„Ik voelde me weer als beginnend onderwijzer" „Koppelstein en Boekhorst liggen te geïsoleerd" Winkeliers Botermarkt kiezen voor promenade Bezoekersaantal Leidato is de 40.000 gepasseerd MAVO ZIT TE SPRINGEN OM AMANUENSIS D. Visser geeft les aan internationale klas Duitse staatssecretaris in Leiden WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - Koppelstein en Boekhorst dreigen steriele en geisoleerde woonwijkjes te worden. Tot die constatering komt de Werkgroep Milieu beheer Leiden in een be zwaarschrift tegen het ont- werp-bestemmingsplan Lei den - Haagse Schouw. Vol gens de werkgroep bestaat er tussen de beide wijkjes, die binnen afzienbare tijd ge bouwd zullen worden, nau welijks enige onderlinge sa menhang. Evenmin is dat het geval met de omliggende wij ken, de Hoge en de Lage Mors. Bovendien ontbreekt de aansluiting op de nieuwe woonwijk die te zijner tijd zal verrijzen in de Leeuwenhoek. De werkgroep zegt ook te be treuren dat er in de wijkjes alleen woningen worden ge bouwd. Het geisoleerde ka rakter wordt volgens de werkgroep nog versterkt doordat de ruimte tussen de wijken voor een groot deel in beslag wordt genomen door een onnodig brede Dr. Lely- laan. "In de plannen krijgt de ze weg weliswaar twee smal lere rijbanen dan destijds in de bedoeling lag, maar hij heeft daardoor zeker niet aan zien van een gewone weg door een woonwijk. Het is eerder een stadsautobaan." Een bijdrage aan dat effect leve ren volgens de Leidse werk groep ook de royale groenzo- nes aan weerszijden, die aan de kant van het sportvelden complex bovendien geen en kele functie zullen vervullen. In elk geval niet voor de wijk bewoners: voor Koppelstein is het te ver en de mensen uit Boekhorst moeten eerst een grote weg oversteken. Sprekend over de Dr. Lelylaan constateert de Leidse werk groep dat de weg is ontwor pen op een manier die snel rijden in de hand werkt."Zo- als de weg nu getekend is maakt men snelheden van 80 kilometer en meer mogelijk", aldus de werkgroep, die vindt dat deze kwestie uitgebreid aan de orde moet komem wanneer gedacht wordt aan doortrekking van de weg. Bezwaar heeft de Werkgroep Milieubeheer Leiden ook te gen het feit dat de bouwcapa citeit niet goed benut wordt. "Het is mogelijk om in het ge bied tussen Koppelstein en de Haagse Schouw 80 a 100 woningen extra te bouwen. Dat kan omdat de noodzaak van een zo groot parkeerter rein als waarmee in het plan rekening wordt gehouden, niet is aangetoond. In het sportcomplex", aldus de werkgroep/zijn reeds zeer veel parkeervoorzieningen aanwezig zodat men niet bang hoeft te zijn voor overlast in de wijk." In het bezwaarschrift bepleit de werkgroep ook een andere plaats voor een eventueel in de toekomst te bouwen zwembad voor de Mors. Vol gens de groep zou het bin nenbad- langs de Haagse Schouw gebouwd kunnen worden en het buitenbad tus sen het binnenbad en Kop- pelstein. Een stap in de goede richting wordt genoemd dat er binnen het plan wordt uit gegaan van de bouw van 635 woningen, 185 meer dan er volgens het Volkshuisves tingsplan gebouwd zouden worden. Overigens is er geen sprake van bouwen in grotere dichtheid, maar is één hectare aan het oorspronkelijk te be bouwen gebied is toege voegd. Fietsers mogen er nog wel in twee richtingen rijden LEIDEN - Als burgemeester wethouders besluiten over te nemen wat een tiental Boter marktwinkeliers samen met de gemeenteambtenaren Piret en Aletrino gisteravond na lang dis cussiëren hebbep besloten, dan wordt de Botermarkt een prome nade. Geïnspireerd door pen foto van hoe het vroeger was, had Piret als keuzemogelijkheid een plan ge maakt voor de inrichting van de Botermarkt waarbij de bomen niet direct langs de waterkant staan, maar meer daar het mid den van de straat. Langs de kels komt dan eerst een stoep die tweemaal zo breed is als die er nu ligt. Daarnaast komt een prome nade van ruim zes meter breed waar ook 's morgens tot bijvoor beeld