Kasko boos op B en W Oegstgeest LEIDERDORP PROEFTUIN VOOR WELZUNSBELEID 0=j eidse agenda Goedkope ruimte voor cultuur in Oegstgeest COMMISSIE BUIGT ZICH OVER BESTEMMING VOORMALIGE KANNERSCHOOL Begin volgend jaar rijdt eerste trein over Schiphollijn Rijk experimenteert voor nieuwe wet Bibliotheek bleek duurder Bezwaar zilverfabriek tegen bouw tennishal niet versneld behandeld WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 OEGSTGEEST - "We hebben hier een enorme kans om met mini male kosten de ruimtevoorzie ning voor sociaal-culturele activi teiten in Oegstgeest flink te ver groten, laten we dat dan ook doen!" Zo reageerde het raadslid Kohl- beck (PvdA) gisteravond op een zogenaamd "praatstuk" waarin de gedachte werd geopperd om de voormalige. Kannerschool in de Geversstraat in Oegstgeest be schikbaar te stellen en aan te pas- In gesprekken met groeperingen die in Oegstgeest op dit terrein werkzaam zijn, waren suggesties naar voren gekomen om het ge bouw min of meer te verbouwen. De leden van de commissie fï- 1 culturele zaken kon den, op basis van verbouwings- voorstellen van het college van B en W van gedachten wisselen over drie verschillende moge lijkheden. De raadsleden Steenkamp (WD) en Beckers (PPR) wilden de mo gelijkheid openhouden om in de toekomst behalve de drie organi saties die nu voor gebruik van dit pand in aanmerking komen, (SJJO. K. en O. en de Streekmu- ziekschool) ook anderen hiertoe de gelegenheid te bieden. Voor zitter Van Belle antwoordde dat hem geen aanvragen van andere potentiële gebruikers voor het gebouw hadden bereikt. "Maar de mogelijkheid daartoe blijft na tuurlijk altijd open," zo zei hij. Uit de verkoop van de voormalige Julianaschool aan de Endegees- terstraatweg en de aankoop van dit pand heeft de gemeente als batig saldo een bedrag van 196 duizend gulden overgehouden. Deze som, "maar dit in alle flexi biliteit", benadrukte Van Belle, ligt aan de verbouwingsvoor- stellen voor het gebouw aan de Geversstraat ten grondslag. De alternatieven, die de gemeente als gedachtebepaling hiervoor aandroeg, variëren van een alge hele verbouwing van vier ton tot een beperkte aanpassing, die bij- Problemen na 2'k tonkost. Bij de uitgebreide Uieineil verbouwing is nieuwbouw van een gebouwtje in de achtertuin van het pand inbegrepen. D'66-er Wuisman vond het moeilijk te oordelen over de plannen zo- iang geen concrete prognoses over de gebruiksbehoeften be kend zijn. "Dat blijft een moeilij ke zaak," aldus Van Belle, "de praktijk alleen zal kunnen uitwij zen hoe alles loopt. Bijvoorbeeld of er in de toekomst net zoveel belangstelling is voor de cursus sen, die K. en O. organiseert, als deze organisatie nu verwacht. Maar verandering van de ge- bruiksintensiteit zal dan latere aanpassing vragen," zo zei hij.' WD-er Steenkamp wenste, met de recente extra verhoging van de prijs voor het overdekte zwem bad in gedachten, niet verder te gaan dan een eerste aanpassing van het gebouw met een kleine extra voorziening. Verder maak te hij zich zorgen over de be heersvorm die het gebouw moet krijgen. "Vooral de dagelijkse gang van zaken, zoals het schoonhouden en' de verdeling van de ruimten, zal problemen kunnen opleveren," meende hij. "Omdat de Streekmuziekschool in de toekomst geen gebruik meer zal kunnen maken van de voor malige Julianaschool en gewone klaslokalen voor muzieklessen ongeschikt zijn, heeft deze school een voorkeur voor gebruik van het gebouw in bepaalde ruim ten," aldus Van Belle. "Net zoals K. en O., met haar verschillende cursussen, deze voorkeursbe handeling zal ontvangen." De Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest, die het