Staatssecretaris Brokx: „Ik zat inderdaad fout PUBLIEK Opknapbeurt watermolen met een jaar vertraagd PAGINA 4 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Over een paar weken gaat een lading (gedroogde) koemest i worden verscheept naar de Bollenstreek. Een "schone" r vanuit Friesland te De Workumse architect Reid heeft deze week uitnodigingen de deur uitgedaan voor deelname aan de traditionele „strontrace", die over een paar weken voor de zesde maal zal plaatsvinden. Hoewel daar lange tijd onzekerheid over bestond zal de race ook dit keer de Warmondse gemeentehaven als keerpunt hebben. De „strontrace" is de populaire benaming voor de vrachtvaart zoals die in Vroeger jaren plaatsvond tussen de Bollenstreek en Fries land. De lading van de onder zeil varende schuiten bestond uit natte koemest, afkomstig uit Friesland en bestemd als kunstmest voor de bloembollenvelden. Deze vorm van vrachtvaart is in de loop der jaren helemaal van het toneel verdwenen. Ten behoeve van de bollenboeren wordt nog wel koemest "geïm porteerd" vanuit Friesland, maar de mest is gedroogd, in korrel vorm en verpakt in plastic zakken. Het vervoer geschiedt (vanuit Friesland) per vrachtauto. De Workumse architect kwam jaren geleden met het idee voorlopig één keer per jaar het vervoer van (gedroogde) koemest weer per boot te regelen en daar een snelheidswedstrijd aan vast te kop pelen. Winnaar is de schipper die zo snel mogelijk de tocht Fries land-Bollenstreek-Friesland voltooit. Als keerpunt werd aan vankelijk gekozen voor de haven in Sassenheim, maar later week men uit naar Warmond omdat daar makkelijker met de schepen is te manoeuvreren. De deelnemers aan deze race hebben zich wel aan een reglement te houden. Zo mogen de vrachtvaarders bijvoorbeeld maar een zeer beperkt aantal uren de scheepsmotor inschakelen om vooruit te komen. Zoveel mogelijk moet men onder zeil zien te varen. De lading koemest die ze op hun heenreis meenemen moet in War mond op de kade worden gelost, waarna het Sassenheimse kunstmeststoffenbedrijf Culterra de zakken ophaalt en in haar bedrijf opslaat. De gedroogde koemest zou anders per vrachtauto naar Sassenheim zijn vervoerd. De meeste deelnemers (het aantal schommelt rond de vijftien) zien de strontrace als een jaarlijks uitje. Voor architect Reid en zijn vrouw (zij maakt de tocht mee) zit er nog een heel andere beteke nis aan vast. "Voor ons is het bepaald geen folkloristisch gebeu ren", zegt de vrouw van de architect, „de race heeft niets met nostalgie te maken. Wat wij er mee willen bereiken i: zich er van bewust worden dat er ook nog een schone r goederenvervoer mogelijk is. Maar al te gemakkelijk houdt men het tegenwoordig op de vrachtauto en niemand lijkt zich druk te maken om de enorme luchtvervuiling die daar het gevolg van is" "Mijn man en ik willen aantonen dat het ook economisch haalbaar is om het vervoer voor een goed deel te verplaatsen van de weg naar het water. Zelfs de werkgelegenheid zal er niet onder hoeven lijden" Het Workumse echtpaar is er van overtuigd dat het vrachtvervoer onder zeil op de lange duur weer op grote schaal zijn intrede zal doen. Om de animo te stimuleren zal daarom de strontrace naai de Bollenstreek een jaarlijks terugkerend geheugensteuntje blij- Het zal nog minstens een jaar faan duren voordat de zes- kantige watermolen in de Hoogeveensepolder in Noordwijkerhout weer in gebruik kan worden geno men. Er was weliswaar op gerekend dat de restauratie dit najaar voltooid zou kun nen worden, maar de Val- kenburgse molenmaker Henk v. d. Vegte, die dit kar wei zou gaan uitvoeren, heeft om gezondheidsrede nen het werk uit handen moeten geven. Ton Nu is zijn collega Verbij uit Hoogmade gevraagd het te doen. Deze ziet echter geen kans ook direct aan de slag te gaan. De restauratie-over dracht houdt wel in dat ook de komende zomer molenaar Bart Cozijn geen rondleidin gen in de molen zal kunnen maken. Aanvankelijk werd het op knappen van de molen ge raamd op ongeveer 30.000 gulden. Inmiddels zijn ech ter zoveel andere manke menten aan het licht geko men dat het bedrag zo zoetjes aan is opgelopen tot een ton. De financiering daarvan is bijna rond, een bank schiet het geld voor. Aan die ton draagt CRM een deel bij, de gemeente Noordwijkerhout heeft toe gezegd te zullen schokken en ook de provincie komt over de brug. Ongeveer 15.000 gulden komt voor rekening van de ingelanden van de Hoogeveensepolder. Op een binnenkort te houden leden vergadering zal daarover worden beslist. Zolang de molen nog niet is gerestau reerd is de polder voor de bemaling aangewezen op een motorpomp. Op