die overigens met geen van de betrokken vrouwen is getrouwd, ontkende alles. „Ik ben uit eenzaamheid gaan adverte ren. Ik heb de vrouwen niet mishandeld, niet misbruikt. Het is een groot complot om mij zwart te maken. Ze zijn jaloers, gaan met elkaar bellen en daarom sta ik nu hier. Iedereen heeft zojuist gehoord dat ik zo'n flink strafblad heb. Ik heb ups en downs in mijn leven gehad, misschien wel meer downs dan ups. Maar ik ben geen misdadiger. Drie jaar is absurd". De officier van justitie vroeg zich tijdens de zitting wel af waarom met name het Utrechtse meisje ook na het ongewilde sexuele spelletje nog langer met Van E. bleef omgaan. „Ik was nieuwsgie rig", aldus het meisje. „Ik wilde weten wat hij van plan was. Daarom heb ik het spelletje meegespeeld Toen ik uiteindelijk ontdekte wat Van E werkelijk was, een oplichter, ben ik naar de politie gestapt". Uitspraak op dinsdag 26 september. DEN HAAG (GPD) - Het sterk af wijzende SER-advies ten aanzien van de kabinetsplannen voor een nieuwe kinderbijslagregeling en De koffïebranders uit Kampen gaan trakteren. Tot veertien oktober '78 kunt u iedere dag een jaar lang gratis Kanis Gunnink koffie in de wacht slepen. Of één van de duizenden troostprijzen. Dus alle reden om even 'n deelname formulier uit de winkel mee te nemen. En niet te vergeten 'n pak Kanis Gunnink koffie. Geurige koffie voor 'n verrassend gunstige prijs. scherpe kritiek vanuit de Eerste Kamer hebben' staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) er voor als nog niet toe bewogen wijzi gingen in de voorstellen aan te brengen. De bewindsman zei dit gisteravond in de Senaat. De Graaf zei in de Eerste Kamer niet meer dan dat de beschou wingen van de SER uiteraard se rieus genomen zullen worden. Dat betekent dat het kabinet vooralsnog zich niet verplicht voelt de bestaande voorstellen te wijzigen. De kritiek van de SER betreft, evenals overigens de kritische opmerking vanuit de Eerste Ka mer, niet de eerste, maar de tweede fase van het kabinets voorstel. De Eerste Kamer giste ren behandelde alleen de eerste fase, die na afloop met algemene stemmen werd aangenomen. Alle woordvoerders liepen echter op de behandeling van de tweede fa se vooruit, waarover pas later in het jaar zal worden gestemd. In de eerste fase wordt de afschaf fing van het stelsel van kinderaf trek gerealiseerd. Deze fiscale re geling wordt vervangen door een extra bedrag boven op de kin derbijslag. De maatregel gaat op 1 oktober van dit jaar in, met te rugwerkende kracht tol 1 juli van dit jaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7