aan grenzende pand Taberna ge bruikt, kan dan haar gebruik hieraan als eerste aanpassen en heeft dan ook weer voor enige ruimten een prioriteit. "Het zal wel even wennen worden voordat de groeperingen een beetje op elkaar zijn ingespeeld," aldus Van B^lle, "maar we heb ben nu eenmaal niet het geld om voor iedere organisatie een eigen gebouw neer te zetten." Het CDA en de PvdA staan een voorzieningenpakket voor, dat rond drie ton aan kosten met zich meebrengt. De alternatieve nieuwbouw moet gezien het feit dat dit ook een wijziging van het fungerende bestemmingsplan vraagt, dan nog even in de ijskast blijven. WARMOND - De aanleg van de Schipholspoorlijn, die in 1981 in gebruik -moet worden ge nomen, vordert gestaag. De bouw van de nieuwe spoor brug over de Leedehet via duct over de Oranje Nassau- laan en het omstreden viaduct in de Klinkenbergerpolder verloopt volgens schema en het ziet ernaar uit dat in het begin van 1979 twee van de vier sporen gereed zullen zijn. De treinen tussen Haarlem en Leiden gaan dan de twee nieuwe sporen berijden waarna begonnen kan wor den met een gedeeltelijke ver nieuwing van de "oude lijn" en de voltooiing van de drie kunstwerken in Warmond. Voor het beperken van de hinder die de gemeente Warmond van de nieuwe spoorlijn on dervindt, zijn twee werkgroe pen geïnstalleerd. Eén van de werkgroepen houdt zich bezig met het maken van een plan voor groenvoorzieningen die 9le spoorlijn zoveel mogelijk aan het zicht moeten onttrek ken. Ook de geluidshinder tracht men door de aanleg van groen-zönes te verminde- De tweede werkgroep moet zich volledig op het tegengaan van de geluidsoverlast toeleggen Tijdens de "onderhandelin gen" over de aanleg van de Schiphollijn heeft het ministe rievan Verkeer en Waterstaat aan de gemeente Warmond toegezegd alle kosten van de geluidswerende middelen zoals schermen, voor zijn re kening te nemen. De schattin gen voor het benodigde be drag liggen rond de vijf mil joen. Over de manier waarop men de geluidshinder zal bestrijden, moet nog overleg plaatsvin den met de betrokken bewo ners. Het gemeentebestuur weet nog niet wanneer de in spraakprocedure van start gaat. Gemeentesecretaris Zoetemelk hierover: "In dit stadium is het beetje moeilijk om over de zaak te praten om dat een groot aantal mensen zich niet kan voorstellen hoe die spoorlijn er precies uit gaat zien. De betrokken be woners kunnen dus ook niet beoordelen hoeveel last ze er van zullen krijgen en wat voor maatregelen getroffen dienen te worden" Vooruitlopend op een definitief plan voor de bestrijding van de geluidshinder zijn inmid dels de 57 nieuwe woning wetwoningen in Endepoel 2 van een dubbele beglazing De bouw van het viaduct in de Klinkenbergerpolder verloopt volgens schema. Nieuwe woningwetwoningen in Endepoel 2 zijn beglazing voorzien. Tegen de geluidshinder. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp komt straks mis schien in aanmerkii^voor een landelijk bestuurlijk •periment in de welzijnssector. Het rijk wil een aantal gemeenten aan deze proef laten meedoen om te bekij ken of het mogelijk is aan elke gemeente per jaar één bepaald bedrag te geven voor sportzaken, vrijwilligerswerk, bejaardenzorg etc. Kweeklust in Leiden wordt restaurant LEIDEN - De eigenaresse van Ho tel Nieuw Minerva aan de Vrou- wensteeg in Leiden heeft boerde rij Kweeklust aan de Morsweg gekocht. De boerderij zal na een verbouwing een horeca-be- stemming krijgen. De boerderij is eigendom geweesl van de gemeente. Wethouder Waal deelt desgevraagd mee dal hij een horeca-vestiging in de boerderij een goede oplossing vindt omdat er toch iets mee moet gebeuren. In de afgelopen