een steenworp afstand van de te restaureren molen ligt nog steeds een V-l, één van de vliegende bommen die gedurende de laatste we reldoorlog vanuit het nabij gelegen Keukenhofbos werd afgeschoten. Het doel was Engeland, maar dit exem plaar kwam niet verder dan de Leidsevaart waar hij zich in de wegberm boorde. Het wegdek van de Leidse vaart wordt momenteel van een nieuwe asfaltlaag voor zien. Die laag komt ook over het gedeelte waar zich de restanten van de V-l bevin den. Volgens molenaar Co- zijn lopen de wegenbouwers (en de molen) geen enkel risi co, omdat een onderzoek des tijds van de mijnoprui- mingsdienst aan het licht bracht dat de vliegende bom bij het neerkomen destijds zo uiteen is gereten dat er nu geen enkel ontploffingsge vaar meer bestaat. Dat is volgens Cozijn ook de reden dat men nooit de moeite heeft genomen de diep in de grond zittende restanten van de bom op te diepen. Bart Cozijn voor de zeskantige watermolen in Noordwijkerhout (archieffoto): ook de komende zomer nog geen rondleidingen... DEN HAAG - „Bij die kwestie van de woningwetwoningen zat ik fout. Ik wil dat niet verdoezelen" Deze openhartige bekentenis doet staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting enkele dagen na zijn onzekere optreden in de Tweede Kamer. In een circulaire had Brokx de ge meenten laten weten dat zij voor taan geheel zelfstandig beslissin gen mochten nemen over de ver koop van woningwetwoningen De PvdA en ook het CDA ston den op hun achterste benen; de interpellatie terug x a vakan- Door Fred Klaver tiereis in China, en onder druk van nota bene zijn eigen CDA kwarp de staatssecretaris terug op zijn besluit en kondigde aan dat het rijk toch een controleren de taak blijft behouden en het verkoopbeleid van gemeenten kan toetsen. Hakkelend De interpellatie over de verkoop van woningwetwoningen speel de donderdagmorgen. In de mid dag en de gehele avond ver scheen Brokx wederom voor het parlement toen de terugval in de bouwproduktie ter sprake kwam. Onzekerheid kenmerkte het op treden van de bewindsman. Hij bleef het antwoord op verschil lende vragen schuldig en al hak- kelénd trachtte Brokx overeind te blijven in het aanvalsgeweld van de oppositie. Brokx werd vooral gebrek aan feitenkennis verweten. „Het kan zelfs een voordeel zijn wanneer je niet al te veel tech nisch verstand van de materie hebt. Op volkshuisvesting hoefje niet per se deskundig te zijn. Er zijn meer voorbeelden van staatssecretarissen of ministers die niet op hun vakterrein terecht kwamen". Staatssecretaris Brokx sprak deze woorden toen hij twee maanden op zijn depar tement werkte. Vorige week, na acht maanden volkshuisvesting ervaring, moest Brokx pijnlijk ervaren dat het parlement die deskundigheid in de volkshuis vesting nu wel degelijk eist. Vriend en vijand, gematigde en progressieve pers kwamen don derdag tot een bijna eensluidend oordeel: de bewindsman maakte niet steeds de indruk te weten waarover hij het had. Voor Gerrit Brokx (45) is de stap van de Brabantse statenvergade ring naar het Haagse Binnenhof vermoedelijk te groot geweest, werd - vrij algemeen geconclu deerd. Partijgenoot Cornelissen van het CDA: „Hij maakte een reuze afgematte, vermoeide en onzekere indruk". En onzeker was Brokx. Miljoenen Nederlan ders kregen via het NOS-journaal en de rubriek „Den Haag Van daag" een hakkelende bewinds man in grote problemen te zien. De voorlichtingsdienst van het departement wijst er echter op dat de tv-nieuwsrubrieken de voor Brokx meest ongelukkige momenten uitzonden. „Je krijgt dan een vertekend beeld", aldus een woordvoerder van het minis terie. De staatssecretaris wil niet naar ex cuses zoeken voor zijn minder geslaagd optreden, maar wil toch wel kwijt dat de vermoeienissen van zijn reis naar China hem par ten hebben gespeeld op die be wuste donderdag. „Ik had zestig uur niet geslapen. Ik geef toe dat ik tijdens de debatten in een black-out-toestand ben ge raakt". De op zo'n negatieve wijze in het Staatssecretaires Brokx: „Het is kennelijk niet voldoende de hoofdlijnen te kennen...." geraakte staatssecretaris is zeker geen volslagen nieuw komer in de politiek. Op regio naal niveau heeft Brokx de poli tiek van zeer nabij beleefd. Van 1963 tot 1970 was hij voor de KVP gemeenteraadslid in het Bra bantse Oosterhout. Vóór die tijd werkte Brokx in de rang van ka pitein bij de militaire administra tie. Hij studeerde af (Nederlands recht) te Utrecht. In Oosterhout werd Brokx in 1966 wethouder van financiën, personeelszaken, onderwijs en sport. Vanaf dat jaar was hij tevens lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. In 