elf uur (net als in de Haar lemmerstraat) bedieningsver- keer kan komen. Dan komen de bomen met daartussen plaats voor straatlantaarns en fiets- klemmen, en tegen het water aan een fietspad van drieënhalve me ter breed. Het staat vast dat er geen ander dan bedienings-ver- keer meer op de Botermarkt komt en dat fietsers er in twee richtingen mogen rijden. De tweede keuzemogelijkheid was er één waarbij de bomen wel langs het water staan, dan een strook voor fietsers en bedie- ningsverkeer en verbrede stoe pen (minimaal vier meter en op bredere weggedeelten zelfs zes meter breed). Het voordeel van dit laatste plan zou zijn dat het een stuk flexibe ler is. Als B en W nog eens moch ten besluiten dat er toch weer verkeer over de marktroute moet komen of in geval de Breestraat niet berijdbaar is, zou dat weinig problemen geven. Bij het voor stel van de promenade maken de bomen doorgaand verkeer on mogelijk. Dit leverde bij de winkeliers nog de nodige twijfels op omdat ze zich onder alle omstandigheden ver zekerd willen weten van bereik baarheid voor hun publiek. Op geworpen werd echter dat die be reikbaarheid veel meer afhangt van het voorhanden zijn van par keergelegenheid (garage) en van de bereikbaarheid van de rest van de marktenroute voor met name busverkeer. Bovendien werd ge- i het werk tijdens de handvaardigheidsles. LEIDEN - Het bezoekersaantal van de Leidato-huishoudshow in de Leidse Groenoordhallen is van middag de 40.000 gepasseerd. De gelukkige zal vanavond om acht uur op het podium worden ge huldigd. Gisteren was het weer flink druk op de beurs. Volgens Jan van Zijp, lid van het Leidato-bestuur pas seerden gisteren 7.883 personen de kassa's, dat bracht het totaal bij de sluiting gisteravond om half elf op 39.588. Door de jury zijn gisteren ook de mooiste, origineelste en ver- koopkrachtigste stands van de Leidato gekozen. Tot mooiste stand van de beurs werd uitge roepen Van der Meer meubelen met Oudshoorn, Haarlemmer straat (serviezen) en Postgiro en Rijkspostspaarbank als tweede en derde. De prijs voor de origineelste stand ging naar de leerlingen van diver se technische scholen uit Leiden die tijdens de beurs een huis bouwen. Tweede werd hier de snoepstand van Cóte d'Or en derde Fitness uit Roelofarends- veen (sauna's, zonnebanken e.d.) In de categorie "verkoopkrachtig- ste stand" ging de overwinning naar de Gouden Sleutels (huis houdelijke artikelen). De tweede plaats was voor Van Looy (ham men e.d.) en de derde voor Broekman Plantenshop. Verder werden er nog drie eervolle ver meldingen toegekend aan res pectievelijk De Winter en De Lange (woninginrichting), Ar- noldus (keukens e.d.) en De Jong (poetsmiddelen). De drie eerste prijs-winnaars kre gen een medaille beschikbaar ge steld door het gemeentebestuur van Leiden en een aardewerk bord met inscriptie. Hoewel de Leidato voor het me rendeel wordt bezet door stand houders die iets willen verkopen, toch zijn er ook enkele stands, die niet direct het "winstoogmerk" voorop hebben staan. Zo probe ren vrijwilligers in de Taptade- stand de bezoekers enthousiast te maken voor een wedstrijd. Het is de bedoeling dat men eigenge maakte instrumenten inlevert bij de stand (nummer 171). Alle vor men en modellen zijn welkom, maar de mensen die tot nu toe iets hebben ingeleverd hielden het bescheiden bij sambaballen of fluitjes. Het instrument mag ge luid geven, maar het hoeft niet. Tot 17 september kunnen de in strumenten worden ingeleverd. Tijdens de Taptade op 3 en 4 no vember in de Groenoordhallen kiest een jury het beste instru ment. Eerste prijs is een reis voor twee personen naar Londen of Parijs. ADVERTENTIE Majorettedag De Stichting Taptade Evene menten Leiden organiseert op zaterdag 4 november in sa menwerking met het Holland Institute Twirling Depart ment een instructiedag voor majorettes. Aan de dag kan worden deelgenomen door ie dere majorette ongeacht bij welke bond of vereniging