maanden is er wel. sprake van geweest om van de boerderij een kinderboerderij te maken. Wijk- vereniging "Het Muiderslot" heeft ook de wens geuit om de boerderij te bestemmen voor on dermeer club- cn buurthuiswerk en om er de bibliotheek te vesti- gigen die in het Morskwartier moet komen. Een en ander kon echter niet van de grond komen. Ook een openbare inschrijvingsprocedure voor de verkoop van de boerdery is on gelukkig verlopen, aldus de wet houder. Aanvankelijk is de ge meente met geen van de belang stellenden tot een koopovereen komst kunnen komen zodat men zich uiteindelijk tevreden toonl met de bestemming die er nu aan de boerderij gegeven wordt. Dat gebeurt in het kader van een nieuwe wet die op komst is en die alle gemeenten in staat moet gaan stellen zelfstandig hun welzijns beleid uit te stippelen. Het voor deel van een eenmalig bedrag per jaar is dat de gemeente dan zelf kan bepalen welk bedrag waar aan besteed wordt. Wel moet de gemeente verantwoording van de besteding afleggen aan het rijk. Dit hele voornemen valt onder de noemer van het streven naar de centralisatie van de overheid. Deze decentralisatie betreft voorlopig alleen de welzijnssec tor. De onderwijscommissie in Leider dorp besloot gisteravond de voorlopige aanmelding voor dit nu nog bestuurlijke experiment, door te laten gaan. Ook de Lei- Voorschoten: in 1977 twee miljoen aan brandschade VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense brandweer werd het afge lopen jaar 28 keer gealarmeerd. Het ging daarbij om twee uit slaande branden, elf binnen branden, zes autobranden, zeven vuilhoopbranden en twee hulp verleningen. De totale schade van deze branden bedroeg 2.122.500 gulden. Deze werd voor het grootste deel veroorzaakt door de brand aan de Rouwkooplaan op 30 september. Hierbij werd voor 2.100.000 gul den schade aangericht. De brandweer in Voorschoten ver gelijkt deze cijfers van het jaar verslag over 1977 ook met de ge gevens over 1976. Dat jaar moest de brandweer 23 maal uitrukken. De totale schade ten gevolge van branden bedroeg in 1976 76.900 gulden. derdorpse commissie voor wel standsaangelegenheden moet zich er nog over uitspreken. En speciaal ingestelde landelijke stuurgroep zal de voorlopige aanmeldingen van alle gemeen ten in Nederland verzamelen. Vervolgens worden daaruit een tiental "proefgebieden" gekozen om te kijken of het nieuwe wel- zijnsplan kans van slagen heeft. De stuurgroep zal gedurende vier jaar het experiment voor de de centralisatie begeleiden. De opgedane ervaringen zullen worden verwerkt in een advies dat de stuurgroep het kabinet te zijner tijd zal aanbieden. VOORSCHOTEN - De openbare bibliotheek Voorschoten heeft in 1977 meer gekost dan oorspron kelijk werd verwacht. Op de ge meentelijke begroting voor 1977 stond de bibliotheek genoteerd voor een bedrag van 204.365 gul den. De gemeente moet echter ongeveer 25.000 gulden meer bij dragen. Dit verschil komt onder andere doordat met het opmaken van de begroting geen rekening kon worden gehouden met sala risverhogingen. Maar ook het aantal ingeschreven lezers is dat jaar teruggelopen. Dat is trou wens een landelijke tendens. Behalve de gemeente draagt ook het rijk bij in de kosten van een bibliotheek. Zo werd in 1977 85% van de personeelskosten door het rijk betaald. In 1977 zal het rijk de personeelskosten volledig voor zijn rekening nemen. Daarnaast betaalt het rijk nog 5 van de overige kosten. Verwacht wordt, dat gemeente en rijk samen in 1979 513.283 gulden voor de Voorschotense bibliotheek op ta fel moeten leggen. De gemeenteraad van Leiderdorp moet echter nog beslissen of de definitieve aanmelding, die