1970 werd Brokx lid van Gedepu teerde Staten, belast met wegen, verkeer, algemene en juridische zaken. Brokx werd als een van de laatsten genoemd in het rijtje van kans hebbers voor een post van staats secretaris onder premier Van Agt. Zijn naam was overigens ook vier jaar geleden al eens ge noemd tijdens de invulling van posten voor het kabinet-Den Uyl. Brokx werd toen op CRM ge dacht. Jn 1970 werd ik gedeputeerde. Ik dacht op financiën te komen. Dat was min of meer gesneden koek voor me. Ik kreeg echter verkeer en waterstaat. Ik wist er geen bal van. Maar door een goed ambte lijk apparaat achter je te hebben, kun je een hoop opvangen". De rugdekking die Brokx afgelo pen donderdag zo nodig had, bleef achterwege. De topambte naren hadden er van alles aan ge daan om Brokx goed klaar voor de start te krijgen. De handig heidjes van het politieke spel werden nog eens met hem door genomen. „Laat nooit merken dat je iets niet weet, ga niet staan twijfelen en wacht niet seconden lang met het geven van een ant woord. De oppositie ligt op de loer, hadden voorlichters Brokx voorgehouden. „Wij hebben er alles aan gedaan. Maar tijdens het debat vergat hij alles", zegt een ambtenaar die in de directe na bijheid van Brokx vertoeft. Het schelle stemgeluid, gecombi neerd met zijn vaak verbrokkelde zinsopbouw, maakt het optreden van Brokx er niet zekerder op. „Ik verander me echt niet", zei de staatssecretaris kort na zijn ambtsaanvaarding. „Ik weet dat ik een stemgeluid van vele deci bellen heb. Dat zeiden ze in Bra bant ook. Je praat nou eenmaal zoals je praat. Ik heb bewonde ring voor de stenografen die er altijd weer in slagen grammati caal lopende zinnen van mijn toe spraken te maken. Maar ik geloof dat mijn stem ervoor zorgt dat het verhaal aardiger is om aan te ho ren. Ik heb ook geen microfoon nodig als ik een zaal met 300 man moet toespreken. Ik kom overal bovenuit". Oppositie Over de oppositie zegt Brokx: „Het politieke spel is niet per definitie een aangenaam spel. Ook al heb je, zoals ik, enige ervaring. De te genstanders proberen je toch in een gat te trekken". De afgelopen week is Brokx in het gat gevallen. De CDA-volkhuis- vestingsspecialist Cornelissen is ervan overtuigd dat Brokx terug komt en zich zal revancheren. „Het is een vechtersbaas en daar bij een capabele man. Ik weet ze ker dat hij zijn verlies zal incasse- Achteraf bezien", zegt Cornelis sen, „hadden we misschien iets meer voor hern in moeten sprin gen. Maar tijdens het debat maanden geleden over de jaar lijkse huurverhoging, kreeg ik verwijten dat ik de bewindsman zoveel steunde". Cornelissen wijt het zwakke optre den van Brokx voor een deel aan de China-reis van de staatssecre taris. Brokx moest voor het in terpellatiedebat eerder uit China RED BLUFF( Califomië) - De 13-jarige Genua Shepherd uit Amerika heeft een wel héél apart troeteldier: een tarantula. Ze houdt de spin nu al een maand of elf als speelmakkertje. Overigens niet tot bijster genoegen van de rest van de familie. Die zouden zich meer op hun gemak voelen met een hamster of poes m huis.... terugkeren. „De omschakeling was misschien te groot voor hem. De tijdsverschillen hebben hem mogelijk parten gespeeld. Daar naast had hij natuurlijk ook een formidabele tegenstander in de vorm, van Van Dam". „Ik heb Brokx beter gezien, maar hij moet ook de tijd hebben om vooral de technische regelingen, die Van Dam van haver tot gort kent, zich geestelijk eigen te ma ken. Ik vind niet dat al te drama tisch gedaan moet worden. Brokx heeft een goede politieke achtergrond en ik heb het ver trouwen dat hij bij een goede voorbereiding en met goed con tact tussen de kamercommissie voor volkshuisvesting en tussen geestverwanten de volgende keer een stuk sterker zal acteren". „Onverantwoord" Marcel van Dam: „Ik heb niets te gen de persoon Brokx. Maar hij doet als staatssecretaris volstrekt onverantwoorde uitspraken en neemt onverantwoorde beslis singen. Brokx heeft herhaalde lijk getoond moeite te hebben met de materie. Het gevaar is dat ook op lokaal en provinciaal ni- liet beeld gaat ontstaan: die i hoef je niet Brokx ten slotte: „Ik heb wel ge merkt dat tijdens de woning- bouwdebatten meer dan ooit op details wordt ingegaan. Het is kennelijk niet voldoende de hoofdlijnen te kennen. Daarom zal ik zo snel mogelijk ook de de tails me eigen zien te maken. Ik zal me tegen alles proberen te wapenen. Ik hoop in elk geval dat iedereen me serieus blijft nemen en dat dit optreden van donder dag geen blijvend stempel drukt op mijn toekomstig beleid".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4