men is aangesloten. In de Leidse Groenoordhallen zal een aan tal instructeurs en instructri- ces een danstwirl-show leren aan iedere majorette die zich voor 15 oktober opgeeft. Tevens zullen deze instructeurs en instructrices een demon stratie en de modeshow van Amerikaanse kostuums ver zorgen. Alle deelnemers ont vangen aan het eind van deze instructiedag een getuig schrift en een herinnerings vaantje. Voor de instructie dag worden in de Groenoord hallen enkele honderden ma jorettes uit het gehele land verwacht. Voor nadere inlich tingen kan men terecht bij JJ.P. de Knegt, Agaatlaan 231, Leiden, tel. 311165. Talencursussen De Vrouwenbond NVV start op maandag 25 september met een cursus Duits voor begin ners en een cursus Engels voor gevorderden. Ook niet leden zijn welkom. Verder kan men zich ook aanmelden voor de cursus "Vrouwen oriënteren zich op de samenleving". Tele fonische aanmeldingen voor deze cursussen kunnen gebeu ren bij mevrouw Hensing( tel.- 134987) of mevrouw Habra- ken( tel 894626). Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 draait in de maand september films uit de derde wereld. De tweede film in deze cyclus is de Algerijnse film "Le Charbonnier"("De Kolenbrander") van de regis seur Mohamed Bouamari en wordt donderdag vanaf 21 uur vertoond. De film gaat over de strijd van een voor malige verzetsstrijder uit de Algerijnse burgeroorlog, die zijn gezin in leven tracht te houden door de verkoop van zelf gebrande houtskool en van aardewerk, dat zijn vrouw fabriceert. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert donderdagavond 14 sep tember een natuurwandeling in de Pan van Persijn. Begin punt van deze wandeling, die ongeveer anderhalfuur duurt en onder leiding staat van er varen natuurgidsen begint om kwart over zeven bij het marinekamp aan de Wasse- naarseweg in Katwijk. Dag- of jaarkaarten zijn verkrijg baar bij de ingang. Duivensport LPC hield een wedvlucht vanaf Soignies met 217.duiven. De uitslag was: 12,7, J.v Alphen, 3 JRozier, 4 JStaffelen5 ABingeling, 6 P.Koenen, 73, N. de Groot, 8 J.Groenendijk, 10 P.Landesbergen. Ook PV "De Blauwkras" vloog vanaf Soignies. De uitslag was: l N.v.dBlom, 2,8, A.Ouwer- kerk.3,42, P.Gijsman en Zn., 6 J.Franken, 7 G.Tang, 9 F.v.d.Wetering, 10 W.v.d.We- tering. PV De Reisduif vloog met 114 duiven vanaf Soignies. De uitslag was: 1,6,8,10, WKop, 2 K.v.d Berg, 3,4, PMooten, 5,72, CStrik. Hengelsport Viscollege HSV hield een vis wedstrijd in Zaandam. De vangst was goed. De uitslag: 1 K.Laterveer 6500 gr(26 st.), 2 PBlok 5625(36), 3 Laterveer sr. 5450(26), 4 P.Wondergem 4900(38), 5 G. de Bruin 3550(12),6 JBontje 1810(11), 7 J.Leuering 1725(11), 8 PBon tje 1100(6), 9 J.v.d.Linden 900(8), 10 F Boot 760(7) 100 gram 'n Verrukkelijke kombinatie van 'n mals stukje varkens filet met romige crème van tuinkruiden als vulling. Even om en om bakken in de koekepan '2x10 min Afblussen met water en met [5Jüw Keurslager LEIDEN - "De eerste dagen wist ik af en toe niet waar ik aan toe was. Ik voelde me weer als beginnend onderwijzer. Maar nu, na veertien dagen, raken we een beetje aan elkaar ge wend. Ik geloof dat ik hun vertrouwen gekregen heb. Ik ken ook hun namen al" Aan het woord D.Visser, leraar aan de Bedrijfs Technische School voor individueel technisch on derwijs aan de Vondellaan. De heer Visser begeleidt de interna tionale schakelklas die sinds 14 dagen binnen de BTS meedraait. In de klas zitten 14 Marokkanen, 4 Turken en een Chinees. In leef tijd variëren ze van 12 tot en met 17 jaar. De meesten wonen pas korte tijd in ons land. Het zijn jongens die niet of nauwelijks Nederlands spreken en daarom nog niet in een 'normale' klas kunnen meedraaien. De heer K.H. de Bruin, adjunct-di recteur van de Bedrijfs Techni sche School: "We hebben al vier jaar buitenlandse kinderen op school. Die zaten gewoon in de klas. Wel kregen ze extra Neder landse lessen. Dit jaar zijn de eer ste vier