vóór november bij de stuurgroep bin nen moet zijn, kan doorgaan. Het rijk stelt de aangewezen proefge bieden weliswaar een jaarlijkse bijdrage van 50.000 gulden in het vooruitzicht om het experiment daarmee te steunen. Maar mee doen betekent - afgezien van de bijkomende kosten - extra werk voor het ambtenarenkorps van Leiderdorp, terwijl er nu al spra ke is van een onderbezetting bij diverse afdelingen in het ge meentehuis. Het is voor de gemeente Leider dorp nu echter eerst afwachten of zij wordt uitverkoren om als proefgebied te mogen meewer ken aan de nieuwe opzet om tot een zelfstandiger welzijnsbeleid te komen, Fusie Rabobanken leverde 20 procent meer spaarders op ZOETERWOUDE - De vorig jaar gerealiseerde fusie tussen de Ra bobanken uit Zoeterwoude en Stompwijk heeft tot gevolg ge had dat de spaargelden met 20,6 procent toenamen en de leningen met 17 procent. Het winstsaldo over 1977 bedraagt 147.928 gul den, dat is ruim 2000 gulden meer dan het jaar daarvoor. Een en ander werd gisteravond meegedeeld door het bestuurslid Sies van de Rabobank in Zoeter woude tijdens een Algemene vergadering. Hij liet weten dat er in 1977 537 vakantiereizen waren verkocht. Na dit overzicht van de cijfers hield de heer Volriet, di recteur van het accountantskan toor van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw een in leiding over de Wet Investerings rekening en over subsidierege lingen Volgens de voorzitter van de afde ling, Y.A.J. Krol, die dit uit deze krant moest vernemen, heeft KASKO eerder bij de gemeente Oegstgeest een verzoek inge diend om aan de vereniging grond uit te geven voor woning bouw in de premiekoopsector in Haaswijk. Op 17 april j.l. kreeg de vereniging te horen dat zij 'te ge legener tijd nader bericht zou ontvangen'. 'Dat wij dit nadere bericht uit de krant moeten ver nemen vinden wij bijzonder triest", aldus voorzitter Krol. De heer Krol wijst in zijn brief op een uitspraak van een woord voerder van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten dat de toe komstige bewoners inspraak zullen krijgen over de vorm van hun woonwijk. Bij de eerste wijk zou dit echter onmogelijk zijn. "Het Bouwfonds heeft al vaak een inspraakprocedure gehou den en zij neemt gewoon ene be paald gemiddelde van de gege vens die zij toch al in huis heeft' aldus de heer Krol, daarbij de woordvoerder van het Bouw fonds citerend. De voorzitter van KASKO schrijft in zijn brief aan B en W dat het Bouwfonds in Leusden en Hoe velaken er met inspraak van de bewoners niet in is geslaagd wo ningen onder de premiegrens te DEN HAAG/VOORSCHOTEN De Nederlandse Edelmetaal Bedrij ven Van Kempen, Begeer en Voss B.V. heeft bezwaar tegen de tennishal met vier banen, die me vrouw S. Begeer aan de Benve- nutolaan wil realiseren. Mevrouw Begeer heeft hiervoor een ver gunning; het b'edrijf waar haar broer mede-directeur van is, heeft daartegen tevergeefs bij de gemeente Voorschoten geprotes teerd. De tennishal zou slechts op vijf me ter afstand van een woning van de Edelmetaal Bedrijven verrij zen, waardoor de lichtinval via een raam aan de zijkant ontoe laatbaar zou afnemen. Na het vruchteloze bezwaar bij de gemeente is de B.V. in beroep ge gaan bij de Raad van State waar enige tijd later aan de afdeling rechtspraak werd verzocht dit beroep versneld te behandelen. Zo zou kunnen worden voorko men dat de tennishal al geheel of gedeeltelijk tot stand komt voor dat een beslissing is genomen over dit beroep. Het verzoek tot versnelde behan deling is inmiddels door de Raad van State afgewezen. Op formele gronden: Van Kempen, Begeer en Voss B.V. had tegelijk met het beroepschrift tegen de bouw van de tennishal het verzoek tot ver snelde behandeling moeten in dienen en niet, zoals nu is ge beurd, vier dagen later. Dat is in strijd met de wet. Eerste paal voor school in Voorhof LEIDERDORP - Wet houder Verdier zal op 6 oktober om half vier, samen met een leer ling van het protestants-christe lijk onderwijs uit Leiderdorp, de eerste paal slaan voor de nieuwe school in de wijk Voorhof. De school die de "Regenboog" gaat heten, wordt aansluitend ge bouwd naast het bestaande scholencomplex. Woensdag Kennedylaan 11. Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, van 14-17 uur en 21-24 uur. Troef, Noordeinde 2a, "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Noordeinde 2a, vergadering LJ A. 20 uur. 't Trefpunt, Warmond, kinderkleding- beurs, 13.30-16.30 uur. Scheppingskerk, Leiderdorp, avond over het Leger des Heils, 20 uur. Ge meentehuis Oegstgeest, cie. onderwijs en maatschappelijk aangelegenheden, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, schoolraad 20 uur. Donderdag Na gunning premiekoophuizen aan Bouwfonds Ned. Gemeenten OEGSTGEEST - De afdeling Leiden e.o. van de landelijke bouwvereniging KASKO heeft een boze brief geschreven aan B en W van Oegstgeest, waarin zij er haar teleurstel ling over uitspreekt dat het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten het hele aandeel premiekoopwoningen van de eerste fase in de nieuwe Haaswijk toebedeeld heeft ge kregen. realiseren. Bouwfonds heeft KASKO, aldus de heer Krol, wel premiekoopwoningen met in spraak van de bewoners kunnen bouwen in Purmerend en Alme- re-Haven. In zijn brief vraagt de heer Krol zich af hoe de toekomstige bewoners van de premiekoopwoningen in Haaswijk invloed kunnen uitoe fenen. 'Als zij door Bouwfonds pas in een later stadium worden betrokken in het plan bestaat het risico dat de bewoners beslissin gen ten aanzien van hun wonin gen moeten nemen onder tijd druk, wat tot gevolg kan hebben dat de woningen door ondeskun digheid van de bewoners niet die vorm krijgen die de bewoners zich hadden gewenst, aldus de voorzitter van KASKO. Hij wijst erop dat de bewoners bij KASKO van meet af aan bij het project betrokken zijn. "Zij zijn bij KASKO opdrachtgever", al dus de heer Krol. De heer Krol wijst er ten slotte op dat het grote gevaar bestaat dal Bouwfonds straks confectiehui- zen in een confectieomgeving gaat bouwen. Dit omdat, zoals gezegd, voor de woonwensen van toekomstige bewoners een ge middelde wordt genoemn van gegevens die zij toch al in huis heeft. Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Nëd. Invalidenweg, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 u Leidse Schouwburg, optreden van Rathna Budhaya, cultureel ensemble uit Indonesië, 20.15 uur. Vrijetijdscentrum, filmhuis: "Les char- bonnier", 21 uur. Terweepark 2, thema-avond FIOM, 20 Gemeentehuis Leiderdorp, markt-be- heerscie., 14.30 uur; cie. financiën, belas ting en planning, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer, 19.30 uur. Lindehoeve, Voorschoten, variété avond, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. alge mene zaken, 20 uur. Apotheken De avond-, nachts en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 september door Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, Leiden, tel. 123553 en apo theek Van Breest Smallenburg, Loeve- stein 6. tel. 890000. Indien het na s avonds 11 uur niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444 ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: dinsdag- en donderdagavond 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: Q71-144941 toestel 219 Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2