Weinig publiek bij traditionele paardenmarkt Acties helpen nietwe zijn DIERENAMBULANCE IS ER IN ALPHEN: NU NOG ASIEL... IN VALKENBURG Dorpsraad na dodelijk ongeval bij zandtransport via Kaag wat te hoog gegrepen was. De Al- phenaren bleken ook niet erg be reid geld te stoppen in zaken die nog zo weinig tastbaar waren. "Je zou kunnen zeggen dat we an derhalf jaar op non-actief hebben gestaan", aldus De Graaf. Vangstok Daar is dan nu abrupt verandering in gekomen. "Rijnstreek Actief' zorgde ervoor dat er wel iets tast baars kwam en schafte zich voor 18.000 (Rij-instructeur De Graaf: "De financiële risico's neem ik") een splinternieuwe ambulance aan. Met behulp van het bedrijfsleven kon de wagen worden ingericht en aangepast. Alphense bedrijven zorgden er voor dat er een brancard kwam en een speciaal wagentje waar mee dieren kunnen worden ver voerd, dat de auto werd voorzien van een zwaailichtinstallatie en zorgde voor een jaarlijks gratis af te nemen hoeveelheid benzine. Dat wil overigens niet zeggen dat alles wat benodigd is er ook is. Op het verlanglijstje van de dieren- hulpdienst staan verder nog: een zuurstofkoffer, verbandmate rialen, een verdovingspistool, een vangstok, dekens, honden- riemen en een uitschuifbare lad der om in nood geraakte dieren uit bomen of andere hoge obsta kels te kunnen halen. "Rijnstreek Actief' is ervan over tuigd dat er behoefte is aan een dierenhulpdienst. Voordat de ambulance werd aangeschaft werd eerst het licht opgestoken in buurgemeente Leiden en bo vendien werd er geïnformeerd in Den Haag. De ervaringen daar brachten de Alphenaren tot de overtuiging dat er ook in de Al phense regio behoefte zou zijn aan een dierenhulpdienst. Een dierenhulpdienst die, zeker de eerste tijd, volledig op vrijwilli gers gaat draaien. De eerste vrij willigers en -sters hebben zich al aangediend om pro deo (part-ti me) plaats te nemen achter het stuur van de dierenambulance. Bewijzen Daarnaast kan "Rijnstreek Actief' nog veel hulp gebruiken bij het ophalen'van lompen en oud pa pier. De opbrengsten daarvan moeten een financiële basis vor men, waardoor de ambulance kan blyven rijden. Op wat lange re termijn echter kan het ge meentebestuur zeker een aan vraag om subsidie verwachten, "maar eerst willen we ons zelf op deze manier bewijzen", legt Rijnstreek Actief-voorzitter De Graaf uit. Op de langere duur zal het echter niet meer haalbaar zijn om hele maal op vrijwilligers te draaien. De Graaf heeft intussen al bere kend dat de exploitatie van de ambulance en het hebben van een vaste (betaalde) bemanning jaarlijks 125.000 tot 130.000 zal gaan kosten. Direct echty voegt dc Alphenaar daar aan toe dat Rijnstreek Actief niet uit is op winstbejag. "De dierenliefde staat voorop". Eventueel toch gemaakte winsten zullen op een aparte rekening worden gezet. Want, zoals gezegd, het hoofd doel van Rijnstreek Actief blijft nog altijd het stichten van een ei gen asiel. Voorlopig heeft "Rijnstreek Ac tief' de handen meer dan vol aan de organisatie van de dieren hulpdienst. In de volle overtui ging dat die dienst een succes zal worden. Een enthousiaste De Graaf: "Binnen een jaar rijden er drie auto's Op de vraag of de organisatie van zo'n groots opgezette dienst de stichting niet boven het hoofd zal groeien, antwoordt de Alphense rij-instructeur nuchter "Ik ben nu 37. Ik zie mezelf echt niet tot mijn 65ste in een lesauto zitten. En als die stichting dan eenmaal goed draait zullen er ook perso nen nodig zijn die leiding ge- De tanden worden "geteld".. Burgemeester Van 't Wout zei on der meer in zijn openingstoe spraak graag medewerking tc verlenen aan een traditie die eeuwenoud is. "Als de markt weggaat," zo zei hij, "schiet er ie der jaar opnieuw een brok in mijn keel." WIELRENNEN - Jos Schipper was de beste Nederlander in de Ker- miskoers in het Belgische Des- selgem over 135 kilometer Schipper eindigde als negende met een achterstand van ander halve minuut op de Belgische winnaar Willem Peeters, die zijn elfde overwinning van het sei zoen behaalde. ATLETIEK - Het multi-miljoe- nenplan om tot profatletiek te komen met "oliedollars" uit Du