Turkse jongens voor hun examen geslaagd. Maar toch was die situatie niet bevredigend. Daarom hebben we vorig jaar bij het ministerie van onderwijs een verzoek ingediend om een scha kelklas te mogen beginnen" In steeds meer grote steden zijn de laatste jaren internationale scha kelklassen opgericht. In Leiden had de Bedrijfs Technische School de primeur, maar inmid dels is ook op de Louise de Colig- ny-scholengemeenschap een klas gestart met 11 leerlingen. Deze week zijn daar nog twee Engelse kinderen bij gekomen. Een derde schakelklas komt er aan op de lhno-school 't Steen- velt. Tot nu toe zijn voor deze klas 4 meisjes aangemeld, maar om te kunnen beginnen zijn 8 meisjes nodig. In de schakelklas kan ie der in Nederland woonachtig buitenlands kind terecht. In en kele klassen zitten zelfs kinderen met een Nederlandse nationali teit, die lange tijd in het buiten land hebben gewoond en onze taal onvoldoende beheersen. Hoe lang de kinderen in een scha kelklas blijven is niet te zeggen. Degenen die al een beetje Ne derlands spreken of in hun ge boorteland al een voortgezette schoolopleiding hebben gevolgd, worden zo snel mogelijk overge plaatst naar een andere klas in de school of zonodig naar een ande re school. Maar in de BTS-klas zitten ook enige jongens die he lemaal nooit een schoolopleiding hebben gehad, onder wie enige analfabeten. De heer Visser probeert hun in de eerste plaats enkele veel gebruik te Nederlandse woordjes en zin netjes te leren. Ook wordt wat aan de algemene ontwikkeling ge daan. Dat Visser hieraan zijn handen meer dan vol heeft zal duidelijk zijn. De kans is groot dat zijn taak binnenkort wordt verlicht, omdat er vergevorderde plannen zijn om een Turkse en een Marokkaanse onderwijsas sistent aan te stellen. Ook heeft de school bij het ministerie ge vraagd om een talenpracticum. LEIDEN - De Westduitse staatssecretaris van "Familie, Jugend und Ge- sundheit", prof. dr. H.G. Wolters, heeft vandaag met enige medewerkers een bezoek gebracht aan het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Publieke Sector van de Leidse universiteit. Hij werd daarbij vergezeld door de staatssecretaris van volksgezondheid, mevrouw Ve der-Smit. Tijdens het werkbezoek hield prof. dr. B.M.S. van Praag een inleiding over het Leidse project Gezondheidszorg-Economie. Hy legde daarbij de nadruk op de toepassingsmogelijkheden van econometrische modellen voor beleidsevaluaties en korte en middellange termijnvoorspellingen op het gebied van de gezondheidszorg. Enkele van deze modellen zjjn door het centrum ontwikkeld en worden nu in samenwerking met het ministerie van volksgezondheid getoetst op hun bruikbaarheid zegd: "Als we een promenade willen, dan een echte en als de gemeente dan over een aantal ja ren mocht besluiten voor verkeer op de Botermarkt, dan is het niet ons pakkie-an, maar dat van die gemeente". Voor wat betreft de bestrating was men het er met de gemeenteamb tenaren over eens dat er in geen geval dezelfde gewassen grintte- gels als in de Haarlemmerstraat moeten komen. Het zullen of ge wone klinkers worden, of ruitbe- strating (vier tegels tegen elkaar met daaromheen klinkers). Een uitgebreidde discussie wera gevoerd over het al dan niet asfal teren van het fietspad. "We waren allemaal zo blij met het asfalt, en nu raken we het weer kwijt". Ale trino wist de meesten er echter van te overtuigen dat met het we ren van doorgaand verkeer de noodzaak van asfaltering ver dwijnt. Het is de bedoeling dat B en W vrij dag een beslissing nemen over de inrichting van de Botermarkt, en dat men dan ruim voor sin terklaas, (de verwachting is 1 no vember) klaar is met het werk. Een mavo-3 klas van de Agnesscholengemeenschap tijdense natuurkundeprakticum. Toen de mulo in 1968 mavo werd. zette deze onderwijs vorm in met een grote achter stand ten opzichte van andere vormen - van voortgezet on derwijs, het havo en het vwo. De mulo werd van overheids