bai zal niet worden verwezenlijkt. Dit vanwege de geringe interesse van de topatleten in de wereld. In plaats van de profatletiek werd een fonds gesticht met een be drag van zo'n 830.000 gulden tot steun van de amateur-atletiek in de wereld. ALPHEN AAN DEN RIJN - "We hebben met opzet eerst dat ding voor de deur gezet, zodat iedereen weet: Alphen heeft zijn dierenambulance. Als we er nu iets voor ge ven, weten we waar het naar toe gaat". Voor Alphenaar A.P. de Graaf heeft er nooit enige twijfel over bestaan dat de activiteiten van "zijn" "Rijnstreek Actief' daadwerke lijk iets op zouden leveren. Al is het hoofddoel, een eigen asiel voor Alphen en omstreken nog niet bereikt, op 1 oktober gaat er in de Alphense regio een dieren hulpdienst draaien. Een dieren hulpdienst, die is uitgerust met een gloednieuwe dierenambu lance, compleet met brancard, zwaailichtinstallatie en andere hulpmiddelen. Waarmee het driemansbestuur van de stich ting "Rijnstreek Actief' wil be wijzen, dat de ambitieuze plan nen van de stichting levensvat baarheid hebben. De dierenambulance vervoert kosteloos gewonde en aangere den dieren naar dierenziekenhuis of dierenarts. Zorgt er ook voor doodgereden dieren of doodge- v vroren vogels worden wegge haald zonder dat iemand daar voor een rekening krijgt gepre senteerd. Daarnaast wil de dierenhulpdienst zich ook bezig gaan houden met het vervoer van zieke dieren die niet door hun eigenaar zelf naar de dierenarts kunnen worden vervoerd. Voor die service zullen de eigenaren van huisdieren ove rigens wél moeten betalen. Voor die ritjes zal een tarief worden gehanteerd dat vergelijkbaar is met dat van normale taxi's. Het werk van de dierenhulpdienst komt er volgens initiatiefnemer De Graaf eigenlijk op neer dat "elk dier dat hulp nodig heeft, die ook krygt" Te hoog Ruim twee jaar geleden nam de Al phense rij-instructeur A.P. de Graaf, zelf een dierenliefhebber, het initiatief voor een stichting die iets zou gaan doen voor het dier. Daarnaast wilde de stichting in oprichting ook nog gelden bij eenbrengen voor een verkeers- tuin. Dat laatste plan hebben voorzitter De Graaf en zijn twee medebestuursleden, mevrouw F. Uitvlugt en G.C. de Bok, al snel laten varen. Met name de politie zag er weinig heil in. De gelden voor een eigen asiel voor de Alphense regio zouden bij eengebracht moeten worden door tal van acties. Er werden dansavonden georganiseerd en er was onder meer een balpen- en stroopwafelactie. Al snel kwam het bestuur van "Rijnstreek Ac tief' tot de ontdekking dat de fi nanciering van een dierenasiel transporteur, de firma Kombina- tie Spoorlijn Schiphol-Warmond (KSSW), die het zandstorten in opdracht van de NS (Articon) uitvoert. Duidelijker dan de provincie weten de NS hun kant van de zaak naar voren te brengen. Voorlichter Meinsma: "De eerste bezwaren tegen het zandtransport richtten zich tegen de breedte van de schepen. Als we echter met smallere schepen zouden varen moet er vier maal zo vaak gevaren worden en dat geeft dan ook vier maal zoveel overlast. Vervolgens kwamen de bezwaren tegen de ligging van de zandzuiger by Huigsloot. Verplaatsing zou niet alleen een hoop kosten met zich meebrengen, maar bij de Sassen- heimervaart zouden de schepen ook nog ver moeten uitzwaaien bij het aan- en afmeren. Dat brengt een hoop gevaar met zich mee. Bij Huigsloot kunnen de schepen eenvoudig langs de kant afmeren". Het is duidelijk: een antwoord op de schuldvraag is ereigenlijk niet en zal er vermoedelijk ook nooit komen. Tenzij het politieonder zoek bijvoorbeeld een "grove beoordelingsfout" van de zand schuit-schipper aan het licht brengt. Voorlopig is daar echter geen sprake van en zal het feit dat er bij het zandtransport een dode is gevallen niets aan de situatie veranderen. Voor de dorpsraad is er in elk geval een geruststelling: volgend jaar zal elk pleziervaartuig weer on bezorgd kunnen varen op en om de Kagerplassen. Het zandstor ten tussen Schiphol en Warmond zal naar verwachting rond de jaarwisseling gereed komen. Te gen die tijd zal overigens de Schiphollijn tussen Amsterdam en Schiphol in gebruik zyn ge nomen. Dat