wege namelijk minder be deeld omdat het - de naam zegt het al (meer uitgebreid lager onderwijs) - onder het lager onderwijs viel. Met de mammoetwet kwam het onder het voortgezet onderwijs. Be loofd werd dat de voorzienin gen daaraan zouden worden aangepast. Heel langzaam wordt de achterstand nu in gelopen. "Het is natuurlijk een beroerde tijd om in te lopen", zegt rec tor J. van Daatselaar van de Oranje Nassau-mavo. "De vergoeding die we per klas krijgen is nog altijd minder dan die van een havo-klas. Terwijl een mavo-leerling toch echt niet minder kost. Maar je moet ook niet verge ten dat het mavo het grootste gedeelte uitmaakt van het hele voortgezet onderwijs, dus als je de vergoeding verhoogt hakt dat er flink in. Voor het atheneum bijvoorbeeld zou dat veel makkelijker gaan want daarvan zijn er niet zo veel". De achterstand van het mavo blijkt ook uit het ontbreken verband algemeen voortge zet onderwijs) toont in een rapport dat het staatssecreta ris De Jong van onderwijs heeft toegestuurd aan. dat met een beetje goede wil de mavo-amanuensis financieel haalbaar is. Dat amanuenses in het mavo gewenst zijn. net als in het havo en vwo en zoals ook bedoeld werd met de mammoetwet, daarvan was de bewindsman allang over tuigd. Louter om financiële redenen is het er nog niet van gekomen. Het avo-verband vindt het kwalijk dat de staatssecretaris zich er bij voorbaat bij neerlegt dat de ontbrekende fondsen er voor lopig ook niet zullen komen. Ongeveer 1300 amanuenses worden nu aan het mavo ont houden. Voor het voorberei den en geven van practicana- tuurkunde, scheikunde en biologie worden wel rond tweeduizend taakuren be- stemd, dit gaat ten koste van I andere activiteiten die op de J leerlingen zijn gericht. Als de mavo-leerling dezelfde kan sen moet hebben als die van I havo en vwo. heeft de overheid j de plicht de amanuensis voor hel mavo nu integraal in te 'voeren, aldus het avo-ver- j band. "Ik zou het heel erg toejuichen zegt Van Daatselaar van de Uranje Nassau-mavo. "Unze leraren zijn toch al gehandi capt door vaak niet zo goed geoutilleerde ruimtes. En j leraar een keus maken, of de proeven bij schei- of natuur kunde achterwege laten of\ minder aandacht aan de leerlingen en de les kunnen besteden. Vooral als hij meer lessen achter elkaar heeft, en hij moet in die vijf minuten van de wisseling van de klas sen een proefopstelling ma ken, dan laat hij dat wel eens achterwege. Terwijl het juist j Voor een mavo-leerlingdie nu eenmaal wat zwakker is dan zijn havo- en vwo broe der, belangrijk is dat hij kan zien wat er wordt uitgelegd" Een amanuensis zou tijdens de les al de proeven voor de volgende les kunnen klaarzet ten, en tijdens de les assisteren bij het doen van de rpoeven. Rector A. J. L. Tromm van de Agnesscholengemeenschap: Bij ons als scholengemeen schap ligt het iets anderswij hebben wel drie amanuenses, voor het havo en vwo. Dus we kunnen ook wel iets doen uoor de mavo-afdeling, maar dat gaat dan natuurlijk weer ten koste van de andere afdelin gen. Vooral bij scheikunde en natuurkunde is het prakti- kum de laatste jaren een veel belangrijker plaats gaan in- En wij werken met een systeem waarbij de leerlingen in groepjes werken en niet alle maal op hetzelfde moment hetzelfde doen. Als je ze dan zelf proeven laat doen heb je gewoon mensen nodig die naast de docent staan. Vooral op de mavo wordt veel prakti cum gedaan, er moet erg veel materiaal gemaaktworden dat moet onderhouden wor- ivoort. Het lukt nu r het zou beter gaan rder wel, als u jok i stelt hadden. Bovendien '.et eindexamenpro- 1980-1981 het prakticum verplicht. Als die eis definitief is, moet elke school aan het prakticum meedoen. Dan heb je beslist een amanuensis nodig" ADVERTENTIE WAAR STAPPER9 KOMEN UITBLAZEN EN UITBLAZERS OP STAP GAANt Rhijngeesterstraatweg 43 - Oegstgeest Tel. 071-154513-153191 achter R.K Kerk

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3