gebeurt in de tweede helft van september. De totale Schiphollijn moet in mei 11)81 klaar zijn (Amsterdam-Den Haag.) PAGINA 19 Onderonsje... KAAG/HAARLEMMERMEER - Maandenlang heeft de Kaagse dorpsraad actie gevoerd tegen het intensieve zandtransport door de Haarlemmerringvaart voor de aanleg van de Schiphollijn. Met de zomer op komst za gen de eilandbewoners in het af- en aanvaren van de zware schepen naar de zandzuiger bij Huigsloot een half jaar geleden al een grote bedreiging voor met name de watersporter. Het pleidooi om de zandzuiger van Huigsloot te verplaatsen naar de Sassenheimervaart leverde ech ter geen resultaat op, zodat de jachten en jachtjes zich in de af gelopen zomer inderdaad met grote regelmaat ijlings 'uit de voeten' moesten maken voor de als bulldozers, voottschuivende zandschuiten. De gevreesde on gelukken deden zich daarbij evenwel niet voor. Totdat jongstleden donderdag dan toch gebeurde wat tijdens de drukke zomer bijna verwacht werd: Een 71-jarige Sassenheimer, H. Le- maire, geraakte met zijn roeiboot op de Dieperpoel voor een van de zandschuiten en kwam daarbij om het leven. Hoe het ongeluk precies heeft kun nen gebeuren is nog niet precies bekend. Wel is volgens comman dant K. Griffioen van de water- politie te Aalsmeer zeker dat de weersomstandigheden op het fa tale tijdstip (14.50 uur) slecht wa ren. Een stortbui moet het uit zicht voor beide partijen hebben vertroebeld. Griffioen: "De post Warmond heëft de zaak in onder zoek en is nog bezig met de re constructie. Er zijn nog tal van onduidelijkheden. Vermoedelijk is de man gaan vissen en daarbij onder de schuit gekomen. Of er eventuele schuld ligt bij de schipper van de zandschuit zal nog moeten blijken. We weten dat er mensen getuige zijn ge weest van het ongeluk, maar die hebben zich nog niet gemeld. We hebben natuurlijk wel de verkla ring van de stuurman van de zandschuit. Ook de doodsoor zaak is nog niet bekend. Er is we sectie verricht, maar de resulta ten daarvan zijn nog niet exact bekend" Voorrang Overigens zou de schipper van het zandschip na de aanvaring over boord zijn gesprongen om de Sassenheimer, die gisteren in Sassenheim is begraven, te red den. Vermoedelijk was het slachtoffer toen reeds overleden. Dat meldt althans voorlichter Meinsma van de opdrachtgever tot de aanleg van de Schiphollij n. de Nederlandse Spoorwegen (NS). Volgens de informaties van Meinsma kan de NS geen schuld aan het ongeval in de schoenen worden geschoven. "De be roepsvaart heeft daar altijd voor rang. Bovendien waren de vereis te veiligheidsmaatregelen getrof fen: er waren twee man aan boord en het schip voer met lage snel heid. De schuldvraag. Voor de Kaagse dorpsraad is het allang duidelijk: De provincie Noord-Holland had nooit toestemming mogen geven aan NS-dochter Articon om het zand langs de drukbezochte Ka gerplassen naar de zandzuiger bij Huigsloot te transporteren. De dorpsraad kwam maandagavond bij elkaar, maar maakte nauwe lijks een woord vuil aan het on geval. Vice-voorzitter Wim Pa- tist: "Wy hebben ons lange tijd zeer sterk ingezet voor.de veilig heid. Dat heeft niets opgeleverd. Wij zijn uitgepraat. Laat de over heden het verder maar uitzoeken. Die zijn verantwoordelijk. Wy hebben bij de provincie en de bouwfirma altijd aangedrongen op een andere plaats voor de zandzuiger, zodat de schepen niet meer langs Kaag zouden komen. Wij zagen die zandzuiger liever vertrekken naar de Sassenhei mervaart. Daar is voldoende ruimte en wordt de pleziervaart niet gehinderd. Maar het is altijd op geld afgeketst. Volgens de bouwfirma zou verplaatsing miljoenen gaan kosten vanwege het verleggen van pypleidingen en dergelijke". Geluidshinder Bij de provincie Noord-HoUand, die voor het zandtransport ont- heffing moest verlenen gezien de breedte van de schepen (2.30 me ter terwijl normaal 1,95 meter is toegestaan), herinnert men zich de bezwaren van de Kaagse dorpsraad, waarover ook op het provinciehuis in Haarlem werd gesr>roken. Verplaatsing zou ech ter op meer dan alleen financiële bezwaren zijn gestuit. Aan de Sassenheimervaart gelegen zou de zandzuiger met name geluids hinder opwekken, terwijl ook hier onveiligheid troef zou zijn. Een woordvoerder van het bu reau Vaarwegen weet te melden dat gezien het "belang van de zaak de ontheffing werd ver leend". Daarbij werden wel voorwaarden gesteld. Die voor waarden zijn onder meer de ver plichte aanwezigheid van twee bemanningsleden per schip. Ook werd onlangs besloten tot het aanstellen van een extra contro le-ambtenaar op kosten van de Eenzaam wachtend op een nieuwe baas... De zandzuiger nabij Huigsloot. Door zijn ligging, die de zand-aanvoerende schepen tot een tocht langs Kaageiland dwingt, volgens de eilandbewoners de grootste boosdoener "Verplaatsen" vinden zij. VALKENBURG - Welgeteld zesenzestig paarden waren er vanmorgen op de Valkenburgse paardenmarkt. Een aan tal waarover marktmeester Bol opmerkte: "Nee, die aan voer die zeker niet overweldigend. Maar ja, d'r zijn mis schien wel wat markten in de omgeving. Misschien dat de handelaren die belangrijker vinden dan Valkenburg." Veel publiek was er eok niet te be speuren. En burgemeester Van 't Wout, die de paardenmarkt om streeks tien uur opende, moest het in zijn open rijtuig vanaf het raadhuis zonder muziek doen. Dit jaar voor het eerst. Het korps van het Marine-vliegkamp zag geen kans voor een muzikale omlijsting te zorgen. De korte tocht die de burgervader met zyn vrouw naar de markt maakte, deed dan ook wat 'kaal' aan. Slechts de botsautootjes op de kermis kregen wat belangstelling van de jeugd. De rest moest ge noegen nemen met wat hap-snap- werk. Hier en daar werd ook wel wat han del gedreven. Maar niet iedereen was te spreken over de verkoop van zijn dieren. Luister naar han delaar A. Rijling uit Leidschen- dam: "Je moet wel heel aparte handel bij je hebben wil je wat kunnen verdienen. Tegenwoor dig willen de kopers direct kun nen opstappen en wegrijden. Anders kun je het wel vergeten. De paarden moeten bovendien kuiken-mak zijn, anders krijg en ze de 'rode sjaal', 't Is triest, maar veel van deze dieren worden morgen wellicht naar de slachter gebracht. Vooral de kleinere paardjes. Maneges willen ze niet meer. Kinderen willen maar ge- lyk op een groot dier rijden. Hier," zegt Rijling, en wijst op een paar jaar oude merrie, "daar kon ik zo'n anderhalf jaar geleden dertienhonderd gulden voor vangen. Als ik er nu vierhonderd gulden voor krijg, mag ik in m'n handen knijpen. Ik heb vanmor gen twee paarden verkocht, maar daar is dan ook alles mee ge zegd." Niet lokken Is het voor marktmeester Bol en zijn medewerkers niet wat frustre rend de aanvoer steeds verder te zien teruglopen 9 "Ach", reageert hij, "we zijn prak tisch het hele jaar in de weer om alles goed voor te bereiden. Het is niet leuk als er niet zo'n beste aanvoer is. Maar wij zijn zeker niet van plan de handelaren hier heen te lokken zoals ze dat wel in andere plaatsen doen. Dan leg je jezelf verplichtingen op zoals het betalen van een aanvoerpremie Dat doen we toch wel hoor. We geven drie knaken 7,50) voor ieder paard dat wordt aange voerd. Kijk, wij hebben liever zestig dieren die uitsluitend voor de handel zijn bestemd, dan hon derdtwintig paarden die er louter en alleen maar voor de show Het oog van de kenner. staan. Het komt hier wel voor dat een dier op één dag vier keer van eigenaar verandert. En iedere handelaar verdient er dan wat aan. Dit houdt je markt levendig. Zo hopen wij de koopman te mo tiveren het jaar erop weer terug tc komen," aldus Bol. De meeste handelaren die zich in Valkenburg laten zien komen uit de directe omgeving. Enigen zijn vanmorgen wat vroeger in de au to gestapt, omdat ze vanuit Noord-Holland moesten komen. De paardenmarkt betekent voor de Valkenburgers twee dagen feest vieren. Oud-dorpsgenoten ko men van heinde en ver om verwa terde bandeh weer wat strakker aan te halen. De scholiertjes zijn vrij, de middelbare leerlingen hebben vrijaf gevraagd en het gemeentehuis is twee dagen ge sloten. "We vieren niet feest zoals de Brabanders dat doen: uitbun dig,", vertelt marktmeester Bol, "maar voor ons dorp betekent die paardenmarkt twee hoogtijda gen."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19